BUITENLAND. Plaatselijke berichten. De vereeniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, heeft eene geldleening uit geschreven van f200000, rentende 4% pCt. 's jaars. Met volle instemming bevelen wij deze geldleening aan, en hopen, dal er zeer velen in den lande zullen gevonden wor den, om gelden daarvoor beschikbaar te stellen. Het doel toch, dat menschlievend- lieid ten grondslag heeft, kan niet anders dan door ieder worden toegejuigd. Eene collecte voor de armer, te Amerongen gehouden, bracht f236 op. Nog is daar, door tusschenkomst van Graaf Bentinck, voor de armen ontvangen eene som van f 400. Een partij diamant weid dézer dagen door iemand te Amsterdam gele verd. De betaling bleef echter achter. De kooper werd al meermalen door den verkooper hiertoe aangemaand. Daar ont moetten zij elkaar in de Paardenstraat. De kooper ging op de vlucht. Op het Thorbeckeplein haalde Je verkooper hem in; doch de vluchteling sprong nu, ten einde raad, in de Heerengracht. Door eenige menschlievende menschen werd hij er echter uitgehaald, die hem dus in staat stelden de zaak der diaman ten nader te regelen. Van de 70 jongelingen, die tegen gisteren bij het instructie-bataljon te Kampen waren opgeroepen, zijn 43 aan genomen 5 zijn afgekeurd jen 3 afge wezen voor onvoldoend examen6 hebben bedankt en 13 voldeden niet aan de op roeping. Een 70-jarig grijsaard uit Benschop is Zondagnacht te Tuil en 't Waal over leden, vermoedelijk tengevolge eener ver wonding, door zekeren J. K. hem toege bracht. De Justitie is er heen, om een go- rechtelijk onderzoek in te stellen. Voornamelijk als bezuinigings maatregel worden tegen Maart a. s. aan 's Rijks Marinewerf te Willemsoord weer 50 werklieden ontslagen. De lucifersfabrikanlen te Eind hoven hebben zich in den laatsten tijd genoodzaakt gezien de werkloonen aan merkelijk te verminderen. Door eenige ingezetenen in de Residentie worden pogingen aangewend, om de gelegenheid te openen voor hunne landgenooten, tot het inschrijven van giften voor het ongelukkige Spanje, dat door aardbevingen, mijnrampen en bui tengewone sneeuwjachten zoo zwaar ge- teisterd wordt. De Hollandsche liefdadigheid zal ook hier wel weer haar plicht weten te be trachten. De lieer L. de Rooij te Tilburg is voor de som van f48948 de minste inschrijver voor de werken op het ge deelte Amersfoort—Kesteren van den Spoorweg AmersfoortNijmegen. Er L varen 23 biljetten ingeleverd. Te Barneveld zijn in 1884 geboren 204 kinderen, 99 jongens en 105 meisjes. Het aantal overledenen bedroeg 123, als 70 mannelijke en 53 vrouwelijke. 1 Voorts zijn daar gesloten 67 huwelij- ken. Uit de gemeente vertrokken 226 mannen en 213 vrouwenterwijl daar kwamen wonen 218 mannen en 188 vrouwen. Te Zeist zijn in 1884 geboren 119 jongens en 91 meisjes, waarbij 4 onecht. Overleden zijn 53 personen van het mannelijk en 57 van het vrouwelijk ge slacht. Gehuwd zijn 51 paren. In een onzer vorige nummers deelden we mede, dat E. van der Kraats, beschuldigd van den op 8 Januari '84 te Veenendaal plaats gehad hebbenden brand, op vrije voeten was gesteld. Eergister heeft Kraats echter moeten verschijnen voor den rechter van instructie Mr. F. C. W. Koker, in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem. Zeven getuigen zijn insgelijks gedag vaard. Uit Parijs wordt bericht dat Me vrouw Hugues vrijgesproken is van moord, maar veroordeeld tot 2000 frc. schade vergoeding aan de civiele partij en in de kosten. De ruim 20.000 Mark, die den Rijkskanselier Von Bismark uit Elberfeld zijn toegezonden, om zich daarvoor een tweeden directeur van Buitenlandsche Za ken aan