Offlciëele Publicatie. Staten-Generaal. School- en Kerknieuws. Na de sluiting van de vereenigde zitting der beide Kamers waarin de openingsrede werd uitgesproken, hield de Tweede Kamer een bijeenkomst hoofdzakelijk tot onderzoek van de geloofsbrieven van den heer Duyvis, tot wiens toelating besloten werd' De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT maken bekend, dat de DIRECTEUR de GEMEENTE-REINIGING alle Werkdagen, 's voormiddags van 11 tot 12 uur, ten Raadhuize te spreken is over alles wat op den reinigings-dienst be trekking heeft. Amersfoort, den 15. September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De hulde aan Prof. N. BEETS. Op 13 September 1884 zou Professor Nicolaas Beets te Utrecht, zijn zevenstigsten verjaardag vieren en mede op dien dag zou voor hem de tijd gekomen zijn, waarop volgens art. 58 der wet, den nog altijd werkzamen man een gedwongen rust zou worden opgelegd. Bemind als hij was en gevierd door eiken rechtschapen Nederlander, had men gemeend dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, maar hadden reeds van voorlang eenige aanzienlijken in den lande zich tot eene commissie vereenigd, met subcommissie in ver schillende plaatsen, om den waardigen man, op bovengenoemden datum, eene welverdiende hulde te brengen. De hoofdcommissie, die bestond uit de heeren Graaf van Lijnden van Sanden- burg, Prof. M. de Vries, Jhr. de Jonge van Ellemeet, Dr. Beijnen, Prof. Alber- dingli Thijm, F. Bolin. A. C. Wertheim, J. Deijserinck en H. de Veer heeft zich uitmuntend van hare taak gekweten. Prachtig weder was het Zaterdag, het geen de vroolijke, opgewekte stemming in Utrechts oude veste niet weinig ver hoogde. Omstreeks 10 uren in den morgen verzamelden zich in Tivoli honderden uit de keur van Utrechts burgerij en van andere plaatsen. De met groen en bloe men versierde zaal had een recht feeste lijk aanzien. Daar was een met groen getooide estrade aanwezig voor de autori teiten en leden van het comité; terwijl met groen fluweel en rood trijp bekleede zetels, daartegenover bestemd waren voor den Jubelaris en zijne Echtgenoote, die precies half elf, onder de vrolijke tonen der muziek, binnen traden. Een algemeen gejubel deed zich nu hooren. Toen zij plaats genomen hadden, sprak Graaf van Lijnden van Sandenburg een enkel woord, om als spreker Prof. de Vries in te leiden, die bestemd was de feestrede voor deze ure te houden. In gloeiende bewoordingen schetste deze de verdiensten van Beets, als Vaderlander, als geleerde, als dichter, als Evangelie dienaar en academieleeraar. Luide tee kenen van bijval werden aan het einde van deze schoone rede vernomen en zichtbaar was de jubilaris aangedaan, vooral toen zijne prachtige, levensgroote buste onthuld en hem aangeboden werd. Beets ging er heen en wenkte ook zijne Echtgenoote en tranen van gevoel stonden hun in de oogen. Naar aanleiding van die buste vervolgde de spreker zijne rede en toen hij-geëin digd had, kwam er aan de toejuiching bijna geen einde. Nadat nu de kalmte eenigszins hersteld was, vond Graaf van Lijnden gelegenheid den jubilaris een prachtig album aan te bieden, dat in blauw kalfsleer gebonden en van platinabeslag voorzien was. Dit album, een meesterstuk van kunst, bevatte 400 bladen, voorzien van hand- teekeningen, manuscripten, teekeningen toonstukken enz. Thans trad Mr. Hubrecht, Secretaris- Generaal van binnenlandsche zaken, naar voren, om in welsprekende taal den jubi laris namens den Koning het Komman- deurskruis