BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. tot winstbejag aanleiding tot deze daad lan geweest zijn, vermoedt men dat de een of ander zich op die manier op S. heef! willen wreken. In een tramwagen werd dezer dagen een jonkman door de schoonheid van een tegenover hem zittende brunette zóó geboeid, dat hij alles om zich heen vergat en bij het plotseling stilstaan van den wagen een der groote ruiten instootte. Hevig verschrikt, maakte hij lange beenen om de vergoeding van de schade te ont komen. Zijn Julia liet deze Romeo tege lijkertijd glippen. Hier had hij echter berouw van. Maar daags daarna las hij in de stadscourant de volgende adver tentie: «De interessante jonkman, die gisteren in de tram door het bekende ongeval verhinderd werd, de kennisma king met zijne overbuur aan te knoopen, wordt tegen morgen-middag 4 uur tot een bijeenkomst in dentuin uitge- noodigd. Herkenningsteekeneen witte roos". De jonkman verzuimde niet, op 't bepaalde uur te verschijnen. Hij trof daar werkelijk den conducteur van de tram aan, die op deze wijze den man had teruggevonden, die hem de schade voor de gebroken ruit moest vergoeden, Een 24-jarig jonkman uit Dirks- land, van goede en welgestelde familie, stond Vrijdag voor de Rchtbank te Rot terdam wegens diefstal terecht. Hij was als kantoorbediende geplaatst bij den ontvanger der registratie te Dirksland, en verrichtte nu en dan ook werkzaam heden op het postkantoor aldaar. Op laatstgenoemd kantoor had hij herhaal delijk geld gestolen uit de lade van een schrijfbureau, laatstelijk vier rijksdaal ders en een gulden. De diefstallen waren uitgekomen, doordien men, herhaaldelijk geld missende, enkele muntstukken ge merkt had. Tegen dezen dief die zijne schuld bekende, maar geen reden wist op te geven, waarom hij stal, werd door den officier van justitie een half jaar celstraf geeischt. Te Zwolle is uit Berlijn de officieele mededeeling ontvangen, dat gisteren de invoer van alle veesoorten uit Nederland in Duitschland zou worden opengesteld. De Duitsche regeering heeft bepaald, dat elk stuk vee moet gedekt zijn met een bewijs van herkomst, afgegeven door liet hoofd der betrokken gemeente ge viseerd door een veearts of keurmeester. Wij vernemen, dat het plan bestaat om door de postboden op het platte land vélocipèdes te doen gebruiken. Te Vlissingen is onder de burgerij een beweging op het getouw gezet, die zich reeds geuit heeft in een adres van 700 hoofden van gezinnen, om den heer Smit te verzoeken zich opnieuw beschik baar te stellen voor de betrekking van Burgemeester dier gemeente. Een bewijs van den feilen strijd, die in Groningen bij de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad gestreden zal zijn, zijn de 37 aanbevelingen van kiesvereenigingen, kiezers enz., die allen zeer vreedzaam naast en onder elkander in de Prov. Gron. Courant voorkomen. Aan het verslag, aangaande de werkzaamheden, verricht ter voorziening in den ongeregelden toestand van oude gemeente- en waterschaps-archieven in de provincie Utrecht, uitgebracht aan Gedeputeerde Staten door Mr. L. Van Hasselt ontleenen wij het volgende Te Schoonhoven stelde de heer v. Has selt zich in betrekking met Mr. D. v. Oosten Slingeland, schout van het water schap Cabauw en Zuid-Zevender en met diens broeder, schout Noord-Zevender: beiden hadden zijne hulp ingeroepen, om de stukken, tot genoemde waterschappen behoorende, te regelen. Dit is geschied en de stukken zijn thans behoorlijk ge borgen ten huize van die heeren, welke als ambachtsheeren ook nog de heerlijk heids-archieven bezitten, echter niet veel belangrijks bevattende, behalve charters uit de 14. en 15. eeuw, waaronder meest leenbrieven. Thans is aan de beurt de regeling van het archief van den