te stellen, dat geld is door Von Bismarck aangenomen. Hij deed dit met een briefje, waarin hij zich vooral ge troffen verklaart door het groot aantal kleine bijdragen, en zegt, dat hij in het 'geschenk eene eervolle aanmoe diging ziet en eene erkenning vgn het gevaar, 't welk het Rijk bedreigt door de vorming van meerderheden, die slechts negatieve besluiten kunnen nemen. Het geld zegt de kanselier ten slotte, lean hij niet besteden voor het doel, door de gevers beoogd, maar mettertijd hoopt hij hun dienaangaande een voorstel te doen, 't welk hij verwacht, dat hunne goed keuring zal wegdragen. Uit Durban wordt gemeld, dat een groote volksvergadering te Potchefstroom zich verklaard heeft voor eene vereeniging der Zuid-Afrikaansche Republiek en de Oranje-Vrijstaat. Ter bereiking van ditdoel weiden een of- en defensief verbond en een tolverbond wenschelijk geacht. Het bevestigt zich, dat nog in deze maand 6000 man Frunsche troepen naar Tonkin zullen gezonden worden, en in de volgende maand weèr 6000. In Regeeiings-kringen verwacht men eerlang het bericht der inname van Langson. Het gevaar, dat groene behangsels kunnen opleveren, is dezer dagen weer gebleken aan het Zweedsche Hof. De Kroonprinses gevoelde zich in den laatsten tijd minder wel, en bij onderzoek is ge bleken, dat hare ongesteldheid toegeschre ven moest worden aan de behangsels in haar schrijf- en slaapvertrek, die veel arsenicum bevatten. De kamers werden onmiddellijk nieuw behangen. Van Amerikaansche petroleumvaten moeten tegenwoordig in Duitschland de rechten \an kuipers werk worden betaald. De prijs van het verlichtingsmiddel is daardoor natuurlijk opgeslagen. Met eene oprechtheid, die een weinig in het onhp- beschnainde speelt, geeft de Norddeutschc Allgemcine te kennen, dat de maatregel genomen wordt in het belang en ter aanmoediging van den invoer van Russi sche aard-olie. Een hevige gasontploffing had Zon dagmiddag te Hamburg plaats op den Netten Wall, een der drukste straten. Voorbijgangers bemerkten, dat uit den kelder van een huis een sterke gaslucht drong. Zij maakten een der bewoners opmeikzaam daarop. De man en zijn vrouw waren onvoorzichtig genoeg, om met een brandende kaars naar den kelder te gaan, en zoodra zy beneden waren ontplofte het gas met een ontzettenden knal. Beiden werden zwaar gowondde man overleed binnen weinige uren en de vrouw ligt in hopeloozen toestand. De eigenaar van een kleedermagazijn op de benedenverdieping werd door zijn venster op straat geslingerd en een voorbijkomen de omnibus waggelde gevaarlijk heen en weer. De vloer van een boekwinkel in het buis werd als met reuzenkracht op gebroken, een zware ijzeren geldkist vloog in de lucht en kwam een goed eind weegs verder neer, en tal van glas ruiten in den omtrek, waaronder vele kostbare spiegelruiten van groote winkels, werden verbrijzeld. De oorzaak van de ontploffing was een lek in de gasleiding. Dinsdagochtend had er aan de Nationale Bank te Brussel een groote opschudding plaats. Een klerk had er 13,000 fr. ontvangen en moest daarvan een zekere som betalen. Met de som ging hij naar het betaalloket, en gaf een biljet van 1000 fr. om dit tegen specie in te wisselen. Middelerwijl stak hij de overige biljetten van 1000 fr. in den zak van zijn overjas. Schier onmiddellyk daarna voelde hij in den zak en bemerk te, dat de 12 biljetten van 1000 fr. ver dwenen waren. De klerk gaf een gil van schrik en ontroering. In een oogwenk was de deur der Bank gesloten en kwain de politie een onderzoek doen. Al de aanwezigen werden onderzocht en een voor een uitgelaten, maar het geld werd bij niemand