Ofüciëele Publicatien. Beloopt toeoteraadsrerslai zwarten om het hart geslagen; in som mige plaatsen waren opstootjes daarvan het gevolg. De publieke meening is ech ter tegen de republikeinen; men is het - er over eens, dat Cleveland het eerlijk gewonnen heeft; de bladen der tegen partij beweren echter, dat men de offici- ëele opgaven dient af te wachten, en dat Blaine misschien nog een kleine meer derheid zal verkrijgen. De Hertog van Cumberland is er vol strekt niet over gesticht, dat men hem zoo op zij heeft gezet. Andermaal heeft hij een circulaire aan de Duitsche vorsten, behalve den Keizer, gezonden, wat hem natuurlijk niets baten zal. Hij geeft daarin een overzicht van de gevoerde briefwis seling met het staatsministerie van Bruns- wijk, en tracht aan te toonen, dat zijn recht, om op te volgen, voor de grond wet des lands en de familieregeling on aantastbaar is. Hem niet te erkennen en zijn bestuur als Hertog van Brunswijk te verhinderen, kan van Rijkswege on mogelijk geschieden, zonder inbreuk te maken op de rechtsregeling, waarop het Duitsche rijk zelf berust. Door betwis ting van zijn recht als souverein vorst zou tevens het souvereine recht van alle leden van het Duitsche rijk gevaar loopen, en geen enkele bepaling in de rijkscon stitutie, geeft den Keizer het recht te handelen, zooals hij deed. De man ver geet, dat het recht van den sterkste nog steeds geldt. Het verschil van opinie tusschen Ferry en de Tonkin-commissie is op een vol slagen standje uitgeloopen, daar de com missie meer wilde weten, dan de premier wilde toelaten. De rapporteur nam zijn ontslag, en daar het dreigement van de commissie, dat zij geen nieuwen zou be noemen voor Ferry nog eens gehoord was, zonder uitwerking bleef, werd de heer Leroy voor die functie gekozen. Het geschil was hierdoor ontstaan, dat de commissie weigerde in het rapport te verklaren, dat de eisch tot schadever goeding moest worden ingetrokken't was dan ook geen kleinigheid, hoewel het er toch van komen zal. "Volgens glo bale berekening heeft de oorlog aan het land 125 millioen gekost, en Ferry vroeg 250 millioen schadeloosstelling, omdat ook het Fransche bloed moest worden betaald. Maar de Chineezen bleven onver zettelijk, en daar zij niet anders tot hun splicht" zijn te brengen dan door een formeelen oorlog, waartoe een leger ver- eischt wordt van 50.000 man, is Ferry wel genoodzaakt de schadevergoeding te laten schieten. De politiek is echter een geheimzinnig iets, en met de Ooster- sche politiek der Franschen is dit al bij zonder het geval; mag men de laatste berichten gelooven, dan wordt er nu druk onderhandeld over het sluiten van een wapenstilstand, welke vooraf zal gaan aan de onderhandelingen over den vrede. De grondslagen hiervan schijnen aldus te staanChina zal het tractaat van Tietsin eerlijk uitvoeren, zich uit Tonkin geheel terugtrekken, terwijl Frankrijk Keloung zoolang bezet zal houden, tot China aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Ferry zal waarschijnlijk het nieuwe verdrag aan de Kamer meedeelen, bij de beraad slaging over het Tonkin-crediet. De cholera, die in Parijs tamelijk sta tionair blijft, heeft zich plotseling weer vertoond in Toulon, waar zich den laat- sten tijd geen gevallen hadden voorge daan. Men schrijft dit toe aan het stille, nevelachtige weer van de laatste dagen; is dit de rede, dan bestaat er alle hoop, dat een invallende vorst het tegenover gestelde zal uitwerken. Men zegt, dat de Regeering het heerschen der epidemie in de hoofdstad geheim heeft gehouden; reeds in Juni zou er cholera geweest zijn, maar men heeft toen gezwegen, tot geen geheimhouding meer mogelijk was. Een telegram uit Parijs, gedateerd van 12 Nov. meldde, dat in de laatste 36 uur nen, ook ik zal eventueel voor eene opoffering bereid zijn, om mijne zuster niet in een haar onwaardigen toestand verplaatst te zien. Ontvang, mevrouw, bij voorbaat den innig- sten dank, en