Officiëele Publicatien. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Bekendmaking. het garnizoen inspecteerde, in marketen- stersuniform aanwezig was, de algemeen bekende Trui, vierde deze week haar 90sten geboortedag aldaar. Zondag werd ook te Oosterwolde de ooievaar gezien. Dit is nog tien dagen vroeger dan in 1884, in welk jaar voor het eerst in een tijd, sinds ongeveer 25 jaren, de 12de Maart de vroegste datum is geweest, waarop de eibers werden gezien. Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is door de Tweede Kamer met 70 tegen 1 stem, die van den heer Keuchenius, aangenomen. De heer Wintgens heeft in de Tweede Kamer zijn ontslag ingediend als lid dier Kamer. Hij vond zich hiertoe ver plicht naar aanleiding der jongste be raadslagingen over Hoofdstuk V. Uit Karlsbad wordt verder aan de N. R. Ct. geschreven De Koning en de Koningin der Neder landen, met groot gevolg, zullen in de maand Mei alhier aankomen. In de Zwei deutschen Monarchen, eene annexe van het beroemde Hotel-Sr/iiid, zijn op twee verdiepingen de noodige vertrekken be steld. De badkuur des Koning zal vijf weken duren en weder plaats hebben onder leiding van dr London. H. M. de Koningin zal hier veertien dagen blijven en zich dan naar Schonau (bij Teplitz in Bobemen) begeven. Graaf Dumonceau, adjudantdes Konings, is onlangs aldaar geweest en heeft op 3 dezer aan H. M. bericht gezonden omtrent de gelegenheid tot logies, waarna de definitieve bestelling is gevolgd. De heer J. G. J. B., uitgever en boekhandelaar te Rotterdam, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 10 geldboeten, elk van f 10, subs-gevangenis- straf van 3 dagen voor elke boete met verbeurdverklaring en vernietiging der afbeeldingen of prenten, die als strijdig met de goede zeden, door hem werden verspreid door ze te verkoopen. Genoemde zeer laakbare daad was lOmaal door hom gepleegd. Te Gouda is eene vrouw overleden, die het in de laatste dagen van haar leven, door eigen schuld, erg benauwd had. Terijl zij ziek te bed lag en tot de buren over benauwdheid klaagde, kwa men deze op den inval, om hare boven- kleederen los te maken, ten einde de oude vrouw wat lucht te verschaffen. Wie beschrijft echter de verbazing over de ontdekking, die men deed. De oude had op haar lijf 600 gulden aan zilver geld, voor f40 aan centen en 3 gouden tientjes. Er wordt niet gemeld, of de buren vrijheid kregen haar van hare benauwdheid te verlossen. Uit Denekamp wordt medegedeeld In een behoeftig gezin vierde de man des huizes zijn geboortedag. De vrouw was zeer verdrietig, omdat zij haren echtgenoot niet met eene versnapering kon verrassen. Wat zij ook bedacht, zij wist niet aan geld te komen. Eindelijk echter bedacht zij een middel. De man kwam des mid dags van zijn werk te huis en werd onthaald op een goed gevulde flesch jenever. »Wel vrouw, vroeg hij, waar hebt gij dat losgekregen?" Haar ant woord was: ïWel, ik heb alles rondge- dacht, en eindelijk besloot ik een pond veêren uit ons bed te verkoopen en zoodoende je verjaardag te vieren. Ja, man, had gij dat wel van mij gedacht?" ïNeen, sprak hij, ik heb altijd gemeend, dat ik een vrouwtje zonder overleg had, maar nu zeg ik, dat ik een vrouwtje met overleg heb." Tot de Rijkstollen, die deze week te Utrecht voor den tijd van drie jaren verpacht werden, behooren ook: die bij Hoevelaken, verpacht aan B. G. van Dam, te Amsterdam, voor 1650 gul den 's jaars; ik hem een hart en eene ziel toewenschen als de uwe. Orazio Spaturzi bloosde van vreugde. De plaats waar de twee vrienden hetzij