Gemengd Nieuws. Provinciale berichten. werd dus in 18'/5 uur afgelegd. De wer kelijke rijtijd bedroeg slechts 14'/) uur. Zijne tegenwoordigheid in de verschil lende plaatsen werd door de handteeke- ning van bevoegde personen geconsta teerd. In de zitting van den gemeenteraad van Maandag 1.1. werd de quaestie der herstelling van de Koppelpoorten tot een beslissing gebracht. Wij deelden reeds vroeger mede, dat de langdurige onder handelingen, over deze zaak gevoerd, geleid hadden tot het ontwerpen eener regeling, volgens welke de herstelling zou worden uitgevoerd door den gemeente architect, volgens het plan en onder toe zicht van den heer P. W. H. Cuypers. Het doel der herstelling is, zooveel mo gelijk het gebouw in zijn oorspronkelijken toestand terug te brengenmet dat doel zullen een gedeelte van de portierswo ning, wat niet tot de poort behoort, als mede een paar huisjes en een gedeelte van de bergplaats tusschen de poort en den Volmolen, worden afgebroken. In wendig blijft alles in wezen, zoodat het gebouw, na zijne herstelling, weder een volledig beeld zal geven van de bestem ming, waartoe het oorspronkelijk werd gebezigd t. w. een bolwerk tot bescher ming en afsluiting van de stad, zoowel te land als te water. Met het oog daarop zal het denkbeeld, om het gerestaureerde gebouw tot een museum in te richten, niet tot uilvoering kunnen komen. Het aandeel der gemeente in de her stellingswerken bestaat in den afstand van de voor afbraak bestemde gebouwen. De kosten van het werk, op f 5000 ge raamd, worden gedekt: 1. door een sub sidie van het rijk ad f2500; 2. eene bijdrage, eveneens ad f2500, door eene commissie, welke zich op initiatief van het genootschap Flehité gevormd heeft, bijeengebracht uit bijdragen van belang stellenden in Amersfoort en daarbuiten. B. en W. hadden gewenscht, dat de restauratie van rijkswege zou geschieden, ten einde zekerheid te hebben, dat de gemeente niet voor andere kosten zou aansprakelijk blijven dan die, uit het af breken der bovengenoemde gebouwen voortspruitende. Dit werd echter door den minister beslist van de hand gewe zen. Om zich nu er tegen te waarborgen, dat de raming van f5000 niet zal wor den overschreden, is bedongen, dat de contracten, voor de uitvoering vereischt, aan de goedkeuring van den raad onder worpen zullen worden. In den raad werd twijfel geopperd of er wel volledige waarborg bestond, dat de bijdrage van de sub 2 genoemde com missie, volledig zou inkomen. Het dage- lijksch bestuur betoogde echter dat voor dien twijfel geen aannemelijke reden be stond, omdat de gemeente daarvoor ze kerheid verkreeg in het met deze com missie te sluiten contract; bovendien echter kon de financieele zijde der zaak nu geëcarteerd worden, omdat het hier slechts gold eene beslissing over het be ginsel der zaakde vraag of de gemeente tot de restauratie op den grondslag van deze regeling zou willen medewerken. Die vraag nu werd door de overgroote meerderheid bevestigend beantwoord; de heer Van Beek, die met het oog op de eischen van het verkeer, de wegruiming van het gebouw wenschelijk achtte, bleef bij de stemming in dat gevoelen alleen staan. Het behoud van dit monument van midden-eeuwsche vestingbouwkunde, het eenige van dien aard dal nog in ons land is overgebleven, mag men dus als verzekerd beschouwen. Verder werden door den raad eenige wijzigingen goedgekeurd in de verorde ning tot helling en invordering van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Voor een deel waren die een uitvloeisel van de in het vorige jaar aangenomen wetswijzi ging; deels ook strekken zij tot verbete ring van de bestaande verordening. O.a. is bepaald, dat de schatters en herschat- ters der localen slechts bij hunne eerste benoeming den eed zullen behoeven af te leggen. Het recht is bepaald