School- en Kerknieuws. Amersfoort,- $0 -Augustus 1884. Onze stadgenoote, Mej. A. J. van Loghem heeft ine» goed gevolg examen gedaan vooi de Engelsche taul, L. O. De Centrale pastorale Commissie der Christelijk-Gereformeerde Kerk zal dit jaar "té "Amersfoort wórden gehouden en wel op 40 September a. s. De agenda is samengesteld als volgt: le. De toekomst dei Hoeren en de toe brenging der volken. dooi- den lieer J. van Andel, Predikant te J.eeuwarden. 2e. Een gerrfonneeid Gymnasium, dooi den Heer S. Sijpkens. Predikant te Delft: 3e. De onderscheidene beteekenis van het woord «Heiligen" in Hebr. 2 vers 10 en volgende verzen, door den Heer L. Lindeboom, Docent te Kampen. Het getal sollicitanten voor de betrek king van directeur-opzichter-boekhouder der gemeentereiniging alhier is sedert ons laatste nummer tot tweehonderd geklommen. Wat zijn er toch velen, die naar een 'postje hunkeren! Eene processie-tocht' naar Kevelaar is ook door eenige Amersfoorters ondei- uomen. In-den" vroegen morgen vertrok eene extratrein met bedevaaitgangets van hier onder leiding van Pastoor Beekman. Het Depot-ë'scadron alhier krijgt eerlang een wakkeren commandant in den persoon van den Ritmeester H. M. Werner, die hier vroeger, als Ie Luitenant geruimen tijd garnizoen heeft gehouden. De Huzaar K. van het Depot-escadron alhier, is naar Ainhem getransporteerd. Van desertie beschuldigd, zal hij daar voor den krijgsraad teiecht moeten staan. Onze stadgenoot, de heer Dr. S. is Maandagavond omstieeks halftwaalf, van een zieke huiswaarts keerende. aan een dreigend ongeval gelukkig ontkomen. Toen hij namelijk in een karietje geze ten, op de buig van de Kleine Koppel was, bink de buikriem van het paaid, zoodat het rijtuig achteiover sloeg. Was 't rijtuig een weinig zijwaarts gegaan of het paard schichtig geworden, dan waren Dr. S. en zijn voerman in de Eem terecht gekomen. C. H.. F. B., en W. B., daar tegen woordig, schoten toe en verleenden de noodige hulp. Naar men zegt liept er hier gister in de stad eene vrouw lond, die hij onder scheidene winkeliers hepioefd heeft, op naam van ingezetenen, winkelwaren machtig te worden. De politie doet onder zoek. AfgeluisterdTwee hoeren, die we 'gemakshalve A. en B. zullen noemen, wandelden Zondag naar buiten de Slyk- "poort. Toen ze bij de nieuw gebouwdp biug kwamen, trok deze beider aandacht en zei A tot B: «.lammer waar, dat men die brug niet eén paai ellen breeder gemaakt heeft B. gaf crp deze bedenking geen ant woord; hij had omdat hij doof was, A niet verstaan I Eenige oogenbliken later echter keek hij A. eens aan en vraagde: «Waarom zouden ze deze biug niet breeder ge maakt hebben en ligt zij in zoo'n kuil?" Dp zijn beuit bleef A. nu het antwoord schuldig, maar dacht «Ik zie toch wel, dat ik met mijne meening niet alleen sta 1" 316de STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Ti-ekking van 18 en 19 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen: Pr|js van f 5000 No. 3008. Prytt van f 1500 No. 9675. Pi-U» van f 1000 No. 6093. Prys van f 400 No. 16407. 5669, 5698, 5733, 5824-, 5837-,5882, 6028, 6059, 6090, 6176, 6246. 6252, 9561, 9592, 9630, 9823, 9838, 9883 143.9, 16115, 16119, 16156, 16173, 16213, 16263, 16274. 16281, 16348, -16383 16425, 16481, 16485, 16868 16928, 16940, 16949, 5788,-5815, 5818,1 Nu eén Voorzitter gevonden is in Mr.'is toen spoorloos verdwenen. Door de 6007, 6014. 