BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. - roekeloosheid. Te Maastricht verdronk een werkman in de Maas, alwaar de I rivier zeer snelstroomend en diep is. Te Nijmegen is een milicien van het vijfde regiment infanterie verdronken in een kolk. Tot nog toe mocht het niet gelukken zijn lijk te vinden; en te Croos- wijk verdronk een '13-jarige knaap in de Rotte. Of men de menschen al uitmun- I tende gelegenheid aanbiedt om onder goed toezicht kosteloos te baden, zij schijnen daarvan toch niet gediend te zijn, want voortdurend ordt verfrissching gezocht op plaatsen, die er volstrekt niet j voor zijn aangewezen. Zondag j.I. waren er een menigte menschen, die de verwoestingen door den grooten brand te Papendrecht in ioogenschouw wilden nemen. De groote 1 toevloed van bezoekers gaf aanleiding l, tot een treurig ongeval. Een brug, welke aan den steiger te Dordrecht naar het veerbootje leidt, bezweek door overlading, ij waardoor naar gissing een dertigtal men schen te water geraakten. Eén lijk is reeds opgehaald. Een meisje, dat nog levend op het droge werd gebracht, wordt in het Ziekenhuis verpleegd. Velen zijn gered, ofschoon niet bekend is, hoeveel er nog vermist worden. In de Raamskooi te Amsterdam namen Zondag een paar agenten der recherche een schipper in hechtenis, die zich tot dusver aan een gevangenisstraf k van drie maanden, hem door het ge rechtshof te Arnhem opgelegd, had weten j J te onttrekken. Uit Renkum wordt geschreven, dat men de Koninklijke familie omstreeks de helft der volgende maand op Oranje Nas sau's Oord verwacht, alwaar zij zou blijven tot half September. Maandag had te Amsterdam, onder begunstiging van heerlijk weer, eene oud vaderlandsche feestelijkheid plaats, die jaren lang in onbruik was, maar die men nu aanvankelijk met goed gevolg tracht te doen herleven, n.l. het zeilen in ad miraalschap. De deelnemende vaartuigen waren in 3 eskaders verdeeld, waarvan het eerste, uit 11 vaartuigen bestaande, onder den admiraal J. J. A. H. Cliquett, het tweede, wederom uit 11 stuks ge- vormd, door den vice-admiraal II. G. Kos- ter II. Gzn. bestuurd werd, en het derde, dat 13 vaartuigen telde, onder bevel stond van den schout bij nacht H. J. van Meetoren. Het IJ bood, ook door de vele vaartuigen, die getuige waren van het feest, een levendig schouwspel aan, j en naar den uitslag te oordeelen, heett dit feest, eene herhaling op ruimer schaal van een bescheidener tochtje in 1884, weder eene nieuwe toekomst. De zaak gaat uit van de nieuw opge richte zeilvereeniging «het IJ«. Door den Commissaris des Konings in Gelderland is aan eenige leden van den gemeenteraad van Andel te kennen gegeven, dat nu de leden bij voortduring weigerachtig bleven ter vergadering op te komen, en alzoo in het beheer der gemeentegronden niet werd voorzien, hij zich verplicht achtte, de gemeente voor schade te vrijwaren, en dat mitsdien bij hem het voornemen bestond, met toe passing van art. 127 der gemeentewet, de gemeentegronden voor het loopende jaar eerlang in het openbaar te verpach ten. Twee der voormalige wethouders, de heeren Sander Naaijen en De Fijter, hebben hiertegen bedenkingen in het midden gebracht. Zij betoogen lo. dat openbare verpachting in dit geval niet zou zijn in het belang der gemeente, en 2o. dat art. 127 der gemeentewet ten deze niet toepasselijk is; dat artikel kan naar hunne meening, alleen dan worden toegepast, wanneer de raad weigert uit voering te geven aan wetten, algemeene maatregelen van inwendig bestuur, enz., maar het kan aan den commissaris des Konings geen bevoegdheid geven om in het beheer van de huishouding der ge meente te voorzien. Volgens het jongste nummer van de Graaf schapsbode weet de Redactie