HIEUWE Nieuws- eu Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Be laatste der Calero's N°. 21. Zaterdag 14 Maart 1885. Veertiende Jaargang abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentiën: Lofwaardige vrpeid-sclieimis. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOOBTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonder)ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Diusdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 April a. s. op dit blad wenschen te abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Allen zullen we het er wel over eens zijn, dat er in een geregelde maatschappij geen andere vrijheid bestaanbaar is dan een beperkte. Slechts over de vraag binnen welke grenzen en krachtens welke begin selen die beperking behoort te ge schieden, loopen de gevoelens zeer uiteen. Nu zijn er ten allen tijde sterken geweest en zwakken. In dagen van barbaarschheid zijn de laatsten weer loos overgegeven aan de willekeur der eersten. Bescherming van degenen, die zichzelf niet konden verdedigen, is reeds bij bet ochtendkrieken der beschaving bet doel geweest, dat de weidenkenden zich voorstelden, het voorwerp van de wetgevers. De dagen van zorgen der oudste geweld eigendom Zijl) ruw voorbij. Het leven en lie van alle onderdanen staan in eiken wel-georganiseerden staat onder de hoede van het gezag. Een gezond humaniteitsbegrip I schrijft ook voor, de verstandelijk- I zwakken, de onwetenden, in bescher- ming te nemen tegen aanslagen van geslepen lieden, die langs een omweg, de dikwijls schamele bezittingen der minbedeelden willen veroveren. Reeds in de Middeleeuwen werd dit begre- I pen, vandaar dat men in onderschei- 1 den landen wettelijke bepalingen had vastgesteld tegen den woeker. Ook deze hebben hun tijd gehad, en zijn bijna overal in onbruik ge raakt, vooral door de onmogelijkheid, om met juistheid de lijn te trekken, die een geoorloofde intrest scheidt van 't geen daar buiten valt. In één opzicht evenwel heeft onze strafwetgeving op dit punt de belan gen der minvermogenden, der zorge- loozen en der onwetenden ter harte ge nomen zij heeft een dam opgeworpen tegen den schandelijken roof, gepleegd door hen, die op stoffelijk onderpand geldelijke voorschotten doen aan hulpbehoevenden. Is dat kwaad niet geheel en aldoend te bestrijden, om dat het zoo vaak aan het oog der Justitie ontsnapt, het mogelijke is gedaan oin hen, die zich aan dat misdrijf schuldig maken, in hun vrij heid te belemmeren. Bovendien zijn, om de menschen voor wie een tijde lijke hulp onontbeerlijk is, de Banken van Leening in het aanzijn geroepen, inrichtingen van welker beheer ieder zich lean overtuigen, en waarbij elk denkbeeld van winst is (of behoort te zijn) uitgesloten. Om te bewijzen, dat inderdaad het leenen op pand een strafbare handeling is, halen wij het daarop betrekking hebbende artikel 411 van het (oude) Strafwetboek in zijn geheel aan. «Diegenen, die zonder wettige ver gunning leenlniizen op pand of zeker heid opgericht of gehouden zullen hebben, of in gevalle van wettige vergunning, geen boek gehouden zullen hebben als de reglementen vereischen, houdende achtereen, en zonder eenig wit tusschenbeide of eenigen tusschenregel, de ter leen verstrekte sommen of zaken, de na men, woonplaatsen, en het beroep van de leeners, den aard, hoedanig heid en waarde van hetgeen tot zekerheid gegeven is, zullen gestraft worden met gevangenzetting van ten minste veertien dagen, ten hoogste drie maanden, en een geldboete van