Officiëele Publicatie. Buitenlandscli Overzicht. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. School- en Kerknieuws. Niet alleen hier te lande, ook in Duitschland wordt de verkiezingsstrijd gestreden. Van '180 verkiezingen voor den Rijksdag is de uitslag bekend; het officiëele resultaat komt men eerst Zater dag te weten. Toch zal dit nog weinig licht verspreiden over de samenstelling van dit lichaam, want het aantal her stemmingen is dit jaar buitengewoon groot, n.l. 37. Tot nu toe werden geko zen 7 conservatieven, 20 centrum-man nen, 7 vrijzinnigen, 7 socialisten, 1 Pool, 13 nationaal-liberalen, 6 van de Rijks partij, 1 Welf, 2 van de volkspartij en 2 Elzassers. De Sociaal-democraten won nen te Berlijn 36.000 stemmen en de anti-semieten 10.000, terwijl de liberalen 18.000 verloren. De eersten hebben tot het verkrijgen van die enorme aanwinst gebruik weten te maken van de ongun stige omstandigheden, waarin sommige partijen zich bevonden; de kunstmatige vereeniging toch van conservatieven en nationaal-liberalen had deze laatsten ge scheiden van de Duitsch-vrijzinnigen, en de conservatieven van hun vroegere bond- genooten uit het centrum. Elzas-Lotha- ringen heeft weder de drie bekende «Protestier," Dolfus, Kablé en Antoine naar den Rijksdag gezonden. De Fransche Senaat houdt zich met de reorganisatie van zijn eigen kieswet bezig, naar aanleiding van het rapport, over het regeerings-ontwerp uitgebracht. De wijze van verkiezen der senatoren en de afschaffing van het levenslange sena torschap zijn er de hoofdpunten van. Wat het eerste punt betreft, konden de rapporteurs zich niet vereenigen met het denkbeeld der Regeering, om de verkie zingen te doen plaats hebben langs den weg van het algemeen stemrecht, of door de leden der gemeenteraden zij stellen voor het thans gebruikelijke stelsel, dat de senatoren doet verkiezen door afge vaardigden der gemeenten, en daarbij elke gemeente één enkelen afgevaardigde laat benoemen, te vervangen door een dergelijk stelsel waarbij met den omvang en de beteekenis der gemeenten rekening zou worden gehouden. Over het tweede punt, afschaffing van het levenslang se natorschap, was de commissie van rap porteurs het met de Regeering eens, om geen senatoren meer voor den duur van hun leven te benoemen. Zulk een instel ling achtte zij onbestaanbaar met de be ginselen der democratie. De commissie voor Tonkin vergadert druk, maar het resultaat harer beraad slagingen wordt geheim gehouden. Gene raal Millot, die uit Azië teruggekeerd is, schijnt veranderd te zijn als een blad óp een boom. In Tonkin noemde hij zich in zijn afscheidsrede «ziek van verdriet, te leurgesteld, het slachtoffer van verkeerde voorstellingen van zijn gedrag"; nu houdt hij lofspraken op de Regeering, verklaart dat zij niet verstandiger handelen kon, en geeft juist het advies dat zij begeert. In den ministerraad is men het over de te nemen maatregelen nog niet eens kunnen worden; generaal Campenon wil alleen de Delta bezet houden, Ferry wil versterkingen zenden en tot in Yun-nan doordringen. Volgens een telegram van generaal Brière de l'Isle uit Hanoi van den 20n, heeft het garnizoen Tuyenquan verschei dene aanvallen tusschen den 14n en!9n dezer teruggeslagen, zonder verlies te lijden; de vijand nam de wijk naar het bovengedeelte der Roode Rivier. Zijn aan tal bedraagt omstreeks 4000 man. Voor Chu is schijnbaar geen stiijdmacht aan wezig. De Fransche colonnes doortrekken de streek bij Ventre. De laatste Hertog van Brunswijk was een der rijkste vorsten van Europa; zijn vermogen wordt op minstens 150 mil- lioen- Mark, door sommigen zelfs op het ndubbele van die som geschat. De hertog van Cumberland is eenig erfgenaam, slechts aan enkele acteurs