Lekdijk-Benedendams, geheel op kosten van dat collegeslechts wordt aan de Staten een locaal voor de regeling gevraagd, daar het archief te Jaarsveld in het dijkhuis wordt geborgen, welke plaats lastig te bereiken is. Op 1 Augustus e. k. zullen in het kamp bij Zeist de tot 2e luitenant der Genie benoemde kadetten M. H. van Rijsbergen, J. F, Schwöle en Edw. van Embden worden geïnstalleerd. Zij zijn geplaatst resp. te Haarlem, Utrecht en Gorinchem, bij den staf der Genie. Bij het 2e regiment veld-artillerie te 's Hage is de paardenarts der 2e klasse J. J. Westbroek benoemd tot adviseerend lid der remonte-commissie. Te Nijmegen zullen op 13, 14, 15 en 16 Aug. op de nieuw aangelegde vélocipèdebaan nationale en internationale wielerwedstrijden gehouden worden. Een wielertentoonstelling, concerten, optocht der wielrijders, uitstapjes naar Arnhem enz., zullen de feesten zijn bij die gele genheid georganiseerd. Bij het in de afgeloopen week te 's-Hage gehouden examen voor hoofd der school zijn geslaagd voor het 1ste gedeelte: de heeren P. Van Eijk te LeerdamB. E. J. Yaalman te Eist; S. P. Van Vlissingen, C. Van Fldik, .1. J Van Breda Beausar en D. Lelsz te Steen- wijk; voor het 2de gedeelte: H. L. Mat- thijs te Helmond, A. P. Fortanier te Zaandam; A. Scheltema Beduin te Am sterdam W. Kranenburg te Nieuwer- amstel; J. Jaburg te Amsterdam en J. C. Van Heuven te Barneveld. De Amsterdamsche dag- en nacht booten hebben in den afgeloopen week ruim 2000 Duitsche grasmaaiers van Amsterdam naar Zwolle vervoerd. In den regel blijft de helft in Zwolle overnach ten, en nu was het curieus te zien, hoe de commissionnairs zich beijverden om de reizende arbeiders over te halen bij dezen of genen burger zijn intrek te nemen met een soort van openbaren afslag van tarief. Toen de broodbakker E. V. H. van Hoornaar met nog iemand op den weg van Gorinchem huiswaarts reden, pas seerden zij den rijksveldwachter van Noordeloos, die hen een schot uit eene revolver nazond, gelukkig echter zonder te raken. Als reden geeft de veldwachter op, dat v. H. te hard met de hiltenkar reed, hetgeen bij politie-verordening in die gemeente verboden is. Men zal hem echter wegens zijn al te grooten dienst ijver gerechtelijk vervolgen. Een kellner aan het station te Arn hem stond Jin deu slaap op, klom naai de vliering, viel van daar uit een 28 voet boven den grond verheven raam en brak daardoor den ruggegraat. Prins Oskar van Zweden, die on langs te Amsterdam Dr. Mezger raad pleegde, is lijdende aan een hartziekte, en zal, indien zijn toestand niet verbe tert, zich in het najaar andermaal te Amsterdam onder behandeling van Dr. Mezger stellen. Voorloopig zijn hem ster ke lichaamsbewegingen verboden, zoodat hij niet langer op de vloot dienst kan doen. De houtzaagmolen De Witte Dui[ aan de Nassaukade bij de Willemspoort te Amsterdam is gisterenmorgen door brand geheel vernield. De brand werd te 8 uur bemerkt en is vermoedelijk ontstaan door het springen van den halssteen waar de as in draait. Te tien uren lag de molen in de asch. Aangewakkerd door een hevigen wind woedde het vuur met groote felheid, zoodat de brandweer, die met drie stoomspuiten, de kleine drijvende spuit De Amstel en twee handspuiten aan het werk wak, zich voornamelijk bepaalde tot het nat houden van de omliggende belendingen en tegen ver spreiding van het vuur door den wind waakte. De molen behoorde aan de hee ren Hallie en was voor f7500 verzekerd. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de officier van justitie te's Graven- hage opsporing en aanhouding van Paulus Gijsbertus de Back, 36 jaren, laatst ge meente-ontvanger en brievengaarder te Pijnakker, die sedert 12 Juli jl. voort vluchtig is. De Arrond.