niets van een aanklacht door den offi cier van gezondheid, den heer Riedel te Doesburg, tegen haar bij de justitie ingediend. Zij had het berichtje over den schijndoode geplaatst, meenende dat het uit goede bron afkomstig was, maar het even spoedig weersproken, toen het haar «onjuist» gebleken was. Men schrijft uit de Betuwe: Het weer der laatste dagen was zeer gunstig v voor de jonge tabaksplantjes die, niette genstaande op vele plaatsen moest wor den ingepoot, toch reeds vrij goed te veld staan. Daar er in Betuwe en Maas- en-Waal weer meer land voor tabak is gereed gemaakt, vertegenwoordigt de oogst, wanneer die goed overkomt, eene waarde van duizenden guldens. De gras- en hooilanden staan zeer gunstig; de grasverkoopingen zullen weldra allerwege een aanvang neinen. Alle vruchtboomen belooven Veel. Wel zijn er veel appels, peren, pruimen af gevallen, maar de oogst kan evenwel zeer ruim zijn. De kersenverkoopingen zijn in vollen gang. Gemiddeld besteedt men 5 Ct. per K. G. op den boom. kien verwacht, dat de verzendingen naar het binnen- en buitenland eerst in het laatst van Juni zullen kunnen beginnen. De heer M. F. L. Rambonnet, te Kampen, herdacht Zaterdag zijn 40-jari- gen diensttijd als notaris. De Haagsche Rechtbank heeft Maan dag een zeer opmerkelijk vonnis gewe zen. Zij heeft namelijk den voormaligen directeur der broodfabriek Van der Pul ten, vrijgesproken en wel op grond dat hij: «bij het aangaan van de schuld de fabriek verbond en derhalve die schuld uit de kas der fabriek mocht betalen.» Men schrijft uit de Hoekschewaard dat de nieuwe aardappels goed te velde staan, en welhaast zullen worden gedol ven. Van de oude aardappels is nog een goede voorraad voorhanden, waarvan verreweg de meeste afwijkende soorten zijn, die tegen lage prijzen verkocht moeten worden. Bij een winkelier in sigaren op de Spuistraat werd Zondagavond door een onbekend Heer in betaling gegeven een valsche coupon. Zij bedraagt de num mers Serie 16840 No. 816, de dagtee- kening van 1 Maart 1884 en de ondei- teekening Carp. Door eenige bladen is melding ge maakt van de weesjongens, die verleden jaar op uitnoodiging van generaal Smit naar de Transvaal zijn vertrokken en, aldaar aangekomen, alles behalve harte lijk door hem werden ontvangen. De directeur der weesinrichting ziet zich ver plicht deze zaak nader toe te lichten. Hij schrijft: «Wij moeten hieraan nog deze opmerking toevoegen, dat een van de jongelieden, Rienk Pijpstra, zeer goed geplaatst is op de straat «De Emigratie", aan de Boven-Vaalrivier, distiict Erme- loo, bij den heer Buhrrnan hij heeft het daar, volgens zijn laatste schrijven, uit nemend goed en wenscht ook niet naar Holland terug te keeren. |De reden dat Pijpstra zoo tevreden is, bestaat hierin, dat de heer Buhrrnan hern in zijn werk heeft genomen, terwijl de heer Smit de jongelingen Scholten en Kluver aan hun lot heeft overgelaten. Alle diie de jon gelingen zijn, volgens hunne eigen keuze, vrijwillig naar Transvaal vertrokken wij hebben dit eer tegengehouden dan aan gemoedigd, doch de aanbiedingen van den heer Smit, die hen persoonlijk op Neerbosch heeft ontmoet, waren zóó aan lokkend, dat wij hun volkomen onze toestemming hebben gegeven, en zooveel mogelijk hebben voortgeholpen. »Nu echter eenmaal deze weezen in Transvaal zijn, gaan zij er niet uit, het moge ons dan ook veel kosten, al zouden wij zelfs er de reis moeten heenmaken." Wat den directeur geschreven wordt over bijzondere personen, zal hij verzwij gen, omdat het oordeel dikwijls zeer ver schillend kan zijn, en daarom hoopt hij dat de vrienden van de Zuid-Afrikaansche Republiek het hem niet te lastig zullen maken met aan- of opmerkingen, daar hij anders verplicht zou wezen