BUITENLAND. Beknopt Verslag School- en Kerknieuws. des namiddags ten halftwee, op den Hof, om in de behandeling van spuiten te worden geoefend. Amersfoort, den 14. September 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de artt. 55 en 56 van het al gemeen politie-reglement dier gemeente; Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat voor, achter en terzijde van die gebou wen of erven, uittewieden of te doen uitwieden, zoodat de straat op Maandag, den 22. September aanstaande, des voor middags ten '10 uren behoorlijk gezui verd is, op straffe bij het reglement be paald. Amersfoort, den 11. September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELT US. De toestand in Napels wordt hoe langer hoe treuriger. Maandag stierven er 310 lijders aan de cholera, terwijl het totaal aantal zieken 800 bedroegden volgenden dag overleden er 358. Het bezoek van koning Humbert heeft een heilzamen invloed gehad het volk bewonderde hem om de kalmte en de onverschrokkenheid, die hij aan den dag legde, en waardoor hij zichzelven tot voorbeeld stelde in deze dagen van paniek. Daar het volk in groote menigte de stad verlaat, verspreidt de ziekte zich in den omtrekook Spezzia wordt er zeer door geteisterd. In het noorden beschouwt men de ziekte als geweken; dequarantaine aan de Italiaansch- Zwitzersche grenzen is opgeheven en het spoorwegverkeer weer vrij. Door den Belgischen Senaat is de be wuste schoolwet, die zooveel te doen heeft gemaakt en zelfs aanleiding is geweest tot de tooneelen van Zondag, met 40 tegen 25 stemmen en één onthouding aangenomenal de amendementen van de linkerzijde werden verworpen. Het hangt er nu slechts van af in welken geest de koning beslissen zal; men zegt dat hij weinig ingenomen is met de wet, en dat hij er zelfs over zou denken om de ministers Jacobs en Woeste, die het minst populair zijn, te verzoeken hun portefeuilles neer te leggen. Door art. 67 der Belgische constitutie, luidende »de Koning benoemt en wederroept zijne ministers," is hij er feitelijk toe ge rechtigd. Den vorigen dag, Dinsdag, nam de Senaat eene motie aan, waarin zijn sterke afkeuring werd uitgesproken over de ongeregeldheden te Brussel. De Procureur des IConings en de Gouverneur van Bra- band zullen een onderzoek instellen, en in gemeente- en provinciale wet zal een kleine wijziging gebracht worden, waar door de Regeering in staat is om in geval van ongeregeldheden krachtdadig op te treden. De troepen waren door burgemeester Buis geweigerd, daar hij vreesde dat door hun tegenwoordigheid de gisting nog grooter zou worden. Zij zouden bovendien niet bij machte geweest zijn om de orde te handhaven, tenzij alle straten, waarlangs de manifestatie trok, afgezet geweest waren. Van Gordon hoort men niets; zelfs* zijn zuster heeft in geen maanden bericht van hem persoonlijk ontvangen. Er zijn er reeds die meenen dat Khartoem reeds lang gevallen is en dat de laatste brieven van Gordon valsch warende Mahdi zou zich van zijn zegel hebben weten meester te maken. De Moedir van Dongola seinde den 9n uit Wady Haifa dat een groote strijdkracht van de rebellen ver slagen is bij Anbukol en groote verliezen heeft geleden. Het eenige zekere nieuws uit China is dat Woosung geblokkeerd wordt door middel van met steenen beladen schepen die men laat zinken. Er liep een ge rucht, dat China den oorlog verklaard had, maar het werd spoedig weer tegen gesproken. Met dat al zitten de Fransche Ministers van Oorlog en Marine maar in een leelijke positie; Courbet kan met zijne vloot niets uitrichten tegen Formosa en zonder bepaalde oorlogsverklaring en zonder belangrijke versterking kan ei' niet veel meer gedaan worden. Bovendien, het duurt niet lang meer of in de noor delijke provinciën is