op het maximum, nl. f 12.50 van iedere f50 huurwaarde. Besloten is tot verhooging der jaar wedden van eenige onderwijzeressen en onderwijzers aan de lagere scholen, en wel die van mejuffrouwen A. J. van Loghem tot f 1025; M. J. Roux f775; A. M. van Mill f 725; A. E. Groeneboom f650; en die van de heeren E. Linden- hovius en G. J. Boode ieder tot f 650. De verhoogingen vloeien voor allen voort uit de bepaling der verordening, dat de onderwijzers na tweejarigen dienst in het genot worden gesteld van het maximum hunner jaarwedde, en voor mej. van Mijl en Roux bovendien, voor de eerste uit het verkrijgen der hoofd- acte en voor de laatste uit de opdracht vqn het onderwijs in handwerken. Een instructie is vastgesteld voor den ontvanger van hei sluisgeld, tevens op zichter voor de sluizen, alsmede eene regeling betrekkelijk het toezicht op de puinplaats. Door den beer de Ixoningh, een der drie nieuwe leden, die de raad bij de verkiezingen van den afgeloopen zomer heeft aangewonnen, is een voorstel inge zonden tot heffing van eene plaatselijke inkomstenbelasting. De grondslag van deze heffing zal zyn het jaarlijksch zuiver inkomen, waaronder verstaan wordt de som van alles, wat in geld of bij eigen gebruik en genot van vruchten, in gelds waarde te berekenen, jaarlijks verkregen wordt. De belasting is op eigen aangifte gebaseerd en zal geheven worden tot een maximum van f 40.000.-- De raad zal dus eerlang in de gelegenheid zijn om te beslissen of de nieuwe plaatselijke directe belasting zal zijn een verterings belasting, zooals B. en W. voorstellen, of eene inkomstenbelasting. De koninklijke beslissing is ingekomen op het hooger beroep, door den raad ingesteld tegen het besluit van Ged. Sta ten, waarbij vernietigd is het raadsbe sluit tot toekenning aan den wethouder Celosse, tijdelijk met de waarneming der functiën van commissaris van politie be last geweest, van de aan dat ambt ver bonden bezoldiging voor den tijd, waarin' hij die functiën heeft vervuld. Het ko ninklijk besluit, waarbij 's raads beroep ongegrond is verklaard, berust op de overweging, dat art. 23 der gemeentewet het lidmaatschap van den raad onver- eenigbaar verklaart met de betrekking van commissaris van politie, terwijl geen onderscheid is gemaakt tusschen de tijde lijke of de definitieve vervulling der be trekking; de uitsluiting is dus ook voor een tijdelijke benoeming van kracht. En andere grond van nietigheid is het voor schrift van art. 94, laatste lid, der ge meentewet, dat de wethouders behalve hunne jaarwedde geenerlei inkomen uit de gemeentekas zullen genieten, dan het geen verbonden is aan eene andere hun opgedragen openbare gemeentebediening Aan de tijdelijke waarneming door hen van een ambt is alleen dan 't genot van inkomen verbonden, wanneer de wet daarop aanspraak geeft, hetgeen ten aan zien der betrekking van commissaris van politie niet is bepaald. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend, dat van af 1 October de laatste buslichtingen voor de verzendingen per Centraal- en Ooster spoorwegen geschieden als volgt: CENTRAAL-SPOORWEG. Richting naar Utrecht ten 7.56 's morg., 10.44 's rnorg., 2.16 's av., 5.30 's av., 7.37 's av., en 8.20 's av. Richting naar Kampen ten 8.28 's morg., 11.20 's morg., 5.35 's av. en 8.52 's avonds. OOSTER-SPOORWEG. Richting naar Zulphen ten 8.24 's morg., 11,18 's av 6.6 's av. en 8.50 's avonds. Richting naar Amsterdam ten 7.56 's morg., 9.6 's morg., 11.35 's av. 5.35 's av. en 8.20 's avonds. De lichting der ijzeren brievenbus aan de Sl. Jansstraat geschiedt ten 6.- 's morg., 9.30 's morg., 1.45 's av., 4.45 's avonds (alleen op werkdagen) en 8.'s avonds. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd G. SMIT T. 29 Sept. 1885. 