Telegrafisch bericht. School- en Kerknieuws. Met het oog op den uitslag der herstemmingen is de uitgave van dit nummer eenigzins vertraagd. Amersfoort, 12 November 1884. Bij de gehouden herstemmingen voor Leden der Tweede Kamer zijn gekozen Voor Utrecht: de lieerSchimniclpen- ninck Van der Oye, Anti-Rev. Haarlem: de heer Meyier. Lib. Zevenbergen: de heer Van der Boreh van Verwolde, Ant.-Rév. Briellede heer Goedkoop, Lib. 's-Gravenhagede heer Wint- gens, Cons. Almeloo: de heeren Corver Hooft, Cons., en van Berekcl, R. C. Delftde heeren Fabins, Anti- Rev., en van Berckel, R. C. Arnhemde heer Booseboom, Lib. Van Zutfen, Alkmaar en Middelburg zijn de berichten nog niet ingekomen. Dr. Betz en Prof. Spruijt geven hunnen landgenooten den raad den landsvrede te herstellen, door de bijzondere school regel, de openbare aanvulling te doen zijn. 't Is een heerlijk denkbeeld, bij ons den landsvrede te willen herstellen, wel waardig, met alle krachten er aan te arbeiden? Mocht dit het ijverig streven van beide partijen worden, opdat dit arm land niet langer gescheurd en verdeeld zij Prof. van der Wijck, die de beide heeren op den aangegeven weg niet volgen kan, drukt toch dit als zijne stellige overtui ging uit, dat in ons land de belangen van het onderwijs in de handen van den Staat niet geheel veilig zijn; dat de volksschool bij ons eene onge rijmde neutraliteit is en een goed deel harer opvoedende kracht verloren heeft. De zoogenaamde volksschool is geen volks school meer, zegt hij, omdat ons volk niet uit onzijdige schepselen bestaat, en niet gebaat wordt door een onderwijs, dat enkel voor gesnedenen past! Aanstaanden Vrijdag, des avonds te 6 uren, zal in het kerkgebouw der Christe- lijk-Gereformeerde Gemeente alhier, eene redevoering worden gehouden door Dr. Gerth van Wijk, van 's-Gravenhage, ten doel hebbende de belangen van het Chris telijk onderwijs bevorderlijk te zijn, door die voor het publiek te bespreken. In den gemeenteraad van Amersfoort is gisteren vastgesteld een nader adres aan de Staten van Utrecht in zake de Eemquestie. Daarin wordt opgekomen tegen het afwijzend advies der Ged. Staten op het adres van den raad, in hun zomer- zitting ingediend. In dat adres werd ge vraagd in beginsel te besluiten de Eem in onderhoud en beheer bij de provincie te doen overgaan. De aanneming var. dat advies zou, vreest de raad, alle verbetering van de Eem afsnijden, want de gemeente Amers foort is onmachtig, om een zoo omvangrijk werk voor eigen risico te ondernemen als noodig is, om de rivier de Eem in een toestand te brengen, dat hij voldoet aan de tegenwoordige eischen van het buitenlandsch verkeer. De raad verzoekt daarom, dat de Staten zich niet zullen neerleggen bij dat advies van Gedeputeerden, maar aan eene com missie uit hun midden een zelfstandig onderzoek en nader overleg met het ge meentebestuur Amersfoort zullen op dragen. De heffing van 50 procent van het tarief van vuur-, haven- en tongeld is weder voor een jaar bestendigd. De heer Croockewit, die in de vorige zitting was herbenoemd tot wethouder, is thans, na aanneming dier benoeming, ook tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. De heer J. van Asperen, Stationchef alhier, is benoemd tot Directeur der Geldersch-Overijselsche Stoomtrammaat schappij, op een tractement van f 2500. Voor den man zeiven, die in deze be noeming zeker verbetering van positie vindt, zijn we verblijd; maar kunnen om zijn heengaan, niet anders dan ons leedwezen uitdrukken, voor de stad onzer inwoning en het reizend publiek. De heer van Asperen toch is als mensch en als bedienend beambte e'en uit duizend. Steeds heeft hij begrepen, dat niet het publiek voor hem, maar hij voor het publiek was. Daarom was hij immer zelf vooraan en voor ieder de humane, bescheidene, welwillende