dingen mede te deelen, die hij liever verzwijgt. Te Giesen-Nieuwkerk heeft een meisje het ongeluk gehad, terwijl zij zat te naaien, zich met een schaar aan het hoofd to verwonden en een slagader door te snijden, waardoor verbloeding het ge volg was. Men vreest voor haar le\en. In de vergadering van het Noor delijk Schaakbond te Groningen is be sloten op de laatste Zondagen van Juni, Juli en Augustuszomer-schaaknatniddagen te houden te Veendam, Zuidhorn en Veenwoude. Te Rouveen zijn Zondagmiddag 2 koeien van Jacob de Haan, die in de weide liepen te grazen, door den bliksem ge troffen en gedood. Het lijk van een der opvarenden van de visschersschuit, voor een paar weken bij Enkhuizen omgeslagen, is te Ilarlingen in een staat van gevorderde ontbinding aangebracht door de schelp- visschers stoomboot Finland. Aan de Sterrewacht te Utrecht is bericht ontvangen van de ontdekking eener asteroïde, (No. 248) door den heer Palisa te Weenen den 5en te 13u 41m, 6 M. T. Weenen op eene R. O. van 244° 9' 2" en eene Z. Deel. van 20° 52' 33"; zij is van de twaalfde groottei en hare beweging werd den volgenden dag bewezen, toen zij te lOu 13m, 4 M. T. Weenen op 243° 57' 17" R. O. en 20» 48' 48" Z. Deel. gekomen was. Daal de zon bij de eerste dezer waarnemingen eene R. O. had van 74., was de planeet tijdens hare ontdekking hare oppositie reeds acht of negen dagen geleden door gegaan en nog in haren teruggang. 8 Juni 1885. J. A. C. O. Zeer waarschijnlijk, weder door het omvallen van een brandende petroleum lamp, brak Zaterdagavond te ruim elf uren een hevige brand uit in het hoek huis van de Koningstraat en Kromboom- sloot te Amsterdam, waarin beneden een tapperij werd gehouden. Drie stoomspuiten en twee handspui ten bestreden de vlammen, die in korten tijd het geheele huis, drie verdiepingen hoog, hadden aangetast en vooral de be woners van de bovenkamers in groot ge vaar brachten. Daar waren drie gezinnen gehuisvest, waarvan de kinderen reeds te bed lagen, en slechts met groote inspan ning gelukte het gedeeltelijk over de aangrenzende daken, de bedreigden in veiligheid te brengen. Dit geschiedde, met lofwaardigen moed, door eenige personen vóórdat de brandweer nog gekomen was. Het huis is inwendig geheel vernield; ook de inboedels gingen verloren. De naaste gebouwen leden eenige schade. De gloed was zoo hevig, dat in het per ceel op den anderen hoek der straat de gevelverf zwart brandde en de glasrui ten sprongen. Omstreeks te half een was men den brand geheel meester en kon den de spuiten vertrekken. In tegenstelling van de hulp, door particulieren bij de redding van personen uit het brandende huis bewezen, moet de wel ijverige, m3ar weinig doeltreffende bijstand gelaakt worden van hen, die, bij het aandringen op het brandende per ceel, o. a. het leggen van de slangen zeer bemoeielijkten. Men bedenke toch dat de mannen van de brandweer, vooral bij smalle verbindingen over grachten als hier, werken naar een hun bekend stelsel, wat natuurlijk den leeken onbekend is. En men doet dus het best, zich, in volkrijke buurten als deze, inliet belang van de' inwonenden, steeds zoo ver mo gelijk van het terrein van den brand ver wijderd te houden. Tusschen Griekenland en Gabriel- pacha, gouverneur-generaal van Oost- Rumelië, is een ernstig conflict ontstaan. Op St.