Offteiëele Publicatie. BUITENLAND. Kort Verslag School- en Kerknieuws. tigde, tot wijken moet Worden genood zaakt, welke ook de politieke gevolgen dier handeling mochten zijn. Ware er kloekheid en geestdrift in het land tusschen Oost-Friesland en de Schelde, de natie zou zich gewis doen hooren. Zij zou luide verklaren, dat waar politiek in de eene en onze eer in de andere weegschaal ligt, geen oogenblik mag geaarzeld worden. Maar helaasde leeuw is oud ge worden. Hij soest. Zouden onze Vertegenwoordigers, ook in dit opzicht, het beeld der natie willen vertoonen De BURGEMEESTER, en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar '1883, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van '10 tot 1 uur, op de plaatselijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voor zegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 31. Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, De Secretaris, Weth. I. B. W. L. SCHELTUS. Dank zij de uitstekende voorzorgsmaat regelen en de lagere temperatuur ver mindert de cholera in Zuid-Frankrijk aanmerkelijk, maar door het vluchten der bevolking staat de handel stil, zoodat men voor levensmiddelen dezelfde prijzen betalen moet als in tijden van hongers nood het geval zou zijn. Het totaal aan tal overledenen was tot 1.1. Maandag 798 Franschen, 322 Italianen, 13 Span jaarden, 9 Grieken, 1 Engelschman, '1 Oostenrijker en 1 Duitscher. Dit lijstje geeft een eigenaardig bewijs van de heterogene elementen, waaruit de be volking in Marseille en omstreken be staat. Aan de militaire autoriteiten in Prui sen is door den minister Von Gossler een circulaire verzonden, waarin uitvoe rig wordt medegedeeld welke maatrege len er eventueel tegen de cholera moe ten genomen worden. Als de meest af doende wor den aangeraden de door Prof. Koch voorgeschreven uitstooming met warme lucht en het gebruik van phenyl- zuur. Men moet niet denken dat dit laat ste iets nieuws is; hetzelfde als carbol- zuur of phenol, hoewel de wet van 4. Dec. 1873 tot voorziening tegen besmet telijke ziekten onderscheid maakt tus schen phenylzuur en ruw carbolzuur, in welk laatste slechts 50% van het zuivere zuur aangetroffen wordt. De Italiaansche regeering heeft, op de vertoogen van den Zwitserschen gezant, dat het verkeer op de grenzen door de strenge quarantaine maatregelen bijna onmogelijk werd ge maakt, besloten op die maatregelen een uitzondering te maken voor de grensber woners. Uit Egyple weer eenig nieuws, waar bij wij maar dadelijk voegen zullen, dat het officieel wordt tegengesproken. Reu ter seinde uit Assoean, dat daar een Arabisch koopman aangekomen was met de tijding, dat Osman Digna, het leger hoofd der opstandelingen, vermooid is, door een der mannen van den stam der Bishareens, daar hij een bloedverwant van den moordenaar om het leven ge bracht zou hebben, tot straf voor de weigering zich bij hem aan te sluiten. Een koopman uit Kassala vertelde te Cairo, dat hij een brief gelezen had, die den l'ln Juni door Gordon aan den Mudir geschreven was, waarin aan de zen gelast wordt te Kassala te blijven en de stad te verdedigen. Gordon voegt er bij, dat de geest onder zijn soldaten goed was, en dat hij slechts op hel wassen van den Nijl wacht om de opstan delingen te vernielen. Om in het gebrek aan geld te voorzien had Gordon biljetten uitgegeven van 20 tot 2000 piasters. Hoewel de Londensche Conferentie nog maar niet slagen kan in het doel, waar voor zij bijeengeroepen werdwijziging der liquidatiewet, wil lord Granville er niets van weten dat er andere quaesties op het tapijt woi den gebracht. De Duit- sche gevolmachtigde wilde de reglemen ten op de openbare gezondheid in Egyple ter sprake brengen, wat zeker nauw met het beheer van Egypte samenhangt. De andere