50-jarip ECHTVEREENIGING LOTERIJ Louise-Stichting. ADVERTENTIËN. Buitenlandsch Overzicht, Bunschoten. Hulpbank te Amersfoort. DANIËL JACOB MOS WILHELMINA SCHOL. Met groote belangstelling werd in de Fransche Académie de Médecine het debat over de cholera gevolgd. Mannen met klinkende namen op medisch gebied, als Brouardel, Proust, Taurel en Pasteur, voerden het woord over de vraag, of men hier met Aziatische, dan wel met iuland- sche cholera te doen heeft. De gevallen te Toulon schijnen tot de laatste soort te behooren, en dit is ook de meening van de daar gevestigde doctoren en apothekers, die in een vergadering ver klaarden dat de vrees der bevolking ongemotiveerd was, daar het sterftecijfer niet boven het gewone getal in dagen van groote hitte is, en vele sterfgevallen verkeerdelijk aan cholera worden toege schreven. Brouardel en Pioust zijn nu ook te weten gekomen, wie de eerste slachtoffers der ziekte warentwee matro zen van de Montebello, een oud schip waarmede in '55 troepen uit de luim teruggebracht werden; onder in het schip bevond zich nog, waarom is moeielijk te begrijpen, een collectie schako's en patroontasschen, afkomstig van soldaten die te Sebastopol aan de cholera bezweken waren, en de twee bovengenoemde matro zen hadden, kort vooidat de verschijnselen der gevreesde ziekte'zich bij hen open baarden, dien ouden rommel op een andere plaats gebracht. Brouardel, die dit meedeelde, wilde geen gevolgtrekkin gen maken, hoewel die anders nog al voor de hand liggenPasteur, de man van de bacteriën, deed het welhij her innerde zich het geval, dat op een buiten landsch schip de cholera ontstaan was midden op zee, na een reis van 20 dagen, en ook toen de cholera daaraan was toe geschreven, dat de kapitein oude zakken had doen in zee werpen, die sedert een cholera epidemie, zeven jaren vroeger, in het ruim gelegen hadden. De moraal dei- geschiedenis is zeker, dat men niet te zorgvuldig kan zijn met het desinfecteeren van alles wat met de lijders in aanra king is geweest. Alle kermissen zijn voor dit jaar verboden, omdat deze ge bleken zijn een uiterst geschikt middel tot het verbreiden der ziekte te wezen het nationale feest van 14 Juli zal echter doorgaan, men is reeds druk inde weer met het inaken der toebereidselen. Vleide men zich eerst nog met de hoop dat de schending van het tractaat van Tien-tsin het werk zou zijn van marau- deurs, zooals in een kolonialen oorlog dikwijls gebeurt, het is nu maar al te duidelijk dat Frankrijk de dupe is ge worden van zijn goed vertrouwen op Chineesche eerlijkheid, nu het blijkt dat geheel noordelijk Tongkin door geregelde Chineesche troepen is bezet. Maar Frankrijk laat terdeeg zijn tanden zienhet eischt niet alleen satisfactie, bestraffing en een schadeloosstelling van 500 millioen francs, maar ook waarborgen tegen een herhaling in de toekomst. Het schijnt dat generaal Campenon, de minis ter van Oorlog, een voorgevoel heeft gehad van de dingen die komen zouden, toen hij de groote legermanoeuvres voor dit Neen; er waren heiliger rechten in het spel maar dat kunnen wij nu laten rusten. Het ver huizen, ik herhaal het, moet dus spoedig plaats hebben. Gij zult in het oosten evene* lis een veld voor uwe werzaamheden vinden, en een veel beter dan hier; Californië is toch niet het land voor u." Harold zuchtte diep het klonk als een vaarwel aan een blijde hoop. »lk moet rnijin het onvermijdelijke schikken," zeide hij afgetrokken, nmaar al de bekooilijkheid is weg die voor mij in de gedachte lag, eens met trots op de vruchten van mijn ai'beid te kunnen wijzen en tot Karlotta te zeggen«Alles voor u alleen." «Dat is mooi gezegd voor een bruidegom," merkte Webster glimlachend op, «maar niet praktisch; later zult gij er wel anders Over denken. Een menscli went aan niets zoo spoedig als aan een beetje rijkdom. Ook heeft Mrs. Ma- pelton een oubezorgden ouden