nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 38. Woensdag 13 Mei 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. Feuilleton. VERLOOCHEND. AMERSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Berichten uit Karlsbad melden, dat Z.M. onze Koning den 14en dezer aldaar •wordt verwacht. In het hotel Goldschild, is reeds alles voor de ontvangst van den koninklijken gast gereed. Zooals reeds gemeld werd, zal Dr. London er Z. M. behandelen, evenals verleden jaar. Onze Koningin zal zich waarschijnlijk den 26en Mei van Karlsbad naar Schönau, bij Teplitz begeven, waar in de villa Landhaus vertrekken voor H. M. in ge reedheid gebracht worden. Men heeft gezorgd dat de Koningin er ruimschoots van hare lievelingsbloemen, rozen, omgeven zal zijn. Men verneemt dat Z. M. de Koning in Augustus waarschijnlijk eenigen tijd op Oranje Nassau's Oord, bij Renkum, verblijf zal houden. Met betrekking tot de verkiezing van den heer Van Asch van Wijck tot lid der Provinciale Staten van Utrecht zegt de Standaard: «Thans kan men derhalve de Staten van dit gewest als in de meerderheid van de anti-revolutionairen gewonnen be schouwen. «Moge dit eerlang ook in de Eerste Kamer leiden tot het binnentreden in dit hooge gezelschap van onzen eersten antirevolutionairen tolk.« - Naar men zegt zoo meldt De Amst. zal de heer Reekers, lid der Tweede Kamer, eerstdaags een wetsvoor stel bij de Kamer indienen, om tegemoet te komen aan de bezwaren van Volen- dam in het visschen met de wonderkuil weder toe te laten. De lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Noord-Brabant bevat 156 namen. De eerste is Dr. J. A. de Ram te Bergen op Zoom met f 3027,92%, de laatste A. A. J. van Dooren te Tilburg met f 402,87. De Minister van Justitie heeft de uitlevering bevolen van G. Peters, thans in het huis van arrest te Roermond, be schuldigd van dubbelen moord, gepleegd te Gladbach. Peters zal te Dusseldorf terechtstaan. De St.-Ct. No. 110 bevat de Sta tuten der volgende Naamlooze Vennoot schappen «De IJssel, scheepsbouw- en werktuigenfabriek, voorheen firma H. Dalhuisen,« te Kampen, kapit. f 130,000, directeuren H. J. Croockewit en B. P. Tideman, commissarissen W. A. Croocke wit, E. Gritters Doublet, Mr. A. II. van Nierop. Mr. P. Peelen en L. J. Scheltema. Het bestuur van het Waterschap «Hasselt en Zwartsluiscc heeft zich tot de Provinciale Staten van Drente gewend om een subsidie voor den Zwartewaters- dijlc, tusschen Zwartsluis en Hasselt. Voor een afdoende herstelling welke ook voor een gedeelte van Drente van belang is zal dit minstens f 100,000 vorderen. Van de Maatschappij Zeeland kan over 1884 een dividend van 6 pCt. ver wacht worden. De alphabetische aanbeveling ter benoeming van een secretaris van de ge meente Schoterland bestaat uit de hh. Oosterhof, secretaris der gemeente Oost stellingwerf/en Rodenhuis, waarnemend secretaris der gemeente Schoterland, Ie ambtenaar aan de secretarie. Het volgende ontleenen wij aan de rekening der GelderschOverijselsche Maatschappij van Landbouw over 1884. De ontvangsten hebben bedragen f7173.97, de uitgaven f8022.39%. Onder die uitgaven behoort f3000 subsidie voor de te Amsterdam gehouden Landbouw tentoonstelling en f500 subsidie aan de commissie voor bedoelde Tentoonstelling. Het nadeelig saldo over 1884 bedraagt f848.42% en het batig saldo over 1883 f9534.88, zoodat bet kapitaal der Maat schappij op 31 Dec. jl, bedroeg f8686.45%. Blijkens eene mededeeling van de Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs te Zutfen, opgenomen in de Zutph. Ct. heeft Dr, W. Gleuns, onderwijzer aan school A., van B. en W. een ernstige berisping ontvangen wegens de beleediging, haar den 23en April jl. in den persoon van haren secretaris aan gedaan. Dr. G. spreekt dit echter tegen. Het vierjarig zoontje van den be- drijfboer der Rijkslandbouwschool te Wageningen dronk gisteren bij ongeluk uit een flesch met dubbel geconcentreerde vloeibare potasch en is aan de gevolgen overleden. Zaterdag ontlaste zich in de Zeven- welde (Friesland) een zwaar on weder, waarbij de bliksem in den eekmolen van den Heer Nauta, te Gorredijk, sloeg. Met behulp van de brandspuit werd men den brand meester. Ook te Oudeschoot werd eene woning getroffen, zonder evenwel eenige belangrijke schade te lijden. In de afgeloopen week zijn 115 vreemdelingen, als zonder voldoende mid delen enz., over de grenzen van het Rijk gebracht. 