nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 68. Woensdag 26 Augustus 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHUW WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. F euilleton. AMEBSF10RTSCIE C0U1ANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gewone audiëntie van den mi nister van oorlog zal op 27 dezer niet plaats hebben. Het Ned. Vrouwenbond te 's Hage, heeft het plan opgevat zich per adres tot de Tweede Kamer te wenden, met verzoek, dat er middelen worden be raamd om aan den z.g. handel in blanke slavinnen een einde te maken. De Nederlandsche Regeering heeft den heer J. M. Collette, ingenieur-chef van het technisch beheer der Rijkstele graaf, afgevaardigd, om haar in de com missie van proefnemingen te vertegen woordigen, welke bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Antwerpen aldaar eerstdaags op electrisch gebied zullen plaats hebben. De harddraverijen en wedrennen, Maandag en Dinsdag bij Rotterdam ge houden, hebben den Belgischen onder nemer, die er de vorige maal f2000 bij inschoot, nu nog veel meer gekost. Er was weinig of geen deelneming van den kant des publieks. Men schrijft dit o.a. daaraan toe, dat er veel te weinig pu bliciteit aan de zaak was gegeven. Wie tegenwoordig iets bekend wil maken en niet adverteert, heeft op geen succes te hopen. Na afloop van de zoo treurig geëindigde onderneming gaf de ondernemer aan zijne vrienden een diner in het Hotel du Passage. Toen hij, zich daarheen begevende, op de Korte Hoogstraat kwam, werd hij aangehouden door een deurwaarder, die hem f100 kwam vragen. Op last van den ondernemer was de tribune op het veld van de renbaan geschilderd, en toen de schilder voor dit werk f 140 had ge- eischt, had de heer M. slechts f40 willen betalen, verklarende dat dit meer dan genoeg was. De schilder gaf de zaak den deurwaarder in handen en deze bracht nu den heer M. naar de gevangenis in gijzeling. De Belgische consul, wiens hulp werd ingeroepen, kon aan de zaak niets veranderen, waarom de heer M. f200 deponeerde, zich voorbehoudende om de zaak voor den rechter te brengen. Msb In de Gaceta de Madrid van 12 dezer is officiëel vermeld, dat van de legatie te 's-Hage een som van Pesetas 49,760 is ontvangen, zijnde het bedrag der inschrijvingen aldaar en aan de con sulaten van Spanje te Amsterdam en Rotterdam, ten voordeele der slachtoffers van de aardbevingen in de provinciën Granada en Malaga. In het belang der Nederlanders, die in de Luflkurorten Auerbach en Bic- kenbach-Ingenheim vertoeven, zal zoodra mogelijk de gelegenheid worden geopend tot rechtstreeksche inschrijving en be vrachting van bagage tusschen genoemde stations en Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De bagage-vrachtprij zen over Frankfort zijn thans hooger dan die over Mainz, doch zullen vermoedelijk worden gelijkgesteld. Of ook recht- streeksch verkeer voor reizigers tusschen genoemde stations zal worden georgani seerd, zal nader overwogen worden. De meeste Hollandsche reizigers naar ge noemde Knrorten zijn van gecombineerde rondreisbiljetten voorzien. Te Amsterdam hadden jl. Zaterdag avond ernstige ongeregeldheden plaats. Groote volksmassa's trokken zingende en joelende door de stad, terwijl hier en daar ruiten werden ingeworpen en stuk geslagen. De politie slaagde er in, dank zij de hulp eener fiksche regenbui, de menigte uiteen te jagen en de rust te herstellen. De ongeregeldheden worden evenwel eiken avond weder herhaald. Zoo was het Maandagavond weder zeer woe lig langs de straten. Het begon reeds te ongeveer zeven uur, toen eenige hon derden straatjongens, kinderen bijna, zin gende door de stad trokken. Langzamer hand sloten zich grootere jongens bij hen aan, zoodat de stoet aa, groeide tot on geveer een vijfhonderd personen. De wegen waren allengs aangevuld met nieuwsgierigen, die zich in de Kalver- straat, Dam, Paleisstraat en omliggende straten voortbewogen, steeds wachtende op de dingen die komen zouden, terwijl ze vaak in dichte drommen bleven kijken, zoodat