veroorloof mij, dat ik, mij met bijzondere hoogachting noem uw geheel onderdanige Dienaar Baron Oskar Hochbrug. «Wat valt hier te doen?" vroeg tante Walde- mar dralend, toen Viktor haar den brief terug gaf. »Ik geloof zeer weinig," antwoordde deze ernstig. «Wanneer een flinke, hooghartige vrouw als mevrouw v. Lorsch, haren tijd niet met beu zelingen en met haar eigen welzijn verkwisten wil, dan heeft zij gelijk. Zij kan en wil zegen verspreiden, waar zij ook komt." «Meent ge niet, dat ik namens haar broeder met haar spreken moet «Doe dat, maar ik geloof, dat zal niets helpen." Wordt vervolgd. 147 personen aan de ziekte bezweken waren. Het Spaansche stadje Novelda, nog onlangs zoo hevig door de cholera ge teisterd, is nu door een overstrooming bijna geheel onder water gezet. Te Ali cante, dat het meest geleden heeft, begon het Zondag morgen met een [geweldigen stortregen, waardoor de straten in korten tijd in rivieren waren herschapen. Het water stond weldra in verscheiden wijken en vooral aan het paleis van den gouver neur 75 centimeters hoog. In den omtrek van het station was de stroom van het water zoo groot, dat de spoorbaan op verscheiden plaatsen werd weggeslagen, en vele personen met levensgevaar moes ten gered worden. Bij de stormen en onweders voegden zich aardbevingen; vooral de provinciën Ciën, Murcia, Malaga, Almeria en Albaceta waren het tooneel van groote verwoestingen. Om bij zooveel rampen het terugkeeren der cholera te voorkomen, heeft de minister van binnenlandsche zaken een strenge quarantaine van tien dagen aan de Py- reneesche grenzen voorgeschreven, voor alle van Frankrijk komende goederen. Omtrent Gordon nog steeds tegenstrij dige berichten. Een te Alexandrië ver schijnend blad deelt een omstandig ver haal mede van de wijze, waarop de gevangenneming zich zou hebben toege dragen; men zou zeggen, dat de redacteurs er zelf bij geweest waren. Daar staat tegenover, dat lord Wolseley dd. 8 dezer een bericht uit Dongola zond, waarin de gevangenneming niet bevestigd wordt. Hij seint: Men verzekert, dat de Mahdi zich ten noorden van Khartoem bevindt, maar met slechts weinig aanhangers. Hij ging daarheen na zijn aanval op Ander man, vanwaar hij generaal Gordon op- eischte zich over te geven; men verze kert, dat hij daar veel volk verloor, en dat Kabbabishs hem verlaten hebben. In Egypte gaat het onder het Engel- sche bestuur met de veiligheid niet veel beter; er wordt zeer geklaagd over het toenemend aantal rooverijen. Gedurende de laatste zes maanden zijn alleen in het eigenlijke Egypte 100 personen door roo- vers vermoord. Vandaar dan ook de aan drang om de gendarmerie met 1800 man te vergrooten, De opmerking wordt ech ter gemaakt, dat dit niet helpen zal, zoolang de inlandsche rechters afkeerig blijven de rooverste straffen. Baker drong er te vergeefs op aan, dat de in hechte nis genomen roovers zouden worden op gehangen. De uitslag van 44 herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag is bekend. Ge kozen zijn7 conservatieven, 3 van 't centrum, 3 Rijkspartij, 6 nationaal-libe- ralen, 14 vrijzinnigen, 8 socialisten, 2 Volkspartij, 1 Deen. Te Mainz was de opgewondenheid der sociaal-democraten, over de geleden nederlaag zoo groot, dat er een geregeld gevecht met de ultra- montanen ontstond, waartegen de politie niets doen kon; eerst bij de komst Van een afdeeling infanterie werd de orde hersteld. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat blijkens het proces-verbaal van stem opneming, nopens de verkiezing van drie leden voor de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, dd. 43 November 1884, als zoodanig zijn verkozen de heeren M. Wolff Mz. en J. Visser, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. W. A. van den Wall Bake en C. T. van Beek, en dat voorzegd proces-verbaal gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 101 uur op de secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 14. November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te weten, dat blijkens het proces-verbaal van stem opneming, nopens de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, dd. 13 November 1884, eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. T. van Beek en S. Knoppers, en dat voorzegd proces-ver baal gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10—1 uur op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 14. November 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 15 November 1884. Zoo zijn dan ook de herstemmingen, voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, achter den rug, en is aan de spanning in het land een einde gekomen. Wij meenden onzen abonné's genoegen te doen, door reeds Woensdagmiddag in onze courant en den volgenden dag door een bulletin, hen met den uitslag bekend te maken. Die uitslag is, gelijk te voorzien was, ten nadeele der Liberalen uitgevallen, zoodat ze in de Tweede Kamer minder heid zijn geworden. Gekozen zijn thans 42 liberalen en 44 anti-liberalen (verdeeld in 21 Anti-revo- lutionnairen, 19 Catholieken en 3 conser vatieven. De heer van Berckel, Catholiek, is verkozen te Almeloo en te Delft en de heer Keuchenius te Gorinchem en te Middelburg, dus zullen er nog twee vrije stemmingen moeten plaats hebben, die vrij zeker in het voordeel der Anti-libe ralen zullen uitvallen. Met lofwaardigen ijver is vooral bij de herstemmingen, van het kiesrecht gebruik gemaakt, zoo ijverig, dat zelfs lammen en blinden daaraan deel namen en men zelfs uit andere landen, waar men tijde lijk verblijf hield, er voor over kwam. De liberalen hebben hunne nederlaag niet aan lauwheid te danken en de anti liberale niet aan onverschilligheid. De levering van het ligstroo a f26.75 per 1000 kilo, ten dienste der troepen van het Garnizoen te Amersfoort, is door den Minister van Oorlog toegewezen aan den heer C. Steenkamer Gzn., te Nijkerk, die bij de jongste herbesteding daarvoor het minst heeft ingeschreven. Voor eene vrij talrijk opgekomen schare hield Dr. Gerth van Wijk, van 's Graven- hage, in de Christ.-Geref. kerk, gister avond eene boeiende, opwekkende rede, in het belang van het Christelijk onderwijs. Mèt de grondgedachte der eerste ver-, iep van Psalm 78 tot onderwerp, hield hij geene prediking, maar besprak de practische toepassing van het Evangelie, n. 1. het vertellen van den lof en de sterkte des Heeren en de wonderen, die Hij gedaan heeft. Hiermee moeten onze kinderen, zeide Spreker, gevoed worden en alleen zij hebben er niet mede te maken, die zeg gen kunnen, niet met den Koning van het Heelal en Zijne genade te maken te hebben. Als Christenen, Als Nederlanders, met het oog op onze geschiedenis, Als Protestansche Nederlanders, is 't opvoedkundig wijs, is het dure roe ping en geeft het rijke stof, om onze kinderen met deze spijs te voeden, en wie dat doen wil, moet dat doen door Christelijk onderwijs. Met tact werd deze stelling verder door den begaafden spreker ontwikkeld, als eisch van dankbaarheid, als eisch van gehoorzaamheid. Eén uur catechisatie kan aan dien eisch niet voldoen. Vaders en moeders hebben hiervoor geen tijd en meestal geen verstand: Dus is de school de aangewezen plaats, de onder wijzer juist de man. De school is hulpmiddel van het huis gezin en die school moet denzelfden geest ademen van het huisgezin, hetzelfde be ginsel hebben, op denzelfden grondslag bouwen. Donderdagmorgen arriveerde alhier de Generaal-Majoor Mathes, Inspecteur der Cavalerie, vergezeld van zijn Chef van den Staf, den Kolonel Jhr. Teding van Berkhout, om inspectie te houden over de Iersche remonte-paarden, dit jaar aan gekocht. Des namiddags te 2.51 vertrok Z.H.Edelgestr. met gelijk doel naar Leiden. De Utrechtsche Courant deelt mede, dat de heer C. V. Gerritsen, lid van den gemeenteraad alhier, Amersfoort eerlang gaat verlaten, om zich voor eenigen tijd naar Noord-Amerika te begeven