BINNENLAND. BUITENLAND. barsten. De gemoederen der Soldaten waren in volle gisting, en de ondergeschiktheid aan de officieren was zeer gering. De Bevel hebber werd met moeite overgehaald zijne soldaten niet langer in de barakken te laten, maar in het vallen van den avond op het plein vóór het Stadhuis onder de wapenen te brengen, en bij elkan- dcren te houden, alwaar brood, kaas, bier en andere ververschingen onder hen werden uitgedeeld. Op deze wijze werden alle gele genheden henomen, en met eten en drinken de Soldaten bezig, en zooveel mogelijk tevreden gehouden. Deze gevaarvolle toestand duurde tot ruim middernacht, wanneer de bende eensklaps opbrak, en zich naar de Vesting Naarden begaf. Algemeene vreugde en hartelijke dankbaarheid vervingen de doorgestane angsten; een zoo onverwachte overgang van gevaren van allerlei aaid van bedreigingen, om met het ongelukkige Woerden een gelijk lot te deelen, in eene volkomene bevrijding, laat zich betér ge voelen dan beschrijven. Heeft het Stadsbestuur van Amersfoort, hetwelk in de kommer volle oogenblikken der laatste stuiptrekkingen van het vreemd ge weld, zooveel ijver voor Stad en Burgerij heeft aan den dag gelegd, alle aanspraak op de achting en dankbare gevoelens der Ingezete nen, het uitmuntend, staatkundig en regt vaderlijk gedrag van den Heere Onder-prefect van het Arrondissement Amersfoort, Baron van Snouckaert van Schaumburg, is bij uitnemendheid boven allen lof verheven. Het is vooral aan de aaneenschakeling van zorgen, aan de gadelooze voorzigtigheid en kloek beleid van dezen waardi- gen Magistraat, dat Amersfoort niet alleen de veiligheid binnen hare muren, maar inzonderheid, dat hare Ingezetenen het behoud van lijf en goed verschuldigd zijn. Dag en nacht was hij op de zijde van den Bevelhebber en van de officieren, die den meesten invloed op hem, en op de gistende gemoederen der naar moord en en roof dorstende Soldaten hadden. Langs dien weg onderschepte hij hunne neigingen, en regelde daarna dermate zijne handelingen, dat de zoo menigwerf bedoelde geweldadigheden werden afgewend. Onbetwistbaar hangt de behoudenis van goed en leven eener Burgerij in dergelijke duistere dagen veelal van het goed beleid en van de voorzigtigheid van het Bestuur af slechts ééne onbedachtzaam heid kan in de gevolgen onherstelbaar, en voor den Burgerstaat nameloos ongelukkig worden. Dat dan de ingezeten van Amersfoort nimmer den man vergeten, die, gedurende de hevige orkanen, welke in hunne Stad gewoed hebben, zoo getrouw heeft te roer gestaan, en door zoo vele zelfsopofferingen het schip, hetwelk hij zoo wel bestuurde, door alle de klippen, waarop het zoo menig werf dreigde te stooten, in eene veilige haven heeft doen aanlan den, maar zijn naam met waar gevoel van dankbaarheid uitgespro ken, en zijn wel verdiende roem aan het nageslacht worde over- gebragt. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat in die dagen (2528 Nov.) de Onder-Prefect Snouckaert de stad niet verlaten heeft, en dus onmogelijk uit Utrecht eene waarschuwing aan den Maire van Amersfoort kon zenden omtrent ongeregeldheden, enz., zooals in meergenoemd verslag van Flehité (blz. 5) te lezen staat. Op Zondag den 28<m Nov. 1813 alzoo, des morgens ten 4 uur, verliet Falba met zijne troep de stad, en werd de Utrechtsche poort uitgelaten door den Onder-Prefect Snouckaert, die daarbij de bewuste lantaarn in de hand had, en geassisteerd werd door den zoon van den Maire, den heer Scheltus. Falba, die