gevolmachtigden waren het met lord Granville eens, dat dit niet kon wor den toegestaan, hoewel tevens erkennende dat zij, in geval van discussie, het her vormingsvoorstel van Duitschland zouden ondersteund hebben. Het wetsontwerp tot herziening der Grondwet is door den Franschen Senaat met 165 tegen 116 stemmen aangenomen art. 8, het budgetrecht van den Senaat, is er echter uit gelicht. Niettegenstaande de verklaring van Ferry, dat hij zonder art. 8 de wet niet aan de kamer ter goedkeuring kon voorleggen, is liet toch te verwachten dat hij liever een belangrijke concessie zal doen dan het geheele herzieningswerk in gevaar bren gen. Om een onderzoek in te slellen naar het wetsvoorstel tot wederinvoering van den scrutin de liste heeft de kamer een commissie benoemd, waarvan al de leden gunstig over het ontwerp denken. De uitslag is dus niet twijfelachtig. Markies Tseng, de ex-gezant van China te Parijs, die als diplomaat lang geen schitterend figuur maakte, is nog steeds oorlogzuchtig gestemd en raadt alle min nelijke schikkingen met Frankrijk af, tenzij die in het voordeel van China zijn. In een brief van den Onderkoning Li- Ilung-Chang betuigt hij, dat de Cliinee- zen niet beter kunnen doen dan hun tanden laten zien in geval van oorlog zouden de Franschen alleen de havens kunnen bombardeeren, als ten minste Rusland, Duitschland, Engeland en Amerika daar niet tegen opkomen, die toch verklaard hadden niet te zullen dulden, dat Frankrijk de havens van China overlast aandeed. Niet alleen dat men Anam nu tot een Fransche k.lonie wil maken, maar het zou niet lang duren of er werden van daar uit veroveringen gemaaktvooral op de Chineesche pro vincie Yunnan heeft men het oog. En als Frankrijk nu Tonkin geheel in han den kreeg, zou het die plannen gemak kelijk ten uitvoer kunnen brengen. Wilde men echter volstrekt geen oorlog, dan moest men zorgen in de streken aan het bovengedeelte de Roode Rivier de baas te blijven, nu de monding dier rivier in Fransche handen geraakte. Tseng heeft altijd een verzienden blik gehad, en het is zijn schuld niet dat zijn voorspel lingen gewoonlijk averechts uitkwamen. Warschau verkeert als het ware in een staat van beleg cafe's en restaura ties moeten des avonds om acht uur ge sloten zijn, In de laatste veertien dagen werden er 280 personen in hechtenis genomen en in de Citadel opgesloten, alles in verband met. den mislukten aan slag van Bordowski, den vrederechter. Een bewijs, dat het welslagen van groote zaken dikwijls van kleinigheden afhangt, levert de omstandigheid, die aanleiding gaf tot de ontdekking van het complot. Een collega van Cordowski trok bij ver gissing de demi-saison van den vrede rechter aan, en vond in de zakken van den jas allerlei geschriften, die hem met het plan in kennis stelden; hij haastte zich daarop de politie er mede bekend te maken. Brazilië krijgt een nieuwe wet op de slavernij, waar alle slaven boven de zestig jaar vrij worden, en er in den toestand van de overige slaven verbete ring zal komen. Men hoopt op deze wijze binnen een tijdperk van tien jaar liet geheele misbruik afgeschaft te hebben. In liet Lagerhuis verdedigde de vice- minister Ashley de regeerings-politiek in Zoeloeland. Hij zeide, dat de regeering tegen inlijving is, en dat de rustversto ring in dat land alleen de schuld was van Ketswayo. De Transvaalsche regee ring erkende de verplichting, om aan haar onderdanen te verbieden in Zoeloe- land te vallen. De Britsche regeering heeft in overweging genomen, of zij al dan niet een resident aan de Transvaal sche grens zal benoemen. De toekomst hing in deze van het Engelsche volk af: aan Engeland zal de toekomst behooren, als de Angel-Saksers voor hun geest kracht en ondernemingsgeest een arbeids veld in Zuid-Afiika zoeken, maar