van den hof- schouwburg moeten legaten worden uit gekeerd. Algemeene ergernis verwekt dit testament; men had verwacht dat de man, die slechts leefde voor lage genie tingen en voor het bijeenverzamelen van aardsche schatten, wel iets zou vermaakt hebben aan stad of land of aan instel lingen van liefdadigheid. Men zegt, dat het door den Hertog eigenhandig geschre ven testament wel geheel in den vorm, maar niet wettelijk bekrachtigd is; in dat geval worden verscheiden codicillen, die bij het Ilof van Breslau berusten, van kracht, en men hoopt, dat die gun stiger beschikkingen voor het Hertogdom zullen bevatten. In een schrijven van Prins Bismarck aan den Landdag van Brunswijk komt o. a. voor, dat de Keizer weigerde au diëntie te verleenen aan graaf Grote, die door den hertog van Cumberland was afgevaardigd, om het schrijven van laatst genoemde in ontvangst te nemen. Op den Landdag las de voorzitter verder een verordening van den Keizer aan den Raad van Regentschap voor. Hierin wordt gemeld, dat de Keizer het zich tot taak zal stellen, om de rijks-constitutioneele quaestiën, welke uit den tegenwoordigen stand van zaken geboren worden, ge meenschappelijk met de belanghebbende regeeringen te regelen en daarbij de rechten en belangen van het hertogdom, zoomede die der bevolking, in overeen stemming met de grondwettige bepalin gen te brengen. De liberale bladen in België zijn over het algemeen weinig ingenomen met de verandering, die er in het ministerie heeft plaats gehad. De Flandre Libérale herinnert dat Beernaert deel heeft uit gemaakt van het ministerie Malou, dat hij de schoolwet verdedigd en geteekend heeft, Volgens dit blad zal hij bij het voortzetten van de staatkunde van zijn voorganger niet zoo roekeloos als deze te werk gaan, maar meer in 't geniep en met meer huichelarij handelen. Ook de Indépendance Beige drukt zich al niet veel vleiender uit. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 4. November aan staande, des namiddags te een ure. Amersfoort, den 31. October 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 1 November 1884. In de Remonstrantsche Kerk zal op Zondag 2 November de godsdienstoefe ning geleid worden door Ds. JORISSEN van Rotterdam. De heer D. A. van Haselen alhier, Candidaat der Utrechtsche Hoogeschoo), is door het Provinciaal Kerkbestuur van Drente, tot de Evangeliebediening toe-, gelaten. Door de Classis Amersfoort der Chris- telijk-Gereformeerde Kerk, is als Candi daat tot de Evangeliebediening toegela ten de heer G. J. Weijenberg, beroepen: predikant te Putten o/d Veluwe. Onze Burgemeester, de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, is met 1442 stemmen als Kamerlid voor Zwolle herkozen. De Feestviering ter herinnering aan het honderdjarig bestaan der maatschap pij »tot Nut van 't Algemeen," zal ge houden worden Donderdag 20 November 1884 des avonds te 8 ure in het lokaal Amicitia. Wegens ongenoegzame deelneming zal het souper niet plaats hebben. Het groote werk, de verkiezing voor eene nieuwe Tweede Kamer, is afgeloopen. Toch kan nog niet met zekerheid bepaald worden naar welke richting heen ons volk voortaan zal worden geregeerd. De her stemmingen maken dit voor het oogenblik nog onmogelijk. Dit is echter zeker, dat er veel gewerkt en druk gestemd is. Mag aan Anti-revolutionairen en Roomschen groote ijver niet ontzegd worden, ook de Liberalen hebben, beducht dat zij in de minderheid zouden komen, grooten ijver aan den dag gelegd. Toch zijn, voor het oogenblik althans, de Liberalen er niet onder en de Anti-Liberalen er niet op. De geheele uitslag, wanneer die bekend zal zijn, doet echter voorspellen, dat de Liberalen terrein zullen verliezen. In de volgende plaatsen zijn de vroegere Kamerleden