Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Hij bracht alreeds bezoeken bij den Groot-Vizier en den minister van buiten- landsclie zaken en had ook reeds een onderhoud met Saïd- en Edhem-pacha. Zijne zending heeft blijkbaar geen ander doel, dan de regeling der Egyptische aangelegenheden. In Denemarken wordt de politieke toestand hoe langer zoo meer gespannen. Horup, een der leiders van de oppositie in het Folkething, wordt vervolgd wegens hoogverraad. Vier personen, waarvan mede een lid van het Folkething, wer den op dezelfde gronden tot gevangenis straf veroordeeld. Te Marseille neemt de Cholera nog niet in hevigheid af, terwijl te Toulon geen verdere gevallen werden waarge nomen. De vloot evenwel is uit voorzorg van Toulon naar de Hyères vertrokken. De zuster van den Sultan van Zanzibar, en hare familie, diegeruimen tijd te Berlijn woonden, zijn te Zanzibar met het stoom schip Ehrcnfels aangekomen. Admiraal Knorr eischt voor haar den persoonlijken eigendom, welke onlangs in beslag werd genomen. Hij eischt ook van Duitschland de rivier Juba en vraagt het sluiten van een nieuw handelsverdrag, dat voordee- liger voor Duitschland is. Naar men zegt heeft de bevelhebber van een Italiaansch oorlogschip de Itali- aansche vlag geheschen te Port Johns, in het noordelijk deel van het gebied des Sultans. Een prettige reisgenoot. Een ritmees ter stapte onlangs aan het station te Praag in een gereedstaanden trein naar Dux. Zijn reisgenoot in de coupé was een heer in burgerkleeding. 't Was drukkend warm, en de officier ontdeed zich daarom, onder 't maken van eenige verontschuldigingen, van uniformjas en rijlaarzen, en trok in de plaats daarvan pantoffels aan en zette een luchtige pet op 't hoofd. Spoedig daarop deed hij een dutje. Aan een der tusschenstations stapte de ritmeester even uit om iets te ge bruiken; hij hield zich echter wat lang op, zoodat hij niet dan met groote moeite in den trein kwam, doch in een verkeerd rijtuig. Zijn reisgenoot verkeerde blijkbaar in de meening, dat hij niet terug kwam, althans hij wierp uniform, chacot, sabel, laarzen en een handkoffertje, zoo spoedig hij maar kon, uit het portierraampje op het perron. Aan een volgend station zocht de rit meester zijn eigendom weder op en keek natuurlijk alles behalve vriendelijk, toen hij hoorde wat er gebeurd was. Tocii jool gehad. De Enkhuizenaars zijn toch wel erg verzot op kermispret. Woensdag j.l. vertrokken er 295 's och tends om 6 uur naar Rotterdam, met het doel «kermis te houden." De geluk kigen waren reeds te I uur op hun be stemming. Te 7 uur 's avonds moesten zij de terugreis aanvaarden en 's nachts te kwartier voor 3 uren, bemerkten zij dat ze alweer te Enkhuizen waren. Al dus 14 uren sporens voor 6'/2 uur van denkbeeldig genot, 't Is maar de kwestie, waar men liefhebberij in heeft. Onzinnig. In sommige Fransche zee badplaatsen is het gewoonte geworden, dat zoowel de dames als de heeren, den geheelen dag in zwempakjes rondloopen. Heeren en dames zitten te zamen aan het strand men legt bezoeken af en dat alles gebeurt in zwempakjes. Daar die pakjes voor mannen en vrou wen precies van hetzelfde maaksel zijn, geeft dit tot zonderlinge omstandigheden aanleiding, gelijk uit het volgende ver haaltje blijkt. Een badgast, die nog al jaloersch was uitgevallen, kwam te huis en vroeg aan de dienstbode, die hem opendeed, of zijne vrouw bezoeken had ontvangen. «Ja mijnheer, er is één bezoek ge weest," antwoordde de dienstbode. «Een heer of eene dame?" Het meisje kreeg een kleur en zeide: «Dat heb ik heelemaal vergeten te vragen". In de diepte gestikt. Vrijdagmiddag ging de heer K. D. Az. te Westzaan, met een zijner zoons en eene dochter, naar den onlangs door hem