afzonderlijk, hetzij gezamenlijk het minst gezien werden, was het paleis Santos- pero. Over deze familie en vooral over Aldovira spraken zij als bij stilzwijgende overeenkomst slechts hoogst zelden en dan nog op de meest oppervlakkige wijze. De enkele malen, dat zij het salon der hertogin bezochten, namen zij tegen over. het meisje dat zij nogthans beiden beminden, die beleefde, aardige vormen in acht, welke de hoffelijkheid voor schrijft. De koelheid en de teruggetrokken houding van haar neef, na hun laatste gesprek, hadden Aldovira aanvankelijk verwonderd en haar daarna gegriefd en beleedigdtrots en verontwaardiging weerhielden haar Alessandro de minste opheldering daaromtrent te vragen maar het arme meisje werd met iederen dag bleeker, haar blijde lach was verstomd en had plaats gemaakt voor een droef geestig glimlachje en de weinige woor den, die haar over de bijna kleurlooze lippen kwamen, werden al zeldzamer en die bij Zeist, verpacht aan A. Molen beek, te Utrecht, vooi f4950 's jaars; die bij Rijsenburg, verpacht aan A. Dorresteijn, te Rijsenburg, voor f3900 's jaars; die te Locnen, verpacht aan A. de Graaf, te Muiden, voor f725 's jaars. die te Breukelen, verpacht aan C. van Bemmel, te Harmeien, voor f1125 's jaars en die te Maarssen, verpacht aan J. Vink, te Ouden-Rijn, voor f1150 's jaars. Dank zij het bezoek van Graaf Hei bert aan de Engelsche regeering is de kwestie tusschen Duitschland en Engeland nu op gelost en schijnt het tusschen beide Sta ten nu alles in orde te zijn. Niet alzoo tusschen Engeland en Rus land. De verwachting, dat tegelijkertijd ook aan de Afghaansche kwestie een einde zou zijn gemaakt, is helaas, niet verwezenlijkt. De spanning is eer toe dan afgenomen. Lieden, die welingelicht kunnen zijn, verzekeren, dat de voorpost der Russen bij Zulfikar verder gegaan is, zoodat ern stige vrees bestaat voor eene botsing tusschen de Afghanen en de Kozakken. Op raad van Engelands vertegenwoordi ger maken de eersten ten minste toebe reidselen, om weerstand te bieden aan den inval, waartoe zonder oorlogsverkla ring door Rusland, eene poging zal wor den gedaan. En terwijl de Emir van Af ghanistan den bijstand van Engeland heeft ingeroepen tot het vei sterken van Herat, heeft de Engelsche regeering aan Sir Peter Lumsden gelast over te gaan tot het organiseeren der verdediging van Afghanistan. Ondertusschen gaan voortdurend de pêches over en weer. Engeland eischt daarin op ernstige en krachtige wijze, dat Ruslands troepen van de Afghaan sche grenzen zullen terugtrekken. Daar aan zal Rusland niet zoo spoedig voldoen, maar ook Engeland zal niet rusten vóór het voldoening heeft gekregen. Ernstige verwikkelingen zijn hierdoor in 't voor uitzicht en een oorlog behoort niet tot de onmogelijkheden. Sommigen meenen, dat de kwestie nog wel zal worden bijgelegd, omdat de Czaar blijkbaar gerekend heeft op Engelands troebelen in Soudanrnaar dat valt anders uit dan gedacht werd. Vóór het najaar kan Engeland daar niets doen. Dus voor het met den Mahdi gaat afrekenen, kunnen Engeland met Afghanistan vereenigd, eerst wel aan Rusland de les lezen. Tusschen Guatemala en Nicaragua is een oorlog uitgebroken, die het gevolg is van Barrio's ijveren, ten gunste van eene midden-Amerikaansche Unie. Bar rio's hoofddoel hiermee is niet anders dan te beletten, dat een kanaal gegra ven wordt door Nicaragua. Een droevig ongeluk wordt uit Karwin, in Moravië, bericht. In een steenkolenmijn aldaar heeft, op een diep te var. 160 meter, een hevige ontploffing plaats gehad, en de mannen, die er aan het werk waren