NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. No. 93. Woensdag 19 November 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Alvertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal la rekening gebracht. Volgens een Reuter-telegram uit Shan ghai hebben de Franschen Zondag Tam- Sui bezet. Lord Granville, heeft in een officieel onderhoud met den Franschen gezant Waddington, op het gevaar ge wezen, dat er voor Frankrijk schuilt in het voortzetten der blokkade van For mosa, daar internationale verwikkelingen er het onvermijdelijk gevolg van zullen zijn. Ook heeft Granville aan Ferry doen weten, dat China met Frankrijk zou onderhandelen, indien dit van den eisch van schadevergoeding afzag. De weige ring van China, om ook maar de ge ringste som te betalen, vindt haar reden hierin, dat het gebleken is, dat het trac- taat van Tien-Tsin te Lang-Son niet ge schonden werd, daar er niet bij was be paald, op welken datum de forten ont ruimd moesten worden. De Paris laat zich aldus over den tegenwoordigen staat van zaken uit: »Het is niet onmogelijk, dat het zenden van versterkingen naar Tongkin overbodig wordt door het slui ten van den vrede met China. Frankrijk zal, in plaats van met eene schadever goeding in geld, zich tevreden stellen met de volledige ontruiming van Tong kin door de Chineesche troepen en met het bezetten van Kelung, totdat het tractaat van Tientsin volledig uitgevoerd en het voor Frankrijk gunstige handels verdrag, dat een uitvloeisel is van het Novelle naar het Duitsch van v. d. ELBE. De oude dame ging, om de jonge vriendin op te zoeken. Zij vond mevrouw v, Lorsch in den tuin en naderde haar vriendelijk. «Lees, mijn kind," zei zij en hield haar den brief voor. «Ik ben verzocht geworden op u te knorren." «O ik weet, wat gij bedoelt!" riep Agnes, na den eersten blik op het geschrift met een licht blozen. «Oskar schreef mij, hij zou uw bondgenootschap inroepen. Ik geloof echter, waarde barones, gij zult mijne behoefte om te werken, nuttig te zijn onder menschen, be grijpen. Gij zult mij 'niet berispen, mij niet afraden, maar mijn stap billijk en begrijpelijk vinden." «Gij kunt ook hier, terwijl gij in uwen kring blijft, door nuttige werkzaamheden uwen tijd en uwe krachten besteden." «Gij meent deel nemen aan vereenigingen spelen met weldadigheid? Misschien ben ik te zelfstandig, misschien te grondig daarvoor. Neen, men moet zich geheel overgeven, moet met de menschen leven, voor wie men werke lijk iets wezen will En bovendien, ik heb mij er toe verplicht, ik wil en moet mijn woord houden." De barones zag in, dat Viktor gelijk had ge had, toen hij meende, dat zij niets zou uit- tractaat van Tientsin, geratificeerd zal zijn". Over het resultaat der verkiezingen in Duitschland schrijft de Germariia Voor alsnog heeft de binnenlandsche politiek van Bismarck weder eene geduchte ne derlaag geleden en wel in drieërlei op zicht: de door de officieusen zoo heftig bestreden centrum-partij is compact ge bleven, en heeft het bondgenootschap van andere partijen nietnoodig; de kanselier beheerscht den toestand niet, hij heeft niet de meerderheid, die hij verlangde en kan de hulp van de door de officieuse bladen doodelijk beleedigde centrumspartij niet ontberende hoop, in weerwil van de voortzetting van den kulturkampf en in weerwil van eene halfslachtige en mislukte sociale politiek, toch door deze politiek en door de socialistenwet de so ciaal-democratie te verzwakken, deze hoop heeft totaal schipbreuk geleden; de sociaal-democratie is sterker en stout moediger dan ooit." Het woord «vooials- nog" is door de Germania zelve in het oogvallend gezet. Bismarck zoo is de bedoeling kan zijne nederlaag uitwis sehen, indien hij zich aan den wil v,an het centrum onderwerpt. Het blad zegt dan ook ten slotte: »Dit zijn drie neder lagen, die voor den kanselier nog ter elfder ure eene vermaning zijn, eindelijk zijn toevlucht te nemen tot de middelen, die in de binnenlandsche politiek alleen heilzaam kunnen werken." De Congo-conferentieis Maandagmiddag te twee