-Georgedag, in de vorige maand, verjaardag van den Koning der Hellenen, wilden de Grieken die in Philippopoli wonen, hunne nationale vlag uitsteken, doch de Bulgaarsche bevolking verzette zich hiertegen en pleegde geweld tegen de banier der Grieken. De heer Genna- dis, consul-generaal van Griekenland, trok partij voor zijne landgenooten en richtte een scherp vertoog tot Gabriel- pacha. Deze antwoordde dat hij geen reden vond om de Bulgaren te berispen, maar integendeel het gedrag van den consul als de eerste aanleiding tot de ongeregeldheden te beschouwen. De gou verneur-generaal wendde zich zelf tot de Porte en eischte de afzetting van den consul. Of de Porte aan dit verlangen voldoen zal, is nog niet bekend en dat de Grieksche regeerlng haren vertegen woordiger de hand boven het hoofd zal houden, valt niet te betwijfelen. Inmid dels heerscht te Philippopoli een steeds toenemende opgewondenheid tegen de Grieken en pet is zeer te vreezen dat de openbare orde aldaar opnieuw ge stoord zal worden. De Osservalore Romano bevat een verslag van de audiëntie, jl. Donderdag door den Paus verleend aan de gedele geerden van het Italiaansche genootschap ter bevordering van de vereenigingen der Katholieke congressen. Leo XIII bracht zijnen bezoekers den tijd van Gregorius VII in herinnering en zeide dat Italië in een zeer hachelijk oogenblik zijn heil aan dezen Paus te danken had, hetgeen bewijst dat «Italië's welvaart en grootheid vooral afhangen van zijne gehechtheid en toewijding aan den Hei ligen Stoel." Wie tegen den Paus strijdt, schendt het recht der Kei k, zooals thans geschiedt onder voorwendsel den toestand van Italië te verbeteren. Leo XIII ziet hierin een uit goddeloosheid voorsprui tende dwaasheid der secten die, het spoor der vijanden van den grooten Gregorius betredende, dus de kerk tot slavernij willen doemen. De Paus ein digde zijne toespraak inet deze woorden «O, indien de Italianen zoo verstandig waren om, voorgelicht door de geschie denis, de vaderlandsliefde af te scheiden van de duistere voornemens der secten!" Sir Peter Lumsden is te Londen aangekomen en zeker niet in de beste stemming, al werd hij aan het station te Charing-Cross door een aantal perso nen met een hoeia verwelkomd. Zijn werkzaamheid als Engelands commissa ris bij het regelen der Afghaansche grens, heeft den generaal weinig genoegen ver schaft. De terugtocht viel sir Peter zwaar, hij liet geen gelegenheid voorbijgaan om zijn overkropt gemoed te ontlasten. De cor respondenten der groote Londensche bla den die hem opwachtten aan elk station, seinden zijne mededeelingen terstond naar Londen, en zoo wist de regeering reeds lang vóór zijn aankomst, dat haar com missaris de juistheid van Komaroff's me dedeelingen bleef betwisten en de hou ding van het ministerie Gladstone af keurde. Deze onbescheidenheid van den gene raal, kan het ministerie niet dan hoogst onaangenaam zijn, zoodat Sir Peter zeker niet op een hartelijke ontvangst behoeft te rekenen. Evenmin als generaal Lumsden te Londen, wacht den Franschen kolonel Herbinger te Parijs een aangename taak. Deze officier, die zich in het begin Tan den veldtocht roemrijk onderscheidde, gaf later het bevel tot den bekenden terugtocht naar de Delta. Keizer Wilhelm is reeds zoo ver hersteld, dat hij waarschijnlijk tegen het einde dezer week naar Ems zal kunnen vertrekken. De groothertogin van Baden verlaat over eenige dagen Berlijn, om naar Karlsruhe terug te keeren. Het Engelsche Ministerie heeft in het Lagerhuis eene nederlaag geleden, rnct 264 tegen 252 stemmen heeft het Huis bij tweede lezing hel budget van ontvangsten verworpen. De Regeering, die uit het votum eene Kabinetsvraag ge maakt had, is dus geslagen. Deze uitslag werd door de oppositie met grooten ju bel vernomen. Eenige gevallen van Cholera, doc.h niet van belangrijken aard, zijn te Madrid voorgekomen. De kabinetscrisis in Engeland wekt te Berlijn groot opzien, omdat zij vol komen onverwacht was. Men meent, dat indien de conservatieven thans het aanvaarden der regeeringstaak mochten weigeren, zij daardoor bewijs zouden geven van gebiek aan moed en