gevonden. Heeft de dief den tijd gehad om buiten te ge raken'? Of was de schat zoodanig ver bolgen, dat het geld aan het onderzoek ontsnapte? In alle gevalniets is terug gevonden. Men kan niet te voorzichtig zijn in dezen tijd, als men waarden in zijn be zit heelt. Woensdag ontving op de markt van Brussel een koopman in gist een som van 2000 fr.en eenige minuten la ter had men er hem van ontlast. Men hield vier kerels, of liever op het uiter lijk te oordoelen, vier heeren aan; een dezer hy zat warm in een pelsjas had den schat in den zak. Tc Bay Roberts, op Newfoundland, zijn weer ongeregeldheden uitgebroken tus- sclien Protestanten en Katholieken. De eerstgenoemden, de nOranje-mannenu hielden eenige Redemptoristen-zendelin gen uit New-Yoik in hun huis gevan gen, trokken gewapend in troepen door de straten, richtten een oranjeSoog met vlaggen voor de katholieke kerk op, om singelden de kerk en beletten den Bis schop daar dienst te houden. De Engel- sclie korvet Tenidos en een sterke poli tiemacht zijn afgezonden, om de orde te herstellen. Volgens telegrammen uit Nieuw-York zou weer eens een vrijbuiters-expeditie op Cuba zijn geland, en ditmaal meer kans van slagen hebben dan met vorige dergelijke ondernemingen 't geval is ge weest. Te Havanna heerschte groote ont steltenis. Den hoogsten toren der wereld is men voornsmens te bouwen op het ten toonstellingsterrein voor 1889 te Parijs. Het gevaarte zal een hoogte bereiken van 300 meters en geheel in yzer zijn opgetrokken. Om het bovenste vlak te be reiken, zullen vier lifts binnen in den toren worden aangebracht. Op dit vlak zal men in tijd van oorlog al de bewegingen van den vijand tot op 60 kilometer af- stands gemakkelijk kunnen bespieden. Een toren van Babel ontbrak nog maar in het moderne Babylon. Tot lsten luitenant bij de dd. Schut terij alhier is door Z. M. den Koning be noemd de heer G. J. Buys, eeivol ont slagen luitenant ter zee, 2e kl. Bij de Herv. gemeente alhier, zal he den avond, in plaats van den Evangelist Geel. de Zendeling Bieger voor de ge meente optreden. Wij vernemen van betrouwbare zijde, dat een 13tnl jongelieden, leer lingen der Burgeravondschool alhier, zich hebben aangemeld voor den wedstrijd te Utrecht, uitgeschreven door het Bestuur der Vereeniging voor Fabrieks- en Hand- werksnijverheid. In deze gemeente zijn in het jaar 1884 geboren 272 meisjes en 255 jongens, samen 527 kinderen, waaronder 29 onecht. Door den echt zijn verbonden 122 pa ren; terwijl het sterftecijfer een getal aanwijst van 173 vrouwelijke en 160 mannelijke overledenen. Omtrent den brand aan de Birkt, bij den landbouwer T. Vonk, kunnen we nog mededeelen, dat de eigenaar der vier ver brande hooi- en graanbergen niet tehuis was, toen de brand uitbrak. Hij was nog kort geleden met een wagen varkens naar de markt te Utrecht gereden. De aangerukte spuiten hebben van de hooi- en graan bergen niets kunnen behoudenalleen het woonhuis bleef gespaard. Men deelt ons mee, dat niets verzekerd was. Men denkt aan kwaadwilligheid. Naar men ons mededeelt zijn er lieden, van wege de vereeniging tot werkver schaffing, op den Amersfoortschen berg reeds 50 manschappen aan het werk. Een gedeelte daarvan hakt bout om, of rooit de stammen. Een ander gedeelte maakt den grond ellen, terwijl weer anderen het afgehakte hout aan bossen binden. Sommigen zijn weer aangewezen, om de bossen hout en de stammen van de paden af te werken en op een aange wezen plaats op te stapelen. Manschappen, die voor het bovenge noemde werk ongc'j' zijn, worden gebezigd tot het fijnklóppen van puin, waarmee straks de paden zullen worden