aangekochten oliemolen «De Duynmeyer", om dien te bezichtigen. Bij een oliebak gekomen, is de zoon daarin afgedaald, naar men zegt, om het deksel, dat in den bak was ge vallen, naar boven te halen. Daar hij niet terugkwam, klom ook de vader af, doch keerde evenmin weder. Beiden zijn, daar de bak lang gesloten was geweest, bedwelmd geraakt, en, hoewel op het geroep der dochter spoedig hulp werd geboden, zijn zij levenloos naar boven gehaald. Kustwacht. Langs den duinkant van Tessel hebben dezer dagen opnemingen plaats gehad, tot het bouwen van drie woningen voor kustwachters, welke, naar beweerd wordt, eerlang van rijkswege zullen worden aangesteld. De woningen komen evenwijdig van elkander, zoo dat tusschen al deze huizen een ruimte van ongeveer 2 uren afstand zal zijn. Voor onheilen langs de kust kan 2ulk een wacht van veel nut zijn. Gauwdievenstreek. Bij een dokter te Parijs wordt aangescheld. De bediende doet open en antwoord op de vraag of de dokter te spreken is: «Neen, mijnheer is zoo pas uitgeroepen." Dat speet den bezoeker zoozeer, dat hij den bediende verzocht toch een paar woorden aan zijn vriend, den dokter, te mogen schrijven, te meer wijl hij tevens een boodschap van eene tante had over te brengen. Met genoegen staat de huisknecht dit verzoek toe, verschaft papier, pen en inkt en laat den «vriend" in een vertrek rustig schrijven. Maar de «vriend" is een echte gauwdief, die rustig verschillende zaken van waarde in een groot valies bijeenpakt en nog de stoutheid heeft den dokter, in den brief, voorzichtigheid aan te raden bij 't nemen van bedienden. Toen de dokter thuis kwam, bleek de diefstal. Gelukkig dat de politie dit ge vaarlijk sujet reeds in handen heeft. Als dames verkleed. Eenige jonge soldaten hebben verleden Zondag te Brus sel bij den optocht een aardige grap uit gehaald. In de kleeding der dames uit de I8de eeuw hebben ze een yandeling ge daan en aan de Hallepoort verscheidene glazen farobier gedronken. Wat de zaak grappig maakte, was dat de gewaande dames door tal van echte bewonderaars werden omringd, die volstrekt niet zui nig waren met de schoone dames kus handjes toe te werpen. In Belgie misschien ook elders zijn vele kunstenaars zeer ontevreden over de uitspraak der jury voor de af- deeling Fraaie Kunsten, van de tentoon stelling te Antwerpen. Twee schilders, de heeren Jos. Lambeaux en Courtens, hebben bedankt voor de derde en tweede medaille, welke hun werd toegekend. En dat er redenen tot ontevredenheid zijn, kan men moeielijk ontkennen, als men bijv. verneemt, dat een Italiaansch beeld houwer èn in de afdeeling nijverheid èn in die der fraaie kunsten beelden ten toonstelde, waarvoor hij in de eerste eene zilveren, in de tweede eene gouden medaille verwierf. Invloedrijke Belgische bladen dringen op een spoedige opheffing der wedstrij den en bekroningen aan. Zij betoogden dat kunst even vrij moet zijn als handel en nijverheid. Al wat den Staat den jeugdigen kunstenaar moet verschaffen, is onderwijs. Verder niets. Hij mag den kunstenaar niet door bekroningen een klandisie trachten te bezorgen, even min als hij een koopman mag helpen om fortuin te maken. Wat ten bate van den eenen kunstenaar geschiedt, strekt den andere tot schade. Het publiek, dat koopt en betaalt, is de eenige onpartijdige be- oordeelaar. Wat men meestal verstaat onder aanmoediging der kunst, het is niets dan een zeer verkeerd protectionisme. Heeft de Regeering den jeugdigen kun stenaar de middelen verschaft om zich te oefenen, zij moet ook beloonen den kunstenaar van talent, die zulk een roem verwierf, dat hij zijn vaderland tot eer strekt. Wordt dezen dan een schilder stuk besteld, eene ridderorde verleend, het is niet meer dan billijk. Maar