volgens een bericht 146 volgens een ander 123 zijn bijna allen om het leven gekomen. Met het opsporen van de dooden zullen wel 14 dagen heengaan. De ontploffing moet aan onvoorzichtig heid te wijten zijn. Een dierentemmer, Eduard Willi ams, die in een kooi met twee leeuwen, twee leeuwinnen en twee tijgers „werkt", is Zondagavond tijdens hij in het Cirque d'hiver te Parijs een voorstelling gaf, door een leeuw in het been gebeten ter hoogte van de knie. Hij had nog de kracht over een leeuwin heen te stappen, die voor de deur van de kooi lag, en zich daaruit te verwijderen. Bloedend viel hij toen in de armen der personen, die zich beijverden hem hulp te verlee- nen. In de zaal ontstond een helsch mis baar. Mannen schreeuwden, vrouwen zeldzamer. Alessandro, van zijn kant, hoe on verschillig hij zich ook in hare tegen woordigheid wist voor te doen, was niet minder te beklagen, 's avonds zich alleen in zijne vertrekken bevindend, wierp hij zich vol wanhoop op zijne legerstede en zijne snikken verstikkend, door zijn gelaat in de kussens te verbergen, herhaalde hij met onuitsprekelijk smart bij zich zeiven: »Ik doe haar lijden haar die ik zoo gaarne gelukkig zou willen zien ik doe haar lijden en lijd zelf duldelooze pijnen en bemin haar meer dan ooit. En toch is het noodig. De ijzeren hand van het noodlot dwingt er mij toe het moet zoo zijn Eene aardrijkskundige expeditie naar de afrikaansche binnenlanden, welke het voetspoor der Matteucci's der Mar tini's en der Antinori's maakte in die dagen het onderwerp aller gesprekken uit. Geldelijke en krachtdadige medewer king van pai ticulieren alles vereenigde zich tot liet welslagen dezer onderne ming, waarvan het hoofd, de gids en de ontwerper een der meest beroemde en onversaagde dier onderzoekende helden van onbekende landstreken was. Op zekeren avond was er slechts een klein gezelschap in de zaal der her vielen flauw. De wonden bleken niet levensgevaarlijk te zijn. De Spaansche Cortes heeft met 491 tegen 66 stemmen een voorstel der liberalen verworpen, om het leger te verminderen van 70000 op 45000 man. In Amerika, waar men altijd wat nieuws bedenkt, worden nu papieren overhemden aangekondigd met borsten, die zijn samengesteld uit zeven velletjes papier, waarvan men er, evenals van een scheurkalender, iederen dag of zoo dikwijls men dat goedvindt, één kan aftrekken. Een ingenieuse Yankee heeft zelfs een brevet genomen, om de achterzijde der verschillende blaadjes te bedrukken. De tekst wordt zoo pikant mogelijk gemaakt en meer dan eens is 't voorgekomen, dat een romanverslinder met zulk een zeven- daagschen voorraad maar één dag toe kon. Onzen lezers, die voornemens zijn aanstaanden Dinsdag 17 Maart de vierde abonnementsuitvoering (Tooneelvoorstel ling) bij te wonen, maken wij opmerk zaam, dat blijkens achterstaande adver tentie, de loting voor de volgorde der plaatsbespreking, niet zal plaats hebben te 12 uien, maar ten gerieve van velen, op één uur gesteld is. De rechtbank heeft thans vonnis gewezen in de onteigeningszaak, ten behoeve van den Staatsspoorweg Amers foortNijmegen, tegen de weduwe van Hengel. Zij heeft de geheele schadeloos stelling bepaald op f5862,25, d. i. meer dan is aangeboden, en veroordeelde den staat in de kosten van het proces. Omtrent T. Voskuilen, onder Leusden, heeft de Officier van Justitie zich in hoofdzaak vereenigd met de taxatie van de deskundigen, behalve voor de waar devermindering van de boerderij, door hen op f 3300 uitgetrokken. Het. O. M. bepaalt het totaal der schadevergoeding op f7752,41, dat is een