wanneer het Hollandsche ras aldaar in aantal aanzienlijk toeneemt, zou het nutteloos zijn te trachten een stelsel te steunen, dat zijn tijd gehad heeft. van de zitting van den Raad der Gemeente Amersfoort op Donderdag 31 Juli jl. De reclame van A. A. van Steijn, tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, werd ongegrond bevonden. De Heer A. Stheeman, Curator van' het Gymnasium, ontving, op verzoek, een eervol ontslag, onder dankbetuiging. Ook ontving de heer E. van Manen ontslag, om zijne benoeming tot hoofd der school te Herigeloo. Het gaat in 16 September. In zijn plaats werd benoemd G. T. Mijland, van Velzen op eene jaar wedde van 750 gulden. Op de voordracht voor drie leden van het Collegie van Zetters werden geplaatst de HeerenB. W. van Burgsteeden en L. A. Schaap, die aan de beurt van af treding zijnverder de Heeren J. P. G. Kok, J. Zandijk Jr., W. van Eeden en F. C. van Gelder. Het aftredend lid J. F. Lagerweij verzocht niet meer in aanmerking te komen. De crediet-aanvrage van B. en W. van f 500.voor ontsmettingsmiddelen, zoo die noodig mochten zijn, lokten van den heer Huet de vraag uit, om eenige in lichtingen, die door Dr. Groeneboom voldoende werden beantwoord. Verder zijn ingekomen: Ie. de Gemeente-rekening over 1883, j y f 160.548,16 aan ontvangsten en 7 159.679,26s aan uitgaven en dus slui tende met een voordeelig saldo van f 863,89s. De heeren van Burgsteeden, Zandijk en Calkoen zullen haar onder zoeken. 2e. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk armbestuur over 1883, waaruit blijkt, dat van de f 6610, bij de begrooting toegestaan, 5996.40 is ge bruikt. De Schuttersraad had in datzelfde jaar aan ontvangst en uitgaaf /'•1929.18s. 3e. Eene dankbetuiging van den Directeur van het Kabinet des Konings, voor het adres van rouwbeklag, door den raad a.in Z. M. gezonden. 4e. De mededeeling van het Dagelijksch Bestuur, dat de overname van de Wa- tersteeg door de Gemeente, is afgestuit. De heer Huet deed aan het einde der zitting de volgende vragen a. Waarom is er een hulpbruggetje ge bouwd naast de Slijkpoortsbrug; b. Waarom werd de oproeping van sollicitanten, naar de vacante betrekking van Directeur der Gemeente-reiniging zoovele weken uitgesteld c. Is het waar, dat het Dagelijksch Bestuur verleden jaar aan ingezetenen op een rekwest heeft belootd, dat de oude kazerne het volgende jaar niet meer voor hooimagazijn zou worden afgestaan? Zoo ja waarom gaven dan B. en W. weer hunne toestemming? Dé heer Croockewit, waarnemend Burgemeester, heeft den heer Huet be loofd in de volgende vergadering, deze vragen te zullen beantwoorden. Amersfoort 2. Augustus 1884. Aan het Eind-examen voor de Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus in de Prov. Utrecht voor 1884 werd deel genomen door 28 candidaten. Uit Utrecht (22) toegelaten M. G. A. Andriessen, A. Th. Baert, P. J. Geluk, J. de Groot, W. K. F. Hek- meyer, S. J. Hoekstra, W. van der Hoe ven, A. C. ten Hove, A. J. C. von Kell- ner, J. Kruyt, P. A. Matthijsen, A. P. Mol, C. A. Musquetier, J. M. van Olst, H. VV. Schreuder, P. Stous Sloot. II. M. L. Vink, J. F. Vis, S. II. Ziesel. Uit Amersfoort (5) toegelaten C. O. Heuvelink, J. KruylT, P. W. Me- nalda van Schouwenburg, W. J. Met horst. Uit Apeldoorn (1) toegelaten: D. Hakkert. De heer H. K. Frans is als leerling telegrafist tijdelijk geplaatst aan het Rijks telegraafkantoor te Amersfoort. J. J. van der Linden, Agent van Po litie alhier heeft, met ingang van 1 Aug. zijne tegenwoordige functie verwisseld met die van kantoorbediende aan het Postkantoor. Het verbouwen van een pakhuis tot woonhuis aan den Weverssingel voor den heer G. A. Kamps is aan den min sten inschrijver, den beer W. van der Kooij voor f 4550.gegund. Er waren acht inschrijvingsbiljetten ingeleverd, de hoogste inschrijvingssom was f 5000. Heden wordt naar Arnhem getranspor teerd, om voor den krijgsraad terecht te staan de Huzaar Meijer, van 't depot- escadron van 't le reg. Huzaren, be schuldigd van diefstal ten nadeele van een kameraad. A. s. Maandagochtend 8.50 m. vertrek ken van Amersfoort naar het Kamp bij Oldebroek de 5e en 6e batt. van het le reg. veld-ait. onder commando der Kapiteins J. W. K. Verweij en Jhr. W. P. Bi.rnaart. De leiding der kampschiet oefeningen geschiedt door den Luit.