Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Het aantal kinderen, dat te Utrecht bijzonder onderwijs ontvangt, is grooter dan dat van hen, die het openbaar on derwijs genieten. Het aantal leerlingen der bijzondere scholen bedraagt 2597 jon gens en 2479 meisjes, en het aantal kin deren die de openbare school bezoeken 2344 jongens en 2111 meisjes. De open bare school kan dus ook daar niet de heerschende genoemd worden, hoewel zij aan 1449 jongens en 1338 meisjes kos teloos onderwijs geelt, en de bijzondere school slechts aan 495 jongens en 504 meisjes. Te Hoorn is de prijs van het gas verlaagd met 1 cent per MJ, en dien tengevolge gebracht op 10 cent per kub. Meter. Op de aanbeveling van het Dag. Bestuur van Wisch voor secretaris dier gemeente, kwamen van de 87 sollicitan ten voor, de hh. C. J. F. Brem te \Va- geningen en J. W. Schutter te Amers foort. De Raad bracht evenwel 5 stem men uit op den heer J. Snellen, secretaris der gemeente Lonneker en 4 op den heer Brem. Eén lid was afwezig. Deze stemming geeft geen grootsch denkbeeld van de sympathie der Raads leden voor den nieuwen burgemeester. Deze betuigt eerst, zich er over te ver heugen, dat met de benoeming van den secretaris, waarmede hij dagelijks moei werken, gewacht is tot zijn komst, zoo dat hij de aanbeveling in overeenstemming met de wethouders kon opmaken en de Raad benoemt buiten die aanbeveling om. Moge dit niet het begin zijn van eene oppositie als die te Andel en Bergharen, waar zij zelfs voor werkstaking niet is teiuggedeinsd. Wij hopen in het belang der gemeente Wisch op meer verdraag zaamheid. De gewijzigde drankwet is den 1. Mei j.l. in werking getreden. Zij komt voor in de Slaats-Courant van dien da tum. Door de Rechtbank te Leeuwarden is uitspraak gedaan in het bekende ge ding van Dr. Masoin, Hoogleeraar te Leuven, tegen Dr. Bruinsma c. s., als redacteurs en uitgevers van het Maand blad tegen de Kwakzalverij, betreffende een eisch van f5000 tot f 10,000 schade vergoeding voor een in dat Maandblad opgenomen artikel, waarin de wetenschap en de lijders aan suikertering gewaar schuwd worden tegen Dr. Masoin, die als een kwakzalver beweerde een middel tegen die ziekte te bezitten, hetwelk hij geheim houdt. De rechtbank was van oordeel, dat sommige zinsneden in het bedoelde arti kel op zichzelven wel beleedigend zijn, maar dat -de gedaagden alleen ten doel hadden het publiek te waarschuwen en te strijden tegen een maatschappelijke kwaal, doch niet om den eischer te be- leedigen, dien zij persoonlijk niet kennen. De Rechtbank heeft om die reden aan Dr. Masoin zijn eisch ontzegd en hern veroordeeld in de kosten van het geding. Met ingenomenheid zal zeker wor den vernomen, dat het aan onze regee ring gelukt is voor een harer gedelegeer den ter conferentie voor het Suez-kanaal toelating te verkrijgen in de sub-com missie dier conferentie. Een der verbindingen tusschen de Nederlandsche en Pruisische waterwegen, het kanaal van Koevorden naar Alte- Picardie, is voor de scheepvaart open gesteld. De bezwaren die de heer Sluiter had gemaakt om het lidmaatschap van de Tweede Kamer met dat van 's Hage's gemeenteraad te vereenigen schijnen thans te zijn opgeheven, doordien hij van de werkzaamheden die hij in twee raads- commissiën te verrichten had, is ont heven. Tegen de beslissing van een ge neeskundigen inspecteur te Utrecht, die het schoolgebouw op het Noordeind te Oosterwolde heeft afgekeurd, is de ge meenteraad van Doornspijk in hooger beroep gekomen. Volgens de Pall Mall Gazette zou er bij de Engelsche regeering bericht ont vangen zijn, dat het gerucht aangaande het oprukken der Russen