herkozen: Groningen, Zuid- horn, Appingadam, Winschoten, Assen, Leeuwarden, Sneek, Steenwijk, Deventer, Nijmegen, Amersfoort, Hilversum, Hoorn, Haarlemmermeer, Leiden, Gouda, Rot terdam, Dordrecht, Gorinehem, Goes, Zierikzee, Breda, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Roermond, Boksmeer en 's-Ilertogenbosch. Herstemmingen moeten tot nu toe plaats hebben te Almeloo tusschen twee Libe ralen en twee Roomschente Zutfen tusschen één Liberaal en één Anti-revo lutionair, te Arnhem tusschen één Libe raal en één Anti-revolutionair; te Utrecht tusschen één Liberaal en één Anti-revolu tionair, te Alkmaar tusschen één Liberaal en één Roomsche; te Haarlem tusschen twee Liberalen te Delft tusschen twee Liberalen, één Anti-revolutionair en één Roomsche; te Brielle tusschen één Libe raal en één Anti-revolutionair te 's-Gra- venhage tusschen één Liberaal en één Conservatief; te Middelburg tusschen één Liberaal en een Anti-revolutionair. Te Tiel is een Liberaal door een Anti-revo lutionair vervangen en te Dockum zijn twee andere liberalen gekozen. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag, den 4 November 1884, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening tot wijziging van de artt. 126 en 127 van het algemeen politie-reglement. 2. Ontwerp-besluit tot vaststelling der voorwaarden, waarop van gemeente wege medewerking wordt verleend bij het bouwen langs bestaande wegen of aanteleggen straten. 3. Ontwerp-verordening regelende de grenzen van de kom der gemeente. 4. Advies op het rekest van de heeren M. Wolff M.z. en J. van den Berg, be trekkelijk het bestraten van den weg tusschen den Soesterweg en den Utrechtschen weg. 5. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van den benoemden onder wijzer aan de lagere scholen (School 3e soort, Koningstraat). 6. Aanvullings-kohier van den hoofdelij- ken omslag, dienst 1884. 7. Voorstel van den heer C. V. Gerritsen ten aanzien eener nieuwe regeling der jaarwedde van de Wethouders. 8. Benoeming van een leeraar in de Hebreeuwsche taal. 9. Benoeming van een Wethouder. 10. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken stand. Het circus-Pinder gaf hier Woensdag ééne middag- en ééne avondvoorstelling, voorafgegaan door eene optocht, des na middags ten één ure. De optocht, die duizenden op de been deed komen, werd ordelijk volbracht, maar beeft veler verwachting teleurgesteld. Beter voldeden de voorstellingen, vooral de avondvoorstelling, die door meer dan 2000 personen werd bijgewoond. De olifanten- en paardendressuur was bewonderenswaardig en de rijders en rijderessen verwierven bij herhaling dave rend applaus. De bezoekeis hadden de tent nog niet allen verlaten, toen zij reeds werd afgebroken en des morgens te half acht was er, naar men zegt, niets meer van te vinden. Donderdagavond reeds zou de eerste voorstelling te Utrecht plaats hebben. De heer C. L. Brinkman te Amsterdam zond ons ter kennismaking een bij hen verschenen werkje, getiteldWoordenlijst voor de spelling der aardrijkskundige na men in Nederland, samengesteld door de afdeeling «Nederland" vanhetNeder- landsch Aardrijkskundig genootschap. Het werkje is in een net bandje gekleed en de inhoud is alleszins aanbevelens waardig. Gelijk bekend is laat de spel ling van aardrijkskundige namen voor kinderen en kweekelingen nogal iets te wenschen over, waarom wij dit werkje in de hand verlangen te zien van ieder, die aardrijkskunde beoefent. Door de Hoofdadministratie van het le Regement Huzaren zijn gister ver kocht 36 op reform gestelde paarden, voor een gemiddeld bedrag van f75 per paard. In de Staats-Courant staat te lezen, dat Johannes Waterkoort, hier geboren, doch in Indië overleden als Sergeant- werkman, heeft