belegd, om die hard te krijgen. Laatstgenoemd werk wordt verricht in den Ylasakkerweg, bij den Lieve- Viouwentoren en bij de Koningspoort. Dat stukgeklopte puin wordt door an deren weer gesorteerd. Zoo vindt ieder zijn werk en wordt alles geregeld uit gevoerd, onder toezicht van den gemeente opzichter, den heer P. van der Hooff, en den heer J. Hoksbergen. Eerstgenoemden tot het inrichten der paden enz., laatst genoemden, om het werkvolk te contro- leeren. Harmonie en tevredenheid heerscht er onder het werkvolk, en zooals we ver nemen gaat het werk voort, zeer ten genoege der Commissie. De heer G. Prins stelt het werkvolk aan, vooral in de eerste plaats hen, die gehuwd zijn en groote gezinnen hebben. In de volger.de week zal het getal werk lieden weer vermeerderd worden. Vele Amersfoorters maken dezer dagen opzettelijk eene wandeling, om de ge maakte wandelpaden in oogenschouw te nemen. f, Dat er nog vele menschen zijn, wie het belang van den evenmensch niet ter harte gaat, bleek zeker Woensdagmorgen wel in onze stad. De straten waren zoo glad, dat men al zeer voorzichtig gaan moest, om niet gedurig uitteglijden. Toch was als bij uitzondering op eene zeer enkele plaats zand gestrooid. Als er op zoo'n tijd geen zandofasch gestrooid is, dan is de gewoonlijk wre velige uitroep van dezen of genen«Waar om zorgt de politie daar niet voor?" Wij vragensWaarom zorgen de ingezetenen daarvoor niet?" Mag ook het politie-reglement in zijn geheelen omvang aan velen niet bekend zijn, dit weet toch ieder zeker wel, dat bij gladheid der straten zand, asch of turfmolm moet gestrooid worden. Het is dus niets dan zorgeloosheid en onver schilligheid omtrent een mogelijk ongeluk voor den evenmensch. Dat velen wachten tot de politie het komt aanzeggen, daar mee is men eigenlijk niet verantwoord; want de politie behoeft dat niet te doen. Een belangrijk werk voor architec ten, aannemers en opzichters van werken, in het algemeen voor alle bouwkundigen, 'is heden in druk verschenen bij den uit gever P. Gouda Quint, te Arnhem. De tekst van het werk, dat in 6 afle veringen jaarlijks wordt uitgegeven, zal worden opgeluisterd met 6 platen in iedere aflevering, die betrekking zullen hebben op hedendaagsche kunst, oude kunsten kunstnijverheid. Bovendien zullen prijsvragen worden gesteld. Het werk, dat per jaar f 8 kost, heet de Bouivmeestcrbevat ontwerpen, schet sen, details en wordt bijeengebracht door het genootschap: ïArchitectura et Arni- citia" en F. W. van Gendt JGz., archi tect te Arnhem. Wij meenen hiermee genoeg gezegd te hebben, om aan het verzoek van den Uitgever te voldoen het werk aan te kondigen en aan te bevelen. De tweede abonnementsuitvoe ring, thans eene tooneelvoorstelling, werd Woensdagavond in Amicitia gegeven, door het Nederl. Tooneel, Afdeeling Rot terdam. Bijna alle plaatsen waren bezet. Wij kunnen uit deze opkomst zien, dat èn de leden van de Sociëteit Amicitia én de andere ingezetenen de vele bemoei ingen op prijs stellen van HH. Commis sarissen der Sociëteit. Mocht door de ongesteldheid van Me vrouw Beersmans het eerst aangekondigde tooneelstuk »Seraphine" niet ten gehoore worden gebracht; ïSuzanne", die er de plaats voor innam, mag waarde, misschien zeer groote waaide hebben, wij willen dit niet beoordeelen, maar zij heeft, wat den inhoud betreft, velen niet voldaan. Hoewel de voordracht der drie hoofd personen uitmuntend was, voldeed het daaropvolgend blijspel aKIeine Vogeltjes" veel meer. Zeer verdienstelijk noemen we dit. De verschillende rollen werden met tact uit gevoerd. Ieder toeschouwer kon dit waarnemen. Het herhaald applaus