-Kolo- nel C. L. Doorman. Naar men verneemt heeft de politie een nader onderzoek ingesteld naar den dood van zekeren v. L. en het lijk daartoe laten opgraven. De geneesheer had gezegd, dat v. L. gestikt zou zijn tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank. Nu zouden er echter omstandigheden aan het licht zijn gekomen, die doen ver moeden, dat de man een gewelddadigen dood zou zijn gestorven. E. v. L. alhier, beklaagd van mishan deling, is door de Arrond. rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 2 maanden cel straf en 8 gulden boete. Tot onderwijzer aan de Steenen Ka mer (gem. Putten) werd benoemd de Heer P. J. Koopmans en te Doorn de Heer J. Th. Kennedy, te Veenendaal. De zesde jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel zal dit jaar op of om streeks 17 Aug. gehouden worden. Het Bestuur der Unie gaf reeds een blaadje uit met een aanbevelend woord aan de keerzijde. Te Leerdam is beroepen Ds E. J. Ho- moet te Puttenterwijl Ds. F. H. J. Grundlehner te Renswoude een beroep naar Delft heeft aangenomen. Ds. H. Hoekstra bedankte voor Eemnes-buiten en Ds. J. J. van Noort te Eemnes-binnen voor Oldemarkt. Ds. G. J. de Hoest te Barneveld, komt voor op een zestal te Schoonhoven, en op een twaalftal te Vlaardingen. Drietal te Leeuwarden: G. J. de Hoest, te Barneveld, H. J. James te Enschedé en Dr. L. Heldring OGz. te Zandvoort. Bedankt voor Waarder (cl. Gouda) J. J. C. van Toorenberg, Predikant te Veenendaal. Voor de vacante betrekking van orga nist aan de groote Kerk te Rotterdam, is uit een veertiental sollicitanten het volgende drietal opgemaakt: Enderlée te Nijkerk, Van 't Kruis te Winterswijk en Spaanderman te Woerden. De Synode der Nederl. Herv. Kerk houdt dezer dagen hare zittingen. De eerste vergaderingen zijn geheel gewijd geweest aan finantiëele aangelegenheden, voornamelijk de noodlijdende kerken en personen. BINNENLAND. Gister is in de vereenigde zitting van Eerste en Tweede Kamer het ontwerp, om H. M. de Koningin tot Regentes te benoemen, afgehandeld. Het gaf tot wei nig debat aanleiding, zooals te verwach ten was. De heer Van Eek maakte be denking tegen de benoeming van eene vrouw; terwijl de heer Keuchenius o. a. uit het eedsformulier voor de aanvaar ding van het regentschap afleidde, dat de Koningin niet benoemd kon worden. Met 97 tegen 3 stemmen, die van de heeren Keuchenius, Viruly Verbrugge en Van Eek, is daarop het wetsontwerp aangenomen. Dr. S. S. de Koe te Utrecht is door den Koning benoemd tot Hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Groningen. Deze week bracht de Koning een be zoek aan Soestdijk, om er de in aanbouw zijnde stallen enz. in oogenschouw te ne men. De architect en chef, de heer L. H. Eberson kreeg gedurig van Z. M. een pluimpje, niet alleen over het werk, maar vooral ook over de snelle vorderingen. Bij de herstemming, die te Haarlem voor een lid der Tweede Kamer plaats had, is gekozen de heer J. Duijvis met 1023 van de 1663 uitgebrachte geldige stemmen. Het was wel te voorzien, dat de heer Kappeijne het onderspit delven zou. De Minister van Financiën heeft ter kennis gebracht dat bij Koninklijk Besluit van 24 Juli 1884, No. 45, is ingetrokken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2