Advertentiën. ARBEIDSBEURS. Gemengd Nieuws. A. van Haselen. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Aanbiedingen. Aanvragen. duin wordt op de duidelijkste en plech- tigste wijze verklaard, dat aan de eer zucht van enkele Balkan-stammen niet mag vrijgelaten worden, om den vrede onder de mogendheden in gevaar te bren gen. Terwijl die eerzucht tot twisten tusschen de stammen onderling of met Turkije aanleiding geeft, wordt ook uit het oog verloren, dat de gevolgen van deze kortzichtige en zelfzuchtige politiek de groote mogendheden zouden kunnen dwingen aan den strijd deel te nemen, waardoor de overigens zorgvuldig be waarde vrede zou verstoord worden. Gansch Europa behoort zoodanige hande lingen nadrukkelijk tegen te gaan. Ook in het geschil tusschen Engeland en Birma wordt met belangstelling het antwoord van Koning Theebau tegemoet gezien, daar dit over vrede of oorlog moet beslissen. Lord DutTerin en de Engelsche Commissaris in Birma zijn ten sterkste voor dc annexatie. Uit Rangoon wordt nu gemeld, dat in Birma regeeringloos- heid heerscht en Mandalay door roovers- benden wordt omringd. De Birmasche regeering heeft een uitdagende houding aangenomen. Aangaande de herstemmingen voor de Fransche Kamer van Afgevaardigden wordt nog gemeld, dat in het departement der Seine al de Candidaten der repubükein- sche lijst gekozen zijn met 247,000 tot 290,000 stemmen. Op de Conservatieven werden 105,000 tot 136,000 stemmen uitgebracht. In de te Madrid gehouden ministerraad onder voorzitterschap van Koning Alfonso werd de Duitsche nota in zake de Caro- lina-eilanden besproken. Ofschoon de uit slag der beraadslagingen niet officieel be kend is, meent men zeker te weten, dat ten slotte toch de beslissing aan den Paus zal worden opgedragen. Aangaande de weg, welke door paus Leo XIII zal worden ingeslagen bij deze scheidsrech terlijke beslissing wordt uit Rome ge meld ïEen commissie van kardinalen zal niet benoemd worden, maar de paus zal eenige kardinalen en prelaten uitnoodi- gen hem een memorie over het geschil tusschen Spanje en Duitschland in te dienen. Ook zal hij de bekwaamste rechtsgeleerden en specialiteiten in het kerkrecht (canonisten) raadplegen. Na afloop van deze voorbereidende werkzaam heden zal hij waarschijnlijk de memoriën, waarin oplossingen worden voorgesteld, aan een congregatie zenden ter fine van prmadvies, en daarna zal hij zelf de uit spraak doen waartegen geen hooger beroep is toegelaten. »Deze gedragslijn bij de behandeling der zaak toont genoeg aan dat de Hei lige Vader het tusschen Duitschland en Spanje gerezen geschil ernstig wil oplos sen tot tevredenheid van beide partijen. De cholera blijft in Spanje steeds af nemen. Wel wordt nog gemeld, dat de ziekte te Sevilla is uitgebroken, maar door krachtige maatregelen hoopt men ze daar spoedig te bedwingen. Admiraal Miot, de opperbevelhebber in Madagascar, zal worden teruggeroepen, omdat door hein in strijd met zijne in structies de vijandelijkheden met de Ilowe's weder zijn geopend. De gemeenteraad heeft eergister (Maandag) in eene langdurige zitting de begrooting voor '1886 vastgesteld. Vooraf ging de behandeling van een voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene gratificatie van f600 aan den gemeente-architect en van f 100 aan den gemeente-opzichter. Aanleiding tot dat voorstel gaven de zeer buitengewone werkzaamheden, die van deze beide ambtenaren in 1884 en '1885 waren ge vorderd voor vernieuwing van straten en bruggen. Die werkzaamheden hadden zij tot volkomen genoegen van B. en W. verricht; wat den gemeente-architect be treft, voerden zij aan, dat diens goede voorbereiding van de