Advertentiën. Gemengd Nieuws. Ofücieële Publicatie. ARBEIDSBEURS. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Spaarbank. Hulpbank te Amersfoort. Aanbiedingen. Aanvragen. J. SCHIMMEL. De bouwvereeniging «Vooruit" heeft sedert haar bestaan zeer ten gerieve van den gezeten werkman hare plannen steeds uitgevoerd. Geen wonder, dat Z. M. de Koning wel het beschermheerschap over die vereeniging heeft willen aanvaarden. De Midd. Cl. wijst er op, dat onder degenen, die dezen winter weder onder sleuning zullen noodig hebben, velen zijn die, hoe moeielijk 't hun ook valt rond te komen, toch opzien tegen het kosteloos ontvangen van bedeeling in den vorm van levensmiddelen en brandstoffen. Zij geeft daarom in overweging voor dezul ken de levensbehoeften voor zeer mati gen prijs beschikbaar te stellen, vooral in kleinere plaatsen waar geen volks- gaai Keukens bestaan. «Al wat men be taalt," zegt de M. Ct.. met hoe weinig ook, heeft meer waarde dan hetgeen men (om niet) krijgt, en het behoeft niemand tegen de borst te stuiten, wan neer hij naar zijn vermogen bijdraagt om in zijne dagelijksche behoeften te voorzien." Dat denkbeeld zal vermoedelijk in Mid delburg worden in toepassing gebracht door op drie dagen in de week, en wel op andere dan die der kostelooze bedee ling, soep of andere spijs voor geld be schikbaar te stellen. Dit denkbeeld verdient zeker ook el ders te worden toegepast. In «Eensgezindheid" had gisteren, onder het voorzitterschap van den bur gemeester van Baarn, jhr. De Beaufort, een vergadering plaats van belangheb benden bij de oprichting van eene Koud- watergeneesinrichting te Baarn. De Voorzitter deelde mede, dat door de gunstiger gelegenheid tot aankoop van gronden en vereenvoudiging van het bouwplan f 100.000 voldoende zullen zijn tot oprichting van bovengenoemde in richting. liet plan bestaat om op den weg naar Hilversum een hotel en daaraan verbon den badinrichting te bouwen. Tot geneesheer-directeur werd aange steld dr. H. Ph. Baudet. De aanwezigen, waarvan verscheidene voor een of meer nandcelen inschreven in de op te richten naamlooze vennootschap met een kapitaal van 1 150.000, machtigden het comité zoodra er voor een bedrag van f 100.000 geteekend zal zijn, de naamlooze ven nootschap op te richten. Het bleek bij het einde der vergadering, dat reeds voor f34.000 was deelgenomen. Gisterenmiddag is aan de Zoutkeet te 's-llage een zandschipper in zijn schuit dood gevonden. Een vrouw die hem des ochtends naar beneden had zien gaan en het luik dichtmaken, waarschuwde toen zij hem den geheelen dag niet had zien boven komen, haar buren. Men stelde een onderzoek in en vond slechts het lijk van den man, die waarschijnlijk ge stikt is. De nieuwe conferentie der afgevaar digden van de groote mogendheden, tot regeling van den toestand op het Bal kan schiereiland zal waarschijnlijk den 26en dezer bijeenkomen. Ook Frankrijk werd door de Porte uitgenoodigd aan deze conferentie deel te nemen. In tegen stelling met vroegere geruststellende be lichten wordt nu weder gemeld, dat Servié en Bulgarije hunne oorlogstoebe reidselen voortzetten en dus toch met elkaar willen gaan plukharen, naar 't schijnt. Ook Griekenland wapent zich tegen een ongenoemden vijand, die even wel niemand anders dan Turkije zijn kan. De geestdrift in Griekenland neemt nog steeds toe; van alle kanten wordt op oorlog aangedrongen. Ook de regee ring schijnt daartoe geneigd; door den minister van oorlog werd althans tot de manschappen uit Sparta een krijgs zuchtige toespraak gehouden. Twee Engelsche stoombooten zijn naar Mandalajr vertrokken, met het ultimatum der Engelsch-Indische regeering en te vens bestemd om de aldaar wonende Europeanen, 200 in getal, in veiligheid te brengen. Indien koning Theebau zich onderwerpt zal hij zich bezwaarlijk tegen prins Mengwoen, wiens ontsnapping uit Pondichery thans zeker is, kunnen staande houden. Laatslgenoemde