r_ NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELQ, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEOSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. No. 92. Zaterdag 15 November 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Een misbruik. BuitenlandscR Overzicht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon- den worden tot uiterlijk 's mor gens ÏO nur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal in rekening gebraclit. Het Groningsch «Genootschap van Nij verheid" heeft de goede gewoonte, af en toe onderwerpen van practischen aard aan de orde te stellen, die aanleiding geven, in de afdeelingen, tot een leven dige gedachtewisseling, waarvan de rap porten hoogst belangwekkend zijn. Zoo verscheen dezer dagen, door de goede zorgen van het Hoofdbestuur van genoemd genootschap, in den vorm van een boekdeel de verzameling antwooi den op de vroeger gestelde vraag: »Is de afschaffing der bod- en ver- hooggelden bij publieke veilingen wen- schelijk, en welke zijn de middelen, om daartoe te geraken?" De formuleering van het tweede ge deelte dezer vraag drukt reeds uit, dat bij het hoofdbestuur omtrent de zaak zelve, de wenschelijkheid der afschaf fing, weinig of geen twijfel bestaat. Wij gelooven dan ook niet te ver te gaan, wanneer wij het gebruik, dat nog vrij algemeen in ons vaderland onder ver schillende benamingen aangetroffen wordt, als een misbruik afkeuren. Bij veilingen van onroerer.de goederen worden dikwijls, zoowel bij opbod als bij afslag, premies gegeven aan den hoogsten bieder op één na, en het is merkwaar dig met welk een ijver op die plok- of strijkgelden jacht wordt gemaakt. We hebben ze zelfs nu en dan zien toeken- Novelle naar het Duitsch van v. d. ELBE. Brak er geen gejuich los in zijne ziel bij de ontdekking? Gevoelde hij zich niet den ge lukkigsten aller stervelingen? Niets van dat alles; eene zekere gramstorige schaamte doemde in hem op, en hij zei: «Gij zult uwe parasol bederven, freule, geef mij dat speelgoed, dat u aan ons onderhoud onttrekt Meteen ontnam hij haar de parasol, waarmeê zij juist zijn naam meer dan eens doorstreek. Zij pruilde. #0, gij wreede, gij tyran! Hoe hard zijn de mannen, eene geheel onschuldige beuzeling, eene kleine verstrooidheid zóó te straffen 1" Op dit oogenblik zei de Presidentsweduwe tot tante Waldemar «Aanstaanden Woensdag is de bruiloft der comtesse Malwine. Mijne tephanie zal moei lijk kunnen weigeren, als bruidsjuffer te fun- geeren. Zoo ik hoop, is niemand te bekrompen, de korte afbreking van haren rouw te berispen I Natuurlijk verschijnt zij geheel in 't witaan keurigen opschik mogen wij niet denken, maar zij is toch verplicht de uitnoodiging der lieve gravin aan te nemen, 't Zou immers beleedi- gend zijn, zulk een vriendschapsdienst af te wijzen?" «Graaf Otto is met uw huis ook nog bevriend," nen bij verkoopingen van roerende arti kelen van eenige meer dan gewone waarde: en nauwelijks was dan door den »bode" of den makelaar, nadat het bod zekere hoogte bereikt had, gezegd »Er wordt zóó- of zooveel strijkgeld ge geven," of men sloeg met nieuwen moed aan het bieden. Welke zijn nu de resultaten van dat stelsel In de eerste plaats, dat de dingen die men koopt, omdat men ze noodig heeft, veel duurder worden betaald dan anders het geval zou zijn. Het is de natuurlijk ste zaak van de- wereld, dat de premie op het bieden uit den zak van den koo- per gaat, terwijl zij niet die van den verkooper bereikt, maar aan alles behalve onmisbaar tusschenpersoon ten goede komt. De laatste is ook niet altijd de ijverige bieder zelfs, maar zeer dikwijls de kastelein, in wiens lokaal de verkoo- ping plaats heeft, en die er niet ten on rechte op rekent, dat het leeuwenaandeel der plokgelden het zijne zal worden. Nu zou men zeggen, dat toch in elk geval de verkooper er baat bij vindt, want hoe krachtiger er geboden wordt, des te hooger is de opbrengst van het geveilde perceel. Toch is dat voordeel maar schijnbaar. De ernstige gegadigde, die koopen wil, omdat hij het aangebo dene goed kan gebruiken, heeft vooraf zijne berekeningen gemaakt, en weet reeds bij den aanvang vrij juist te be palen, hoe ver hij gaan wil. Is die grens overschreden, dan