van den Nederlandschen Leeuw te overhandigen en namens den Koning van België de onderscheidingsteekenen van officier der Leopoldsorde. Weer weer galmde het gejubel en nam nog in omvang toe toen de heer Hubrecht tot Beets zeide »Allen vereenigen we ons in dezen wenschdat dit Kruis nog een lange reeks van jaren de trouwe borst moge sieren van onzen Hildebrandheel het volk weet, dat het daar is op goede plaats door de kenspreuk, die er op te lezen staat: Virtus Nobilitat." Nog tal van geschenken werden den waardigen man van vele zijden aangebo den, die meestal vergezeld gingen van toespraken of het voordragen van dicht regelen. We kunnen natuurlijk om de beperkte ruimte in ons blad, die allen niet opnoe men, maar mogen niet onvermeld laten dat onder die velen zich ook een twaalftal knapen bevond van 12 tot 15 jaar, die bij monde van den jongen van Lennep uit naam van alle Hollandsche jongens, het bekende: »Hoe zalig als de jongens- kiel nog om de schouders glijdt" gevolgd door eenige lieve dichtregelen van H. de Veer, voordroeg. Is het wonder, dat de jubilaris, na zooveel huldebetoon, eindelijk behoefte gevoelde, zijn hart te ontlasten? En hij deed het met het »Soli Deo Gloria" voor op. Hij sprak woorden van innigen dank aan God, den Koning en allen, die hem deze onvergetelijke ure hadden beieid. Maar hij deed het ook in nederigheid, zooals men dat van Beets verwachten kan. Na eenigen tijd van verademing had om half drie eene muziekuitvoering plaats in Tivoli, van de dd. Schutterij van Utrecht en onder leiding van Richard Hol eene zanguitvoering, eerst door een paar honderd Dames en Heeren en daarna door een even sterk kinderkoor, uitge- Een diner, mede in Tivoli, waar de heer Beets, zijne Echtgenoote en kinde ren aanzaten, besloot te zes uren het feest. Van harte stemmen ook wij, aan het einde van dit feestverslag in met de woorden van ten Kate: »Gij heb de eere Van uw Heere Trouw gezochtOch blijf nog wat En mocht eens Gods hand u wenken, Boven bidden, boven denken Zal Hij de eerekroon u schenden, U, die hem hebt liefgehad!" Amersfoort 17 September 1884. Bij besluit van Z.Ex. den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht zijn tot leden van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen te Amersfoort benoemd de heeren B. W. van Burgsteden en L. A. Schaap, aftre dende leden, en ter vervanging van den heer J. F. Lagerweij, die wegens hoogen leeftijd verzocht heeft niet meer in aan merking te komen, de heer J. P. G. Kok. De heer G. J. baron van Ilardenbroek van Ammerstol, heeft naar men verneemt eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Leusden en Stoutenburg. Naar we met leedwezen vernemen, heeft de heer W. A. Croockewit, onlangs als Wethouder herbenoemd, nu voor die betrekking bedankt. De kiezers zullen nu een nieuw raadslid, de Raad een nieuwen Wethouder moeten kiezen. Graaf Dumonceau, hier vroeger bij de veld-artillerie in garnizoen, is op 28-jarigen leeftijd te Atjeh gesneuveld. De 29e verjaardag van Prinses Hendrik weid hier Zondag herdacht met klokken spel en vlaggendoek. De waarnemende hoofdconducteur Menke heeft niet, zooals sommige bladen en Ook het onze hebben gemeld, zijn ongelukkig uiteinde bij Hilversum te dan ken gehad aan het loopen op de loop planken. Een Amersfoorter, K. M., die daar op een paar passen atstands aan het werk was, heeft den man zien vallen uit de remkast. Geheel alleen zijnde schoot hij toe, maar viel in zwijm op 't zien van den man, wien uit neus, mond en