is in Opper- Dirmali en stookt met alle kracht het vuur van den opstand aan. De Brunswijksche Landdag heeft met algemeene stemmen prins Albrecht van Pruisen, zoon van wijlen prinses Marianne der Nederlanden, tot regent van het Hertogdom benoemd. Eene commissie uit den Landdag heeft zich naar Kamenz begeven, alwaar prins Albert haar zal ontvangen. Na haren terugkeer zal de commissie verslag van hare zending uit brengen aan den Landdag die zijne zit tingen tot zoolang heeft geschorst. Woensdag weid te Kopenhagen een moordaanslag gepleegd op den bij allen gehaten minister-president Estrup, door een 19-jarig letterzetter, Julius Rasmus sen genaamd. Hij sprak den minister president voor diens woning aan en loste twee schoten op hem, die evenwel geen van beiden doel troffen. Estrup greep hem aan en stelde hem in handen der politie, waarna hij zich kalm naar een diner begaf, waartoe hij was uitgenoo digd. De Russische keizerlijke familie is we der behouden te Gatchina aangekomen. Het. appèl door Louis Riel, den leider der Mestiezen bij den jongsten opstand, ingesteld tegen het vonnis waarbij hij tot den doodstraf werd veroordeeld, is door de Privy Council te Londen ver worpen. Hem blijft nu nog slechts over gratie te verzoeken. De beslissing van den gemeenteraad in zake de burgeravondschool is in het Woensdag opgenomen verslag gedeeltelijk onjuist vermeld. Na verwerping van het voorstel tot volledige invoering van de door de commissie van toezicht ontwor pen reorganisatie, werd mede verworpen een voorstel om de bestaande organisatie onveranderd te behouden. Het voorstel van Burg. en Weth. om, met behoud van den tegenwoordigen cursus van twee jaren, het onderwijs in rechtlijnig teeke nen, toegepast op bouw- en werktuig kunde, met eenige uren te verminderen werd daarna aangenomen. Naar aanleiding van den door den Heer G. M. Snel te Delft aangebonden strijd tegen winkelvereenigingen, in ver band met de artikelen daaromtrent in het vakblad de Kruidenier, Nos 13, 14 en 15, uitgave Wed. P. M. Feenstra. Bolsward, zal te Delft in de Sociëteit «Eensgezindheid" eene vergadeiing van Handelaars en Winkeliers plaats hebben ten einde te geraken tot de oprichting van een algemeen Handelaarsbond. Van verschillende plaatsen is reeds medewerking toegezegd. Onze vroegere stadgenoot de heer W. Zwier is benoemd tot Onderwijzer in het handteeken aan een der scholen voor L. O. te Amsterdam. Utrecht. Tegen den graan-'en 'meel handelaar A. v. d. VV Jr. alhier, thans voortvluchtig, is eene vervolging inge steld wegens valschheid in geschrifte. Heden morgen heeft alhier een reeds bejaarde man die veel misbruik van ster ken drank maakte, zich, vermoedelijk in een vlaag van krankzinnigheid, door op hanging van het leven beroofd. Raarn. Dinsdag 27 October a. s. zal door de Rederijkerskamer „Bernard ter Haar" alhier hare zesde openbare vergadering worden gehouden. Opgevoerd zullen worden Dom en Geleerd, Één moet er trouwen en Jocrisse de Vonde ling. Deze uitvoering zal worden opge luisterd door de muziek van eenige leden van Sonneman's Kapel uit Amsterdam. Na afloop bal. Hoogland. De Raad dezer gemeente heeft op voorstel van het Dagelijksch Bestuur besloten het gemeente-huis te vergrooten. Reeds bij vele voorkomende gelegenheden bleek het voor zijne be stemming te klein te zijn. De aanbeste ding zal nog dit jaar plaats hebben, ter wijl de kosten door het batig saldo dei gemeente-kas kunnen gedekt worden. Iirenkclen. 