uit te voeren wer ken zoowel tot de lage aanbesteding als tot de goede uitvoering had bijgedragen. Met warmte werd het voorstel verdedigd, zoowel door B. en W. als door eenige raadsleden. Bij de meerderheid bleek echter te zeer te wegen het bezwaar, dat de financieele toestand het verleenen van de gratificatiën tot het voorgestelde bedrag niet toeliet. Een ander bezwaar, dat tegen het voorstel geopperd werd, was van principiëelen aardhet stelsel namelijk van 't verleenen van gratificatiën aan gemeente-ambtenaren vond afkeu ring; verdiende de architect een zicht baar blijk van waardeering zijner ver diensten, dan moest dat bestaan in eene verhooging van bezoldiging, niet in eene toelage voor beweerde ex tra-werkzaam heden. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 10 tegen 5 stemmen verworpen, doch een voorstel om de gra tificatiën resp. op f300 en f50 te bepa len aangenomen. Later, bij de behandeling der begroo ting, kwam deze zaak nogmaals te berde. Do heer De Koningh, dje het straks ge noemde principeele bezwaar geopperd had, deed nu het voorstel om het trac- tement van den gemeente-architect met f 100 te verhoogen, Hij trok dit echter in, naar aanleiding der opmerking van den burgemeester, dat het regelmatiger was, dat voorstellen tot tractementsver- hooging van gemeente-ambtenaren van het dagelijksch bestuur uitgingen. B. en W. verklaarden zich overigens bereid, om in overweging te nemen of voor deze ambtenaren de voorgestelde verhooging billijk was. De begrooting van de dd. schutterij is vastgesteld tot een bedrag van f2096 in uitgaven, die voor f2046 door eene toe lage van het gemeentebestuur worden gedekt. De begrooting van het burgerweeshuis werd goedgekeurd. Het subsidie, dat de gemeente aan die inrichting uitkeert is op een maximum van f 1997,64'A be paald. De heer Scheltema had willen voorstellen den post voor bezoldiging van den secretaris-penningmeester ad f150 te schappen, omdat de finantiëele toe stand der gemeente het wenschelijk maakte aan de regenten in overweging te geven, of niet een hunner die be trekking om Godswil zou kunnen ver vullen; hij kwam daarvan echter terug toen de voorzitter hem er op wees, dat het voor die bezoldiging uitgetrokken bedrag steunde op een door den Raad vastgesteld reglement, zoodat een besluit tot wijziging van dat reglement diende vooraf te gaan. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur werd vastgesteld met een bedrag van f6142,33 als subsidie van de gemeente. Thans was de gemeentc-begrooting zelve aan de orde. Het debat daarover werd ingeleid mei eene opmerking van den heer Bake over het kleine bedrag, dat voor onvoorziene uitgaven was uit getrokken, ongeveer f 1500. Met het oog hierop en op de omstandigheid, dat het aanzienlijk bedrag van f9639,69 op de begrooting voorkomt als saldo van den dienst 1884 wat niet als een gewone bate, een overschot van de gewone uit gaven, is te beschouwen, maar een ge volg is van het overbrengen van enkele groote werken op den post der in 't vorige jaar gesloten leening kwam het hem ongerechtvaardigd voor, dat werd voor gesteld den hoofdelijken omslag op f36,500 uit te trekken, d. i. f3000 lager dan het vorige jaar. De verlaging kon z. i. niet van blijvenden aard zijnin het volgende jaar zou zij weder door eene verhooging moeten worden gevolgd, die dan vrij wat aanzienlijker zou zijn. Waar dit nu te voorzien was, deed men beter niet tot verlaging te besluiten. B en W. verdedigden hun voorstel; zij hadden, waar de ingezetenen dit jaar met 10 buitengewone opcenten worden gedrukt, hunnerzijds willen trachten dat te com- penseeren, door de gemeentelijke lasten te