Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. sterdam en later te Leiden, hoogleeraar geweest in het strafrecht en hij trad in $1879 in het kabinet van Lijnden als 'Minister op. Aan hem hebben wij te danken het nieuwe Wetboek van Straf recht, dat echter nog niet ingevoerd is en de drankwet, die ongetwijfeld hoogst nuttig werkt. Ook was hij het, die de lijfstraffen afschafte op onze vloot. De dood van dezen bekwamen jurist zal ongetwijfeld door elk Nederlander als een groot verlies beschouwd worden. De heer B. H. Heldt, van Amster dam, is door de kiesvereeniging «Hervor ming zonder Wanorde", op 't Bildt, kan didaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Dokkum, en zulks ter vervanging van den heer Attema. Het roggegewas is in den omtrek van Hilversum met voorspoed gewassen, gemaaid en binnengehaaldde opbrengst en qualiteit leveren stof tot tevredenheid. Men is nu druk bezig met het omploe gen der akkers, om er de knollen in te zaaien, iets wat de boer gaarne vóór half Augustus achter den rug heeft, vooral als er wat regen gevallen is, wat gelukkig, hoewel nog niet in te ruime mate, heeft plaats gehad. De boekweit staat daar in den omtrek minder ongun stig dan elders, bijv. bij Laren; zij heeft van verstuiving en de langdurige droogte te lijden gehad. Dat de aardappelen goed uit zullen vallen, is nog zeer onzeker. Tegen zekere H. E. te Nijmegen, die Zondagavond j.l. den postillon van de postkar van Nijmegen op Druten aanviel en mishandelde, terwijl deze met zijne postkar op weg was naar het post kantoor, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Zeer eenvoudig werd gisteren het stoffelijk overschot van Mr. A. E. J. Mod derman op Eik-en-Duinen ter aarde be steld. Op het kerkhof voegden zich achter de lijkbaar de ministers Du Tour van Bellinchave en Bloem, als vertegenwoor digers van het tegenwoordig kabinet, de oud-ministers Vissering, van Goltstein, Six, Van Erp Taalman Kip en Reuther, die met Modderman het vorig kabinet vorm den, de hoogleeraren Kuenen, Van de Sande Bakhuijzen van de Leidsche Uni versiteit, de hoogleeraren Asser en Oude mans van de Amsterdamsche Academie, een aantal leden van den Hoogen Raad en van 't parket van dat rechtscollegie, hoofdambtenaren van het departement van justitie, zoomede een schaar van leden der hooge magistratuur, rechtsge leerden, oud-leerlingen en vrienden van den overledene. Een zevental kransen en een bloemstuk van palmbladen tooi den het lijkkleed. Een er van was van de juridische studenten te leiden. Voor dat de lijkkist in den grafkelder zonk, werd alleen het woord gevoerd door den minister van justitie, den heer Du Tour van Bellinchave, die een kort woord aan de nagedachtenis wijdde van den rechtsgeleerde, staatsman, staatsbur ger en mensch bovenal, die in Nederland de hoogste achting genoot en in dankbare herinnering bij het volk zal voortleven. Hij herinnerde hoe Modderman methoogen lof de Leidsche Academie verliet en na zich als pleitbezorger te 's-Hage te hebben geves tigd, korten tijd later tot hoogleeraar te Amsterdam en later te Leiden benoemd werd, hoe hij zijn hoorderssteeds wist te boeien en zijn leerlingen aan hem wist te hechten, zoodat menigeen, die thans reeds in de samenleving een eervolle loopbaan volgt door hem gewezen werd op 't pad der deugd en wiens eerste schreden op het gebied der studie door hem werden geleid. Later aan het hoofd van het departement van justitie geplaatst, heeft hij door energie en bekwaamheid een wetboek weten te doen aannemen, waarop Nederland te vergeefs een halve eeuw had gewacht. Hij heelt als staatsman een wet doen aannemen tegen een der grootste volks zonden gekant en die tegen den tijd dat