het verkeer in die wijken weid belemmerd. De bende zingende jongens bewoog zich intusschen voortdurend op dezelfde hoogte der stad, terwijl midde lerwijl een roode zakdoek aan een stok was gebonden, hoewel van oproerige liederen of kreten niets werd gehoord. De politie nam daarbij eene afwach tende houding aan. Na eenige omwandelingen trok de stoet naar den Joidaan, terwijl in het voorbijgaan de groote ruit van de firma Eygenraam in de Paleisstraat werd in geworpen. Intusschen hadden zich vol wassen kwaadwilligen bij hen aangesloten, terwijl de zingende jeugd aftrok, en nu nam de optocht een ernstiger karakter aan. Op de Keizersgracht moesten eenige vensterruiten het misgelden, alsook en kele lantaarns. In de Willemstraat bij de Brouwersgracht kwam het tot een treflende agenten deelden rechts en links slagen uit, waai bij eenige personen schrammen bekwamer, en enkelen werden gearresteerd, maar tot een ernstig ver zet kwam bet niet. Ook in eene dier straten werden een paar ruiten stukge slagen; de bende was evenwel verspreid geraakt en langzamerhand was de wan orde in die buurten verdwenen. Te kwart over tienen intusschen, ter wijl het op den Dam lang zoo vol niet meer was als een uur te voren, maar hier en daar toch nog talrijke nieuws gierigen stonden, kwam eene politiemacht van ongeveer een veertigtal agenten aanrukken, die bezijden het Paleis een charge maakten. Dat trok de nieuwsgierige menigte weder naar dit middenpunt der stad terug en nu had de politie de han den vol werk, om allen uit elkander te drijven. Waar dit goedschiks scheen plaats te vinden, werd men in 't belang van eigen veiligheid verzocht uiteen te gaan; waar dit niet het geval was,werd gebruik gemaakt van sabel of stok en vooral met dit laatste wapen werden duchtige slagen uitgedeeld. Ook bier be kwamen enkele personen lichte verwon dingen en werden andeien gearresteerd. Eindelijk gelukte het, maar zeer moeielijk, de menigte uiteen te doen gaan, terwijl het ook hier tot geen ernstig verzet was gekomen. In genoemde straten was in tusschen het stilstaan verboden en soms moest men weer harde maatregelen ne men om het volk uiteen te drijven. De inspecteur Hazenberg werd bij een dier tooneelen licht in het gezicht verwond door de sabel van een agent van politie, die, zich omkeerende, den inspecteur bij ongeluk raakte. De beer Hazenberg liet zich in het Gasthuis verbinden en nam weldra zijne gewone werkzaamheden ten bureele waar. De rust kwam allengs weder, de menigte zocht haie woonplaat sen op, hoewel de politie tot in den nacht moest bezig blijven om de nieuws gierigen uiteen te doen gaan. Wanneer evenals Zaterdag een flinke stortbui ware opgekomen, zou de menigte vanzelf zijn weggegaan. Ongelukkig bleef het thans droog. Vermelden wij nog dat eenige winke liers in den omtrek van den Vijgendam den verstandigen maatregel namen, om vroeger dan gewoonlijk hunne winkels te sluiten. Zeker is het dat, wanneer de menigte hare nieuwsgierigheid kon betoomen en geen volksoploopingen vernorzaakte, maar stil baars weegs ging of rustig te-huis bleef, de politie vrij wat gemakkelijker de rust kon herstellen, misschien zonder ge noodzaakt te zijn tot het uitdeelen van sabelslagen te moeten overgaan. Nu zul len er al licht personen zijn, die hunne nieuwsgierigheid met eene onaangename herinnering moeten betalen. Nu het nieuwtje van de Afghaansche quaestie af is, en de zooveel besproken en beschreven Zulficarpas per slot van rekening toch in het bezit van Afgha nistan zal blijven, wordt de aandacht weder op twee andere mogendheden gevestigd. Bismarck's oude annexatie-geest heeft zich weer eens laten gelden en ge leid tot het bezetten der Carolina-eilan- den door de Duitschers. Dat Spanje, welk land oude aanspraken op deze eilanden meent te hebben, met de bezetting niet is ingenomen, laat zich begrijpen. Het beeft dan ook bij de Duitsclie regeering tegen deze handelwijs geprotesteerd. Jl. Zondag werd te Madrid naar aanleiding dezer quaestie eene groote manifestatie gehouden, bij