21 Oct. Bij het kantoor een persoon die daar wezen moetwaar is de Rijksontvanger? Antwoord (in de kroeg)hier is hij «Kom ga dan maar mee naar boven." Ziedaar de toepassing van de drankwet te Breukelen 1 Nieuwcrsluis. Bij de Pupillenschool alhier zijn wederom 50 knapen als pupil aangenomen. Twee werden lichamelijk ongeschikt bevonden voor den militairen dienst, twee hadden te kennen gegeven niet meer tot plaatsing genegen te zijn en twee andere hebben aan de oproeping niet voldaan. Ter vervulling van de zes vacatures zijn bereids de ouders of voog den van andere knapen aangeschreven. Anieroiigen, 21 Oct. Om een einde te maken aan de verwoestingen, die door het wild onder deze gemeente aan den landbouw worden aangericht, stelde de heer N. Ten Broek ter jongste Raads vergadering voor, aan de Tweede Kamer wijziging of intrekking van de jachtwet te vragen. Dit voorstel werd verworpen. Nu zal men de eigenaren van de jachtrechten verzoeken, door drijfjachten het overtol lige wild op te ruimen. Veeucudaal. 20 Oct. Zondagmiddag 22 November a. s. hoopt Ds. A. J. Loois van Aalsmeer, alhier zijn intreerede te houden, na des morgens te zijn bevestigd door zijnen vader, den heer J. M. Loois, emer. pred. te Utrecht, die in 1847 alhier als predikant werkzaam was. In het midden der maand Aug. j.l. werd bij A. van Ginkel alhier een diefstal gepleegd. Aan P. Schoemaker, gemeente-veldwachter, mocht het geluk ken een baaien rok, tot het gestolene behoorende, bij de wed. Janssen in be slag te nemen en daardoor de diefegge in eene rondzwervende vrouw, Janna van den Berg genaamd, op het spoor te komen. Genoemde koopvrouw, die gewoonlijk een groot gedeelte van de provincie Utrecht en de Betuwe met zekeren Jansen bereist, is thans,"na twee maanden, bij Driebergen gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Renswoude, 30 Oct. Alhier is eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt een kapitaal te vormen tot oprich ting eener clir. school. Contribuanten van 5 cents 's weeks zijn stemgerechtigde leden, die van 2'/i cent niet stemgerech tigd. Voorshands komt hier dus geen clir. school. Wagcnlngcn. Maandag avond had in de Havenstraat alhier een huiselijk tooneeltje plaats dat veler aandacht trok. Zekere A. O., die in niet te beste harmonie niet zijn vrouw moet leven, was met H. uitgegaan om te onderhandelen over den verkoop van zijn inboedel. Inmiddels moet de vrouw ook den inboedel hebben verkochtalthans vóèr O. terugkeerde was al het huisraad, dank zij de welwil lende hulp van de vele huren, reeds uit het huis verwijderd. Toen O. terugkeerde vond hij zijn buis ledig en een talrijke menigte voor zijne woning. Dat de aldaar aanwezigen niet zeer vriendelijk tegen hem waren is te begrijpen. Toen O. ver volgens een degenstok trok om op de menigte in te gaan, werd hem dit door de politie belet, die zeer zeker van het. voogevallene wel procesverbaal zal heb ben opgemaakt. Naar wij vernemen, is bij Kon. be sluit, benoemd tot directeur der Rijks landbouwschool de heer L. Broekema, leeraar in landbouwkunde aan genoemde inrichting. Een slechte vangst. Op den Loosduin- schen weg, te 's-Hage, en wel in de laan die naar de gasfabriek leidt, werd Woens dagavond omstreeks 9 uur een jeugdig winkelbediende door een als werkman gekleed persoon aangerand, op den grond geworpen en van zijn portemonnaie, slechts fl inhoudende, beroofd. BROODDnONKEN militairen. Er is al zoo vaak op gewezen, dat de militairen bui ten diensttijd hunne wapenen niet moes ten dragen, dat het tijd wordt er nader op aan te dringen. Nu hebben een aan tal korporaals en soldaten Maandagavond te Zwolle eerst in de stad eenige burgers mishandeld eti daarna buiten de stad een kastelein en diens knecht met hunne sabels zwaar verwond. Nu in het buitenland. De persoon B. Haitsema Enuma heeft in ons land vrij wat tegenwerking "an de politie ondervonden, wanneer hij advertenties in de courant plaatste om een huishoud ster te bekomen. Nu beproeft hij zijn geluk in het buitenland. En naar .het schijnt met goed gevolg. In ongeveer 20 Duitsche bladen plaatste hij een adver tentie, aanvangende met: Lohn 475 Mark. Reeds ontving hij meer dan 200 brieven, met en zonder portret, daarop. De politie heeft echter de vrijheid genomen ze in beslag te nemen, zelfs in tegenwoordig heid van den belanghebbende. Een moedig troepje. Een