NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAAflN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Feuilleton. MIJN ONGELUKSSTEENEN. No 67. Woensdag 20 Augustus 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk"MO. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Alvertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05.- Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiën kunnen iiigezoii- den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO uur de» Woensdag» en Zaterdag». Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Over het Fransch-Chineesche ^incident" vvaien in het begin dezer week allerlei geruchten, die, om ten volle gewaar deerd te worden, slechts één moeielijk te ontbreken eigenschap misten: vertrouw- baaiheid. Vooreerst, dat de Keizerlijke Raad Frankrijks eisch tot schadevergoe ding onherroepelijk van de hand gewe zen en tevens, wegens het bombardement van Keelung op Formosa, den ooilog verklaard had. Het is zeer onwaarschijn lijk, dat de ande,s zoo bedachtzame Chi- neezen, die de Turken nog overtreffen in de kunst, om een onderhandeling op de lange baan te schuiven, nu zoo op eens al hun schepen zouden verbranden, daar zij tegen den aanval eener Etuopeesche Groote Mogenheid toch niet bestand zijn. Het tweede belangrijk nieuwtje was dat Frankrijk het aanbod van scheidsrech terlijke tusschenkomst, door de Veree- nigde Staten, Engeland en Duitschland gedaan, van de hand wees dewijl van zulk een aanbieding niemand iets heeft gehoord, wordt ook dit sterk in twijfel getrokken. Zeker is het, dat Fiankrijk stellig van plan is, zijn eischen door te zetten. Een der eerste zaken, waarmede de Kamer van Afgevaardigden zich bezighield na de sluiting van het Congres, was die van Tongking; een interpellatie gaf er aan leiding toe, zoomede een nieuw crediet, van 38 millioen francs, door de Regee ring aangevraagd. De Minister Ferry verklaarde zich aan het oordeel der Ka mer te zullen onderwerpen: hij aanvaardde de verantwuoidelijkheid voor het verdrag van Tientvin, en noemde den overval te Langson een veriaad, een schennis van aangegane verbintenissen. Na een histo risch overzicht van de gebeurtenissen in Tonkin gegeven te hebben, eindigde hij aldus »Men verwijt mij groote overhaas ting, maar ik heb reeds te lang gewacht. Keelung is gebombardeerd et, bezet, ten einde een onderpand te hebben. Frank rijk is niet in oorlog met China en wenscht dien ook niet te verklarenal leen vraag ik goedkeuring op de eerste krachtdadige handeling der Regeering, en machtiging om nieuwe onderpanden tegenover China te verkrijgen. Ik wacht op het besluit der kamer, om verder te handelen." Dat besluit viel na een vrij langdui ige beraadslaging, in de zitting van den vol genden dag, Vrijdag. Het crediet werd goedgekeurd met 219 tegen 44 stemmen, een motie van veitrouwen, door de Re geering aanvaard, werd aangenomen met 173 tegen 50 stemmen, waarbij de rech ter- en de uiteiste linkerzijde zich ont hielden. CLk de Senaat besloot de credieten I voor Tonkin, onder verdaging van de discussie tot na de vernieuwde bijeen- komst der Kamers, goed te keuren. Een der bladen bad een depêche, mel dende dat liet Fransche legerkamp op Madagascar door de inl oorlingen was overvallen en uitgemoord. De Minister Ferry sprak dit in de Kamer nadrukke lijk tegen en las een bericht voor van admiraal Miot, van den 9en, dat de toe stand der Fiansclien te Tamatave uit muntend was. (Uit het leven van een juwelier, door Herm. Gemm.) o Onlangs deelden Duitsche bladen eene scherts mede, die een reizend koopman zich jegens een' snoevenden medereiziger veroorloofd had, door zich uit te geven voor een juwelier en den inhoud van zijn elegant handkoffertje voor diamanten. De medereiziger stal daarop het koffertje dat gelukkig slechts waardelooze band- monsters bevatte had echter de koopman de gevaren bedacht, waaraan juweliers steeds bloot gesteld zijn. dan zou hij zijne scherts als zeer ontijdig beschouw 1 en wei nagelaten hebben. Wie waarborgde hem, dat deze grap hem niet het leven had kunnen koste i. Ik ben mepr dan twaalf jaren in het juweliersvak werkzaam ge weest en weet bij ondervinding dat moord, roof en bedrog steeds hem belagen, die in kostbare steenen handelt. Meermalen heb ik te midden van zeer argeloos uitziende menschen myn leven ernstig bedreigd gevueld, indien ik niet zorg vuldig vermeed hun vermoeden op te wekken, dat mjjn zwartlederen reiskoffertje of mijn vest zakje diamanten bevatte. Vooreerst heeft