beweerde terug te zullen komen en slechts eene wandeling te gaan doen, stelde hem verantwoordelijk voor alles wat er in zijne afwezigheid te Amersfoort zoude voorvallen. Korten tijd nadat de Baron Snouckacit in zijne woning was teruggekeerd, werd hij gewekt en meldde men hem, dat de Kozakken voor de Kamppoort stonden. Hij begaf zich daarop, wederom met dezelfde lantaarn, derwaarts en aarzelde geen oogenblik hen binnen te laten, niettegenstaande de bedreiging van Falba. Vervolgens zond hij een zijner zoons te paard naar Utrecht, om zoo mogelijk deze stad te bereiken en daar kennis te geven van het voorgevallene, hetgeen gelukte. De Kozakken kwamen alzoo niet des avonds eerst in de stad, zooals in het verslag vermeld wordt, hetgeen bovendien blijkt, zoowel uit het werk van den hoogleeraar Thcod. Jorissen (De omwenteling van 1813, 2 dln., Groningen, 1867), als uit nog een ander geloofwaardig boekske (De stad Utrecht in het jaar 1813, uit het dagboek van eenen ooggetuige (Hendrik Keetell), Utrecht, 1863), waar men leest, dat zij den 28en Nov. onder Prins Naraschkin door Amersfoort naar Utrecht trokken, en daar (namelijk te Utrecht) in den loop van den dag aankwamen. De eerste Kozakken vertoon den zich reeds des voormiddags ten 11 Va uur voor de poorten van Utrecht. Den 30en November ontving Snouckaert van het provisioneel be stuur van den lande van Utrecht zijn eervol ontslag als Onder- Prefect van het Arrondissement van Amersfoort, en werd den 2<ui December d. a. v. benoemd tot Commissaris van dat Arrondisse ment door het algemeen bestuur der Vereenigde Nederlanden, na mens Z. K. H. den Souvereinen Vorst (evenals de Heer van Tuyll van Serooskerken voor het Arrondissement van Utrecht), en den 29cn December tot Kolonel van den Landstorm te Amersfoort. Hij werd alzoo twee dagen later in dezelfde functie op nieuw benoemd, doch door het nieuwe bestuur en met een anderen titel. Het ontslag had dus niets anders te beduiden, als het ontslaan van den eed aan Keizer Napoleon gedaan, terwijl uit de wijze, waarop dit in meermalen genoemd verslag staat medegedeeld (blz. 5), men alligt zoude kunnen opmaken, dat men hem eenvoudig van zyne ambt ontzet had, omdat men over zijne handelingen niet te vreden was, terwijl juist omgekeerd zijn gedrag hem aanspraak gaf op bijzonderen lof en algemeene dankbaarheid. Na al het hier verhaalde zal het wel niet noodig zijn nog op te merken, dat ons Museum door de schenking van den heer Rit meester Snouckaert eene groote aanwinst heeft gedaan, en dat, zoowel het portret van zijn grootvader, als de lantaarn in kwestie, als historische gedenkteekenen uit Amcrsfoorts verleden, daarin eene eereplaats ten volle waardig zijn. Den schenker komt daarvoor den dank toe van al de ingezetenen dezer stad, die haar voorspoed en bloei op prijs stellen, en al ware het ook alleen om die reden niet onverschillig kunnen zijn omtrent het verleden, waarin toch ongetwijfeld de toekomst verborgen ligt. H. M. WERNER. Amersfoort, 20 Januarij 1885. Het uitgebreide advies van den Raad van State, over de voorstellen tot grondwetsherziening, is dezer dagen van wege Z. M. den Koning aan den Minis terraad gezonden. Men zegt, dat het met de gezond heids-toestand van Z. M. den Koning tegenwoordig alles behalve naar wensch gaat. Z. M. moet weer hevige en pijn lijke aandoeningen hebben van neuralgie, welke ziekte thans het vergevorderd sta dium is ingetreden. Waar slechts 21'. millioen noodig was voor de Koninklijke Nederlandsche