f50 tot flOOO." Evenwel, vele zijn de listigheden der praktijk. De lui, die zich zoo een gunstige gelegenheid zagen afgesneden om munt te slaan uit de ellende, hebben er iets anders op gevonden. In de laatste tien jaren zijn in onderscheiden ge meenten en in toenemend aantal zoogenaamde «Huizen van verkoop met recht tot weder-inkoop" verrezen. Daartegen, meende men, kan de wet niets doen. Immers, zij heeft zich niet te bemoeijen met bijzondere handelsvoorwaarden En de armen, zij stroomden er niet hun «pandjes" heen. Op gruwelijke wijze werden zij gevild, de rente, die geëischt werd was schandelijk hoog, maar wat weten die stum- perts van cijferen? Ivleinoodiën en kleedingstukken, ten koste van veel arbeid verkregen, smolten weg als sneeuw voor de zon, maar wat deert dat den woekeraarHij wrijft zich de handen van genoegen over zijn slimheid, die met het talent der wetgevers een loopje neemt. En de rechterlijke macht heeft hun langen tijd niet aangedurfd. Het baatte niet, ofdooreenvoudige courant- schrijvers al werd beweerdEen pandjeshuis is het toch, zij het ook onder een anderen naamartikel 411 spreekt duidelijk, hier is in het net der wettelijke voorschriften geen enkele maas, om den overtreder te doen ontsnappen. Men zal zeggen: Waarom laat de arme zich villen? Waarom doet hij geen beroep op de hulp van de Bank van Leening! Och in die bank, daar zitten heeren, en voor deze verschijnt men niet graag. De man van 't verkoophuis is meer de gelijke van den leener, men is vrijer tegen over hem. Eindelijk toch is er een rechtbank geweest, die gelukkig den dollen stier hij de horens heeft gepakt, en met uitnemend gevolg. Aan Arnhem komt die eer toe, en de met groote belangstelling begroete uitspraak is ten nadeele van den «verkoophuis houder" uitgevallen. Onmiddelijk heb ben toen zijn brave collega's daar ter stede last gekregen, hun «zaak te sluiten. Wij hopen dat daarbij reke ning zal zijn gehouden met het feit, dat zij zich gebonden hebben ver klaard tot teruggave van het «ver kochte" tot een termijn van zes maandende arme lieden, die er hun goedje heenbrachten, hebben zoo dadelijk geen geld, om het te lossen. Is de man zoo vrij, om er vóór dien tijd een andere bestemming aan te geven, dan is hij strafrechterlijk ver volgbaar wegens contractbreuk. Te Leiden werd kort na de Arn- hemsclie beslissing een gelijk besluit genomen: ook daar kregen de vrij talrijke «houders" van die mooie inrichtingen, namens den Burgemees ter als hoofd van politie, de aanzeg ging, dat binnen veertien dagen de «zaak" moest hebben opgehouden te bestaan. Wij juichen dit ten sterkste toe, en hopen van veel navolging te mo gen vernemen. En mocht er, - want daarvan schijnt sprake te zijn, een nieuw proces over deze quaestie worden gevoerd, en mocht dat eens on verhoopt in het voordeel der pandjes- huis-hazen uitvallen, wat ons schier onmogelijk toeschijnt, dan Ncder- landsche Wetgever, op de bres I Laat dan uw politieke toernooien, hoe belangwekkend ook, voor een wijle varen, en bedenk: Bescherming van de zwakken is uw eerste plicht! Ten gevolge van de door den ge meenteraad van Utrecht goedgekeurde overeenkomst met de waterleiding-maat schappij is heden reeds een begin gemaakt met de uitbreiding van het buizennet voor de buitenw ijken, welk geheele werk reeds inet lo. Juni a. s. gereed zal zijn. De Nicola'i-Kerk te Utrecht heeft een nieuw orgel noodig. Aan de benoo- digde f9000 komen nog circa f2500 te kort. Eenige dames, met de echtgenoote van den Commissaris des