15 vrouwen en 6 kinderen wa ren er bij. Uit het twaalfde jaarverslag der Vereeniging «Barnabas" tot steun van weduwen en weezen van Christelijke on derwijzers in Nederland, blijkt dat van 1 Mei 1883 tot 31 April 1884 21 onder wijzers zich als lid hebben laten inschrij ven, zoodat de vereeniging nu 330 leden telt. Dit getal is echter nog gering, daar het aantal Christelijke onderwijzers in ons land bijna 800 bedraagt; zoodat nog niet eens de helft dezer onderwijzers zich aan deze Vereeniging hebben aangeslo ten. Een der kinderen heeft in het laat ste boekjaar den leeftijd van 18 jaar bereikt, zoodat de Vereeniging thans aan 20 weduwen en 39 kindei en jaarlijks ondersteuning verleent. Het aantal dona teurs is met 1 verminderd en bedraagt nu 1293. Ontvangen werd voor het uit- keeringsfonds f 336, hulpfonds t 4813.34, verdeelingskas f 9325.50%, administr. kas f 596.96Aan vast kapitaal is aanwezig f54.208.79. Totaal f 69.280.96%. De uit gaven bedroegenuitkeering aan wedu wen en weezen f4813.24, administratie kosten f596.965, totaal f 5410.30s, zoodat het aanwezig saldo, met inbegrip van het vaste kapitaal, bedraagt f 63.870.295. Naar het Dagblad v. Ned. verneemt heeft mr. J. A. Levy ontslag genomen als lid van het uitvoerend comité der Liberale Unie. Uit Randwijk en omstreken wordt gemeldHet ruwe weder der laatste da gen, de nachtvorsten en de hagelbuien hebben de groote verwachting van me nigeen in duigen doen vallen. De bloe sems der vruchtboomen hebben in deze streken veel geleden door nachtvorst en hagel. De koude doet zeer veel schade aan de gewassen, en het vee in de wei lijdt veel. Zaterdagavond tegen 10% uur ont stond te Harderwijk in de pekloods op de scheepstimmerwerf een brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, daar de gasfabriek vlak daaraan grenst. Dank zij den spoed waarmede door de aanwezigen en later door de brandweer opgetreden werd, heeft de brand zich bij die loods bepaald, hoewel de aanwezige panden groot gevaar liepen. Zondagnacht ongeveer te 2 uren brak er te Utrecht een hevige brand uit op den Leidschenweg, 25 minuten gaans buiten de Cathrine-barrière, doch nog ongeveer 10 minuten binnen den kring van Utrecht, zoodat de Utrechtsche brand weer met Utrechtsche autoriteiten de aangewezenen waren om hulp te verlee- nen. Spoedig bleek, dat het «de oliemo len van den heer Overwijn« was, die in lichte laaie stond. Doordat buiten Utrecht geene brandkranen zijn aange bracht, verbond de brandweer alle aan wezige slangen tot een, en kon van uit Utrecht tot op 20 minuten verte, water aanbrengen. De in de nabijheid gelegene kazernes van de genietroepen en veld-artillerie zonden onmiddellijk detachementen naar de bedreigde plaats, zoodat het den ge nietroepen mocht gelukken, door het wer pen van zand in de oliebakken van het oliehuis, het overslaan van den brand naar de bewoonde huizen tegen te gaan, de oliemolen zelve was niet te ledden, en is deze tot den grond toe afgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen, doch om 9 uur's ochtends gaven de stoomspuiten nog water. Het heeft te Alblasserwaard in den nacht van 9 op 10 Mei sterk gevroren; het is te vreezen, dat de appelboomen, welke juist in vollen bloei staan, daar door erg benadeeld zullen zijn, ook zijn er vele aardappelen afgevroren. Zoowel onder Reenen