Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. gens door ons ingewonnen inlichtingen, het getal hier aangevoerde kievitseieren op p. m. 250,000 worden gesteld. In de laatste paar weken en ook heden nog was de prijs 12 a 13 cent per stuk, doch in de eerste dagen van het seizoen wer den, gelijk ook reeds is medegedeeld, schier fabelachtige prijzen voor één enkel ei betaald. Hoogst aanzienlijk waren de uitvoeren, niet alleen naar alle provin ciën van ons land, maar ook naar Enge land, Frankrijk en Duitschlandzelfs naar Ivonstantinopel werden verzonden. Er waren dagen, dat één handelaar alleen per postpakketdienst een 80-tal kistjes met de geliefkoosde waar verzond. lieden hadden de belangrijkste aanvoeren plaats, zij bedroegen 30 a 40,000 stuks, waar van alleen naar Londen 25,000 werden verzonden. Il.blad. Het voorloopig verslag dei com missie van rapporteurs voor het ontwerp tot wijziging van het Wetboek van Straf vordering is, naar men verneemt, gis teren den minister van justitie toege zonden. Door geerfden van den polder Arken heem is besloten eene geldleening aan te gaan groot f35,000 tegen eene rente van 4% 'sjaars. Wederom zijn uit'sRijks bedelaars gestichten 5 personen ontsnapt. Te St. Anna-parochie en te Stiens zijn afdeelingen opgericht van de Yeree- niging «Algemeen Stemrecht*, de eerste met 31, de laatste met 40 leden. Te Dinxperlo, op de Pruische gren zen, worden ernstge pogingen gedaan om die gemeente uit haar toestand van afzondering te verlossen. Eenige heeren aldaar hebben een comité gevormd, om te trachten Dinxperlo aan het groole spoorwegnet te verbinden. In de laatst gehouden vergadering van de comité's uit Rees, Isselburg, Dinxperlo en Aalteri welke eene spoorverbinding willen tot stand brengen van Rees over Empel, Isselbuig, Anholt en Dinxperlo naar Aalten, is besloten het benoodigde kapi taal te splitsen in 2 deelen, namelijk minstens de helft voor aandeelen en het overige als obligatie-kapitaal. De aandeelen zijn gesteld op f G00. Voor 1 Juli a. s. zullen de verschillende comité's weder eene vergadering houden te Dinxperlo. Voor het Nederlandsche gedeelte is de concessie reeds aangevraagd, terwijl aan het comité te Rees door de Pruisische Regeering vergunning is ver leend tot het doen van de voorbereidende werkzaamheden voor het gedeelte Rees tot aan de grenzen. Door den Hoogen Raad is gisteren verworpen de cassatievoorziening van: P. G. v. D. te Buiksloot, die door de Rechtbank te Amsterdam was veroordeeld in een boete van f 10 wegens het zonder vergunning houden eener collecte «Unie collecte voor de school met den bijbel. Tegen den gefailleerden coinmisso- nair in effecten S., te Wageningen, wiens onmiddelijke gijzeling werd gelast, is thans door de Rechtbank te Arnhem rechtsingang met bevel tot gevangenne ming verleend. In het Gasthuis te Wijk bij Duur stede is een oud-strijder van Waterloo overleden, namelijk de 92-jarige F. Staatsen. Te Utrecht zijn in April j.l. 42 honden opgepakt, die niet voorzien waren van een belasting-penning. Allen vonden een thuiskomen in het asyl te 's Hoge. Te Amersfoort schijnt geen enkele houder van honden te worden gevonden die aan zijne verplichtingen tot aangifte en betaling niet voldoet. Uit Montfoort wordt medegedeeld, dat de vereenigde vergadering van het Groot waterschap van Woerden bij besluit van 30 April j.l. de op de 7de en 21ste dier maand gehouden stemming en herstem ming in het 4de district om een tweetal informaliteiten heeft vernietigd. ontmoeten! Evenals een ieder heb ik bevredigingen en teleurstellingen, smart en vreugde ruimschoots ondervonden, S maar van 't geen ik