haar overgangsbepalingen zullen zijn af- geloopen een machtigen invloed ten goede op het volk zal kunnen uitoefenen. Toen hij nu eenige weken geleden door Z. M. benoemd werd tot lid van den Hoogen Raad, ging er slechts één stem in Ne derland op van goedkeuring, daar men van zijn kunde en bekwaamheid veel verwachtte om een jurisprudentie in het leven te roepen, die aan 't strafwetboek ten goede zou komen. Is onze smart groot, wat is zij, ver geleken bij die der moeder, die thans alleen geroepen is den kinderen het pad te wijzen, door hun vader bewandeld; bij die der kinderen, die hun vader eerden en beminden. Moge de Almachtige hun de kracht schenken die zware slag te dragen. Nadat de Minister de twee jeugdige treurende zoontjes van den overledene de hand had gedrukt, sprak de broeder van den ontslapene, mr.' F. Modderman, referendaris bij het Departement van Jus titie, een woord van dank en herinnerde daarbij met weemoed, hoe ook op be trekkelijk jeugdigen leeftijd de ontslapene met hein stond op denzelfden doodenak- ker, aan het grat van hun vader, en aan het woord door een dichterlijken vriend, S. J, van den Bergh aan hun vader ge wijd en zoo geheel op den thans over ledene toepasselijk: «Gij «aart ons allen lief, gij zult ons dierbaar (blijven, »'t Herdenken aan uw deugd, daalt bier niet (met u af,a Waar eens de waarheid dit onschatbaar woord (zal schrijven. Een man van woord en hart ligt hier in 't eer- (lijk graf. Met een laatst vaarwel aan den dier baren doode verlieten de aanwezigen het kerkhof. In de ondanks opgerichtte zwem en badinrichting te Hilversum is een uit stekend geslaagde zwemwedstrijd, afge wisseld en opgeluisterd door aardige waterspelen, gehouden. De juitslag was als volgt Snelzwemmen op den buik (afst. pi. 90 meter). 5 mededingers. PrijsG. Koopman Jr. Premie Strengnaars. Snelzwemmen op den rug (afst. pl. 40 meter). 5 mededingers. Prijs W. Blijden- stein, Premie G. Koopman Jr. Duiken 5 mededingers. PrijsA. D. Coomans De Ruiter. Premie G. Rebel. Boegsprietloopen (12 mededingers). Prijs A. D. Coomans De Ruiter. Premie W. de Bordes. Tobbenwedstrijd (12 mededingers). Prijs P. Uit den Boogaardt. Watertournooi (11 mededingers). Prijs: H. Reineke. (Toegewezen bij loting, daar dit nummer anders te lang zou ophou den.) Zou een dergelijk feest in onze ge meente tot de onmogelijkheden behooren Wie durft daar het initiatief toe te nemen 2 Wij zullen hem gaarne steunen. Red. Te Wiesbaden is overleden de oudste dér dienstdoende adjudanten van Z. M. den Koning, in 1849 als zoodanig benoemd, de heer E. G. W. L. van Heemskerck, gepens. generaal-majoor, indertijd aanvoerder van het Luxemburg- sche bondscontingent. De ministers van binnenlandsche zaken en waterstaat zijn te 's-Hage van een bezoek aan Antwerpens tentoonstel ling teruggekeerd. Prins Albert van Pruissen keert hedenmiddag 4 uren van Scheveningen naar Hannover terug. Tengevolge van het besmet ver klaren der haven van Marseille zullen de stoomschepen der maatschappij »Nederl.« tijdelijk Genua in plaats van Marseille aandoen. Het tijdstip van verzending uit Neder land der door die stoomschepen onderweg aan boord te nemen brievenmaal voor Nederl.-Indiè ondergaat daardoor evenwel geene wijziging. (St.