het winter, en zoo een expeditie in die streken dan al niet onmogelijk is zal zij toch uiterst kostbaar worden. Charivari stelt voor om als uniform voor de koloniale soldaten in te voeren een helm en handschoenen zooals de bijenhouders gebruiken, daar dit cos- tuum het meest geschikt is in een guêpier als China. Bijeenkomsten en meetings zijn in Engeland nog aan de orde van den dag; te Glasgow werd na een optocht waaraan 70.000 liberalen deelnamen, een meeting gehouden, waarin ook minister Trevelyan het woord voerde. Hij betoogde dat de liberalen nooit zouden gedoogen dat hunne meerderheid in het Lagerhuis door de Lords machteloos werd gemaakt, en met vastberadenheid zou in deze zaak door de Regeering gehandeld worden. Op het oogenblik was het zaak dat ieder liberaal de Regeering steunde en de kieswet deed aannemen; de hervormingen inhetHoo- gerhuis waren van later zorg. Niet minder belangrijk zijn de denkbeelden, doorden Hongaarschen minister-president Tisza voor zijn kiezers te Grosswarden ontvouwd. Den Europeeschen vrede hield hij voor duurzaam op dat punt was hij volkomen gerust, maar minder waar het den inwendigen toestand van Hongarije zelf betreft. Er is financiëele zorg, het evenwicht in de staathuishouding moet hersteld worden, en evenals Keizer Frans Jozef dezer dagen zeide, was het ook zijn meening dat de geestelijkheid te veel op haar poot speeltook de sociaal-demo craten moeten zich verbinden. Hij was van plan wijzigingen in het Hoogerhuis te brengenzoowel de adel als de geld mannen moeten er zitting hebben, en dan voor levenslang. Ter verkrijging van een en ander zou hij de noodige voor stellen indienen, en Tisza beschikt over een voldoende meerderheid om zijn plan nen door te zetten. Amersfoort 13 September 1884. De aanbesteding, die deze week plaats had, voor de levering van fourages, ten behoeve der bereden troepen alhier, ge durende den tijd van 1 October '84 tot 30 September '85, had tot resultaat, dat de levering gegund is aan den laagsten inschrijver, den heer de Haart te Utrecht •voor 86 cent de haver, 40 ets. het hpoi en 26 ets het stroo. Alles per ration. De heer D. Gerritsen alhier was bij eene aanbesteding, die deze week voor de Vee artsenijschool te Utrecht gehouden werd, de minste inschrijver voor hooi en stroo. De levering van 90000 KG. uiterwaardsch of kampereilandsch hooi en 50000 KG. stroo, in het tijdvak van 1 October a. s. tot en met 30 September 1885, werd door hem aangeboden het hooi a 45.40 en het stroo a 35.80 per 1000 KG. De vroeger door ons aangekondigde centraal-pastorale conferentie in het kerk gebouw der Christelijk-gereformeerde ge meente alhier, had Woensdag plaats. Te negen uur vei gaderden een 60tal predikanten, ouderlingen en enkele do centen uit Kampen. Een drietal sprekers traden op, waarbij telkens gelegenheid tot discussie werd gegeven. Dr. Sypkes van Delfzijl besprak de oprichting van een gereformeerd gym nasium. Naar aanleiding hiervan werd eene commissie van 5 leden benoemd, die later rapport zal uitbrengen harer besprekingen en besluiten. Ds. J. van Andel, van Leeuwarden, hield eene rede over »de toekomst des Heeren en de vergadering der volken," waarna ten slotte de Docent Lindeboom, uit Kampen, een paar teksten noemden uit den brief van Paulus aan |de He breeën, rakende de beteekenis van enkele woorden over het «heiligen". De vergadering werd te 5 uur gesloten. Maandagmorgen zal van hier naar Ede marcheeren een detachement van het Esc. Ord. sterk 1 ofl'. 