man. Moeilijk zal zijn plaats als stationchef op gelijke wijze door een ander vervuld worden. Onze beste wenschen vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats. Veertien kiezers voor de Kamer van Koophandel en fabrieken vergaderd, heb ben Maandagavond tot Candidaten voor het lidmaatschap dier Kamer gesteld de heeren M. WollT Mz. en Jacques Visser, aftredende ledenbenevens de heeren H. W. A. van den Wall Bake en S. Knop pers. De laatste met het lot tegen H. E. van Sweden. De heer J. F. Lagerweij had om zijn hoogen leeftijd bedankt, en de heer II. Gerritsen reeds ten vorigen jare. Eeiiiiies. De persoon van S. E., hier wonende,, zal ter zake van rebellie, mor gen voor de arrondissements-rechtbank terechtstaan. Hoogland. Onze beminde Leeraar maakte Zondag aan de gemeente bekend, dat hij een beroep had ontvangen naar de Herv. Gemeente te Soeterwoude, bij Leiden. Van harte hopen wij, dat Z.Eerw. vrijheid vinden zal, om voor dit beroep te bedanken. Sclierpenzeel. Maandag 11. herdacht onze geneesheer S. F. Boekhoudt, de 25- jarige vervulling zijner betrekking. Het dorp vierde die gebeurtenis recht feeste lijk met den beminden en gewaardeerden man mede, want allerwege wapperden de vlaggen vroolijk in de frissche herfst lucht; terwijl groenversieringen aan zijne woning en talrijke geschenken, zelfs van minvermogenden bewezen, dat hier niet enkel van conventioneele hulde, maar van dankbare genegenheid sprake was. Ook wij verheugen ons daarover, want zoo ooit dan is in casu, deze eerbetoo- ning ruimschoots verdiend, omdat waar en wanneer ook de roepstem der lijdende menschheid tot hem komt, hij dadelijk altijd even blijmoedig, bereid is haar op te volgen. Daarom is het dan ook aller wensch, dat die bekwame en hulpvaardige Arts hier eene blijvende plaats moge vinden, opdat de band tusschen gemeente en ge neesheer steeds hechter worde, Vrijdag avond hield de Rederij kerskamer, de Génestet, alhier, eene openbare vergadering met dames dief in alle opzichten goed geslaagd mag heeten. Niet alleen was de opkomst zeer be vredigend, maar ook de werkende leden, toonden zonder onderscheid hun tijd goed te hebben besteed, terwijl de keuze der voordrachten zóó algemeen in den smaak bleek te vallen, dat de luide bijvalsbe tuigingen de blijken droegen van welge meende waardering. Het is dus voor ons dorp te hopen, dat de kamer, in hare goede pogingen voortdurend dien steun moge ondervinden, die voor verdere ont wikkeling en bloei onmisbaar is; opdat zij bij voortduring eene bron van genoe gen voor de kunstlievende leden moge zijn. Yeeneutlaal. Een getal hoorders, zoo groot als tot hiertoe misschien nog niet aanwezig was, vulde Zondagavond het kerkgebouw bij de Herv. Gemeente alhier. Ieder van hier en van elders wilde de afscheidsrede hooren van onzen geliefden Predikant, Ds. van Toorenen- bergen, die tot de gemeente sprak naar aanleiding van Hebr. 13 vs. 8. Bij het einde der godsdienstoefening zong de gemeente haar scheidenden Leeraar staande toe Psalm 134 vs. 3. Met het heengaan van Ds. van Tnore- nenbergen is onze gemeente herderloos. Door een onbekende oorzaak is de woning van de weduwe Opperman, onder Lienden, totaal afgebrand. Omdat het huis op een uur afstands van het dorp ligt, kon onze brandweer geen hulp ver- leenen. Alles was verzekerd tegen brand schade. De najaarsvergadering der Synodale Commissie zal plaats hebben op Woens dag 19 November, des namiddags één uur. De heer S. van Velzen, Professor aan de Theol. School te Kampen, herdacht Zon dag den dag, waarop hij voor 50 jaren het ambt als Predikant bij de Christ.