Lokaalspoorwegmaatschappij werd niet minder dan f17679000 aangeboden. Dat is voor de gemeente Apeldoorn in de eerste plaats een verblijdend teeken, daar het groote werk der Lokaalspoorweg maatschappij, waarvan Apeldoorn het middelpunt is, hierdoor verzekerd is. Men zal nu met de uitvoering, waarvoor vele handen noodig zijn, spoedig een begin maken. De heer H. C. Van der Houven van Oordt heeft zijn ontslag genomen als voorzitter en directeur der locaal- spoorwegen Willem III. Bij resolutie van den minister van financien van 20 dezer is vastgesteld de 318e staatsloterij. De collecte zal worden geopend Woens dag 4 Maart en gesloten Zaterdag 14 Maart, terwijl de trekking zal aanvangen, Maandag den 30n Maart a. s. Door de Provinciale Staten van Utrecht is gekozen tot lid van Gedepu teerde Staten, de heer Mr J. W. M. Bosch. Tot Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Apeldoorn is gekozen de heer J. B. Hiigenholtz. In de plaats van Prof. Fruin te Utrecht, die overleden is, werd voorzien door de benoeming van den Hoogleeraar Mr. W. L. P. A. Molengraaff, die onder wijs zal geven in de burgerlijke rechts vordering. Zondag hield de Bond voor Alge meen Stemrecht te Amsterdam weer eene vergadering. Uit het verslag, daar gegeven, blijkt, dat het ledental 27000 en het getal afdeelingen 40 is. De heer H. A. van Beuningen, lid van den gemeenteraad van Utrecht, is door de directie van de Engelsche, Lon- don-Chattam-Dover Spoorweg-maatschap pij in Londen aangesteld als haar gede legeerde, om de belangen dier maatschap pij op het vasteland te bevorderen. De heer J. van Alphen heeft zijne herbenoeming tot Wethouder te Hengeloo aangenomen, maar de heer Middelburg, die als tijdelijk benoemd zijnde, bij af wezigheid van den heer van Alphen, diens plaats vervullen zou, heeft daarvoor bedankt. De algemeene armen-commissie te Zeist heeft aan de behoeftigen dier ge meente en aan die van Austerlitz en Soest eene uitdeeling gedaan van 81 hectoliters steenkolen en 700 harde turven. Eenige militairen kregen Zondag avond op de Mariaplaats te Utrecht een hevige twist, waarbij het trekken der sabels niet vergeten werd. De patrouille maakte gelukkig aan dit ergerlijk tooneel een einde. De felle vorst heeft ook te Am sterdam ten gevolge, dat de giften voor de commissie tot tijdelijke werkverschaf fing nog steeds blijven vloeien. Het be drag der ingekomen giften is nu reeds gestegen tot f 134622,43'/a en men ver wacht, dat nog meer zal inkomen. Teneinde de nog dikwijls voor komende misleidingen bij de werving voor het leger in Ned.-Indië te voorkomen, is bepaald dat minderjarigen, die zich aanbieden tot dienstneming bij de kolo niale troepen voortaan moeten overleg gen wanneer de vader is overleden, een bewijs van toestemming van de moeder voogdes en een bewijs van overlijden, van den vaderwanneer beide ouders zijn overleden, een bewijs van toestem ming van den voogd en een bewijs van den kantonrechter, wien het aangaat, dat hij, die de toestemming gaf, wettig voogd is. Tweepersonen uit Elburg, genaamd H. en W., die op de Zuiderzee bezig waren met schaatsenrijden, zijn in een gat geraakt en verdronken. Een kame raad van hen, die het zag en hen wilde redden, geraakte er ook in, doch werd door eenige visschers, die in de nabijheid aan de spieringvangst waren, gered, terwijl hun pogen, om de anderen boven water te brengen, geheel mislukte. Hunne lijken zijn later met veel moeite opge haald, en naar Elburg vervoerd. Op het ijs te Wageningen