rijksdaalder lager dan de door den staat aangeboden som. De gedaagde werd in de kosten van het geding ver oordeeld. Gepleit werd in de onteigeningszaak tegen Jan Koppen, broodbakker te Amers foort, wien door den staat f 15722,05 was aangeboden voor 3 heet. 31 aren, 87 cent. te onteigenen grond. Deskundigen echter hebben de aan hem uittekeeren schade begroot op f13339,17, met welke waardeering de rijksadvocaat zich vereenigde. Mr. J. v. d. Leeuw, die voor Koppen optreedt, be toogde, dat de waardeering op onderschei dene punten te laag was en concludeerde tot verhooging of tot aanstelling van andere deskundigen. Aanstaanden Woensdag wordt door het O. M. conclusie genomen. Uit de kiezerslijsten, door B. en W. voor deze gemeente opgemaakt, blijkt dat het aantal kiezers van leden voor de Tweede Kamer 453, voor de Provin ciale Staten 445 en voor den Gemeen teraad 663 bedraagt. C. P. en W. van W. beiden alhier wonende, beschuldigd van diefstal door twee personen in een bewoond huis, ten nadeele van A. van L. zijn door de recht bank te Utrecht verwezen naar den Piocureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Men deelt ons mede, dat de werk zaamheden op den Amersfoortschen berg, voor de vereeniging tot werkverschaffing alhier, thans zijn afgeloopen. Sedert onze laatste opgave is het aan tal werklieden gedaald tot 36 naardien de meesten elders voordeeliger werk kregen en anderen, zooals schilders en opperlieden, hun eigenlijke handwerk hervatten of door hunne vorige bazen togin van Sastospero aanwezig, waaronder de twee onafscheidelijke vrienden, mar kies Caldiero en graaf Spaturzi. Het gesprek kwijnde. Aldovira stil en droef geestig gestemd, hield hare oogen onaf gewend op het fijncs sierlijke borduurwerk gericht dat zij in de hand hield. Toen op eens markies Alessandro zich tot de hertogin wendend, zeide Weet gij wat ik besloten ben te doen, tante? Deel te nemen aan dien tocht naar het binnenland van Afrika. De Uertoging kon een introep van verbazing niet weerhouden. Aldovira hield midden in haar werk op en ves tigde een langen, doordringenden, vra- genden blik op haren neef! Wat zegt gij daar, neef! riep de hertogin uit, Ons zoo plotseling te verlaten en voor eene dergelijke reis! Hoe komt gij tot dit onverwachte be sluit Met een gedwongen glimlachje antwoordde Alessandro, den blik van het meisje, dien hij op zich gevestigd gevoelde, ontwijkend Volstrekt geen plotseling besluit. Ik heb er reeds lang over gedacht iets te doen, om mijn leven nuttig te doen zijn voor de maatschappij. En daar dit zich aanbiedt heb ik dit aangegrepen, Onze voorouders in de middeleeuwen weer in dienst werden gesteld. Die overige 36 manschappen nu zijn thans voor een gedeelte bezig in de gasthuislaan en voor een ander gedeelte tot wegruiming van het zoogenaamde eilandje in de beek bij Monnikendam. Groote vorderingen zijn op beide punten waartenemen. Aan de werklieden, die thans nog in dienst zijn der vereeniging voor werkverschaffing alhier, zal zoolang werk worden gegeven tot de Gasthuis laan gereed is en bedoeld eilandje zal zijn opgeruimd. Onze stadgenoot, de heer C. J. Voortman, Leeraar aan de Hoogere Bur gerschool alhier, staat op de voordracht voor de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus te Rotterdam, om aldaar benoemd te worden als Leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde. De tol op den rijksweg bij Amers foort is heden voor den tijd van drie jaren verpacht voor f 1100 per jaar, aan C. S. Menthem, te Voorthuizen. Een paard van het garnizoen alhier, dat aan