3I»de STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 29 Sept. (900 Loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs Vim f lOO. No. 302, PrU*cn van f70. 321, 357, 370, 378, 4924, 4966, 5646, 5651, 5695, 5904, 5919, 5949, 5955, 9183, 9335, 9383, 19701, 19728 en 20981. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken.- 229, 286, 375, 396, 417, 421, 418, 493, 4998, 5615, 9166, 9169, 9176, 9192, 9242, 9260, 9294, 9354, 9381, 14305, 14336, 14348, 14362, 14374, 14419. 14472, 14490, 14500, 19651, 19656, 19683, 19690 en 19727. De volgende trekkingen geschieden: 30 Sept., 1, 2, 6—9 en 13—17 Oct. Utrecht. Gisteren kwam een veld wachter, van Vreeswijk, op den Konings weg alhier, in botsing met drie veld artilleristen, waarbij de laatsten al zeer spoedig hunne sabels hadden getrokken en daarmede er zoo duchtig op insloe gen, dat de veldwachter vrij ernstig aan het hoofd werd verwond en veel bloed verloor, terwijl hem bovendien nog een paar kleinere wonden in het aangezicht en op de schouders werden toegebracht. De verwonde moest onmiddelijk onder ge neeskundige behandeling worden gesteld, terwijl de zonen van Mars, die na de volvoering van dit heldenfeit op de vlucht waren gegaan, kort daarna door de Politie alhier werden gearresteerd en ter beschikking van de bevoegde autoriteit gesteld. Zeist, 23 Sept. jl. Zaterdagavond trad in de zaal van «de nieuwe sociëteit" voor de hier onlangs opgerichte afdeeling van de Nederlandsche Pensioen-vereeniging voor werklieden, tot welke vergadering, behalve de leden, ook werkgevers en werklieden boven de 16 jaar toegang hadden, ds heer Schuijlenburg, directeur der Vereeniging te 's-Gravenbage, als spreker op. Vele belangstellenden waren opgekomen. In eenvoudige woorden zette de spreker het doel en nut der vereeni ging uiteen, wekte de belangstelling der patroons en werklieden voor dit fonds op en eindigde door allen, dien het aangaat aan te sporen, de zaak te onderzoeken, om na rijp beraad te oordeelen, of het op hun weg ligt, de gelegenheid aan te grijpen, om te zorgen voor den ouden dag en voor het achterblijvend gezin van den Nederlandschen werkman. De mid delen, daartoe aan te wenden, werden door voorbeelden toegelicht en zijn om zich op zekeren leeftijd een wckelijksch pensioen en bij overlijdon eene uitkee- ring te verzeceren. UD.) Htimcrsreld. Zondagnamiddag werd alhier jacht gemaakt op een bijzonder soort van wild. 's Vrijdags namelijk had zich een troep van zeven personen, vier mannen en drie vrouwen, nabij het dorp in een der bosschen gelegerd. Van beroep waren het stoelenmatters en scharenslij pers, doch tot uitoefening van hun be roep kwam het hier niet. Met de brutaal heid, aan dergelijk volk eigen, eischtcn zij bij den één aardappels, bij een ander zout, bij een derde peper enz. 'Op het aanhouden dier bezoeken minder gesteld, besloot men Zondagmiddag de ongenoode gasten op te sporen en te verjagen. Het bosch, waarin zij zich bevonden werd door een vijftigtal mannen en jongens doorzocht, rnaarhet bleek, dat de vogels den vorigen nacht reeds gevlogen waren. I.oeiien. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, salaris f 600, hebben zich maar 48 sollicitanten aangemeld. Door den commissaris deskonings in deze provincie is tot zetter voor 's rijks belastingen alhier benoemd de heer H. F. Bolderdijk. Bmiuibriiggc. De alhier bestaande bewaar- en handwerksschool zal den 1. Nov. a.s. haar 12'/a-jarig bestaan herden ken. De Zangvereeniging «Oefening baart Kunst", zal eene uitvoering geven, waar van de opbrengst ten voordeele dier school zal zijn. Wijk b. Duurstede. 