NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. No. 91. Woensdag 12 November 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Na zich eerst te Nantes te hebben ver toond, heerscht de cholera thans ook te Parijs, en niet alleen in de een of andere achterbuurt, maar in verschillende arron dissementen. Het aantal aangetasten be droeg Zondag 48, waarvan er '12 stier ven. Maandag waren de cijfers respec tievelijk 55 en 22, te Nantes werden vier sterfgevallen geconstateerd en te St. Na- zaire kwam 1 geval met doodelijken afloop voor. T)at 3ë ziekte een onrustbarend karakter zal aannemen is vooreerst niet te vreezen; Parijs is een ruime, gezonde stad, en het gemeentebestuur neemt krachtige maatregelen, om het kwaad in den aanvang te stuitende duinwater leiding en de afvoer van faecaliën laten echter te wenschen over. De belangstelling in de politieke zaken is door de aanwezigheid van den drei genden vijand nog niet verminderd. De Tonkin-commissie heeft Ferry gepolst over de veelbesproken bemiddelinghet vermoeden, dat er iets hangende was, werd versterkt door de omstandigheid, dat het indienen van het rapport in de Kamer is uitgesteld. De premier ontkende niet, dat de bemiddeling bestond, maar liet er zich niet in bijzonderheden over uit; hij kongeene stukken dienaangaande overleggen, daar zij niet bestonden er was alleen mondeling over gesproken, en de zaak had niet veel om het lijf. Dat Novelle naar liet Duitsch van v. d. ELBE. -O- Ook Stephanie nam nu deel aan het onder houd. Viktor hoorde of begreep slechts?weinig van dat, wat het geliefde meisje zei. Hij was geheel en al in het lang ontbeerde gezicht ver zonken. Hij had zoo veel te zien, dat hij tot hooren, denken an spreken geen tijd vond. Als uit een droom rees hij op, toen de dames zich tot heengaan gereed maakten. Hij hoorde alleen de Presidentsweduwe met haar innemendst lachje zeggen »Het komt mij voor, 't is plicht, onzen beminnenswaardige!! patient door bezoek op te vroolijken. Gij zult ons veroorloven, u spoedig weder op den Rosenberg te komen zien, mijn waarde baron!" Toen nog een laatste blik op Stephanie en de zon ging voor hen onder. Zij liet echter een weerschijn achter op zijne trekken, die tante Waldemar gelukkig maakte. Als nauwkeurig hekend met zijn gelaatsuitdrukking had zij de belofte der daine levendig aangenomen en drin gend om drukke herhaling van het aangenaam bezoek verzocht. de Chineezen zoo sterk naar den vrede verlangen als Feiry wel zou wenschen, moet betwijfeld worden. Zoowel in Ton kin als op Formosa zijn zij volgens de laatste berichten aanvallenderwijs te werk gegaanvolgens de Fransche mededee- ling leden zij daarbij groote verliezen, terwijl de Franschen er heelhuids af kwamen. De correspondent der Kiiln. Zeit. te Parijs schrijft, dat men daar al gemeen naar den vrede verlangt, en dat daarom de geruchten, die uit Engeland en China komen, gaarne geloofd worden. Doch de werkelijkheid is, schrijft hij, dat tusschen Peking en Shangai sterk gecor respondeerd wordt. Ferry's organen gaan verder, zij laten de bewoners van het Hemelsche Rijk «bezorgd" worden over het afzenden van de Fransche verster kingstroepen, ja de particuliere telegram men uit het Oosten spreken van een «ponischen schrik", die in Peking de oorlogspartij bevangt en de Keizerin met den afstand van Formosa voor den tijd van 20 jaren verzoent. De Temps zegt. dat de houding van de Fransche Re geering in de Kamer een diepen in druk in China heeft teweeg gebracht, zoodat dit rijk tot de overtuiging zou zijn gekomen dat verder verzet op den duur onmogelijk is. De Chineezen hebben echter den laatsten tijd getoond dat zij slim genoeg zijn om in te zien, dat Frankrijk gaarne met goed fatsoen eraf wil zijn. Van de herstemmingen die voor den Duitschen Rijksdag moesten plaats heb ben, is in 14 districten de uitslag nader bekend. Gekozen werden3 conservatie ven, 1 van 't centrum, 2 nationaal-libe- ralen, 