nagelaten f 38.30. Omdat de veld-artillerist, van wien we in ons vorig nummer zeiden, dat hem door een boer een vinger was afgescho ten, gelogen had, hebben wij omtrent hem eene onjuiste mededeeling gedaan. Niet een boer heeft hem een vinger af geschoten, maar hij heeft dil zelf gedaan, teneinde door deze verminking uil den militairen dienst ontslagen te worden. De brigadier-majoor de Lange alhier, heeft na veel moeite den artillerist deze bekentenis ontlokt. Bunschoten, 30 Oct. 1884. Bij den hevigen stormwind van Zondag op Maan dag jl., kwam het water uit de Zuiderzee schielijk opzetten, en bereikte aan de peilschaal te Spakenburg Maandagmorgen eene hoogte van 2 Meters boven A. P. De schielijke was van het [zeewater was oorzaak, dat.de rivier de Eem boven de Eem brug veel minder opstuwde dan beneden die brug, en dientengevolge, ge paard aan eene sterke daling na den vloed, bereikte het vloedwater minder den Slaagschendijk, dan waarvoor men vreesde, wijl die dijk in hoogst onvoldoenden staat verkeert, en de gaten, door den stormvloed van 12 op 13 December 1883 daarin gespoeld, nog openlagen. Eemnes. Onze beroepen Predikant, Ds. van Toorenenbergen, thans predikant te Veenendaal, zal op Zondag 16 Novem ber, des middags ten 2 uren, alhier zijne intreerede houden, na 's morgens be vestigd te zijn door zijn vader, Ds. van Toorenenbergen te Groningen. Sclierpenzeel. De heer E. J. Homan alhier, die een beroep had aangenomen naar Oosterwolde, zond van die aanne ming te laat bericht. Het zal nu door het classikaal bestuur moeten worden uit gemaakt, of dit beroep al dan niet zal worden goedgekeurd. Veenendaal. Onze geachte Predi kant, Ds. J. J. C. van Toorenenbergen, hoopt den 9den November zijn afscheid te prediken. G. Roordink, een 57-jarig timmer man alhier, is door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Dinsdag 28 October 1884. in »het Vallcje" te Amersfoort. Notarissende heeren Mrs. J. M. RI- CHELLE te Amersfoort en F. PEN te Baarn. 1. De Boerenhofstede «Groot f Brinkestein," onder Leusden l 8 d in Aschat1 2. Een perc. best Wei-, Bouw- $2 land en Bosch, naast het I .5 v» voorgaande 3. Een perceel best Bouwland, aan den Aschatterweg f 1600. 4. De Tiend, gaande uit genoem de hofst. «Groot Brinkestein" opgeh. 13600. De heer J. Jurling te Nijkerk is be noemd tot Hootd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Harderwijk. De 6e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt nu reeds f 1732,85% meer dan verleden jaar en nu moeten nog de opgaven inkomen van 32 locale Comité's. BINNENLAND- De Minister van Waterstaat heeft, te beginnen met 1 December, den post dienst op het hulpkantoor te Heerjansdam op Zondagmiddag opgeheven. Hetzelfde besluit is ook genomen voor Oud-Beierland en eenige andere gemeen ten op dit eiland. Wanneer komt Amers foort aan de beurt? De le hoofdprijs in de verloting der Amsterdamsche tentoonstelling, een parure met diamanten en paarlen, be staande uit een diadeem, een halssnoer, een paar oorbellen, een armband en een speld, ter waarde aangekondigd van ƒ100.000, is gevallen op no. 17769 der 15e Serie. Tot lid Tan den Raad is te Zeist gekozen de heer C. Guldensteeden Ege- ling, liberaal, met 117 stemmen. Op den Anti-Revolutionairen candidaat, J. van Zanten, waren 82 stemmen uitgebracht. Hoe ellendig onze tegenwoordige kieswet is ingericht, blijkt uit het hin derlijke feit, dat de heer Wijbinga, lid der Tweede Kamer, en meermalen Pre sident daarvan, zelf geen kiezer is. De Tleeschpr^zen zijn te Rhenen met 10 ets. per kilo verminderd. Dage lijks komen berichten in van plaatsen, waar de vleeschprijzen verlaagd zijn. 't Is voor Amersfoort om jaloersch te worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2