- Ger. gemeente aldaar aanvaardde. De man ontving tal van gelukwenschen uit onderscheiden deelen des lands. BINNENLAND- De Honing en de Koningin vertrekken Vrijdag uit Luxemburg en zullen des avonds te 6 uren te 's-Hage arriveeren. In het laatst der maand ver trekken H. II. M. M. naar het Loo, waar zij het geheele jaar zullen verblijven. De Staatscourant bevat het pro gramma, voor de opening van de verga dering der Staten-Generaal te 's-Graven hage, op Maandag 17 November, waar bij de stoet ten één ure van het Paleis zal afrijden. De Koning zal in persoon deze verga dering openen. Ook de beer Baron van der Feltz heeft bedank voor zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Ons Hof heeft Maandag den lichten rouw aangenomen voor den tijd van acht dagen wegens het overlijden van den Hertog van Brunswijk Luneburg. Zondagavond om 10 uur wilde zich te Utrecht iemand in de Singelgracht verdrinken, en wel omdat zijn meisje niet langer met hem wilde loopen. Na haar geroep dat zij hem weer in genade aanam, kwam hij echter uit het water maar toen hij er zoo goed als uit was, zeide zij»ik wil je toch niet hebben, waarop hij het water weer inliep. Toch scheen hij dit te nat en te koud te vinden, althans hij kwam ten slotte in het plant soen er weer uit. Eenige toeschouwers zeiden hem, dat er een agent van politie aankwam, waarop hij snel wegliep. Misschien als gevolg van het ont groenen is het Utrechtsch Studentencorps in tweeën verdeeld. Het is te hopen, dat spoedig overal aan dit middeleeuwsch ge bruik een einde kome. Een vijftigtal werklieden van de maatschappij «de Schelde" te Vlissingen hebben Zaterdag, door de slapte van werk, gedaan gekregen. Alweer een naar Amerika. De Haagsche effectenhandelaar Schouten is gevlucht, waarschijnlijk een vrij groot bedrag medenemende. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft bevel tot zijne in hechtenisneming verleend. Het tekort, dat hij achterlaat, bedraagt omstreeks 80,000 gld. Vooral de kleine burgerstand wordt door dit ongeval getroffen, daar menigeen, die een spaarduitje had, dat bij hem had belegd. Hij zal waarschijn lijk eene poging aanwenden orn,Zuid-Ame- rika te bereiken, waarheen zich in den laatsten tijd meer landgenooten begaven. De lijfarts van den overleden Krooprins, de heer dr. Vinkhuizen Jr. schijnt van de Hooge erfgenamen een even slang jaargeld te hebben verwacht. Er wordt thans als iets meldenswaardigs door sommige bladen medegedeeld, dat hij dit niet ontving. Hij verleende aan Z. K. H. gedurende 9 jaren geneeskun dige hulp. Z. M. schonk èn aan dr. Vinkhuizen Jr., èn aan dr. van Wieringhen Borski, die o. a. mede de balseming van het vorste lijk lijk verrichtte, de ridderorde van den Ned. Leeuw. Dr Borski zond voor de door hem ge dane kunstverrichtingen eene rekening in van duizend gulden, volgens het oordeel van deskundigen niet te veel voor het verzorgen, onderzoeken en balsemen van het vorstelijk lijk, en dr. Vinkhuizen Jr. diende voor de bezoeken, aan Z. K. H. gedurende 9 jaren gebracht, eene rekening in van f 22,930. De Amsterdammer, aan wie dit bericht is ontleend, voegt er bij, dat dr. Vink huizen toch zijn ontslag heeft gevraagd als geneesheer van de koninklijke hof houding. Omtrent de redding der beman ning van den Nederlandschen schoener Concordia, die op de Deensche kust, bij Nieuw Skagen, stranddë, wordt vandaar het volgende nader bericht: Het lekke schip was op een ongunstige plaats gestrand, zoodat de uitgezonden reddingboot het niet bereiken kon. De golven sloegen met geweld over het dek, zoodat de zes ^vannen, die er op waren zich aan elkander en aan het schip moesten vastklemmen om niet over boord gespoeld te worden. Men moest nu beproeven, de mannen met lijnen te redden; zij sprongen een voor een, met de lijn om het lijf, in zee en werden alle behouden in de boot ge haald. Zij waren uitgeput door de ver moeienissen der laatste veertien dagen (nacht en dag hadden zij aan de pompen gestaan). Maar door de goede behande ling der brave Denen