NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOESÏ, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Op mijn eerste reis. Feuilleton. No. 97. Woensdag 3 December 1884 Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, BuitenlandscR Overzicht. AMERSFDDRTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijkf,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiftii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Het Engelsche blad Pall Mall Gas. geeft hoewel onder voorbehoud nogmaals een bericht van een aanslag op den Russischen keizer. De correspondent, die op vertrouwelijken voet verkeert met vele revolutionairen uit alle landen, schrijft: »Van verscheiden zijden hoorde ik, dat er een aanslag op het leven van den Czaar is gedaan, die bijna was ge lukt. Zooals men weet, werd grootvorst Wladimir onverwachts en plotseling naar Rusland teruggeroepen, juist toen hij Weenen wilde verlaten, om naar Parijs te gaan, waar zijn gemalin vertoeft. De Czaar, zegt men, is ziek, maar men ver zekert ons, dat het geen gewone ziekte is. De nihilisten waren er in geslaagd hem te vergiftigen, en hij zou zeker gestorven zijn, indien het niet bijtijds was ontdekt, zoodat hij tegenvergift kon ne men. Ofschoon het leven des keizers is be houden, is zijn gestel toch zeer geschokt, en zoo groot was de bezorgdheid, dat verschil lende leden der keizerlijke familie dadelijk naar St. Petersburg werden ontboden. De strenge controle door het Russische gouvernement over de pers uitgeoefend, maakt het onmogelijk zich van de waar heid dezer beweringen te overtuigen." Onmogelijk is het volstrekt niet, wij zou den er ten minste eerder geloof aan schenken dan aan het verhaal van het Journal de Charleroi, volgens hetwelk er Toen ik voor ongeveer dertig jaar in Hamburg het dek van een schip betrad, om mij geheel aan het zeeleven te wijden, wilde het toeval, dat dit schip een reis naar Australië, vandaar naar Zuid-Amerika en dan Aeer terug naar Europa, dus een reis om de wereld zou maken. In dien tijd geraakten de goudmijnen in Californië reeds uitgeputin de jeugdige kolonie Victoria waren echter onmetelijke goudvelden ontdekt, vooral in de nabijheid van de «steden" Ballasut en Bendigo. Alles stroomde bijgevolg naar Melbourne, dat van de pas ontsloten Eldorado's nog het minst verwijderd was. Dit was echter niet de reden waarom ik, de jonge, zorgelooze kerel, te Hamburg mijn naam schreef op de monsterrol van de Dolfijn; ik wilde eenvoudig zeeman worden, en toevallig kwam het juist zoo uit, dat de kapitein een oud vriend van mijn vader was, en zich wilde verbinder, om mij tegen billijke vergoeding de zeevaartkunde theoretisch en practisch te leeren. Wij zullen maar niet onderzoeken in hoeverre de brave kapitein hierin geslaagd is, want dat heeft met dit geval niets te maken; ik heb intusschen op die reis, die in het geheel veertien maanden duurde, heel wat gezien en ondervonden, en wat ik nu ga vertellen is een interessant voorval in Melbourne, waar wij ons geruimen tijd ophielden. Evenals in alle mijnsteden, zoo was er ook in Melbourne een publieke speelbank, en het zal niemand verwonderen als ik zeg, dat men hier het uitvaagsel van het menschendom vond Allerlei schurken, voor wie het in Californië, up den koning van België zou geschoten zijn, terwijl hij in den tuin van het pa leis te Laeken wandelde. De koning keerde dadelijk terug en de zenuwaan doeningen, waarvan de Belgische bladen gewag hebben gemaakt, zouden een ge volg zijn geweest van den schrik. De koningin, vergezeld van eenige bedienden, was dadelijk naar de plaats gegaan, waar het schot was gevallen, maar er werd geen spoor van een kogel bespeurd en hoewel de tuin en het park werd doorzocht is geen verdacht persoon ge vonden. Het debat in de Fransche Kamer over de Tonkin-aangelegenheden is gesloten met het aannemen van twee moties, de eene luidende: »de Kamer volhardt bij haar besluit om aan het Tietsin-tractaat uitvoering te geven", de andere: »datde Kamer acte neemt van de verklaringen der Regeering en op haar geestkiacht rekent, om de rechten van Frankrijk te doen eerbiedigen." Ferry zag den toe stand zeer optimistisch in, en had zich met zijn gewone handigheid voorgesteld als dood onschuldig aan den loop der zaken in Chinade heele geschiedenis was een uitvloeisel van liet van de Ka mer ontvangen mandaat, om den dood van Rivière te wreken. Verder sprak hij veel van Chineesche trouweloosheid en dergelijke; liet eenig belangrijke in zijne rede was de bevestiging van het