uren in het gebouw der Rijks kanselarij te Berlijn geopend. De eigen lijke beiaadslagingen worden niet ver wacht vóór het einde der komende week. Alle leden zijn nog niet aanwezig; Zon dag arriveerde Stanley met den gevol machtigde van Amerika, Standford, te Berlijn. richten. Met belangstelling hoorde zij nu, hoe Agnes den toestand in het huis der zieke dame schilderde. Mevrouw v. Lorsch had ook het voornemen met hare rijke middelen te helpen, zij wilde de kinderen als hare eigene opvoeden en de lijdende moeder als eene oudere zuster ter zijde staan. Met warmte zei zij «Vooreerst zijn wij menschen, die elkander steunen en bijstaan moeten, tot welken rnaat- schappelijken stand wij ook mogen beliooren. Hoe kan mij iets vernederen, wat met de zui verste bedoeling geschiedt en mij in zuivere, natuurlijke betrekkingen verplaatst Mijn broe der zal van lieverlede mijne handel.vijze leeren begrijpen. Hij heeft mij altoos lief gehad, en zal later blij zijn, als hij mij in zelfgekozen werk kring mijne bevrediging ziet vinden." Aan dit onderhoud knoopte mevrouw v. Lorsch de mededeeling aan, dat zij nu naar hare eigen, nabij gelegen woning dacht te verhuizen, om tijdig hare beschikking voor de aanstaande ver andering te maken. De barones erkende de doelmatigheid van dit besluit en verzocht alleen, dat Mevrouw Agnes, zoolang zij nog hier was, dagelijks als hoogwelkome gast in de villa Rosenberg zou komen. Toen de presidentsweduwe ten derden male kwam, was toevallig ook mevrouw v. Lorsch tegenwoordig; de dames kenden elkaar en heel natuurlijk voegden zich de jongeren bijeen. Agnes gaf zich op haar levendigen trant alle moeite, Stephanie vriendelijk tot een gesprek aan te moedigenhet kwam niet verder dan tot onverschillige, alledaagsche praatjes. Met ja of neen werden de deelnemende vragen der jonge vrouw kortaf beantwoord. Stephanie was zichtbaar verstrooid; zij wijdde haar geheele opmerkzaamheid aan Viktor. Deze, in plaats van verrukt te zijn, zooals hij nog voor een paar Te Wolfenhausen bij Wiesbaden zijn in den avond van 4 dezer twee dynamiet- patronen nedergelegd op de bovenste trede der trap in de woning van den burge meester Hahn. Eerst ontplofte er één met een vreeselijken knal, die de muren van het huis deed sidderen en al de venster ruiten springen. Toen de burgemeester van den eersten schrik hersteld was, snelde hij, gevolg door vrouw en kinde ren, naar de deur om den misschien nog in de nabijheid vertoevenden dader te grijpen. Gelukkig maakte een sissend geluid hen opmerkzaam op de tweede patroon, waarop allen weder terug in de kamer gingen en de deur sloten. Een seconde later volgde een tweede knal, nog heviger dan de eerste, die echter ook slechts materieele schade aanrichtte. Het geheele stadje is in opschudding, vooral daar de burgemeester er zich in een groote mate van populariteit mag verheugen. De Kölnische Zeitung exploiteert de cholera te Parijs ten bate der Duitsche industrie. »Het is thans tijd voor de winterbestellingen", zegt zij, «wie zal er aan denken, costumes, voorwerpen van kunst en smaak uit eene verpeste stad te laten komen?" Indien de industrie van «billig und schlecht" tegen de Kerst feesten de geduchte concurrentie der Paripche ateliers niet te vreezen heeft, zal dit haar een reusachtig voordeel aan brengen. Volgens een te Petersburg loopend gerucht heeft de politie te Charkow, Kiew en in verscheidene andere plaatsen van Caucasië tal van arrestatiën van in vloedrijke leden der nihilistische partij gedaan. Men zegt, dat zelfs tien steden in staat van beleg verklaard zullen worden. weken geweest was, ondervond als krenking in Agnes ziel, dat hare goedheid niet werd ge waardeerd. Hij waagde zelfs het gevaarlijke, vreemde spel, het mooi meisje en de jonge vrouw te vergelijken. Was hier dan een verge lijk mogelijk? Stephanie geheel bevalligheid, gewilde, wel overlegde bevalligheid. Agnes volle, waarachtige natuur. Stephanie in vor men en tinten verblindend; Agnes boeiend, ver kwikkend. Hoe zorgzaam, met welke teedere, vrouwelijke waardigheid