6022, C. J. E. Graaf van Bylandt, lid der Ge- politie is het kind Oorloopig in bewaring 6114, 6126, 6170, 6256 6259, 9525. deputeerde Staten van Zuid-Holland, is genomen ook eene Hoofd-Commissie voor de Ijp- 9654, 9761, 9809,1 hai liging der belangen van Nederland- 14311, 14322. sche inzenders op de Internatioi ale ten- 46139, 16142, tuonstelling te Antwerpen, samengesteld. 16217. 16253, 16288, 16318, 16438, 16441, 16881, 16923, I6955. 16970, nen 87 Te zamen 87 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 20 21 Aug.. 1 4, 15-18. 30 Srpt., 1 3, 7 - io, 14—17. 21—25 Oct. Heele en gedeelten van loten zijn nog verkrijgbaar. De hooge Erfgenamen van wijlen den Pi ins van Oranje bel.ben uit de banden van den beheerder van diens nalaten schap het zilvergoed ontvangen, aanwezig in zijne paleizen aan den Kneuterdijk eu in de Heulstraat. Hebben we het 40-jatig notarisscbap van den Heer J. H. Kpmelaar ie Veerien- daal aangekondigd; we kunnen nu me- ledeelen, dat het dien beer aan groote Een nog jong arbeider raakte bij Rhenen tusschen de buffers van twee spoorwegwagens. Zijn been, dat verinor- seld is zal te Utrecht worden geampu teerd. Een groot aantal leden van den «So- eianl-Democi atischen bond van Neder land" te Rotterdam woonachtig, hebben Zondag een bezoek gebracht aan Dord recht, om daar hun hlad Recht voor allen te verkoopen. Het Dortsche publiek was niet hun komst niet ingenomen; want het verdreef de heeren van de eene straat naar de andere, zoodat de politie bewijzen van vriendschap en belangstel- er bij gehaald moest worden, om hen in De Hepr de Meijere, Evnnp-I.iitli. pre dikant te Kuileribiiig, heeft Donderdag zijn 25 jarig-jubileum gevierd. Van alle zijdi n ontvi stelling. hij bewijzen van belang- De Heer J. Samplonius, van Vianen, gaal nog steeds voort, aan den Wiers- ilijk te Vreeswijk, godsdienstige bijeen komsten te honden. O. a. heeft ook de heer L. van Wijn- gaai den te Veenendaal, die in het bezit eenrr acte is. na gehouden examen, van de vereeniging voor Chiistelijk Nationaal Schoolondei wijs de bevoegdheid vei kre gen, om in hare Scholen onderwijs te geven. Men zegt, dat het plan bestaat om behahe het gewone nooidelijk-Zendiiigs- feest, dat ieder jaar in een der drie noordelijke provinciën gehouden wonlt. nog een tweede te organised en. Dat tweede zou dan nog dit jaar in de hosschen van het kasteel Nienoord, bij de Leek gehouden worden. Binnenkort zal eene volledige bundel Joodsche kei kgezangen verschijnen van Jacob Baehmann, oppeivoorzanger van de Synagoge van Odessa. Aan de herdpiloosheid der cemeente Leusden komt spoedig een einde, naar- dien haar beroepen Leeranr. de heei J Burger, van Kerkwerve, op den hintstén i dag van Augustus tot haar komt en in de vooi middag-godsdienstoefening in zijn dienstwerk zal worden ingeleid doorzijn bioeder van Diiebergen. BINNENLAND. Men zegt. dat de Koning, vergezeld van H. M. de koningin, tucli nog voor nemens zou zijn een bezoek te brengen aan de Internaiionale landbouw tentoon stelling te Amsteidain. De Heer J. Lasonder. te Hilversum, is geslaafd voor lu-t Nntariëel examen. Aan 's Rijks Mun. is verkocht 119500 KG koper, afkomstig van de oude heele en halve centen. Het is verkocht in vier kavelingen, aan koopers uit Rotterdam, Amsterdam en Helft, legen den gemid delden prijs van f 62.11 de 100 KG. gelijkstaande met een bedrag van f 74.221.45. De nadere goedkeuring van den Minister van Finantiën wordt nog in gewacht, Het meubilair van wijlen den Kroon prins, aanwezig in hel paleis aan den Kneuterdijk, wordt thans in het paleis in de Heulstraat overgebracht. Na ovei hrenging wordt liet Paleis