-Ct.J Maandagmorgen te ruim 10 uur is aan het station te Haarlem, de trein, komende van IJmuiden, tegen den Zand- voortschen trein, die mede in beweging was, geloopen. Verscheidene wagens van laatstgenoemden trein zijn daarbij op en tegen elkander geschoven en beschadigd. Eenige passagiers, men spreekt van acht, hebben door den schok kwetsuren be komen, die gelukkig niet gevaarlijk zijn. Aan wien de schuld van dit ongeluk is te wijten is niet bekend, maar de justitie doet onderzoek. Met het plukken van het zandgoed der tabak is men thans te Reenen druk bezig. Het blad is niet groot; door den thans vallenden regen kan evenwel nog zeer veel terecht komen. Een der lezers van 't Handelsblad schrijft aan die Courant: «Op een stukje misdruk, gevouwen om een zendbrief van de bekende Chris tine, de vriendin der kranken, vind ik een Duitsch versje, een soort van leger order van wijlen den gouverneur van Berlijn, Von Frawsecky. Ik heb mij ge haast het in Hollandsch kreupelrijm te verspreiden door middel van uw blad. «Het luidt aldus: In het denken helder en klaar, In het spreken open en waar, In het willen enkel edel en goed, Houw en trouw in al wat hij doet. In den kamp ook het moeilijkste wagen, In gevaren nimmer angstig vertragen, Voor den strijdbaren vijand een toon beeld van kracht, Voor den kranke en gewonde als een vrouw zoo zacht. Waar hij zegeviert wars van gebluf en gepraal, Maar waar hij moet bukken ook geen lafaarden-taal. Tegen menschen geen spoor van iets laags of klein, Maar zijn God tegenover bereid niets te zijn. Zoo, ik denk het, en mij het u vragen laat, Zoo stel ik mij voor den echten sol daat". In de Haarl. Ct. brengt de heer Ph. S. Frank weder de behandeling in herinnering, welke wijlen dr. J. G. Waardenburg, te Haarlem, in 1866 heeft toegepast op de choleralijders onder de werklieden aan de fabriek der firma Prévinaire C°. aldaar. Wij hebben die behandeling reeds een jaar geleden, op zyn verzoek, medegedeeld, Zij bestaat hoofdzakelijk in het spoe dig brengen der lijders naar een kamer, waar een gemiddelde warmte van 100 gr. Fahr. wordt onderhouden en bij he vige verschijnselen in een karner van 50 gr. Reaumur (144 gr. F.), 't laatste tevens met aanwending van matrassen en zakken gevuld met heet zand en inwrijvingen. Door die hooge warmte wordt sterk zweeten opgewekt; inwendig worden de bekende choler adroppels gege ven. In den tijd van 2 maanden werden al de in rneer of minderen graad aange tasten, ten getale van 84, aldus genezen, op één na, die een geheelen dag had laten voorbijgaan alvorens zich onder behandeling te stellen. Twee werklieden, die thuis wenschten te worden verpleegd, bezweken aan de ziekte. In de fabriek was de genoemde behan deling mogelijk, omdat men door middel van stoom de vereischte warmte kon onderhouden. Daarom wordt aanbevolen, in cholera-hospitalen een vertrek in ge reedheid te houden, waar een gelijkma tige hitte van 105—110 gr. Fahr. wordt gevonden. Bij de snelwieler-wedstrijden, gis teren te Baarn gehouden, behaalde de heer E. De Steurs, lid der Haagsche wielrijders-club «de Ooievaar" de eerste prijzen bij het ringsteken en langzaain- rijden en de eerste premie bij het kunst rijden. De eerste prijs van dit nummer werd behaald door den heer Coenen uit Amsterdam. Het Duitsche eskader is voor Zanzibar aangekomen. Sultan Said Bargash zal nu wel eieren voor zijn geld kiezen en zijne vijandige houding laten varen, daar Bis marck hem anders door de taal van 't kanon wel mores leeren zal. In Berlijn wordt algemeen geloofd, dat dc Sultan slechts een werktuig is in de hand der Engelscben, maar acht men het tevens niet onwaarschijnlijk dat tusschen Berlijn en Londen een schikking zal worden getrof fen. Graaf Kalachy zal eenige dagen vroe ger naar Varzin vertrekken als te voren was bepaald, omdat hij vóór dat de Russische Keizer te Kremsin komt, een onderhoud met Bismarck wil hebben. Bij zijne terugtocht zal hij eene audiëntie bij Keizer Wilhelm vragen. In de Afghaansche quaestie is weinig of geen verandering. Alleen hebben de verklaringen van Lord Randolph, in 't Parlement over Indië afgelegd, den in vloed der oorlogspartij