Offlciëeie Publicatien. Donderdag waren meest de bestrijders aan liet woord de heeren Corver Hooft, Van Baarn, Lambreclus, De Beaufort, Clercx van de rechterzijde, en van de liberalen de heeren De Bruyn Kops en van Heeckeren. In de vergadering van Vrijdag traden als verdedigers op de heeren Dyckmeester, Van Delden, Gratama, Van der Feltz en De Jong, terwijl als liberale tegenstanders de heeren Rutgers en Buma aan de discussie deelnamen. Het is niet mogelijk in ons bestek een overzicht der argumenten vóór en tegen te geven: de bekende bedenkingen werden in verschil lenden vorm slechts herhaald, en vooral bij sommige sprekers vond de druk waaronder de grondbezitters zouden ge bukt gaan, veel deernis. De minister van Financiën gaf in zijn verdediging van zijn belastingplan te kennen, dat hij bereid was de patentbelasting nog een paar jaar te laten bestaan en de klassenbe- lasting tot 1 percent te verminderen voorts kondigde hij de indiening aan van een tabaks belasting, van een nieuwe zegelwet, en van een ontwerp tot verbe tering van de opbr engst der Staatsloterij. De kans dat de in behandeling zijnde wetten, al of niet gewijzigd, aangenomen zullen worden, is niet groot. In de zitting van Dinsdag werd door den Voorzitter een woord van hulde uit gesproken aan de nagedachtenis aan den Prins van Oranje en van leedwezen over zijn dood. Als teeken van rouw van het gansche Nederlandsche Volk werd daarop de vergader ing opgeheven. Vervolg BiiiteiitaiidNCh Overzicht. LATERE BERICHTEN. In de beide Huizen van het Britsch Pailenreut zijn Maandag de in hoofdzaak reeds bekende mededelingen gedaan om trent «ie conferentie. Frankrijk heeft in de volkomen opheffing van liet gemeen schappelijke beheer bewilligd en zich vei bnnden om Egypte, na het vertrek der Engelsche tr oepen, niet te bezetten, De bezetting zal duren tot 1 Jan. 1888. indien alsdan de Mogendheden de ont ruiming zonder gevaar achten. De algenn-ene controle over de Egyp tische iinanciën houdt op, doch wordt vervangen door uitgebreider bevoegdheid van de Commissie voor schulddelging, zoo dat deze de overschrijding van het bud get kan verhinderen. Engeland en Frankrijk zijn het eens geworden over het plan tot neutraal verklaring van Egypte en van het Suez- kanaal. Deze schikking is afhankelijk van de goedkeuring door de conferentie, welke besluiten weer door het Parlement moeten goedgekeurd worden. Te Nischni-Nowgorud heeft Donderdag een oproerige beweging tegen de Joden plaats gehad. Te Odessa is een kapitein der gendarmerie door de nihilisten ver moord. Te Toulon hebben zich gevallen van cholera voorgedaaner heerscht in de stad een algemeene vrees De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de rnededeeling van het over lijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den PRINS VAN ORANJE; Terwijl Mapelton sprak, had Webster geen blik afgewend van het gelaat, waarop gespan nen verwachting te lezen stond. Met geweld scheen hij uit de strakke trekken degedachten van den spreker te willen raden. Zoodra deze zweeg, antwoordde hij aarzelend, maar toch op deelnemendcii toon nl'w vvensch is billijk, en ik wil dus niet wei geren wat gij vraagt. Maar ik reken er stellig op, dat gij uwe zelfbeheersching zult weten te bewaren." llij schreef iets in zijn zakboekje, scheurde het blad er uit en overhandigde het Mapelton met de woorden: «Ziehier nauwkeurig het adres: gij kunt u niet vergissen. Minstens tot If uur zitten moe der en dochter aan het werk. Bij hel verlichte venster i echts van de huisdeur moet gij wezen. Xu ga ik, wij zullen elk lar niet wederzien. Be toon u een man, die in staat is aan een ern stig besluit getrouw te blijven." Met deze woordén ging Inj de deur uit. Dicht hij de hul blies hij op een duitje, waarop de beide wachters naai hem toekwamen. «Wij hebben hier niets