verlagen, nu dit mogelijk was gebleken. Al erkenden zij, dat fiuctuatiën in het bedrag, dat aan belastingen moet worden opgebracht, in 't algemeen niet wensche lijk waren, van de noodzakelijkheid om in het volgende jaar weder hoogere las ten te heffen, waren zij niet overtuigd integendeel zou eene niet te ruime be grooting hun een zekere steun verschaf fen bij hunne pogingen tot het voeren van eene zuinig beheer. Bij de be handeling der inkomsten deed de heer Bake een voorstel tot verhooging van een post voor den hoofdelijken omslag van f3000 dit voorstel werd aangeno- een met 8 tegen 7 stemmen. De post voor bezoldiging van ambte naren ter gemeente-secretarie is met f 400 verminderd. Van de twee vacatu ren, die daar ontstaan zijn, wil men na melijk slechts ééne vervullenvoor de andere is een volontair benoemd. De voor beide gemeenteboden voorge stelde tractementsverhooging van f 50 bleef behouden een voorstel tot schrap ping van die verhooging werd met 8 te gen 7 stemmen verworpen. Voor de aanstelling van een vijfden agent van politie 2. kl. is f 450 op de begrooting behouden, nadat de voorzitter als hoofd der politie verklaard had, dat hij in 't belang van den dienst die ver sterking van de politiemacht wenschelijk achtte. Een voorstel, tot schrapping van de voor den hoofdagent en den agent 1. kl. voorgestelde tractements-verhooging met f 50, werd met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Bij den post van f 350 als belooning der deskundigen, belast met het onder zoek naar de zuiverheid en de lichtsterkte van het gas, lokte de heer Bake de ver klaring uit, dat de uitkomsten van de door deze deskundigen ingestelde onder zoekingen alle twee maanden aan B. en W. worden overgelegd, die gaarne bereid zijn daarvan aan de leden van den raad inzage te verleenen. Bij den post voor onderhoud van het plantsoen gaf de heer Huet te kennen, dat er z. i. te veel opgaand hout in de plantsoenen was. B. en W. gaven de toe zegging, dat zij daarover een deskundige zouden raadplegen; de wethouder Croocke- wit voegde hier echter terstond reeds eene waarschuwing bij, dat men met het kappen van hoornen in het lommerrijke plantsoen zeer spaarzaam behoorde te werk te gaan. In den raad ging eene stem op, om aan het geld voor opwinden enz. van een der uurwerken, n.l. dat op het huis van bewaring liever eene nuttiger bestem ming te geven. B. en W. stelden zich echter voor het uurwerk in de bres en de post bleef behouden in de hoop, dat die zoo zal worden besteed, dat voortaan het zoogenaamd Latijr.lje een vertrouw bare tijdmeter zal zijn. Een warm debat werd bij volgno. 109 gevoerd over de inrichting van de bur geravondschool. In de zitting van 1 Sept was het voorstel, dat B. en W. hadden ingediend tof reoi ganisatie van die in richting, naar de afdeelingen verzonden. Naar aanleiding van het onderzoek in de afdeelingen hadden B. en W. hun voor stel gewijzigd de meerderheid van hun college stelde nu voor den tweejarigen cursus te behouden en alleen een paar uren meer les te laten geven in recht lijnig (bouwkundig) Reekenen. De heer Bake nam echter het oorspronkelijke voorstel van B. en W., dat was uitge werkt door de commissie van toezicht op het M. O. (uitbreiding van den cursus tot een driejarigen en vermeerdering van het onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen. zoodat in elk van die (vakken elf uren les wordt gegeven) weder op, en verdedigde het met groote warmte, als een ernstige proef om de thans kwij nende inrichting tot bloei te brengen. De meerderheid verwierp zijn voorstel echter, dat eene hoogere uitgave, bere kend naar f660 per jaar, zou gevorderd hebben. Het werd