ooren het bloed spoot. Weer bijgekomen, heeft hij uit Hilversum een paar baanwerkers gehaald, om hem te assisteerendoch Menke was reeds dood. Toen zijne vrouw bij het lijk kwam, viel zij radeloos van smart daar boven op. De man laat een hoogst zwangere vrouw en vier kinderen achter. Op de boerenhofstede »Rustenburg," gelegen buiten de Kamppoort, staat een appelboom, die aan de eene zijde vele schoone appelen draagt en aan den ande ren kant met bloesems prijkt. Op klaarlichten dag heeft hier Zater dag een jongmensch, bij een manufac- turier op de Langestraat, een buiten hangend boezeroen gestolen. De dader, wien het te doen was een onderdak te bekomen, is op hetzelfde oogenblik door de politie gepakt. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Juli 1884. 1. Johan Nesselaar Amersfoort. 2. J. van Es Amsterdam. 3. Aron Cosman 4. H. Roos 5. C. Vogel Ootzaan. Van het Hulpkantoor Woudenberg: 6. Van Beek Harlingen. Briefkaarten. 1. J. van Gelder 2. W. v. d. Hoek Amsterdam. Zutfen. Verzonden geweest naar Duitschland. 1. C. Herman Berlin. 3I0de STAATS-EOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 15 en 16 Sept. (1000 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijzen ran f 65 3019, 3025, 3043, 4710, 4712, 4723, 4775, 4800, 5536, 5570, 5572, 5603, 5694, 5697, 5701, 5705, 5734, 5736, 5765, 5770, 5775, 5781, 5859, 5865, 5889, 5906, 6002, 6008, 6038, 6136, 5150, 6173, 6177, 6178, 6183, 6229, 6230, 6242, 6248, 6249, 6274, 6294, 9550, 9564, 9568, 9590, 9613. 9620, 9656, 9658, 9665, 9672, 9706, 9731, 9736, 9744, 8759, 9765, 9770, 9791, 9803, 9885, 14308, 14310, 16102, 16123, 16202, 16247, 16255, 16320, 16322, 16326, 19360, 16367, 16398, -16416, 16435, 16436, 16448, 16449, -16455, 16462, 16483, 16494, 16861, 16880, 16898, 16952, 16963, 16979. Te zamen 90 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 17, 18, 30 Sept., 1—3, 7—10, 14—17, 2125 Oct. Heele en gedeelten van loten zijn nog verkrijgbaar. Baarn. Tot candidaat voor het lid maatschap van den Gemeenteraad alhier is door de Kiesvereeniging gesteld de heer F. Pen, zoon van den onlangs overleden heer H. Pen. Maandagavond zijn hier twee vergaderingen gehouden. De eene was belegd door de leden van het Nut, waarin besloten werd het 100 jarig be staan der maatschappij feestelijk te her denken. De tweede vergadering werd gehouden door verschillende gasverbruikers, die, ontevreden, dat de gasprijs hier nog altijd op 17 ets stond, op verlaging van den prijs aandrongen. De Directeur Jhr. Hartsen, ook ter ver gadering genoodigd, deelde mede, dat de prijs te beginnen met October, zou worden verlaagd tot 14 ets. Tevreden waren echter de vergaderden nog niet; men meende, dat 12 ets hoog genoeg was. Het mandaat van Jhr. Hartsen ging echter niet verder. Zeldzaam mag het zeker genoemd worden, dat hier op de buitenplaats van den heer Dethlof Siem een cochin-chinah- kip een ei gelegd heeft ter zwaarte van 130 gram. Soest. Op Hees, onder deze gemeente, is Zaterdagavond eene groote schuur verbrand, toebehoorende aan Jacob van den Brink. Een varken is in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Ynursclie. Alhier is tot Predikant bij de Herv. Gemeente beroepen, Ds. C. Hattink, te Nieuw-Vennep. Voor Renswoude heeft de daar beroe pen predikant P. J. Muller bedankt. Ds. G. H. van Kasteel te Kollurn heeft het beroep naar Veenendaal niet aange nomen. De Onderwijzer A. Koopmans, te Appingadam is uit zijne betrekking ont slagen. Op een zestal voor eene Predikantsva