School- en Kerknieuws. De BURGEMEESTER, en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan WILLEM DE VRIES en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene Spekslagerij op- terichten in het perceel, alhier gelegen aan de Langegracht, wijk F, no. 202, Kadaster Sectie E, no. 3092. Amersfoort, den 8. September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 11. September aanstaande, des namiddags te een ure. Amersfoort, den 8 September 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 10 September 1884. De heer J. B. Jorissen, in de jongste gemeente-Raadsvergadering benoemd tot Directeur der Gemeentereiniging, is al aanstonds, na het afleggen van den gevor derden eed, in functie getreden. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, der 11. September 1884, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Weth. ten aanzien der aanstelling van een leer- aar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium. 2. Voorstel tot het verleenen van eene gratificatie aan den Gemeente-op zichter. 3. Voorstel ten aanzien van de bestra ting. Als bewijs dat ook groote menschen soms nog van spelen kunnen houden, kan dienen, dat een man, die zeker al vijf kruisjes achter den rug heeft, hier Zater dagmiddag een drietal knaapjes, van 9 tot 11 jaar, naar zijn zolder opgeheschen en ze daarna in een daar liggende hoop meel heeft geworpen. De kinderen, die eerst in den regen hadden geloopen, waren, toen ze uit het meel kwamen, onkenbaar, en hunne pakjes totaal be dorven. De ouders dier kinderen zullen zich dus, om de laffe aardigheid van een mensch de onkosten van nieuwe pakjes getroosten moeten. Woudenberg. In de laatstgehouden zitting van den Gemeenteraad is tot Wethouder herbenoemd de heer D. Druijfl' Azn. Putten. Men is het tot hiertoe nog niet eens over het tekort in de gemeente kas sedert Januari 1883. De Wethouder Diemont heeft zijn aandeel reeds gestort, maar de andere Wethouder en de Bur gemeester blijven weigerachtig. De Raad heeft nu eene Commissie be noemd en haar opgedragen een rechts kundig advies in te winnen, of er tegen genoemde heeren niet eene vordering is in te stellen. Een advies heeft zij echter nog niet uitgebracht. Het dagelijksch Bestuur heeft nu ge tracht dat tekort in de rekening van 1883 te brengen, maartevergeefs; want de Raad heeft het daaruit geschrapt. De heer E. J. Homoet, predikant te Putten, heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde gemeente Nootdorp. Te Wageningen komt op een zestal als predikant voor de Hervormde ge meente voor de heer G. Vlug te Nijkerk. Naar Renswoude heeft toezegging van beroep gekregen de heer J. Muller Predi kant te Wolsum. Te Hilversum is tol onderwijzeres be noemd Mej. G. Meurs van Haarlem. Door wijlen Mevrouw Timme, te Apel doorn overleden, is ten behoeve van het weeshuis te Neerbosch een legaat bespro ken van ƒ1000. Perez Dijkstra, verpleegde in het Door gangshuis alhier, is door de Commissie van examinatoren voor Isr. godsdienst onderwijzers, toegelaten als godsdienst onderwijzer van den laagsten rang. De Evangelische Alliantie is dezer dagen te Kopenhagen gehouden. Onge veer 2000 afgevaardigden, uit alle oorden, waren saamgekoinen en onder die be vonden zich ook de heeren Baron van Wassenaer Catwijck en Graaf F. van Bijlant, als Vertegenwoordigers van Ne derland. In de maand Augustus heeft de Neder- landsche Zendingsvereeniging aan giften ontvangen de som van ƒ2367.51. BINNENLAND. De opperceremoniemeester