Officiëele Publication. Buitenlandsch Overzicht. niet eens, of hij in de Theems gegooid of in een gekkenhuis opgesloten moest worden. Het is wel niet te verwachten dat zeer spoedig «natuur en waarheid" ook van de regeling onzer dagelijksche behoeften den grondtoon zullen uitmaken, en we vreezen zelfs, dat dit ons schrijven er niet veel toe zal bijdragen. Toch is het niet overbodig, even te doen uitkomen, dat we er op dit oogenblik verre van verwijderd zijn. Mogelijk vindt deze of gene het onderwerp belangrijk genoeg, om er eventjes over na te denken Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien de wetten van den 19. Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), betrek kelijk de nationale militie, benevens het koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127) Doen te weten, dat op Donderdag den 8sten en Zaterdag den lOden Januari 1885, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de natio nale militie zal plaats hebben van jonge lingen, die in den loop van het jaar 1866 geboren en alzoo in 1886 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering: Art. 15. «Jaarlijks worden voor de «militie ingeschreven alle mannelijke in- «gezetenen, die op den 1. Januari van «het jaar hun negentiende jaar waren «ingetreden. «Voor ingezeten wordt gehouden: 1. «hij, wiens vader of, is deze overleden, «wiens voogd ipgezeten is volgens de «wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad «No. 44): 2. hij, die geen ouders of «voogd hebbende, gedurende de laatste, «aan het in de eerste zinsnede van dit «artikel vermeld tijdstip voorafgaande, «achttien maanden in Nederland verblijf «hield; 3 hij, van wiens ouders de langst- «levende ingezeten was, al is zijn voogd «geen ingezeten, mits hij binnen het «Rijk verblijf houde." «Voor ingezeten wordt niet gehouden «de vreemdeling, behoorende tot eenen «Staat, waar de Nederlander niet aan «den verplichten krijgsdienst is onder- «worpen, of waar ten aanzien van de «dienstplichtigheid het beginsel van we- «derkeerigheid is aangenomen," Art. 16. «De inschrijving geschiedt, 1. «van een ongehuwde in de gemeente, waar «de vader, of, is deze overleden, de moe- «der, of, zijn beiden overleden, de voogd «woont2. van een gehuwde en van «een weduwnaar in de gemeente waar «hij woont3. van hem, die geen vader, «moeder of voogd heeft of door dezen «is achtergelaten, of wiens voogd buiten »'s lands gevestigd is, in de gemeente «waar hij woont4. van den buiten »'s lands wonenden zoon van een Neder- «lander, die ter zake van 's lands dienst «in een vreemd land woont, in de gemeen- »te, waar zijn vader of voogd het laatst «in Nederland gewoond heeft Art. 17. «Voor de militie wordt niet «ingeschreven1 de in een vreemd Rijk «achtergebleven zoon van een ingezeten, «die geen Nederlander is; 2. de in een «vreemd Rijk verblijf houdende ouder- «looze zoon van een vreemdeling, al is «zijn voogd ingezeten3. de zoon van «den Nederlander, die ter zake van 's lands «dienst in 's rijks overzeesche bezittingen «of koloniën woont." Art. 18. «Elk die volgens art. 15 be- «hoort te worden ingeschreven, is ver- «plicht zich daartoe bij Burgemeester en «Wethouders aantegeveven tusschen den sisten en 31sten Januari. «Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont- «stentenis is zijn vader of, is deze over- «leden, zijn voogd tot het doen van die «aangifte verplicht." Art. 20. «Hij, die eerst na het intre- «den van zijn 19d» jaar, doch vóór het «volbrengen van zijn 20ste, ingezeten «wordt, is verplicht, zich zoodra dit «plaats heeft, ter inschrijving aantegeven «bij Burgemeester en Wethouders der «gemeente, waar de inschrijving volgens «art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met een boete van 25 tot ƒ100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier koste- looze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen, eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 