verstoken bleef, 'tgeen het leven mij hardnekkig bleef weigeren, dat was het voorrecht, het geluk een zoon of dochter te bezitten zooals gij en Emy I Daarom laat mij uw beider beschermer, uw beider vriend zijn, laat mij u en Emy gelukkig zien, gij zijt het beiden zoo waard elkander te bezitten I Zij zal het zonnestraaltje wezen in uw huis en in uw hart, en wanneer ik het geluk aanschouwen mag dat ik met Gods hulp tot stand heb helpen brengen, dan zal een woord van dank uwer lippen mijn schoonste belooning wezen! En nu leg ik de pen neer. Denk lang en ernstig na, en verblijd mij daarna met uw antwoord. Groet intusschen uw pleegvader en Emy reent hartelijke van mij, onderzoekt Emv's hartje nog eens, zoo ge aan hare gevoelens mocht twij felen, en laat mij voor altijd uw vriend zijn. Max Graafland. (IVorcR vervolgd.) De Zomerdienst op de Nederland sche spoorwegen zal op 1 Juni aanvan gen. De Leidsche gifmengster heeft cas satie aangeteekend tegen het Hof te 's Hage gewezen arrest. De feestelijke opening van het rijks museum te Amsterdam is thans bepaald op 12 Juli e.k. Uit 's Hage wordt gemeld dat bij de Tweede Ivamer een wetsontwerp is ingekomen, waarbij de op het jaarlijksch in komen der Kroon,tijdens en ten behoeve van het regentschap te nemen som op f 175000 wordt bepaald, rechtstreeksch aan de regentes in mindering van het jaarlijksch inkomen der Kroon, te betalen. De afgetreden minister van finan ciën is tot commandeur der orde van den Ned. leeuw benoemd. Het huwelijk van H. IC. H. prinses Hendrik, met prins Albert van Saksen- Altenburg, zal den Gden dezer te Bei lijn in zeer engen familiekring voltrokken woiden. De spoorweglijn HoornEnkhuizen zal den 1. Juni a.s. plechtig geopend worden. Een uit Indië ontvangen telegram meldt het overlijden van den kapitein ter zee W. Schellens, kommandant van het wachtschip Gcdeh te Batavia, ridder der mil. Willemsorde, enz. Lord Granville heeft medegedeeld, dat de Engelsche en Russische regeerin gen zijn overeengekomen, om het ge beurde te Pendjeh aan scheidsrechterlijke beslissing van een bevrienden souverein te onderwerpen. Naar men verzekert, zijn [de keizer van Duitschland en de koning van Denemar ken gepolst, of een van beiden geneigd zou zijn de rol van scheidsrechter tus- schen Engeland en Rusland te aanvaarden. De lord-mayor van Londen heeft den Koning van België een adres betref fende Congo oveihandigd. De koning betuigde zijn dank en zeide, dat zijn doel slechts was de afschaffing der slavernij en de bevordering van be schaving en handel in Afrika. Sedert lang gebruikt rnen in Sar dinië chloorsodium om hout te vrijwaren van den invloed der weersgesteldheid en zoo doende te maken dat het niet krimpt, uitzet of splijt. Vooral bij hout, dat voor wielen woidt gebruikt, wordt dit middel aangewend; gewoonlijk laat men het hout vóór de bewerking een achttal dagen er in verblijven. Sloompost Op de Parijsche tentoonstelling van schilderijen »!e Salon", is van den jongen Israels een doek, voorstellende een troep kolonialen door de straten van Rotterdam trekkend met twee tamboers aan het hoofd. De bekende kunstcriticus Albert Wolff, prijst in de Figaro van 30 April, waarin hij het salon uitvoerig bespreekt, dit stuk als bijzonder schoon en noemt Israels een kunstenaar die voor de toe komst zeer veel belooft. Nog slechts één onzer overige landgenooten wordt in dit overzicht genoemd, namelijk de heer Mesdag, van wien het alleen heet, dat hij ditmaal met zijn zeestukken niet zeer gelukkig was. Ter verkiezing van een lid voorde Provinciale Sta ten zijn gisteren uitgebracht: 732 stemmen. af. van onwaarde 1 blijft 731 