26 Sept. Tot nog toe zijn de voortuitzichten voor de talrijke fruitkoopers in deze streek niet bijzonder gunstig. Voor de peren maak ten zij dooreen genomen fl.50 tot f2 per mud, ongeveer den prijs, waarvoor zij door hen gepacht werden, terwijl de in deze maand gevallen regens op den groei weinig invloed meer hadden, zoo dat de pluk niet meeviel. In de appelen is na den regen meer groei gekomen, zoodat deze misschien zullen goedmaken wat aan de peren verloren wordt. Een groot voordeel voor den koopman is, dat de appelstroopfabriek hier ter stede dit jaar weder werkt zij besteedt fl.50 per mud. Ainerongen, 28 September. Bij ge legenheid van den doop van zijnen zoon, welke plechtigheid gister ter herv, kerk alhier door onzen geachten predikant ds. H. A. E. Heinecken plaats had, schonk de ambachtsheer dezer gemeente, G. J. G. C. graaf van Aldenburgh Bentinck, aan de herv. kerk een prachtigen doop vont. Hel is eene kolom van zwart marmer op een wit marmeren voetstuk van boven heeft deze kolom een kapitool dat als het geheel zeer schoon is bewerkt en waarop eene zilveren plaat rust, die, be halve de familiewapens der van Bentink's en van Bijlandt's een opschrift draagt, dat, in weinige maar goed gekozen woor den vermeldt bij welke gelegenheid de doopvont geschonken is. De zeer groote en schoone zilveren kom, die bij de doopsbediening op de kolom wordt geplaatst is een geschenk van onze voor malige ambachtsvrouw Ladij de Villiers. Het kostbare stuk, dot dankbaar is aan vaard, is keurig, maar niettemin een voudig, geheel in overeenstemmig met het doel waartoe het in de kerk werd geplaatst. De kolom enz. is bewerkt en geleverd door den heer J. Ph. van Dijk en het zilverwerk, dat zeer schoon is ge dreven door den heer C. J. Begeer, bei den te Utrecht. In Gelderscli-Veuendaal doet zich een ernstig geval van bloedvergiftiging voor. Zekere Schoeman, koopman en vilder, ontdeed eene aan miltvuur gestorven koe van de huid, waarbij eenig Hoed van dat dier in eene wond aan 's mans arm kwam. Dit lichaamsdeel zwol op en kreeg dadelijk een vreeselijk aanzien, terwijl de man in levensgevaar verkeert' Een gevolg van algemeen stemrecht. Zaterdag avond had in de Salie Molière te Parijs wederom eene bijeenkomst plaats, waarin vrouwelijke candidaten gesteld zouden worden. De jeugdige anarchist Roussel, voor wien burger Joffrin onlangs op eene dergelijke verga dering eene zuigflesch vroeg, werd uit gefloten, uitgejouwd en uitgescholden. De vrienden van den kleinen anarchist antwoordden hierop door het zingen van de Carmagnole; daarna kruisten zich de kreten: «Weg met de anarchie! «en" Weg met de stille verklikkers!" waarop men lustig aan het vechten ging. Toen de strijd geëindigd was, keerden de strijders met bebloede vuisten en bescha digde gezichten tot eene betrekkelijke kalmte terug. Het publiek wilde echter noch burger Alix, noch de «dames can didaten" hooren, waardoor opnieuw een tumult ontstond. In het parterre en in de fauteuils d'orchestre wisselden de anarchisten en possibilisten vuistslagen, die goed aankwamen. Een grijsaard werd aangevallen, die, krachtig gebouwd, eene bende schreeuwende anarchisten in be dwang hield, welke hem ten slotte in een hoek drong, terwijl de vrouwen moordriepen. Een der aanwezigen kreeg bij deze gelegenheid een messteek aan een jongmensch werd een revolver ontrukt, welke hij op het vooihoofd van een zijner tegenstanders gericht had. Ook op de speelplaats eener school te Belleville hebben de revoiutionnairen Zaterdag gevochten, alles naar aanleiding der candidatuur van burger Yaillant, die uitgescholden werd, omdat hij op de onverzoenlijke lijst van Rochefort staat. De sprekers moesten de tribune verlaten en onder een vreeselijk leven werden eenige moties aangenomen, waarop men scheldend en vloekend uiteenging. De ontzettende overvloed van konij nen die in Australië tot eene ware plaag geworden zijn, heeft aanleiding gegeven tot de oprichting van de Western Meat preserving Company, eene fabriek waar het vleesch van wilde