23 ond. en min deren en 27 paarden onder de orders van den 1 Luit. H. L. Erzeij om deel te nemen aan de Cavaleriemanoeuvres, die van den 1626 Sept. zullen plaats hebben in een gedeelte van Gelderland en Utrecht. Het hoofdkwartier zal gedurende deze manoeuvres gevestigd zijn 15, 16, 17 en 18 te Ede, '19, 20 en 21 te Grebbe (ge meente Rhenen) 22, 23 en 24 te Doorn en 25 te Zeist. Zijn wij goed ingelicht zoo zal de laatste manoeuvre eindigen en de revue plaats hebben nabij de Treekerduinen ten N.O. van de pyramide van Austerlitz. De le Luit. Bni v. Lynden, van het Esc. Ord. zal deelnemen aan de kader- manoeuvre, die de volgende week nabij Schagen in het N. van N.-Holland onder leiding van den Generaal-majoor v. Bell zal plaats hebben. Een detachement van het Esc. Ord. sterk 1 wachtm. 14 minderen en 15 paarden is aangewezen om de benoo- digde paarden te leveren voor de onbe reden officieren, oppassers, enz., en ver trekt Maandag per extratrein naar Schagen. De dirigeerende Officier van Gezondheid, Wilson, zal bij de te houden Cavalerie-ma- noeuvres optreden als Chef van de ge neeskundigen dienst. Twee vierendeelen rundvleesch in de vorige maand van hier te Utrecht inge voerd, zijn daar door de keurmeesters van vee en vleesch afgekeurd en aan het verbruik onttrokken. Bnarn. De heer J. Stadhouder, onder wijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Dussen. Hoogland. Ter vervulling der be trekking van Hoofd der openbare school alhier, vacant door het overlijden van den heer J. H. Hamers, zijn door B. en W. sollicitanten opgeroepen tegen eene jaarwedde van 950.met tfrije wo ning en tuin. De noodige stukken moeten vóór 1 October bij het Gemeentebestuur worden ingediend. Soest, 10 Sept. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1883, is door den Raad voorloopig vastgesteld in ontvangst ter somma van f 20090.33 in uitgaaf - 17736.71 zoodat dezelve een batig saldo oplevert van - 2353.62 terwijl de begrooting der plaatselijke in komsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1885, door Burge meester en Wethouders aan den Raad dier gemeente is aangeboden in ontvangst en in uitgaaf ter somma van f 19255.60; tevens is eene voordracht opgemaakt en aan den heer Commissaris de Konings in deze Provincie verzonden ter benoe ming van twee leden voor het Collegie van Zetters in deze gemeente, die den 31 December aanstaande aan de beurt van aftreding zijn, zijnde Willem Raven horst en Geurt van Heertam. Terwijl de Buurtschap Soesterberg in deze gemeente zich reeds lang mag ver heugen in het genot van herhalingson- derwijs, zoo heeft de Raad besloten op verzoek van den heer Schoolopziener in het Arrondissement Amersfoort ook aan de openbare school voor lager onderwijs te Soest, te beginnen met 1 Januari aan staande daartoe de gelegenheid open te stellen. Ecmncs. Bij den landbouwer Jeru salem ontstond Vrijdagochtend brand in een hooiberg, die met het aangrenzende woonhuis geheel afbrandde. Hooibroeien schijnt de oorzaak te zijn. Scherpenzeel. Door het Prov. kerkbestuur van Noord-Braband met Lim burg is tot de Evangeliebediening toe gelaten, de heer E. J. J. Homan alhier, candidaat der Leidsche Universiteit. der Gemeenteraadszitting van Donderdag 11 Sept. De Gemeenteraad hield Donderdagmid dag eene zitting,- waar met uitzonde ring van den heer Groeneboom, alle leden tegenwoordig waren. Drie zaken werden hier behandeld le. Het aanstellen van een leeraar in 't Hebreeuwsch aan 't Gymnasium; 2e. Voorstel tot het geven eener gra-* tificatie aan P. van den Hooff, Gemeente opzichter; 3e. Voorstel ten aanzien der bestrating. Punt 1, de aanstelling van een Leeraar in het Hebreeuwsch, werd door B. en W. voorgesteld, maar was door Curato ren van het Gymnasium en den heer Inspecteur van diezelfde inrichting, op verschillende gronden aanbevolen. Na de noodige toelichting wordt het voorstel van den heer Huet, om zoo'n Leeraar te benoemen, en dat te doen op een maxi mum-jaarwedde van 300, met alge- meene stemmen