als Veenendaal, Amerongen en Renswoude heeft de nacht vorst de laatste weken vooral aan de aardappelen, geen geringe schade toege bracht. De kersen en andere steenvruchten, zoomede de meeste peren zijn reeds gezet, zoodat men hoopt dat de nachtvorst daarop geen invloed heeft gehad. Zoo dit beves tigd wordt, kan van deze vruchten een buitengewoon ruime opbrengst verwacht worden. In Friesland is thans de handel in lammeren in vollen gang. De veehouders, die, naar den tijd van het jaar, buiten gewoon veel gras in de weide hebben, doen belangrijke irikoopen bij de veehan delaars, die de markten afreizen en ze tegen hooge prijzen opkoopen, óf van andere veehandelaars óf van daglooners. De prijzen wisselen van f 4 tot f7, en het is te begrijpen, dat de lammerenteelt nu voor de arbeiders voordeelig is. Fries land zal dit jaar rijk zijn aan weidlam- meren voor de slachtbank. De afvoer naar Holland is vrij groot, vooral Friesch-En- gelsch ras is zeer gezocht. Ook in de nabijheid van Assen wordt tegenwoordig ijzererts gevonden van goede hoedanigheid. Men verneemt dat aldaar een landeigenaar aan eene Duitsche firma ijzerhoudende gronden verkocht voor f11,000 per H. A. Van de gemeente bad- en zwem inrichting te Bergen-op-Zoom, die den 1 Mei jl. werd geopend, is wegens het gure weder tot heden nog geen gebruik ge maakt. De gemiddelde warmte van het Scheldewater wasl3%°C. Meeste warmte 2 Mei 1 u. nam. 16°C; minste 8 Mei 6 u. vm. 10%°C. De secretaris der Nederl. Harddra verij en Renvereeniging deelt in de Ned. Sport mede, dat het >n sommige bladen opgenomen bericht, dat de wedloopen te Rotterdam uitgaan van dezelfde heeren die de wedloopen van Clingendaal orga- niseeren, onjuist is. De wedloopen te Clingendaal zijn de wedloopen der Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging, en de wedloopen te Rot terdam zijn een particuliere onderneming van den Heer Mertens c. s. uit Brussel. Vrijdagmorgen is te Haren het lijk gevonden van den koopvaardij-kapitein Deutz, die sedert Dinsdag uit Groningen vermist werd. Bij het lijk, dat aan den hals een diepe wonde had, vond men een met bloed bevlekt scheermes. door C. H. P. VAN OOSTEKZEE. 11) (Slot.) «Waarom zijt gij boos, Sammy «Waarom spreekt ge ook zoo onver standig, mijn lieve Emy. Wanneer gij goed doordenkt zult ge spoedig genoeg inzien dat het de rechte wijze niet is om geluk te verspreiden. Maar sinds wanneer houdt die gedachte u toch bezig?® «Wanneer? Wanneer?... Sinds ik tot het heldere bewustzijn ben gekomen, dat een vrouw, een jong meisje, enkele plich ten te vervullen heeft, die haar geheele onafhankelijkheid eischen. Voor anderen te leven, te werken, te denken, zeg, Sammy, vindt ge zooveel vernederends in deze roeping?® «Voor anderen te leven? Emy, is dan nooit de wensch in u opgekomen voor één wezen te leven, u voor het geluk van dat eene wezen opofferingen te getroos ten, en voor zijn liefde het krachtigste wat in u is, te loochenen.Zeg, lieve Emy, zou die gedachte u zoo vreemd zijn, zoudt ge nooit in uw hart eene zachte, fluisterende stem hebben gehoord, die sprak van liefhebben. «Of ik dat niet ken o Sammy, Sammy jaja «Lief te hebben met al de macht eener sterke ziel niet waar, 'tis de boven natuurlijke kracht van God in zich ge voelen, de heilige scheppingskracht, die uit het Eindige het groote, heerlijke On eindige te voorschijn riep!... God... Emy, ge verbleekt... Ernyl® Hetdoodsbleeke kopje, de tengere lenige gestalte, hield ik geruimen tijd in mijne armen geklemd, mijn warme ademtocht zweefde over hare wangen, mijne lippen raakten even haar voorhoofd aan.O zaligheid! O bitter ontwaken! Zoo zacht mijne bevende armen het vermochten, strekte ik de bewustelooze gestalte op de sofa uit, en wenkte ongeduldig mijn pleegvader, die juist onthutst binnentrad, naderbij te komen. Op dat oogenblik ge voelde ik geen medelijden voor zijn ont steld gelaat. «Stil, pleegvader!