Plaatselijke berichten. STATEN-GENERAAL. ilitaire maatregelen staaktwant anders u de bevredigende modus vivendi, die isschien spoedig gevonden zou zijn ge- zest, wel eens aan een luchtbel kunnen lijken. Doet zij dit niet, dan is het met fij groote zekerheid te voorspellen, dat ardoor opnieuw verwikkelingen zullen tstaan. Men is in Rusland toch al niet sticht over het groote alarm, dat i igeland direct gemaakt heeft, i Wat de berichten uit Egypte betreffen, o meldt men uit Korti, dat Wolseley j dagorder aan de troepen dank betuigt eft voor hun moed en toewijding voor zaak der vrijmaking van Egypte be- ond, en gaf de hoop te kennen, hen J ten het einde des jaars naar Khartoem n te voeren. Daar komt alzoo voor de aepen een tijdperk van betrekkelijke 1 erkeloosheid. Jammer, dat het leger er niet op be kend is voorwaarts te rukken tn het •leg om Khartoem te slaan. Het spreekt ch van zelf, dat de Mahdi de gedwongen st der Engelsche troepen zich ten nutte aakt. Hij heeft tijd genoeg, om door :t aanleggen van versterkingen enz. :h eene positie te verzekeren, die voor Ehgelschen, als ze in het najaar actief :nken optetreden, onneembaar is. Voorts in hij ook aanvallenderwijze te werk lan. Hoe dit zij zeker is het, dat het ngeland nog heel wat geld en bloed zal asten, alvorens het Egypte eervol zal I linnen verlaten. Kassala wordt bedreigd met het >t, dat Khartoem ondervond. In antwoord p een interpellatie van het Britsche agerhuis moest thans lord Edmund Fitz laurice bevestigen, dat het garnizoen van assala den 2 Februari een uitval heeft edaan, waarbij het 28 officieren en 632 lan verloor. Hij voegde er bij dat, zon- er de hulp van bevriende stammen, het ntzetten van die stad op groote moeielijk- eden stuit, daar zij op zoo verren afstand an de kust ligt. In eene openbare vergadering, door en Hertog van Portland gepresideerd, ieeft het Parlementslid James Lowther iet volgende gesproken, waaruit duidelijk dijkt, hoe de Tories over Gladstone lenken. ïGordon is opgeofferd aan partijbelan- ;en, zijn dood is de schuld van het chandelijk en misdadig gedrag der Re- jeering, die gewetenloos Engeland's zoon 'crraden heeft. Ze heeft gedobbeld met Ie levens van helden. Gordon's roem zal ien schitterende bladzijde vullen in de ■eschiedenis, maar op een andere blad- .ijde zal men melding vinden van den evensloop van een man, wiens naam geschandvlekt is door onverdragelijke nfamie, die rechtstreeks schuldig is aan le rampen, waaronder Engeland gebukt ;aat. ïln den heer Gladstone zal ieder, die profetiën van den Bijbel bestudeert, ge- reedelijk den anti-christ herkennen, wiens komst voorspeld is. Hij heeft alle volken van ons vervreemd. Het is de plicht van ons volk, Gladstone, den aarts-mahdi van Midlothian te verpletteren enz. enz. Deze ontboezeming kwam niet van een onverzoenlijken Ier of Dynamiter, maar van een geacht lid der Torypaitij. Hij werd hierbij luide toegejuicht. Een I4-jarig meisje te Parijs sprong dezer dagen uit wanhoop in de Seine, 't Was omdat ze niet mocht trouwen met de jongeling van haar keuze! De Keizer van Oostenrijk, daartoe ernstig aangezocht door Koningin Vic toria en den Groothertog van Saksen- Weimar, moet bij den Duitschen Keizer stappen doen in het belang van de aanspraken van den Hertog van Cum berland op den troon van Brunswijk. De liberale pers is over dit gerucht eenigs- zins ontstemd. Bij de katholieke missiën in Fran krijk is een brief ontvangen, waarin Welken? Niet te vechten. Onmogelijk. En hij zeide hem hoe een Caldiero, wonneer hij werd uitgedaagd, dit nimmer weigerde; en hoe dit geval na die poging van de tegenpartij, welke door hem