naar Maruchak ongegrond is. Ook wordt het tegengespro ken als zoude de Czar bevel hebben gegeven tot mobilisatie van alle Russische strijd krachten, terwijl mede van het zenden van een ultimatum naar Petersburg, in olficiëele kringen niets bekend is. Op merkelijk is het zeker, dat nu voor het tusschen Engeland en Rusland tot eene beslissing is gekomen, gewag wordt ge maakt van eene zamenkomst der drie keizers in Aug. a.s. Wel een bewijs, dat de al of niet goede verslandhouding tus schen beide kibbelende rijken, geen in vloed uitoefend op de vriendschap tus schen de hoofden der drie grootste staten van Europa. De prins van Wales en zijne gemalin zijn van hun uitstapje naar Ierland te ruggekeerd. Over het algemeen hebben zij reden om over hunne ontvangst in het groene Erin tevreden te zijn. De vijandelijke demonstraties op sommige plaatsen op touw gezet werden door de betergezinden uiteengedreven. In zijne afscheidsrede te Carrichfergus gaf de prins dan ook zijne hoop te kennen, dat de Iersche bevolking meer en meer de voordeelen der constitutie zou leeren waardeeren, als het beste middel om den invloed te keeren van hen, die er slechts op uit zijn om onrust te zaaien. In Frankrijk werden dezer dagen vier bekende socialisten opgepakt en over de grenzen gezet. Een 25-tal waarop de politie het oog gevestigd houdt, staat een gelijk lot te wachten. Te Osio nabij Treviglio in Italië is de cholera uitgebroken; vier gevallen zou den daar zijn voorgekomen. De Gazetta ufjiziale van Rome spreekt dit gerucht evenwel tegen en meent, dat het zijn ontstaan te danken heeft aan het ster ven van een grijsaard te Bergamo, vol gens opgave van vier geneeskundigen aan sporadische cholera overleden. Er wordt uit Tunis medegedeeld, dat Tayeb-bey, de vermoedelijke troon opvolger, aan zijnen broeder, den bey, vergunning heeft gevraagd naar Frankrijk te vertrekken, doch dat zij hem onvoor waardelijk geweigerd werd. Hij hield desniettemin aan en diende zijn verzoek schriftelijk in, doch Ali-bey was onbuig zaam. Men verzekert dat Tayeb-bey, hierover zeer verbitterd, het besluit nam te vertrekken zonder goedkeuring van zijn souverein; maar deze, hiervan ver wittigd, heeft hem belet te gaan door een detachement soldaten af te zenden die in last hebben alle uitgangen van s prinsen paleis streng te bewaken. Sidi-Carnot, Frankrijks minister van financiën, heeft aan den heer Jules Roche, voorzitter der begrootingscornmissie uit de Kamer van Afgevaardigden, verklaard, dat hij tegen een leening en tegen elke nieuwe belasting is, maar overigens het door zijn ambtsvoorganger Tirard ont worpen budget, eenigszins gewijzigd, aanneemt. Bij de behandeling van het hoofdstuk «Landbouw" werd o. a. het stichten eener agronomische school voor gesteld doch de commissie oordeelde, dat, indien zulk een inrichting rnoet tot stand komen, het initiatief daartoe be hoort uit te gaan van de Regeering. Te Richmond, in Noord-Amerika, ontstond eenige dagen geleden brand in een houten paardenspel, bij gelegenheid van een avond-voorstelling, welke zeer druk was bezocht. Er ontstond een schier voorbeeldelooze verwarring. Ieder drong naar de naastbijzijnde deuren, die gering in getal en meerendeels zeer nauw, weldra versperd waren. Hulp van buiten toesnellende, kon er opgeruimd worden in de nabijheid der uitgangen en op die wijze werd menigeen gered, die zich in groot gevaar bevond. Ten slotte bleek dat circa een honderdtal mannen, vrou wen en kinderen dood of zieltogend te voorschijn waren gehaald. Binnen een ongelooflijk korten tijd had dit onheil plaats gehad en was liet gan- sche paardenspel tot den grond door de