in Rusland sterk doen toenemen. Uit Cairo wordt aan de Times geseind, dat er reden bestaat te gelooven, dat het aan de Abyssyniërs gelukt is het garnizoen van Fort Javri ten zuiden van Kassala te ontzetten. Dit garnizoen ongeveer 400 man sterk is waarschijnlijk reeds veilig de Abyssyni- sche grenzen overgetrokken. Een Engelsch- Egyptische commissie houdt zich bezig met het onderzoek naar het indertijd door generaal Gordon uitgegeven papie ren geld, waarvan gedurende het beleg van Khartoem voor een aanzienlijk bedrag in omloop is gebracht. De pennestrijd tusschen de Fransche en Duitsche bladen is voor goed uitge vochten. De Kölnische Zeil. eindigt althans het gevecht met de opmerking: «Ieder weet nu, dat wij een buurman hebben, die zoolang vrede met ons zal houden, als hij geen kans ziet om met goed ge volg een oorlog tegen ons uit te vechten. De Engelsche bladen zijn vol met be richten over de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Generaal Grant. De New-Yorksche correspondent van Daily News schrijft, het was de grootste plechtigheid van dien aard, die men ooit in Amerika aanschouwde. On geveer 70 hoofdofficieren waren er bij tegenwoordig, waaronder ook de vroegere bevelhebbers der Zuidelijken Fitzburgh, Lee en Gordon. 25000 mannen van leger en vloot, be nevens de oud-strijders van New-York gingen de lijkwagen vooraf. Deze werd getrokken door 24 zwarte paarden elk door een neger geleid. Honderden rouw- rijtnigen, waaronder van alle grootwaar- digheidsbekleeders, volgden de lijkwagen, terwijl de stoet gesloten werd door de oud-strijders die onder Grant gevochten hadden ongeveer 20,000 man en door vertegenwoordigers van velschillende burgerlijke vereenigingen, ongeveer 10,000 man. Van het opkomen der zon tot zons ondergang vuurden de oorlogschepen van het Noord-Atlantische eskader, onder Admiraal Jouett, elk half uur saluutscho ten, terwijl op 't oogenblik, dat het lijk uit 't stadhuis werd gedragen, elk oorlog schip nog 21 zware salvo's loste. Onze stadgenoote Mej. M. van Mill, onderwijzeres aan de openbare meisjes school alhier, heeft te Amsterdam met goed gevolg het examen voor hoofdon derwijzeres afgelegd. Bij het op 10 Aug. j.l. gehouden examen, ter verkrijging eener acte van bekwaamheid voor 't L. 0. in de Engel sche taal is onder anderen geslaagd onze vroegere stadgenoote Mej. A. M. de Mandt. In een der winkelkasten van de firma Slothouwer Sc Zoon is thans een teekening in waterverf tentoongesteld van de in den laatsten tijd zoo druk besproken Koppelpoorten. Zoowel uit voering als gelijkenis Iaat niets te wen- schen over en doen den vervaardiger de heer M. W. Smijtink alle eer aan. Het stuk is vervaardigd op verzoek der ver- eeniging van Architecten te Amsterdam. 31»Je STAATS-L.OTEKIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 10 en 11 Aug. (1000 Loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prijzen van f30. 234. 264, 268, 291, 293, 361, 389, 418, 419, 474, 4920, 4932, 4963, 4968,4988, 4989, 5624, 5625, 5652, 5667, 5979, 5968, 5989, 5997, 5998, 9122, 9159, 9196, 9229, 9236, 9287, 9315, 9320, 14312, 14317, 14325, 14339, 14389, 14394, 14415, 14417, 14437, 14438, 14493, 19623, 19627, 19641, 19698, 19715 en 19747. Te zamen 50 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 12, 13, 24—27 Aug.. 7—10, 21—24, 29 en 30 Sept., 1, 2, 6—9, 1317 Oct. Heele loten en gedeelten zijn nog ver krijgbaar. Utrecht, 10 Aug. Op de Jagerskade alhier, kreeg een kind van l'/j jaar een stuk wortel in den keel en stikte nog voordat geneeskundige hulp konde worden verleend, terwijl j.l. Zaterdagmiddag een reeds bejaarde man van een zoldertrap viel en onmiddelijk overleed. 