kwam eene dame met andere schaatsenrijders ir. bot sing, met het ongelukkig gevolg, dat zij viel en ernstige kneuzingen bekwam. Terstond werd geneeskundige hulp inge roepen haar toestand is niet zonder gevaar. Te Apeldoorn is bij het schaatsenrijden een jonkman zoodanig tegen een biug aangereden, dat zijn voorhoofd gevaarlijk gewond werd. Men wanhoopt aan zijn behoud. De Deutichem geraakte bij het schaat senrijden een gymnasiast in den Ouden IJsel en zou onvermijdelijk omgekomen zijn, zoo een ander leerling derzelfde klasse, B. Trouw, hem niet met eigen levensgevaar, na ongeveer 10 minuten worstelens, had gered. Door de hh. Ingenegeren c. s., te Utrecht, directeuren der Maatschappij »Let op uw einde", is een aanklacht wegens laster ingediend tegen den Heer G. Abbenhuis, te Arnhem, die in Octo ber jl. een artikel schreef tegen genoem de Maatschappij in de te Wageningen ver schijnende courant de Neder-Vcluwe. Om werk en daardoor brood te verschaffen heeft de Ingenieur Quartel, blijkens een ingezonden sluk in het Utrechtsch Dagblad, aan de IJselstoom- tramweg voorgesteld, in deze week, bij de Wilhelminasluis te Vianen, te doen bouwen eene halte geheel van ijsschotsen met deuren, ramen, vloer, dak buffet, canapees enz., alles van zuiver ijs. Aan het buffet, dat bediend moet worden door de drie mooiste Dames uit Vianen zal steeds te verkrijgen zijn schildpad soep, bouillon, chocolade, anijsmelk, enz. alles warm. Het gebouw zal geflankeerd worden door de pyramiden van Gizéh en Denderah, op 'as der grootte, van zuiver ijs. In plaats van mummies in graftombes, zullen binnen in dé pyramides, bloemen en vruchten te zien zijn. Van 12 tol 5 uren muziek, 's Avonds vuurwerk of bal, te Vianen. Over »Te huis," logement voor vrouwen te Utrecht, zegt het jaarverslag 1883/34 o. a. het volgede Door een groot aantal vrouwen meer der dan het vorig jaar, werd het »Te Huis," bezocht; tal van dienstboden von den hier een tijdelijk verblijf, zoo ook onderwijzeressen, die examen kwamen doen en vele anderen. Ook maakten ve len van de gelegenheid gebruik, om op uitgangsdagen of avonden den vrijen tijd hier dooi te brengen. De inrichting der huishouding geschiedt zoo zuinig moge lijk. De geheele ontvangst heeft bedra gen 2341.57, waarvan aan giften ƒ523.50 (hieronder een gift van f300). De jaarlijksche bijdragen waren 471.50, de logeergelder. 1097.25. Een compagnie infanterie uit Hoorn met een brigade-rijksveldwacht vertrok dezer dagen met den Officier van Justitie van Edam, om omstreeks 80 Volendam- mers, veroordeeld wegens het visschen met den wonderkuil, te arresteeren. De Raad te Edam hield eene vergade ring, ter behandeling van het adres der Volendammers, onlangs ingezonden om ontheffing van den hoofdelijken omslag en verzoek, om den steun van den Raad tot wijziging van de Rijkswetten op de visscherij. Met de bepaalde opdracht, om een definitief verbond te sluiten tusschen Duitschland en Transvaal is de heer Bee- laerts van Blokland, als gevolrnachtige van Transvaal, naar Berlijn vertrokken. Vooral is Duitschland daartoe geneigd nu ook met Engeland, ofschoon met en kele beperkingen, en Transvaal eene overeenkomst getroffen is. In den Spectator wordt »Oom Kriiger" afgebeeld met de kaart van Zuid-Afrika voor zich, waarop westelijk van Transvaal Angra Pequena en ooste lijk de Luciabaai staat aangewezen. Men legt Oom Paul daarbij de woorden in den mond «Ons heeft toch meer voor deel gehad van ons veertien daag in Berlijn, dan van de