Gemengd Nieuws. Qfficiëele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. In de Transvaal worden, volgens de jongste berichten, volksbijeenkomsten ge houden, die niets goeds voor Engeland voorspellen. Zooals te verwachten was, beginnen de Boeren partij te trekken voor hunne uitgeweken stamverwanten in 'ton- zijdige gebied. Reeds nu wordt verklaard, dat niet toegelaten kan worden, dat Engel- sche troepen op het grondgebied van den Transvaalschen Staat komen, zooals zij volgens de jongste conventie met Engeland zouden mogen doen, als het noodig werd geoordeeld, om het land door te trekken of er tijdelijk in te verblijven bij oorlog of twisten met de inboorlingen van het onzijdige gebied. In verband met een mogelijk we der optreden der cholera te Rome of in Italië, wordt het oprichten van een ei gen hospitaal voor choleralijders dooi den Paus krachtig voortgezet. Op den Vaticaanschen heuvel in de nabijheid der St. Pieterskerk gelegen, wordt het door zeven van elkander gescheiden af- deelingen gevormd, en geheel volgens de eischen van den laatsten tijd inge richt. Het strekt zich uit over een ter rein van ongeveer 69.000 vierkante me ters. Dezer dagen overleed te Benaris, in Britsch Indiö, een generaalsweduwe Mrs. Kennedy, die 97 jaren werd en 18 kinderen, 80 kleinkinderen, 73 achter kleinkinderen, en 5 achter achter klein kinderen nalaat. Haarvader, haai echt genoot, 2 zoons. 1 schoonzoon en 4 kleinzoons zijn of waren Engelsche ge neraals, en er zijn ook een aantal kolo nels, kapiteins en luitenants onder de nakomelingen van deze krijgsmansmoe der. Uit Madrid wordt gemeld, dat op nieuw aardbevingen hebben plaats gehad te Jaen, (Malaga) die echter weinig schade aanrichtten. De prefect van Grenada heeft de stad Alhama bezocht, waarvan 1300 buizen zijn verwoest; 302 lijken zijn reeds gevonden, en 280 personen werden gekwetst, die in het hospitaal worden verpleegd. Onder de inwoners, die in den omtrek der stad zijn gekam- peeid, heerscht gebrek. Alle kerken wa ren ingestort. Voorts hebben zich aardschokken doen gevoelen in de stad Capeleira, gelegen in de Sierra Nevada; eenige bewoners zijn gekwetst. Sedert 25 December zijn te Velez, in de provincie Malga, twee-en-dertig schok ken waargenomen. Volgens een telegram aan delndépen- dance beige, zouden door de aardbevingen wel tienduizend personen gedood zijn. In de beide Kamers is met veel sym pathie over de ramp en de slachtoffers gesproken. De Regeering is uitgenoodigd zooveel en zoo spoedig mogelijk hulp ie bieden. De Fransche kroonpretendent Naun- dorff, die beweert een kleinzoon van Bodewijk XVII te zijn, heeft een procla matie uitgevaaidigd, waarin hij zich be roept op zijn rechten op den troon en Frankrijk aanspoort een toevlucht te zoeken in het katholieke geloof en het Heilig Hart, waaraan hij en zijn huis zich hebben gewijd. Het stuk is ondertee kend «Charles" en gedagteekend van Paray le Monial. De Naundorff-pretendent rekent blijk baar op den steun van de geestelijkheid. Hij heeft meer aanhangers dan men oppervlakkig denken zou. Een te Tou louse uitgegeven blad, ter bevordering van zijne aanspraken, heeft 6000 geabon- neerden. Gedurende den zomer van dit jaar werden te Parijs in de Seine de volgende doode dieren gevonden, volgens onlangs openbaar gemaakte staten 3929 honden, 349 katten, 1910 ratten, 191 vogels, 130 konijnen, 23 stukken vleesch, 8 ganzen, 3 kalkoenen, 2 schapen, een geit, een aap een varken en een kalf. De correctioneele rechtbank te Antwer pen heeft den ook hier te lande bekenden W. K. de Rooy van der Does, met vrij spraak van 'tgeen hem verder werd ten laste gelegd, enkel veroordeeld wegens «breuk van den ban van uitdrijving" tot 1 maand gevangenisstraf. Eene