DOOR OVERGROOT! VOORRAAD GOUDEN en ZILVEREN VOORWERPEN Gijliéls Pels k Co, SPOTGOEDKOOP. W.F.ILTABEMi. „.j, F 57. Geïll, Encyclopedie, FINAIVCIEResKAPITALIST. Advertentiën. een HUIS met polen TUIHc LAMPE BELGE. AANBESTEDING TUJRF. Gemengd Nieuws. Qfüciëele Publicatie. in de door mij overgenomen zaak van den Heer I. W. SY100T, zal een groote partij tegen Fabrieksprijzen worden opgeruimd. \l. TER SCHUUR. Fornuizen, Kachels of LAND. (IOpruiming HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Langestraat, Amersfoort. Sigaretten, Sigaar-Sigaretten, TABAK- EN SIGARENPIJPEN. G.BLOEMINK. W. VAN NIEUWENHUIZEN, SLOTHOUWER HOON's boetadel BROUWER'S AANBESTEDEN: VERSÉLEtVEL [IE IVITT HAMER. De nieuwe J. B I E G E L. voor, terwijl het aantal in de Ie klasse 231 bedraagt. Putten. De heer Ds. E. J. Homoet predikant alhier, heeft voor het beroep naar Zegveld bedankt. Hoevelaken. De heer J. A. van Heijningen, predikant te 's Gravendeel is door de Herv. Gemeente alhier, als zoo danig beroepen. Gclderscli-Vecncndaal. In enkele uren tijds is aan het Boveneind alhier een aanvallige knaap aan een hevig ge val van diphtheritus bezweken. Een schipbreuk. De brik Nerina, van Duinkerken, zeilde op Zaterdag den 31. October 1840, onder bevel van kapitein Pierre Everact met een lading olie en zeildoek uit die haven met bestemming naar Marseille. De vracht bedroeg '114 ton. De bemanning bestond uit zeven personen, met inbegrip van den kapitein en diens neefje een jongen van 14 jaar. In den namiddag van Maandag den 16. November waien zij genoodzaakt bij te draaien tijdens een windvlaag op om streeks tien of twaalf mijlen Z. W. van de Scilly-eilanden aan de Zuid-Westelijke kust van Ierland. Te zeven uur van dien avond overviel een zware zee het schip en deed het plotseling kantelen met de kiel naar boven. De eenige man die op dek stond, werd in zee geworpen en verdronk. In hel vooronder waren drie zeeliedenVincent, Vantaure en Jean Marie. De beide eersten slaagden er in naar boven te klauteren en hunne hoofden boven water te houden. Jean Marie was zoo gelukkig niet, hij moet ergens aan zijn blijven haken, want nadat hij krampachtig den hiel van Van taure eenige oogenblikken had vastge houden, liet hij los en verdronk. De beide anderen bespeurden dat de schok van het kantelen het beschot tusschen het vooronder en het ruim had doen springen en dat de lading tegen het dek aanlag, trachtten nu naar het achterschip té ko men, waar zij meenden stemmen te hoo- ren. Tijdens het ongeluk waren de kapitein, de stuurman Jean Gallo en de scheeps jongen Nicolaas Niessen in de kajuit. De kapitein nam den jongen in zijne armen daar hij meende dat hun laatste uur ge slagen had. De stuurman slaagde er in het valluik in het. verdek der kajuit open te wringen en eenige vaten op zijde te zetten, die in het lazaret geperst waren dit lazeret was een soort van driehoekige ruimte tusschen den vloer der kajuit en den kiel, waar gewoonlijk de voorraad geborgen wordt. Toen hij hiermede ge reed was, klauterde hij naar boven in de ledige ruimte en nam den jongen uit de handen van den kapitein aan. Een uur later kwamen Vincent en Vantaure bij hen van de voorplecht. Nu zaten er dus vijf personen opgepakt bij elkander. Zij waren bovendien verplicht ineen gedoken te zitten, omdat het daar zoo laag van verdieping washet water reikte hun intusschen tot de borst. Een hunner kreeg eindelijk een weinig verlichting door zich lang uit op de vaten te strek ken, in het ruim, terwijl hij zich dicht tegen den kolsem drukte. Nacht en dag konden zij onderscheiden, door het licht dat van boven in de zee viel en van on deren op weid weerkaatst door het dak venster der kajuit en verder in het la zaret drong door het valluik in den vloer der kajuit. De dag en nacht van