vijf maanden bij de Hollandsche Stamverwanten, met hun feestelijke aanzittingen en Bijbelsche toe spraken, zonder meer In deze woorden zou de heer Krijger zijn indruk weergeven. Na een hevig gevecht bij Kelung zijn de Franschen met verlies van 75 dooden en gewonden teruggeslagen. Men ziet een gecombineerden aanval tegemoet op Kelung en Temsui. Twee helsche machines zijn op nieuw in Londen ontplofd, die groote schade hebben aangericht in de vergaderzaal van het Lagerhuis. De centrale zaal, waar de coulairs der beide huizen eindi gen, is zwaar beschadigd. In Westminster-Hall zijn twee politie agenten ernstig gewond. Van één is de toestand hopeloos. Ook een bezoeker is gewond. In den Tower had ook eene ontploffing plaats, daar waar het magazijn van ge weren is. Alle vensters zijn vernield. Een begin van brand heeft men gebluscht. Van de vele bezoekers, die er juist in waren, zijn vijf personen gewond, waarvan twee vrouwen ernstig. Twee personen zijn gevat, maar weer losgelaten. Een liefhebber van Statistiek heeft berekend, dat in Frankrijk niet minder dan 30 staatkundige partijen bestaan. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met hier hare namen op te noemen. Door de Regeering van Peru is op nieuw een Engelsch koovaardijsehip in beslag genomen. Natuurlijk heeft En geland de onmiddellijke vrijlating ge- ëischt. Door het gerechtshof te Dortmund is weer een man, Sauerbrei genaamd, die een jong meisje ergelijk mishandeld en daarna vermoord had, ter dood veroor deeld. Een paar wachthonden van de ste delijke compostfabriek te Manheim hebben dezer dagen 's nachts ingebroken in een naburige schaapskooi en groote slachting aangericht onder de 200 schapen, die daar waren. Ruim 40 waren doodgebeten of akelig verminkt; GO anderen waren ge stikt in het gedrang, dat bij den aanval ontstond, en de overigen werden gewond of op de vlucht gejaagd. De veehandelaar, wien die schapen toebehoorde, dient nu een eisch tot schadevergoeding van ƒ3000 tegen het gemeentebestuur van Manheim in. In het Westminster-Aquarium te Londen zijn afgerichte zeehonden te zien. Zij spelen op de guitar, de trommel, de cynibalen en de bunjo, rooken en halen grappen uit. Zij duiken van hoogten, halen stokken uit het water, vangen visch die ze ongedeerd boven brengen, en een der dieren heeft 't zoover gebracht, dat hij als menschenredder kan dienst doen. Dit wordt vertoond door een man die met een vlot in het Water omkantelt, op welk oogenblik de zeehond toeschiet en op den rug zwemmende den man. met het hoofd boven water, naar den wal boegseert. In Weenen is zooveel sneeuw ge vallen, dat men zich daar op koloss'ale schaal vermaakt met het oprichten van sneeuwpoppen. Zoo verrees op den hoek eener straat een reusachtige Rus, die na een paar dagen 's nachts werd ver anderd in de welgelijkende slanke beel tenis van Sarah Bernhardt. Zeer kunstig was het elders verrezen beeld eener da me met een pelsmantel mof en sleep, alles vervaardigd dooy een beeldhouwer, die geen werk had. Hij had de aardig heid op de plaats van den zak een spaarpot aan te brengen en er het op schrift boven te plaatsen«Voor een zomermantel". Menige bijdrage voor een zomermantel neemt hij 's avonds mee naar huis. Een eigenaardige nieuwigheid wordt eerlang in het Russische leger ingevoerd. Ieder regiment nl. krijgt 16 honden en een bepaald jachtterrein, waar zoowel gewone soldaten als officieren moeten ja gen. Een dergelijke inrichting bestond reeds sinds lang bij vele Kaukasische