vlammen vernield. S Tusschen Dieppe en Parijs is uit een spoorwegwaggon Vrijdagmorgen een reiszak gestolen, inhoudende voor 35.000 francs aan diamanten en twee Neder landsche bankbiljetten, elk van f 1000. Tengevolge van den uitslag der ver kiezing van een lid voor den Gemeente raad op 28 April j.l., heelt de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van Wijck medege deeld, dat hij zich nu niet verplicht acht als raadslid zitting te nemen, en stelt hij zich dezen zomer niet meer hei kies baar. «Mijne verkiezing", zegt de heer v. A. v. W., »is toe te schrijven aan andere beweegredenen, dan om eene reorgani satie van het lager onderwijs te verkrij gen, en ik acht mij dan nu ook niet verplicht om zitting te nemen in den Raad, terwijl ik voor het vervolg iedere candidatunr voor den Gemeenteraad met beslistheid zal afwijzen, zoolang niet dui delijk gebleken is dat de meerderheid der kiezers wil, wat door mij in het vorige jaar is aangegevennamentlijk 1. schoolgeldheffing op alle openbare scholen, met vrijstelling voor onvermo- genden en vermindering voor minver mogenden 2. verhooging van het schoolgeld op de school 2e soort, tot minstens 12.- 3. regeling van schoolgeld op de school le soort meisjes, zoodanig dat betaald wordt 40.voor de vakken gewoon lager onderwijs en f 20.voor iedere vreemde taal; 4. beperking van uitgaven op onderwijs gebied. «Zal ik daardoor de gelegenheid mis sen om voorstellen aan den Raad te doen, uit mijne adviezen zal genoegzaam kun nen blijken wat door mij geacht wordt te zijn b i 11 ij k tegenover hen die van het openbaar lager ondeiwijs geen ge bruik maken en wat mij voorkomt plicht te zijn met het oog op de finantrën der gemeente. Willen de kiezers in dien zin gehan deld zien, dan ontbreekt hun de gele genheid niet om daarvan blijken te ge ven. De heer M. W. Scheltema E.z. heeft zijne benoeming tot lid van den Gemeen teraad aangenomen. In de Woensdagavond gehouden ver gaderingder Kiesvereeniging,. Amersfoort" zijn voor het lidmaatschap der Prov. Sta ten van Utrecht op het candidatengros gesteld de hetren Mr. 11. Croockewit Jr., Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck en Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Uit dit gros werd met algem. stemmen tot candidaat gekozen de heer Mr. H. Croockewit Jr. Het aantal kiezers in het hoofdkies district Amersfoort bedraagt voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 3510 en voor de Provinciale Staten 11G3. Woensdag j.l. is door den heer kapitein eerstaanw. ingenieur alhier in het openbaar aanbesteed 1. Het bestraten van het terrein vóór de kazerne van bereden wapens te Amers foort en het verbeteren van de afwate ring tusschen dat terrein en de groote Nachtegaalsteeg, (Raming f5000). Inschrijvingen hiervoor waren ontvan gen van de heeren: P. Boks, te Amersfoort voor f 4400, T. W Bonte, te 4243. T. van Daal, „4200.—. J. H. Boks, 4195.—. A. Maters 3794.—. 2. Het verbeteren van terreinafsluitin gen en het doen van herstellingen en leveringen bij en aan militairen gebou wen te Amersfoort, (Raming f 4000). Voor dit werk was ingeschreven door de heeren J. B. F. Lensing, te Amersf. v. f3640. P. Boks, «3375, J. H. Boks. 3360. W. v. d. Kooij, d s «3300. J. Krab, te Utrecht voor «3223. G. Prins, te Amersfoort voor 2960. Deze werken zijn den minsten inschrij vers, onder gewoon voorbehoud, gegund. Gisteravond is tot Secretaris van het departement Amersfoort der Maat schappij „Tot nut van 't Algemeen" be noemd, de heer II. W. Kalfl'. Gistermiddag te 12 uren werd in allen eenvoud ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Velders, voormalig Chef