meer te doen," zeide hij tot hen«roept allen bijeen", stijgt weer te paard en gaat naar huis terug. De voltrekking van het vonnis zal om verschillende redenen nu niet meer plaats hebben; de man is voor eeuwig onschadelijk gemaakt. Ik heb hem vier entwintig uren tij i gereven, om voor altijd van hiiT te verdwijnen. Brri'gl hein i.u wat Ievens- iii ddeleu e-n dl iiikeu in de hul. iii.im tliaagl zoig geen wouiu tut liern te spiekeu. llij moet in zijn overp n z ngeu niet gesiouid worden." Mei Ut/.en alloOp tevieiiei. verwijderde de b. ide mannen zich, en Webster sloeg den weg tli/Oi liet wuud in. Wordt vervolgd. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat tot en met den 28. Juni a. s. geene muziekuitv oeriugen of openbare vermakelijkheden zul len mogen plaats hebben. Amersfoort, den 23. Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni, 1875 (Staatsblad no. 95j, Brengen ter kennis van liet publiek, dat door hen aan de Concessionarissen voor de str aatverlichting en hunne recht verkrijgenden vergunning is verleend om een Stoomketel te plaatsen op bet perceel alhier gelegen aan de Kampstraat. Wijk E, no. 3454. Amersfoort, den 23. Juni 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 25 Juni 1884. Onze stadgenoot de heer C. M. M. Ver molen heeft Zaterdag jl. te Amsterdam met gunstig gevolg het practisch examen voor Apotheker afgelegd. Door het overlijden van den Prins van Oranje wordt liet alhier te houden 37e Landhuishoudktindig Congres uit gesteld tot 22, 23, 24, en 25 Juli e. k. Zie achterstaande advertentie. De tentoonstelling van pluimgedierte van wege de vereeniging ,,Ornis" is heden morgen ten 10 ure voor het publiek geopend. De tijd om alle bijzonderheden op te nemen ontbrak ons, (wij hopen in ons volgend nu.nmer een uitvoeriger be schrijving ie geven) maar toch durven wij na een blik op bet geheel te hebben geworpen, iedereen een bezoek aan deze schoone verzameling aanbevelen. Wij herinneren onze lezers nog, dat èn leden van het congres èn leden van de vereeniging v. landbouw, op vertoon hun ner kaart tot deze tentoonstelling vrijen toegang hebben. Zaterdag jl. is den heer Burgemeester Jbr Mr. T. A. J. van Asch van Wijck als geschenk bij gelegenheid van zijn in Juli a s. te voltrekken huwelijk door II. H. Wethouders vele Raadsleden, Secretaris en Ontvanger dezer gemeente een fraai Zilveren theeservies aangeboden. Naar wij vernemen lreeft dezen nacht inbraak gepaard met diefstal plaats gehad bij een onzer gegoedste stadgenooten vol gens geruchten is een belangrijk aantal zilveren voorwerpen uit de keukenlade ontvreemd. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn tekunnen vermelden dat liet onze ijverige politie gelukt is den dader of daders in handen te krijgen waartoe naar wij vernemen ernstige pogingen in het werk wor den gesteld. Met genoegen maken wij melding van eene uitgave, waardoor Amersfoort's schoone omstreken meer algemeen bekend en naar wij hopen ook meer bezocht zullen worden. Het kaartje door de heeren Blanken berg Zoon en J. J. Berends uitgege ven is een wandelkaart in den vclsten zin, daar met groote nauwkeurigheid tot zelfs de kleinste meest verscholen bin- nenpaadjes zijn aangegeven. Door het tevens opnemen der verschillende afstan den in Kilometers, kan men vrij wel de duur eener wandeling bepalen. Gaarne hadden wij het kaartje iets meer uitgebreid gezien, opdat zij die onze omstreken per rijtuig bezoeken, en hunne toertjes dus een weinig verder uitstrekken, bijv. tot Zeist, ook daarvan hadden kunnen proliteeren, terwijl men nu nog steeds aan de genade van zijn koetsier is overgeleverd. Dit doet even wel op de waaide van het kaartje als wandeïkaart niets af. Wij wenschenden uitgever s dan ook bet beste succes en hopen voor ben zrowel als voor onze omstreken, dat eene tweede oplage spoe dig zal blijken noodig te zijn. 315<le STAATS-LOTERIJ. VIJFDE OF LAATSTE KLASSE. (Vierde week Trekking van 24 Juni. (1000 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. •1725, 2603, 2647, 3145, 3251, 3355, 6221, 6369. 