om billijkheidswil en uit eerbied voor de waardigheid der kunst moeten de wed strijden en de officieele aanmoedigingen worden afgeschaft. Tegen twee jonge meisjes te Weenen, 14 en 16 jaren oud, dochters van een geacht ingenieur aldaar, is dezer dagen een gerechtelijke vervolging ingesteld wegens hoogverraad en majesteits schennis. Zij hadden nl. oproerige stuk ken geschreven en in de wijk Joselstadt verspreid. De Keizer heeft echter wijse lijk in de zaak niets anders dan kinder werk gezien, en de vervolging doen sta ken. Sedert zijne komst in Hongarije heeft De Lesseps, die de woordvoerder van het gezelschap is, honderd-vijf-en-twintig grootere en kleinere redevoeringen ge houden. Dat het den spreker aan vroo- lijke invallen niet ontbreekt, bewijst het slot van de speech, die hij na een déjeu ner in een van de beroemdste wijnkel ders van de Hongaarsche hoofdstad hield. «Nous sommes ici deux-cent vingt, zeide hij «mais heureusement pas sans vin; en tout cas, nous ne sommes pas vcnus en vain." De Lesseps heeft beloofd, dat hij zijn tiende kind, waarvan de geboorte bin nenkort wordt verwacht, als het een jon gen is, naar den schutspatroon van Hongarije Stephan (Etienne) zal noemen. Zondag namiddag stoomden op den Great Westernspoorweg in Engeland, tusschen Putney en Whitchapel twee treinen tegen elkander in, ten gevolge waarvan beide locomotieven verbrijzeld, een persoon gedood en twee andere gekwetst werden. Zeelucht in iiuis. Tal van lieden gaan naar zee, minder om te baden dan wel om van de zeelucht te genieten. Een scheikundige verzekert dat het onnoodig is zich te verplaatsen, om van die verfrisschende lucht te kunnen profi- teeren en dat men daarvoor slechts eene apotheek behoeft binnen te treden en eenige artikelen aan te koopen- Ziehier het recept: 20 deel zuurstof houdend water, met een 100ste deel Ether, belast met Ozone, verzadigd van Iodium en inhoudende twee en een half honderdste deel Zeezout. Die oplossing wordt in het vertrek verspreid, hetzij door middel van ver damping. hetzij door een van de bekende rafraicliisseurs, tol eene hoeveelheid van ongeveer 120 gram per uur. De u om ringende lucht is dan bezwangerd met de sterke en zoo gezonde zeegeuren. En om u nu geheel te wanen aan het zeestrand, houdt men een dier groote zeeschelpen voor het oor, waarin men als 't ware het geruisch van den nade renden zeevloed waarneemt! (De volksvr. v. Roerm.) Toen landlieden nabij Zwolle, zegt De Maasbode, dezer dagen greppels in hun land groeven, om er den regen in op te vangen, kwam een massa paling voor den dag. Men ontmoette ze schier iedere maal, dat men de spade in den grond stak. Er waren er onder zoo dik als een arm. Ze werd verkocht voor 15 ets de 5 ons. Als men ze in het water wierp, stierf ze spoedig. Maar was het dan wel paling? Kranige meisjes. Te Kreuznach hebben 14 jonge meisjes een vereeniging opge richt ten doel hebbende het kunstmatig opvullen van het onderste gedeelte van den rug, aan welk euvel tegenwoordig schier alle vrouwen mank gaan, tegen te gaan. in een hótel te Keulen had onlangs het volgend geval plaats, dat werkelijk historisch is. Een Engelschman, die wat al te copieus gedineerd had, kreeg des avonds zuike pijnen dat hij om een dokter zond. De portier van het hotel ging persoon lijk er op uit, maar jkon geen dokter zoo laat mede krijgen, en kwam onver- richterzake in de kamer van den Brit terug. Deze lag reeds, op den arts wach tend, tot over de ooren in zijne dekens, en meenende dat de binnenkomende bediende de lang verbeide geneeskundige was, begroette hij dezen met een «good evening doktor !