NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEK, HANIERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHEHPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. Feuilleton. No. 47. Woensdag 11 Juni 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buiteniandsch Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk"MO. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel s> 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiftn kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur de» Woensdag» en Zaterdag». Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Op het oogenblik dat we ons neder zetten tot het schrijven van onze schets der jongste gebeurtenissen, kunnen we nog niets mededeelen aangaande een der voornaamste quaesties van den dag, na melijk de voorgenomen conferentie over Egypte. De berichten van het eind der vorige week deden vermoeden, dat de besprekingen tusschen lord Granville, den Britschen Minister van Buiten landsche Zaken en den heer Waddington, Frank- rijks gezant te Londen, tot een beslis send resultaat hadden geleid, en sommi ge Fransche bladen wisten dan ook reeds te vertellen dat de beide bekende grond slagen, vaststelling van een termijn voor de ontruiming van Egypte door Enge land, en het instellen van een internati onale controle over de financiën, weder zijds waren aangenomen. Maar de open bare meening in Engeland is tegen deze beide concessiën als vuur, en indien Glad stone op beide punten de goedkeuring van het Parlement kwam vragen, zouden niet slechts al de conservatieven tegen stemmen doch ook een aanzienlijk deel van de liberalen zou hem atvallen, en het was met zijn ministriëel leven ge daan. „Daily News", die meer weet van den Engelschen premiervertelt dan ook met de meeste beslistheid, dat er over die twee vraagpunten niet eens is on derhandeld Van verschillende kanten wordt be vestigd, dat volgens een overeenkomst tusschen Engeland en de Porte, Soedan door Turksche troepen zal worden bezet; in verband hiermede zouden te Cairo alle toebereidselen voor een expeditie naar Khartoem zijn gestaakt. In Cairo zelf neemt het misnoegen tegen de En gelschen toe, en hebben de troepen hun waakzaamheid verdubbeld, uit vrees voor een verraderlijken aanval. De marine soldaten die te Port-Saïd waren zijn alle ingescheept met bestemming naar Soea- kin, dat men wil trachten te bescher men tegen de toenemende macht van Osman-Digma. Admiraal Hewett, die, zooals men zich herinneren zal, met ge volg naar Koning Jan van Abyssinië is gegaan, maar door hem niet ontvangen kon worden wegens ongesteldheid van dien vorst, heeft thans, naar beweerd wordt, met hem een schikking getroffen om gezamenlijk maatregelen te nemen tot ontzet van eenige der Soedansche garnizoenen. Een ander bericht, dat ons juister toeschijnt, meldt dat Hewett's zending is mislukt en Koning Jan van de heele historie niets wil weten. De Londensche politie is er nog niet in geslaagd de hand te leggen op de lieden die de dy namiet-ontplolïingen van Vrijdag vóór Pinksteren veroorzaakten: wel heeft haar onderzoek aan het licht gebracht der onderscheiden feuiensdie men meende dat sinds lang naar Ausiralië, Amerika of Frankrijk waren vertrokken, heel kalm in Londen zijn gebleven. Daar onder zijn niet weinige, die nog een op staande rekening met de justitie hebben, en zeker wel ingepakt zullen worden. De Fransche Kamer heeft eenige dagen beraadslaagd over Corsica, en het daar heerschende systeem van bestuur, naar aanleiding van de mishandelingen, onder- «Er lag iets zielsroerends in dit verzoek. Het kostte mij vreeselijke moeite een smartelijke be weging te onderdrukken, en niet lostebarsten in wilde verwenschingen tegen iemand, door wien zij zelve niet minder zwaar getroffen was geworden. Zij las dit waarschijnlijk in mijn blik, want vóór ik nog antwoord kon gever., duisterde zij mij toe: «Hij is de vader van mijn kind van mijne dochter." «Een lief, braaf kind," haastte ik mij te zeggen, om een andere richting te geven aan hare ge dachten, »en ik zegen uwe dochter, omdat zij het was die mij zonder het te vermoeden u op het spoor bracht, en het mij mogelijk maakte u mijne vriendschap, mijn trouwen steun aan te bieden." »\Vij gingen naast elkander zitten, en in een vertrouwelijk gesprek vernam ik alles, wat zij sedert hare vlucht uit het ouderlijk huis had geleden. »Uit