6406, 6452, 9655. 9676, 9679, 10595, 14308, 14470, 14529, 14767, 16031, 16068 en 16196. Te zamen 21 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uitgetrokken, zonder prijs. 1706, 1726. 1746, 1779, 2125, 2630. 2636, 2689, 2694, 2700, 3105, 3137, 3155, 3218, 3224, 3292, 3299, 3309, 3375, 3410, 3433, 3485, 6084, 6265, 6278, 6302, 6313, 6373, 6390, 6420, 6422, 7267, 9651, 10531, 14341,14411. 14431, 14445, 14446, 14519, 14591, 14610, 14646, 14696, 14780, 14782, 16006, 16008, 16100, 16151. De volgende trekkingen geschieden 2528 Juni. De j.l. Maandag gehouden gemeente raadzitting, waarin met kennisgeving af wezig waren de heeren Herschel en Ger ritsen, werd door de Voorzitter met, ongeveer, de navolgende toespraak ge opend »Mijne heeren, eer wij tot de behan deling overgaan der zaken, waarvoor deze vergadering is belegd, is het u en mij behoefte om uiting te geven aan het gevoel van diepen weemoed, dat ons allen bezielt. »Wij allen zijn ten zeerste getroffen door het onverwachte bericht, dat het den Almachtige God behaagd beeft, Z. K. H. den Prins van Oranje, op te roepen voor Zijnen Troon. »Het past ons stille te zijn en te be rusten in den nieuwen slag, het Ko ninklijk Huis en het Vaderland toege- br acht. »Den omvang van het verlies aan te geven, mag overbodig geacht worden. »Waar de mannelijke afstammeling uit het Huis van Oranje Nassau wegvalt, die naar menschelijke verwachting dat Uuis zou doen voortbestaan, daar gevoelt liet gelreele Nederlandsche volk, dat een verlies wordt geleden, grooter dan immer te voren. »Ons te veldiepen in de toekomst, die voor ons zou liggen, wanneer het huis van Oranje Nassau in zijn mannelijke af stammelingen niet meer kan voortbe staan, ligt niet op onzen weg, »Maar de bede, dat het Gode moge behagen onzen geërbiedigden Koning en zijne gemalin kracht te geven, om dezen slag te uragen, en tevens dat het Huis van Oranje-Nassau, ook in bet mannelijk geslacht nog inoge voortbestaan, ligt zoo zeer in ieders har., dat ik die bede, op dit oogerrblik wensch uit te spreken." Een adres van rouwbeklag aan den koning werd vastgesteld volgeng het con cept, dat door het dagelijksch bestuur daarvan was gereed gemaakt. Het voorstel van B. en W. tot indie ning van een adres in zake de Eem aan de btaten der provincie Utrecht, die in de volgende week tot liet houden hunner zornerzitting bijeenkomen, werd zonder stemming vastgesteld in den vorm, zoo als het door B. en W. was voorgedr agen. Verboden wordt: wegen, straten of voet paden, voor 't algemeen toegankelijk of aansluitend aan openbare wegen, straten, of voetpaden, op particuliere gronden aan te leggen, tenzij met vergunning van den raad en in Overeenstemming met de aan eene verleende vergunning verbonden voorwaarden. Verboden wordt voorts: zonder schrif telijke vergunning van B. en \V., in strijd met de aan die verordening verbonden voorwaaiden, binnen een door den raad aan te wijzen gedeelte der gemeente een gebouw op te richten of een bestaand gebouw door een ander te vervangen; tot woning te bestemmen een gebouw, aanvankelijk daartoe niet bestemd zoo mede een gebouw voor bewoning door meer dan twee gezinnen. Van een afwijzende beschikking van B. en W. kan de belanghebbende in hooger beroep komen bij den raad. Bij 't verleenen der vergunning zal kunnen worden aangegeven: 1. de afstand, waarop de voorgevel van de grens van den openbaren weg, straat- of voetpad moet worden geplaatst 2. de afloop van het regen- en huis water, in gevallen waarin voorschriften dienaangaande noodzakelijk zijn 3. de aanvulling met zuiver zand van den bodem