5 Duitsch-vrijzinnigen, 2 volkspartij, 1 sociaal-democraat.De liberalen zijn werkelijk dezen keer geheel verslagen en in een ongunstige stelling- geraakt. Zij Isidore, die de dames door het tuinsalon ver gezeld had, kwam op dit oogenblik weder onder de zuilenwrevelig schudde zij het hoofd bij des broeders uitroep. «Daar hebben wij het al," mompelde zij. Ontstemd kwam zij bij haren man tehuis. «Nu staat het zeker vast, dat wij deze gekkin als schoonzuster zullen krijgen!" riep zij, na de eerste begroeting. «Viktor is blinder op haar verliefd dan ooit. O, kon hij met zijne oogen zien De uren, die Viktor met mevrouw v. Lorsch aan de piano doorbracht, werden niet alleen door muziek aangevuld. Sedert Viktor een blik in de sterke en toch bescheidene, als een bloemknop gesloten ziel der jonge weduwe ge slagen had, verlangde hij meer van haar inwen dig leven te weten. Schepte zij niet oogenscliijnlijk hieruit de kracht, al het lijden van het aanzijn zonder neerslachtigheid te dragen? Gelijk een zieke van arts tot arts gaat, zoo ging hij van zijn philosophische hoeken tot Agnes. Hij vermoedde dat zij hem het best kon helpen, hem leeren, zich in 't onveranderlijke te schikken. Hij snakte er naar, haar van zijn jammer, zijne worste lingen te verhalen. Sedert hij wist, dat tep- hanie vrij was, hoopte hij weder op geluk. Maar juist wanneer hij aan de verukkelijk geliefde dacht, aan haar, die zoo berekend was, de be vallige vrijheid van vormen, weelde en schoon heid te bevorderen, kwam hem zijn toestand opnieuw onverdragelijk voor, en altoos werd hij door ^afpdeurs en achterblijvers der hypochan- fjaijfsAU jgdsbuis der kinder:-.. *h«lder. Maar Agnes, hTfeTr moëst Ïvéi'peïif Wanneer hij derhalve alleen met haar was en naast haar aan de moeten de hoop opgeven onder liet alge meen stemrecht de groote steden te kun nen behouden. De politieke en sociale toestanden hebben een belangrijke ver schuiving voorbereid en voltooid de bur gerij staat haar eigenlijk terrein af aan de sociaal-democratie. Het getal beslist, en het parlement wordt de oefenschool van het dillettantisme. De sociaal-demo cratische partij in den Rijksdag is nu sterk genoeg, om wetsvoorstellen in te dienen nu is de tijd voor haar aange broken, om het eindeloos protesteeren tegen de bestaande orde van zaken te vervangen door arbeid; men wil nu da den zien. Zij zal ophouden een revolu tionaire partij te zijn, als zij zich op de hoogte heeft gesteld van de aanhangige vraagstukken; het verwijt is niet onver diend, dat zij tot nu toe zonder kennis van zaken heeft doorgeredeneerd. Zelfs Singer, een der kundigste en populairste mannen van de partij, moest in den ge meenteraad van Berlijn herhaaldelijk be schuldigingen intrekken, omdat hij niet op de hoogte was en naar den schijn geoordeeld had. Omtrent de Congo-coi\ferentie wordt gemeld, dat keizer Wilhelm het voorne men heeft de openingszitting, waarschijn lijk op 15 dezer, bij te wonen of althans met een bezoek te vereeren. De verga dering zal gehouden worden in het pa leis van den rijkskanselier, die tevens voorzitter is. Frankrijk wordt door twee deskundigen vertegenwoordigd, De kansen op het presidentschap van de Vereenigde Staten beginnen voor Blaine leelijk te staan; er is bijna niet meer aan te twijfelen, of zijn tegenpartij Cleveland wordt gekozen. De verkiezingen brengen daar te lande de gemoederen steeds in beweging; dezen keer is het op sommige plaatsen al zeer bar toege- piano zat, zocht hij het gesprek op ernstige levensvragen te brengen en vond hij haar steeds bereid op ernstige levensvragen iu te gaan. «Zijt gij altoos zoo ernstig, zoo vastberaden, zoo vol van kalmte of onderworpenheid geweest mevrouw, zooals ik u thans voor mij zie vroeg hij op zekeren dag. «Voordat ik het leven kende, heb ik liet evenzoo onbezorgd opgenomen, als andere jonge menschen." «En hoe zijt gij tot dien toestand overgegaan, die u nu zooveel rustigs