EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWE E EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Feuilleton. woensdag 17 September 1884. Dertiende Jaargang. BuitenlandscR Overzicht. JNO. 70. DBANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel a 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Ieder, die zicli vau beden af wil abonnee- ren op de NIEUWE AMERS- FOORTSCHE COURANT ont vangt de nog verschijnende Nos. in dit kwartaal gratis. De omstandigheid dat de drie Keizers bij hun samenkomst van Maandag ver gezeld waren door de leiders hunner bui- tenlandsche politiek, doet aan die bijeen komst eenig gewicht hechten, al zal men wel niet gemakkelijk te weten komen wat er eigenlijk wordt besproken. De verwachting, dat zij bevorderlijk zal zijn voor de handhaving van den vrede in Europa, heeft te veel gronden van waar schijnlijkheid, dan dat men haar zou kun nen betwisten, De ontmoeting heeft plaats gehad in het Poolsche dorp Skierniwicz, op een slot, dat het persoonlijk eigendom van den Czar is. Nabij dat dorp kruisen zich de Duitsche en de Oostenrijk-Hongaar- sche spoorwegen. Het plekje is dus voor een drie-keizers begroeting als uitgekipt. Zondagavond kwamen de Czar en zijn gemalin er aan en werden door de dor pelingen verwelkomdde Keizer van Duitschland verliet dienzelfden avond Berlijn met Bismarck en diens twee zonen. In den Franschen Ministerraad heersch- te verschil van gevoelen. De ministers van Oorlog en van Marine waren van meening, dat een gewone oorlogsverkla ring aan China, gelijk men weet zouden de Kamers daartoe haar toestem ming moeten geven, te verkiezen zou zijn boven den tegenwoordigen halfslach- De vreedzame avond, dit schouwspel van de natuur zich hullende in de schaduwen van den nacht, oefend op het gemoet een geheimzinnigen invloed uit, die tot zoete droefgeestigheid stemt. Ondanks het onaangename van mijr. toestand ontsnapte ik aan deze indrukken niet. In ge dachten doorleefde ik nog eens dezen veelbewo gen dag, en bij de herinnering aan den doorge- stanen angst genoot ik des te meer den rusti- gen avond en het bewustzijn, dat ik spoedig bevrijd zou worden. Bij de laatste stralen der zon zag ik in de verte eenige [mannen, vrouwen en kinderen kortom een heel dorp verschijnen. Deze ge daanten, geplaatst tusschen mij en de zon, ver toonden zich het eerst als dansende schaduwen op het doorschijnend gebladerte der lagere boomen, zoodat ik niet dadelijk mijn magistraat met zijne Uesch herkende. Toch was hij er bij, en naast hem liep de pastoor, die ook -van mijn (avontuur gehoord had. De tegen woordigheid van dezen geestelijke deed mij moed vatten, en ik maakte mij gereed om op al zijn christelijke deugden te werken tot mijne bevrijding. De pastoor was hoogbejaard en zwak, hij kwam slechts langzaam vooruit. »Ohé 1 riep hij, toen hij mij zag, die schelmen hebben u leelijk ingebakerdIk heb de eer u te groeten." tigen toestand, De heer Jules Ferry bleef echter van meening, dat de »staat van représailles" de meest geschikte weg was om China tot inwilliging der Fransche eischen te noodzaken, welk gevoelen de overhand behield, zoodat er van vervroeg de bijeenroeping der Kamers geen sprake meer is. De premier ontkende, dat China een oorlogsverklaring heeft uitgevaardigd. Admiraal Courbet heeft de proviandeering van zijn schepen thans voltooid, en be richten van nieuw ondernemingen zullen niet lang meer uitblijven. De Europeesche kooplieden in de Chi- neesche havensteden, inzonderheid die te Shangai, vinden in den gang der zaken weinig plezier. Ten einde de mondingen der rivieren ontoegankelijk te maken, willen de Chineezen er schuiten met stee- nen laten zinken, maar dat maakt juist het transport der handelswaren onmoge lijk. Thans wil men te Shangaï een mee ting houden om het inroepen dei- Engol- sche tusschenkomst voor te stellen. Een stap in dien geest zou de Chineesche regeering wellicht niet onwelkom zijn ook zij heeft, tegenover Frankryks eischen, gedreigd de quaestie van Tong kin en wat er met in verband staat te onderwerpen aan het oordeel der Mogend heden. Voorts wordt bevestigd dat zij van schadevergoeding niets wil weten, doch de verzekering gaf dat de bepalin gen van het verdrag betreffende de ont- 2iming