NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 45. Zaterdag 6 Juni 1885. Veertiende Jaargang Trefc- er zwerfvogels. F euilleton. Maggie Wilson. abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentiên: Zjj die zich met 1 Juli op de Nieuwe Amersfoortsche Courant abonneeren ontvangen de voordien tijd te verscho nende nos. gratis BINNENLAND. minora. AMERSFOORTSCHE COUBANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door liet geheele Rijk.. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Iugezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 1 6 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. »Als iemand verre reizen doet," wie zou niet weten waartoe het be kende versje hem dan in staat rekent? Toch leert de ervaring, dat de regel niet altijd opgaat. Erzijnmen- schen, die bijna ieder jaar een reis «maken", zooals zij met hun voor liefde voor Germaansclien zinsbouw zeggen, en wier mededeelingen omtrent hetgeen zij gezien en onder vonden hebben toch tamelijk onbe duidend zijn. De vraag is zelf, 51 zij eigenlijk wel »zien". Wat zij reizen noemen, is slechts het doorvliegen van de grootst mogelijke afstanden in een minimum van tijd, en het be hoort tot hun eigenaardige liefheb berijen, om in drie verschillende landen op denzelfden dag het ont bijt, het middagmaal en het souper te gebruiken, tenzij men er de voorkeur aan geeft, stilletjes in zijn slaap waggon te blijven en van de buiten wereld geen notitie te nemen dan op de plaats van aankomst. Dat is, gelooven we, het toppunt van voornaamheid op reis. Het staat dan ook deftig, dat doel niet al te dicht bij de grenzen te plaatsen. Hoe verder van huis, hoe beter. Naar Parijs of Londen, naar Wiesbaden of de Rheingau gaat ieder, en men zou daarvan niet durven spreken. Rome, Weenen, Pesth of Algiers is al het minste waarmede men zich kan tevreden stellen, 'tls waar, volgde men zijn eigen zin, mefn zou het bedaarder aanleggen en lie ver op zijn gemak kalm genieten: maar de eischen der mode vragen voldoening, en zou het niet in de eerstvolgende najaarssamenkomst van de dames een slechten indruk geven, als vrouw en dochters een zooveel kleiner stuk van Europa hadden doorkruist, dan de »bereisde« mevrouw U of mejulfrouw IJ? Reisverhalen, nu ja! A beau mentir qui vient de loin, zegt een Fransch spreekwoord, doelende op de spek-salvo's, waarmede in den goeden ouden tijd de lieden die gereisd had den hun gretige toehoorders bombar deerden. Ook dit genot is den negen tiend' eeuwsehen trekvogels ontzegd. We hebben heele stapels lectuur over land- en volkenkunde doorworsteld, en niemand kan ons meer iets wijs maken: zoo zachtjes aan zijn we wereldburgers geworden. Alle reis verhalen komen zoowat op hetzelfde neer. en men moet een Stanley zijn om nog wat nieuws van den dag te kunnen uitpakken. De reisgelegenheden zijn aanmer kelijk uitgebreid, verbeterd en ge makkelijker gewordenhet reizen is volstrekt geen inspanning meer, uit gezonderd de moeite van op de bagage acht te geven. Doch juist daarmede heeft het reizen een groot deel van zijn aantrekkelijkheid verloren. Men verplaatst zich eenvoudig, of liever, men wordt verplaatst, en het grootste genot is wel het oogenblik van de terugkomst, als wanneer men met een zucht van verlichting zijne oude huisjas weer opzoekt en zich gereed maakt tot het hervatten der gewone bezigheden, wel in zijn schik dat het offer op het altaar der mode ge bracht is. Oude Vaderlandsche schrijvers weiden met geestdrift uit over de voordeelen, die vooral jongelieden uit het reizen kunnen trekken; de op voedende waarde van een