geest kracht, en hun staatkundig aanzien mer kelijk zou verminderen. In de Kamer van Afgevaardigden leest de heer De Freycinet eene dépêche voor van den Frarischen consul te Shan- ghae, houdende dat de onderteekening van het vredesverdrag den 9en dezer ten 4 uur te Tientsin heeft plaats gehad. Het verdrag berust op de grondslagen, in dat van 4 April gelegd. Deze mededeeling werd met toejuiching ontvangen. De plechtige opening van het groot scheepvaartkanaal, waardoor de nieuwe Russische hoofdstad Petersburg tot een zeehaven en een handelsstad is gemaakt, in rechtstreeksche verbinding staande met de verwijderdste zeeën en oceanen, heeft plaats gehad. De Keizer en de Keizerin, de leden der keizerlijke familie, de ministers, 't corps diplomatique en vertegenwoordigers van alle rangen en standen der maatschappij hebben die plechtigheid bijgewoond. Na de viering eener godsdienstoefening, tot inwijding van het grootsche werk, stapten de Kei zer en Keizerin benevens de genoodigden aan boord van rijk getooide jachten en voeren naar Kroonstad. Aldaar lag de gansche Oostzeevloot, sterk 111 oorlog schepen en lorpedovaartuigen in parade en verkondigden bij de aankomst des Keizers honderden koperen en stalen monden van de forten der genoemde vesting, dat de openingsplechtigheid was afgeloopen. Snelle vooruitgang is niet het karak teristieke verschijnsel van Rusland, maar niettemin gaat Rusland voorwaarts. Ver gelijkenderwijze met de Oostersche vol keren gaat het land met rassche schre den vooruit. De Parijsche gemeenteraad heeft eene som van 6000 fr. toegestaan als bij drage voor het standbeeld van Victor Hugo. In Oostenrijk lijden de liberalen bij de stembus bijna eiken dag nieuwe ver liezen. Bij de verkiezingen der groote grondbezitters te Boheme, verloren de Duitschers weer vier zetels. Ofschoon de verkiezingen nog niet zijn geëindigd en een algemeen overzicht nog niet moge lijk is, staan toch de kansen der liberalen zeer slecht. Van de 353 afgevaardigden die in den Rijksraad zitting hebben, zijn nu 280 gekozen waaronder niet meer dan 116 Duitschliberalen. De Kolonel Jhr. Ridder van Rap- perd, van het 3e regiment Hussaren, is op pensioen gesteld, naar men verneemt wordt bij dit wapen een promotie te gemoet gezien. Tot lid der Commissie, belast met het afnemen der examens Lager Onder wijs, Engelsche taal is benoemd de heer C. J. Voortman, leeraar aan de H. B. School en het Gymnasium alhier. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is, met ingang van 1 September e. k., aan J. A. Leopold, onzen vroegeren stadge noot, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwijzer bij de Rijks-kweek school voor onderwijzers te Groningen. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is de titulaire rang van majoor verleend aan den kapitein administrateur van kleeding H. van Rijswijk De Jong, van het personeel der militaire administratie, belast met het beheer over het garni- zoens-kleedingmagazijn te Utrecht. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken zijn benoemd tot gecommit teerden bij het eind-examen Tan leerlin gen van 't gymnasium hier ter stede, voor het jaar 1885 de heeren Mr. W.H. de Beaufort te Leusden, Dr. J. Verdam en Dr. J. D. Ivorteweg, hoogleeraren aan de gemeentelijke Universiteit te Amster dam. In de laatst gehouden vergadering van directeuren van het Bataafsche Ge nootschap der Proetondervindelijke wijs begeerte te Rotterdam is o. a. tot lid ervan benoemd onze stadgenoot Dr. H. F. Jonk man. Zondag namiddag had op het veld nabij Oud-Leusden eene cricket-Match plaats tusschen het tweede elftal van de Amersfoortsche club «Achilles" en «Quick" van Amsterdam. In de eerste inning maakte Quick 38 en Achilles 23 punten; bij de tweede inning werden resp. 18 en 32 punten gemaakt zoodat Quick met één punt won. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 11. Juni 1885, des namiddags ten 1'/» ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot tee- kening van eene gratificatie aan de wed. F. Velders. 2. Adres aan Z. M. den Koning naar aanleiding van het besluit van heeren Gedeputeerde Staten, waarbij zij hunne goedkeuring onthouden aan de voor dracht op onvoorziene uitgaven (be zoldiging voor de waarneming der be trekking van Commissaris van politie). 3. Reclame van de wed. G. Doesburg, tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1885. 4. Verzoek van C. J. S. Baak, echtgenoote van den heer J. W. K. Verwey, om afschrijving van den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1885. 5. Verzoek van Mr. A. A. de Vries, om ontslag als lid der openbare gezond heidscommissie. 6. Benoeming van regenten en regentessen van het burger-weeshuis, wegens pe riodieke aftreding. Naar men verneemt zal onze land genoot, de uitstekende pianist BERNARD BOEKELMAN, sinds vele jaren te New- York gevestigd, in het laatst dezer maand het Vaderland bezoeken. De heer Boekelman was nog zeer jong toen hij in het gevolg van den ongeluk- kigen Keizer Maximiliaan naar Mexico vertrok. Hij trad daar toen herhaaldelijk aan het Hof als pianist op en mocht zich ook voor den Keizer van Brazilië doen hooren. Thans is hij te New- York Direc teur van een der voornaamste Muziek- Academién voor Dames en Pianist van de bekende Trio-Club" aldaar. 318de STAATS-liOTEItlJ. Vijfde of laatste klasse, 3e Week. Trekking van 9 Juni. (975 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f ÏOO. No. 4917 en 20472. PrÜzen van f 7(|. 3075, 3078, 3154, 3295, 4846, 4864, 4930, 5506, 5552, 5654, 5714, 5816, 5821, 5841, 5846, 5862, 5878, 8715, 8813, 8853, 18126, 18167,18180,18236, 18288, 18319, 18433, 18438, 19293, 19538, 20492 en 20587. Te zamen 34 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1107, 1112, 1121, 1125, 1149, 1166, 1182, 1185, 3002, 3082, 3092, 3094, 3116, 3185, 3211, 3226, 3276, 3882, 4807, 4867, 4874, 4887, 4983, 4986, 5511, 5538, 5549, 5643, 5692, 5709, 5777, 5799, 5844, 5847, 7552, 7586, 8718, 8742, 8764, 8799, 8812, 8844, 18121, 18176, 18204, 18300, 18304, 18312, 18365, 18371, 18374, 18385, 18389, 18420, 18428, 18480, 20510 en 20592. Utrecht. Terwijl j.I. Maandag voor middag, eenige dames, allen verpleegden uit het gesticht voor krankzinnigen alhier, onder geleide eene wandeling maakten, sprong op eens eene dier dames bij het observatorium in den Singel en verdween in de diepte. Onmiddellijk werden alle pogingen gedaan haar nog te redden, doch vruchteloos. Eenige oogenblikken later werd zij levenloos opgehaald. Op de fabriek van den heer S. in de Louwerecht alhier, kreeg, bij het ver werken van eenig ijzerwerk een der arbeiders, door een ongelukkig toeval een ijzeren staaf tegen den borst, waar door hij zware kneuzingen bekwam en, na voorloopige geneeskundige behandeling per brancard naar zijne woning moest worden vervoerd. Vianen, 7 Juni. Gisterenavond om streeks half twaalf brak op een onzer steenovens brand uit in de machineschuur. Een spuit was in de nabijheid niet aan wezig, zoodat aanvraag gedaan werd om de spuit uit Vianen (de oven ligt onder de gemeente Hagestein), doch, voordat deze half weg was, was de brand ge- bluscht of liever afgeloopen, zoodat de spuit zonder gewerkt te hebben terug kon keeren. De brand heeft zich tot de schuur bepaald. Van morgen is hier een wagen met zigeuners aangekomen en door de politie de stad uitgeleid naar over de Lek. Rlieuen, 8 Juni. Op de paardenmarkt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2