met 8 tegen 7 {stem men afgestemd.het gewijzigd voorstel van B. en W. werd daarna mede ver worpen met 9 tegen 6 stemmen. Bij den post voor het archief gaf de heer Visser den wensch te kennen, dat met de inventarisatie wat meer voort gang mocht worden gemaakt. Tegen de toelage van f 150, die de uitgever van de Amersfoortsche Courant geniet voor de plaatsing der kennisge vingen van het gemeentebestuur, werd ook ditmaal weder bezwaar gemaakt. Een voorstel van den heer Huet, om het recht tot het opnemen van deze kennis gevingen voortaan bij aanbesteding te gunnen, werd intusschen verworpen met 11 tegen 4 stemmen. De begrooling werd vastgesteld, met algemeene steramen, tot een bedrag van f 174,785,05/2 in ontvangsten ]en uitga ven. Onder de uitgaven komt de sluit post van Onvoorzien voor tot een bedrag van f 4748,98. Mededeeling werd nog gedaan, dat de heer v. d. Wall Bake om gezondheids redenen zijn ontslag heeft ingezonden als lid der commissie voor de gemeente reiniging. Op eene vraag van den heer Bake, of ook iets bekend was omtrent het tijdstip der opening van .de lijn Amersfoort Nijmegen, antwoordde de voorzitter, dat bij aanneming van de thans bij de Tweede Kamer aanhangige wetsvoor- dracht nopens de exploitatie van die lijn, hij verwachtte, dat de lijn met 1 Januari a. s. in dienst zou worden gesteld. Mocht die voordracht verworpen worden, voor dat geval heeft het dagelijksch bestuur zich reeds met den minister in contact gesteld, om te trachten, dat de indienst- stelling geen vertraging ondervinde. Van regeeringswege is thans be paald, dat de lijn AmersfoortNijmegen voor 1 Nov. voor dienstgebruik en den 15e dier maand voor definitieve opleve ring zal gereed moeten zijn. Indien de aannemers met die tijdstippen niet kun nen volstaan, zullen zjj voor iederen dag dat zij langer moeten werken f50 ver beuren. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is mr. W. R. Veder benoemd tot auditeur bij den schuttersraad der schutterij te Amersfoort. De Heer F. A. J. Fippinghegen, 2e luit. bij het Ie reg. huzaren is van Deventer naar Amersfoort gedetacheerd. Zaterdag 17 Oct. slaagde te Arnhem voor 't examen als onderwijzer L. van 't Hof, kweekeling aan de Chr. Nor maallessen te Amersfoort. De officier van gezondheid 2e kl., .1. van Gelder, vroeger alhier in garnizoen, is voor den tijd van 3 jaren bij de land macht in West-Indiè gedetacheerd. Bij de j.l. Maandag door Burge meester en Wethouders gehouden aanbe steding van het onderhoud der uurwer ken op de LieveViouwetoren en het Kantonnaal huis van bewaring, over 1886 tot einde 1888, werd ingeschreven: Voor beide uurwerken te zamen J. Horst f 155.G. van Doornik f 185.—, Ph. Smit f 187.—, H. W. Stol, f 315.A. F. Addicks f 370. Voor het eerste uurwerk Ph. Smit f 138.—, H. W. Stol f290.—, A. F. Addicks f320.—. Voor het tweede uurwerk: II. W. Stol f25.Ph. Smit f49. A. F. Addicks f 60. Uithoofde van het groote verschil der bedragen is de gunning voorloopig aan gehouden. De nieuw gedecoreerde zaal der sociëteit vAmicitia" zal a.s. Donderdag avond feestelijk worden ingewijd. Bij voldoende deelneming zal door de heeren Dr. J. Campert, Dr. H. F. Jonkman, G. C. Hoogewerff en J. Ra- dersma, den eersten Zaterdag in Novem ber eene cursus ter opleiding voor het hoofdonderwijzersexamen worden ge opend. Vrijdag 23 Oct. zal de godsdienstoefe ning in de Vrije Ger. Gemeente, des avonds ten 6 ure, geleid worden door Ds. de Vries uit Staphorst. Door het Locale Comité der Unie eene school met den Bijbel is tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering der Unie, op Donderdag 22 October te Utrecht in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te houden, benoemd de heer B. E. Mater alhier. Tot secretaris van den Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is be noemd de heer H. P. van Haselen. Door de commissie tot het aan- koopen van inlandsche paarden onder voorzitterschap van onzen stadgenoot den luit.