Konings aan 't hoofd, zullen voor 't doel een bazar houden. De weduwe Reis, wier man, bij het spoorwegongeluk bij Ede, zoo jammerlijk het leven verloor, heeft schadevergoeding geëischt en daar zij liet annbod van de Rijnspoor te gering vond, gaat zij proce- deeren. Als haar advocaat zal optreden mr. Denekamp te Rotterdam. Onder het opschrift: Ons dagelijksch brood, schrijft B. in het Handelsblad Blijkens het marktbericht van de Gro ninger markt stond de tarwe genoteerd, per 74 KG. fO.OO a f6.20 76 - 6.30 a - 6.5C is gemiddeld per 75 KG. f 6.25. 100 KG. tarwe geeft pl. m. 80 KG. gebuild tarwemeel, alzoo 75 KG. tarwe geeft 60 KG. gebuild tarwemeel. De 60 KG. gehuild tarwemeel kost dus (plus maalloon) f6.25, of 100 KG. f 10.42. Uit 100 KG. gebuild taiwemeel bakt men pl. m. 194 gewone brooden van V, KG. Elk brood kost dus aan tar wemeel S'Vioo ct. de prijs van het brood is .12 blijft over voor maalloon, bakloon dépots en winst per brood. 6"Vioo of ruim 120 percent!! de prijs van het Amerikaansche meel is thans f 10.50 per 100 KG., wat met den opgegeven Groninger marktprijs vrij wel overeenkomt. Dat de postambtenaren zich niet altijd met de gewone prozaïsche adressen van brieven behoeven tevreden te stellen, doch deze eentonigheid somwijlen door beleefde poëzie zien afgewisseld, bewijst, naar de Tijd meldt, het onderstaande versje, 'twelk dezer dagen op een brief voorkwam Snel voort, snel voort, gij ijzeren wagen, Wil dezen brief naardragen, Voormijn besten vriend, Die daar bij de boeien dient. Och, goede heer van 't postkantoor, Wees zoo goed en zorg er voor, Dat deze brief met allen spoed Bezorgd wordt, waar hij wezen moet. De nog in leven zijnde oudste marketenster van den tiendangschen veldtocht iii 1830, die toen met de Utrechtsche schutterij is uitgetrokken en dikwijls hij de inspectie, o. a. in 1870, toen Z. M. de Koning de schutterij en uit het Italiaansch van vittorio bersezio. 11.) Dat weet ik, antwoordde Spaturzi, op den zelfden toonik ben zelfs reeds verbaasd, dat uw eerste schot faalde. Een der getuigen trad eenige schreden tiaar voren en zeide op bijna verwijten den toon: mijne heeren, zoodanige ge sprekken Waren te veel en zijn geëindigd, sprak de graaf met nadruk. Ik zal geen woord meer sprekenen gij, zeide hij zich tot den markies wendend, schiet Welaanriep Caldiero met spijtige drift en weder legde hij aan De getuigen maakten eene beweging van misnoegde ontzettingFuloi deed een stap naar voren als wilde bij zich tusschen de strijdenden stellenalleen Spaturzi bleef, uitgezonderd eene lichte trilling der wenkbrauwen, onbeweeg lijk. Maar de loop van 't pistool bleef slechts een oogenblik op het hoofd van den graaf gericht, het schot ging niet af. Plotseling wierp markies Sottordo het wapen van zich en met uitgestrekte hand op zijn tegenstander toetredend, zeide hij met luide en heldere stem Graaf Spaturzi, de eerbied, die uwe houding mij inboezemt maakt, dat ik mij niet schaam, neen, dat ik mij zelfs gedrongen gevoel openlijk te verklaren, dat ik 't ben, die ongelijk had in den twist, welke aanleiding tot deze ontmoe ting heeft gegeven en indien gij mij dit vergeven wilt, zal 't mij een genoegen zijn voortaan uw vriend te mogen zijn. Orazio, geschokt tot in 't binnenste zijner ziel, deed een uitroep, en met vuur de hand vattend, welke hem werd toegestoken en den doodvijand van zoo even aan zijn krachtigen boezem druk kend, omhelsde hij hem, terwijl hij van aandoening nauwelijks deze woorden stamelend kon uitbrengen Markies