der gemeente-politie alhier, laatstelijk belast met administratieve werk zaamheden aan het bureau van politie. De lijkwagen werd gevolgd door den broeder van den overledene en een twee tal zoontjes benevens door vier politie agenten. De heer Velders, die eene we duwe en een drietal kinderen zonder middel van bestaan achterlaat, heeft zoolang hij in dienst was, steeds trouw en inet veel ijver zijn plicht be tracht. Aan de geopende groeve sprak zijn onmiddellijke Chef eenige hartelijke gevoelvolle woorden in dien geest. Op het kerkhof waren aanwezig onze Burgemeester, eenige kennissen en vrien den van den ontslapene, die een laatsten groet wilden brengen aan den trouwen echtgenoot, liefdevollen vader, goeden vriend en eerlijken ambtenaar. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 53 jaren een onzer meest- verdiensrelijke burgeressen. Mejuffrouw A. M. M. Neuhaus, die bijkans 15 jaren met onverdroten ijver als hoofd der R. C. Meisjesschool werkzaam was, heeft het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld. Zij kan zijn heengegaan in de overtuiging van veel te hebben gedaan tot ontwikkeling en beschaving van onze jongedochters, die zeer zeker het van haar genoten degelijk onderwijs nimmer zullen vergeten. Er zijn op de begrooting van het Departement van Oorlog sommen uitgetrokken voor het maken van eene brug over de beek tusschen de nieuwe kazerne voor bereden wapens en de mi litaire stallen voor 't bestraten van het terrein voor de kazerne van bereden wapens en het verbeteren van de afwa tering tusschen dat terrein en de Groote Nachtegaalstraat en tot aankoop van grond met het oog op de verplaatsing der rij- en hoefsmidschool naar Amers foort. Door den WelEd. Heer J. H. A. E. de Vries, Leeraar in het teekenen bij het Middelbaar Onderwijs te Amsterdam, werd dezer dagen een bijdrage van 21 gld. gezonden ten behoeve van de restauratie der Koppelpoort. Die som was bijeen gebracht door de leerlingen van de tee- kenschool aan Felix meritis. De Heer De Vries had vastgesteld, dat niet meer dan 0,50, en niet minder dan 0,25 mocht geschonken worden. Zooveel te aange namer is deze bijdrage, omdat zij geheel uit eigen beweging voorkomt, zonaer dat daartoe eenige pressie gebruikt is. Met behulp van de Brochurede Koppslpoort, enz. werd aan de jonge lieden een en ander medegedeeld omtrent de Koppel poort, haar inrichting, het plan om haar te restaureeren, tegelijk met het voor nemen om op bescheiden wijze, naar gelang ieders krachten toelaten, tot het behoud van het Monument mede te wer ken. Men ziet met welken goeden uit slag zulks geschied is. Blijkens het verslag der commissie voor de gemeente-reiniging hebben de uigaven sedert 1 Mei (tijdstip van in voering) tot 31 Dec, 1884 bedragen ƒ3507.17Vj, terwijl het verlies van waarde aan materieel bedraagt 315,63, te zamen 3832.80 Hiertegenover staat j 1894 02'/j aan ontvangsten, zoodat deze tak van dienst over bovengenoemd tijdvak een nadeelig saldo oplevert van f 1928.78. Mr. Leon Goffard professeur de billard, zal a.s. Zondagavond in het café de Arend" zijne toeren laten zien. Terwijl de heer R., wonende aan de Langegracht, bezig was eene kat uit het riool bij zijne woning te verwijderen, werd hij er gelukkig attent op gemaakt, dat eene pot met verfwaren in zijne werkplaats, op zolder, in brand stond. Hij vond bijtijds gelegenheid de vlam men te blusschen, die, waren ze niet ontdekt geworden, hoogstwaarschijnlijk een brand van niet geringen omvang zou den hebben doen ontstaan. Het Bestuur der Amersfoorlsche Anti-revolutionaire Kiesvereeniging Ne derland en Oranje zal in de eerste dagen van deze maand