welke gelegenheid de oud- ministers Marios en Barreo van het bal kon van het militair Casino, de menigte toespraken. Er heerschte groote opge wondenheid en geestdrift. Volgens som mige bladen is het antwoord van Bis marck, op Spanjes nota reeds te Madrid ontvangen en worden daarin Duitschlands aanspraken door den rijkskanselier ge handhaafd. Anderen meenen evenwel zeker te weten, dat Duitschland in dezen wil voorstellen, de beslissing aan eene bevriende mogendheid over te laten. Hoe het ook zij, in Spanje wordt niet stil gezeten. Aan het departement van Marine heerscht groote bedrijvigheid. Alle zee officieren, die verlof hadden, zijn terug geroepen. Maandag werd ministerraad gehouden, door den Koning persoonlijk gepresideerd. Wat in deze vergadering werd behandeld is tot dusverre niet uitgelekt. Ook in Hydepark te Londen heeft Zondag een groote meeting plaats gehad naar aanleiding van de onthullingen der Pall Mall Gazette, ten einde op betere maatregelen aan te dringen, tot bescher ming der vrouwelijke jeugd. Vrijdag jl. werd met gelijk doel eene bijeenkomst gehouden in de St.-James Hall te Londen, welke gepresideerd werd door het par lementslid George Russell.' Aldaar werd besloten een unationaal comité van toe zicht* in het leven te roepen, tot red ding van gevallenen en ter Voorkoming van ondeugd, onrecht en geweld. De bisschop van Londen gaf in een herderlijk schrijven aan zijne geestelijkheid zijne volkomen instemming te kennen met de beweging door de Pall Mall Gazette op touw gezet. In Servic werden vier radicale volks vertegenwoordigers te Belgrado in hech tenis genomen, onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op den afgevaardigde Jakowyevics. Tegen den burgemeester der hoofdstad is eene rechtsvervolging ingesteld, omdat hij sommige handelingen der regeering heeft gegispt. De Mahdi werd in de afgeloopen week met groote praal begraven. Zijn neef Abdallah heeft bij eene proclamatie be kend gemaakt, dat hij zijn oom in de zelfde qualiteit zal opvolgen en gerug steund door het grootste gedeelte der troepen, heeft hij het baantje dan ook reeds aanvaard.Volgenssommigenheersclit er groote verdeeldheid onder de volge lingen van den len Mahdi. Hetzij dit al dan niet zoo zij, het heeft hun niet be let Dongola op nieuw te bezetten. Te Berber is een bloedig oproer uitgebroken. Het volk heeft, door gebrek gedreven, zich van de openbare fondsen meester gemaakt. Sir Drummend Wolff is gelijk te verwachten was, te Konstantinopel met bijzondere onderscheiding ontvangen. DOOR MINORA. 25) Liefdevolle moeder! ach ja! dat is zij wel geweest. Steeds beeft zij den hemel voor dezen zoeten naam gedankt en ge prezen ais moeder heeft zij ook lief gehad er. bemind, maar hoe ja, dat weet God alleen Een zware zucht ontsnapte aan haar borst en, het ongelezen boek langzaam toeslaande, stond zij op. »Kom, Maggie! laat ons naar bed gaan, kind! 't Is half-elf en morgen moet ge immers vroeg op zijn." Zoo bedaard mogelijk, opdat het zenuw achtig verlangen naar de langgewenschte eenzaamheid haar niet verraden zou, voldeed Maggie aan dien wensch en begaf zich naar boven. Zoodra was ech ter de deur niet achter haar op slot gedraaid, of de kalme, onverschillige blik, die haar smart en teleurstelling zoo zorgvuldig voor den blik harer grootma ma had schuilgehouden, veranderde in een toornigen gloed, die het donkere oog een bovenmate trotsche uitdrukking gaf. Had zij als eenige herinnering en erfdeel van haar moeder de schoone stem in het leven medegekregen, vastheid van wil en karakter kenmerkte in haar de ware dochter des vaders. Zonder aarzelen begon zij aan het bijeenverzamelen van eenige kleeding- stukken en kleinigheden, die nog lieden avond gepakt moesten worden. Toch scheen haar deze bezigheid meer moeite en zorg te veroorzaken dan zij wel ge dacht had, telkens sloot zij even het oog om het brandende voorhoofd met een natten zakdoek wat te verkoelen. Dan begon opnieuw dat rusteloos, gejaagd heen en weer loopen. Eindelijk dan, eindelijk