dag verdiend, en zoo moet het ook zijn. Want de laatste schadu wen zullen verdwijnen, als ik haar op een ge schikt oogenblik vertel dat Mapelton in verre streken als een eerlijk rnan gestorven is. Zoo'n leugentje om bestwil neem ik in dit geval gerust voor mijne rekening. Maar laten wij nu tot haar gaan. Gij moet het zien hoe verheugd deze goede tijding haar maken zal. En voor haar is het niet het geld, maar de omstandigheid dat zij, rein van elke smet, haar vaderland weer zal zien, waardoor de laatste schijn van droefheid weggevaagd wordt. Bij het graf van hare ouders zal zij uitweenen, maar ook den vollen vrede terugvinden." «En gij?" «Ik ga als vriend met u mee; ook mijn vader land roept mij terug. Het veiligheids-coinité zal zonder mij werken en, zoo God wil, spoedig overbodig zijn. Mijn stemming is anders gewor den, en ik ben niet meer geschikt voor dat sombere werk." Hy volgde de richting van Harold's blikken, die in stille bewondering op Karlotta rustten. Zij stond bij het venster in een vroolijk gesprek met eene vriendin van haar leeftijd. De stralen der ondergaande zon versierden haar schoonge takt hoofd als met een aureool. Slot. jaar afcommandeerde; de troepen zullen nu in Tongkin gelegenheid hebben zich te oefenen, doch op minder onschadelijke en goedkoope manier dan door spiegel gevechten. Men wil het den Chineezen nu eens danig inpeperen, want de Fran sehen zijn woedend over de kool die men hun gestoofd heeft; 't is dan ook hatelijk eerst vijftig millioen te hebben wegge gooid aan eene expeditie, en dan van voren af aan te moeten beginnen. Boven dien, voor la gloire de la grande nation heeft men steeds alles overgehad het zou de moeite loonen om eens een globale berekening te maken van de milliarden, die de Franschen reeds aan dit dure arti kel besteed hebben. De financiëele adviseurs ter Londensche conferentie zullen heden bijeenkomen. Over de geldquaestie zal men het wel spoedig eens zijn, maar men wil andere onderwerpen op het tapijt brengen, die niet op het programma staan, en hier door wordt het uitzicht geopend op lang durige en heftige debatten. Rusland moet van plan zijn een gering aandeel te ne men aan den internationalen arbe.d, voor zoover het Egypte's financiëele aangele genheden betreft, waarbij het trouwens weinig belang heeft, maar orn met des te meer nadruk op te treden, zoodra de politieke zijde der Egyptische quaestie ter sprake komt. De geruchten, dat de Mahdi een aan val zou hebben gedaan op Khartoem, en dat Nubar-Pacha zijn ontslag zou hebben aangevraagd, worden niet bevestigd. Daarentegen werd aan Daily News uit Asocan geseind, dat 12.000 Arabieren de stad Derbah ingenomen en 3000 menschen, zoowel soldaten als burgers, vermoord zouden hebben. Men zal echter wijs doen hieraan vooralsnog geen geloof te hechten, want het schijnt dat de oor logscorrespondenten, om elkaar een vlieg af te vangen, zoodra zij iets vernemen naar het telegraafbureau hollen, zonder eerst naar de waarheid van die geruch ten onderzoek te doen. Woensdag overleed te Bad-Soden de Russische generaal Graaf Totleben, de beroemde verdediger van Sebastepol en de overweldiger van Plewna. De paus sukkelt aan bronchitis, en heeft dien ten gevolge aanvallen van asthma. Naar aanleiding van de Jodenvervolgingen teNissni-Novgorod heeft de gouverneur van die stad een publicatie uitgevaardigd, waar bij aan den werkenden stand wordt tekenr nen gegeven dat elke vei storing van de openbare orde ten strengste zal worden gestraft. Er zitten in de gevangenis 112 personen te wachïen tot zij voor den rechterzuilen gebracht worden. De politie moest binnen dry^djigen een staat inle veren van de Iernofiofen, die in de stad en in de voorsteden verblijf houden, in strijd met de wet. De onderhandelingen in zake de Nisero tusschen graaf van Bylandt en lord Gran ville beginnen goed op te schieten; het werd dan