aan den Kneutirdijk vei kocht. Te Maarsbergen zal le September e. k. een hulpkantoor der Rijkspostspaarbank gevestigd worden. ling, ook der omliggende doipen, niet heeft ontbroken. Ook stoffelijke bewijzen van belangstellende weiden den jubilaris niet weinige geoffreerd. Naar de tentoonstelling te Amsterdam is veivnerd een aardappelstruik, die de moeite waard is bewonderd te woiden. Hij behooit tot de zoogenaamde «cham pignons" en is gppoot te Lutkemeerpol- der, gein. Sloten. Deze plant, die men zeer voorzichtig in een groeten hak heeft weten te wei ken, hpeft. eene hoogte van 2Va Meter boven den grond. De breedte is gemiddeld 1 Vi M„ en de geheele om trek is juist 6 M. Het loof is tusschen lallen en touw opgebonden. Of er ook wat aanzit, wordt niet ge meld. In de Staatscourant wordt medege deeld, dat de Politieke agent en consul- generaal der Nederlanden in Egypte op Woensdag en Donderdag 20 en 21 dezer van 10 tot 1 uur, te spreken zal zijn, voor hen, die hem over hunne belangen in dat land mochien wenschen te on- dei houden. Uit Veenendaal schrijft men aan de Utr. Com ant het volgende; Ondanks alle pogingen, die de politie aanwendde, om de verzending van vleesch en spek, van aan ziekte gestoiven vai- kens en vee te vei hinderen, mocht zij tot gisteren daarin niet slagen. Gisteren avond echter nam zij hij Albeit van dei- Meiden. alhier een valken in beslag.dat bleek bijna dood te zijn geslacht; liet dier was z\vartarhtig rood van kleur. l)e Gemeenteveld wachter J. Schoenmaker sloeg juist zijn slag, toe het dier door H. de Fluitei, mede te dezer plaatst woonachtig, en genoemde van der Mei den op een hondenkar zoude woiden geladen, om het naar Uti echt of Ainers- tooi t te vervoeren. Van der Meiden had I het varken gekocht voor 5als het spek zou blijken goed van kleur te zijn, anders behoefde hij maar f 3te beta len. Heilen morgen is de geheele hoeveel heid spek, ciica 125 kg, in een kuil geworpen, met petroleum overgoten en begiaven. Doordat men te Amersfoort i de laatste weken hoogere prijzen dan te Utrecht kon maken, geschiedt de uitvoer veiligheid te brengen. In de Amsterdamsche diergaarde zijn gearriveerd een prachtige Nutnidische Leeuw en een Sumatraansche Oran-oetan. Te Monnikendam kwamen drie geval len van «iulandsche Cholera" voor, waar van een van bedenkelijken aard. Tijdig ineeioepen hulp heeft de ziekte gelukkig, tot staan gebracht. Van daag komen te Utrpcht afgevaar digden der verschillende Spoorvveg-inaat- schappjjen bijeen, om den aanstaanden winterdienst te bepalen. De graven der Gorcumsche martelaren zijn dit jaar door ongeveer 12600 bede vaartgangers bezocht, hieronder niet be grepen de piocessiën uit Hellevoetsluis Bi ielle. GEMENGDE BERICHTEN. Verwachtingen van den oogst in de provincie Utrecht in 1884. Een zachte en droge winter, gevolgd door een droog voorjaar en vioegtijdige warmte, is van zper veel invloed geweest op de ontwik keling van de landbouwgewassen; de daarop gevolgde koude en droogte heeft wel is waar den snellen groei eenigzins tegengehouden, maar over bet algemeen zijn de verwachtingen ten gevolde van de nog in tijds gevallen regens zeer gunstig en laat het zich aanzien, dat het jaar, 1884. wat de uitkomsten voor de land bouwers betreft verre boven de vorige jaren zal staan. De tarwe belooft een bijzonder gunsti- gen oogst, evenals de rogge; het beschot zal ruim zijn en het stroo van goede qualiteit. De haver, hoewel goed opgekomen, heeft nog al veel van de droogte te lijden gehad; de gevallen