<r Deze, eerst wel wat verrast met dien titel, voegde zich aan stonds in zijn nieuwe waardigheid, liep op het krankbed toe, greep den arm van den zieke en telde met het horloge in de hand ernstig zijne polsslagen, betastte en beklopte de pijnlijke plaatsen en beval daarop eene inwrijving met eau de cologne aan, waarvan hij de behandeling zelf op zich nam en met zooveel tact dat de patiënt weldra meende, dat hij al beter werd. Vervol gens moest de zoon Albions nog een glas warme grog gebruiken, en zie toen was hij genezenDankbaar vroeg hij wat hij schuldig was, doch de pseu- dodoctor antwoordde zeer gevat: onever mind, Sir, that included in the lodging^ (dat is onder 't logies begrepen). Zoo sprak hij, en verdween, om we der zijn nederige plaats als dorpelwach ter intenemen. Een 15-jarig jongeling te Weert heeft zich Zaterdag bij ongeluk met een revol ver ernstig verwond. De kogel drong hem door het rechteroog en kwam door den schedel weer uit. Men vreest zeer voor het behoud van zijn leven. Graaf Zichy, de éenarmige Hongaar sche pianist, heeft te Pest een tweege vecht gehad, met den afgevaardigde Pulszky. Aanleiding tot den twist was de minachtende wijze waarop laatstgenoemde toen hij de Fransche gasten Massenet en Delibes naar het salon van de Gravin Forgach vergezelde, door graaf Zichy be handeld werd, die beide Fransche heeren binnenleide, er. Pulzky buiten liet staan. Beide strijders weiden in het gevecht gewond, maar niet gevaarlijk. Een doctor te Grenada heeft van de 15 choleralijders '14, die de tweede peri ode der ziekte waren ingetreden, gered door etherinspuitingen in den endeldarm. Die geneesheer heeft machtiging gekre gen om zijn middel in de Spaansche hospitalen toe te passen. De tante of de oud tante van Gam- betta, Catherina Gambetta is te Savoye in Italië overleden, 105 jaar oud. Zij was zeer arm en leefde van 't bij een- zoeken van vodden en van de opbrengst der eieren van drie kippen. Zjj is op stadskosten begraven. Een weinigje van wat uitgegeven is om den neef behoorlijk te begraven ware aan de tante zeker goed besteed geweest. In iTALië is weder een gevaarlijke roo- verbende gevat, die sedert geruimen tijd den omtrek van Avellino onveilig maakte. De hoofdman, Simone, die door een der mannen van de bende gewond werd, is stervende. Onder de schilders te Dusseldorf is, evenals onder die te Leipzig, een streven naar een sierlijker kleeding, ontleend aan vroeger eeuwen. De schilder Gehrts gaat daarin voor. Hij draagt een korte broek van zwart fluweel, donkerblauwe kousen een nauwsluitend vest, een korten rok van dezelfde stof en een grooten vilten Rubenshoed. De waterval van den Rijn te Schafl- hausen wordt tegenwoordig weer dage lijks electrisch verlicht. Te 10 uren des avonds worden de electrische draden in werking gebracht, die eerst eenige vuur pijlen op de rotsen midden in de rivier ontsteken en daarna den waterval in 12 verschillende kleuren verlichten. Het schouwspel is volgens ooggetuigen ver rassend schoon. De vermaarde baryton-zanger Carl Hill, tot dusver aan de opera te Schwerin werkzaam, heeft de leiding van den stedelijken schouwburg te Neurenberg aanvaard. Een aardig geval had dezer dagen te Roozendaal plaats. De echtelieden J. T. verkeerden in grooten angst over het lang uitblijven van hun kind, een bijna vierjarig jongentje. Spoedig was de ge- heele buurt in rep en roer gebracht, en velen snelden heen om het kind te gaan zoeken. Ook de omroeper werd met het ongeval in kennis gesteld, en klonk het feit per bekkenslag in de straten rond. De woning der bedroefde ouders vulde zich met belangstellenden. Men vond het kind echter frisch en gezond slapende in zijn bedje. In de gisterennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad zijn de rekeningen van het burgerlijk armbestuur, de schutterij, kamer