eene vergadering houden te Amersfoort. Het bestuur heeft eene circulaire aan de leden gezonden ten einde deze op te wekken om de vergade ring trouw bij te wonen. Die circulaire is geteekend door de heeren P. Rooa- huijzen, van Veenendaal en J. Tulp, van Ede. «Heden (2 Mei) zal koning Leopold II de tentoonstelling te Antwerpen openen. De meeste onzer bladen wijden aan die tentoonstelling belangrijke artikelen, waar in onder meer beweerd wordt, dat van al de afdeelingen de Nederlandsche het verst gevorderd is. De ridders van de Militaire Wil lemsorde vierden Donderdag den 70en verjaardag van de stichting dier orde. 318de STA.1TS-LOTERIJ. DERDE KLASSE, Trekking van 29 en 30 April. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prfjs vaa f 1300. No. 20465. Prijzeii van f 45 1113, 1142, 1172, 1199, 3022, 3069, 3109, 3236, 4855, 4869, 4902, 4905, 4923, 4958, 5578, 5595, 5633, 5644, 5711, 5727, 5728, 5838, 5855, 5866, 5895, 7589, 8711, 8747, 8757, 8793, 8818, 8823, 8877, 18211, 18216, 18276, 18282, 18292, 18306, 18336, 18350, 18429, 18437, 18445, 18474, 18481, 20484, 20560 en 20584. Te zamen 50 prijzen. Baarrr. Zaterdagnamiddag ontstond niet ver van het station aan de helling van den spoorberg een begin van bosch- brand, waarschijnlijk veroorzaakt door vonken uit de locomotief. Hoewel de brand in den beginne een dreigend aan zien had, werd zij echter door spoedig aangebrachte bluschmiddelen in den aan vang gestuit. Een eenvoudige plechtigheid hadj.l. Dinsdag in de groote zaal van het Ama- liahotel plaats n.l. het overhandigen van een vaandel, keurig bewerkt door een 3- tal Baarnsche dames. Deze overreiking kon van wege het overlijden van den beschermheer der vereeniging niet op feestelijke wijze geschieden, slechts enkele genoodigden waren hierbij tegenwoordig. Het vaandel op een standaard staande met zilveren kwasten omhangen, draagt het opschrift Baarnsche Rederijkerskamer Bernard ter Haar, 28 April 1885. Na mens Mej. Bottier werd in een keurige rede het vaandel overhandigd. De dames Oberman waren de medewerksters. De President dankte in de eerste plaats de dames vervaardigsters en verder allen die hadden bijgedragen voor dit bewijs van sympathie en drukte den wensch uit dat het vaandel nog lang getuige moge zijn van den bloei van Bernard ter Haar. Nadat nog eenige bestuursleden het woord hadden gevoerd, sloot de Pres. deze ver gadering. De Baarnsche zangvereeniging voor Gemengd Koor, zal op 9 Mei a.s. hare tweede openbare uitvoering in dit saisoen geven. Naar wij vernemen, zullen weer eenige gerenomeerde solisten op deze uitvoering medewerken. Een bijzonder soort armverzorger. De beruchte Kuypers, bekend om zijne afzetterijen van weldadige bewoners van Den Haag en andere steden, bij wie hij zich voordeed als armverzorger, en wier giften hij ten eigen gebruika aan wendde, is te 's Hage aangehouden. In 1884 werd K. door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld, doch hy vluchtte en werd toen in hel Politieblad gesig naleerd. Intusschen had hij, oid zich niet te doen herkennen, zijn knevel afgeschoren en van kleeding en hoofddeksel verwis seld. Toch werd hij door den hoofdagent van politie Van Rhee onmiddellijk her kend. Hij is thans naar het huis van arrest overgebracht. Wederom een oui strijder minder. De heer J. H. van Apeldoorn, die o. a. den veldtocht onder Napoleon I naar Rusland medemaakte, is te Kampen op 89-jarigen ouderdom overleden. Aan een groot gevaar ontsnapt. De brug bij de Schenkenschans stond open toen een spoortrein uit Leeuwarden, naar Sneek vertrekkende, aankwam. De ma chinist die het verzuim bemerkte, heeft nog tijdig genoeg