deputatie van de »werklieden zonder arbeid" heeft op het Parijsche stad huis aan den Voorzitter van den gemeente raad schriftelijk de wenschen dier arbei ders overhandigt. Er is zeker niet veel kans, dat ze ingewilligd worden, wanneer ze overeenkomen met het manifest, dat namens eenige werklieden-vereenigingen in het licht werd gezonden en waarin van den gemeenteraad niets minder wordt verlangt dan lo. eene som van 500 mil- lioen francs beschikbaar te stellen, om in de behoeften van het werkvolk te voor zien, 2o. de schorsing te gelasten der huishuren beneden de 500 francs en 3o - onbewoond staande huizen aan de werklieden ten gebruike af te staan. Ook de jongste dochter der Koningin van Engeland Prinses Beatrice zal op 27- jarigen leeftijd in het huwelijk treden. Haar aanstaande gemaal is Prins Hein rich van Battenburg, de derde zoon van Vorst Alexander van Battenburg, de Broeder van den Vorst van Bulgarije. De Koningin verlangt uitdrukkelijk, dat het jonge paar in Engeland zal blijven wonen. In een officieel telegram, door Ge neraal Brière de Isle afgezonden, blijkt dat de Fransche troepen tot Tuyen-Guan zijn voortgerukt en den Chineezen een groot verlies hebben toegebracht. Z. H. de Paus heeft bij het in ont vangst nemen der gelukwenschen van de kardinalen opnieuw verklaard, dat voor het Pausdom de toestand te Rome meer en meer bezwaarlijk en ondragelijk wordt, daar men het zelfs de minst beteekenende rechten betwist. Met kracht handhaaft de Paus zijne aanspraak op onafhanke lijkheid. Hij protesteert tegen het invoeren der echtscheiding, volgens hem, den ondergang des huisgezins, het verderf voor de opvoeding der kinderen, een maatregel, welke leidt tot den ondergang van den staat. Het is te vreezen, zeide hij, dat de Opperpriester van deze nieuwe beproevingen niet vrijgesteld zal blijven, zoolang hij te Rome gebukt zal gaan onder de vreemde overheersching. De Zoon Gods, die door de vlucht ontkwam aan de woede zijner vijanden, zal zijne bescherming niet aan zijne Kerk onthou den. De gebeden der Katholieken moeten het oogenblik der verlossing verhaasten. In de stad Luik wordt nu een be lasting op de piano's als weelde-artikel ingevoerd. Men is reeds bezig met het tellen van de instrumenten in de huizen. Op den Nieuwjaarsdag van 1884 ging een rijk jonkman te Liverpool met een zijner vrienden een weddenschap aan, dat hij het geheele jaar lang den nacht onder den blooten hemel zou doorbrengen. De prijs was £10,000 (ƒ120,000). De jonge man liet zich, voor veel geld, allerlei opzettelijke toiletten voor alle jaargetijden maken en hij had bijna zijn weddenschap gewonnen, als niet op het laatst een ongelukkig toeval tusschen- beiae gekomen ware. Op Kerstavond had hij zich nl., voor hij naar zijne koude rustplaats ging, wat al te veel met verwarmende dranken ge sterkt en de politie bracht hem sin kennelijken staat" naar het bureau, waar hij dien nacht op stroo moest liggen. Hij had nu de weddenschap verloren en het armzalige gedwongen logies kostte hem niet minder dan 10,000 p. st. Een woord, aan Amersfoortsche jongelui, die een ambacht geleerd hebben. Jongelni! Voor zoover ge deze courant leest, zult ge daarin, al meermalen eene advertentie hebben gelezen van de Afdeeling Utrecht ter bevordering van Fabrieks- en Hand- werks-Nijverheid. Die afdeeling heeft tot alle jongelui in de Provincie Utrecht, die een ambacht geleerd hebben, het verzoek gericht zich bij haar aan te melden. Waartoe'? Dat zullen we u zeggen. De Utrechtsche Afdeeling ter bevorde ring van Fabrieks- en Handwerks-Nijver- heid heeft eene wedstrijd uitgeschreven. Alle jongelui, van 1421 jaren, kun nen gedurende dezen winter, in hun vrijen tijd iets maken, wat zij maar willen. Dat zij