van koophandel en het burgerweeshuis, zoomede de gemeen terekening, allen over 1884, goedgekeurd. Een voorstel tot het verleenen van eene gratificatie aan den gemeente-ar chitect en den opzichter over de gemeente- eigendommen, strekkende, om den eerste f600 en den tweede f 100 toe te staan voor buitengewone werkzaamheden bij de belangrijke vernieuwing van straten, wegen en bruggen, iu 1884 en in den loop van dit jaar tot stand gebracht of waarvan de voltooing nadert, is op voorstel van den heer Van Beek naar de afdeelingen verzonden de heer Van Beek oordeelde, dat bij deze zaak geen groote haast was, en dat voor een deel der leening nog geene bestemming was aan gewezen, hetgeen waarschijnlijk bij de behandeling der begrooting zou geschie den, bij welke gelegenheid dit voorstel tevens zou kunnen besproken worden. Voor kennisgeving werd aangenomen eene missieve van den Raad van State, betrekkelijk de bezoldiging voor de tij delijke waarneming der betrekking van commissaris van politie: de missieve strekt om het gemeentebestuur gelegen heid aan te bieden, bij de behandeling van het hooger beroep van de beslissing van Ged. Staten, de zaak nader toe te lichten. Ingekomen en ter secretarie nederge- legd is een voorstel tot reorganisatie van het onderwijs aan de burgeravondschool, op voordracht der commissie van toe zicht op het lager onderwijshet doel is, om door uitbreiding van het onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen die school meer dienstbaar te maken aan de belangen van den ambachtsstand. In verband daarmede wordt voorgedragen de tractementen der leeraren in het teekenen aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, die met dat onder wijs belast zijn, te veWioogen, en wel van den leeraar in het liandteekenen tot f 1060 en van den leeraar in het recht lijnig teekenen tot f1000. Verder is nog ingekomen eene mis sieve, betreffende de vorming van een voorloopig Zuiderzee-comité. Die brief is ter secretarie nedergelegd ter behande ling in eene volgende vergadering. Na afdoening van deze zaken nam de heer Herschel, die gisteren voor het laatst de raadzittingen bijwoonde, een hartelijk afscheid van de leden, dank betuigende voor de genoten vriendschap, en zich in de voortduring dier vriendschap aanbe velende. De voorzitter antwoordde hierop met eenige welwillende woorden. Onze stadgenoote mejuffrouw M. J. Roux, onderwijzeres aan de openbare meisjesschool is bij de acte-exames L. O. geslaagd voor de Engelsche taal. De feestelijke herdenking van het 12%-jarig bestaan der weerbaarheidsver- eeniging lEendraeht maakt Maclitn alhier, zal definitief op morgen en over morgen 27 en 28 Augustus plaats hebben. Tot deelneming aan de feestelijkheden zullen de oud-strijders van 1830—31 worden uitgenoodigd. Het programma voor den wedstrijd is als volgt: 27 Augustus 's morgens9 uur. Loting op het terrein «De Vlasakkerst tusschen de mededingende korpsen. Daarna opening van den korps-wedstrijd. Na af loop hiervan opening der vrije en per- soneele banen. De duur van den wed strijd zal zijn op beide dagen van 912 uur des morgens, en van 14 uur des middags. Aan de prijzen, die door den commis saris des Konings zijn uitgeloofd voor den wedstrijd op revolver tusschen leden der te Amersfoort in garnizoen liggende korp sen, is door den heer A. M. Tromp van Holst, majoor-commandant der dienst doende schutterij, één toegevoegd, be staande uit een zeker aantal boekwerken, voor den schutter, die het grootste getal punten behaalt, onder verplichting om gezegde boekwerken af te staan aan de bibliotheek van het koi'ps, waartoe hij behoort. Den 28. zullen de feestelijkheden wor den opgeluisterd door het Tivoli-orkest uit Utrecht. Het feest wordt