konijnen, op ver schillende wijzen bereid, geconserveerd wordt. Dagelijks worden 9000 konijnen voor deze fabriek gevangen. «Een Londensche correspondent be weert", schrijft de heet Labouchère in Truth, «dat het eene allerdwaaste bete kening is om het particulier vermogen der koningin op 4,000,000 p. st. te schat ten, gelijk een week te voren in de Truth geschiedde. De bovengemelde cor respondent is van meening dat het ver mogen niet meer dan anderhalf millioen bedraagt. Klaarblijkelijk weet hij er niets van, want er is in waarheid grond om te gelooven dat de schatting eer te laag dan te hoog is. Het fortuin van den prins-gemaal met vier-en-twintig jaren interest moet ver over de anderhalf milli oen beloopen; en het geld, dat der koningin werd nagelaten door den heer J. C. Nield, en zorgvuldig interest op interest wordt uitgezet, kan niet minder dan 600,000 bedragen. De bezuiniging op het jaargeld der koningin dat destijds 385,000 bedroeg, begon in 1841 en hoewel de koninklijke schatkist beperkt is tot 60,000 per jaar, is dit cijfer enkel voor de leus. Er is een groot sur plus van de verschillende departementen op het jaarlijks inkomen, dat nooit aan het ministerie van financiën werd terug betaald. Het kan dus natuurlijk alleen in de koninklijke schatkist gevloeid zijn. Prins Waldemar van Denemarken weet wel wat hij doet, door prinses Marie van Orleans te huwen, schrijft de heer Labouchère. Zijn inko men van 1500 per jaar, wordt door koning Christiaan verdubbeld en het kapitaal, waarvan het slechts het vrucht gebruik is, geplaatst in handen van curatoren. De bruid brengt een inkomen van 8000 per jaar mede en later zal zij een fortuin erven, dat vijfmaal die som opbrengt. Het jonge paar zal des zomers in Denemarken doorbrengen (en dan op het kasteel Sorgenfrie nabij Kopenhagen hun verblijf houden) en hunne winters te Parijs. Tijd en plaats van het huwe lijk zijn nog niet bepaald, maar het zal omstreeks Februari a. s. gesloten worden en wel in Frankrijk. De huwelijksplech tigheden zullen bijgewoond worden door den prins en prinses van Wales en den koning en de koningin van België. Prettige thuiskomst. Toen de werk man Mantel Dinsdagavond uit Den Haag te Hengeloo terugkeerde, werd hij met zoo duidelijke bewijzen van afkeuring door 't publiek ontvangen, dat hij door de politie moest beschermd worden. Wijselijk gaf hij vervolgens gehoor aan den raad, dien de menigte hem dreigend toezong «Jij komt van avond de deur niet meer uit." Deze werkman is met nog een anderen door den fabrikant ontslagen, niet wijl ze socialist zijn (want daarvan hebben ze geen flauw begrip, zegt de berichtgever in de Prof. Zw. Cl.), maar wijl ze lid waren van een vereeniging, welker doel is vuile en opruiende blaadjes te ver spreiden. Bovendien verwaarloosden zij het werk daar hun tijd geheel in beslag genomen werd door het propaganda^ maken. Reeds hadden verschillende andere ar beiders zich bij hen aangesloten, maar na een ernstig onderhoud met de pa troons hebben ze verklaard als lid van de sociaal-democratische vereeniging te zullen bedanken. Het spreekt van zelf, dat de patroons dezen werklieden gaarne de hand ter verzoening zullen reiken. Het zoo kunstig door Domela Nieuwen- huis in elkaar gezette kaartenhuis is daarmeè ineengezakt, zegt de Zwolsche Courant, die ook als hare meening te kennen geeft dat de slechte ontvangst, dien Mantel te beurt viel van zijne ka meraden, te danken is aan eenige arti kelen in het socialistisch orgaan Recht voor Allen, waarin zeer geachte personen te Hengeloo schandelijk belasterd zouden zijn. Zoo dom als een koe. Om een graad van domheid aan te duiden wordt dik wijls gezegd zoo dom als een koe." Dat dit gezegde wel eens beschaamd wordt, bleek nog dezer dagen op het eiland Tessel. Een boer verkocht een