was van de hand gewezen, niets ter wereld hem zou kunnen bewegen, zich terug te trekken. Gij wilt dus zeggen, dat zij eiken moed bezit, behalve dien, om af te zien van eer.e om strafwaardige dap perheid. Alessandro bloosde. Neen, zeide hij dien moed, welken gij van mij verlangt, bezit ik niet. J)e trage Novemberzon rees langzaam aan de kim, omgeven door bloedkleurige wolkenhet gras der velden was met rijp bedekt; de scherpe lucht deed de bla deren met een zacht geritsel nedervallen. Terwijl de getuigen de pistolen onder zochten en laadden, rookte Alessandro de Saldiero bedaard zijne sigaar aan de zijde van professor Fuloi, die zich geheel in zijne overjas had gewikkeld en den kraag tot over de ooren had opgetrokken. Iets verder, teekende zich met scherpe gemeld wordt, dateenige honderden zende lingen in de gemeente Yunnam vermoord zijn. Voorts zijn er de huizen der chris tenen geplunderd en daarna in brand gestoken. Men geloofde, dat dit alles geschied was op den geheimen last van den onderkoning van Yunnam. Donderdag-avond te 9 uur 45 minuten is op de Sterrowacht te Bredra, Italië, een hevige aardschok gevoeld. Alle meubelen schudden, de hanglampen slin gerden, en de vogels vlogen verschrikt door hun kooien. De schok duurde onge veer acht seconden en werd gevoeld te Bologna, Verona en Reggio d'Emilia. De tijd waarop en de duur van den schok waren verschillend. De kabeljauwvangst bij de Lofodden is in vollen gang en belooft voordeelig te worden, daar ze reeds vóór het einde van Januari omstreeks één millioen vis- schen, 2000 ton kuit, 2000 ton lever, behalve 100 ton levertraan opleverde, terwijl op denzelfden tijd van het vorige jaar zoo goed als niets gevangen werd. Den 31stenJan. waren bij de vischplaat- sen 2200 booten en 51 schepen van opkoopers verzameld. Het levergehalte is ook beter dan in de twee voorgaande jaren; in 1883 waren op 21 Jan. 900 a 1000 visschen noodig voor eene ton lever, in 1884 den 3den Febr. omstreeks 600 en nu 400 a 520. Een gevangen genomen Atjeher gaf, volgens eene medededeeling aan het A. Hbld., zijne indrukken over den At- jeh-oorlog als volgt weer: Volgens hem waren de Atjehers met den oorlog eig ingenomen. Hij bezigde een uitdrukking, welke ik niet beter kan weergeven, dan met: Zij zijn zoo blij weer voor vol te worden aangezien. «Atjeh was geheel en al vervallen en vergeten», ging hij voort. «Vijfhon derd soldaten, die waren doorgemarcheerd en volgehouden hadden (een jaar of tien geleden) zouden het rijk hebben ten on der gebrachtNu leeft Atjeh wéér; het heeft zijn prangbesaar (groot oorlog) even goed als Turkije alles komt er langzamerhand boven op; in geen eeuw zijn er zooveel ringils (rijksdaalders) in het land geweest: de hoofden hebben prachtige geweren, gouden horloges, stok ken rnet goud beslagen ja wat niet al? Sommigen kloppen er een prach tig pensioen uit! De handel in wapens en munitie, in levensmiddelen en in nut tige voorwerpen, die men vroeger niet wist dat bestonden, bloeit en tiert, hoewel, 't is waar, op dit oogenblik min of meer gedrukt door al die kapal prang (oorlogschepen) op de reè, maar die hadden zij vroeger wel meer gehad en bleven in den regel niet lang veel schade deden die schepen echter niet, omdat de kusten van Atjeh te uit gestrekt zijn, om behoorlijk bewaakt te kunnen worden.Hij dacht wel dat de Hollanders nog een paar jaren zouden blijven, nu die nieuwe bentings pas zoo netjes klaar zijn.Maai welk een han del, Toewan, op die pasars (markten)! De oudste menschen herinneren zich zulk een drukke en voordeelige negotie niet, in kippen, in eieren, in tabak, in sarongs in 't kort, in alles. Wat wil men in Al lah's naam meer.