en laat het mij zonder een spoor van vleierij zeggen, zooveel beminnenswaardigs geeft Zij bezon zich een oogenblik, daarop ant woordde zij «Ik zou iedereen, die de grenzen van ons vluchtig aanzijn zoo recht heeft inge zien, een zelfbewuste noemen. Hij is genegen, voortaan in plaats van de vroegere heerlijkheid des levens, slechts verval en ellende te zien. Dit nieuwe denkbeeld wil gedeeld zijn, het bevat eene andere beoordeeling der waarde van dit leven." Hij viel haar in de rede. «Ik begrijp, wat gij meent. Maar 't is eene zware taak, zich in 't gemis zijner hoogste aarische bezittingen te schikken. Er ontstaat een hard conilict tusschen het gedachtenloos, vroolijk genieten van den natuurlijken en het nieuwe aanzijn, dat ont beren tot een eersten plicht maakt. Hoe zijt gij dit conflict te boven gekomen «Met de overtuiging, dat uitersten onwaar en ongezond zijn. Want ev^al$ licht? ef"'SfKüP*iiSai' benéden vergeleken. Ik heb ingezien, dat er meer aan- leiding blijft tot danken, dan tot klagen en I eindelijk, ik heb iedere verslapping bestreden." gaan. Zoo is te Lareauville een samen komst van republikeiken gevolgd door een hevige worsteling. Een demociaat, die de candidaten zijner partij had toege juicht, werd door de republikeinen aan gevallen, waarop een zijner vrienden een revolverschot op hen loste. Dit was het sein tot hevige salvo's van weers zijden; in een oogenblik lagen 3 blanken en 6 negers te zieltogen. De opschud ding was weldra groot in het geheele districter werd een einde aan gemaakt door den sheriff van New-Orleans, die niet 75 man naar Lareauville trok. Ónder de gearresteerden behoort ook een rechter, die beschuldigd wordt het eerste schot gelost te hebben. Ook te Cincinnati had den ernstige ongeregeldheden plaats, waarbij verscheiden personen gewond werden. In Spanje hebben hevige regenbuien weder overstroomingen veroorzaakt, waar door groote schade is aangericht. De steden Alicante en Myas staan voor 't grootste gedeelte onder watereerstge noemde plaats is geheel van het spoor wegverkeer afgesneden. Ook in de pro vincie Alicante is de schade zeer aanzien lijk men vreest, dat er bovendien veel menschenlevens te betreuren zijn. Te Montceau-les-Mines is een 18-jarige werkman, GueslolT, gearresteerd op het oogenblik, dat hij eendynamiet-ontplofGng voorbereidde tegen het huis van een der mijnopzichtcrs. Guerloff gaf met een revolver vuur en wondde twee gendarmes; hij werd zelf aan hoofd en schouder gekwetst in zijn worsteling met de politie. «Dan komt liet er op aan, een middelweg tus schen den hemelhoog juichenden en den tot den dood toe bedroefden op te zoeken?" «Ja; en hoe veel hartelijks blijft naast menige ontbering over voor het inwendige leven Daar is herinnering, opheffing in den wijduit- gestrekten horizon van den geest en der schoon heid." De Presidentsweduwe toonde zich ditmaal als volkomen vertrouwbaar, wat, zooals de booze wereld beweerde, men anders niet van haar zeggen kon. Na weinige dagen zat zij weer met hare dochter aan de theetafel der barones, die heden bij heerlijke zomerwarmte in den tuin onder de platanen gediend was. Viktor, lieden minder bevangen en duizelend van geluksgevoel, nam levendiger aan het on derhoud deel. Hij wemlde zich dikwijls tot Stephanie, die naast zijn rolstoel zat en poogde haar door bepaalde vragen tot uitingen en oor deelvellingen op te wekken. lieden evenwel scheen het schoone meisje verstrooid. Of week wellicht het onderhoud af op een gebied, dat verre van haar lag? Zij krabbelde met haar fijne, zwarte parasol in het kiezelzand, streek haastig en met oogen scliijnlijk verschrift opkijken de daarin getee- kende letters uit, om terstond daarna het plekje glad te maken en opnieuw te bekrab belen. De jonge man, wien het verdroot, dit zij niet in het onderhoud te halen was, begon haar Kebeuzel gade te slaan en in hare i. ...tói Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1