Buitenlandsch Overzicht. School- en Kerknieuws. De Congo-Corferentie is eindelijk Woensdag begonnen onder presidium van den staatsraad Hatzfeldt; Bismarck was niet verschenen. Door Duitschland werd een ontwerp ingediend, behelzende de voorstellen, waarover de conferentie moet beslissen, voornamelijk over de grenzen van de verschillende bezittingen. Dit ontwerp werd naar een commissie ver zonden, bestaande uit de vertegenwoor digers van Duitschland, Frankrijk, Enge land, Vereenigde staten, Spanje, België en Portugal, eenige deskundigen zullen hen ter zijde staan, en met het onderzoek zullen ongeveer acht dagen heengaan. Het tweede punt, de vrije handel, zal gemakkelijk worden beslist. Portugal handhaaft wel zjjne souvereiniteit op den Beneden-Congo, maar wil de vrijheid van handel en scheepvaart toestaan, Engeland eveneens wat den Niger aangaat; het eischt uitoefening van politierecht op den Niger, maar heeft niets tegen vrijen handel. Als- deskundige voor de ver eenigde zak-en"'treedt Stanley, de bekende Afrika-reirziger op. In een vergadering van de Duitsche koloniale Vereeniging gaf hij reeds een beknopt overzicht van zijn tochten in '76 en van '79 tot '84. Alle natiën moesten van de nieuwe ont dekkingen voordeel trekken, en daarom moest de handel geheel vrij zijn, wat ook het doel was van de «Association Internationale"; alleen Portugal was hier tegen, het wilde een recht van 60% heffen van de uitgevoerde waren, zeker als be looning, dat het daar de dronkenschap op de meest egoïstische wijze bevorderd heeft. Stanley werd te Berlijn met de meeste warmte ontvangen, men waar deert in hem den moed en de vastbe radenheid, die hij voor de wetenschap en de beschaving aan den dag heeft ge legd. Men weet nu welke instructiën de Engelsche regeering aan sir Charles Wassen gegeven heeft; zij komen hierop neer: Alvorens iets te ondernemen tegen de Boeren, moet hij de Transvaal-Repu- bliek en den Orar.je-Vrijstraat uitnoodi- gen tot medewerking, om de stroopers te tuchtigen. Wanneer hij de inboorlin gen in Bechuanaland hersteld zal hebben in het bezit der hen door de boeren ont nomen gronden, moet hij hen van wa penen voorzien, opdat zij zichzelven kun nen verdedigen. Hij zelf moet tot nader orde op hun grondgebied blijven. In het algemeen is hij gemachtigd tot het ne men van zulke maatregelen, als hij nuttig en noodig acht, om de rust in Bechuana land te herstellen. Het onverwacht gunstige bericht, dat wij de vorige maal omtrent Gordon mee deelden, en waarover menigeen wel de schouders zal hebben opgehaald, schijnt toch waar te zijn; Gordon zit nog goed en wel in Khartoem (en er was reeds gezegd, dat hij gefusileerd wasde Mahdi heeft zich op een afstand van acht uur om de stad gelegerd, maar doet nog geen aanval. Voor drie weken kwam een sterke strijdmacht der opstandelin gen te Anderman terug; Gordon zond twee stoombooten, uit om hen te beschie ten, maar deze werden zóó goed] ont vangen, dat zij dadelijk omkeerden. Bismarck ligt met den academischen Senaat overhoop. Uit dankbaarheid heeft hij dr. Schwenninger, die hem van zijn vetlijvigheid had afgeholpen, tot hoog- weldoende frischheid. Zij keuvelde onbevangen en bij verloor zich in haar aanblik. Hij gevoelde in dit oogenblik voor de eerste maal klaar, dat hij de jonge vrouw boven alles ter wereld liefhad. Zij, de ware, de onbaatzuch tige, de warme van harte, welk een geheel andere vrouw was zij, dan die gekkin Stephanie! Na eenigen tijd begon hij Agnes te verhalen dat hij, eenzaam in de sneeuwjacht starende, zich aan de herinnering van het vorige jaar had overgegeven. Ilij bekende, dat hij Stephanie had lief gehad, dat hij destijds zijne hoop op levensgeluk aan de trohw, het bezit van dit meisje had vastgeknoopt. Agnes was door deze bekentenis thans niet meer verrast. Tante Waldemar had haar de bezoeken der Presidentsweduwe in het juiste licht gesteld. Zij sprak jegens den vriend hare deelneming uit en beklaagde hem, om zijn strijd en teleurstellingen. Troostend ging zij voort »Ook ik heb noch sympathie, noch vertrouwen voor het jonge meisje kunnen winnen zoo is voor u door tijdig inzicht