het goed en netjes moeten doen, spreekt wel van zelf. Hetgeen zij gemaakt hebben moet dan later worden opgezon den naar Utrecht. Van alle voorwerpen, daar ingekomen, wordt dan eene tentoon stelling gehouden. En als de tentoonstel ling afgeloopen is, worden die gemaakte voorwerpen verkocht. Niet alleen, dat men dan het geld krijgt, waarvoor het voorwerp verkocht is, maar men ontvangt nog eene eervolle vermelding, die zoo'n werkman zijn leven lang tot aanbeveling verstrekken kan. Gij hebt het nu zeker wel begrepen? Maar hoort nu verder! Uit bijna alle plaatsen in deze Provincie, uit Utrecht, Baarn, Breukelen, Abcoude, Baambrugge, enz. hebben zich jongelui hiervoor aangemeld. En uit Amersfoort? Geen enkele. Schaamt ge u niet Zijn ook hier geen flinke, knappe jongens Moet de heele Provincie zoo'n slechten dunk van de Amersfoortsche jongens hebben Dat is om nooit te vergeten! Waarom zoudt gij u niet eens meten met de jongelui uit Utrecht, evengoed als die uit andere plaatsen. Het is voor de heeren te Utrecht, die de vereeniging uitmaken, eene groote teleurstelling geweest, dat ge U niet hebt aangemeld, om mee te doen aan den wedstrijd. En daarom hebben zij besloten U daartoe nog in de gelegenheid te stellen, door den termjjn van aangifte te ver lengen lot den lOden van deze maand. Tot zoolang kunt ge dus nog terecht. En dus nu /liet achtergebleven, hoor! Indien ge niet weet, )vat ge moet doen, of waar ge U moe,t ^-ï/^elden, gaat aan n.aar naar den heer Sjothpuwer, die zal het U «'.el z^gen- Ge kunt daar dan meteen een inschrij vingsbiljet krijgen. Komt jongelui, Nu niet gedraald Houdt de eer van Amersfoort op De Redaclit. Wegens ongesteldheid van Mevr. Cath. Beersmans zal door de Afdeeling Rotter dam van de Koninklijke Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" op heden, Woensdag 7 Januari, in plaats van het aangekondigde Tooneelstuk Seraphine wor den opgevoerd Suzanne, Oorspronkelijk Tooneelspel in 3 Bedrijven door Jan C. de Vos. Gevolgd Door: Kleine Vogeltjes, Blijspel in 3 Bedrijven, naar het Fransch van Eugène Labiche en Delacour, door Rosier Faassen. De Hoofdrollen worden in deze stukken vervuld door Mevr Jeanne de Groot, en de Heeren Rosier Faassen, D. Haspels en Jan C. de Vos. Jan Makkienje, in den laatsten tijd de dezer stede zoo berucht geworden, is door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, zul lende hij, na verloop van dien tijd, wor den overgebracht naar een bedelaars gesticht. Voor een veertigtal militairen, die op Nieuwjaarsavond ons militair tehuis bezochten, was het daar een recht ge- noegelijke avond. Niet alleen, dat zij zich tegoed deden aan chocolade en kren tenbrood, maar ook gezellige kout onder ling en gepaste toespraken van den heer A. Wartena en van een der aanwezige officieren, brachten het hare daartoe bij. Wij wenschen ons militair tehuis voor het jaar 1885 zegen toe op haar nuttig streven. (Was voor het vorige nummer bestemd, doch is toen blijven liggen.) Men verzekert ons, dat Maandag morgen 60 manschappen naar den Amersfoortschen berg vertrokken zijn, om daar voor rekening der Vereeniging tot Werkverschaffing, alhier wandelpaden aan te leggen door de bosschen. Allen, die zich voor dat werk had den aangemeld, zijn ten bestemden tijde ook verschenen. Onder het werkvolk heerscht de beste geest en zij treuzelen niet, maar werken. Ze ontvangen een daggeld van 60 centen. Dat is niet grootmaar gedachtig aan het «beter een half ei dan een leêge dop," mogen ze wel dankbaar zijn, dat ze ten minste iets hebben. Met werk noch daggeld kan overigens den werkbazen afbreuk gedaan worden, dat spreekt van zelf; want als ze bij een baas meer geld kunnen verdienen, zal niemand het hun kwalijk nemen, dat