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 366 De heeren Jlir. Mr. T. A. J. van .4sell van Wijck vereenigde 493 stem men op zich, terwijl de heer Mr. 11. Croockcwit Jr. er 235 verkreeg, zoodat eerstgenoemde heer met volstrekte meer derheid van stemmen is verkozen. Van de 447 Amersfoortsche kiezers, namen er 308 aan den verkiezingsstrijd deel. De heer van Asch van Wijck heelt zijne benoeming aangenomen. Bij de vei kiezing van elf leden van het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente zijn gisteren 370 geldige stemmen uit gebracht. De volstrekte meerderheid is dus 186. Er waren uitgebracht op de heeren II. J. Kruijff 344, J. 11. Kilian 315, P. Schuijt 211, J. Zandijk Jr. 206, J. J. Be rends 201, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck 199, E. S. Bijtelaar 195, W. Kreykamp 189, J. van, Haselen 187, N. Broers 186 stemmen,'zoodat deze heeren tot leden van het Kiescollege zijn geko zen. Ter vervulling van nog eene vacature zal herstemming moeten geschieden tus- schen de heeren Mr. II. J. H. baron van Boetzelaer die 182 en Jhr. A. M. C. Sandberg die 171 stemmen verkreeg. Voorts verkregen de heeren G. van Davelanr Cnopius 169, N. van Veen 160, J. Blom 159, D. van der Werf 157, W. van Eeden W z. 156. T. van Daal A.z. 155, J. B. Werner 153 en J. G. Kleber 150 stemmen. Zondag 10 Mei wordt de dienstin de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. G. VAN GORKOM, predikant te Amsterdam. Onze geachte stadgenoot, de heer G. M. van der Plank, mocht den 1. Mei den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar als directeur der gasfabriek alhier optrad. Van harte wenschen wij den ijverigen directeur toe dat hij nog een reeks van jaren die betrekking blijft vervullen. Zaterdag a. s., 's namiddags ten twee ure, zal te Utrecht in het «Park Tivoli", de opening plaats hebben der Tentoonstelling van voorwerpen en tee- keningen, vervaardigd door jeugdige Am bachtslieden uit de Provincie Utrecht, uit gaande van de Vereeniging ter bevoide ring van fabrieks- en handwerksnijver- heid in Nederland, «aldeeling Utrecht". Een negental inzenders, allen nog leer lingen der Burgeravondschool, namen deel aan den wedstrijd en vertegenwoor digen alzoo onze gemeente op de Ten toonstelling; het ingezondene is, naar wij vernemen, de bezichtiging overwaard. Wij wenschen de jeugdige inzenders een goed succes toe. De opening der tentoonstelling zal op- geluisteid worden door een Matinée, en voortduren tot Zondagavond 17 Mei. Zondag j.l. woonden wij de voor stelling bij, welke door Leon Goffard, professeur de billard in het Koffiehuis „de Arend" werd gegeven. Op de aangezichten van de aanwezigen was de verbazing te lezen die zijne mees- terstonten wekten. Onze ijverige politie deed dezer dagen eene goede vangst. Eene porte feuille inhoudende eenige geldswaarde, benevens een tweetal voorwerpen van geringe waarde, die voor eenigen tijd werden ontvreemd, kwamen in haar bezit. Om haar een nader onderzoek niette bemoeilijken, onthouden wij ons van meer gedetailleerde mededeelingen. Op verzoek plaatsen wij onderstaand adres hetwelk, met vele handteekeningen voorzien, aan den gemeenteraad is ver zonden. Aan den Edelachtbaren Raad der Gemeente Amersfoort, geven de ondergeteekenden, allen in woners dezer stad, met verschuldigden eerbied het volgénde te kennen: 't Behoeft' nauwelijks betoog, dat er te dezer stede reeds sinds lang dringende behoefte bestond aan eene voorbereidende school (Fröbel-methode) voor lager onder wijs voor de kinderen van den meer en minder gegoeden burgerstand. Terwijl elders in ons vaderland niet slechts in grootere maar