vrijen zwerftocht buiten de ouderlijke woning schatten zij zeer hoog. Wij betwijfelen, of het hedendaagsch reizen bij dezelfde penvoerders even veel sympathie zou ontmoeten. Alles komt teveel op een herhaling van vroegere ervaringen nedermen heeft te weinig met omstandigheden te doen, die koelbloedigheid, vastbera denheid, geestkracht afdwingen. Maar dat is nog het ergste nietde waarde van het reizen ligt niet in het door staan van zekere gevaren en het overwinnen van zekeremoeielijkheden, doch meer in de bedrijvige rol die men er bij vervult en de indrukken die men opdoet. De tegenwoordige reiziger is te veel passief; bij wordt door de locomotief weggesleept en door Baedeker gereglementeerd in zijn goed- of afkeuring in zijn be wondering of critiek. Voor bet opkomend geslacht, in zonderheid voor onze jongelingschap, zouden we de oude studentikooze reistnanier weder in eere hersteld willen zien. De jeugdige trekvogels moeten opnieuw zwerfvogels worden; de beenon het vervoermiddel, randsel en stok de bagage. Dan kan het reizen een frissche bron zijn van lichamelijk en geestelijk genot, en de verveling voorgoed uit de bladzijden van het reisjournaal Verdreven wor den. Over het algemeen worden do eischen der lichamelijke ontwikkeling meer in eere gehouden dan voor eenige jaren het geval was; en vooral zij, die door de studie een geheel jaar gebonden zitten, trekken in toe nemende mate partij van de bestaande ontspanningsmiddelen. Cricketclubs gymnastiek-ofroeivereenigingen, wiel- rijdersbonden, zij wekken steeds meer de belangstelling van het jonge Ne derland. BravoMaar nu ontbreekt er nog een schakel in de keten althans we hebben nergens gehoord van de oprichting van wandelclubs oi voetreis-vereenigingen, en zuuden deze toch zoo hoogst wenschelijk achten. De naderende groote vacantie biedt opnieuw gelegenheid om ons denkbeeld in toepassing te brengen, maar dan behoort de voorbereiding reeds nu een aanvang te nemen. liet is van belang deze uitstapjes weinig kostbaar te maken: een ge zonde, krachtige voeding en goede slaapplaatsen zijn natuurlijk noodig, maar alle overtollige weelde moet vermeden worden. Een tochtje moet b.v. Maandagmorgens worden begon nen, en zóó bepaald, dat men uiter lijk des Zaterdagsnamiddags van de zelfde week kan terug zijn.. Op die wijze kan een mooi deel van ons schoone Vaderland, want we zou den liefst binnen de grenzen willen blijven, - bekeken kunnen worden. Het is niet bepaald noodig steeds in den kring der woonplaats te blijven, ofschoon bet vanzelf' spreekt dat deze liet allereerst aan de beurt moet zijn: men kan per spoortrein of'stoomboot het uitgangspunt van een wandeltocht bereiken, en na afloop der excursie ook van hetzelfde middel gebruik maken om herwaarts te keeren. Wan neer het gezelschap ëénigszins talrijk is, moet de marschroute vooraf wor den vastgesteld, terwijl men zich ook intijds door correspondentie zekerheid moet verschalfen dat op de plaatsen waar men wenscht4te overnachten op billijke voorwaarden logies te beko men is. Er moet een secretaris en een kassier worden benoemd; voor het overige meenen wij dat de jonge lui, die we voor de uitvoering van dit denkbeeld op het oog hebben, bij meerdere gelegenheden getoond hebben, soortgelijke dingetjes heel goed te kunnen organiseeren. Zou men niet denken, dat een proef in de aangegeven richting wel eens genomen kan worden? Uit Karlsbad schrijft men, dat onze Koning waarschijnlijk tot den 14n dezer aldaar zal blijven en dan de na- kuur zal gaan gebruiken te Köningswart, bij Karlsbad, en niet, zooals eerst bericht werd, te