« Zondagmorgen heeft Ds. Busweiler, toen nog Predikant bij de Vrije gerefor meerde gemeente alhier, zijn afscheid gepredikt, waarbij hij tot grondslag zijner rede legde de woorden van Petrus, in Matth. 19 vers 27: Wij hebben alles verlaten en zijn u gevolgd wat zal ons geworden In zijne toepassing ontvouwde hij voor de gemeente de redenen, die hem tot heengaan dwongen. Schoon niet wetende waarheen, zou hij echter zijn lot Gode aanbevolen houden. Aan het einde der Godsdienstoefening lijnen de krachtige gestalte van graaf Spaturzi in 't flauwe morgenlicht af, die de groote Havanasigaar welke hij tus- schen de tanden hield, deed dampen als de pijp eener locomotief. Zijne gelaats kleur was niet bleeker, noch kleuriger dan gewoonlijk maar droeg altijd het kenmerk van de bloeiende gezondheid, die zijn eigendom was en niemand zou eene an dere uitdrukking op dat gelaat hebben kunnen ontdekken dan van iemand welke ontstemd is, omdat hij eene zaak moet verrichten, die hem mishaagt. Alessandro sloeg zijn tegenstander nauwkeurig gade, met eene soort belang stelling, welke niets vijandigs in zich had. Zijne houding in deze omstandigheden behaagde hem. Hij, die zich op 't stuk van moed verstond, wist de ongeveinsde kalmte te waardeeren, welke die man, die zich binnen weinige minuten onder 't schot zou bevinden van iemand, die na vele proefstukken bekend stond als een der beste schutters, aan den dag legde. Goed zoozeide de markies tot zich zeiven de nieuwe edelman houdt zich als ware hij de telg van een ouda- delijken stam. Zijne kracht en kloekheid huist dus niet enkel in zijn spieren Hij wendde zich tot professor Fuloi en vroeg hem op zachten toon werd hem door zijne vrienden het »Dat 's-Heeren zegen op u daal" toegezongen. 't Is te hopen, dat de grijsaard niet gezien zal hebben, dat zijne vijanden den mond gesloten hielden. Bij Koninklijk besluit van den 4den dezer is benoemd tot Kapitein bij de dd. schutterij alhier, de heer H. C. van Dam. Onze vroegere stadgenoot, M. G. van Frankenhuizen, 2e Luitenant bij de dientsdoende schutterij alhier, is thans als zoodanig benoemd bij de schutterij te Gouda. Mejuffr. H. Alpherts, kweekelinge aan de Christelijke school alhier, heelt Maandag met goed gevolgte 's-Gravenhage examen gedaan in de nuttige hand werken. De Aartsbisschop van Utrecht, Mon seigneur Heykamp, zal a. s. Zondag alhier als Diaken wijden den heer B. Smits en als Subdiaken den heer G. L. Rinkel. Bij den Uitgever van dit r.ieuws- en advertentieblad is in druk verschenen een Brief van den gepensioneerden kolonel der Artillerie H. Onnen aan Dr. H. C. Dibbits, Hoogleeraar in de schei kunde aan de Universiteit te Utrecht, betrekkelijk een daartestellen rnomentaal huldeblijk, gewijd aan de nagedachtenis van den Hoogleeraar Dr. G. J. Mulder, in 1880 overleden. De prijs is 30 cents. De 4e abonnementsuitvoering alhier, zal plaats hebben op 17 Maart a. s., als gewoonlijk in de groote zaal van Amicilia. 't Zal ditmaal een tooneelstuk zijn, uit gevoerd door het Hollandsch Tooneelge- zelschap van den heer A. van Lier, te Amsterdam. Er zal worden opgevoerd het velen be kende stuk sDenise" van Alexander Dumas fils. De titelrol, uittevoeren door Mevrouw Frenkel-Bouwmeester,is hiermee aan goede handen toevertrouwd. G. de S. alhier wonende, is om mis handeling en rebellie door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 10 dagen cel straf en f 8 boete. In de maanden Januari en Februari zijn aan het bureau van den burgelijken stand alhier ruim 100 aangiften van overlijden en evenveel van geboorten ge daan. Voor beide aangiften is het getal hoog, in verband gerekend met de gemiddelde sterfte en geboorte. Zaterdagavond hebben een tweetal huzaren van het escadron ordonnancen alhier, zich te Utrecht in een huis op gehouden, waarin het verblijf door het garnizoen verboden was. Zij werden daarom gearresteerd, maar verzetten zich hierbij hevig en zijn den volgenden dag. onder sterk militair geleidde naar hun corps teruggebracht. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de Ie helft der maand Januari 1885. I. P. J. Dam, Amsterdam. 2. J. v. Ooi, 's-Hage. 3. G. van Leeuwenberg, 4. C. Waal wijn, Haarlem. 5. A. Jel, Rotterdam. 6. Mijnlief, Vianen. 7. Bloemkooper, Van het Hulpk. Soesterberg. 8. J. C. de Grijtt, Utrecht. Briefkaarten. 1. H. Weber, Amersfoort. 2. W. Lurseht, Haarlem. Brieven verzonden geweest naar Engeland 1. Miss Flora Giles, Manchester. Baarn. E. van P. in deze gemeente wonende, is door de rechtbank te Utrecht Hebt gij dien edelman gadegeslagen, met wien ik de eer zal hebben te duel- leeren Ja, mijnheer antwoordde de beroemde physioloog; een voortreffelijk bloedrijk, opgeruimd gestel, het gezondste en gelukkigste, dat er bestaat. De schou ders en romp van een athleet, een goed ontwikkelde schedel, flinke spieren Hij bezit alle gegevens voor een lang, gezond en werkzaam leven. Alessandro glimlachte smartelijk. Deze zou dusom uwe taal te bezigen, professor, de vader van een groot en sterk geslacht kunnen zijn. Voorzeker! riep de docter uit. Hij kan zich terecht met eene gezonde en sterke nakomelingschap vleien. De markies beet zich op de lippen en een straal van smartelijke woede deed zijne oogen schitteren. En eenige korrels lood uit mijn pistool, zeide hij, knarsetandendkunnen dit alles veranderen Hetgeen een zeer te betreuren iets, ja bijna zou ik zeggen eene misdaad zou wezen. Beter ware 't voor de maatschappij, dat ik bezweek, niet waar? Beter voor haar, dat niemand bezweek en dat zij in 't bezit bleef van twee waardige burgers, misschien verschillend, tot 8 dagen celstraf en f8 boete ver oordeeld, wegens beleediging en mishan deling van beambten van politie in functie. noogland. Een jammerlijk onheil trof verleden week de bejaarde vrouw van den timmerman K. alhier. Terwijl zij zich even buiten hare woning begaf, om iemand te roepen, liep zij, door de duisternis misleid, in het water. De oude sloof was reeds verdronken toen men kwam, om haar te helpen., Soest. Door de rechtbank te Utrecht zijn W. S. en E. V., beiden in deze ge meente wonende, beschuldigd van ver breking eener afsluiting, de eerste .yer- oordeeld tot 7 dagen celstraf, de tweede vrijgesproken. Vecuendaal. In deze gemeente is brand geweest bij den bakker Stempvoort, die zich bij den aanvang dreigend liet aanzien en zeer gevaarlijk was voor de Veenendaalsche stoomspinnerij, daar het perceel van Stempvoort zich in de on- middelijke nabijheid van deze fabriek bevindt. De Directeur Spencer Elce rukte daarom dadelijk aan met de spuit der fabriek en had het genoegen den brand tot het achterhuis des bakkers te beper ken. 't Vee werd door hem persoonlijk gered. Stempvoort was bij de Arnhemsche hrand waarborgmaatschappij verzekerd. Verkooping ran Vaste Goederen. Zaterdag 7 Maart in 't Vallijc te Amersfoort. Notaris: Mr. J. M. RICHELLE. Een huis met bleekveld en tuintje in de Slijkstraatf 1500. Algemeene beschouwingen over paragraaf onderwijs. Nadat in de zittingen der Tweede Ka mer enkele Hoofdstukken der begrooting, met bijna algemeene stemmen en soms zonder besnoeiing waren aangenomen, was men in de vorige week genaderd tot Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken. De geheele week had