huar mededeelingen bleek mij, dat Mapelton een gewetenloos avonturier geweest was, die onder geschikte leiding misschien een nuttig lid der maatschappij had kunnen worden, maar met zijn zwak karakter in Californië te midden van een uitgelezen gezelschap schelmen al spoedig tot allerlei misdaden gekomen was. «Daar hij niet spoedig een werkkring kon vinden die hem aanstond -- hard werken had nooit in zijn aard gelegen koos hij de speel bank tot middel van bestaan, en daar werd alle betere gevoel verstikt. Al het smeeken van Mar- gaan door zekeren Sant-Elwe, gevolgd door diens doop. Genoemde persoon had er een radicaal blad opgericht, en werd onder medewerking van den prefect en van de justitie op alle mogelijke wijzen gekweld. Treurige dingen zijn omtrent de zaken en toestanden van Corsica aan het licht gekomen, en het debat, ofschoon geëindigd met de aanneming der een voudige dagorde, zal zeker voor dat eiland niet onvruchtbaar zijn geweest. De Senaat heeft wel in beginsel de wet tot wederinvoering der echtscheiding aan genomen, maar beraadslaagt nog over de bijzonderheden. Het voorstel om haar ook te veroorlooven bij onderling goed vinden, vond geen bijval: terwijl de aan spraken der vrouw op scheiding wegens overspel beperkt werden voor het geval dat de schennis der huwelijks trouw onder het dak der echtelijke woning had plaats gehad. De predikant De Pressensé stelde voor, deze beperking te doen vervallen, doch de Senaat deelde de vrees, van den rapporteur, dat alsdan het getal aanvragen oneindig groot zou worden 1 De Transvaalsche deputatie is te Ber lijn door den Keizer met de meeste eer- bewijzingen ontvangen, en onderscheiden invloedhebbende dagbladen spreken over de ratisvalers, hun vrijheidskamp, hun taal en nationaliteitsgevoel op een toon, die ons Nederlandeis aangenaam in de ooren klinkt. De heeren waren ook te genwoordig bij de eerste-steenlegging voor het nieuwe Rijksdaggebouw, die Maandag plaat had. 't Was een interes sante plechtigheid. De nieuwe Rijkskan selier las een Keizerlijke oorkonde voor, ter herinnering van het roemrijk verle den des rijks, ter erkenning van hetgeen door Bondsraad en Rijksdag tot stand was gebracht, en vol hoopvolle verwach- garet orn dm breeden weg te verlaten, ook met het oog op haar dochtertje, leed schipbreuk op bet verharde gemoed van den ellendeling. Toen zij hem eindelijk aan zijn plichten als man en vader heiiunerde, schaamde de snood-aard zich niet te verklaren, dat hij geen plichten als echtgenoot kende, daar de geheele plechtigheid niet meer waard was geweest als een trouw partij op het tooneel, en zij niet eens het recht had zijn naam te dragen." Hoe Margaret deze sohaamtelooze openbaring kon aauhooren, zonder van afschuw te sterven of tot waanzin te vervallen, is mij een raadsel. Zij heeft zich alleen kunnen staande houden dooi de geheimzinnige kracht eener heilige moeder liefde, door den vasten wil om voor haar kind te blijven leven. Toen zij van Mapelton eischte, Jat hij het gepleegde bedrog zou herstellen, weigerde hij dit met duivelschen spot zij is daarop van hem gescheiden. Als hij haar daarna weer opzocht en haar met vleiende woorden trachtte te overreden weer bij hem te komen er. op de oude manier met hem te leven, steeg haar verachting en vrees zoozeer, dat zij van de eerste de beste gelegenheid gebruik maakte om op een stoomboot riaar San Diego in zui delijk Californië te vluchten. Naar haar geboorte plaats zou zij nooit weer teruggekeerd zijn, al had zij het noodige geil voor de reis ter hare beschikking gehad. Geen enkel teeke i van leven kreeg men daar van haar. Zij wilde dood en verloren blijven voor hare ouders en voor ieder, die haar vroeger gekend had. En wie zou dat in haar kunnen veroordeelen Het gerucht van haar schande vond zij vreeselijker dan dat van haar dood, en als er iemand moest lijden onder haar vreeselijke beproevingen, dan wilde zij het alleen zijn. «In San Diego leefde zij zeer teruggetrokken onder den naam Mapelton van hetgeen zij met haar handenarbeid verdiende. Daarbij vreesde zij niets meer dan dat de man, die haar onge lukkig maakte en die het pad der misdaad had betreden, haar weer vinden zou en, zonder mede lijden met hare dochter, in tegenwoordigheid van deze het geheim openbaren, en daardoor het gemoed van het onschuldige meisje vergif tigen zou. «Maar deze slag bleef