ze gaan. Heden morgen, tusschen zes uur en half zeven begon hier de brandklok te luiden en werden alarmsignalen gegeven. Eenige opschudding verwekte dit al aan stonds, dat spreekt van zelf. De brand spuit rukte uit. Na ingenomen informatiën bleek het, dat er brand was in de hooibergen van de boerderij van Vonk in de Birkt, welke geheel zijn uitgebrand. Mevrouw de Wijs, onze vroegere stad- genoote, interesseert zich te Veenendaal, hare nieuwe woonplaats, zeer voor het ouderwijs der talrijke fabriekarbeidsters. Nu weer heeft zij eene bewaarschool ge opend, in vereeniging met andere Dames. Persoonlijk opende zij die met gebed en gezang, waarbij een hartelijk en liefde vol woord, waarin zij aandrong op rein heid en getrouwe opkomst, niet weid gemist. Wij kunnen niet anders dan een der gelijk streven van harte, toejuichen. We ontvingen het volgend verslag, dat we, om zijn belangrijkheid, gaarne in ons blad opnemen Kort Verslag der Vereeniging Dorcas, over 1884 en hare werkzaamheden gedurende dien tijd. De Vereeniging ontving aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contributiën der werkende leden de som van f571.94. Het was haar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel moge lijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende het jaar zijn door haar 26 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkelen trachten te lenigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 214 huisgezin nen uitdeeling is gehouden van: 326 Hemden, (mannen, vrouwen, kinder,) 84 Lakens, 47 Dekens, 153 paar Kousen en Sokken en 9 Baaien Kleedingstukken. De belangen der Vereeniging worden bij hare gewone jaarlijksche inzameling, die in deze maand zal plaats hebben, op nieuw beleefdelijk aanbevolen. Amersfoort, 1 Jan. 1885. Namens de Vereeniging, G. SIDDRÉ, J. G. BIERMAN. Naar men ons mededeelt zullen be paaldelijk aanstaanden Maandag de werk zaamheden aan de spoorlijn Amersfoort - Nijmegen worden hervat. Honderdvijftig werklieden kunnen worden geplaatst. De toevloed is groot. Gelijk de vorige jaren is ook nu bij de Hervormde gemeente alhier het ker kelijk jaar begonnen met de zoogenaamde «week der gebeden." Eiken avond te zeven uren wordt er godsdienstoefening gehouden. Maandag was voorganger Ds. A. War tena met onderwerp Lof en dank zegging. Dinsdag ging voor Ds. Barger van Leusden, die tot onderwerp had Schuldbelijdenis, en verootmoedi ging. Woensdag zal optreden Ds. Immink, met het onderwerpgebed voor de kerk van Christus. Donderdag gaat voor Ds. Stutterheim, van Austerlits, met punt van behan deling Gebed voor de volken. VrijdagSpreker Ds. Schorten van Amsterdam, Gebed voor huisgezin en onderwijs. Zaterdag treedt 'op de heer Geel, Evangelist te Amsterdam, met gebed voor In- en uitwendige zending. Bij elke godsdienstoefening wordt eene collecte gehouden, ten behoeve der zen ding. Men zegt, dat Vrijdag in de Teut straat twee knapen, die het oneens waien, elkaar met kalk hebben gegooid, waarbij een der kinderen zoodanig in het aange zicht werd getroffen, dat het misschien het gemis van één oog zal hebben te betreuren. Soest. De bevolking in deze gemeente bestond op 31 December 1884 uit 1948 mannelijke en 1828 vrouwelijke, samen 8776 personen. Er werden in dit jaar 108 kinderen geboren en wel 55 jongens en 53 meisjes. 241 personen hebben zich in deze gemeente gevestigd110 mannen en 131 vrouwen. Het aantal overledenen bedroeg 73 en bestond uit 39 mannen en 33 vrouwen. 