was zij bezig aan de theetafel. Ongemerkt werd ieder naar zijn smaak door haar bediend. Hoe gaf zij zich moeite terstond het onderhoud opnieuw te doen hervatten en onaangename aanrakingen te ver mijden Wie haar gade sloeg, kon den blik moei lijk meer van hen afwenden. Toen Stephanie zag, dat hij, wiens opmerk zaamheid zij tot zich trekken wilde, zich niet uitsluitend tot haar richtte, begon zij weder haar dikwijls met goed gevolg toegepast spel. Heden zag evenwel Viktor niets dan komedie overleg, gemanierdheid, zonder zin en uitwer king. Hij gedroeg zich altoos koeler en afkee- riger en zijne houding liet niet na een zekeren druk op den kleinen kring uit te oefenen, waarin Agnes het argeloosste bleef. De gasten namen afscheid. Mevrouw v. Lorsch wandelde met Isidore en haar man in den tuin. Tante Waldemar naderde bevreemd en eene vraag op de lippen haren peinzenden lieveling. Daar sloeg hij zijn arm om haar hals, trok haar naar zich toe en fluisterde haar in 't oor: «Moeder, ik ben vrij ik zie helder ik heb Stephanie niet meer lief!" De oude dame schrikte. Zij had zijn geluk voor goed verzekerd gehouden. «Om Godswil, kind, wat heeft zij u gedaan?" «Mij niets, voor mij te veel." glimlachte hij, LATERE BERICHTEN. Granville verklaarde in het Hoogerhuis, dat de berichten aangaande geweldda digheden in Macedonië door de consuls niet zijn bevestigd. Hunne rapporten lui den integendeel geruststellend, de toe stand is er beter dan ooit. Uit Alexandrie wordt bericht, dat Gor don den 4en 1.1. aan den Mudir van Don- gola gemeld heeft, dat hij hem tot bri gade-generaal benoemd en dat te Khartoum alles wel is. De jongste cholera-berichten uit Parijs spreken van 44 sterfgevallen. De epidemie schijnt dus te verminderen. Het wordt weder tegengesproken, dat Tamsé op Formosa door de Franschen is bezet. Admiraal Courbet moet, zoolang hij geene versterkingen ontvangt, niets kunnen uitvoeren. De spanning te Brussel, tusschen het locale gezag en 't centrale, zal zeker niet verminderen door de mededeeling dezer dagen door Burgemeester Buis in den gemeenteraad gedaan, betreffende de bekende aangelegenheid «gendarmes in burgerkleeding." Hij zeide, aan de commissarissen van politie bevel te hebben gegeven, zich niet te storen aan de ministerieële cir culaire en proces-verbaal op te maken, tegen allen, die als gendarmes optreden zonder door het gemeentebestuur te zijn aangesteld. Turkije's gezag in Yemen (Arabiëj is nu voor goed naar de maan, de opstand aldaar heeft zich n. 1. zoo uitgebreid, dat de Porte het innen der belasting aldaar heeft moeten opgeven. «Wij passen niet meer voor elkaar, dat is alles. Als de dames terugkomen, ontvang haar dan alleen." Toen de moederlijke dame inzag, dat hij, voor wiens geluk zij bereid geweest was elk offer te brengen, dit niet eischte, werd zij merkelijk lichter om het hart. Zij zag, hij was niet meer somber, vol wanhoop, ellendig. Hij herstelde en kreeg eene gelijkmatige tevreden heid zonder Stephanie's lietde. dat was een winst: waarvoor zij niet dankbaar genoeg zijn "kon. Bij het eerstvolgend bezoek vond de pre sidentsweduwe met hare schoone dochter de barones alleen in haar salon, verwonderd in 't rond ziende, vroegen de dames naar den lieven heer v. Strieszen, of hij ziek was, of men hpm misschien bezoeken,?een beetje opvroolijken kon Tante Waldemar ontkende dankend en bleef gedurende het merkelijk korter bezoek, in eene beleefde, maar afwijzende houding. De presidentsweduwe begreep, dat zij haar spel verloren had. Nog eens waagde zij het later met Stephanie terug te komendezelfde ontvangst deed haar begrijpen, dat er niets meer te hopen was. Stilzwijgend hadden de heide dames de villa Rosenberg verlatentoen zij door de allee naar de stad gingen, begon de moeder op verdriotigen toon «Strieszen wil niet. Gij moet zeer onhandig geweest zijn. Vroeger was hij tot over zijn ooren op je verliefd. «Ik heb mijn best gedaan, hoe vervelend het ook buiten was," anttvoordde de dochter half boos. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1