10 Aug. Gisterenavond heeft de soldaat A. van het 8e Regiment Infanterie, gekazerneerd op het fort de Bilt, onder deze Gemeente, zich op de Biltstraat door een geweerschot van het leven beroofd na eerst een zestal schoten te hebben ge lost op eenige Militairen die hem trachtten te arresleeren en op een voorbijkomend rijtuig, waardoor echter niemand werd getroffen. De omstandigheid dat zijn meisje met een ander eene verkeering had aangeknoopt schijnt tot deze wan- hoopige daad te hebben geleid. Door de Politie alhier is aange houden en ter beschikking der Justitie gesteld zekere B. als huisbewaarder in dienst van den heer A. alhier, verdacht van zich *e hebben schuldig gemaakt aan diverse diefstallen van geld ten nadeele zijns meesters en wel uit eene op diens kantoor aanwezigen lessenaar, terwijl mede de hand werd gelegd op een 14 jarig meisje wegens bedriegelijke op lichting. Hoogland. Hoort men algemeen kla gen over de spreekwoordelijk geworden «schoolweelde", in deze gemeente is daarvan niet het minst te bespeuren. Onze school telt 200 leerlingen en voor zulk een aantal heeft men in andere plaatsen gewoonlijk, behalve 't Hoofd, drie onderwijzers. Ons personeel bestaat slechts uit het Hoofd en één onderwijzer. Geen wonder dus dat hooger autoriteiten er sterk op aandringen het personeel te vergrooten, te meer daar de onderwijzers- nood geweken is. In de jongste raads vergadering werd dan ook een voorstel ingediend, om een onderwijzeres aan te stellendoch de meerderheid van den raad achtte meer personeel overbodig, zoodat het voorstel werd verworpen. Soesterberg, II Aug. Het stille Soesterberg toonde gisteren eene meer dan gewone levendigheid. Het gold het Zilveren Priesterjubilé van den Zeer Eerw. Heer J. W. D. Peelen, pastoor al hier. Hoewel Z.Eersv. tot op het laatst hardnekkig elke publieke eerbewijzing weigerde, dachten zijne gemeentenaien er echter anders over. In alle stilte was er gezorgd voor eenvoudige doch nette versiering van kerkgebouw en pastorie en menig geschenk toonde, hoe diep de liefde tol hun herder in aller harten ge worteld was. In den loop van den na middag werd de Jubilaris verrast door het onverwachte bezoek van den Presi dent van het Aartsbissch. Seminarie te Rijsenburg, den Deken van het dekanaat Amersfoort, Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der St.Gen., en menig vriend onder zijne ambtgenooten. De dag werd besloten met eene serenade, door de H.H. Zangers aan den Jubilaris ge bracht, opgeluisterd door muziek, fakkels, enz., en gevolgd door vuurwerk. Tevens was er gezorgd voor eene nette illumi natie van den pastorietuin. Dat ook de H.H. officieren en minde ren uit de legerplaats bij Soesterberg belang stelden in dit feest, toonden zij door de nette uitvoering van eenige va- derlandsche zangen en door hunne flinke en waardige houding tijdens en na de serenade. Deze dag zal niet gemakkelijk uit het geheugen der Soesterbergers gewischt worden en steeds getuigenis afleggen van den innigen band tusschen hen en hun herder! Houten. In de nabijheid dezer ge meente in het zoogenaamde Goy is Vrij dagavond de boerderij van de wed. J. geheel door brand vernield. Slechts wei nig kon worden gered. Een zeug met biggen en vier vette varkens kwamen reeds in de vlammen om terwijl ook een groote voorraad hooi en verder ge was verloren ging. Een en ander was slechts gedeeltelijk verzekerd. Het onheil ontstond door het inslaan van den blik sem. Vcenendanl, 9 Aug. De minister van binnenlandsche zaken heeft bezwaar ingebracht tegen de verordening, rege lende de heffing van het vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank te dezer plaatse, aan gezien art. 6 dier verordening alleen voorziet in het