regimen ten, waar zij van groot nut bleek te zijn voor het vei delgen van roofdieren. Ook hier is de verdelging van de wol ven hoofddoel, maar tevens zullen de jachten moeten strekken, om de officie ren en manschappen te oefenen in het overwinnen van allerlei moeilijkheden, het kiezen van hinderlagen enz. In Parijs is een Boeddhistentem pel geopend, en uit Ceylon komt een priester, om de Franschen tot zijn geloof te bewegen. Zaterdag jl. is voor het hof van gezworenen te Amberg (Beieren) geble ken, dat de daglooner Steinmann on schuldig was aan een misdaad, waar voor hij in 1876 tot tuchthuisstraf ver oordeeld was. Hij had in dat jaar zich bij een twist in een herberg als een woesteling gedragen, allen met den dood bedreigd en met zijn mes om zich heen gezwaaid. Daarom wilde men hem en zijn vrienden verwijderen, en bij de po gingen daartoe kreeg een der aanwezi gen een messteek, die hem binnen eeni ge dagen in het graf bracht. Toen Stein mann dat vernam, nam hij de vlucht, zoodat hij algemeen als de dader werd beschouwd. Hij verklaarde het zelf niet te weten, daar hij smoordronken geweest was. Hij werd gevat en veroordeeld tot 11 jaar tuchthuisstraf, echter bovendien wegens bedreiging en vernieling. Hij verdedigde zich enkel met een beroep op zijn dronkenschap, sprak na zijn veroor deeling met geen woord, dat hij onschul dig was en ook niet in de gevangenis. Nu is echter onlangs op aangifte van den broeder van den werkelijker! dader een nieuw onderzoek ingesteld, waaruit duidelijk aan den dag kwam, dat Stein mann den steek niet had toegebracht. Zaterdag is hem dit in de zitting aan gezegd en hij kon vrij heengaan. Intus- schen is zijn vrouw gestorven en zijn eigen kind herkende hij nauwelijks. Een verschikkelijk ongeluk had verleden week op de lijn WarchinBrus sel plaats. Een brievenbesteller, die zich op de spoorbaan bevond, toen de snel trein van Galais te Warchin passeerde, is door de machine getroffen en over een groote lengte van de baan medege- sleept. Op verschillende plaatsen vond men overblijfselen van het lichaam en de kleedingstukken. Zelfs is de pet van den ongelukkige tot aan Brussel aan de locomotief blijven haken, waar dan ook het eerst de sporen van het onheil ont dekt werden. Het spoorweg-ongeluk op de lijn DoornikBrussel, waarvan de telegraaf reedsbericht zond, heeft verleden week, des ochtends te 9 uur plaats gehad bij het station Bierghes. toen de wielband van een wiel aan den vierden waggon sprong, met het gevolg dat deze uit de rails sloeg. Door den schok brak de koppeling met het voorste gedeelte van den trein, hetwelk doorstoomde, terwijl de achter wagens in, op en door elkander schoven en geheel vernield werden. De machinist, die het ongeluk bemerkte, stopte onmid- delijk, en het personeel van den trein en van het station spoedde zich naar de plaats van het onheil, om de ongelukkige slachtoffers hulp te verleenen. Vreeselijk schouwspel leverde te ruïne van wagens op, te midden van sneeuw, die door het bloed der gewonden hier en daar rood geverfd was. Per telegraaf werd genees kundige hulp ontboden, die betrekkelijk spoedig, ook per extra-trein uit Engheim en Ath, ter plaatse was. Het aantal ge wonden bedraagt 14, van welke een drie tal geen hoop op levensbehoud meer liet. De materieële schade wordt op omstreeks 50,000 fr. geschat. Van Brussel kwam een trein met spoorwegwerkers, die in twee uren tijds den weg weder vrij maakten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2