bleekersknecht te Warnsveld, hoorde Zondagavond om streeks 10 uur eenig rumoer boven zijne bedsteè. Dadelijk kreeg hij het vermoe den, dat een kwaadwillig persoon aldaar bezig was den boel te onderzoeken en hetgeen van zijne gading was meè te nemen. Hij achtte bet raadzaam, niet wetende wie daar wel boven kon zijn, de hulp van een paar buren in te roe pen. Dezen nu kwamen met hem overeen den veldwachter te halen, ten einde de zaak dadelijk tot haar recht te brengen. Een der heldhaftigen kwam op de goede gedachte, in afwachting der poli tie, de deuren der woning goed af te sluiten, ten einde den ongenooden gast het vluchten te beletten. Na omstreeks een half uur te hebben gezocht, vond men eindelijk den veldwachter, die zich onmiddellijk naar de woning van den bleekersknecht begaf, waar inmiddels een twaalftal personen waren bijeenge komen, waarvan zelfs een gewapend met een geweer. Wee dus den brutalen indringer, die daar zijn nachtverblijf hield I Met behulp van een lantaarn ging men nu de woning, zolder en schuur onderzoeken, totdat eindelijk uit eene kist de nachtrustverstoorder ontsnapte. Het was eene kat I Zeer hardvochtig. Een persoon te 's-Hage had zijn moeder in het bestede- lingenhuis aldaar en las op eens in de courant, dat ze overleden was. Men be grijpt dat de man hevig ontstelde, temeer wijl hij niet eens wist, dat ze ziek was. Zijn broèr vervoegde zich verleden Dins dagmorgen aan het gesticht om zijne moeder nog eens te zien, maar 't werd hem geweigerd, rnet opgave van de re den; sliet lijk is reeds gekist en wordt met een uurtje begraven." De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Brengen den ingezetenen in herinne ring de navolgende bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet van den 29. Maart 1833 (Staatsblad no. 4), houdende de BELASTING OP HET PERSONEEL gewijzigd bij de wet van den 9 April 1869, (Staatsblad no. 59) Die na den 15. Mei een perceel in ge bruik neemt, is voor dit perceel de be lasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, veischuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijnen dienst achtertelaten, wordt ontheffing veileend van zijn aan slag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen be wijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijks tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belas tingplichtige daarna, doch in den loop van dalzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in ge bruik neemt. Bij overlijden van den belastingplich tige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplichtingen. Het ingebruikstellen van dienst- of werkboden en paarden, of van die welke, aanvankelijk gebezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden, overgaan tot belastbaar of hooger belastbaar ge bruik, wordt met aanschaffing gelijkge steld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. Amersfoort, den 22. October 1885. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 17 Oct. Jokaunes Cornelis, z. van Cornelis Hoefsloot en Aartje Brandseu. 18 Oct. Gerardi, d. van Jan van Pluuren en Maria Hommers. Ilendrika Johanna, d. van Bernardus van Goor en Johanna Hendrika Boersseu. Heudrikus, z. van Jacobus van Wageningeu en Wilhelmina van Someren. 19 Oct' Woutera, d. van Gcr- rard Wassiuk en Antje Wisser. Adriaan, z. van Arie Tennis Addicks en Liukie Ilausum. 20 Oct. Willem Frederik, z. van Christina, d. van Gerardus Smiuk en Stijntje Groenestein. Ondertrouwd: 21 Oct. Wijnand Wolff en Anna Rosalie Herschel. Gehuwd: 21 Oet. Gerhardes Matheus Maten en Barbara Wilhelmina van Veen. Hubrecht Johannes Freinouiv en Everarda Buisman. Antonius Brouwer en Francina Zonneveld. Adrianus Snijders en Johanna Kraan. 22 Oct. Cornelis Wilhelmus Leonardus Rcmaolus Aarts en Maria Diin- phna van Brakel. Overleden: 18 Oct. Carel Heudrikus van den Uithoorn, 35 j., echtg. van Aleida van Esveld. 