trekt hij zich terug zonder zich door het geschreeuw van «opjagers" en nplokhaalders" te laten overbluffen. De laatsten hebben wel zoo veel ervaring van verkoopingen opgedaan, dat zij met tamelijk veel zekerheid al op het eerste gezicht weten te onderschei den, wie de wezenlijke liefhebbers zijn, wierp tante Waldemar in 't midden. «Zeer zeker, Malwientje kan ons bedanken, licht had eene andere in hare plaats gestaan." «Maina," zef Stephanie verwijtend, sloeg de oogen neêr, glimlachte tegen Viktor en lepelde peinzend in haar kopje. Men overwoog den vermoedelijken alloop der bruiloft. Nu begon ook Stephanie meê te praten; zij wist het een en ander van toilletten en toe bereidselen te vertellen. «De lange, magere bruid zal een treurig figuur maken," zei de Presidentsweduwe spot tend. Tante Waldemar vond de wending, die het onderhoud nam, onaangenaam. Zij stelde eene wandeling door het park voor en vroeg«of Stephanie niet een bouquet rozen voor zich wilde maken?" De drie dames stonden op, om de bloe men te bezichtigen. Viktor bleef rnet een gevoel van verbazing achter, hij ondervond een leegte, die zich altoos meer tot zelfoverdenking, tot een gevoel van teleurstelling verhief. De dames namen spoedig daarop afscheid met groote hartelijkheid Viktor verviel in diep ge peins. Stephanie was anders zoo interessant, zoo vol leven, dacht hij. Een heel gezelschap verdrong zich in lachende vroolijkheid om haar heen. Haar naieve jokkernjjen maakten de stopwoor den uit bij de jonge kameraden. Hoe handig kon zij anders babbelen? Zij is zeer veran derd tegen toen. Of zou ik den toon niet meer weten te treffen? Ben ik het, die veran derd isben ik niet meer geschikt met een jong meisje op den rechten trant te praten en te schertsen Hij spande zijn geheugen in, om zich de bij zonderheden te herinneren, waarover zij anders zoo onuitputtelijk gelachen hadden. Heden, hij en bewonderenswaardig is het instinct waarmede zij het oogenblik weten te on derkennen, dat het raadzaam is met bie den op te houden. Een enkele maal mis lukt dat, en dan hebben zij wat zoo schilderachtig in de terminologie der ver- kouplokalen een «strop" wordt genoemd. Het uitloven van strijkgelden is niets anders, dan een onwaardig speculeeren op de slechtste hartstochten der aanwe zigen: het bieden wordt tot een soort van dobbelspel gemaakt, waarbij geld zucht en ijdelheid, de laatste soms nog door sterken drank opgezweept, het hoogste woord voeren. Gesteld zelfs, wat sommigen be weren, dat het volgen van het stelsel voordeelig is voor de koopers, omdat de hoogere opbrengst bij levendig bieden het bedrag der strijkgelden overtreft, dan staat daar een leelijke kans tegen over, namelijk om, wanneer de op brengst niet aan de verwachting voldoet en men derhalve besluit het geveilde per ceel op te houden, de plokgelden toch verloren zijn. Zoo worden, door een vrijwillig inge voerd misbruik, de kosten van overgang van vaste goederen zeer verhoogd. En 't is juist in onze dagen, dat krachtig wordt aangedrongen op vermindering dier kosten, door verlaging van de mutatie rechten, waardoor men hoopt, dat de overdracht van eigendommen gemakke lijker zal worden, iets dat men zeer in het belang der maatschappij acht. Over de middelen, om het toekennen van «bodgelden" af te schaffen, kunnen we kort zijn, aangezien er geen wordt aangeraden, die niet zonder bedenking is. Een verbod bij de wet ware een radi caal middel, als men tevens gewaarborgd kan zijn tegen ontduiking: bovendien is het niet raadzaam de vrije handelsbewe- moest het zich bekennen, waren het zulke beu zelingen, dat geen enkele trek van zijn gelaat zich tot lachen vertrok, als hij zich die voor den geest bracht. Nu eerst begon hij over Stephanie's houding ernstig na te denken. Hij had haar eens met hare genegenheid voor Otto voorgesproken, die grond kon niet meer gelden, daar zij 's graven verloving oogenschijnlijk volkomen gelaten ver droeg. Er was van een afkeer van hem sprake gewpest, daar hij een kreupele geworden was was hij dit niet nog altoos? En nu kwam zij hem toch zichtbaar tegemoet. Hij had van een mindere geaardheid, onver standiger moeten zijn, wanneer bij hem na zulke gedachten niet het vermoeden