ook in kleinere plaatsen dan Amersfoort, dergelijke inrichtingen verrezen, zag men hier verlangend naar haar verschijning uit, doch te ver geefs. Wel werden tengevolge van de Wet op het Onderwijs door onze gemeente de vereisehte geldelijke offers gebracht voor het Lager, Middelbaar en Hooger Onderwijs alhier, maar aangezien ge noemde wet tot heden geen voorschrif ten gaf tot het oprichten van Voorbe reidende Scholen voor Lager Onderwijs," bleef de laatstgenoemde hier achterwege. Om die reden vormden enkele burgers te dezer stede het plan, uit eigen mid delen zulk eene Inrichting hier in het leven te roepen, wanneer zij, gesteund door de bijdragen van belangstellenden en van een enkele Vereeniging, naar wensch mochten slagen. Algemeen bekend toch is 't dat de in 't begin van '84 op de Langegiacht alhier gestichte Fröbelschool uitnemend is in gericht, en in alle opzichten voldoet. Doch juist opdat de school, die is open gesteld voor kinderen van ouders, wat richting of denkwijze ook toegedaan, evenzeer toegankelijk werd voor kinderen van den meer als van den minder ge goeden burgerstand, achtte men 't niet raadzaam het schoolgeld hooger te stel len dan f15.(jaarlijks) per kind. In dien nu genoemde Inrichting door een 80tal kinderen bezocht werd, dan zou zij zelve in hare behoefte kunnen voorzien. Doch aangezien zij het eerste jaar slechts p. m. 60 leerlingen telden, en 't om ge gronde redenen niet te verwachten is, dat dit getal in 't vervolg veel hooger stijgen zal, zoo sloot zij reeds aan het einde van 1884 hare rekening met een belangrijk nadeelig saldo (zooals U uit bijgaande s'ukken blijkt), wat, bij her haling daarvan, haar voortbestaan on mogelijk zou maken. Op grond van een en ander nemen de ondergeteekenden de vrijheid UEdel- achtbaren beleefd maar tevens dringend te verzoeken, genoemde Fröbelschool voor dit jaar te ondersteunen met eene sub sidie van hoogstens f350 uit de gemeen tekas, of zooveel minder uit de rekening en verantwoording blijken mocht noodig te wezen, overtuigd als zij zijn van de nuttige werking dier Inrichting, van het betrekkelijk geringe offer van de ge meente vereischt om zulk eene schoone Instelling in stand te houden, en in het vertrouwen dat hun gevoelen door UEdel- Achlbaren gedeeld wordt, Amersfoort, 30 April 1885. Utrecht. Alhier is een 11 jarige knaap overleden onder omstandigheden, welke aanleiding schijnen te hebben ge geven tot het vermoeden, dat het kind zoude zijn bezwekei aan de gevolgen eener mishandeling een paar dagen te voren van zijne moeder ondergaan, althans door de Politie aldaar, is een streng on derzoek ingesteld en het lijkje gerech telijk geschouwd, waaromtrent echter nog geene bijzonderheden zijn bekend geworden. De dienstbode welke, na onlangs te Utrecht heimelijk te zijn bevallen, ver dacht werd haar kind onder de turfmolm te hebben verborgen, en sedeit in het ziekenhuis aldaar werd verpleegd, heeft als hersteld die inrichting verlaten en bevindt zich thans in de gevangenis. Veenendaal. De omstandigheden dat voor 93 kinderen toelating tot de open bare school is gevraagd, bewijst dat het openbaar onderwijs alhier op hoogen prijs wordt gesteld. Het aantal scholieren be draagt 412. Renswoude. De landbouwers die zich alhier op het mesten van kalveren toe leggen, ging het zelden zoo slecht als thans. Met moeite bedingt men 36 a 38 ct. per K.G. Ook de vette varkens gel den weinig. Liinscliotcn. De 72-jarige Dirk van Rossum, op Achtienhoven, had den 2den dezer het ongeluk, op de achterdeel van zijne woning uitteglijden en daarbij het rechterdijbeen te breken. Uoosdreclit. Maandag j.l. ontstond alhier