NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EK WOUDENBERG Officiëele Publicatie. No. 85. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, BuitenlandscR Overzicht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. De gemeente-verkiezingen in België zijn boven verwachting gunstig voor de libe ralen uitgevallen. De liberale partij zege vierde te Antwerpen met een meerder heid van 1110, en te Brussel met eene van 3750 stemmen; ook op andere plaat sen had zij een groot succes. In alle groote steden en in de meeste kleine behoudt zij hare zetelsalleen Mechelen maakt hierop een uitzondering. In deze plaats werd ook hevig gevochten, terwijl het overal elders rustig toeging, zoodat de buitengewone maatregelen door de Regeering genomen, onnoodig bleken te zijn. Men kan nu wel vermoeden hoe het met de gehate schoolwet zal gaan de liberale gemeenteraden zullen zeker al hun invloed aanwenden, om de invoe ring der wet tegen te gaan. De bladen der zegevierende partij meenen, dat thans een Kamerontbinding en het aftreden van het Kabinet gebiedend noodzakelijk zijn. Uit China is met zekerheid weinig nieuws te melden. Bij Thm-Sui zou een gevecht hebben plaats gehad, waarin 3000 Chineezen sneuvelden. Ook het leger van Loch-Nau moet geheel op de vlucht geslagen en het gebergte ingedreven zijn. Daarentegen loopt er ook een gerucht van een nederlaag der Franschen. De Morning Post ontving uit St. Petersburg een telegram, waarin gemeldt wordt dat bij het Chineesche consulaat aldaar be richt was ontvangen, dat bij Tamus een groote slag zou zijn geleverd, waarin de Franschen volkomen geslagen werden. Wat hiervan zij, uit de herhaalde aan vallen der Chineezen blijkt wel dat zij over moedige soldaten te beschikken heb ben. Te Marseille worden, volgens 'Daily News, groote toebereidselen ge maakt, om de troepen in Tongkin te ver sterken. Binnen kort zullen 3000 man te Toulon scheep gaan, en oorlogsmaterieel en proviand voor de troepen meenemen. Het beweren, dat Coui bet dringend om hulp zou hebben gevraagd, wordt hier door minder onwaarschijnlijk. In de Kamer van Afgevaardigden te Parijs had Zaterdag de interpellatie plaats van den heer De Roys, betrelfende de economische politiek der Regeering. De heer Provost keurde het regeeiingsstelsel, af, doch de Kamer ging, op verzoek der Regeering, met 259 tegen 175 stemmen over tot de orde van den dag. Verleden week zijn in Rusland weer acht nihilisten, zes officieren en twee vrouwen, ter dood gebracht, het vonnis werd voltrokken in de citadel te St. Pe tersburg. De studenten te Moskau hiel den een demonstratie tegen de Regee ring, en trachten het huis van den be kenden journalist KatkofT te verbranden. Ook op andere hoogescholen heerscht sterke gisting. De Regeering ziet nu in, dat de studenten niet të bedwingen zijn door maatregelen van geweldde strenge consignes voor de hoogeschool te Kiew zijn opgeheven. Een der nieuwste bepa lingen is, dat het den studenten verbo den is in het huwelijk te treden. Een staaltje van de gedweeheid, die de Kei zer van zijn onderdanen verwacht, levert het bericht in de Times, dat het hoofd der politie te St. Petersburg aan alle houders van logementen, enz. gelast heeft de portretten van de Keizerlijke familie uit hun zalen en kamers te verwijderen, omdat de bezoekers niet altijd aan die portretten den verschuldigden eerbied bewijzen, door hun hoed er voor af te nemen in het voorbijgaan. Te Moskou heeft een groote brand de midden in de stad gelegen gebouwen van Solodownikoff, uitsluitend winkels en magazijnen, vernield. Ook in de aangren zende straten zijn veel huizen, waaronder ook de Duitsche schouwburg, verbrand is. Met den Mahdi gaat het niet voorspoe dig; al zijn ondernemingen mislukken, zijn Sheik Mahomed, dien hij tot emir van Dongola benoemd had, is gesneuveld; hij zelf heeft zich verplicht gezien El- Obied te verlaten. Zijn generaal Osman- Digma schijnt de fortuin weer op zijne hand te hebbenverscheidene Arabische stammen, die tot nu toe der Engelsche regeering gunstig gezind waren, hebben zich bij hem aangesloten, omdat de vriend schappelijke verhouding tot Engeland hun niet het voordeel opleverde, dat zij er van verwacht hadden; misschien is het ook wel de uitwerking vaneen procla matie van Osman-Digma, waarin de stam men, die zich niet bij hem willen aan sluiten met algeheele uitroeiing worden b.edreigd. Kooplieden uit Shendy, die te Dongela aankwamen, bevestigden het gerucht, dat Shendy en Metemmeh door Gordon werden gebombardeerd in inge nomen. Een aanbod van Zebehr-Pacha, om alleen naar Soedan te gaan en ge vangen Europeanen uit de handen van den Mahdi te bevrijden, is afgeslagen, daar men Zebehr niet best vertrouwt; men verdenkt hem van met den Mahdi samen te spannen. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 23. October aanstaande, des namiddags te een ure. Amersfoort, den 20. October 1884. Burgemeester en voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort 22 October 1884. De Staats-courant behelst het Koninklijk Besluit, waarbij aan den heer G. J. Ba ron van Hardenbroek van Ammerstol eervol ontslag verleend is, als Burge meester van Leusden en Stoutenburg. Door de Kiesvereeniging »Recht voor Allen" alhier, zijn tot Candidaten voor het lidmaatschap der nieuwe Tweede Kamer gesteld de beide aftredende hee- ren Baron Mackay en Graaf van By- landt. Onze Burgemeester, de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck is voor Zwolle opnieuw Candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer W. H. de Beaufort, te Leusden, Candidaat gesteld voor de Tweede Kamer door Amersfoort, Amsterdam en Tiel, heeft voor laatstgenoemde plaats die candidatuur reeds geweigerd. Mogelijk neemt hij die voor Amersfoort aan en bedankt voor Amsterdamsoms ook doet hij wel het omgekeerde. Bij het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Zendelinggenootschap is bericht ingkomen, dat de heer H. Bettink, zoon van onzen geachten stadgenoot A. C. Bettink, benoemd is tot Hulpprediker te Bontham (Zuid-Celebes). De Kiesvereeniging «Amersfoort," die Zaterdagavond vergaderde, heeft voor het lidmaatschap der Tweede Kamer dezelfde Candidaten gesteld als de «Centrale Hoofdkiesdistrict-vereeniging" alhier, n.l. de heeren K. W. van Gorkum, te Baarn en Mr. W. H. de Beaufort, te Leusden. Dit is dus do tweede maal, binnen korten tijd, dat de keuze der beide kies- vereenigingen zich tot denzelfden candi daat bepaalt. Mogelijk bestaan er wel gronden, die doen gelooven, dat beide kiesvereenigingen spoedig tot één zullen zijn samengesmolten. Meermalen is beproefd, een Nederland- sche Landbouw-maatschappij tot stand te brengenmaar dit is steeds afgestuit op verschillende bezwaren, niet het minst op die der Friesche Maatschappij van Landbouw, die de autonomie der afzon derlijke maatschappijen wenscht te hand haven, omdat in verschillende streken verschillende behoeften en belangen zijn, welke niet naar eisch door één algemeene maatschappij kunnen bevredigd worden. Toch zijn er nu en dan gemeenschappe lijke belangen, waarbij samenwerking van allen gewenscht is, zooals gebleken is ten aanzien der uitroeiing van de long ziekte in het spoelingdistrict. Op uitnoo- diging van den heer D. Fontein de Jong is daarom te Amersfoort een bijeenkomst gehouden en daar besloten tot oprichting van een Nederlandsch Landbouw-comité, waarvoor de statuten zijn vastgesteld. Het Hoofdbestuur der Friesche Maat schappij heeft nu met 20 stemmen tegen 4 besloten, tot dat comité toe te treden. In de vorige week werd hier een huwe lijk voltrokken, waarbij bruid en bruide gom van één zelfden persoon toestemming noodig hadden. De vader der bruid was n.l. voogd over den bruidegom. Onlangs deelden we mede, dat een zoon van den heer K., alhier krankzinnig was geworden. Gedurende eenigen tijd is die jonge man^toen verwijderd geweest, men zegt naar Amsterdam. Ieder had te doen met den knappen, welgevormden jongen man en was dus verblijd, toen hij weer teruggekomen was. Maandag avond moeten er echter tusschen hem en zijne huisgenooten looneelen hebben plaats gehad, die het wenschelijk maken dat de politie alhier een onderzoek instelt. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 23. October 1884, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling, 1. Voorstel van Burg. en Weth., tot het verstrekken van mest aan minvermo genden. 2. Voorste] van Burg. en Weth., tot overplaatsing van den onderwijzer D. F. van Slooten, van de school in de Koestraat naar die in de Koningstraat. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de scbool in de Koningstraat. 4. Rekest van den heerH. Schimmel, met betrekking tot het vervoer der piivaattonnen, met voorstel van Burg. en Weth. 5. Twee ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1884. 6. Begrootingen voor de Schutterij, het burger-weeshuis en het burgerlijk arm bestuur, allen voor 1885. 7. Gemeente begrooting voor 1885. De heer A. Alber, staande met zijn nette, door gas verlichte tent op den Hof alhier, behaalt met zijn personeel, evenals overal, verdiend succès. Ook daar hadden wij het genoegen een voorstelling bijtewonen, en kunnen niet anders dan onze verbazing te kennen geven, over hetgeen we zagen. Het zij we de vlie gende Danseuse zien of wel de Egyptische Jongleurs, het optreden der Engelsche Familie Gültini of wel Proteus, de Meto- marfosenkast, immer en altijd roepen we uit: «Hoe is het mogelijk, dat zoo iets vertoond kan worden I" En bepalen we ons tot de sterke goocheltoeren, die we zagen, dan raden we allen gierigaards aan, er heen te gaan want daar is een mijnheer, die de kunst verstaat, om uit een eenvoudigen hoed van het Publiek, net te voorschijn te roepen, wat hij wil, al waren het maar rijksdaalders! En niet alleen den gierigaards, neen allen, en daarbij het beschaafd Publiek niet te vergeten, roepen we toe: Gaat naar Alber 1 Ge kunt u daar uitstekend amu seeren Maar gaat liefst vroeg, zeer vroeg; daar men gisteravond om half 8 al, be kend maakte, dat ieder, die geen kaart had, geen plaats meer krijgen kon! Aanbeveling genoeg voorwaar! Buitengewone voorstellingen in Hoo- gere rijkunst, paardendressuur en gymnastiek. Onder dit opschrift kondigt de heer S. Schuitenvoerder op zijne pro gramma's aan, wat hij het Amersfoorsche Publiek in zijn net ingericht circus zal laten zien. En dat is waarlijk geen bluft We waren in de gelegenheid een zijner voorstellingen bijtewonen en bekennen, dat onze verwachting nog werd over troffen. In eene eivolle zaal zagen we

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1