tnen als reiziger in juweelen bijna altijd het gevoel alsof ieder die u aanziet of slechts een woord tot u spreekt, op moord en roof zint. Men isoleert zich en zoekt in diligence of boot altijd het afgelegenste hoekje. Met een vreemde alleen in eene coupé eerste of tweede klasse te reizen, vindt men te gewaagd, hij kon wel eens een dief zijn. Zelfs achter het gezicht eener oude waggelende vrouw, vermoedt men den booswicht. Het is meermalen gebeurd, dat dergelijke spoorwe*dieven zich onder de elegant ste kieeding of zelfs in priestergewaad vermom den en de schijnbaar voornaamste dames tot medeplichtigen hadden. Aan het station of in een hotel vreest men bij ieder kop koffie of thee, bij ieder lepel soep, bij elk glas water vergiftigd te worden. De ju- weelen werden inijn grootste ongeluk en hoe dit gebeurde, wil ik verhalen. Ik was ongeveer twaalf jaren bediende in een der grootste juwelierszaketi, uit wier w< rkplaats menig koninklijk en vorstelijk diadeem voortge komen is. Naam en plaats te noemen is on- noodig en zou iniuder gepast zijn, daar de firma met haar toenmalig hoofd nog existeert. Uit den aard der ziak krijgen alle in <1 ei gelijke magazijnen aangestelde bedienden de strengste instructies en vooral zij, die met het publiek omgaan, moeten zich toeleggen op waak/aam heid en voorzichtigheid. Ik was iu de verkoop lokalen aangesteld en behoorde onder de wei nigen iu wie de eigenaars der firma een onbe paald vertrouwen stelden. Het gevolg daarvan was, dat ik een persoon met tamelijk goed dooi zicht, scherpe Oogeu, goede ooren en eene voortreffelijke kennis van alle edele steenen, mettertijd een der verautwoordelijkste plaatsen verkreeg, namelijk zulke personen te bedienen, die juweelen ter bezichtiging aan huis wenschten te hebben. Door mijne collega's werd ik om deze voorkeur benijd, maar dit verontrustte mij niet, want zoowel door voorzichtigheid, als door goed geluk begunstigd, had ik mijn principaal zelfs het geringste verlies bespaard, eene vol doening, waarop nauwelijks een mijner collega's zich beroemen kon, zoo veelvuldig en listig waren de plannen der in de meest verschillende De beide Kamers hebben haar zittin gen gesloten. De wet inhoudende de ver anderingen door het Congres in de grondwet gebracht, is reeds door het Journal Officiel afgekondigd. De cholera-beric-hten verschillen in doorslag weinig van die der vorige week. De uitbreiding der ziekte noord- en oost waarts is zeer langzaam, liet getal slacht offers is niet groot, behalve te Marseille, waar het nog altijd vrij belangrijk blijft. In Noord-Italië hebben zich ook eenige sterfgevallen aan cholera voorgedaan. De beweging tegen het Britsch Hoo- gerhuis heeft zich thans ook tot Ierland uitgebreid. Te Monaghan werd door eeni ge Parlementsleden, waaronder Healy, O'Brien en Biggar Zaterdag het woord gevoerd op een Volksvergadering van twintig duizend personen. Afkeuring van de houding der Lords in zake de Kies wet en de wenschelijkheid van een Iersch Parlement werden in moties uitgesproken. Het Parlement heeft zijn zittingen ge sloten. In de koninklijke boodschap, bij die gelegenheid voorgelezen, wordt ge zegd, dat de betrekkingen met de vreem de mogendheden van zeer vriendschap- pelijken aard zijn. Natuurlijk, deze stereo type verklaring mag nooit ontbreken. Voorts wordt het betreurd, dat de ver- eemgde pogingen der mogendheden, om in een conlerentie de middelen te vinden tot herstel van het evenwicht der finan ciën in Egypte, mislukt zijn. H. M. zal getrouw de plichten vervullen, die voort vloeien uit liet gemis van Engelsche troepen in het Nijldal. Zij hoopt dat de bijzondere missie, die zij besloten heeft naar Egypte te zenden, haar behulpzaam zal zijn om te overwegen welken raad zij aan het Egyptisch gouvernement zal geven en welke maatregelen in verband daarmede zullen genomen worden. Met ingenomenheid werd vermeld, dat de agrarische misdrijven in Ierland ver» minderen en de toestand van de Iersche bevolking in de steden beter woirtt. Ein delijk is nog medegedeeld, dat de wetge vende macht weidia bijeengeroepen zat worden, om de belangrijke quaestie der Volksvertegenwooidiging te behandelen. Uit alles blijkt dat het de Regeering ernst is met haar voornemen, om een expeditie tot ontzet van generaal Gordon uit te rusten. Verschillende scheepsbouw meesters hebben last gekregen dadelijk te beginnen met de vervaardiging van 38 booten, die in 27 dagen gereed moe ten zijn. Zoodra mogelijk zullen dan drie bataillons infanterie, een