-Rechtbank te 's-Gravenhage heeft zijne gevangenneming gelast, wegens verduistering van gelden en valscheid in geschriften. Te Leeuwarden is Vrijdag op de aardappelmarkt een hartelijke hulde ge bracht aan de koopvrouw Baukje Hofma vrouw van den oud-strijder Gerber Pieter Koopman uit Berlikum. Het was dien dag juist 50 jaren geleden, dat zij voor het eerst te Leeuwarden hare koopwaar kwam aanbieden. Na afloop van de markt werd haar door verscheidene be langstellende buren enz. een fraaine leu ningstoel en een bloemtafel met bloemen als geschenk aangeboden. Bij haar ver trek werd zij door het geheele markt- personeel op haar eeregestoelte in triomf over de markt gedragen. In den omtrek wapperden uit verscheidene huizen de vlag. Gister had te Rotterdam het jaar- lijksch examen plaats der leerlingen van de inrichting voordoof-stommen-onderwijs. Het examen weid afgenomen in het kerk gebouw der Evangeüsch-Lutersche gem., in tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden en verdere belangstel lenden. In de gebruikelijke toespraken werd hulde gebracht aan den ijver van den directeur, den heer Hirsch, en het overige onderwijzend personeel, terwijl ook de vlijt der leerlingen werd ge prezen. Als altijd, was het hoogst belangwek kend, de uitkomsten van het onderwijs, aan doofstomme kinderen na te gaan. Zooals men weet, onderscheidt deze in richting zich hierdoor, dat de kinderen met leeren zich bedienen van de vinger spraak, maar zoodanig worden geoefend, dat zij elkander en anderen leeren ver staan uit de bewegingen der lippen en dat zij gearticuleerde geluiden leeren geven. Het Rijks-Museum werd Zondag be zocht door ongeveer tienduizend perso nen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning, het Hof, met ingang van den 21sten dezer, den lichten rouw zal aannemen voor de tijd van acht dagen, wegens het overlijden van Z. K. II. prins Alexander, hei tog van Wurternberg. Het st. Prins Alexander vertrekt 29 Juli en het st. Prinses Amalia 8 Au gustus. Oorspronkelijk was de volgorde omge keerd. Het verkiezings-comité der gema tigd republikeinsche groepen van de Kamer en de Senaat in Frankrijk heeft zich thans definitief geconstitueerd als «Nationaal republikeinsch comité" en zal zijn programma dadeljjk na afloop der parlements-werkzaamheden openbaar ma ken. Een te Parijs ontvangen telegram meldt, dat de Franschen de Visscher- eilanden ontruimd hebben. Het is der Porte niet gelukt het toe zicht te verkrijgen over de buitenland- sche postkantoren te Konstantinopel, ten einde al wat zij als laster of oproerige geschriften beschouwt te kunnen confis- ceeren. De gezanten der vreemde mogend heden hebben de mededeeling dienaan gaande van de Porte met eene eenslui dende nota beantwoord, en daarin doen uitkomen, dat zulk een maatregel een schending der capitulatiën zou zijn. Gisteren werd als naar gewoonte in de St. Gudule Kerk te Brussel een Te Deum gezongen, ter viering van den verjaardag der troonsbestijging van Koning Leopold I. Tusschen Engeland en Rusland is het altijd nog niet in orde. De onderhande lingen over de grens-quaestie vorderen slecht, ofschoon er op 't oogenblik geen reden tot bezorgdheid bestaat. De be richten luiden nu weer vredelievend. Bij zonder groot is anders het wederzijdsch vertrouwen nog niet, want de Engelsche officieren blijven op 10 mijlen afstand van Herat kampeeren en brengen van daar telkens een bezoek aan de vesting werken. In de stad zelve wagen zij zich niet, daar het reeds eenige malen gebleken is, dat de Afghanen te Herat weinig op de tusschenkomst van vreemdelingen bij hunne zaken zijn gesteld. De onderhandelingen met de Hova's hebben nog geenerlei resultaat opgeleverd. Zoodra de Fransche bevelhebber verster king heeft ontvangen (4000 man is onderweg) zal hij hunne versterkingen aanvallen. Eenige