kunnen stilhouden om een groot onheil te voorkomen. De ge duchte werking der stoomfluit was niet bij machte den wachter uit zijne zoete rust te wekken. Een kind door de moeder ontvoerd. In het midden der maand Maart ont voerde, zooals indertijd gemeld werd, eene moeder, tegen den wil van den va der, W. van Beek, thans onder Rens- woude woonachtig, een éénjarig kind. De vader kon het kind in weerwil vau alle pogingen niet terugkrijgen, en wendde zich toen tot den Minister van Justitie, om diens tusschenkomst verzoekende, zich tevens beklagende over het gemis aan medewerking bij verschillende auto riteiten. De Minister heeft thans bericht, dat het verzoek niet voor tusschenkomst van Regceringswege vatbaar is, en dat de vader zich te dier zake tot den bur gerlijken rechter zal behooren te wenden. Van Beek zal thans tot terugverkrij- ging van zijn kind eene burgerlijke actie instellen. Beter laat dan nooit. Drie jaren ge leden werd onder de gemeente Renen diefstal gepleegd bij W. van de Bruin- horst aldaar. De politie van Veenendaal heeft voor eenige weken den dader, ze keren J. G. Faber aldaar, opgespoord. Deze staat thans terecht voor de Recht bank te Arnhem. Er wordt een celstraf van een maand tegen hem geëischt. Hoever is de aarde van de zon ver wijderd? Steeds heeft men geleerd dat de aarde 20 millioen geografische mijlen van de zon is verwijderd, zoodat een sneltrein, zonder stations aantedoen, on geveer een millennium onderweg zou zijn om dien afstand af te leggen. Aan onzen tijd is eene andere oplos sing voorbehouden. De stoomtram, die te Wageningen de Wereld (een logement) verlaat, bereikt een uur en tien minuten later de Zon (ook een logement) te Arn hem. Reclame voor zeker geneesmiddel. De eigenaar van een ezel vroeg aan een vriend of er geen raad voor het dier zou zijn. „Zekerlijk," was het antwoord, ,,geet het Haarlemmerolie in, dat nemen de meeste ezels in, als ze ziek zijn." BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Geboren: 24 April, Hendrik, z. van De- bora de Ruiter. 26 April, Elisabeth Hendrika, d. van Johannes Kraan en Elisa beth van Daal. Teunis, z. van Brand de Kruifl en Elbartha van den Berg. Geurtje, d. vau Albert Witteveeu en Aalberta van der Wijden. 27 April, Gerardus Gode- fridus Philippus Ludovicus, z. van Gerardus Godefridus Philippus Ludovicus Boekelman en Maria Johanna Mouica de Ilosson. 28 April, Machtildus Elisabeth, d. van Jacob van Speugen en Johanna Leeflang. 29 April, Hendrik, z. van Philip Arnoldus Manne en Adriana Musman. Ondertrouwd: 26 April, Jan Jacob Klaa- sen en Hermine Auguste Marie Rauch. 30 April, Jacobus Blom en Anna Maria Smit. Gehuwd: 29 April, Berend Kerkhof! en Geertrui Veskes. 30 April, Bartel Ver hoef en Rikje Blankenspoor. Overleden 24 April, Theodorus Tesson, 7 m. 25 April, Maria van den Bosch, 69 j. wed. van Jan van der Weijden. 26 April, Gerritje Aartsen, 11 m. 27 April, Een levenl. aang. kd. mann. gesl. van Cornelis Borgstein en Maria de Graaf. 29 April, Alijda Francisca van Daal, 27 d. Salomon Benjamin de Pool, 53 j. wedr. van Sophia Ries. Bunschoten. Bevallen: 28 April, Marretje Heinen, vrouw van Wouter Heek. Overleden: 28 April. Johanna Hartog, geh. met Hendrik Jong, oud 26 jaren. 30 April, Lutje Bos, wed. Arend van Veen, 71 jaren. Stoutenbnrg. Overleden: 25 April, Jan van de Veen, oud 9 m. Soest. Geboren: 21 April, Hendrika, d. van Jacob Altena en van Hendrika van Leijen- horst. 28 April, Elizabeth, d. van Jaco bus Jan Frederik van Woudenberg en van Geertrui Donkervoort. 1 Mei, Johanma, d. van Jan Hilhorst en van Alida Daselaar,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2