escadron huzaren en een afdeeling bereden infan terie. allen Engelschen, langs den Nijl gebracht worden naar Wady Haifa, bij den tweeden waterval. Het commando zal gevoerd woiden door generaal Step henson. De moedir van Dongala, aan wiens goede trouw nu niet meer getwijfeld wordt, heeft van Gordon een brief ontvangen, gedagteekend 20 Juli, meldende dat Khar toem rustig is. Bij Soeakim, waar bij gebrek aan troepen de buitenste verde digingslinieonbezet is, legt de vijand veel stoutmoedigheid aan den dag, daar hij op klaarlichten dag kameelen en schapen weghaalde. De Mexikaansche Regeering heeft weer eens het genoegen gehad, door een sa menzwering te worden bedreigd zij werd in tijds ontdekt, en men nam de deelge- nooten gevangen. Met de aanleggers maakte men korte metten: twee gene- raals, Ramirez, en Majia, zooals men weet krioelt het in Mexico van gene raals, dus op een paar meer of minder komt het er niet op aan, werden op last van den President doodgeschoten. gedaanten optredende bedriegers. De vijanden van den juwelier zijn buitengewoon talrijk en ofschoon inen velen van heil door het een of ander kenmerk gemakkelijk ontdekken kan, zijn er ook anderen, die de grootste voorzichtigheid te schande maken, waardoor de verliezen van den juwelier gewoonlijk zoo groot zijn, dat de trouwens zeer aanzienlijke winst er aanmeike- lijk door gereduceerd wordt. Om eenige voor beelden aan te halen. Een heer en dame, zeer elegant gekleed en met beschaafde manieren verlangen ringen of andere kostbaarheden te zien. Na lang beraad kunnen zij tot geene keuze koineo, of wel zij koopen eene kleinigheid, maar na hun vertrek worden eenige voorwerpen van groote waarde vermist. Wie was nu de dief? Deze vraag is dikwijls zeer moeielijk te beant woorden. De voorwerpen kunnen te voren reeds weg geweest zijn, de dief kan Onder de bedienden schuilen, enz. Een ander geval. Er komt esn heer in het magazijn, vraagt naar ko.tbare armbanden of broches en verzoekt, na ze b— j zichtigd te hebben, met eenige daarvan aan zijn hotel te koinen, om ze aan een zieke dame te laten zien. Na eenigeu tijd komt de bediende bleek en ontsteld terug, zonder de juweelen, die met de zieke daine en den gezonden heer I verdwenen zijn. Ook gebeurt bet wel, dat de vermeende kooper zonder omslag eeoigejuweeJen neemt en er mede de deur uitsoelt. Ik heb in zulk geval een dief tot staan gebracht, door hem rnet een dadelijk getrokken pistool, ernstig te dreigen. Deze waakzaamheid en vastbera denheid deden mij in de gunst van mijnen principaal stijgen. Een ander geval vermeerderde nog aanmerkelijk mijn geluk. Op zekeren dag kwain een gezelschap, oogenschijolijk zeer voor name heeren, waaronder een in kapiteins uni- foim en kocht een groute collectie juweelen, ongeveer ten bedrage van 10,000. Een der heeren gaf hierop een wissel, betaalbaar bij het grootste bankiershuis der residentie. Op mijne beleefde aanmerking, dat het vaste gewoonte onzer firma was, de juweelen eerst na honoreering van den getrokken wissel af te geven, vonden de heeren daarin niets opvallends maar ver zocht degene, die mij den wissel gegeven had, op de onbevangenste wijze de gekochte zaken binnen een half uur aan zijn hotel te zenden. Bijna een misgreep mijnerzijds veronderstellende geleidde ik de heeren met een diepe buiging tot aan de deur. Dadelijk riep ik een der jongere bedienden en zei «Johan ga zoo gauw mogelijk naar Meier Co, en presenteer dit papier, haast je vooral, neem een vigelante!" Binnen het half uur kwam Johan terug, de wissel was als «zonder waarde" gebrandmerkt. Deze uitslag, waardoor de firma een verlies van 10,000 bespaard werd, verschafte mij eene uitooodigiiig van den chef. bij hem te komen eten. Na tafel klopte de oude heer tny op den schouder, gaf mij een fraai gouden horloge ten geschenke en sprak zijnen wensch en de moge lijkheid uit, dat ik als jongste deelgenoot in <le zaak zou komen, terwijl zijne eenige dochter Hei initia, die inij r-eds lang onderscheiden had, zoo hoopvol daarbij lachte, dat ik ook in dit opzicht de haven van mijn schoonste levensge luk meende te mogen binnenzeilen. Maar belaas, in den raad van het grillige noodlot was het anders besloten. O ik ik had mjjn Achilleshiel, ook ik zou en nog wel op het allersma lelijkst bedrogen worden. Dit voorval vorint tevens een der merkwaardigste bladzijden uit de ge schiedenis van den juweeleiihandel eu der oplichters-industrie. Luister slechts. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1