Dinsdag, den 17. November en de daarop volgende dag gingen zonder voedsel, zonder hulp en bijna zonder hoop voorbij, maar toch sprak ieder hunner den overigen weer moed in. Den nijpenden honger tiachtten zij te bestrijden door op den bast te kauwen, dien zij van de hoepels der va ten aftrokken. Gebrek aan versche lucht dreigde hen eindelijk te doen stikken de stuurman werkte daarom onophoude lijk gedurende twee dagen en éen nacht aan de opening, die hij met zijn mes in den romp wilde maken. Gelukkig brak het mes, eer hij er in geslaagd was zijn voornemen uit te voerenware het hem gelukt, dan had dit hun noodlottig kun nen worden, daar de besloten en samen geperste lucht alleen het schip vrij wel drijvende hield. In het holst van den nacht van Woens dag, den 18., stootte het schip plotseling hevig; bij den derden stoot zonk de ach tersteven zoo zeer, dat alle handen zich moesten reppen om zich zoo spoedig mogelijk een weg te banen naar den boeg; de arme Vincent verdronk te mid den dezer pogingen. Na verloop van een paar uur ging Gallo, toen hij bespeurde dat het ebbe werd, naar beneden in de kajuit, maar was genoodzaakt, toen hij naar den bijl zocht, welke zich daar ge woonlijk bevond, zoo spoedig mogelijk naar boven te klauteren, ten einde niet te verdrinken de zee wies sterk in die ruimte. Daarop volgden weer twee uur van nameloos lijden en toen werden zij verblijd door des Donderdagsmorgens van den 19. bij het aanbreken van den dag te zien, dat het schip vast zat op de rot sen, waarvan een door het dakvenster stak. De kapitein ging nu naar beneden in de kajuit en bevond dat het stuur boord geheel ingedrukt was, hij keek door de opening en riep zijn makkers toe: ïGode zij dank! wij zijn gered; ik zie een man aan den oever." Zoodra de man naderde en zijn hand in de opening stak, greep de kapitein die, tot even groolen schrik van den eigenaar, als tot vreugde van den kapitein. De menschen daar uit de buurt liepen spoedig samen; een der zijden van het schip werd open gehakt en de vier arme schipbreukelin gen kwamen te voorschijn en werden bevrijd na drie dagen en drie nachten levend begraven te zijn geweest. De plek waar het schip strandde, heet Porthellick op het eiland St. Maria, eene der Scilly- eilanden. Het schip moet al heel spoedig op de rotsen zijn gezet, kort na midder nacht, omstreeks het getij van den vloed en werd omstreeks zeven uur dien Don derdagmorgen ontdekt door een man, die bij toeval langs de klippen ging. Het keerende getij zou binnen een half uur hun lot beslist hebben. Het lijk van Vin cent werd op korten afstand van het wrak op de rotsen geworpen en begraven op het kerkhof te St. Maria. Het belangrijkste gedeelte dezer ge schiedenis is, dat het wrak in den na middag van Woensdag met de kiel naar boven, omstreeks anderhalve mijl van de eilanden was binnengevallen, dicht bij twee loodsbooten, die het een uur lang op sleeptouw namenmaar toen braken hunne sleepkabels en zij lieten den romp aan zijn lot over daar de avond viel, de zee hevig begon te werken en er alle teekenen van ruw weèr werden opge merkt. Natuurlijk hadden zij niet het minste vermoeden, dal er levende wezens in het ruim van het schip waren, dat slechts even met zijne kiel boven het water kwam. Ware het schip niet op sleeptouw genomen, dan zou de loop van de zeestrooming het geheel van de eilan den af naar den uitgestrekten Atlantischen Oceaan hebben gedreven. Een huwelijk tegen wil en dank. De weduwe van Barrios, het ge sneuvelde hoofd van het gemeenebest Guatemala, werd diens vrouw onder zeer bijzondere omstandigheden. Zij was de dochter van een rijken koopman. Barrios zag haar als een zeer jong meisje op een feestmaal dat haar vader te zijner eer aanrichtte, en hij vatte terstond het plan op, haar tot zijn vrouw te