scheen zij alles bijeen te heb ben gebracht, ofschoon de luttele zaken niet zooveel tijd hadden vereischt, en nog minder voor eene lange afwezigheid bestemd waren. Langzaam en bij tus- schenpdozen, alsof haar gedachten in eene andere wereld vertoefden, werd toen stuk voor stuk in een klein koffertje gepakt, tot zij eindelijk bet slot omdraaide als teeken dat zij met den arbeid, die eene ware inspanning was geworden, gereed was. Toen schoof zij een stoei aan de tafel, plaatste het horloge nevens haar, draaide de gaspit helder op, en zoo gaf zij zich over aan droomerijen omtrent de dierbare kranke, waar baar hart zoo vol van was. Dwaalden haar! gedachten werkelijk naar tante Louise, I of waar wijlden zij zoo lang en ernstig, dat de vermoeide geest haar het inslui-| meren belette? Hoe egoïstisch ook de eerste loop harer gedachten mocht ge weest zijn, toen het bericht van tante Louises ongesteldheid haar werd mede gedeeld thans was zij geheel en al vervuld van haar aanstaand vertrek naar de geliefde kranke. Na de opheldering van haar ouders geheim na dien dag had zij tante Louise niet wedergezien. De gelofte tot stilzwijgendheid had zij steeds op den voorgrond van het herdenken der ge liefde dooden geplaatst, en tot heden had taal noch teeken, woord of blik haar verraden. Welk een verschil van wederzien tusschen het hoopvol verleden, toen die liefderijke hand baar den laat- sten innigen afscheidsdruk gaf, en het heden waar ook wellicht een laatst vaarwel op beider lippen zou zweven, zoo zij voor dat woord niet reeds te laat kwam Arme tante Louise, arme Maggie! Hoe krachtig het verlangen, dat u beiden tot elkander trekt hoe machtig ook het woord, dat u van elkan der scheidt! Slechts een woord van mevrouw van Veldheims lippen en uw vurige wensch ging in vervulling. Maar dat woord werd niet gesproken. Die mond werd niet geopend om die gezegende klanken te doen vernemen. Een onrustig, onzeker gevoel van zelfverwijt deed die vrouw standvastig zwijgen en met wankelmoe dig hart de uitkomst verbeiden. De eerste stralen der morgenzon dron gen door menig reeds geopend venster. Velen rustten nochtans in de armen van Morpheus en vergaten hun doorgestaan leed. Zelfs Maggie, die zich zoo vast had voorgenomen geen oogenblik in te slui meren, had voor de zoete overmacht van den vriendelijken trooster moeten zwichten. Ongemerkt waren de oogleden toegevallen en vast was de sluimering, waarin zij weldra verzonken was, die slechts door de zwakke zonnestralen werd gestoord. Met schrik rees zij van haar onge makkelijke houding op, toen acht slagen door haar kamer trilden. Verwonderd keek zij naar de nog brandende lamp, die haar oogenblikkelijk hel gebeurde van den vorigeu avond weder klaar voor den geest riep. Gekleed zooals zij was, had zij nog slechts een korten tijd noodig om het golvende haar op te steken en naar beneden te ijlen, waar zij echter nog niemand aan de ontbijttafel vond. Het geduld om langer met vertrekken te wachten scheen nu volkomen uitgeput. Haastig gebruikte zij het noodige en had niet eens meer de kalmte om het rijtuig af te wachten, hetwelk haar naar het naaste station brengen moest. Het koffertje aan de zorg der dienst bode achterlatende om het zoo spoedig mogelijk te verzenden, begaf Maggie zich alleen op weg. Het was een mistige, onaangename morgen, zooals December die wel eens geven kan. De scherpe N.-O. wind sneed haar onverbiddelijk in het gelaat, zoodat het baar een oogenblik berouwde te voet te zijn gegaan. Maar zij stapte haastig door en lette op mist noch kou. Het was als besefte zij nu eerst ten volle den diepen ernst van de taak, die zij zoo moedig op zich geno men had. Steeds zenuwachtiger werd haar tred, tot zij eindelijk bijna ademloos het station bereikte. Twee uren later bevond zij zich in het geliefde huis van tante Louise. Het betraande gelaat der oude dienst bode joeg haar eene huivering door de leden. i «Hoe gevoelt zich tante, Gréta?" klonk I de bange vraag. i Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1