® fluisterde ik zoo verstaanbaar mogelijk. «Stil, ik heb u willen helpen met het verkrijgen van zekerheid.u weet welEmy's ge luk Graafland,Vergeef mij wan neer ik haar misschien watruw tot die bekentenis gedwongen heb, maar wees nu gerust, pleegvader Ik wachtte geen antwoord af, schreef in aller haast eenige woorden op een stukje papier en ijlde hiermede naar het telegraafkantoor. Het gebed, dat ik de telegraafdraden had toevertrouwd, vond verhooring, Reeds den volgenden avond stond de heer Graafland voor mij. Ik had hem opgewacht en in korte woorden mijn antwoord medegedeeld, dat hem overge lukkig stemde maar de moed ontzonk mij om het verder gebeurde te bekennen. Plotseling, als begreep hij wat er in mijn ziel omging, sloeg hij de linkerarm om mijn hals, vleide mijn gezicht zacht op zijn schouder en fluisterde slechts voor mij verstaanbaar: «En het andere, Sammy Mijn hart klopte onstuimiger, kramp achtig verwrongen zich mijne verstijfde vingers, onwillekeurig staarde ik hem droomend aan. „Laat mij uw beider vriend, uw beider vader zijn!® vervolgde de stem naast mij, «Sammy, zoudt ge mij als uw vader kunnen liefhebben Ruw wrong ik mij uit zijn armen, die laatste woorden vielen als vuur op de wond in mijn hartzou hij zou hij de man zijn, die mijne moeder en mij ongelukkig, ja, rampzalig had gemaakt? Zou hij mijn vader zijn, die lang ge zochte vader, die zich nu ter elfder uur kwam aanmelden, die misschien, door wroeging en berouw gekweld, een be schermer van ongelukkigen, een men- schenvriend was geworden. «Gij gij zijt dan mijn vader?® vroeg ik ademloos. „Gij?... Onmogelijk, neen Ik ken u niet!® «En toch ken ik u, wantwij dra gen denzelfden naam. «Die onteerde naam zal nooit de mijne zijn, nogmaals, ik ken u niet, ik heb u nooit gekend, en wil u nooit. «Als vader liefhebben? Daar doet ge toch verkeerd aan, Sammy! Hij, wiens rechten gij verdedigt,... of verguist?., is reeds lang heengegaan van deze aarde, en was mijn oudste, mijn éénige broeder. Uit zijn naam vraag ik u vergeving voor 'tgeen hij aan zijn kind misdeed! Reik mij de hand, Sammy neen, niet zoo angstvallig en twijfelendLeg die brave hand gerust en volvertrouwen in de mijne, en vrees niet dat ik mij uw vriendschap onwaardig zal maken. Ge verlangt wel licht een bewijs dat ik geen indringer ben? Wend u dan nogmaals tot Martha, die, niettegenstaande zij alles wist, toch zoo hardnekkig gezwegen heeftop bevel barer meesteres natuurlijk, nooit op het mijneHeeft zij u nooit iets van Dirk's beschermer verhaald?® Hoe gaarne ik ook een antwoord had willen stamelen, 't was mij geheel onmo gelijk. Mijn tong scheen als verlamd en mijn knieën knikten. De aandoeningen, die mij tegelijk overstelpten, waren te machtig en te hevig om mijn wil niet een oogenblik krachteloos te maken. Ik was gebroken naar lichaam en ziel. Dus deze man was mijn rechtmatige oomEu oom Eduard?... O, laat mij aan hem niet meer terugdenken, dien onwaardi- gen. «Ik volg u, ik volg u,« antwoordde ik langzaam, als in antwoord op een zwij gende deelneming, die de edele menschen- vriend mij nog waardig keurde, «maar niet te haastig, ons huis ligt niet ver meer af, en ik heb u nog iets mede te deelenl® Mijn blik ontmoette dien van Max Graafland, waarin een zeldzaam vuur schitterde. Begreep hij reeds wat die me dedeeling behelsde? Kon hij raden, dat ik de verstootene was en dat hij dat Emy slechts hem... Een nieuwe wanhoop maakte zich van mijn gefolterd en gepijnigd gemoed meester, al mijn zelf beheersching en zielskracht had ik noodig om. «Gij zult mij liefhebben om Emy's wil, Sammy!® sprak de heer Graafland, met een zweem van ernst, mijn gebalde vuist in de zijne nemende, «want zij alleen is in staat u het leven zoet te maken, uit uwe teleurstellingen en uit uwe smarten

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1