was dan ook eene welverdiende hulde door het publiek, den handelenden personen in dit stuk, ge bracht. Voordracht van Dr. 1. Mulder iu deu Arend. Gistermiddag te half één had in den Arend de aangekondigde lezing plaats door Dr. L. Mulder van 's-Gravenhage, daartoe uitgenoodigd door het Afdeelingsbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht. Behalve het bestuur was een vijftigtal hoorders, meest van den boerenstand, aanwezig, otn het zoo zeer tot nieuws gierigheid prikkelende onderwerp te hooren bespreken. Een boer wil graag zijne inkomsten vermeerderen en hierom zal dit wel een van de redenen zijn, waarom vooral zij in vrij grooten getale waren opgekomen. Blijkens de in ons Blad geplaatst zijnde advertentie zou de Spreker tot onder werp hebben: »Hoe kan de landbouwer zijne inkomsten vermeerderen?" Aan dat onderwerp bleef de heer Mulder getrouw, al moest ook menige boer nu en dan eene scherpe berisping hooren, omdat hij, door verkeerd geplaatste zuinigheid, juist eene tegenovergestelde uitkomst be werkte. De heer Mulder was in zijn voordracht populair, practisch en voor ieder begrij pelijk. Boven zijn lezing zou hij het liefst plaatsen: »Als het getij verloopt, verzet men de bakens." Voor den landbouwer was het getij verloopen. Hij kon niet meer langs de zelfde kanalen van vroeger zijne inkomsten vermeerderen, was sprekers meening. Niet alleen, dat in Frankrijk en En geland de tegenwoordige toestand van den landbouw bekommernis wekt, maar vooral ook in ons land zijn de omstan digheden treurig. Verschillende voorbeel den haalde hij hiervoor aan en wel in de eerste plaats den graanbouw. De groote voorraad, die voortdurend uit Amerika komt, was hiervan de oor zaak. En dat zou nog erger worden, meende hij, als in dat werelddeel het aantal spoorwegen nog zal zijn vermeer derd en ook Cuba zoo voortging zich op den graanoogst toe te leggen. Als bewijs hoe enorm laag de graan prijzen thans waren zeide hij, dat in 1784 in Engeland precies dezelfde prijzen wer den gemaakt, als thans in 1884, dat is 100 jaren later. Geen enkele boer moest thans meer graan bouwen, dan hij uitsluitend voor zichzelven noodig had, was Sprekers mening. En tot dat besluit zouden zij gereede- lijk komen, als zij de moeite wilden nemen eens uitterekenen, wat hun tegen woordig 1 mud graan kost, voor zij het aan de markt hebben. Zeil moest de boer het graan liever koopen, en Amerika het vooreerst maar laten leveren. Een groot gebrek voor den landbouw noemde hij het voorts, dat een boei meer grond onder den ploeg bracht, dan hij verantwoorden kon. Hierdoor komt hij mest te kort en dan weet men, wat er het gevolg van is. Liever moest hij weinig bouwland en zoo veel te meer weiland aanleggen. Op de vraag, wat een boer tegenwoor dig wel het voordeeligst verbouwen kon noemde spreker voedergewassen. Ook de bemesting werd door hem, in zijne voordracht niet vergeten. Zeer laakte hij hierbij het stelsel, door velen gevolgd, om de meststoffen met zand te vermengen. Indien een boer mest te kort komt^ moet hij almede niet zijn toevlucht nemen tot stroo, omdat daar niet veel inzit. Veel beter voldoet turfstrooisel. Daarom moest hij liever zijn stroo veikoopen en er turfstrooisel voor nemen. Voor de be mesting prees hij zeer aan. gele lupine te kweeken en die later onder den grond te spitten. Die maakt lange wortelen en is vooral uitstekend voor den knollen- bouw. Ook bij de behandeling van de vee teelt werd door Dr. Mulder nog al eenigen tijd verwijld. Op de tentoonstelling te Amsterdam was ons vee door eiken vreem deling bewonderd. Die gunstige uil komsten werden