aangenomen, Punt 2, het verleenen eener gratificatie van 100, aan den opzichter P. van den Hooff was op voordracht der Commissie voor de gemeentereiniging, naar aanlei ding van bewezen technische diensten gedurende den tijd, dat de betrekking van Directeur vacant is geweest. B. en W. vereenigden zich met de gronden door die Commissie voor het verleenen dier gratificatie, en stelden voor tot toeken ning te besluiten. Zonder hoofdelijke omvraag werd hiertoe besloten. Punt 3 heeft betrekking op de bestrating. Door B. en W. was voorgesteld met Waalklinkers te bestraten en van ge metselde goten in portland-cement te voorzien de volgende straten en stegen: de Windsteeg, langs de Groen- en Appel markt, de Kerkstraat, de Korte Lavendel straat, langs de Groenmarkt, Havik (beide zijden), Stoovenstraat, Zwanen- halssteeg, Hellebrug en Hellestraat. De kosten hiervan zijn begroot op 13074. De heer Gerritsen stelt voor dit naar de afdeelingen te verzenden, waartoe met meerderheid van stemmen wordt besloten. De heer Croockewit heeft bij den Raad kennis gegeven, dat hij zijne herbenoe ming tot Wethouder aanneemt. Voorts is nog ingekomen de machti ging van den Koning, bij besluit van 25 Aug. om de bank van leening voor het jaar 1885, onderhands te verpachten. Te Harderwijk is tot Predikant bij de Herv. Gemeente beroepen de heer IJ. J. Bootsma, van Luntgren. De heer G. Vlug, Predikant te Nijkerk heeft bedankt voor het op hem uitge bracht beroep naar Waarder. De kweekeling E. Ploos van Amstel, van de Utr. Zendingsvereeniging heeft met goed gevolg examen afgelegd voor Hulpprediker in Neerl. Indië. Te Vreeswijk is tot Predikant bij de Herv. Gemeente beroepen Ds. J. A. P. Ris Lambers, van Barneveld. De 10e lijst der 6ejaarcollecte voorde scholen met den Bijbel heeft een bedrag van ƒ42134,41. De 11e lijst 516997.93. Naar Lienden is beroepen Ds. C. Cal- lenbach, Predikant te Hien en Doode- waard. BINNENLAND. Uit Singapore wordt getelegra feerd, dat de Radja van Tenoni, de Italiaaiisclie matrozen der „Nisero" in vrijheid heeft gesteld, en beloofd heeft ook de anderen te zullen uitleveren. Naar wij met genoegen vernemen, zal het 9e no. van DE LEESWIJZER Nieuws- en Advertentieblad ter bevordering van ons letterkundig verkeervoor ruim de helft aan onzen gevierden NICOLAAS BEETS en zijn naderend jubileum gewijd zijn. Benevens tal van bijdragen van de beste vaderlandsche auteurs zal het o. a. ook een italiaanschen brief van Prof. Giovanni Antonioli, den talentvollen ver tolker der «Camera Obscura", bevatten. Wij gelooven deze gelegenheid niette moeten laten voorbijgaan om op dit fraaie tijdschrift des heeren W. Gosler te Haarlem, dat ook het eerst van onze litéraire organen de uitvoerige program ma's en verslagen van het Brugsche Congres mededeelde en er voortdurend zoo volijverig op uit is, onze dichters en schrijvers te huldigen, de bizondere aandacht van onze lezers te vestigen. Hoewel de prijs van ƒ2.50 voor een ganschen Jaargang zeker niemand kan afschrikken, deze onderneming te steunen, vertrouwen wij toch, dat de uitgever het zoogenoemde BEETS-NUMMER ook af zonderlijk, zij het dan tegen ietwat ver hoogden prijs, in den handel zal brengen. De mannen van het algemeen stemrecht zullen daags voor de opening der Staten- Generaal op Maandag a. s. te 's-Hage eene manifestatie houden, en de besluiten of verzoekschriften, die op de laatsge- houden vergaderingen zijn vastgesteld, in optocht gaan brengen naar de regee ring en de vertegenwoordiging, 't Is te hopen, dat deze betooging, zelfs niet op kleinere schaal,alsinBelgiëaanleidinggeeft tot wanordelijkheden. Tot nog toe heelt deze uitheemsche plant op onzen bodem gelukkig niet willen tieren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2