hieromtrent in de Kamer en ook daar buiten eene groote spanning geheerscht. Immers kwam bij dit hoofdstuk de zaak van het Lager Onderwijs ter sprake? In de Kamer was deze spanning merkbaar door de getrou we opkomst harer leden, die allen, uit gezonderd de heer Bahlman, die ziek is, op 't appèl verschenen. Buiten de Kamer had men sedert den uitslag der laatste verkiezingen bepaalde verwachtingen, en meenden velen, wie de politiek geen onverschillige zaak is, dat er op het on derwijsgebied nu stellig verandering ko men zou. Ja velen stelden zich een toe stand voor, zooals die in België heeft plaats gehad. De uitslag der algemeene beschouwingen hebben doen zien, dat niets van dat alles gebeurde, dat men even als vorige jaren, algemeene beschou wingen leverde, die zich bepaalden tot het uitspreken van formules en het neerleg gen van gevoelens door de eene partij en het weerspreken daarvan door de andere. De liberale partij gaf geen gron den, waarop zij de slooping der open bare school voor onmogelijk hield; de anti-liberalen kwamen niet met een uit gewerkt plan, met een nieuweren en beteren vorm voor het onderwijs. Wat men wederzijdsch te berde bracht waren bekende dingen, zoovele jaren reeds bij elke begrootings-discussie over het onderwijs herhaald. Ondertusschen blijft de schoolwetkwestie op 't tapijt en mag men zich voorstellen, ook het vol gend jaar nog even ver te zijn. Van de liberale kamerleden voerden over de onderwijskwestie het woord de heeren Gleichman, Lieftinck, Borgesius en van Houten; van de anti-liberale partij de heeren Fabius, Lobman en Schaepman. Bepaalde animo was er dus niet, dat maar beiden nuttig. De getuigen hadden hun werk verricht en kwamen nu om de strijders op den bepaalden afstand te plaatsen. De markies trad snel vijf stappen voor uit, de helft van den afstand, waarop het den tegenstanders vergund was elkander te naderen toen hield hij op, zag Spaturzi strak aan, die zich niet bewogen had en richtte langzaam den loop van zijn pistool. Zijne tegenpartij, die eveneens had aan gelegen, zag hem bedaard aan. Zoo, dacht de markies, bijwacht mijn schot afzeer goed. Ik zal vuren, op dat hij het eveneens doe. Het schot ging af, maar tot groote verbazing van allen, bleef Spaturzi onge deerd. Aan u, zeide Alessandro, zonder nog- thans eene zijwaardsche beweging te maken schiet. Vergeef mij, mijnheer de markies, antwoordde de graaf, het is eene der voorwaarden, dat ieder schieten kan zoo het hem behaagtU hebt nog een schot. Zeer wel, zeide Caldiero en hij trad weder vijf stappen voorwaarts zooals hem vergund was waarna hij opnieuw zijn pistool richtte, maar om het dade lijk weder te laten zakken. Ik ben voornemens, vervolgde geen wonder is, als men staat voor de behandeling van een zoo afgezaagd on derwerp. De heer Gleichman sprak met minachting over de amendementen, door de rechtei zijde, bij name de heeren Lohman, Haffmans, Vermeulen, Schaep man, Van Asch van Wijck en Godin de Beaufort voorgesteld. Hij meende, dat deze amendementen veel te ver bleven beneden hetgeen de rechterzijde moest verlangen. Tot geheele verandering der schoolwet, moet de tegenpartij thans overgaan. De heeren Fabius en Lohman kwamen tegen deze bewering van den heer Lieftink dadelijk op. Hoewel de natie getoond heeft, zeide de heer Fabius, met de wet op het on derwijs te willen breken, mag daarom maar niet op eenmaal met ruwe hand worden ingegrepen. Eene nieuwe rege ling moest langzaam worden voorbereid. Toen men in België dadelijk de wet had veranderd, ging er in en binten de Ka mer, onder de Liberalen slechts één roep van verontwaardiging op en zou men dit