-kolonel Doorman worden opnieuw pogingen tot aankoop van zoodanige paarden aangewend op de navolgende paardenmarkten: te Brummen, Steen deren, Hoog Keppel, Twello en te Olst, allen in den loop dezer maand te houden. Bij het Concours Hippique jl. Za terdag te Amsterdam gehouden, had de luit. Peters van het 1 Reg. Huzaren, alhier in garnizoen, die deelnam aan het concours in het jachtrijden, het ongeluk van het paard te vallen, zonder evenwel noemenswaard letsel te bekomen. SlOde STAATS-liOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Vierde week. Trekking van 17 Oct. (Laatste 100 nummers.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. No. 498 en 19731. Zonder prijs zijn uitgetrokken No. 265, 442, 468, 5697, 9377, 9391, 14320 en 19636. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de eerste helft der maand Augustus 1885. 1. M. Bakker, Amsterdam. 2. Mevr. de Ruiter Melbach, D 3. A. van Engelen, Deventer. 4. Dr. Littel, Haarlem. 5. Mevr. J. Wielgel, Kuilenburg. Van het Hulpk. Soesterberg. 6. J. Werver, Amersfoort. Briefkaart. 1. Th. Henderjks, Utrecht. Verzonden geweest naar E n g e 1 a n d. 1. Annie Rowe, Liverpool. Fr a n k r ij k. 1. Mej. M. Hepner, Paris. Utrecht. Sedert eenigen tijd liep het gerucht, dat zekere Mevrouw T. alhier woonachtig een harer kinderen, een aan vallig meisje van 5 jaren, voortdurend zoodanig mishandelde, dat de sporen der ondergane mishandelingen meermalen bij de kleine waren waartenemen. Een en ander schijnt ook ter oore der Justitie te zijn gekomen, althans dezer dagen werd te dier zaken tegen genoemde Mevrouw eene vervolging ingesteld. In de Vissersteeg alhier viel een 14-jarig meisje uit een zolderraam en werd daardoor zoo ernstig gekwetst, dat zij onmiddelijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen en men voor het behoud van haar leven vreest. De persoon van E. J. Roodenburg- ter die reeds meermalen met de Justitie in aanraking kwam, zich in den afgeloo- pen maand te dezer stede aan bedriege- lijke oplichting schuldig maakte en kort daarna te Zwammerdam, waar hij zich onder een adelijke naam schuil hield werd aangehouden, werd heden te dier zake door de Rechtbank alhier tot 1 jaar celstraf veroordeeldhet O. M. had 5 jaren gevangenisstraf tegen hem geeischt. Nijkerk. Als een bewijs, dat er thans overvloed van onderwijzers is, dient, dat voor de betrekking van onderwijzer al hier aan de 2e openbare school op een tractement van f500, zich niet minder dan 20 sollicitanten hebben aangemeld. Abkoude. Maandag reed alhier een rijtuig uit Amsterdam tegen een steenen paal, hetgeen ten gevolge had dat het onbruikbaar werd en de personen die er in zaten, op vrij onzachte wijze met den grond in aanraking kwamen. Zij kregen evenwel geen ernstig letsel. Een geluk is het, dat het paard nogal mak was. Maarn, (prov. Utrecht.) Voor de be trekking van gemeente-Veldwachter en bode, jaarwedde f 260, hebben zich pl. m. 30 solicitanten aangemeld. Sckerpenzcel. Gisteren had alhier een treurig ongeluk plaats. Evert Osnabrugge, daglooner, kwam met een boerenwagen, bespannen met twee paarden, van den heer E. Schim mel te Scherpenzeel, van het land rijden, de paarden gingen op hol en kwamen zonder voerman door een gedeelte van het dorp, waar verscheidene kinderen liepen te spelen, gelukkig zonder er éen te overrijden. Bij een kromming in den weg vielen