haar gespaard. Nog slechts eenmaal hoorde zij van hem. Het ge rucht drong namelijk tot haar door, dat hij in een speelhuis iemand doodgeschoten had en daarna op de vlucht was gegaan. Sedert dien tijd was hij verdwenen. Zij moest dus gclooven dat hij, die tot dergelijke gewelddadigheden in staat was, zelf den dood had gevonden in een gevecht, of naar een ander werelddeel ontko- komen was. «Zoo verliep er voor haar een korte tijd van betrekkelijk draaglijke rust. Maar niet zonder weemoed kon zij hare dochter aanzien. Steeds dreigde het gevaar, dat haar geheim, hetwelk zij zooveel moeite deed te bewaren, eenmaal door omstandigheden buiten haar wil aan liet licht zou komen. Hierbij kwamen ook finariciëele zorgen, daar zij in San Diego slechts met moeite het hoognoodige kon verdienen. Toen zij echter hoorde van de fabelachtig snelle opkomst van San Francisco, besloot zij daar weder heen te gaan. En haar verwachtingen werden niet teleurgesteld. Haar eigen werk en dat van hare dochter werd ruim betaald, zoodat zij reeds in het eerste jaar een sommetje kon overleggen, waardoor de zorg voor de toekomst heel wat verminderd werd. Datisdusdegeschiedenisvan de arme Margaret tot op het oogenblik, dat ik haar voor het eerst weerzag. Sedert dien tijd, dus sedert ongeveer een jaar bezocht ik haar menigmaal, ten minste zoo dikwijls ik in hare buurt kwam. En ik vond tingen voor de toekomst. Daarop reikte de vertegenwoordiger van Beieren den Keizer de kalk en de President van den Rijksdag den troffel, en de grijze Vorst vei richtte zijn taak. De Conventie te Chicago, zijnde de ver gadering van gedelegeerden van de repu- blikeinsche partij uit alle Staten der Unie, heeft na vier stemmingen den heer Blaine, gewezen Minister van Buitenlandsche zaken, geproclameerd tot haar candidaat voor de aanstaande Presidents-keuze. Voor zij haar zittingen schorste heeft zij in een manifest het program der partij openbaar gemaakt, in hoofdzaak deze punten bevattende behoud der bescher mende rechten, instelling van een natio naal bureau voor werkverschaffing, een werktijd van hoogstens acht uren, inter nationale scheidsgerechten, verbod van invoer van Chineesche werklieden, altemaal onderwerpen naar liet hart der arbeiaers, die men op die manier zoekt te lijmen, opdat zij toch vooral op den republikeinsehen candidaat zullen stem men. Bij de algemeene beraadslagingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van den Suiker accijns werden de voor- en nadeelen zoowel van de uniforme beffing als van titrage in het breede besproken. De be handeling der artikelen vorderde in de zitting van Maandag tot en met 2. dat aan genomen werd, evenals het eerste. In een uitvoerige rede vroeg de heer Brantsen van de Zype, op het daartoe bekomen verlof, inlichtingen aangaande de «Nisero" - zaak zoowel de inter- pellant als de heer van der Hoeven daarin een dubbele bevrediging. Niet alleen be merkte ik al spoedig, dat mijne tegenwoordig heid haar tot troost was, maar met innig ge- genoegen aanschouwde ik, hoe Charlotte zich van dag tot dag liefelijker ontwikkelde en als het ware een heilig licht in het bescheiden huis houden wierp." Hier verviel Webster in een stilzwijgen. Het verhaal scheen hem vermoeid te hebben. Ha rold, vol deelneming voor hem, waagde het niet zijn ideëngang testoren. Zoo verliepen er eenige minuten, voor hij weer begon «Het was misschien beter geweest als de ge beurtenissen daarmee afgeloopen waren En toch als ik overweeg dat Mrs. Mapelton op dit oogen blik bevrijd is van hetgeen haar zooveel jaren drukte, dan moet ik bekennen dat het noodlot alles ten beste heeft doen eindigen. «Er rest inij nog te verhalen, hoe ik Mapel ton vond. Het was een vreeselijke ontmoeting, maar ook hierin moet ik het toeval danken. Gij hebt dikwijls genoeg kunnen hooren, hoe energiek het veiligheids-comité te werk gaat; maar gij kunt u niet voorstellen aar. welke moeite en gevaren ieder onzer blootstaat, als het er om te doen is de lynchwet in al haar gestrengheid toetepassen. »lk vermeldde reeds dat op de lijst van degenen, die door ons moesten gevonnist worden, de naam Badger bovenaan stond. Hijzelf vermoedde dit wellicht, want hij waagde zich niet in die districten, in welke hij vreezen moest door iede- ren voorbijganger aangegrepen of neergeschoten te worden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1