ook hoog tijd, wil men nog klaar komen vóór de geheele Lemannirig gestorven is. De Nederlandsche regee- ling heeft zich bereid verklaard om zekere eischen van den koppigen Rajah in te willigen, onder voorwaarde dat de sche pelingen woiden vrijgelaten. Bij even- tuëele weigering zal Nederland met Groot-Brittanië samenwerken in alle po gingen om de bemanning hare vrijheid terug te geven. Het schijnt dus dat de zaak beter zal afloopen dan zich in den beginne liet aanzien. De verloting der prijzen, waaronderj zeer prachtige, geschonken ten voordeele der Louise-stichting te s' Gravenhage beeft gisteren en eergisteren te Amster dam plaats gehad; de officieele lijst der trekking zal gedurende eenige dagen ter inzage liggen bij de Boekhandelaren Slothouwer Zoon alhier. Houders van loten worden opmerkzaam gemaakt, dat de afhaling der prijzen kan geschieden van af Maandag tot Zaterdag waarom wij aandringen zich spoedig te overtuigen of de in lijst zijnde Nos. met prijzen zijn uitgeloot. Overigens verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Woensdag a. s. hopen een paar oudjes, (de man is 84 de vrouw 72 jaar), hun gouden bruiloft te vieren, geen festijn zul len zij aanrichten daarvoor ontbreekt hun het noodige, het vieren zal alleen bestaan in een dankbare herinnering aan 't goede door hen in dezen tijd ondervonden ten zij andere weidenkenden de oppassende oudjes hun op een andere wijs een aan- genamen dag willen bezorgen. De a. s. jubilarissen zijn Daniël Jacob Mos en Wilhehnina Schol gehuisvest in een woning van het gesticht de Poth. In ons volgend nummer wordt een begin gemaakt met het boeiende feuilleton De Fatalist, van den beroemden Russi- schen auteur IWAN TURGENJEFF. Raam. 4 Juli, Bij de op heden gehouden stemming voor '2 leden van den gemeenteraad zijn gekozen de HH H. Brulleman Sr. met 99 en G. Elink Schuurman met 91 stemmen, terwijl nog verkregen de H.H. R. Van Woudenberg 53, W. A. Insinger 38, A. v. d. Helden 44, W. L. Reeder 14, C. L. Meier 6 stemmen, en op verschillende personen nog eenige stemmen waren uitgebracht. Woensdag j. 1. deden de kinderen van i de Openbare Scholen, die het minst ge durende het afgeloopen jaar verzuimd hadden onder geleide hunner Onderwij zers een tochtje naar Amsterdam, waar het Panorama in het Vondelspark en Artis bezocht werden. Uitstekend hebben de kinderen den tijd gesleten en waren opgetogen over al wat zij zagen. Wij gelooven dan ook, dat deze en dergelijke uitstapjes een prikkel zijn voor de kinderen om getrouw ter school te komen, en hun doel niet missen. Bunschoten Dinsdag avond ontlastte zich boven deze gemeente eene hevige omweersbui; in de weide werden 3 run deren en een jong paard door den blik sem gedood, terwijl te Spakenburg een huis werd getroffen waarvan de schoor steen boven den nok wegsloeg en den gevel werdt beschadigd, zonder echter brand te veroorzaken. doch werd niet gewond. Het paard wendde zich om, sloeg op hol en werd aan den ingang van Bennekom door den Smid M. S. tot staan gebracht. L. M. wilde uit de kar springen en viel met het hoofd op den grindweg, met het ongeluk kig gevolg, dat hij den volgenden dag aan de bekomen inwendige kneuzing is overleden. De tram stopte op behoorlijken afstand, zoodat het ongeluk geheel bniten schuld der beamten, doch eerder aan onvoor zichtigheid te wijten is. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 27 Juni, Johanna Cornelia, d. van Jan Johannes de Groot en Jaeoba Maria van Doorn. Johannes, z. van Theodorus van Gemert en Mechelina Janssen. 28 Juni, Jannetje, d. van Bertus Lokhorst en Cornelia Renes. Sara Hendrika Everdina, d. van Johan George Muller en Evertje Veenendaal. 29 Juni, Elisabeth, d. van Gerritje van Setten. 30 Juni, Cornelia Maria Hubertiua, d. van Petrus Josephes Hamers en Marie Hubertine Philomiène Botti. 