brand in een hooiberg van den heer D. L., die aanvankelijk een dreigend aanzien had, doch door spoedig en flink aangebrachte hulp van de brandweer tot dien berg beperkt bleef. Eist, 28 April. Van den grooten voor raad tabak, die hier nog in planters han den is, is thans ongeveer 10 duizend kilo verkocht tegen 17 gulden per 50 kilo. Amcrongeii, 29 April. Er komt eenig leven in den tabakshandel. Tegen f15 a f 17 de 50 kilo zijn hier verschillende partijen opgekocht. Door de jagers van den HoogGeb. Heer Graaf Bentinck werd in de voor gaande week een prachtige, groote valk, die zijn nest had gebouwd in een kruin van een der denneboomen, in het Prin senbosch geschoten. Een paar jongens, die den vogel niet hadden zien vallen en nieuwsgierig waren welk soort van vo gelnest in den boom zat, vonden twee lichtblauwe eieren, grooter dan die van hoenders. Dit mag voor deze streken eene zeldzaamheid genoemd worden. Nijkerk, 5 Mei. Het is heden 25 jaren geleden, dat de spaarbank alhier is in werking getreden. De heeren J. van Elfrinkhof en R. A. I. Colenbrander zijn van de alstoen be noemde directeuren nog in functie. Putten. Onze predikant, de heer E. J. Homoet, heeft een beroep naar Zegveld ontvangen. Harderwijk. Op de veemarkt van 29 April waren 109 koeien, 16 schapen en lammeren en 4 geiten aangebracht. Voor vette koeien werd f140 tot f 190, voor kalfkoeien f125 tot f150, voor guste koeien f100 tot f'125, voor drach tige vaarzen f110 tot f125, voor pinken f 50 tot f65, voor kalveien f20 tot f30, voor schapen f9 tot f 11, voor lammeren f2,50 tot f3,25 en voor geiten f5 tot f8 besteed. VERK00PING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 2 Mei in 't Valkje. Notarissende heeren Mr. J. DE LOUTER en A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een huis, erf en grond inde St. Andriesstraat f 990. 2, 3 en 4. Drie huizen, erf en grond in de Hellestraat 580. ƒ1570.— Te kort in kas. Aangaande het tekort van f9000 in de kas van den ontslagen gemeente-ontvanger te Oude-Pekela ver neemt de Asser Ct., dat een deel daar van kan gedekt worden met de borg stelling van den ontvanger ad f2550, terwijl de Burgemeester verder f2500 voor zijne rekening neemt en de Raad eene geldleening besloot aan te gaan van f 4000 tegen 4'/a pCt. rente, met de spaarbank te Oude-Pekela. De echtge- noote van den vroegeren secretaris ver zocht den Raad om haar het laatste kwar taalstraktement van haren echtgenoot te doen uitkeeren, daar zij geen cent in huis had. Dit verzoek werd afgewezen. Afschuwelijk. Timmermans, de moor denaar van de familie Van Oppen te Maastricht, blijft nog steeds bij de rer- hooren zijne onverschillige houding be waren en toont in het minst geen be rouw. Hij is zeer gevat in het antwoord geven, soms onbeschoft, en zoekt de be schuldiging van met voorbedachten rade te hebben gehandeld van zich af te wen den. Er zijn reeds onderscheidene getui gen door den reehter-commissaris gehoord, en onder dezen enkelen, met wie de be klaagde gesprekken heeft gehouden, welke aan voorbedachten rade doen denken. Het jachtmes, waarmede de doodelijke wonden zijn toegebracht, is gekocht bij den wapenfabrikant Neumann, te Aken. Welverdiend. De 23-jarig schippers knecht W. te Beers, die indertijd den lantaarnopsteker Dijkstra heeft mishan deld, waardoor deze zijn spraakver mogen heeft verloren en geen vast voed sel kan gebruiken is door de Recht bank te Leeuwarden veroordeeld tot een jaar celstraf. Een nieuw soort kegelbanen. Te Ber lijn gebruikt men tegenwoordig een nieuw soort kegelbanen in een koffiehuis onder de bogen van den stads-spoorweg. De ruimte was daar te klein