herstelden zij spoe dig. Het schip, dat met balken geladen was, ging geheel verloren. Iu de Hidd. Ct. van 1 Nov. jl. komt onder het opschrift »Nog eens be zuiniging" een brief voor van iemand, die zich noemt »een volbloed onder wijzer aan de openbare school." De schrijver zegt naar aanleiding van een in een vroeger nommer inge zonden stuk dat hij »met verbazing kennis genomen heeft van de kolossale getallen, die een denkbeeld geven van den steeds toenemenden overvloed van onderwijzers." »De gedachte van den geachten inzen der" vervolgt hij»is ook de mijne, nl. dat de inrichtingen ter opleiding van on derwijzers verminderd dienen te worden, inzonderheid de normaalscholen. In vele kleine gemeenten vindt men thans rijks normaallessen. Zou het niet wenschelijk zijn in deze eens eene flinke opruiming te houden? We hebben immers thans 7 rijkskweekscholen voor onderwijzers, benevens nog een paar gemengde kweek scholen, die elk jaarlijks pl. m. 20 onder wijzers leveren, dat is in 't geheel pl. m. 200. Laten nu buiten die inrichtingen nog in een 15 of 20tal groote gemeen ten, waar geen kweekschool is, normaal lessen gegeven worden, die jaarlijks een gelijk aantal onderwijzers opleveren, dan nog klimt het geheel jaarlijks tot pl. m. 600 op. Uit een financieel oogpunt (en hierop komt het mcfar aan) zou genoemde op ruiming het "rijk ten goede komen en betrekkelijk aan weinig personen schade doen. Wat toch is het geval De betrek king van onderwijzer aan eene normaal school is niet, zooals aan de rijkskweek school, eene hoofd- doch eene bijbetrek king. Meest allen zijn hoofden van scholen, die door het onderwijs aan de normaal scholen hunne traktementen, welke tegen woordig toch op meest alle plaatsen geen reden tofr klagen geven, trachten te ver- hoogen. Nog eene belangrijke bezuiniging zou de schoolbouw geven. Hoewel volbloed onderwijzer aan de «openbare school", vind ik het geld verkwisten door hiervoor scholen te zetten in den renaissance-, in den Gothischen, ja ik weet niet in welken stijl al. Een school kan m. i. in wendig geheel, ja haarfijn voldoen aan de wet van 1.7 Aug. 1878, zonder dat zij uitwendig op een paleis gelijkt, zonder dat de versierselen worden aangebracht, die alleen reeds eene ƒ300 kosten. Zie, M. de R, door bovengemelde be zuinigingen zou men, dunk mij, een groo- ten stap voorwaarts doen op den goeden weg. Blijft de tegenwoordige toestand bestaan, zoo staat den Rollandschen onder wijzer eerlang een gelijk lot te wachten als zijnen Belgischen collega te beurt viel. Volgens mededceling van eenige Durgerdammer visschers, hebben eenigen hunner vakgenooten uit Bunschoten in den nacht van 22 op 23 October, eene hoe veelheid zijden netten, ter waarde van p. m. f 500, moedwillig vernield door ze aan stukken te snijden. Bedoelde netten behoorden aan de Durgerdammer en 2 Friesche visschers en waren aan de Frie- sche kust ter botvangst uitgezet.-. Als een staaltje van nauwgezette plichtsbetrachting van het Gemeente-be stuur van Wonseradeel (Friesland) wordt het volgende medegedeeld Door den Raad dier gemeente werd besloten tot opheffing van de Openbare School te Wons. Gedeputeerde Staten moeten echter nog hunne toestemming in deze zaak geven. De Hoofdonderwijzer vertrok onlangs naar elders, met hem verdwenen de vier laatste leerlingen. Niettegenstaande dit oordeelt het Gemeentebestuur, dat er toch school moet gehouden worden (zelfs zonder leerlingen), en dat een kachel in dit barre jaargetij onmisbaar is. Dit on misbaar meubel was niet aanwezig, zoo dat men tot het aanschaffen van een nieuwe kachel overging. Eiken morgen nu vertrekt uit Bols- ward een Hulponderwijzer, om de lessen in Wons geregeld te doen plaats vinden, ten einde storing in den cursus te voor-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2