in Stephanie's karakter het levensgeluk gered geworden I" »lk hoop het," zei hij met grooten nadruk. «Of is vuor mij een veel hardere teleurstelling bespaard, Agnes?" fluisterde hij en greep hare hand. «Zou ook uw hart, evenals het mijne, ten tweeden male voor eene groote, innige gewaar wording vatbaar zijn Gij zijt mij onbeschrijfe lijk dierbaar geworden; wy zijn beide schip breukelingen, willen wij in een haven redding zoeken De jonge vrouw schrikte, maar zij liet hem hare hand. «Het is mogelijk, Agneszei hij vast. «Gij leeraar benoemd, zonder de faculteit daarin te kennen. Zijn gunsteling valt niet zeer in den smaakvooreerst wordt hij beschuldigd van zich aan onzedelijke handelingen schuldig te maken, en ver der daar hij den ouden DoboisRay mond, een der sieraden van de hooge- school, uitdaagde omdat deze hem niet aan huis wilde ontvangen. Ook de studenten verbergen hun ontevredenheid over den nieuwen professor niet. Aan een particulier schrijven, dat een goed denkbeeld geeft van den toestand in Parijs, ontleer.en wij het volgende Nog heeft de cholera geene groote uitbreiding gekregen en reeds hoort men van alle zijden klagen over het verzuim der autoriteiten. Reeds vóór maanden verklaarde de prefect der Seine, dat alle noodige maatiegelen waren genomen en thans, nu de cholera er is, veel later dan men had kunnen verwachten, blijkt het, dat wel veel is verordend en geregle menteerd, maar dat aan de uitvoering niet is gedacht. Officiëel wordt verkon digd, dat een transportdienst voor zieken is ingericht en dat het voldoende is een commissaris van politie te waarschuwen om uiterlijk in een half uur een wagen te hebben, die een zieke naar het hos pitaal brengt. Van alle kanten wordt echter geklaagd, dat men na 12 uren en na herhaalde boodschappen geen wagen heeft kunnen krijgen. Drie hospitalen zouden zijn ingericht voor cholera-zieken. Den vierden dag, nadat de ziekte officiëel was erkend, waren zij vol en nu worden de patiënten naar de gewone hospitalen gebracht. Men liet er zich op voorstaan, dat de secreten in alle huizen onder toe zicht van stadsambtenaren dagelijks wer den gereinigd, maar niemand heeft er nog iets van bespeurd. Men heeft be loofd, dat voor drinkwater alleen water van de Dhuis en Vannes in de huizen zou worden geleverd en dat het water der Ourcq alleen voor straatreiniging zou worden gebruikt. Maar het laatstgenoem de water, dat 35-40 milligram faecale stof fen per liter bevat, wordt nog altijd in de huizen geleid en de hoofdingenieur Alp hand verzekert, dat het niet ongezond is. In de huurrijtuigen, waarin cholera- lijders zijn vervoerd, wordt een poos carbolzuur geplaatst. Als ontsmetting baat het weinig, maar de eigenaardige lucht maakt het den koetsier onmogelijk een passagier te krijgen. Voor huizen, waar een geval van cholera is voorge komen, worden twee politieagenten op post gezet, hetgeen de geheele buurt angst aanjaagt. De officiëele opgaven van het aantal gevallen worden zoo kunstig in allerlei rubrieken en onderdeelen ge groepeerd, dat men er niet gemakkelijk uit kan wijs worden. Het publiek gelooft, dat men er op uit is, het te bedriegen en is in eene ontevreden, zenuwachtige stemming. Amersfoort 22 November 1884. Donderdagavond had in eene der lo calen van Amicitia de feestelijke herden king plaats van het honderdjarig bestaan der Maatschappij tot nut van het Alge meen. De feestrede, de levensgeschiede nis van het Nut, werd uitgesproken door Ds. Kalff, afgewisseld door zangen, onder leiding van den heer N. van Veen, uit gevoerd door de leerlingen der Normaal school. Op uitstekende wijze werden deze zangstukken ten gehoore gebracht. Het publiek, uit leden met hunne huis- kunt iederen man naar zijn aard, iedereen anders en toch daarom niet minder lief hebben. Laat ons God danken voor dit geschenk eener tweede groote gewaarwording, voor een tweede geluk, moge het duurzamer zijn dan het eerste Zij sprak hem niet tegenzij gevoelde, dat zij zijn aanblik niet zou kunnen weerstaan, dat zij bijeen behoorden voor het leven, dat zij hem lief had. Toen hij nog eens om haar jawoord vroegj gaf zij het