bericht, dat China de bemiddeling van Engeland had gevraagd; Frankrijk had daarop de volgende voorwaarden te kennen gege venFrankrijk verlangt van China geen afstand van grondgebied en het zal ook van schadevergoeding niet meer spreken; het zal echter Kelung en Tamsui, gedu rende een bepaalden tijd, bezet houden om de rechten te heffen. Het antwoord van China op deze voorwaarde luidde, dat toch waarlijk niet op een hooge mate van beschaving kan bogen, te fatsoenlijk werd, en voor wie de rooverbeuden op de landengte van Panama nog te braaf waren, kwamen naar Aus tralië, en niet om met houweel of spade in de aarde te graven, maar om zich hier verder te bekwamen in het handwerk, dat zij in de Sierra Nevada of op de landengte geleerd hadden, met andere woorden, om de vlijtige goudgravers van den last van hun zuurverdienden rijkdom te bevrijden. In den regel gaf dit aanleiding tot een ernstig verschil van opinie, dat d:in ge woonlijk met den revolver of met bet beruchte bowimes werd uitgemaakt. De theorie van rechter Lynch werd geregeld in toepassing gebracht, en met gunstig gevolg werden ook hier veilig heids-comités opgericht, zooals zij in Californic zulke groote diensten aan de maatschapppij hadden bewezen maar rechter Lynch kon niet overal zijn, en de speelbank in Brook Street verheugde zich in een druk bezoek. Als de aanteekeningen, die ik toen hield, juist zijn, dan was het een louter toeval, dat aan leiding gaf tot de ontdekking van de onmetelijke goudvelden in Victoria en Nieuw-Zuid-Wales den 3n April 1851 vond Hargraver goud ineen beek bij Sydney, en in Augustus van hetzelde jaar vond een voerman, toen hij bezig was, om zijn wagen, die in het slijk was blijven steken, los te maken, een klomp goud van 570 Gram Amterson Crcek bij Melbourne. Na deze belangrijke ontdekking waren meer dan 400.000 goudgravers in de weer om den bodem om te woelen en het zand van de Murray uit te wasschen aan andere handwerken werd niet gedacht. Wilde echter iemand zijn gewoon beroep uitoefenen, dan verdiende hij fabelach tige sommen, op het hooren waarvan menigeen ongeloovig zou lachen. Zoo kon een schoenmaker in een enkelen na dat het opheffing van het protectoraat van Annans eischte en een nieuwe grens regeling in het zuiden. Het wederant woord van Frankrijk kon volgens Ferry geen ander zijn dan onmiddellijke in williging van het aangevraagde crediet van 43 inillioen voor de eerste helft van 1885. Of China zich door de aanne ming van dit groote crediet bang zal laten maken, mag vooralsnog betwijfeld worden. De Chineesche troepen zijn in den laat- sten tijd aanvallend opgetreden zij vech ten beter, hebben een indrukwekkende overmacht, zoodat de Fransche troepen in de versterkte plaatsen als opgesloten zijn, terwijl het nog geruimen tijd zal duren voor de Fransche versterkingen de plaats harer bestemming bereikt heb ben. Het Fransche eskader zal het inden winter bij Formosa hard te verantwoor den hebben, en de Chineezen zien hun voordeel heel goed in. Overigens hebben er den lualsten tijd geen groote krijgs bedrijven plaats gehadhet eenige bericht is, dat van een der Fransche oorlogsche pen in de wateren van Formosa de stoom ketel is gesprongen, waardoor dertien personen gedood werden. Alsof de Fran sche politiek nog geen menschenlevens genoeg kostte! Die politiek de heer Lackray zeide het zoo onbewimpeld in de Kamer is een invretende kanker, die ons niet meer wil loslaten Tonkin heeft men moeten nemen om de Delta te beschermen, en thans spreken som migen er van, China te nemen om Ton kin te beveiligen. De regeering heeft nooit voor de waarheid, voor den werke- lijken toestand durven uitkomen. De meerderheid werd geprest, in 't belang der «nationale eer," om het Gouverne ment te volgen. Z ;0 bleef Frankrijk, bleef het leger altijd zweven tusschen oorlog en vrede- Maar werkelijk was 't middag 70 tot 80 dollars verdienen, een slijper GO dollars per dag, en een kok ontving 200 dollars in de week. Een houweel of een spade kostte 20 dollars, een paar laarzen 60 en een hemd 8 dollars, en zoo alles naar verhouding. Het was alsof men een geheel andere lucht inademde, zoodra men door de natuurlijke poort, aan wier beide zijden tegenwoordig Sandridge en Pat Philipp liggen, in de zeer ruime haven van de Melbourne gekomen was. De eerste gang, zelfs van bedaarde en verstandige lieden, was naar het speelhuis aan de Yarra-Yarra. De kapitein, die rnijn voorliefde voor derge lijke tooneelen kende, was zoo vriendelijk mij uit te noodigen tot een bezoek