19 December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT,doen te weten, dat op Zaterdag, den 27. December aan staande, des middags te twaalf uren, aan de pui van het raadhuis dezer gemeente zal worden afgelezen 's Konings publi catie van den 5. December 1884 (Staats blad no. 229), betreffende de plechtige afkondiging der wet van 5. December 1884 (Staatsblad no. 228), tot verande ring van art. 198 der Grondwet. Amersfoort,! den 17. December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De dynamiet-ontploffing bij de London- Bridge is hoogstwaarschijnlijk het werk van Ieren, maar evenmin als de vorige keeren is er nu een spoor van hen te ontdekken. Juist zeventien jaar geleden hadden zij een gevangenis, waarin twee fenians zaten opgesloten, gedeeltelijk in de lucht laten vliegen, bij welke gele genheid twaalf personen gedood en meer dan honderd gewond werden. Men had toen nog wel vooraf de politie met het geheele plan in kennis gesteld en toch was deze niet in staat het te verhinderen. De Sociaal-democraten en de centrum partij in den Duitschen Rijksdag hebben Bismarck op hatelijke wijze een neder laag toegebracht. De Rijkskanselier had het voorstel gedaan een tweeden directeur aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te benoemen, op een tractement van 20.000 Mark, en hij had uitdrukke lijk te kennen gegeven, dat hij er bijzon der op gesteld was, dat dit zou gebeuren* In 1877 reeds had hij zich overwerkt en zijn ontslag moeten vragen; slechts' door de benoeming van een helper-plaats vervanger was het hem mogelijk gemaakt te blijven. Wilde men hem nu de mid delen weigeren zich verder te doen ver vangen, dan wenschte hij ook van alle verdere verantwoordelijkheid voor de lei ding der buitenlandsche politiek te wórden ontslagen. Op zijn ambtseed verzekerde hij, dat de post en het geld noodig waren geloofde men dat niet, en stemde men den post af, dan zou men hem daarmede een getuigenis van onwetendheid of van onbekwaamheid geven. Kracht en gezond heid had hij voor vaderland en Keizer opgeofferd; men mocht hem de middelen, voor den dienst benoodigd, dus niet wei geren. Zijne staatkunde van den laatsten tijd had Duitschland nu al vele jaren lang de vele millioenen eener mobilisatie bespaard, op politiek gebied mocht men de zaken dus wel wat breeder op vatten. Officieel gaf hij de verzekering, dat met het tegenwoordig personeel de werkzaamheden niet meer konden wor den afgedaan, en hij voor zich zou in eene verwerping van dezen post slechts een streven zien, om hem het leven on aangenaam te maken. Trots deze dui delijke verklaring werd door zijn vij anden van de slechte opkomst der concervatieven en nationaal-liberalen ge bruik gemaakt, om het voorstel te ver werpen. Dat deze wraakneming op den populairen Kanselier algemeene veront waardiging wekt, is te begrijpen; de Kölnische Zeitung noemt het ergerlijk en beschamend, dat de eerste staatsman van zijn tijd, die het Duitsche Rijk heeft gegrondvest en thans twaalf jaren den vrede handhaafde, op 70-jarigen leeftjjd voor den Rijksdag moet komen met de verklaring, dat hij voor den r.oodzake- lijksten arbeid, dien hij zelf niet verrich ten kon, hulp noodig heeft, en dat men zoo iets durft weigeren, alleen om hem te sarren. Dit was echter nog slechts de tweede begrooting, en men acht het niet onwaarschijnlijk, dat het voorstel bij derde lezing zal worden goedgekeurd. De begrooting van onderwijs is door de Fransche Kamer aangenomen; zij ver wierp echter een voorstel tot herstel van den door de Commissie geschrapten post voor de theologische faculteit. Daar de Kamer ochtend- en avondzittingen houdt, om des te spoediger vacar.tie te kunnen nemen, werden ook de begrootingen van Binnenlandsche Zaken, Algerië, Koop handel en Koloniën afgedaan. Art. 18 van Binnenlandsche Zaken (geheime uit