hééft na mens den Koning kennis gegeven, dat Z. M. ditmaal, om het nog zoo kort ge leden plaats gehad hebbend overlijden van den Kroonprins, niet in persoon de zitting der Staten-Generaal openen zal, De opening zal nu plaats hebben door het kabinet, als commissie daartoe door den Koning gedelegeerd; terwijl het openingswoord door den Minister van Binnenlandsche Zaken zal gesproken worden. Door het Nederl. werkliedenverbond Patrimonium is een adres verzonden aan den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid, verzoekende, dat bij de aan besteding der ijzeren overkapping van de perrons enz. op het middelgedeelte van het centraal personen-station te Amster dam gelet zal worden op de belangen der Nederlandsche nijverheid. Het doet dit met het oog op de alge- meene werkeloosheid en daaruit gevolgde toenemende ontevredenheid en morrend ongenoegen. En het wordt hiertoe geleid door de ervaring hoe stiefmoederlijk, zelfs van regeeringswege, in de laatste tien jaren de Nederlandsche nijverheid werd be dacht. Voorts wijst het bond er op hoe onlangs van rijkswege aan een Duitscher hetin aanbouw zijnde Centraal personen-station is gegund en de concessie voor de leve ring van gas door het gemeentebestuur van Amsterdam aan eene Engelsche maat schappij is toegewezen. Te Amsterdam zijn de examens voor de hoofdacte thans geëindigd. De uitslag is als volgt: aangeveven hebben zich 192 mannelijke en 31 vrouwelijke candidaten. Opgekomen zijn 186 mannelijke en 29 vrouwelijke candidaten, waarvan toege laten zijn, zijn 51 mannelijke en 10 vrouwelijke. Van de mannelijke candidaten zijn dus 27 en van de vrouwelijke 34 ge slaagd. Ook hier werd dus weer de er varing bevestigd, dat in den regel de uitslag voor de Dames bij examens, gun stiger uitvalt dan voor de Heeren. In tien plaatsen van ons land zijn gister meetings gehouden, ten gunste van het algemeen stemrecht. Als woordvoeders in die verschillende plaatsen zouden optieden de Heeren P. C. F. Frowein van Goes te Amsterdam Dr. H. C. Muller van Amsterdam te Rotterdam, A. H. Gerhard van Amsterdam aan de Zaanstreek. Ph. de Rot van Rot terdam te Zwolle, P. v. d. Stadt van Zaandam te Groningen, van Raaij van 's-Gravenhage te Haarlem, Joan Nieuwen- huis van Groningen te Delfzijl en te Appingadam, B. W. Heldt van Amster dam te Leewarden en te Heerenveen. Aan het etablissement Fijenoord zijn op nieuw 38 personen, ditmaal ketelma kers, onslagen. Het getal werklieden, dat in de laatste maanden ontslagen werd, be draagt nu reeds 600. Te Koog a/d Zaan heerscht groote span ning tusschen de patroons en die hunner werklieden, welke tot de sociaal-demo cratische partij behooren. De heer K. korenfactor aldaar, heeft nu aan zyne sociaalgezinde werklieden gezegd, dat zij tusschen twee kiezen moetenöf bedanken voor het lidmaat schap dier vereeniging, öf zijnen dienst verlaten. Dr. Mezger, te Amsterdam, wien men den vorstendocter zou kunnen, heeten heeft nu weer onder zijne behandeling gekregen Grootvorstin Wladimir van Rusland, die heden uit Kissingen gekomen, aan het Amstelhotel is afgestapt. Een strooper heeft op den rijksveld wachter Nijeboer te Lopik een geweer schot gelost. Dr. Nolen te Vreeswijk heeft den man, die gewond is, heelkun dige hulp verleend. Met gespannen verwachting ziet ons land uit naar het antwoord, dat de Radjah van Tenom geven zal, op het hem ge stelde ultimatum. Heden, Woensdag, kan dat antwoord in ons land zijn gearriveerd of nog komen. Weigert de Radjah