voor een ge- ,wone rechte kegelbaan, en om er nu toch' een te hebben, heeft men een baan ge maakt in den vorm van een hoefijzer, aan de eene zijde opgehoogd, waarlangs de bal, aan den eenen kant gegooid, rond loopt en aan den anderen kant de kegels kan treffen. Het is niet gemakkelijk den slag er van te krijgen, maar met eenige oefening kunnen de spelers op deze wijze even goed als op rechte banen hunne «alle negens* en andere worpen maken. En misschien zouden hoefijzervormige banen ook elders, om het nieuwe voor de lief hebbers van het kegelspel, aantrekkelijk heid bezitten, hoewel wij geneigd zouden zijn er een even korten levensdunr aan te voorspellen als van het «ovale biljart.* Ongelukkig. Te Oude-Pekela is Zater dag j.l. een arbeider in de papierfabriek «de Aastroom" in aanraking gekomen met een vliegwiel en op de plaats dood gebleven. Verdronken. In de vorige week zijn te Scharen (Doniawerstal) twee polder werkers verdronken, door het kantelen van het bootje, waarmede zij zich naar hun werk begaven. Een derde wist zich te redden. Lafhartig De veldwachter J. Pen te Steenwijkerwold werd in den nacht van 26 op 27 April op verradelijke wijze met een roeispaan ernstig aan het hoofd ver wond. Na onderzoek wordt hiervan ver dacht de bakkersknecht K. D. aldaar, die dientengevolge Vrijdag in hechtenis is genomen en gevankelijk naar Heerenveen overgebracht. De Russische oorlogsvloot bestaat uit 30 pantserschepen, 26 ongepantserde kruisers, 24 kanonneerbooten, 34 oor logschoeners, 114 torpedo-booten, 17 jachten, 15 transport- en sleepbooten, 158 kleinere schepen en 2 zei l-korvetten. Daarbij komen nog 8 stoomschepen van de zoogenaamde «vrijwillige* vloot en 3 hulpkruisers, Voor goed onschadelijk gemaakt. De Leidsche giftmengster, vrouw van der Linden, is tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Flink doorgetast. De verschillende aanklachten, welke door Scheveningsche reeders tegen Engelsche en Belgische visschers waren ingediend wegens het moedwillig vernielen van vischwant, had den tot heden alleen ten gevolge, dat enkelen der beschuldigden tot gevange nisstraf of boeten werden veroordeeld. De heer W. Groen, te Scheveningen, is thans de eerste, die eene schadever goeding heeft ontvangen, en wel van den reeder aan wien de kotter Grimsby 587 toebehoort. Ansjovisvangst. Uit Monnikendam zijn de eerste berichten omtrent de vangst van ansjovis niet zoo gunstig als verwacht was. Gemiddeld werd er 4000 stuks per span gevangen, doch er was niet veel wind. Men hoopt op eene goede visscherij. Passaoe-standje. Ter gelegenheid van de opening der passage te 's Gravenhage hebben wanordelijkheden van de zijde der Maandaghouders plaats gehad. Let terlijk van het uur af dat de doorgang voor iedereen werd opengesteld, hebben zij èn der politie, èn den wandelenden burgers veel last bezorgd. De herbergen in het de passage doorsnijdende Achter om, waren, vooral des avonds, voortdu rend het tooneel van hevige vechtpartijen en als de politie tusschen beiden kwam, werden de politiedienaren tegengewerkt door het publiek. Zoo werden een agent van politie en de hoofdagent Van der Rliee, in burgerkleeding bij de arrestatie van een beschonken man, zoo geslagen en zelfs geschopt, dat de sporen van de mishandeling duidelijk zichtbaar waren. In een der herbergen werd bij een verwoede vechtpartij een der betrokkenen met een mes of ander scherp voorwerp in den hals getroffen. Eieren-uitvoer naar Noord-Amerika. Sinds September heeft New-York uit Europa 1'/» millioen kippeneieren laten aanvoeren. Voor 5 jaren voerde Europa

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2