gaven voor openbare veiligheid) gaf aan leiding tot een vinnig debat, waarin de minister Waldeck zich met warmte tegen de beschuldiging van oneerlijkheid ver dedigde, maar het art. werd toch met 308 tegen 194 stemmen aangenomen. De internationale tentoonstelling te New-Orleans is Dinsdag door president Arthur geopendmen moet echter zeg gen, dat hij het zich gemakkelijk genoeg maakte. Hij bleef rustig te Washington in het «Witte Huis" en verklaarde de tentoonstelling per telegram geopend. Men had de electrische geleiding gemaakt van het Witte Huis naar de werktuigen galerij, en de president bracht, door in zijn zaal op een knop te drukken, te New-Orleans de werktuigen in beweging. De Tentoonstelling is nog niet geheel gereed; maarzij is reeds zeer belangrijk en belooft schitterender te zullen worden dan eenige andere Amerikaansche ten toonstelling. Vooral de afdeelingen voor land- en tuinbouw en katoen, de afzon derlijke nijverheidstentoonstelling van de negers, als ook de electrische afdeeling zijn belangrijk. In het midden van het teirein is een concertzaal, die 12000 menschen kan be vatten. Het reusachtige stoomschip Great Eastern doet op de Mississippi dienst als hotel. De tentoonstelling geniet 1.300.000 dol lars subsidie van het Congres en de Zui delijke Staten brachten onder elkander een millioen dollars er voor bijeen. In de wijk Vilette te Parijs werd eer gisteren weder een vergadering gehouden van zoogenaamde werklieden zonder werk. Natuurlijk werd er weèr gedreigd met een demonstratie op de openbare straat want, heette het, van de verdorvene be stuurders des lands is er niets voor de zaak der revolutie te verwachten. Er waren eenigen, onder deze een vrouw, die tot gematigdheid en verzoening aan maanden maar zij werden, als niet be hoorende in den kring, de deur uitgezet. De voorzitter las o. a. een adres voor, geteekend door 56 soldaten, waarin zij hunne medewerking beloofden voor de ophanden zijnde revolutie. Toen het adres voorgelezen was, werd het verbrand. Een der aanwezigen stelde voor een stuk papier, met den naam van Waldeck-Rou- seau, minister van binnenlandsche zaken, aan den muur te hechten en bij het heen gaan het te bespuwen. Dit voorstel werd aangenomen en dienovereenkomstig ge daan. Er werd, evenals voor drie weken in de Salle Levis en vóór acht dagen in de Salie Favier, een besluit genomen, een vergadering in de open lucht te houden. De Engelsche regeering heeft een straf vervolging wegens zeerooverij en diefstal ingesteld tegen Ross, Preston en Chalk, drie gezagvoerders van Noordzeeloggers, thuis behoorende te Yarmouth. Het drie tal wordt beschuldigd van op den 29 Juli met acht andere zeelieden de Duitsche drankschuit Diedrich aan de Hollandsche kust gewelddadig te hebben geënterd en uit de schuit tabak, drank en andere waren ontvreemd te hebben, ter gezamen lijke waarde van 814 mark. Tot dusver is alleen Ross gevat, die gisteren te Yar mouth voor den rechter verscheen. De zaak is uitgesteld tot Dinsdag, als wan neer ook Preston en Chalk vermoedelijk zullen gevat zijn. De overheid heeft met dat doel een kanonneerboot naar de Noordzee gezonden Amersfoort, 20 December 1884. Onze stadgenoot, de heer D. A. van Haselen, heeft nu een beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te 's-Heerenhoek. De heeren Prins en Zwanenburg zonden ons eene kaart van te koop aangeboden landerijën, gelegen in den Staat Minnesota, langs den Chicago Milwankee en St. Paul- spoorweg, met verzoek tot bespreking daarvan in ons Blad. Slechts gedeeltelijk kunnen we hieraan voldoen. Emigratie in gewone omstan digheden toch kan goede resultaten gevenmaar bepaalde voorstanders van landverhuizing, om de tijdelijke werke loosheid en algemeene malaise, anders dan in bepaalde gevallen, zijn we niet. Zoovele gelukzoekers, die naar het uit gebreide Amerika vertrokken, kwamen bitter teleurgesteld en ongelukkig terug j of bleven daar in kommer achter, omdat ze geene middelen hadden de terugreis te ondernemen. Wil iemand echter daarheen gaan, met een somme gelds, groot genoeg, om daarvan te leven tot hij met de Ameri kaansche toestanden bekend is en een middel van bestaan gevonden heeft, dan kan hij in den Staat Minnesota vrucht bare prairiegronden genoeg vinden, om er als vee-, paarden-, schapen-, of var kensfokker een onafhankelijk, goed bestaan te vinden. 