den gevangenen de vrijheid te geven, dan wordt hem nog eens eenigen tijd gegeven, om zich te bezinnen. En zoo hij dan nog niet toe geeft, dan stellen ons land en Engeland een dag, waarop hij en zijn volk zullen worden getuchtigd. De boekweit, die in het Gooi- en Eem- land nog te velde ligt, heeft veel te lijden van den voortdurenden regen, terwijl nog daarenboven de vogels, die zich in buitengewoon groot aantal vertoonen, er geen goed aandoen. Men weet, dat er indertijd van den Heer Jan Kol 55 bankbiljetten zijn ge stolen, elk ter waarde van ƒ1000. Eigen lijk moesten die biljetten als overtuigings- bewijzen bewaard blijven, tot het proces is afgeloopen. Om nu dien heer geen noodelooze renten te doen betalen, zijn de gestolen bankbiljetten bij de Neder landsche bank onbruikbaar gemaakt en zijn hem 55 nieuwe, met dezelfde num mers, teruggegeven. De gemeenteraad van Zeist heeft tot Wethouder en Ambtenaar van den Bur gelijken Stand benoemd den heer J. Meerdink. Bij Hilversum, aan den Kraailooschen weg, had gister een treurig ongeval plaats. De conducteur Menke tijdelijk hoofdcon ducteur, liep over de loopplank van den in beweging zijnden trein. De man stortte er af en kwam met het hoofd terecht op de rails. Een paar baanwerkers snel den toe; maar de man was, door den hevigen val op het hoofd, reeds over leden. Hij was gehuwd en vader van véle kinderen. Een nieuw Maandblad, onder redactie van Ds. Heldring te Zetten, zal eerst daags het licht zien en heeten: joBode van de Heldring-gestichten." Allerlei be richten, over de gestichten, zullen er in worden opgenomen. Gisteravond te zeven uren werd de Landbouwtentoonstelling te Amsterdam gesloten. Een groot deel der tentoonstel- lingsdagen is het weder zeer ongunstig geweest, dat echter van geen zeer nadee- ligen invloed is geweest op het aantal bezoekers; want duizenden'en nog eens duizenden zijn van heinde en veer er heengestroomd. Ook in den vreemde heeft deze tentoonstelling een zeer goeden indruk gemaakt. De Deensche dagbladen o. a. spreken er met uitbundigen lof over. Vooral het melkvee uit Holland wordt zeer geroemd, niet alleen om de kwaliteit, maar ook om de kwantiteit. Het Dagblad van Kopenhagen stelt zelfs voor, om het Hollandsche melkvee in Denemar ken in te voeren. Wegens het verduisteren van belang rijke geldswaarden, wier bezorging aan hem was toevertrouwd, is een 20 jarig jongeling, op het kantoor van de expeditie firma van Gend en Loos werkzaam, door de politie in hechtenis genomen. De instructie van zoo wijden omvang, in de zaak van de Leidsche giftmengster, is thans geëindigd, en zal nu spoedig in openbare behandeling worden gebracht. Men schrijft van de Veluwe: Zaterdag wordt hier de jacht op klein wild geopend, behalve op faisanten, die tot 15 October gesloten blijft. Het jachtveld is vrij wel van wild voor zien, vooral van hazen; patrijzen zijn er minder en korhoenders behooren tot de zeldzaamheden. Onder Barneveld worden veel faisanten gezien. Op andere plaatsen, waar men vroeger veel konijnen vond, zijn deze dieren sterk aan het verminderen. Zaterdag a. s. zullen vele vereerders van Prof. N. Beets hem te Utrecht, op zijn 70sten verjaardag eene welverdiende hulde brengen. Een huldeblijk zal den waardigen man worden aangeboden, waartoe alle deelnemers in het Gebouw voor Kunsten en wetenschappen vóór 10 uur zullen bijeenkomen. Te half drie wordt in Tivoli eene muzikale uitvoering gegeven. In een der Nederlandsche Couranten wordt de