regen zal echter wel gunstig werken, zoodat een goede oogst te wachten is. De boekweit staat uitmuntend te velde; ook hierop is de regen van veel invloed geweest, zoodat wanneer het weder bij liet oogsten gunstig zal zijn, een ruime oogst te wachten is. Erwten en boonen staan niet best te aan ziekte gestorven varkens meerveldede felle droogte heeft de bloesems naar Amersfoort dan naar Utrecht; in- l tusschen krijgen beide steden hun deel I wel. Zeer is het te hopen, dat de opkoopers van dergelijke slechte waar, zich eenigs- j zins zullen laten afschrikken, of dat aan 'hun handel paal en peik worde gesteld. Dit zouden zeker, ook den inwoners van loen veischroeien, zoodat het beschot niet groot zal zijn. Gras was er in liet vroege voorjaar overvloedig; later was de toestand ten gevolge van de aanhoudende droogte niet zoo gunstig en begon hier en daai gebrek te komen; gevallen regens hebben hierin echter ook eene verandering gebracht; Ameisfoort en Utrecht, zeer ten goedejover het algemeen zal de hooibouw niet komen. tegenvallen, terwijl de qualiteit uitmun tend is. In een achterbuurt van 's-Gravenhage, bewoond door orgeldraaiers, bedelaais. draaimolen hazen, kroeghouders, water en vuui vrouwen enz., waar kloppai tijen en huiengeruchten dagelijks plaats heb ben, is een vreeselijke rnooid gepleegd, op de stiaat, ten aanschouwe van hon- deiden. He moordenaar heet Roos, is draaiinolenhouder en zijne slaclit- De aardappelen staan, niettegenstaande de droogte, uitmuntend en doen een ruim gewas verwachten. De wortels doen een bevredigenden oogst verwachten. De gezondheidstoestand van paarden en vee is voldoende, de koopprijs bevre digend. He toestand van liet houtgewas is zeer oilers zijn Staats en Wingers, met wie j gwnstig de nieuwe aanplantingen hebben De Officier van gezondheid 2e klasse, U'U de kermissen bezocht. Zij hadden wel een weinig van de droogte geleden. Halbei tsma te Zwolle is belast met dm twl>t gekiegen ovei een tegoed van f o, De boomgaai den hebben goed gebloeid, geneeskundigen dienst in het kamp hijd-t Roos hen niet betalen wilue. Toer. maar hebben zeer veel van de vorst te Oldebioek. de politie op het terrein kwam. had lijden gehad, zoudut de opbrengst beneden Staats, nog vóór hij vervoerd kon wor het middelmatige zal zijn. den, den geest gegeven; terwijl Wingers, zwaar verwond, naar het nabuiige hos- J pitaal weid vervoerd. Aan de Rechtbank te Utrecht is T. M. te Amersfoort huisvrouw van E. D. be klaagd van diefstal, vrijgesproken. Te Volendam, een visschersdorp, is Door eene vrouw, die waarschiji De liberale federatie kwam gister op I liet Raadhuis te Brussel bijeen. Onmid dellijk besloot zij een protest in te dienen lijk bij de wetgevende inacht tegen het ont- men bezig een gebouw opieiieh. en, voor- de moeder was, is Zondagmiddag aan de werp schoolwet. Wordt dat ontwerp wet, Pryzeu van f 30 3024, 3046, 3059, 3072, 3086, 3090. 3095, 4701, 4705, 4728, 4757, 5504, 5516, 5541, 5547, 5567, 5645, 5665, zien van de noodige kook- en stellen, om de garnalen gekookt, gepeld en ingelegd, in het ginnt naai het bui tenland te kunnen verzenden. ïnlegtoë-I llollainlsche spoor te 's-ll; e een kind dun zal zij alle liberalen uit België te van vier jaren achtergelaten. Eenige Brussel bijeenroepen, ten einde den oogenblikkeii le voren Inul zij aan een Koning te verzoeken zulk een wet niet beambte den sleutel van zekere plaats te bekrachtigen, gevraagd, bracht het kind daarheen enj -

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2