21 Oct. Arnoldus van der Geld, 2 m. Hoogland. Geboren: 17 Oct. Gijsberta Geertruida, d. van Wouter van de Burgwal en Aaltje van Kleinwee. Overleden: 17 Oct. Jan Voskuilen, oud 58 j., echtgenoot van Dina van der Veen. Leasden. Gehuwd: 22 Oct.. Aric van Nieuwon- huizen, weduwnaar van Wijntje Verstoeg en Gerritje van Dijkhuizen. Tennis de Kruijff, weduwnaar van Jannetje Jansen en Maria Knevel. Stouteuburg. Overleden: 20 Oct. Maria van Nummer dor, oud 70 j., cchtgenoote van Mor Sand- brink en weduwe van Willem Walet. Gehuw»: 22 Oct. Jan van Eijden, wedr. van Willemijntje Sandbrink en Gerritje van Beek. Soest. Geboren 6 October, Maria, dochter van Jan Willem Pas en van Gerritje de Bruin. 8 Oct. Wilhelmina, dochter van Danicl van Wilsum en van Cornelia van Veldhuijsen. 9 Oct. Evert, zoon van Johannes Wester- veld en van Adriana Roeten. 10 Oct. Wouter, zoon van Willem Zieltjes en van Helena Beruardusseu. 11 Oct. Cornelia, dochter van Joseph Wiss en van Evertje Lagerweij. 13 Oct. Gerritje dochter van Goosen Roeten en van Mathilda Hilhorst. Engelina Johanna en Catharina Maria, doch ters van Hermanus van Schadewijk en van Geertruida Wijntjes. 14 Oct. Hendrika, dochter van Hendrik Wessemijer en van Gerarda van Breukelen. 21 Oct. Jacobus Johannes Dirk, zoon van Dirk van den Berg en van Maria Loliuis. Sophia, dochter van Gijsbert Veldhuizen en van Heintje van den Essenburg. 23 Oct. Johan Antonius zoon van Willem van de Hoven en van Wil helmina Hartman. Ondertrouwd 9 Oct. Cornelis Hilhorst en Catharina van Schalkwijk. Gehuwd: 17 Oct. Nicolaas Wijnkoff met Johanna de Groen beide van Soest. Kornelis Johannes Bloks van Zwolle met Engelina Berendinn van der Ycort van Soest. Overleden 5 Oct. Johanna Heijers ge huwd met Jan Tammer oud 47 jaar. 6 Oct. Johannes Masteling gehuwd met Gerarda Kuijer oud 57 jaar. Anna Maria Ebbenhorst oud 9 jaar. Niesje van Her waarden oud 5 jaar. - 10 Oct. Risje van Kooten oud 85 jaar. 16 Oct Martinus van der Heijden, 67 jaar. 22, Oct. Aaltje Hilhorst oud 6 jaar. Woudenberg. Geboren: 17 Oct. Tonia en Hendrik, d. en z. van Arie Berendse en Januigje de Grecf. Gehuwd: 17 Oct. Johannes Bernardus van Nieuwenhuizen, 29 j., en Susanna Meerbeek, 23 j. MARKTBERIC IITEN. Amersfoort, 23 Oct. Tarwe (niet aangevoerd). Rogge f5,30 a f5,60. Boekweit f6,30 a f 6,80. Appelen f 1.95 a f 3.10. Peren f 2.00 a f 4.50. Aai d- appelen f 1,30 a f 1,70, per hectoliter. Uoendereieren f 6, a f 6,50 per 100 stuks. Boter f 1,40 a f 1,50 per Kilo. Kaas f 0,a 0,per 0 kilo. Biggen f5.00 a f8.25; schrammen f9,af 13.75 per stuk. Barneveld, 22 Oct. Rogge f5,25 a f6,00. Boekweit f6,00 a f7,Boter fl,25 a f 1,40 per kilo. Eieren f 5,00 a f 6.00 de 100 stuks.Aardappelen f2,00 a f3,00 per hectoliter. Biggen f5.00 a f 8,00. Amsterdam, 22 Oct. Tarwe op levering f l,lager, Maart f226. Noteering van de Commissie voorden Graanhandel. Rogge op levering weinig veranderd, October f 135,134. Maart f 144. Noteering van Menne T/iole. Kool zaad zonder handel. Petroleum kalm, loco f9V« E. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 26 OCT. e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 121 ure. A. J. BOS, Secretaris. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 26. OCT. aanstaande, 's namiddags van iulftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Advertcutiën, ÉÉNMAAL, plant, sing tegen 20 Cents en IIRIE. MAAL plaatsing 40 Ceuts. Zondag, 1 November a.s. hopen onze geliefde ouders en hunne Vijf-en-twintig-jarige Echlvereeniging te herdenken. Uit aller naam, Amersfoort, 24 October '85. (Groote Koppel,) Receptie 1 Nov. van 2—4 uur des namiddags. Ondertrouwd: WIJNAND WOLFF, van Nijmegen, en ANNA ROSALIE HERSCHEL. Amersfoort, 21 October 1885. Voor de bewijzen van belangstel ling ondervonden, ter gelegenheid van de geboorte onzer dochter, zeggen wij onzen dank, J. BUSQUET. A. C. BUSQUET—Muller. Amersfoort, 24 Oct. 1885.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2