cature te Leiden komen de namen voor van Ds. Schouten te Utrecht en J. J. C. van Toornebergen te Veenendaal. BINNENLAND. Alle gevangen schipbreukelin gen <ler „Nisero" zijn in vrijheid gesteld en de Radjah van Tenom heeft zich aan het Nederlandsch gezag onderworpen. De Staten-Generaal is, door eene com missie, namens den Koning, gesloten en geopend, met eene rede, die in den ge wonen vorm plaats had. Z. M. de Koning heeft bevorderd tot commandeur der Orde van den Neder landschen Leeuw, Dr. Nicolaas Beets, Hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht. De hofrouw, wegens het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, is thans geëindigd. Zondag heeft onder Voorzitterschap van den heer Gebing, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Gravenhage, de aangekondigde meeting plaats gehad der voorstanders van het algemeen stemrecht. Een 2000-tal, waar onder ook vrouwen met zuigelingen op den arm, waren in de volmaaktste orde samengekomen. Nadat den vergaderden door den voorzitter een „welkom" was toe geroepen, werd eerst het woord gevoerd door den heer Heldt en daarna door van der Stad, van Zaandijk. De denkbeelden door den laatsten spreker ontwikkeld waren meer socialistisch dan van den eersten; doch beider spreken werd ge durig met daverend applaus beantwoord. Geen enkele der genoodigde Kamer leden was tegenwoordig en kon dus ook geen nota nemen van de ontwerp-motie, die door den voorzitter werd voorgele zen, door de vergadering aangenomen en ter kennis van den Minster zal worden gebracht, Die motie was van dezen in houd »De vergadering overwegende: dat bij 't tegenwoordig kiesstelsel eene behoorlijke behartiging van ware volks belangen niet mogelijk is dat deze alleen verkregen kan worden door 't ge- heele Nederlandsche volk invloed te geven op het Staatsbestuur; is van oordeel dat ten spoedigste het algemeen stem recht, bij de grondwet gewaarborgd, moet verleend worden." Ook bij 't verlaten der vergadering was er wederom geen spoor van wan orde waar te nemen. Maandagmorgen te half elf zou de aanbieding dier motie aan den Minister van Binnenlandsche Zaken plaats hebben. Daartoe hadden zich op dat uur de afgevaaidigden in het Walhalla begeven. De Presidenten en Secretarisen, samen zes in getal waren aangewezen de pe titie aan den Minister te overhandigen. Hiertoe gingen ze dan ook te 11 uren op weg naar het Binnenhof, maar niet alleen; want ze werden door een 150tal belangstellenden, waaronder ook vrouioen, gevolgd. Deze bleven eehter voor 's Ministers deur wachten, terwijl de anderen binnengingen. Toen de gecommitteerden na een kwar tier terugkwamen werden zij met de kreet: »Leve het algemeen stemrecht!" begroet. De heer Gebing zeide, dat ze zeer welwillend door den Minister ontvangen waren; dat deze aan de regeering zou voorstellen het verzoek in ernstige over weging te nemen; dat de Minister het gevraagde nog niet zoo noodzakelijk achtte; dat de begeerd wordende zaak hier nog vreemd was en maar niet zoo voetstoots kon worden ingevoerdmaar dat toch de Z.Exc. de zaak met al den ernst, die zij verdient, zou onderzoeken, waartoe nu de gelegenheid schoon is, nu weldra de grondwetsherziening aan de orde zou zijn. Zoo werden de heeren met een kluitje in het riet weggestuurd en met beloften gepaaid aan wier vervulling geen ver standig mensch gelooven kan. Op nieuw zijn aan het établissement Fijenoord een honderddertigtal werklie den ontslagen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2