van Tongkin getrouw opgevolgd znllen worden. De nieuwe Engelsche gevolmachtigde bij den Khedive, Lord Norhbrook, over handigde dezen een brief door Koningin Victoria zelve geschreven, en waarin zij de verwachting uitspreekt dat de Egyp tische regeering den lord allen steun zal verleenen dien hij behoeft. Het bevestigt zich dat de Moeclir van Dongola een De goedhartige toon en het open gelaat van dezen grijsaard vervulden mij met vreugde. »Ja wel leelijk," antwoordde ik, «veront schuldig rnij, want het is hun schuld dat ik geen buigir.g kan maken of mijn hoed voor u afnemen, mijnheer de pastoor. Zou ik u een oogenblik alleen mogen spreken «Er is dunkt mij, raeer haast bij om u los te maken,' hernam hij. »Wij kunnen dan op ons gemak spreken.. Kom Antoine help eens een handje, en snijd die touwen door, dat is de korste weg." Ik putte mij uit in dankbetuigingen, die oprecht gemeend waren. Antoine trok zijn mes en wilde de banden doorsnijden, maar de boer, die reeds begeerige blikken op het touw had geslagen en vreesde dat het geschonden zou worden, schoof het mes op zij en trachtte den knoop los te maken, waarin hij ook spoedig slaagde. Nauwelijks was ik vrij, of ik drukte den pastoor de hand, en in de eerste opwelling vau vreugde kuste ik hem op beide wangen. Maar dadelijk gevoelde ik een hevige pijn in al mijn ledematen, en niet langer in staat om op mijn verdoofde beenen te blijven staan, was ik gedwongen op de plaats zelve te gaan zitten. Antoine naderde toen met zijne flesch, en de pastoor liet door iemand zijn muilezel halen, opdat ik er gebruik van zou kunnen maken. Na zijn bevelen gegeven te hebben, zeide hij: «Ik luister naar u," En het geheele dorp, vrouwen, kinderen, herders, de burge meester en de koster, vormden een kring om ons. De zon was juist ondergegaan. Ik vertelde geheel naar waarheid wat er gebeurd was. De vreeselijke omstandigheden, waaronder de dood van Jean-Jean had plaats gehad, maakten deze goede lieden bleek van schrik; en toen ik de woorden herhaalde waar om de smokkelaars zoo gelachen hadden «Jean- overwinning behaalde op de aanhangers van den malidi, althans, als de man niet schrikbarend liegt. Hijzelf schreef: »Ik heb den 9en September de opstandelin gen van Kordofan en Berber aangevallen en een volkomen overwinning op hen behaald nabij Ambukol. Na het gevecht vonden wij onder de gesneuvelden het lijk van Achmed Hlaï, den aanvoerder der rebellen, en die van de door den malidi aangewezen Emirs van Dongola, Tripoli, Cairo, Iveneh, Esneh en Assoean. Ik behoef niet te vermelden, dat de op standelingen in grooten getale verzameld waren, terwijl ik slechts over zwakke strijdkrachten beschikken kon maar on danks onze mindere getalsterkte hebben wij vele vijanden verslagen. De provincie en het zuidelijker gelegen land zijn rustig." De Belgische Koning onderteekende de Schoolwet: de liberalen, voorzooverre zij verwachten dat dit niet geschieden zou, wat in een constitutioneelen staat ondenkbaar is, hebben zich blij gemaakt met een doode musch. De regeering neemt maatregelen om rustverstoringen met geweld te keer te gaan een belang rijke troepenmacht wordt in de hoofd stad samengetrokken. Daarentegen heeft het Brusselseh gemeentebestuur de poli tie en de gendarmerie in de kazerne ge consigneerd, en een deel van laatstge noemd corps naar de omliggende dorpen gezonden om zoo noodig een gevreesden aanslag op de liberalen te voorkomen. In de zitting van den Brusselschen ge meenteraad van Maandag deed burge meester Buis mededeeling van al de stuk ken met de regeering gewisseld over de manifestatie van 7 September, en gaf hij een overzicht van de genomen maat regelen, ten einde aan te toonen dat al het mogelijke was gedaan om wanordelijk Jean, doe je laatste gebed I" maakten allen te gelijkertijd bet teeken des kruises, onder een eerbiedig stilzwijgen. Ik was op dit gezicht bewogen, en iustinctmatig onblootte ik rnij het hoofd De dorpelingen waren verbaasd, de geestelijke bleef ernstig en onbeweeglijk, en ik was geheel in de war. »Ga voort, ga voort," zeide de goede grijsaard. Ik vervolgde mijn verhaal, zonder de buitensporige voorzich tigheid van den boer, of de loffelijke belange loosheid van den burgemeester te vergeten. Toen ik mijn verhaal