Eichwald, bij Teplitz. Er wor den te Köningswart reeds de noodige schikkingen voor 's Konings verblijf ge maakt. Z. M. zal er zijn intrek nemen in het kasteel van Vorst Metternich. De Koning bevindt zich nog steeds zeer goed bij de kuur en is zeer opgewekt. De Koning der Belgen beeft per draad berichten gevraagd omtrent den gezond heidstoestand van Z. M. Ook de Koningin zond een telegram met gunstige berich ten omtrent haarzelve en de kleine prin ses. H. M. is zeer tevreden over haar kuur te Teplitz Schönau. Zij doet met het Prinsesje herhaaldelijk uitstapjes in de schoone omstreken. Vorst Clary heeft een fraai ezelwagentje ter beschikking van de Prinses gesteld. De jeugdige Koningsdochter werd op den 28en, haar «naamdag», door de gasten te Schönau verrast met bloemruikers en een fraaien in een pot gekweekte aardbeziënplant met vruchten. Uit de omstandigheid, dat Baron van Amerongen van den Koning de opdracht heeft ontvangen om de villa Landhaus, in overleg met den eigenaar, spoedig weder te verhuren, maakt men op, dat de Koningin eerlang Teplitz verlaten zal om zich met het Prinsesje naar den Ko ning, te Köningswart, te begeven. De Heer Mr. S. H. de la Sablo- nière, burgemeester der gemeente Kam pen is gekozen tot lid der Gedeputeerde Staten van Overijsel, ter vervanging van wijlen den Heer J. D. van Hasselt. De benoemde heeft deze betrekking aange nomen. De Exploitatie-Maatschappij kondigt deuitgilte aan van gecombineerde rondreis- biljetten, welke volgens de aanwijzingen der reizigers worden samengesteld en slechts minstens 400 kilometer behoeven te omvatten, zijn 20 dagen geldig, ter wijl de prijzen ongeveer 40 pCt. lager zijn dan die volgens het gewone tarief. De lange termijn van geldigheid stelt de reizigers in staat, voor zeer schappe- lijken prijs aan een bezoek der wereld tentoonstelling te Antwerpen een reisje naar de meest bezienswaardige plaatsen in België te verbinden. Zoo is b. v. de prijs van een rondreis- biljet UtrechtAntwerpenBrusselNa men Luik Spa LuikEindhoven Utrecht in de le kl. ƒ21,03 en in de 2e kl. ƒ15.95. door' 5) «Laten wij het aan met ons drieën be proeven in die zes maanden tijd wil ik bijzonder veel geduld met je oefenen, kind 1 Als leus zal ik dan het«Ik zal overwinnen" nemen, en ben overtuigd van te zullen slagen." In genoeglijken kout werd de avond doorgebrachtMaggie's bloemen werden bewonderd en oom Oswald vond een spre kende gelijkenis tusschen de koningin der natuur en zijn pleegdochter. Zoo verstreken eenige dagen in den stillen huiselijken kring. Kennissen en vrienden toonden hunne belangstelling door Oswald zoo spoedig mogelijk te komen verwelkomen, ofschoon de drijf veer van een aantal bezoekers nieuws gierigheid was, deels om Oswald en deels om Maggie nader in oogenschouw te nemen, die veel van haar schoonheid had doen spreken. Zij is dan werkelijk ook wel een kijkje waard met die vroolijken en heldere oogen. Ze zijn groot, die donkere kijkers, amandelvormig en schoon, en de lange gekrulde wimpers geven er soms een sombere uitdrukking aan. De fljngetee- kende, gewelfde wenkbrauwen zijn boven het neusje te zamen gegroeid en geven het gelaat een onbeschrijflijk weemoedige uitdrukking, 't Volksgeloof ziet in dezen vorm een vooiteeken van ongeluk en de voorspelling van een treurig levens lot. Een oningewijd toeschouwer zou het zeker niet invallen dit meisje en de groot moeder voor bloedverwanten te houden, zoo verschillend zijn kleur en uitdrukking van beider gelaat. Toch bindt een band des bloeds haar samen. Dikwijls schittert in Maggie's oogen een levenslust, die weinig in