te,legrarmrten uit Madrid ver spreiden het gerucht, dat koning Alfonso XII voornemens zou zijn een coup d'etat te doen en zich tot Keizer te laten pro- clameeren. Verschillende feiten worden daarvan aangehaald. Zoo hebben onder anderen generaal Martines Campos, mar kies van Havana en andere zeer aan den koning geheohte generaals samenkomsten met hem gehad en wordt er op de hof- drukkerij een nieuw blad gedrukt geti teld Keizerrijk. De cholera blijft nog altijd aanhouden, het aantal sterfgevallen heeft nu het cijfer 1800 bereikt. Gedurende de eerste 14 dagen van Juli werden 20,278 gevallen aangegeven, waarvan 9752 met doodelijken afloop. Men stelt zich voor, dat het geschil tusschen Duitschland en Zanzibar op vredelievende wijze zal worden opgelost, vooral omdat het Engelsche ministerie- Salisbury veel invloed op den Sultan van Zanzibar heeft. Keizer Wilhelm begaf zich gisteren naar Gastein, alwaar keizer Frans Jozef den grijzen vorst zal bezoeken. Bismarck en Kalnoky zullen waarschijnlijk elkander daar ontmoeten ter bespreking van zaken over in- en uitgaande rechten, waarbij Duitschland en Oostenrijk evenveel be lang hebben. Te Londen is het volgend, eenigszins raadselachtig bericht van den Venezue- laanschen consul op Trinidad ontvangen: «Volledige zegepraal. Margarita genomen. In het Gemeenebest heerscht weder vrede Een opmerkelijk bericht over dr. Fer- ran wordt uit Parijs aan Daily News geseind. Volgens den berichtgever van dit blad ontving de Académie des Scien ces te Parijs een mededeeling uit Spanje, dat Ferran 47 nonnen had ingeënt, die als verpleegsters in de gasthuizen moesten dienst doen en allen aan de gevolgen der inenting waren overleden. In plaats van dit te beschouwen als een slecht teeken, hield Pasteur dit resultaat voor een sterk bewijs ten gunste van den Spaanschen arts. «Wanneer Ferrant zei Pasteur, «wer kelijk de nonnen heeft gedood, dan heeft hij het cholera-gift gevonden. Het werkt met zulk een noodlottige uitkomst, omdat hij niet weet, hoe er meè om te gaan. Laat hij de stof naar Parijs zenden en binnen den tijd van acht dagen is het in volkomen onschadelijke vaccine-stof veranderd. Evenwel voegt de berichtgever er zelf terstond bij, dat hij niet voor de waar heid dezer mededeeling kan instaan. Volgens ontvangen telegram uit New- York, kan er tusschen 22 en 24 dezer stormweder, vergezeld van regen en on- weder, verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. Aanstaande Zondag wordt de nieuwe Scheldekade te Antwerpen feestelijk ge opend. De koning der Belgen zal de opening leiden, en daartoe met de Koningin een tocht langs de kade maken per stoom schip. Stad en Staat hebben ongeveer 100 millioen francen uitgegeven, om van Ant werpen te maken wat het nu is. Het feest wordt opgeluisterd door een optocht o. a. met ongeveer 80 wagens, beladen met de artikelen, waarin Ant werpen hoofdzakelijk handel drijft. Bij de verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad zijn gisteren uit gebracht 434 stemmen, waarvan van on waarde 2, alzoo 432 geld. stemmen. Vol strekte meerderheid 217. Er zijn uitgebracht op de heeren: E. E. Visser, (aftr. lid) 259 st. Dr. P. Groeucboom, (aftr. lid) 244 E. E. 11. vau Eanscliot Hu- brecht, 217 zoodat deze heeren met volstrekte meer derheid van stemmen zijn verkozen. Herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren: Dr. C. M. A. Hafken- scheid die 183 en J. J. de Koningh die 171 stemmen verkregen; en tusschen de heeren G. J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol en W. H. J. Vermolen, die ieder 165 stemmen op zich vereenig- den. Wijders verkregen de heeren J. J. Kle- ber 159, Jhr. E. J. van Holthe 148, G. P. A. Garjeanne 123, A. Herschel Bz. 63 en J. van der Burch 57 stemmen. De