kwaden droes leed, is afgemaakt en onder behoorlijk toezicht begraven. Het feest, door den nieuwen Bur gemeester, Mr. H. J. H. Baron van Boet- selaer aan de schoolkinderen van Stou- tenburg verstrekt, (zie ons nummer van 7 Maart) heeft deze week op gelijke wijze plaats gehad te Hamersveld, en zal Donderdag a. s. ook gegeven worden aan de schoolkinderen der gemeente Leusden. Een woord van hoogen lof komt toe aan den Burgemeester, die [op zoo onbe krompen wijze warme genegenheid toont voor het opkomend geslacht der gemeen ten, waarvan hij thans het hoofd is. Ten einde alle onaangenaamheden te voorkomen, worden de ingezetenen in dachtig gemaakt op de ondervolgende artikelen der verordening op de in vordering der belasting op «Ie houden. Art. 1. Ieder, die belastingschuldig is voor een of meer honden, doet daarvan jaailijks in den loop der maand Januari aangifte ten kantore van den gemeente ontvanger, door invulling en onderteeke- ning van een gedrukt beschrijvingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt verstrekt. Voor hen, die het beschrijvingsbiljet niet kunnen onderteekenen, geschiedt zulks, namens hen, door den gemeente ontvanger bij de inlevering van het biljet. Art. 2. Zij die eerst na het verstrij ken der maand Januari een belastbaren hond aanschaffen, of het getal hunner belastbare honden vermeerderen, doen daarvan dadelijk aangifte op de wijze bij art. 1 bepaald. Tot gelijke wijze zijn ook verplicht zij, die na het voormeld tijdstip zich in de gemeente komen vestigen, en wel binnen vier weken na die vestiging. Art. 6. Bij de betaling wordt aan de belastingschuldigen voor eiken hond koste loos een kenteeken uitgereikt, volgens model telken jare door Burgemeester en Wethouders vasttestellen, waarop tevens het dienstjaar en een doorloopend volg nummer is vermeld. Dit kenteeken is slechts geldig voor het loopend dienstjaar en de maand Januari daaraanvolgende, na welken tijd het verboden is dit door honden te laten dragen. Amersfoort, 7 Maart 1885. De Rijks- en Geineente-Commisaris van Politie, H. F. W. DE BRUIJN. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT. Brengen ter kennis van de belangheb- namen deel aan de kruistochten der be schaving, wellicht van veel grooter nut dan die tochten onzer voorvaderen. Ik geloof, dat het onze plicht is hieraan deel te nemen. De hertogin antwoordde ironisch en met kwalijk verborgen spijt En gelooft gij werkelijk, dat uwe tegenwoordigheid van veel nut voor deze onderneming zal zijn? Een cijfer meer in een klein geheel heeft altijd zijne waarde I Gelooft gij in waarheid, dat deze ont dekkingstochten, die tot niets leiden, zoo bijzonder nuttig zijn? Vergeef mij Gelooft gij, dat het de plicht is van een Caldiero, de laatste van zijn naam, om dergelijke gevaarvolle tochten te ondernemen, die tot den ondergang van zijn geslacht kunnen leiden? Er was een tijd, dat men meende, dat een Caldiero alleen door het feit, dat hij leefde reeds nut genoeg stichtte. En men had ongelijk Hieruit ontsproot eene levendige woor denwisseling de kolonel juichte het plan van den markies toe: Daar er geen enkele oorlog te wachten was, was het goed zijn moed te toonen door eene dergelijke onderneming mede te maken. Aldovira sprak niet. De her benden, dat de lijsten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, de Provinciale staten en den Gemeenteraad, zijn vast gesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4. Juli '1850 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de berg plaats bij het raadhuis zijn aangeplakt]; welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 14. Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK- De Secretaris, W. L. SCHELTCS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelei op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen, die in het jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1884/85 (van den 1. November 1884 tot en met den 31. Januari 1885, aangifte voor patentrecht hebben gedaan) ten raadhuize zal worden zitting gehou den op Maandag, den 23 Maart aanstaande van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-algehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden be zorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 14. Maart 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 4 Maart, Alberta, d. van Willem Hazelaar en Adriana Cornelia Rui tenbeek. 6 Maart, Christina Johanna, d. van Peter Jacobus Hubertus van Montfort en Maria Tardijn. Rijmert-, z. van Evert Rijnders en Johanna van den Hoek. 7 Maart, Johanna Berdina en Margrietha Ilendrika, twee d. van Gerrit van de Pol en Gerritje Arendsen. Gijsbertus, z. van Theodoras Wilhelmus Visser en Maria van Meetoren. 8. Maart, Cornelia, d. van Wilhelmus Heere en Antonia van 't Wel. 10 Maart, Johannes, z. van Gerardus van Keeken en Evertje van de Kuilen. Gerarda, d. van Franciscus Xavcrius de Vos en Johanna van der Veer. Ondertrouwd 5 Maart, Jan Willem Karei Verweij en Caroline Johanna Sophia Baak. 12 Maart, Jacobus Josephus Huber en Catharina Rosier. Gehuwd: 11 Maart, Peter Frans Koops en Elisabeth Muijs. Overleden 5 Maart, Gosewinus Ever- ardus van Diejeu, 2 j. Hendrika Juliana Kuiper, 4 j. Maria Hoogendoorn, 41 j. eehtg. van Abraham Spreij. 6 Maart, Gecrtruida Sybrandina Sandt van Nooten, G1 j. wed. van Gerrit Hamming. Anna van den Dolder, 9 m. Elisabeth Maria Gerarda Kraan, 2 j. 7 Maart, Jannetje vau der Linden, 73 j. eehtg. van Willem Zwijgers. 8 Maart, Willem Mulder, 79 j. wedr. van Antonia Hendriks. Hendrika de Wijs, 13 m. Gerritje van Moorselaar, 23 m. 9 Maart, Maria de Wilde, 21 m. Maria Burgwal, 62 j. eehtg. van Joseph Heere. Cornelia Boersen, 42 j. eehtg. van Teunis van Pluren. Gerardus Snij ders 81 j. wedr. van Antonia Hendrika van Koot. Bunschoten. bevallen: 27 Febr. Mengsje Poort vrouw Melis van Twillert, zoon. Hoogland. Overleden 5 Maart, Antje Van Huijk oud 73 jaren, vrouw van Bart Koenen. Lensden. Geboren 8 Maart, Cornelis, zoon van Peter van Broekhuizen en van Gerritje van Donkelaar. 10 Maart, Antonia, dochter vau Willem Westerhuis en van Johanna Schut. togin maakte een einde aan het gesprek door met bijtende hoogheid te zeggen Indien gij overtuigd zijt, dat wat gij besloten hebt te doen, goed is, markies Alessandro, doe het dan. - Indien gij geene redenen of verbintenissen hebt die u terughouden (bij het woord verbintenis kleurde een lichte blos de wangen van Aldovira, die op nieuw hare blikken op haar borduurwerk hield ge vestigd, en hare hand begon zich sneller te bewegen)ga dan, en moge het fortuin met u zijn. Ik heb heilige verbintenissen, die mij hoogst dierbaar zijn, hertogin, antwoordde Alessandro ernstig, een blik vol warme toegenegenheid op het schoone voorover gebogen hoofd van Aldovira vestigend, en hoewel mijne gevoelens steeds dezelfde zullen blijven zal ik, van dezen tocht terugkeerend, waardiger zijn ze te vol brengen. Toen hij. afscheid nemend, Aldovira zijne hand toestak, zag deze hem niet aan en hare hand koud en slap in de zijne leggend, groette zij hem ter nau- wernood met een enkel woord. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2