hem. Zijn hart ontvlamde in zalig heid, toen hij haar de zijne mocht noemen. Deiden verscheen de toekomst in een nieuw' schoon licht, eene zelfde hoop verbond hen. Luide voetstappen en woorden in den gang stoorden hen. Johan trad met de lamp binnen, en achter hem volgde Isidore zichtbaar opgewonden. Het nieuw verbonden paar ging hand aan hand de zuster tegemoet. Deze trok uit haar mof een papier in een rood étui en hield het met van vreugde stralende oogen voor haar broeder omhoog. »\Vat heb ik hier?" vroeg zij juichend, «neen gij raadt het nietIk stuurde dezen zomer, toen gij zoo moedeloos waart, uw laatste «Paarden in de weide" naar de kunsttententoonstelling; kijk eens hier, zij heeft een eervolle vermelding en eene medaille gekregen." Triumfeerend liet zij het brons voor zijn oogen dansen. Hij nam de medaille in den hand. «Isidore, trouwe zuster," zei hij, aangedaan, «heb dank gij brengt mij daar in het schitterende metaal den vroeger begeerden krans van laurieren en Agnes, mijne bruid, wil my de mirt reiken!" {Slot). genooten bestaande, was vrij talrijk ver tegenwoordigd. De medaille, voor 50 jaren onafgebro ken trouwe dienst, werd, onder toespraak van den Voorzitter, uitgereikt aan Jan Bottenburg, werkzaam bij den heer W. van Eeden, alhier. Jan Botten-burg bedankte den voorzitter in gepaste be woordingen. Ds. D. P. M. Graswinckel alhier, komt voor op een twaalftal te Zwolle, voor de vacante predikantsplaats bij de Herv. Gemeente aldaar. Door de Provinciale Staten van Utrecht is afwijzend beschikt op het verzoek van onzen gemeenteraad, om van wege de Provincie, de Eem te verbeteren, en in eigen onderhoud en beheer overtenemen. Genoemde Staten willen wel eene sub sidie geven, als onze gemeente zelve die verbetering onderneemt. Tot schatters bij de plaatselijke directe belastingen alhier, zijn door B. en VV. benoemd de heeren J. van Bottenburg, C. van der Zoo de Jong, J. Fortuin en J. A. Iloksbergen. En tot schatters van de huurwaarde der localen, waarin sterkedrank in het klein verkocht wordt, de heeren, J. For tuin en J. E. Hoksbergen, en tot her- schatter de heer C. van der Zoo de Jong. Tegen de vestiging eener broodbakkerij buiten de Slijkpoort, door den heer N. S. Blom, van Amsterdam zijn bezwaren ge rezen. Hierom is de beslissing door B. en W. verdaagd. Donderdagmorgen onsnapte in de Utrechtsche straat een paard, voor een wagen gespannen, zijn geleider. Het dier werd in zijn loop gestuit door den afsluit boom bij de Varkensmarkt. Gelukkig hadden er geene ongelukken bij plaats. Dezer dagen heeft zich hier ter stede een commissie gevormd, met het doel werk te verschaffen, door het aanleggen en ver beteren van wegen, het verwerken van boschgronden, enz. Ook worden er pogingen aangewend voor de oprichting van eene vereeniging, tot verbetering van woningen voor den arbeidenden stand. Zullen dan de oude woningen worden afgebroken Een aanwinst voor onze stad, op het gebied van hoilogerie en instrumentma kerij, is de vestiging alhier van den heer W. F. A. Groenhuizen, op het Havik. Genoemde werktuigkundige, die jaren lang in het buitenland en in de voor naamste plaatsen van ons land zich onder leiding van uitstekende patroons geoefend heeft, is, naar het oordeel van hen, die reeds zaken met hem deden, eene spe cialiteit in zijn vak. Niet alleen beantwoordt zijn winkel voorraad aan de eischen des tijdsmaar hij kan er zich op beroemen, dat hij de eenigste in Amersfoort is, die alle veran deringen en verbeteringen, ook aan baro meters, brillen en pince-nez zelve ver richt en naar de nieuwste methode be werkt. Brillen *tvorden door hem, als gezicht- kundige, naar de regelen der kunst ge slepen en verhoekt. Wij wenschen onzen bekwamen stad genoot succes! In ons vorig nummer is, door den heer H. L. Smits te 's-Gravenhage, bij adver tentie, aangekondigd de eerste aflevering van den jaargang 1884/85 van zijn «Kinder courant" voor onze jongens en meisjes. Lijkt het iets neuswijzig eene courant voor kinderen uit te geven, men komt dra tot andere gedachten, als men met den inhoud kennis maakt. Die inhoud is aardig en afwisselend; naardien