de paarden tegen den grond en kwamen er goed af, doch Evert werd op den weg gevonden in bewus- teloozen toestand, bloedende aan het hoofd, hij weid op een meubelwagen naar zijn woning gebracht, waar hij spoedig na het verbinden der hoofdwon den, steeds in bewusleloozen toestand, is overleden. Den overledenen was een zeer oppassend man en laat eene weduwe na met zeven kleine kinderen. Eene ontvoering. Maandag had -in de grensgemeende Selzaete (in Staats-Vlaan- deren) iets geruchtmakends plaats iets dat, zoo het ons daarvan door een ver trouwbaar persoon gegeven verhaal de volle waarheid blijkt te bevatten, ons doet denken aan den handel in blanke slavinnen of aan de onthullingen der »Pall Mali". Ziehier het verhaal, dat op dit oogen- blik als een loopend vuurtje van mond tot mond gaat en niet weinig de ge moederen, maar nog veel meer de tongen in beweging brengt Een meisje van 16 a 17 jaar werd door een heer aangesproken en gevraagd, of zij niet graag wilde gaan dienen. Op haar bevestigend antwoord zeide hij, een goeden dienst voor haar te weten, maar zij moest dan oogenblikkelijk met hem medegaan. Daarop gingen ze samen naar haar moeder, wie hij mededeelde, dat hij tusschen Sas van Gent en Wesdorpje (Holland) een hoeve"gepacht had en da delijk een dienstmeid aldaar noodig had. Na eenig praten kwam het tot een accoord het meisje zou op staanden voet medegaan. Haastig werden er wat klee- ren ingepakt, en een halfuurtje daarna waren heer en meisje reeds vertrokken. Na alles overdacht en overwogen te hebben, na steeds meer en meer door buren en anderen ongerust gemaakt te zijn, wilde men het meisje achterhalen, doch alles is tot heden vruchteloos ge bleven. Van een verpachte hoeve is in de genoemde gemeente niets bekend, waaruit zonneklaar blijkt dat men aan een bru tale ontvoering heeft te denken. Rijks- en gemeente-policie, zoowel van Holland als van België, zijn verwittigd en doen reeds ijverig onderzoek. Men wacht met spanning de afloop van 't onderzoek af. Doch nadere berichten ont breken op dit oogenblik nog. TWEEDE KAMER. 's HA GE. De adressen der Nederl. vrouwen om den handel in blanke slavin nen tegen te gaan en van het anti- prostitutie-verbond zijn ter griffie gede poneerd, na de verklaringen der regee ring, dat onderhandelingen met de vreem de Staten aanhangig zijn. Bij het voortgezet debat over de straf vordering is het amendement- Van Gen nep om huiszoeking te beperken ver worpen met 45 tegen 7 stemmen. Er werd uitvoerig gedebatteerd over de ambtshalve toevoeging van raadslieden aan beklaagden. Beslist is, dat ambts halve toevoeging alleen geschieden zal, in geval van preventieve hechtenis van beklaagde. MARKTBERICHT. Nijkerk, 19 Oct. Tarwe f 6,60 a f 7,00. Boekweit f 6,00 a 6.50. Garst f 6,00 a 6,50. Haver f4,20 a 4,80. Duivenboonen f 7,00 h 7,40. Rogge f5,70 h 6,00. Boter fl.30 tot f 1,40. Eieren 4'/P2 a 6 cent. Schrammen 8 stuks f 12 a 16. Biggen 72 stuks f 4 a 7. Runderen 206 stuks f 40 a 190. Scha pen 38 stuks f8 a 18. AdvertentiiJn, ÉÉNMAAL plaat- slug tegen SO Cents en DRIE MAAL plaatsing 40 Cents. De Heer en Mevrouw TROMP VAN HOLST betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij de geboorte hunner zonen. Amersfoort, 20 October 1885. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij de likwidatie zijner zaken heeft opgedragen aan de heeren P. A. J. BLOM en H. C. v. DAM d te Amersfoort en" l5. F. OSIECK te Amsterdam, en verzoekt ieder die iets van hem te vorderen heeft of aan hem verschuldigd is, daarvan opgave of betaling te doen aan een der ge noemde heeren. Amersfoort, 19 Oct. '85.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2