heer Jhr. F. Wttwaall van Stoet wegen wordt in de volgende maand geplaatst als volontair ter gemeente-sec retarie, afdeeling «bevolking en burgerlijke stands. Onze vroegere stadgenoot de heer J. M. Boshuizen, thans deurwaarder der directe belastingen te Harderwijk, is als zoodanig benoemd voor de buitengemeen ten om Haarlem, terwijl hem Haarlem als standplaats is aangewezen. Tot brandmeester van de groote spuit No. 5 is benoemd de heer J. C. van Eybergen, thans onder-brandmeester bij die spuit. In eene j. 1. Zaterdag gehoudene vergadering der Provinciale Staten van Utrecht werden de adressen van den raad onzer gemeente, alsmede van de Kamer van Koophandel behandeld. Door Gedeputeerde Staten was hierop afwij zend geadviseerd. Een voorstel van den heer T. A. J. van Asch van Wijck, strekkende om de stukken in zake de verbetering van «de Eem" in handen eenercommissie testel len ter nader onderzoek, alsmede 's Ko- nings machtiging te vragen de werkzaam heden in deze zaak na het sluiten der vergadering te mogen voortzetten werd met 16 tegen 11 stemmen verworpen. In eene vrij talrijk bezochte verga dering van belanghebbenden, bij eene goede vertegenwoordiging van den han del werd gisterenavond de candidatuur voor het lidmaatschap van den Kamer van Koophandel en Fabrieken besproken, in verband met de verkiezing op Don derdag a.s. De Heer Sinnige belaste zich bereidwillig met de leiding der vergade ring en stelde, na een inleidend woord, waarbij Spreker het groote belang dat de handel hij eene goede vertegenwoor diging heeft duidelijk deed uitkomen, aan de orde, het vormen van een gros waaruit daarna een definitief can- didaat zou worden gekozen. Door een der aanwezigen werd de opmerking gemaakt, dat de keuze veel werd vereenvoudigd doordien bij advertentiën in de Couranten reeds twee personen waren genoemd. Bij dien Spr. vond de candidatuur van den Heer J. Gerard Kleber warme sym- phatie Spr. had die aanbeveling met genoegen gezien, omdat het ook zijne overtuiging was dat de Heer Kleber eene aanwinst voor de K. v. K. zoude zijn; Door de eigenaardige positie die de Heer K. in den handel inneemt kwam hij zoo wel met de eerste- als tweede-hands han del in aanraking, en was dientengevolge op de hoogte van de behoeften en wen- schen van beide catagorien van handela ren, ook de belangen der scheepvaart, zoo nauw aan den handel verwant, waren hem niet vreemd en wel in hoofdzaak omdat de Heer K. zijne wetenschap niet op de schoolbanken maar op het prac- tisch terrein van den handel heeft opge daan: Voorts paart hij aan veelzijdige kennis op handelsgebied een zeer helder oordeel en beeft de gave en den moed zijne meening op juiste en betamelijke wijze in woorden te brengen; op al deze gronden werd diens candidatuur door den Spr. dringend aanbevolen. Een ander lid sloot zich ten volle bij deze meening aan en ondersteunde deze candidatuur eveneens met warmte. Door een ander lid werd bezwaar ge vonden in de omstandigheid dat de Heer Kleber geen koopman was maar alleen tusschenpersoon in den handel en werd de verkiezing van een eigenlijk handelaar of industrieel meer aanbevolen. Door dien Spr. werden de namen van D. Gerritsen, Sinnige en Van ven genoemd en de candidatuur! dezer drie wenschelijker geacht! De Voorzitter sloot zich ten 1 bij de gunstige kwalificatie 1 Heer Kleber en achte de verkiej laatstgenoemde zeer gewenscht e] verder mede dat het hem bell dat de Heer D. Gerritsen niet merking wenschte te komen voofl maatschap van de K. v. K. Door een ander aanwezige we! gedeeld dat ook de Heer v. Vol! niet bereid was eene candidatuu! vaarden, zoodat het eene ongei! zoude zijn om dezen of den Heel ritsen candidaat te stellenn! achte de Voorzitter het gerad! beide Heeren ook op het gros