hij be staat uit verhaaltjes, charades en action, gezelschapsspelletjes en raadsels. Boven dien zijn er mooie platen in, om uit te knippen. Net iets voor onze jongens en meisjes De vorm van het courantje maakt nieuwsgierig en de prijs, ƒ3,90 per jaar, is niet te hoog. De Redactie is in handen van de heeren Johan Gram en Reule vertrouwd. Wij wenschen Uitgever en Redactie een buitengewoon succes. Eeinnes. Zondag j.l. deed onze be roepen predikant, Ds. J. J. C. van Too- renenbergen, alhier zijne intrede, naar aanleiding van Lucas 14 vers 23. Zoowel des morgens als des middags was de ruime kerk eivol. Des middags had de bevestiging plaats door zijn vader, naar aanleiding van Joh. 15 vs. 5. Hoogland. Als diaken bij de Herv. Gemeente alhier is herkozen de aftre dende T. Meiling. Voor de verkiezing van vijf notabelen verwierven de meeste stemmen, de heeren G. J. Baron van Boetselaar, D. Reijnders, T. Meiling, Baron van Tuvl van Serooskerken en A. Boekhout. Met 6 van de 7 stemmen is hier tot hoofd der openbare school benoemd de heer B. E. Bremer, onderwijzer te Arnhem. Men zal zich herinneren, dat de heer Bremer de derde was der voor dracht, die uit vier personen bestond. Sclierpenzeel. Onze geachte genees heer Boekhoudt en zijne waardige echt- genoote hebben, ter gedachtenis aan de toegenegene eerbewijzen, op 9 dezer on dervonden, eene ruime gift ten beste der algemeene armen gegeven, waarvoor ieder behoeftig gezin, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, koffie, kaas en krentenbrood heeft genoten; terwijl zij voorts nog allen schoolkinderen, zoo van Scherpenzeel als van Woudenberg en de bewaarschool, een gul onthaal hebben be reid. De blijde dank, die uit de kinder oogjes straalde, was zeker wel de schoonste voldoening; en diep geroerd en getroffen hoorden zij het lied aan, dat door den onderwijzer Schipper ver vaardigd, hen, als beurtzang, uit den mond dier kleinen werd toegezongen. Waarlijk, de algemeene medewerking, bij deze gebleken, zal in ons dorp niet licht vergeten worden. Vccnendaal, Gosien Bouwman, uit Ederveen, die voor een paar maanden plotseling verdween, is terecht. Gelukkig was zij niet op den slechten weg, maar te Amsterdam in een netten dienst. Zij is thans naar hare ouders terug gebracht. De Directie der Ooster-stoomtram- maatschappij heeft bericht, dat er eene som van 60000 gulden noodig is, om onze gemeente in haar lijn «ZeistArn hem" op te nemen. Men heeft hier nu op nieuw vergaderd en op die vergade ring eene commissie benoemd, die trach ten zal dit bedrag, in aandeelen van 1000, vast te stellen. Woudenberg. Onze geachte Predi kant, Ds. Creutzberg, is benoemd tot Directeur der verschillende filantropische inrichtingen te Haarlem. Men hoopt alge meen den man hier te houden, die sedert 1876 met zooveel liefde en toewijding hier werkzaam was. Op Zondag 30 November zal Ds. G. J. de Hoest te Barneveld zijn afscheid pre diken, om den volgenden Zondag te Leeuwarden zijn dienstwerk te aan vaarden. Een Amsterdammer heeft aan de wees- inrichting te Neerbosch een kostbaar ge schenk gezonden, n. 1. een locomobile, van 8 paardenkrachten, tot drijving van de waschmachines in het nieuwe wees huis, en eene nieuwe machine, om brood te snijden. Ds. A. T. Adriani, thans te Wichmond, zal op Zondag 14 December, te Rens- woude zijne intreerede houden. Des mor gens zal hij door zijn vader, Ds. Adriani te Amsterdam, worden bevestigd. BINNENLAND. Voor de Vereeniging «het vrije woord" hield deze week de heer Domela Nieuwenhuis eene rede getiteldde «wer keloosheid erger dan de cholera." Als middelen tot verbetering noemde hij o.a., dat de regeering den arbeidsdag bepalen moest op 8 uren. Hoe korter werkdag, hoe hooger loon. Voorts moesten, zeide hij, van gemeentewege arbeiders woningen worden gebouwd en voor den kostenden prijs worden verhuurd. Aangenomen werd een adres aan den Gemeenteraad van Amsterdam, waarin tot eisch gesteld wordt: onveTwijlde uitvoering van openbare werken; niet bij aanbesteding; den bouw van arbeiderswoningen Ontruiming van onbewoonbare ver» blijven;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2