vooral bereikt door den goeden grond. Waarom echter heeft niet elke boer zulk vee vroeg Spreker. Het hoofdgebrek zit in de manier van dekken, zeide hij. Men gebruikte daarvoor, om voor wpinig geld klaar te wezen, te jonge stieren en stieren met gebreken. Het was dwaasheid een stier, als hij 3 jaren oud was, naar de slachtbank te brengen. In Engeland liet men ze vrij loopen en hield ze tot 10 of 12 jaar en ook wel zoolang, als hun kroost goed was. Ook aan het opkweeken van het vee werd hier te weinig zorg besteed. Veulens o. a. werden te slecht gevoed en moesten te vroeg werken. Er zat dan ook later geen fut, geen kracht in. De varkensfokkerij almede, was hier zoo, dat vreemdelingen ons erom uitlach ten. Men zorgde hier vooral voor zware varkens. Liever moest men zich toeleggen op kleinere varkens met vleesch. Men zorge hiertoe voor een goeden beer en zuiver en gezond eten. Ook het houden van kippen noemde Spreker een bron van inkomsten voor den boer. Daarbij moest men niet altijd denzelfden haan houden, maar gedurig voor nieuw bloed zorgen. Een groot verlies voor den landbouwer was, zeide hij, het laten wegloopen van gier. Elke boer moet voor een goede gier put zorgen. In Luxemburg had de regeering zelfs premiën gesteld op het vergaren van gier. Voorts moest men ook waken tegen het laten vervliegen van meststoffen in de lucht. Ook gips was uitstekend voor bemesting. Zeer prees de heer Mulder, bij het slot zijner rede aan, het inkuilen van groote massaas groen voer, door een niet te groot gat in den grond te maken en daarin het voeder te werpen. Als het er dan vast was ingetrapt en zorgvuldig van grondwater en lucht bleef afgescheiden, bleef het goed. Dat het soms wat bruin werd en stank gaf was niets. Zoo'n kuil kon een jaar zitten en de dieren eten het liever. Spurrie, mais, snijrog, garst, gras en wortelgewassen komen daarvoor in aan merking. Met den raad de verschillende zaden bij wijze van coöperatie te koopen en niet den sleur van onze voorouders te blijven volgen, sloot Speker deze nuttige voordracht, die met applaudissernent werd beantwoord. Van de gelegenheid hem iets te vragen, of met Spreker in debat te treden werd geen gebruik gemaakt. Naar wij vernemen heeft Jhr. Calkoen de Limmen ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De door hem bewoonde villa, eigendom van de heeren van Eeden c. s., is door den burgemeester aangekocht. Baarn. Gister herdacht de heer van Oostveen, hoofd aan eene der openbare lagere scholen alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn onderwijzersloopbaan begon. De belangstelling, hem betoond door oudleerlingen, kennissen en vele vrienden, gemeente-autoriteiten en oudon derwijzers was groot en recht hartelijk. Onder meer werd den jubilaris een fraai noteboomen schrijfbureau aangeboden. Putten. Den heer A. van Ganswijk, onderwijzer eener lagere school alhier, is door Z. M. den Koning een pensioen ver leend van f 150 's jaars. Soest. Binnen kort zullen hier zeven brandkranen geplaatst worden, die ge voed zullen worden uit de in aanleg zijnde waterleiding van Soesterberg naar Baarn. Naar het Centrum bericht zou onder vele ingezetenen binnen deze gemeente het plan bestaan tot het oprichten eener ondeilinge brandwaarborg-maatschappij. Staat der Bevolking en van der- zelver Godsdienstige gezindheid in de gemeente Soest, op 1 Januari 1885. Nederduitsch-Hervormden '1417 Evangelisch-Lutherschen 20 Hersteld-Lutherschen 3 Doopsgezinden 2 Christelijk-Gereformeerden 48 Roomsch-Katholieken 2286 Totaal van de bevolking der gemeente. 3776.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2