te! sen, hetwelk alsnu werd same! uit de Heeren: D. Gerritsen, J. Kleber, J. Sinnige en J. v. Volle! Na de eerste stemming, waa! heer Sinnige met betrekkelijke mei heid was gekozen verklaarde deze dl didatuur niet te willen aannemen, 1 omdat hem de verkiezing van de! Kleber meer gewenscht voorkwam! Bij eene volgende stemming w! heer J. Gerard Kleber met alge! stemmen op één na (die op de! Gerritsen werd uitgebracht) tot daat gekozen en besloten, deze! datuur met alle gepaste middelen tig aan te bevelen. Door een der aanwezigen werd no! wezen op de wenschelijkheid om his! stede eene Vereeniging te vormen toll bespreken van de belangen van den del. De uitvoering van dit denkbeeld! bij de vergadering wel onderstem! vond, werd door den Voorzitter 1 acht wellicht ter hand genomen te il nen worden door de Vereeniging Sc! tevaer en deed toezegging, als lid het Bestuur dier Vereeniging, de z! wel te willen overwegen. Na dankbetuiging, voor de kalme I ernstige wijze waarop het doel waarvcl de bijeenroeping plaats had was bes;! ken, werd deze bijeenkomst door dl heer Sinnige, wien alle lof voor het in del genomen initiatief toekomt, opgeheve! In het Maandagnumraer der Amerl foortsche Courantwaarvan de heer .1 H. van Cleeff verantwoordelijk uitgevl en redacteur is, komt eene vuile in! nuatie voor aan het adres van den uitge» ver dezer. Naar aanleiding van een door om! overgenomen stuk uit de tOranjevaamM waarbij wij eene opmerking voegden,! neemt de heer Van Cleeff de vrijheid! den heer A. M. Slothouwer de laagste! beschuldigingen naar 't hoofd te werpenl en zijn blad de Nieuwe AmersfoortschcW Courant nog beneden Asmodée te plaat-1 sen. Welke der beide Amersfoortschc I Couranten het meest op Asmodée gelijkt, I zullen wij maar in 't midden laten, I maar zeer zeker was de heer A. M. Slothouwer nimmer zoo gewetenloos de ruimte in zijn kolommen aan den meest biedende te verkoopen. Wij erkennen gaarne, dat wanneer wij de door ons gemaakte opmerking tus schen aanhalingsteekens hadden gezet, het duidelijker zou zijn geweest, dat deze noot van ons en niet van de redactie der iOranjevaane. was. Wij hebben het niet met voordacht nagelaten en voeren ter onzer verontschuldiging aan de haast waarmede een en ander moest worden overgenomen, daar de Oranjevaan eeist des Zaterdagmorgens verschijnt. Hoe de heer Van Cleeff kan beweren dat onze opmerking geheel en al logen is, verklaren wij niet te begrijpen. Im mers, is de Kiesvereeniging «Amersfoort* al niet enkel uit liberalen samengesteld, dan hebben toch zeer zeker een aantal personen, die zich liberalen noemen, daarin de laatste tijd de overhand ver kregen, en komt het niet bijzonder uit dat er ook nog een aantal veeljarigen van meerendeels gematigde politieke richting lid van zijn. De Redactie. Baarn. Van 19 dezer tot en met 30 September aanstaande zal het Rijkstele graafkantoor alhier op Zon- en feestda gen open zijn van 8 tot 9 uren voor en van 12'/, tot 2'/», 5% tot 6'/j en 8 tot9 uren 's namiddags, de dienst op werk dagen blijft onveranderd. De burgemeester van Baarn en Eemnes, Jhr. De Beaufort, heeft dezer dagen het Beschermheerschap over de Baarnsche Rederijkerskamer «Bernard ter Haar", hem aangeboden, aanvaard. De heer N. Bouwman, onderwijzer a/d. openbare school, Oosterheide, alhier, is dezer dagen te Breda geslaagd voor de Hoofdonderwijzersacte. Veeueiidaal, 19 Juli. In korten tijd zijn hier drie nortonpompen geslagen, die na onderzoek door het geneeskundig staatstoezicht, goed zuiver drinkwater bleken te leveren. Thans is men met een vierde derge lijke pomp, ten behoeve van de leerlingen der openbare school bezig, terwijl de burgemeester van dit dorp op de laatste raadsvergadering mededeelde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2