besloten door een concert in den tuin van den heer J. van der Wilde, kastelein in het koffiehuis De Arend. Naar aanleiding van een daartoe ge daan verzoek, heeft de minister van oor log goedgevonden te vergunnen, dat aan bovenbedoelden schietwedstrijd ook nog zal worden deelgenomen door de te Amers foort garnizoen houdende korpsen van het leger. In de vergadering van de vereeni ging Amersfoortsche vrijwillige brandweer is de heer J. J. de Koningh, afgetreden biandmeester-voorzitler het eere-lidmaat- scliap der vereeniging aangeboden, het welk door genoemden heer is aanvaard. Tot brandmeester-voorzitter der ver eeniging is benoemd de heer H. E. van Sweden, en tot onder-brandmeester de heer A. C. van Baaien. 319de STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 24 en 25 Aug (1000 Loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: PrRs Tan f400. No. 19647. Prijzen Tan f45. 223, 258, 348, 336, 367, 383, 386, 464, 478, 489, 495, 4942, 4972 4981, 5607, 5608, 5609, 5655, 5901, 5961, 5969, 9109, 9118, 9135, 9138, 9154, 9213, 9238, 9246, 9282, 9286, 9295, 9333, 9356, 9364, 14327,14355,14379, 14431, 14432, 14446, 14487, 19610, 19662, 19665, 19706 en 19724. Te zamen 48 prijzen. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 22 Augustus 1885 in «het Valk j e." Notaris: de Heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Eene Huizinge, Erve enjUit de hand Grond, in de St. Janstraat.verkocht. 2. Eene Huizinge, Erve en) Grond met Gebouwtje, inl de Muurhuizen 3. Eene Huizinge, Erve en\ f 1400. daaronder liggende4Kelder-( woning, met Grond en Uit-1 gang naar het Zandt J 4. Eene Huizinge, in de Groote Haag240. 5. Eene Huizinge en Erve) naast 't vorige .1 qt)n 6. Eene Huizinge en [Erve/ naast 't vorige f 1960. Soest. Dezer dagen hield de onder linge Veeverzekering, eerst kort geleden alhier opgericht, haar driemaandelijksche bestuursvergadering, ter vaststelling van de premie die over het afgeloopen tri mester moest betaald worden in evenre digheid van de in genoemd tijdsverloop gevallen schade. De directeur deelde mede dat één koe en drie pinken gestor ven waren, waardoor na aftrek van op brengst dood vee per rund moest betaald worden vier en vijftig cents. Nadat deze mededeeling door de bestuursleden ak koord bevonden werd, is de premie in dien voege als boven vastgesteldwelk even redig bedrag ieder verzekerd veehouder zonder reserve heeft betaald en waarna de schadeposten onmiddellijk zijn voldaan. Is het voor het bestuur eener jeugdige vereeniging aangenaam een zoodanig verslag te kunnen uitbrengen, toch dient er op gewezen te worden, dat onze ge meente die een veestapel bezit van ongeveer twee duizend stuks, nog slechts voor een vierde tot gezegde vereeniging is toegetreden. Wanneer men hierbij nagaat dat in het aan dit voorafgegane kwartaal geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad, dan komt men tot de berekening dat per rund jaarlijks onge veer zes en twintig stuivers zal betaald worden, waarlijk een niet hoog cijfer, en in ieder geval een bedrag, waarvoor men zelf de risico niet kan loopen. Wij hopen dan ook dat menig landbouwer, de juistheid van bovenstaande cijfers erkennende, ertoe besluite, zijn nog niet verzekerd vee aan de vereeniging ter inschrijving aan te bieden. (Gooi- en Eemiand.) Hoogland. In navolging van hunne ambtsbroeders op andere plaatsen, heb ben ook hier de bakkers de broodprijzen verlaagd. Onze HoogWelGeb. gemeentenaren Baron en Baronnes van Tuyll van Coel- horst, zullen in 't begin der volgende maand hunne zilveren bruiloft vieren. Naar men verzekert, worden er reeds aanstalten gemaakt, om dien dag op waardige wijze te vieren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2