melkbeest aan een collega, die ruim 2% uur van hem verwijderd woonde. De koe werd afgeleverd en door den nieuwen eigenaar in de weide gebracht. Tot zijn groote verbazing zag de verkooper den volgenden morgen de verkochte koe voor het hek staan der vroegere weide, waar in zij zoolang gegraasd had. Het beest was 's nachts ontsnapt en heeft in den donker goed den weg weten te vinden. Een huwelijk met hindernissen. Te Smilde zouden voor eenige dagen een paar verliefden zich in den echt be geven. Het bleek toen, dat de bruid in de registers van den burgerlijken stand als een mannelijk persoon stond inge schreven. Nu moest 't huwelijk uitge steld worden. «Hierna beter", zei Uilen spiegel. Dronken in de gevangenis, 't Was een vrij groot troepje, dat zich Woensdag middag aan 't huis van arrest te Rotter dam aanrnelde om de straf te ondergaan. Twee er van hadden zich eerst goed in 't vet gezet, 't welk eerst bemerkt werd toen ze reeds binnen waren gelaten. Doch toen hunne uitgelatenheid verried, dat ze beschonken waren, moesten ze er weer uit. Ze zeiden echter «wij zijn er, en blijven er." Het tweetal moest echter bukken voor de overmacht, waarna de politie beiden mede nam naar 't bureau. Twee roekelooze zeelieden, de kapi teins Francis en L' Norhon, van New-York, die gewed hadden den Oceaan in een klein bootje over te steken, zijn te Wil helmshaven aangekomen. Zij werden ver gezeld door één matroos. Het rurgerlijk huwelijk tusschen baron Popper en gravin De Castrone, waarvan zooveel gesproken en geschre ven werd, ten gevolge van 's Pausen eerst verleende, later ingetrokken dispen satie, werd op 22 September te Weenen voltrokken. In de duurt. De man, naar wien de politie te 's-Hage zoo ijverig zoekt n.l. van Rijsselberghe, de ontsnapte gevan gene, moet zich, volgens getuigenis van een spoorwegwachter nog in de residen tie ophouden Deze althans beweert Vrij dagavond een man gezien te hebben in den omtrek van den Rijnspoor nabij den Schenkweg. Hij was gekleed in ge vangenisbroek, grijs buis en pet. De ge- heele omtrek in de richting van Voor burg wordt nu onderzocht. Een apengesciiiedenis. Dicht bij de groote hallen te Parijs woont een koop man die een grooten aap bezat. Voor een paar dagen wist het beest te ontsnappen en klom op bet dak der hallen. Daar was het niet weg te krijgen. Alleen 's nachts verliet het zijn hooge positie, om van de appels en peren te nuttigen, die den volgenden dag ten verkoop zou den worden aangeboden. Men begrijpt dat de koopvrouwen een raar gezicht op zetten, toen ze de verwoesting zagen. Een kreet van verontwaardiging ging uit hare kelen op. Eerst toen de aap doodgeschoten was en zijn meester toe zegging had gedaan de schade te ver goeden, bedaarden de vrouwtjes. Geen erfenis, maar gevangenisstraf. Een boerenknecht te Diemen heeft ver scheidene ingezetenen opgelicht. Hij liet hen een brief zien, waarin een notaris hem opriep om zijn erfdeel in ontvangst te nemen en vroeg dan een geldelijk voorschot. Dit werd hem gewillig gege ven en zoo leefde die snuggere knecht er vroolijkjes van. Dezer dagen ontdekte men echter, dat de brief valsch was, hetgeen ten gevolge had, dat de justitie met een en ander in kennis werd ge steld en dat de oplichter thans in hech tenis is genomen. TWEEDE KAMER. 's-HAGE, 29 Sept. De discussie is voortgezet over het amendement-Keuche- nius op paragraaf 2 van het adres om aan te dringen op handhaving van het gezag en op behartiging der rechten, nooden en belangen van het Nederland sche volk. De Heer Lohman verdedigde het ont werp en wierp de schuld der malaise en de oproerigheden op den geest der libe rale beginselen. De Heer Schaepman ontkende dit, de toestand heeft algemeene oorzaken. Hy bestreed het amendement

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2