50 a 60 gulden voor een Hectare goed land is zeker niet te duur, terwijl daarenboven de koopschat nog gedeeltelijk beleend kan blijven. Zijn wij wel ingelicht dan moeten er vooral onder de werkbazen hier ter stede zijn, die zich niet vereenigen kunnen met de hier tot stand gekomen zijnde «Ver- eeniging voor werkverschaffing". Zij zien hierin ten onrechte eene ongewenschte concurrentie. Wij zeggen ten onrechte; want naar wij vernemen zal het dagloon 50 centen zijn en dus te laag, om hen te kunnen benadeelen. Door de heeren P, Noordhoff en S. M. Smit uitgevers te Groningen, is een adres aan de Tweede Kamer gezonden ten aan zien van de auteurs-overeenkomst met Duitschland, waarvan zij ons een afdruk toezonden. Zij sluiten zich aan bij adressen, die hieromtrent reeds zijn in gediend en vestigen de aandacht der Kamer op eene zinsnede in de Memorie van Toelichting, die naar hunne meening niet juist is opgevat. Volgens hen kan de Regeering niet bedoelen het voordeel, verbonden aan het exploiteeren in Duitschland van oorspron kelijk Nederlandsche boeken, maar doelt op vertalingen van Nederlandsche werken. Hoofdzakelijk komen adressanten alzoo op tegen de voorstelling der Regeering, als zou exploitatie van Duitsche vertalin gen van Nederlandsche boeken in Duitsch land voor Nederlandsche auteurs groote voordeelen opleveren. 317de STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 17 e#t 18 December. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prij* van f 1500 No. 13569. Prtyzeii van f 30 401, 413, 425, 428, 446, 457, 464, 494, 568, 571, 586, 590, 2157, 2236, 2262, 2318, 2340, 2363, 2387, 2411, 2470, 4627, 4648, 4655, 4709, 4857, 4872, 4875, 5908. 6000, 6712, 6782, 6856, 13001,13127,13411,13431,13446,13507, 13528, 13581 en 13589. Te zamen 43 prijzen: Baarn. Zondagmiddag werd door de Baarnsche Jongelingsvereeniging voor ge mengd Koor alhier in de zaal van het Amalia- hotel hare tweede matinée voor kamer muziek gegeven. Alles, wat op vocaal en instrumentaal gebied ten gehoore werd gebracht, slaagde volkomen naar wensch, jammer dat het publiek niet in grooter getale opgekomen was, om van deze zeldzaam voorkomende matinées's te pro- fiteeren. Donderdag had het bestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, door tusschenkomst van den heer van Griet huizen van Rotterdam, voor de leden met hunne dames eene kunstbeschouwing ge organiseerd, waarop eenige teekeningen en etsen van beroemde hedendaagsche meesters tentoongesteld waren. De heer Kummer, onderwijzer aan de openbare school (Eemnesserweg)alhier, komt voor op het drietal als Hoofd aan eene der scholen te Voorschoten. Soest. De hier bestaande Commissie van Weldadigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin hield gisteren hare jaar- lijksche uitdeeling. 101 behoeftige leer lingen der openbare scholen werden, voor getrouw schoolbezoek, met een hemd, een paar kousen en een paar klompen beloond 155 mannen- en vrouwenhemden werden er uitgedeeld en daarenboven 40 wollen dekens. Al het naai- en breiwerk was gereed gemaakt op de meisjes-werkschool "der Commissie, waar daarenboven in den loop des jaars het benoodigde vervaardigd werd voor een flinke luiermand voor 25 behoeftige kraamvrouwen. De genees-, heel- en verloskundige hulp aan de arbei dende klasse komt mede zoo goed als geheel voor hare rekening, terwijl zy ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2