240 personen, waaronder 122 mannen en 118 vrouwen, hebben deze gemeente in den loop des jaars ver laten. Voorts 27 paren door den echt ver bonden. Onder de geborenen kwamen voor 5 onechten, 1 tweeling en 6 als levenloos aangegeven. Tot de overledenen behoorden 44 on- gehuwden, 17 gehuwden en 11 in we duwstaat. Veenendaal. Men verlangt hier we derom aan te dringen op eene betere organisatie der brandweer. Bij het begin van brand bij de Roest voor eenige da gen, weigerden allen, op één persoon na, wiens huis naast het brandende per ceel was gelegen, op order van den brand meester B. B. van Leeuwen, ook maar een hand aan de spuit uit te steken, en moest hij zelf de spuit trekken en op de brug voor de woning van den heer C. Bos alhier werd het gekibbel al zeer hevig; door flinke houding van den brandmeester, den heer J. de Ruiter, kwam hier echter spoedig gelukkig een einde aan. Ds. W. Ringnalda te loon op Zand, heeft bedankt voor het beroep naar deze gemeente. De dames die zich hier tot eene commissie hebben gevormd, ter beharti ging van de belangen van de bewaar school en eene inrichting in het leven wenschen te roepen, om fabrieksarbeidsters onderricht te geven, mochten zich aan vankelijk wel in veler belangstelling ver heugen, maar toch is de hen verleende stoffelijke steun niet zoo ruim, als men kon verwachten, 't Is toch treurig, en het moet ook den leden der commissie, die zich zooveel moeite getroostte, leed doen aan mejuffrouw de Wed. J. Kennedij, de trouwe kindervriendin, de uitnemende onderwijzeres, die verleden Vrijdag 41 jaren aan het hoofd der bewaarschool stond, en steeds eene toelage van f6 's weeks genoot, Niu slechts f 4 per week te kunnen toestaan, terwijl zij daarbij meerder arbeid, nu ook des Zaterdags middags, zal moeten verrichten. Zeker ware het te wenschen hierin alsnog ver andering werd gebracht. Dat het daar- stellen der bedoelde inrichting voor fa- brieksarbeidsteis gewenscht is, bleek ook zeker uit de velen die zich aanmeldden, om onderricht te ontvangen, voorshands kunnen echter slechts een 40tal worden toegelaten. Zal het goed zijn dan moet de commissie, bestaande uit mevr. de Wijs, geb. Weiier en de dames Martinius en Molemans, over meerdere middelen te beschikken hebben, eerst dan zal zij met vrucht kunnen werken. Men schijnt hier nog niet algemeen in te zien, dat liefdadigheid een terrein is, waarop allen, wien een warm hart in den boezem klopt en die het goede willen, zich moeten vereenigingen, vooral ook daar, wanneer het zooals hier een wel daad betreft, aan kinderen en aan onze toch reeds zoo stiefmoederlijk bedeelde fabrieksarbeidsters, bewezen. Dat had hij niet verwacht. Een Parij sche commissaris van politie, die onlangs in den trant van Salomo recht wilde spre ken, kwam van die poging leelijk af. Er verschenen twee huurlieden voor hem, die elkander het bezit van een papegaai betwistten, en om nu te beslissen, wie de ware eigenaar was, gaf hij last, den vogel binnen te brengen en los te laten. De man, naar wiens kant de papegaai dan heen vloog, zou geacht worden, de eigenaar te zijn. De partijen schaarden zich ieder aan een kant, en .de papegaai werd losgelaten. Maar in plaats van rechts of links, vloog Coco onmiddellijk naar den rechter. «Schurk! Heb je al ontbéten?" krijschte de brutale vogel, en viel met de hem eigen kracht op het reukorgaan van den wijzen man aan, die slechts met moeite van het nijdige dier bevrijd werd en in dubbele beteekenis «een neus" kreeg zooals hij nog nooit gehad had. Verkeerde veranderzucht. Het goud- leeren behangsel, in de trouwzaal der ge meente Monnikendam, zal weldra door een nieuwmodisch, maar zeker van min dere stabiliteit, vervangen worden. Het bod van 2000 was voor de meerderheid der Raadsleden te aanlokkelijk 2 leden stemden echter tegen. Iets voorde dames. Een der nieuwste modes is het schilderen op zijde of flu weel van japonnen, tafelkleeden enz., dat tegenwoordig in Frankrijk en Duitsch- land veel gedaan wordt. De