en daarna zich met ter woon in Engeland te vestigen. De Rederijkerskamer ^Ontwikkeling"1 viert op 18 November haar 10-jarig be staan, en zal dat doen door opvoering van een paar tooneelstukjes met tot slot een bal met komische voordrachten. Het gerucht bevestigt zich, dat in de voormalige zakkenfabriek van den heer Bonneke, bij de Kleine Koppelpoort, eene groote stoom-broodfabriek zal worden opgericht, hiertoe aangekocht door den heer W. H. Meursing te Baarn. Men zegt, dat eenige heeren te dezer stede het voornemen hebben opgevat, tot het oprichten eener Maatschappij, ten doel hebbende runderen en varkens aan te koopen, te slachten en te ver- koopen. Aanleidingzouden hiertoehebben gegeven de hooge prijzen, waarop de Amersfoort- sche slagers, in onderscheiding van de meeste andere plaatsen, het vleesch nog houden. Ecmii es-buiten. Morgenmiddag te 2 uren hoopt onze beroepen Predikant, Ds. J. J. C. van Toorenenbergen hier zijne intree-rede te houden, na vooraf des morgens bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. A. van Toorenenbergen, te Groningen. Vcenendaal. De heer G. J. van Limburgh, Predikant te Thamen a/d Amste), heeft voor het op hem uitge bracht beroep naar deze gemeente be dankt. Putten. De heer G. J. Weijenberg Candidaat te Kampen, heeft het beroep naar de Christelijk-Gereformeerde ge meente alhier aangenomen. van DINSDAG. Gelijk te verwachten was, heeft de heer Gerritsen nog even de laatste verkiezing, omtrent den heer Croockewit besproken, toen deze zijn dank uitdrukte, dat hij op nieuw tot Wethouder verkozen was, en zijne hooge waardeering van het vertrouwen zijner medeburgers en medeleden. Tegen deze woorden teekende de heer - Gerritsen protest aan. 't Was slechts een spelen met den tijd van 't gemeentebestuur, meende hij, door te handelen, zoo als de heer Croockewit gedaan bad. De heer Croockewit antwoordde, juist in 't belang der gemeente te hebben gehandeld. Zijne bedoeling was geweest te laten zien, dat de beste verstandhouding bestond bij 't Dagelijksch Bestuur, onder den nieuwen Burgemeester. Slechts door de burgerij wilde hij uitgemaakt hebben, of deze verandering in het Dagelijksch Bestuur verlangde. De heer Gerritsen bleef onvoldaan. Voorts werd besloten: De Wolfersteeg als gemeente-eigendum over te nemen van de verhoefslaagden; Tot verbreeding van de steeg aan den ouden Soesterweg; Het vuur-, haven- en tongeld blijft voor 't volgend jaar bestendigd op 50% van het tarief; Tot wegruiming, op voorstel van den heer Gerritsen, van eene verondieping in de rivier bij de groote Melm, op kosten der gemeente; Het schoolgeld der lagere scholen wordt voortaan berekend, niet naar de klassen, maar naar de vakken. Voor gewoon lager onderwijs zal het zijn f 35; met les in Fransch en Wiskunde f 40; op de meisjesschool nog f 15 meer, wanneer er Duitsch en Engelsch bijkomt. De hier door ontstane verhooging werpt voor de gemeente jaarlijks f600 a f700 af. Het voorstel van den heer Bake, om op de Tusschenschool f 7.50 voor één kind en f 5 voor twee of meer kinderen uit een zelfde gezin te heffen, werd aangenomen. Heeren Curatoren van 't Gymnasium kre gen hun verzoek ingewilligd, dat hun col lege voortaan uit 6 leden zal bestaan; Het tractement van den heer Radersma, hoofd der school 3e soort, wordt verhoogd tot f 1300 maximum. Eindelijk werd in eene geheime zitting, het concept-adres behandeld, dat door den Raad nader, nog in zake de Eemkwestie tot de Staten van Utrecht zal worden gericht. Het heeft ten doel op te komen tegen het afwijzend advies van Ged. Staten, op hun gedaan verzoek aan den raad, de Eem in onderhoud en beheer bij de Provincie te doen overgaan. Werd aan dat verzoek voldaan, dan zou de Eem blijven in haar tegenwoordigen toe stand; want de Gemeente finantiën laten niet toe haar te verbeteren. 164000 gulden toch in eens voor verbetering en f 8000 jaarlijks

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2