opgekomen ware zij heeft ons beiden niet lief, zij zocht alleen de beste partij vast te houden, die zich voor haar voordoet. Deze gedachte dreigde de betoovering te ver nietigen, waarin zij hem gevangen hield; zij bezorgde hem een verdriet en hield hem dag en nacht met ernstige overpeinzingen bezig. Hij zei tot zichzelven: zij is nu ook geen kind meer, maar eene zelfbewuste, zij heeft den dood haars vaders, de verandering van haar toestand beleefd eo doet, als ware er niets ge beurd. Is zij niet in staat te gevoelen en voort te gaan? Zou Isidore toch gelijk hebben met haren afkeer? Onder zware pijnen knaagde hij aldus aan zijn eigen gevoel; het dreigde onder koele overdenking te vervliegen. Voor- loopig evenwel smachtte hij er naar Stephanie te zien, om telkens weder zijn hart te onder zoeken. Op deze wijze met zichzelven bezig, zat Viktor in den tempel op den rozenheuvel, toen tante Waldemar met een brief in de hand hem naderde. De oude dame was zichtbaar aangedaan en ging meer dan dringend noodig is, te beperken. De Staat zou alle openbare verkoopingen moeten contróleeren, en dan nog, zien dat zijn waakzaamheid wordt verschalkt. De verkoopers zijn meestal van mee ning, dat het »plok"-stelsel hen bevoor deelt, en daarom zullen de notarissen, die toch door hen worden gekozen, niet veel kunnen doen, om het uit de wereld te helpen. Weigert notaris A. zijn mede werking tot een verkooping, waarbij pre miegelden worden uitgeloofd, dan gaat de verkooper eenvoudig naar notaris B. die in dit opzicht wellicht minder kies keurig is. Wij gelooven, dat het belang der koo pers medebrengt, voor de afschaffing der strijkgelden te ijvereu. Dit kunnen zij, door zich juist het drukst te vertoonen daar, waar men beproeft ze te doen ver vallen, en door nooit mede te doen in het koor der opjagers. Staan dezen al leen, dan zullen zij gauw genoeg terug trekken, want één strop moge hen niet doodmaken, een herhaling van zoo'n on gevalletje zou minder goed terecht ko men. En daarmede zou dan ook de reden, voor het uitloven van premies, ophouden te bestaan. De republikeinen in de Vereenigde Stalen leggen zich niet neer bij de neder laag, die zij geleden hebben, maar doen een poging, om door overtellen de aanstaande verkiezing van Cleveland, den candidaat der democraten, ongedaan te maken. Zij trachten de negers op hunne hand te krijgen door uitstrooien van het gerucht, dat de slavernij nu weer zal ingevoerd worden, en de schrik is den zei ook terstond dat zij kwam, om hem een mededeeling te doen, die haar zeer ter harte ging. Zij ging voort: «Hier is een brief van den broeder der lieve mevrouw v. Lorsch, met wien ik het vorige jaar kennis maakte. Lees zelf!" Zij reikte hem het blad over en Viktor las Hooggeëerde mevrouw en barones De welwillende deelneming, die gij mijne zuster betoont, de moederlijke vriendschap, waarmee gij aan de eenzame uw huis hebt opengesteld, geeft mij den moed, u om raad en hulp te vragen omtrent een plan, dat mijne zuster mij onlangs mededeelde. Agnes heeft tegen den herfst eene betrek king aangenomen: zij, de goedgehuisde, wil haar huiselijk leven vaarwel zeggen en bij eene ambtenaarsweduwe gaan inwonen, die verlamd is en zes kinderen op te voeden heeft. Mijne zuster schrijft mij, dat zij er naar snakt, al hare krachten in te spannen in een huishouding, .vaartoe zij vast zou behooren, wel te doen. Nu was er eene nicht bij de bewuste dame, maar als deze in 't najaar gaat trouwen, wi[ Agnes hare plaats innemen. Gij zult mij toegeven, waarde mevrouw, dat ik dezen stap niet kan goedkeuren. Mijne zuster laat zich door haar goed hart tot eene buitensporigheid meeslepen zij mag de sfeer niet verlaten, waarin zij tehuis be hoort. Er zijn tusschen ons reeds eenige brie ven over dit verkwikkelijk onderwerp gewis seld, die tot niets hebben geleid, de anders zoo zachte, zoo inschikkelijke Agnes is plotseling eigenzinnig en vast bij haar stuk geworden. Ik stel al mijne hoop op u, hooggeëerde mevrouw de barones, help mij, dat dit dolle plan niet uitgevoerd, dat alles ongedaan worde gemaakt! Heeft Agnes belangstelling voor die familie opgevat, laat haar dan deze ondersteu.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1