patronen wor den, met behulp van een warm strijkijzer, op de stoffen afgedrukt en_dan met fijne olieverf daarop geschilderd. Zulke bloemen en figuren zijn vrij duurzaam. Dit schil deren zal zeker een geliefd dameshand- werk worden. Op de tentoonstelling van porselein, schilderkunst enz., in het Am- sterdamsch Panorama, zijn er proeven van te zien. Een concurrent van katten. Een hoen derliefhebber verhaalt, in het Duitsche blad Furs Haus, van een hem toebehoo renden haan, die muizen vangt zoo goed als een kat. Het is een groote haan een bastaard Brahma, en bij schiet, zoodra hij een muis gewaar wordt, op het diertje toe en verslindt het met huid en haar. Men moet echter, zegt Dr. Karl Rusz, naar aanleiding van het zeer belangwek kende feit, den haan daarom niet tot de roofvogels rekenen. Hij is een van de zoogenaamde Allesfresser" (alles eters.) Te rijken zegen. Den arbeider J. v. d. H., onder Nijkerk, werden op het Kerstfeest 3 meisjes geboren. Moeder en kroost zijn zeer welvarend doch het gezin zeer behoeftig. Kerk- en Schoolnieuws. Naar Wageningen is bij de Her vormde gemeente beroepen, Ds. G. Vlug, te Nijkerk. Voor Lienden heeft bedankt Ds. C. Hattink, te Nieuw-Vennep, (cl. Haarlem). Aangenomen het beroep naar de Herv. Gemeente Willige-Langerak, Ds. G. Salomons te Oosterbeek. Op 1 Jan. waren aan de Theol. School te Kampen ingeschreven 79 stu denten, waaronder 39 litterarische. Het eerste studiejaar heeft 19, het tweede 14 en het laatste 16 theologische studenten. Acht leeraren zijn aan deze inrichting verbonden. Mejuffrouw J. Verweij te Apel doorn is benoemd tot onderwijzeres te Hoogcarspel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen den ingezetenen in her innering de navolgende bepalingen betrekkelijk de in deze gemeente geheven wordende BELASTING OP DE HONDEN. »Yoor de heffing dezer belasting wordt als eigenaar of bezitter, en mitsdien als belasting schuldige gehouden het hoofd van het huisgezin waarin de hond wordt, onverschillig of die, hond meer bijzonder aan een der leden van het huisgezin mocht behooren. Personen op zich zeiven bij anderen inwonende zijn persoonlijk de belasting verschuldigd. De jaailijksche belasting bedraagt voor eiken hond drie gulden. Verwisseling van honden, ge durende den loop van het dienstjaar bij den zelfden belastingschuldige, heeft geene vermeer dering van belasting tengevolge. liet bedrag der belasting wordt op de helft ver minderd voor honden uitsluitend] gehouden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nij verheid of ter bewaking van gebouwen of erven. De belasting is niet verschuldigd: le voor honden beneden den leeftijd van twee maanden; 2e voor honden gehouden op vaartuigen door daarop wonende schippers, niet wonende doch slechts tijdelijk verblijvenden in de gemeente, mits de honden het vaartuig niet verlaten 3e voor honden toebehoorende aan personen buiten de gemeente wonende, vergezeld van hunne meesters of geleiders en niet langer dan drie dagen binnen de gemeente verblij vende. Bij langer verblijf binnen de gemeente is daarvoor de belasting verschuldigd, die echter wordt teruggegeven overeenkomstig de bepaling van art. 10 der verordening op de invordering dezer belasting, indien de honden niet langer dan 14 dagen binnen de gemeente verblijven. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. De volle belasting is verschuldigd voor honden aangegeven vóór 1 Juli. B\j aangifte na dien tijd is slechts dc halve belasting verschuldigd. Ieder die belastingschuldig is voor een of meer honden, doet daarvan jaarlijks in den loop der maand Januari aangifte ten kantore van den gemeente-ontvanger, door invulling en ondertee*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2