vierjarige Prinses Wilhelmina betiteld als H. K. H, Mevrouio Prinses Wilhelmina. Er zijn weer valsche kwartjes en gul dens in omloop. Op vier plaatsen in ons land zijn ze in beslag genomen, en wel te Hoorn, Rotterdam, Nijmegen en Gro ningen. GEMENGDE BERICHTEN. Om den belangrijken inhoud plaatsen we het onderstaande, zooals we het vonden. Waarom worden de meeste vrouwen zoo vroeg oud Aldus vraagt De Huiswouw en ant woordt op gezag van het Phreneological Journal Hoofdoorzaak: tobben. Vrouwen blij ven in den regel te veel aan kleinighe den hangen; overdrijven ondergeschikte bezwaren, loopen vooruit, en vermoeien zich den geest met muizenissen. Moeders tobben over hare kleine en groote kin deren veel meer dan noodig is. Eene tweede oorzaak is: gemis aan beweging en frissche lucht. Niet nu en dan een visitetje of een klein wande lingetje, of wat boodschappen doen, maar een geregelde flinke uitstap. Eene vrouw zegt altijd»Ik heb van daag geen tijd; vandaag moet ik absoluut dit of dat opredderen, of verstellen of nazien, de hemel weet wat." Zij bedenkt niet, dat een geregeld dagelijks weder keerend luchtbad haar eerste behoefte is. Als zij kinderen heeft, laat zij die kinderen dan meenemen, dat zal haar en hun goed doen, maar laat zij minstens één uur daags, weer of geen weer, een wandeling doen. Laat zij voor die gele genheid een flinken doelmatigen regen mantel gereed hebben liggen, waar de ochtendjas onder verdwijnt, en een flin ken doelmatigen hoed. zoodat het: »wat zal ik aantrekken?" ook geen hoofdbre ken kost. Wees zeker, dat, al blijft dan ook eens eene kamer ongedaan, of een paar kousen ongestopt, zij aan gezond heid en levenslust rijkelijk aan haar man en kinderen vergoedt, wat zij hun in dit andere opzicht te kort doet. En dan, frissche lucht in al de ver trekken; nu en dan ramen en deuren tegen elkaar open, vooral in de slaapka mers, en de afgehaalde bedden aan dien luchtstroom blootgesteld. Ook daardoor worden allerlei ziekten voorkomen. En eindelijk, vindt het niet »laf of lui of onvergeeflijk," om wat te gaan rusten, ook al is het overdag, als de vermoeienis u lust en kracht beneemt. Een half uurtje, desnoods een kwartiertje op ca napé of gemakkelijkan stoel, knapt u voor den geheelen dag weer op. Om kort te gaan, vrouwen die niet vóór haar tijd leelijk en oud willen wor den, moeten bedenken, dat beweging en vrije lucht een hoofdvereischte zijn, en dat tobben geen verdienste, maar een plaag is voor ons zelf en anderen; veel vrouwen worden overwerkt, dat is een feit, maar nog veel meer vrouwen over werken zich zelf. Gelijk ieder jaar werd ook nu door den Schuttersraad te Amsterdam aan hare begrooting eene toelichting toege voegd. Deze toelichting is in zulk gebrek kig Nederlandsch gesteld, dat ze tot lachen dwingt en door het Handelsblad terecht »de vermakelijke spraakkunst" ge noemd wordt. Een paar staaltjes volgen hier: Ad art. 24. Alhoewel voor den dienst 1883 een batig saldo is overgebleven, wordt dit art. voor den dienst 1885 on veranderd voorgedragen, ten einde het incompleet op lo Januari aanwezig, bij hunne aanvulling gelijdelijk te kunnen voorzien van uniformen enz. Ad art. 25. Met den aanwezigen voor raad op het magazijn zal men trachten dezen post met ƒ500 minder te kunnen bestrijden. Ad art. 30. Deze post is wenschelijk voor den dienst 1885 te brengen op 200 wegens vernieuwing van korporaals en tamboers zwaluwnesten, overeenkomstig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2