overeen stemming is met de verdere kalme uit drukking van haar gelaat. Slechts in de eerste dagen na het treurig verhaal harer tante was zij stil en afgetrokken geweest; somber en eenzaam had haar het levens pad toegeschenen, totdat allengs de lief derijke omgang met haar grootmama haar de wolk van het voorhoofd verdreef. In stille uren alleen, herdacht zij de lieve afgestorvenen, in wier bezit zij zich op aarde niet mocht verheugen, doch in wier plaats zij een tante en een groot mama had gevonden. Beiden zijn haar dierbaar, maar toch kan zij soms een onaangenaam gevoel niet bedwingen, wanneer zij zich alleen met mevrouw Van Veldheim bevindt. Maggie heeft haar lief en toch spreekt een innerlijke stem in baar binnenste, dat diezelfde vrouw, die haar thans zoo lief heeft, haar eens een groot diep leed zal aandoen. Die heimelijk fluisterende stem kon nooit geheel tot zwijgen ge bracht worden. Niemand bemerkte hier ecliter iets van, aan niemand deelde zij haar voorgevoel mede. De Juni-dagen waren allengs ten einde gespoed en mevrouw Van Veldheim be gon over reisplannen te spreken. Deze vonden echter geen sympathie bij Oswald, die zoo gaarne onafgebroken in deze huiselijke omgeving wenschte te leven. Nochtans werd alle hoop niet opgege ten na lang beraadslagen besloot men een villa aan den Rijn te huren en deze voor eenige maanden in ongestoorde rust te betrekken. Reeds eenige dagen na dat voorgeno men plan werden alle noodige voorbe reidselen getroffen en kort daarop toon den de gesloten blinden van het huis, dat de bewoners waren (afgereisd. De keus was op Bonn gevallen, waar de Rijn zulk een heerlijk gezicht oplevert en waar de frissche berglucht ons als een zacht gezang tegenwaait, begeleid door de welwillende tonen der kabbelende golfjes van Vader Rijn. III. «Welnu, Maurits, blijft ge bij uw voor nemen oin met mij naai- Oost Indië te vertrekken Hebt ge er goed over nage dacht en staat uw besluit onherioepelijk vast Mij dunkt, gij hebt bedenktijd ge noeg gehad en gaarne had ik nu een bepaald antwoord," zoo sprak een zwaar lijvig mannetje met kleine blauwe oogen. «Onherroepelijk vast, mijn beste oom klonk het welluidend antwoord uit den mond van een jongman, die on gedwongen den spreker beide banden toestak als ter bezegeling zijner laatste woorden. «Accoord dan, beste jongen Accooid! Uw besluit heeft mij een moiesleen van het hart genomen, MautsIk was nog altijd bang, dat gij u op het laatsle oogenblik door anderen zoudt laten over halen om niet naar dat «Apenland" te gaan, zooals ge mijn dierbaar Insulinde placht te noemen. Maar die zorg is nu van 't hart." «Ja, oom, ik moet u zeggen, dat ik wel eens voor mijn besluit gehuiverd heb, daar Indië mij geheel onbekend is en ik den besten talisman nagenoeg ont beer, namelijk de taal, en ofschoon u mij de verzekering, of liever de hoop geeft, dat ik die door vlijtige studie in een jaar tijds kan machtig worden, toch had ik uw vriendelijk aanbod niet aan genomen, zoo ik er niet de noodzakelijk heid van inzag." «Noodzakelijkheid van inzien her haalde oom met diepe basstem. «Nood zakelijkheid Hoor eens, mijn jongen Nu A. gezegd is, moet B. volgen, nolens volens. Ik begrijp niet goed de noodza kelijkheid van je besluitje hebt toch geen trouwplannen? want dan is de illusie uit dan kan ik je niet gebruiken hoor 1" Eenigszins in 't nauw gebracht dooi den loop van het gesprek, antwoordde Maurits schouderophalend op onverschil ligen toon «Waarom moet de noodzakelijkheid van mijn besluit nu juist uit trouwplan nen voortkomen (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1