dan nu hier doen? De heer Lohman voegde hieraan toe, dat de anti-liberalen er naar streefden de wet zóó te maken, dat zij aan min derheden en meerderheden voldoet. Wil len de liberalen de openbare school niet prijsgeven, dat ze dan zorgen voor een volkomen gelijkstaan van liberalen en anti-liberalen. De twistappel moet weg, zeide deze spreker, niet om aan de groene tafel te komen, maar om het land van het ver derf te bewaren. Daartoe moest de Mi nister de overgangstoestanden helpen scheppen, met de vrije school als einddoel. De heer Lieftinck wil ook wel mee werken, opdat het tot eene oplossing der kwestie kome, maar wil daarom niet met het beginsel transigeeren. Het sub sidieeren van verschillende scholen acht hij eene onmogelijkheid. De rechterzijde bestreed, zeide hij, de openbare school door onjuiste en overdreven beweringen. Hij bleef verlangen, dat overal voldoend lager onderwijs zou worden gegeven, zonder kwetsing van andersdenkenden. De heer van Houten had tot standpunt de wet van '78 te veranderen en terug- tebrengen tot die van '57, wat betreft de organisatie en de verhouding tusschen rijk en gemeente. Hij ziet echter nog geen kans zijn denkbeeld te verwezen lijken. Wat echter door den heer Lohman gesproken is noemt hij groote woorden, die zich oplossen in beknibbelingen op de begrooting. Men wil blijven hameren op het aanbeeld der onderwijsgrieven zonder ernstig naar eene oplossing te verlangen. De lieer Borgesius zegt het geheel met den vorigen Spreker eens te zijn. De voorgestelde amendementen der rechter zijde beschouwt hij als eene smeekbede tot den Minister gericht, om hen niet in den steek te laten. De Minister zal echter, zegt hij, niet medewerken met de tegenpartij, om daardoor nog eenigen tijd aan de groene tafel te blijven. De heer Schaepman ziet in het ge sprokene van den heer Borgesius en van de overige liberale Sprekers niets dan een klaaglied over de verloren meerder heid en eene poging, om de regeering terugtehouden van medewerking met de rechterzijde. De Minister van Binnenlandsche Zaken stemde niet in met de poging der lin kerzijde, wat betreft het torceeren van de anti-liberalen om de regeertaak in handen te nemen en nu reeds te komen met een ontwerp tot geheele verandering der wet. Hij sprak een waardeerend woord over de houding der rechterzijde, 't Zou dwaasheid zijn, meende hij, op eenmaal op te roeien tegen eene regeling, waaronder drie geslachten zijn opge groeid. Dat was een zware taak, waarop men zich wel driemalen bedenken mocht, alvorens er mee aan te vangen. Hiermee werden de beraadslagingen geëindigd en zijn de discussiën over de onderwijsamendementen aangevangen. hij, het tweede schot niet af te vuren, dan na vooraf uw eerste schot te hebben afgewachtwilt gij nu, dat wij hier eeuwig zoo tegenover elkander blijven staan Spaturzi hief zijn wapen omhoog en vuurde het in de lucht af; de markies beet zich op de lippen en een blos steeg hem naar de wangen. Ahheer graaf! riep hij daarna, op ironischen spottenden toon, zoodanige tooneelmatige vertooningen verwachtte ik niet van uIk meen u toch ge zegd te hebben, dat ik eane ernstige ont moeting bedoelde en geene lachwekkende zaak. Gij kunt doen, wat u het meest behaagt, maar gij kunt mij niet beletten dit evenzeer te doen, antwoordde Orazio koeltjes, terwijl hij met opgeheven hoofd en recht voor zich uitziend, in de zelfde onwrikbare houding tegenover zijn tegen stander staan bleef. •- Bedenk, vervolgde de markies met trillende stem, dat indien mijn eerste schot heeft kunnen afdwalen, het tweede dit zeker niet doet. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2