I Markies De getuigen drongen zich verheugd om de verzoende tegenstanders en juichten deze oplossing van harte toe. Bravo, zeide dokter Fuloi tot den markies, hem een oogenblik ter zijde nemend. De wetenschap, de logica en de menschlievendheid verheugen zich allen over deze eindbeslissing. Ik hoop gij zelf er eveneens tevreden over zult zijn Alessandro schudde het hoofd. Ik vind het weinig te betreuren zou zijn geweest, indien het mij bespaard ware gebleven, den terugtocht op mijne beenen te hernemen. Maar van een anderen kant doet het mij genoegen geene noodlottige herinne ring, welke veel op eene soort van wroe ging zou hebben geleken, in 't leven van dit jonge menscli achtertelaten. Een ferme jonge man, inderdaad Een edel karakter en eene dappere ziel huizen in dit alhletische lichaam. De lippen van den markies plooiden zich tot een glimlach, welke eindigde in die samentrekking van den hoek van zijn mond Indien tl eene dochter, had vroeg hij den geneesheer, zoudt gij dan tevre den zijn indien zij de vrouw werd van dezen jongeling? Voorzeker Van dien dag af werden Caldiero en Spaturzi boezemvrienden. Zelden gebeur de het, dat waar de een zich bevond, de ander niet eveneens aanwezig was. De laatste had Caldiero wat vormen, ge woonten, smaak en bijna zou ik zeggen wat geest betrof geheel tot zijn model gekozen hij koesterde zoo groote be wondering voor Alessandro, dat deze voor hem het onovertrefbaar type van den echten edelman was. Hoor eens, zeide op zekeren dag Orazio tot zijn nieuwen vriend, eene soort be- schroornheid niet dan met moeite onder drukkend, ik heb iets op 't hart, dat ik u reeds lang heb willen vragen, maar niet recht durfde. Ben ik dan zoo weinig in staat u vertrouwen en vriendschap in te boeze men! Ik zou er tiotsch op zijn indien gij geen enkel geheim voor inij hadt, indien er niets was, dat gij voor mij trachtte te verbergen. Het is eene nieuwsgierigheid. Nu laat hooren Toen gij mijne uitdaging hadt ont vangen en mijne getuigen zich daarna bij u vervoegden, orn eene poging tot ver zoening aan te wenden, wat hebt gij toen wel van mij gedacht? Dat ik mij terug wilde trekken, dat ik een lafaard was Alessandro maakte een gebaar, als om te kennen te geven, dat dit een al te leelijk woord was, om te gebruikenen daarna antwoordde hij met vroolijke opgewektheid Gij weet, dat dergelijke stappen voor ons altijd een minder gunstigen schijn hebben. Misschien is het een voor oordeel maar wanneer iemand in eene zaak van eer betrokken is, zijn wij van de meening dat hij moet doorzetten tot den einde. En dat is ook zoo, antwoordde Spaturzi levendig, maar ik geef u mijn woord, dat die poging tot verzoening niet van mij is uitgegaan. Mijne vrienden zijn mij dringend om mijne toestemming komen vragen, en ik heken, dat het mij zeer pijnlijk was met u te moeten duelleeren. Wat zal ik u zeggen? Ik koesterde nog volstrekt geene vriendschap voor u, en naar ik meen, waart gij ook verre van welwillend jegens mij gestemd; maar ik zag tegen u op, ik gevoelde mij tot u aangetrokken door ik weet niet welken geheimzinnigen invloed; het zou mij toen reeds veel waard zijn geweest uwe vriend schap en uwe achting te verwerven en het scheen mij toe, dat een duel hiertoe niet den meest geschikten weg was. Markies Alessandro drukte hem harte lijk de hand. En gij hebt het tegendeel ondervon den maak u niet bezorgd, mijn vriend. Ik heb u leeren kennen en waar- deeren. Indien ik een broeder bad zou

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1