maken. Hij verklaarde den koopman kortweg, dat hij zijn dochter wilde trouwen, als zij eerst nog twee jaren op een kost school doorgebracht zou hebben, en de vader durfde zijn toestemming, welke hem eigenlijk niet eens gevraagd werd, niet weigeren. Na verloop van twee jaren deed Bar rios in allen vorm aanzoek om de hand van de jonge schoone. Maar het meisje weigerde fier, zich tot een huwelijk te laten dwingen. De koopman, die haar blijkbaar in haar verzet versterkte, werd toen gevangen gezet, tot dwangarbeid veroordeeld, en zijne goederen werden verbeurd verklaard. Om haar vader te redden gaf toen het meisje toe. De koop man werd vrijgelaten, en in het bezit zijner goederen hersteld, en men vierde met groote praal bruiloft. De bruid tegen wil en dank werd door Barrios met liefdeblijken overstelpt, en zij hechte zich weldra aan hem met innige genegenheid. Hij zorgde goed voor haar toekomst en zette een aanzienlijk vermogen vast op haar naam, zoodat zij nu als weduwe, zich geen aardsche ge nietingen behoeft te ontzeggen. Deze romantische geschiedenis werd in het New-Yorksche blad The Sun mede gedeeld door een in Guatemela wonend Amerikaan, die er voor instaat, dat zij geen roman, maar waarheid is. Twee slachters in de Romeinsche voorstad Monto Rotondo leefden in vijand schap; maar door een zonderlinge tegen stelling, werd de een verliefd op de doch ter van den ander. Wie echter hierbij aan een geschiedenis als van Romeo en Julia mocht denken zou teleurgesteld zijn. Onlangs was de verliefde slachter spoor loos verdwenen, en kort daarna werd zijn veiminkt lijk door een herder in een sloot gevonden. Men had aanstonds ver denking op zijn vijand, den slachter Tizzi. Deze werd met zijn gezin in hech tenis genomen, en zijne eene dochter, de geliefde van den doode, heeft voor het gerecht verklaard, dat haar vader, met behulp van haar moeder, haar broeder en hare zuster, den ongelukkigen man heeft vermoord. De Tizzi's zijn naar de gevangenis te Rome gebracht. De politie kon hen slechts met moeite beschermen tegen de woede van het volk, dat hun te lijf wilde. Onder de nuttige houtsoorten van Nederlandsch-Indië bekleedt het Rengas of Rangéhout een voorname plaats. Het is afkomstig van een zwaren boom (Gluta Renghas) die in den geheelen Ned. Indi- schen Archipel voorkomt, vooral op Su matra, waar hij bij duizenden inde strand- bosschen van de Lampongs, Palembang en andere streken wordt aangetroffen. Het hout is vast van weefsel, fraai ge vlamd en uitmuntend geschikt tot meu belhout. Het hart van den stam is rood, fijn en zwaar. De bast en alle groene deelen bevatten een rood scherp sap, dat als vuur op de huid brandt, waarom het kappen groote behoedzaamheid eischt. Het Rengas-hout is door zijne duurzaam heid ook uitstekend geschikt voor spoor wegleggers, en als zoodanig bij den Deli- spoorweg in gebruik. In het Koloniaal Museum op het Pa viljoen te Haarlem is dit hout niet alleen in verschillende monsters te bezichtigen, maar thans ook uit Sumatra een meubel stuk (kast) ontvangen; waaraan belang hebbenden de geschiktheid van het hout voor de bewerking kunnen beoordeelen. Deze bijdrage heeft het Museum te danken aan den Heer P. J. van Houten, te 's Gravenhage. Een belangwekkend proces dreigt eerstdaags tegen de stad Munchen te worden gevoerd. Eene bode, Matthias Dalier geheeten, reeo eenigen tijd gele den met eene kar, geladen met 40.000 eieren, door de Herrenstrasse, toen de kar omviel en 30.000 eieren braken. De straat was nl. op die plaats kortelings opengebroken, om eenige herstellingen aan de waterleiding te verrichten. Toen nu de zware wagen over de losse, door den regen doorweekte aarde reed, zakte de grond in, waardoor de wagen het evenwicht verloor, en het bovenvermelde ongeval geschiedde. De voerman wijt