aan dit speelhuis dat werkelijk eenig in zijne soort is, waar dag en nacht, op Zondig en in de week, de avontu riers uit de oude en de nieuwe wereld heen stroomden, om het goud met volle handen op de roulette te werpen. Nauwelijks was men een zware poort door, of men hoorde een onbestemd geruisch. Hierop afgaande, kwamen wij in een groote, door on telbare waskaarsen verlichte zaal, waar de bui tengewone pracht een ontzaglijken indruk maakte. Groote, dikke porfieren zuilen waren kwistig met goud versieringen bedekt. Voor de hooge vensters hingen dikke gordijnen van zwaar, rood fluweel, gedragen door verguld-ijzeren stangen. En dan de menschen? Woorden in alle talen troffen mijn oor. Daar het rnij echter niet mo gelijk was een algemeen overzicht te krijgen trachtte ik mijne opmerkzaamheid tot enkelen te bepalen. De kapitein drong zich door de menigte, ik volgde hem op de hielen, en spoedig stonden wij voor een groote, met het traditioneele groene laken bedekte tafel, waaraan misschien veertig of meer spelers zaten. Ieder had een kleine dan oorlog en alzoo een toestand, in strijd met de constitutie, die daarvoor de goed keuring van het Parlement eiseht. En thans zitten wij op Formosa belegerd, evenals in Tonkin. Maar wij hebben niet alleen met Chineezen te doen, vreemde handen zijn het, die hen doen handelen. Er heeft zich een net van diplomatieke intriges gevormd, waarmede Frankrijk wordt tegengewerkt. In den tegenwoor- digen toestand van Europa behoorde Frankrijk zich van verre expedities te onthouden; het behoorde zich te concen- treeren, te vereenigen langs zijn gren zen, te streven naar een nieuw staat kundig evenwicht, dat veiligheid, aan Europa en aan zichzelf verzekerde. Zóó heeft Duitschland het begrepen, zóó had Frankrijk het moeten opvatten, vooral nadat Engeland van het Drie-Keizers-ver- bond was uitgesloten." Ook in Duitschland verheffen zich meer en meer stemmen tegen de groote som men, die het leger jaarlijks verslindt. Dit werd o. a. in den Rijksdag gedaan door den sociaal-democraat Bebel; de minister van oorlog antwoordde hem hierop, dat het gevolgde systeem uit muntend was, dat Duitschland aan het leger zijn grootheid te danken had, en dat er dus aan het militaire stelsel niet getornd mocht woiden. De Congo-Ooriferentie is nog druk aan den gang, en Stanley speelt daarbij een «erste viool; het bericht, dat hij tot doctor honoris cousa werd benoemd, is echter onjuist. Er zijn commissies be noemd, die de verschillende quaesties eerst van alle kanten moeten bekijken, vóór zij op de Conferentie ter sprake komen. Over de belastingen is men het reeds eensnu komt de vrije scheep vaart op de Niger en de Congo aan de beurt. weegschaal voor zich, om zijn inzet daarin af te wegen, want gemunt goud was zeldzaam, maar daarentegen zag men veel goudkorrels en stofgoud. Naast iederen speler lag een geladen revolver en een opengeslagen bowiemes, twee instrumenten, wier diensten zeer dikwijls werden ingeroepen. Naast een heer, die naar de laatste mode gekleed was, stond een reusachtige bosch bewoner, die waarschijnlijk in Kentucky het levenslicht had aanschouwd, want hij hield zich met het geliefkoosde tijdverdrijf der Kentuckiërs onledig, namelijk met zijn mes spanen uit een dik stuk hout te snijden. Aan de andere zijde der tatel zag men eenige ve itegenwoordigers van de hartstochtelijkste spelers, die erop de wereld zijn. Mexcicanen en Zuid-Amerikanen, die door den rijk Join van de ontdekte goudvelden verlokt waren de uitgeputte placers van Californië te verlaten. Verderop stonden eenige officieren der Engel sche marine, die van de omstandigheid, dat hun schip hier gestationneerd was, gebruik maakten om de zeden en gewoonten in deze hun jongste kolonie te leeren kennen. Naast hen zag men inlanders, kooplieden, mulatten van allerlei ge laatskleur, Europeesche avonturiers, wier rr.eer of minder gebruind gelaat op een langer of korter verblijf in de kolinie wees verder gele zonen van het Hemelsche Rijk, vuilgele Maleiers, die waarschijnlijk tot het inzicht waren gekomen, dat zij als bandiet in Australië meer konden verdienen dan als zecroovers in de wateren van hun vaderland; maar vóór alies zag men het roode hemd van den eigenlijken goudgraver, den rechtmatigen heerscher in dit hol, waar men niet alleen at, dronk en speelde, maar elkaar ook naar alle regelen der kunst ombracht, tiots politie-agenten en sheriff, aan wie men des noods den toegang inet geweld weigerde. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1