geval, dat drie herschat- ters de herschatting verrichten, maar niet uitmaakt welke schatting als grondslag voor de regeling van het vergunnings recht zal gelden, als de belanghebbende, die volgens art. 5 wel tot aanwijzing van een herschatter bevoegd, maar niet ver plicht is, die aanwijzing niet heeft gedaan of de aangewezene, om welke reden ook, niet aan de schatting deel neemt. Naar aanleiding daarvan, is thans het bedoelde art. 6 als volgt aangevuld «Heeft de in art. 5 genoemde belang hebbende van de hem verleende bevoegd heid tot benoeming van een herschatter geen gebruik gemaakt, zoo wordt bij verschil van gevoelen tusschen de beide schatters, de hoogste schatting als grond slag voor de regeling van het recht aan gemerkt.»: Het bezwaar van den Minister denkt men hiermede te hebben weggenomen. Hoevelaken. De heer F. Kijftenbelt, predikant te Maartensdijk, heeft het be roep naar onze gemeente aangenomen. Rcusvondc. Onze dorpsgenoot A. Schuur, leerling aan de voorbereidende klasse van den Heer Roelofsen alhier, is geslaagd als kweekeling voor de Rijks kweekschool te Nijmegen. De Heer Roe lofsen maakt zich zeer verdienstelijk met de opleiding van jongelui tot onderwijzer. Reeds een drietal zijn als onderwijzer werkzaam, terwijl verscheidene leerlin gen van hem de Rijksnormaalschool te Amerongen bezoeken. Vreeswijk. Het programma der feestelijkheden van den op den 12. Aug te houden vliegerwedstrijd alhier, luidt aldus 1. De mededingers worden onder geleide van muziek bij den heer Sparenburg afgehaald en begeven zich naar het veerhuis tot het ontvangen van instruc- liën. 2. Men begeeft zich Vervolgens naar het terrein, waar de toegang verboden is, behalve voor de mededingers, helpers en begunstigers. 3. Groepsgewijze laten de mededingers hun vliegers op. Pauze met muziek. 4. De laatste 2 mededingers van elke gioep, kampen om den prijs. 5. Op het terrein wordt het teeken van overwinning op de borst gehecht. 6. Na afloop begeven al de mededingers zich naar het veerhuis, alwaar aan de overwinnaars de prijzen worden uit gereikt. 7. Slot. Optocht door de gemeente. Bij den heer Sparenburg wordt afscheid genomen. Rijsenburg. Den I3den dezer zal het 75 jaren zijn, dat deze gemeente als gemeente bestaat. Er was sprake van, dit feestelijk te herdenken, doch treurige familie-omstandigheden van den heer dezer gemeente hebben dit plan in duigen doen vallen. Een goede schrede voorwaarts. Te Parijs bestaat sinds eenigen tijd een beroeps- en huishoudschool voor meisjes. Zij worden er kosteloos opgeleid tot naaister, strijkster, borduurster enz. Bovendien ontvangen zij onderricht in de verschillende huishoudelijke bezighe den. Zij komen er als meisjes van 15 jaar en verlaten de school, na een leer tijd van 3 jaren, als model-huisvrouwen. The Shipping World verhaald het navolgende grappige misverstand: Het stoomschip Ino passeerde onlangs een post der Engelsche kustwacht. De ge bruikelijke vraag naar den naam van het schip werd volkomen ter goeder trouw beantwoord met Ino, doch dit gaf aanleiding tot ernstige verontwaar diging van de zijde van den wacht, die het stoomschip woedend toebrulde«Y'es I know Y'ou know, but I want to know too De telephoon maakt vorderingen de eerste proeven van geleidingen onder water zijn in Duitschland vrij goed geslaagdthans beproeft men het in de Vereenigde Staten op grootere schaal, er wordt een telephoondraad onder wa ter door gelegd van 1350 kilometer tus schen Halifax, Nieuw Schotland en Clou- cester in Massachusetts. Indien deze proefneming gelukt, wil men een onderzeeschen telephoonkabel leggen tusschen New-York en een Euro* peesche hoofdstad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2