het gebeurde aan de stad, die, volgens hem, beter voor het onderhoud der wegen moet zorgen. dpas bevorderd In Berlijn vertelt men eene aardige annecdote over keizer Wilhelm, welke de verdienste heelt toe vallig waar te zijn. Voor eenige jaren hield de Keizer cour te Bonn. Een der officieren, de heer M die de eer zou genieten aan Z. M. voorgesteld te wor den, was den Keizer onbekend en de adjudant, die zich van te voren over den officier had laten inlichten, fluisterde den monarch in 't oor: aHij is zooeven tot ritmeester bevorderd." De Keizer sprak den bedoelden officier vriendelijk toe, wenschte hem met zijne bevordering tot ritmeester geluk. Bleek van vreugd snelt de aldus aangesprokene, die nog niet op de lijst ter bevordering tot ritmeester stond, weg, om den commandant van het voorgevallene in kennis te stellen. De commandant gaat dadelijk naar den adju dant en daar komt het uit, dat deze den ouderen broeder van den officier met dezen vei wisseld heeft. Spijtig biecht de adjudant zijne vergissing den Keizer, die lachend zegt: »Nu ik mijnheer M. als ritmeester heb geluk gewensent, moet hij het ook maar blijven." Kort daarop is er weer cour aan het hof. De pas tot majoor bevorderde, doch toch nog als kapitein bij den Keizer be kende heer Von B. wordt voorgesteld en de adjudant fluistert den Keizer in »Pas tot majoor bevorderd." Lachend keert de Keizer zich om en zegt met een echt Btrlijnschen tongvalNee, mein Lieber, darauj fallich nicht mehr rein (Neen, mijn waarde, nu laat ik me niet weer beetnemen Verschrikkelijk. Bij Brentonico, in Zuidelijk Tyrol, heeft dezer dagen een groote grondverschuiving plaats gehad. Twee boerenhuizen en drie molens zijn vernield, en uitgestrekte velden, op welker oogst 60 gezinnen hoopten, zijn verwoest. Men schat de schade op f 100,000, en als het regenachtige weder blijft voort duren zijn er nog meer grondverschui vingen te vreezen. Een winstgevende hond. De hond van den heer Haagsma te Nijega heeft zich naam gemaakt door 't zoeken en vin den van kievitseieren. Heel langzaam snuffelt dit dier de weilanden af, neemt de eieren voorzichtig in den bek en brengt ze ongeschonden thuis. Op één dag bracht hij er niet minder dan zeven aan zijn baas. Dynamiet varkens voeder Een varken te Fourinberg, Noord-Carolina, had dezer dagen bij toeval eene groote hoeveelheid dynamiet gegeten, en ging daarna in een nabijgelegen land, waar veel muilezels graasden. Het varken werd door een dezer geslagen, mei het noodlottig ge volg, dat het ontplofte en een twintigtal muilezels op de plaats dood bleven. Een plaatselijk blad staat voor de waarheid van het bericht in Tweede Kamer. 's HAGE, 26 Mei. Het voorstel-Schepel tot beperking van de defensie tot Am sterdam, werd verdedigd door de h.h. Viruly, Bosch, van Verwolde, De Vos en Schepel doch ernstig bestreden door den Minister van Oorlog, die betoogde dat een veldleger onmisbaar is en de verde diging tot Amsterdam alleen onraadzaam is. De heer Schepel trok hierop zijn voor stel in. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6. der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door ROELAND DE HAAS in gediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene f p banketbakkerij, in de perceelen alhier gelegen aan de Lieve Vrouwestraat wijk F, no. 77 en 78, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 3622 en 3624. op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 9. Juni aan staande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gege ven om, ten overstaan van het gemeen tebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 26. Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTl S. MARKTBERICHT. Nijkerk, 26 Mei. Tarwe f 6,60 a f7,00. Boekweit f5,60 a 6.20. Garst f 6,00 a 6,50. Haver f 4,20 a 4,80. Duivenboonen f 7,00 a 7,40. Rogge f 6,00 a 6,30. Boter f 0.75 tot f 0,90. Eieren 2'/, a 3 cent. Schrammen 12 stuks f 16 a 20. Biggen 88 stuks f 6 a 9. Runderen 170 stuks f 40 a 240. De handel in WIJNEN, LI KEUREN enz. vau wijlen den Heer C. L. DE BEVEREN is in eigen dom overgegaan aan den Heer TER SCHUUR, die dezen van heden af voor zijne rekening zal continueeren. Namens de erfgenamen, ML J. DE LOUTER, Notaris. Amersfooijt, 26 Mei 1885. Bij de overname vari boven- genoemden handel in WIJNEN en GEDISTILLEERD, heb ik de eer te berichten dat deze door mij onder de bestaande fiima Terstond te huur gevraagd: Huurprijs f150 ft <200. Franco brieven, onder No. 25, wor den ingewacht bij den Uitgever van dit blad. In zal worden voortgezet. Bestellingen worden aangenomen aan de Kelllers, Langestraat bij de oude Vischnlarkt en aan het woonhuis Korte- grachtAover het Postkantoor. Amersfoort, 26 Mei 1885. l/E-j van en de nog vooi handen zijnde ENZ., in de Kerkstraat No. 372 bij Voorbanden alle soorten Siga ren van ƒ1.tot/10.per kistje. Dit is de eenigste lamp in lichtsterkte dien het gas overtreft en slecht 1 cent per uur aan olie verbrandt. Alle bestaande bang- en gaslam pen kunnen tot dezelve worden ingericht. Verkrijgbaar bij de Erven alwaar zij iederen avond branden. is de inteekening opengesteld op Prijs bij inteekening fl.OO, buiten inteekening 10% hooger. N.B. Ie Afl. zijn op aanvrage ter bezich tiging te bekomen, prospecti gratis. De GARNIZOENS VOE- DINGS-COMMISSIE te dmers- foort zal op Maandag, den 1. Juni 1885, des middags ten 12 ure op het bureel van den garnizoens-commandant in liet openbaar De levering van «le voor de troepenmenagea benoodigde AARDAPPELEN voor het tijd vak van 15 Juni 1885 tot 1 November d. a. v. De voorwaarden van aanbesteding lig gen van af heden dagelijks ter lezing op gemeld bureel. Namens de Garnizocns Voedings- Commissie, De Secretaris, van Ten Raadhuize van AMERSFOORT zal op Maandag, den 1. Juni 1885, 's voormiddags te elf uren, in het openbaar bij enkele inschrijving wor den AANBESTEED de levering van: 1300 dubb. heet. (tonnen) beste lange Friescbe turf voor de gemeente, 330 dubb. heet. voor het Burger-weeshuis en 800 duhb. heet. voor het St. Pie- ters- en Rloklaiids-gnstliuis, alsmede 750 dubb. heet.beste harde turf voor de gemeente, 200 dubb. heet. voor het wees huis en 320 dubb. heet. voor het gasthuis. De voorwaarden liggen op de gemeente secretarie voor een ieder ter lezing, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Het beste en volledigste der adviseerende bladen is onder redactie van Verschijnt eiken Woensdag, Vrijdag en Zondag. Prijs per kwartaal f 4.00 rnet de Maandlijst. Afzonderlijke nummers f0.25. Inhoud van No. 991 van 22 Mei 1885. Chesapeake Ohio spoorwegmaatschappij. Chesapeake Ohio Soutwestern spoorwegmaat schappij. Southern Pacific spoorwegmsch. New-York Lake Erie Western spw.rnaatsch. Wabash St. Louis Pacific spoorwegmaat schappij. Michigan Central spoorwegmaat schappij. Elisabethtown Lexington Big Sandy spoorwegmaatschappij. De ontvang sten der Amerikaansehe spoorwegen in April en van 1 Januari tot 30 April. De Weekstaat der Nedei landsche Bank. Russische Finan ciën Russische Couponbelasting. Turksche Schuld. De Nederlandsche Bank. Incou rante fondsen. Coupon- en dividendbetalin gen etc. Tramwegontvangsten. Spoorweg ontvangsten. Noteering van Amerikaansehe Spoorwegfondsen te New-York. Noteering te New-Yoik. Prijsopgaaf van niet-ofliciëel ge noteerde fondsen. Uitlotingen. - Restanten. Kennisgeving van de Vereenigir.g voor den ElTectenhandel te Amsterdam. Correspon dentie. Advertentiën. Men abonneert zich bij den Uitgever P, NOORDI10FF te Groningen eu bij alle Boek* handelaren en Postkantoren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 3