2 Juli, Maria, d. van Gerardus Josephus van den Bosch en Geertruida Steenbeek. Alijda Johanna, d. van Ger- rit Balster en Hendrika van de Beek. Ondertrouwd 26 Juni, Jan Daniel Josias Douglas en Antoinette Marguerite Baak. 3 Juli, Albertus Veenendaal en Willemijna Gouw. Gerrit Snijders en Maria Petro- nella Meijer. Gehuwd: 2 Juli, Hendrik Diters en Hen drika Johanna van Slooten. Gradus Ar- noldus Querreveld en Aaltje Waanders. Hendrikus Collet en Geertje van Keulen. Overleden: 26 Juni, Coruelis de Vos, 3 j. 27 Juni, Hendrik Bennink, 14 d. 2 Juli, ILilletje Elschot, 3 m. Bevallen: 27 Juni. Aaltje Muijs, vrouw van Jan Ileinen, d. Hoogland. Ondertrouwd: 27 Juni. JohannesNoort- man met Richarda Hartman. Woudenberg. Geboren: 26 Juni, Neeltje, d. van Arie de Leeuw en Janna Cornelia Kastelijn. 30 Juni, Hendrik, z. van Ariën van Brug gen en Geertrui Stip. POLITIE. Aan het bureau van politie te Amers foort zijn als gevonden gedéponeerd: 2 gouden oorbelletjes, 1 gouden me daillon, '1 Berlijn zilveren armbandje, 1 boterboor, 1 knipmesje, 1 stuk kant, 1 gouden armband, '1 zijden kinderboeze laar, 1 melk- of draagjuk, 1 speldenkus sen waarin een vingerhoed, 1 sleutel en "1 portemorinaie met eenig geld. De rechthebbenden kunnen deze voor werpen opvragen van 's morgens 10 tot 12 uur uitgezonderd Zon- en feestdagen. Dt Rijks- en Gemeente-Commissaris van Politie. II. F. W. DE BRUIJN. Ameisfooit, 5 Juli 4884. De Directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat voortaan eene ver zending geschiedt per Centraal spoortrein 6.7 's av. naar Utrecht,'s Gravenhage en in de richting UtrechtRotterdam. Laatste buslichting ten 5.20 's av. De Directeur, 2 Juli 1884, C. SMITT. BINNENLAND. Sedert Zaterdag zijn bij de lijkbaar van Z. K. H. den Prins van Oranje neer gelegd een krans van rozen, van wege Mevr. Lina Schneider; een fraaie bloemen kroon van de zijde der familie van graaf d'Hompasch, als „respectueux hommage" aan Z. K. H., benevens het bloemkussen aangeboden door den heer Hansen, wiens dochtertje dit nederige huldeblijk op de lijkkist plaatste. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld een subsidie te verleenen van ƒ150.000 voor een locaal spoorweg van Medemblik naar Hoorn. In hel begin dezer week verzamelde zich een menigte volks te Wijk bij Duurstede voor het huis van een bakker aldaar, wiens vrouw, zoo als het gerucht wil, voor een paar weken, ten gevolge van] huisselijke twist ongesteld was ge worden, en thans overleden is. Op aan maning der politie ging de menigte uiteen. Zondag den 29 Juni jl., des avonds omstreeks half negen, had te Ede een treurig ongeluk plaats. De land bouwer C. II. reed met een karretje, waarin zijn zwager L. M., diens vrouw en een kind gezeten waren tusschen Ben nekom en het landgoed Hoekelum. Op eenigen afstand den van het station Ede komenden tram ziende naderen en bemer kende dat het paard, hetwelk voor de eerste maal den tram zag aankomen, eenige vrees toonde, stapte C. H. uit en trachtte het paard vast te houden. Hij kon het paard niet houden, viel, en kreeg het wiel over beide beenen Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 7. JULI -aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. van en 3b Amersfoort, 9 Juli '84. ^6 V* De Heer en Mevrouw CELOSSE Pistorius betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun Koperen Huwelijksfeest ondervonden. ten behoeve der De officieele Trekkingslijst van genoemde loten zal van af MAANDAG 7 tot en met WOENSDAG 9 dezer bij de Boekhandelaren SLOTHOUWER Sc ZOON ter inzage liggen, bij wien tevens de loten waarop prijzen gevallen zijn (en die men door tusschenkomst van het Comité alhier, wensc.ht te ontvangen) op genoemde dagen kunnen ingeleverd worden. Houders dezer loten worden beleefd verzocht vóór de inlevering hunne namen op de achterzijde der loten te plaatsen. Amersfoort, 5 Juli 1884.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2