onder gebouwen tot bewoning bestemd 4. De breedte tusschen een te stichten of te vernieuwen gebouw en het neven staande, indien daartusschen ruimte ge laten wordt; 5. de wijze, waarop de gebouwen van een trasraam zullen moeten wor den voorzien, de breedte van den toe gang naar de woningen, wanneer verzamelingen van meer dan vijf huizen of woningen gebouwd worden, die niet allen eene deur hebben, welke aan de straat of den weg uitkomt 6. de hoogte van den vloer der woon vertrekken boven de belendende straat kruin, de hoogte der woonvertrekken tusschen den vloer en den onderkant van het plafond of de balklaag 7. de inrichting der privaten; 8. het aanbrengen van een toereikend aantal doelmatige uitgangen naar buiten, bij gebouwen ter bewoning van meer gezinnen bestemd 9. dat de buitenmuren van op te trek ken gebouwen, loodsen en andere tijde lijk niet tot bewoning bestemde gebou wen uitgezonderd, geheel uit steen en kalk zijn samengesteld. 10. dat elk te stichten gebouw recht streeks toegankelijk is van reeds bestaan de wegen of straten of van dezulke, waarvan de aanleg door den raad werd vergund. De machtiging om te bouwen wordt geacht niet te zijn gegeven, indien bin nen zes maanden geen begin met het werk is gemaakt. Wat zonder vergunning of in strijd met de voorwaarden is daargesteld, wordt desnoods op kosten der overtreders weg genomen. Omtrent al deze zaken bindende voor schriften op te nemen, komt B. en W. voorshands niet gewenscht voor, omdat uit de practijk zal moeten blijken, in hoever het gewenscht of noodig is ze alle verplichtend te stellen. Voorloopig gaven B. en W. er de voorkeur aan, om in elk zich voordoend geval naar omstan digheden te bandelen. De jaarwedden van de beide onlangs benoemde onderwijzers werden bepaald die van mej. P. M. J. Thijssen op ƒ750 en die van den heer P. van der Hooff op ƒ600. Het tractement van den onder wijzer J. Lindenhovius werd wegens twee jarigen dienst in de gemeente tot 650 verhoogd. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat tengevolge van het overlijden van den directeur der gemeentereiniging, die sedert enkele weken eerst in functie was, de invoering van het tonnenstelsel, waarmee met 1 Juni zou worden begon nen, een vertraging zal moeten ondergaan, en zal worden uitgesteld tot in de vaca ture zal zijn voorzien. Inmiddels is aan den gemeentearchitect opgedragen het toezicht op het technisch gedeelte en aan den secretaris der commissie van de ge meentereiniging dat op het administra tieve gedeelte der- taak, die aan het direc teurschap verbonden is; een ingezetene der gemeente heeft zich bereid verklaard tot de benoemde titularis in functie kan treden, den dienst loopende te houden. Verkooping van Taste Goederen. Vrijdag 20 Juni 1884 in »Amicitia" te Amersfoort. Notaris de heer Mr. J. DE LOUTER. 1. Een Woonhuis, waarin vergun-\ ning, beneden koffiehuis en bo-1 ven kamers, staande op denl Amersf. berg, voorts stalling,! massa schuur, tuin- en bouwland 2. Een Eiken- en Dennenbosch,! f 7640 staande naast het voorg. perc. I 3. Een Eikenbosch, achter het voorgaande perceel F BINNENLAND. In 1533 werd de eerste Willem van Oranje geboren; hij die bestemd seheen om de laatste te zijn stierf in 1884, aan zijn vader, onzen geëer biedigden Koning de treurige erfenis latende van de laatste van zijn geslacht te wezen. „O, 't is wel de schaduw van een lang leven, zoovelen te zien voortgaan in het graf," sprak ds. Koetsveld eenmaal. "Wel mag Koning Willem III dit zeggen. Behalve zijn eigen Vader en Moeder zag hij van zijne naaste familie in het graf dalen drie zoons, een echtgenoote, een broeder, een oom, een tante, tot welke hij in de nauwste be trekking heeft gestaan. Dat een kind zijne ouders overleeft, het is de gewone orde der natuurmaar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2