had geëindigd, zeide de pastoor: «Het is wel." En tot de dorpelingen vervolgde hij «hoort eens. Gij beeft allen voor die schelmen, en daarom durven zij alleswant het zijn de lafaards die de helden maken. En wat nog erger is, sommigen maken van hun af schuwelijken handel gebruik. Ziet gij nu wel, André, hoe ver het met u gekomen is door al die tabak, en door er meer van te gebruiken dan uw middelen u toelaten? Uw neus is als een schoorsteen, en gij hebt geen kousen meer aan; dat gij geen kousen meer hebt. dat laat ik nog tot daaraan toemaar die tabak koopt gij van smokkelaarsen om geen kwade vrienden met hen te worden durft gij een man niet uit zijn ellendigen toestand verlossen, wat gij toch zedelijk verplicht waart. Maar weet gij .vel, André, dat die roovers in de boeien wor den geslagen en dat ik niet graag in de schoenen wilde staan van hun medeplichtigen? Geloof mij, mijn jongen, gebruik minder tabak, en koop ze van het rijk. Wat Antoine betreft, hij heeft gemeend wel te doen, en wel ge daan ookde reglementen moeten opgevolgd worden." Bij deze woorden klopte de goede pastoor Antoine op den schouderdeze, met zijn flesch in de eene en zijn steek in de andere hand, was hier niet weinig trotsch op. heden te voorkomen. Hij aarzelde niet deze betreurenswaardig te noemen, maar de verantwoordelijkheid r.ust niet enkel op de bevolking en de stedelijke politie. »De houding der Katholieke manifestanten," zei de heer Buis o. a., »had de veront waardiging der bevolking opgewekt, tal rijke aanplakbiljetten waren beleedigend, de clerikale pers lasterde de liberalen, terwijl de liberale pers tot bezadigdheid aanspoorde. Indien de genomen voor zorgsmaatregelen onvoldoende waren bleef mij niets anders over dan de manifestatie te verbieden." »Geen enkele maatregel zou mij in staat gesteld hebben de spontane uitbar sting van de gevoelens der menigte te onderdrukkken en ik wensch mijzelf ge luk dat ik de tusschenkomst der troepen, die niets aan de zaak zou hebben veran derd, heb geweigerd. Zoo ik al verplicht ben al mijne medeburgers te beschermen, behoef ik nog geen afstand te doen van mijn meening. Ik zal de instructiën en de gemeentelijke rechten weten te eer biedigen, ondanks bedreigingen. Ik moet hier de burgerwacht wreken voor onwaar dige aantijgingen. De Koning van Italië heeft verklaard Napcis eerst te willen verlaten als de cholera in hevigheid verminderde. Daar zulks op het eind der vorige week het geval was, is Z. M. Zaterdagavond te Rome teruggekeerd. De prefect der hoofd stad had vooraf van den Minister Depre- tis een telegram ontvangen, waarin hem werd opgedragen elke uiting jvan opge wondenheid van den kant der bevolking te beletten, aangezien de Koning in de hoogste mate ontroerd is door hetgeen hij te Napels aanschouwd heeft. Onder dit gesprek was de muilezel gekomen Men hielp mij er op, en ik kon eindelijk afscheid nenr.en van mijn larix. Wij sloegen den weg naar het dal in. De magistraat hield de teugels vast, de pastoor liep met mij te praten, de dorpelingen vormden de achterhoede en deze schilderachtige processie leverde bij het licht der maan een fantastisch gezicht op. Na ver loop van een half uur kwamen wij aan een open weiland, en kort daarop zagen wij bebouwde velden, beukeboomen en een ouden toren. Dit was het dorp. Toen wij er waren wenschte de pastoor aan zijn gemeente een goeden avond; mij bood hij aan om bij hem te overnachten. «Het is vas tendag, maar ik heb straks gezien dat gij niet katholiek zijtwij zullen dus wel iets vinden om u op te knappen. Marthariep hij zijn dienstbode toe, «gij moest eens vlug een kip braden, en breng mij den sleutel van den kelder." Ik gebruikte met dezen braven man het avondmaal en têle-d-tête, en liet mij de kip goed smaken. Toen wij de flesch ouden wijn geledigd hadden, nam ik afscheid van mijn gastheer om de rust te zoeken waaraan ik zoozeer behoefte had. Den volgenden morgen ging ik naar Maglan. Het was mijn plan geweest Chamonix te be zoeken, maar na zulk een onaangenaam avon tuur had ik niet den minsten lust meer om het land af te loopen, zoodat ik het gebergte den rug toekeerde en mij haastte om langs den kortsten weg naar huis te komen. (EINDE).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1