Advertentiën. SECRETARIE. G. HESLINGA D\ Gemengd Nieuws. Ofücieële Publicatiën. Ambtenaar ter peente-secretarie, VRIJE KAMER EN KOST, Brood-, Koet, Platte Beschuit en Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. GRONINGER Het proces tegen den heer Stead, hoofdredacteur van de Pall Mall Gazette Booth, officier bij het Leger des Heils en twee andere personen, betrokken bij de ontvoering van Elise Armstrong, onder de bekende omstandigheden, is in hoofd zaak afgeloopen. De jury sprak het ischul- dig" uit tegen Stead en vrouw Jarrett doch verklaarde Booth en Jaques niet schuldig. De rechter zal echter het vonnis eerst uitspreken na het verdict der jury over nog een punt van aan klacht, namelijk de quaestie van onzede lijkheid. Gladstone is naar Schotland vertrokken, alwaar hij drie redevoeringen zal houden. Te Chester bood eene deputatie der liberalen hem een adres aan. In antwoord daarop deelde hij hen mede, dat hij niet naar Schotland ging om zijn eigen ver kiezing te verzekeren, maar enkel en alleen om de eenheid onder de liberalen te bevorderen. De nieuwbenoemde Turksche commis saris in Egypte, Moektar-paeha, zal zoo spoedig mogelijk naar Cairo vertrekken, ten einde gezamentlijk met den heer Wolff het hervormingswerk aantevangen. De Arabieren schijnen een veldtocht tegen Egypte in den zin te hebbenzij komen nl. in grooten getale te Aboe Hamed en Khartoem bij elkaar. Hunne levensmiddelen voeren zij, naar het voor beeld der Engelschen, in booten mee; 10.000 man zijn reeds tot op korte afstand van Akashed genaderd. Nu wordt weder uit Massowah bericht, dat Osman Digna, de legeraanvoerder van den Mahdi, niet in den slag van Kiefit gedood werd, maar nog leeft. Evenals de meeste bladen, berichten wij, dat hij ge sneuveld was. Het zal zeer moeielijk zijn uit te maken wat in dezen waarheid is, daar de verschillende en meest tegen strijdige berichten, indertijd omtrent Gordon en den Mahdi ontvangen, ons nog versch in 't geheugen liggen. Bij een feestmaal, dezer dagen den Deenschen minister-president Estrupp te Kopenhagen aangeboden door de leden der rechterzijde en waarbij alle leden van het Kabinet tegenwoordig waren, verklaarde de heer Estrupp, dat het ministerie, evenals de rechterzijde, de handhaving wil van het constitutioneele koningschapieen vrije Koning over een vrij volk." Hij voegde er bij de hoop te koesteren dat aan het tegenwoordig conflict binnenkort een einde zou komen, en men tot een verstandhouding zou ge raken over de groote quaestiën van het tegenwoordig wetgevend tydvak. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Aug. '85. 1. Mej. v. d. Pol Amersfoort. 2. Mej. J. de Haan, Amsterdam. 3. N. Heiligers, Geldermalsem. 4. R. Vet, Utrecht. 5. Van Neck, Vlissingen. Van het Hulpk. Woudenberg. 6. II. Nieuwenburg, Soesterberg. Verzonden geweest naar Duitschland. 1. Mevr. M. V. Ewijck. Tot beëedigd klerk ten kantore van de bewaring der hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen alhier, is benoemd de heer J. ICerkholf. 16 personen, waaronder 4 dames, nemen deel aan den cursus voor de hoofd- acte. De lessen, j.l. Zaterdag aangevan gen, worden gegeven in de Hoogere Burgerschool. Zij, die nog aan dezen cursus willen deelnemen, vervoegen zich bij den heer Itadersma, alhier. De predikant bij de Luthersche gemeente alhier, Ds. A. J. Helper Ses- brugger, komt voor op het drietal te Leiden. alles »kon zij niet langer uithouden" en in aanmerking nemende, dat er reeds ruim drie weken na Maggie's huwelijk verloopen waren, kwam zij spoediger tot het besluit om de jonggehuwden tot lerugkeeren aan te moedigen. Als gunst en wensch had zij haar ver langen geuit, dat Oswald en Maggie bij haar zouden blijven wonen, maar dat scheen niet met Oswalds voornemens of bedoelingen te strooken, ten minste hij bracht haar dat denkbeeld met zachte woorden uit het hoofd, doch beloofde het huis te koopen, dat juist naast het hare door plotseling overlijden van den be woner beschikbaar was en geheel ge meubileerd te koop werd aangeboden. Oswald had deze zaak geheel met Maggie's goedvinden afgemaakt, en wer kelijk waren huis en omgeving niets te eenvoudig voor een gravin von Altenberg. Op elke verdieping was een deur gemaakt, die naar de vertrekken van mevrouw van Veldheim leidde; zoodoende was scheiding en vereeniging der huiégenooten een ge makkelijke taak. De Octoberzon bescheen met haar be- driegelijke, heldere stralen de residentie en haar talrijke wandelaars, die heden, door het lachend gelaat der dagvorstin verleid, zich op het pad hadden begeven. De heer M. J. Kollewijn heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor de geschiedenis M. O. Zondag a. s. zal de Godsdienst oefening in de Vrije Ger. Gem. des voormiddags om half tien en des namid dags om vijf ure, geleid worden door den Heer Werner uit Amsterdam. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 7 Nov. in het Valkje." Notaris: de heer Mr. J. M. RICHELLE. 1. Een Burgerwoning met schuur in de St. Andriesstraat f1150. 2. Twee Woningen onder één dak aan het St. Janskerkhof opgeh. Utrecht, Gisterenavond ontdekten eenige bewoners van de A. B. G. straat alhier, brand op de kamer van eene aldaar wonende 70 jarige vrouw. Na dat men zich door het verbrijzelen van een paar glasruiten, den toegang tot die woning had verschaft, vond men de be woonster op eene stoel zitten, met het hoofd voorover op eene tafel geleund, terwijl beenen en onderlijf met vreeselijke brandwonden waren bedekt. Onmiddelijk per brancard naar het ziekenhuis alhier overgebracht, is zij echter reeds heden morgen onder de hevigste pijnen be zweken. Men vermoedt dat de ongeluk kige, die nog al eens misbruik van ster ken drank maakte, en om zich te ver warmen eene stoof met vuur had ge bruikt, in slaap is geraakt en dat alstoen hare kleederen met het vuur in aanra king zijn gekomen, znnder dat zulks, of wellicht te laat, door haar is bemerkt geworden. In den nacht van Zondag op Maan dag jl. geraakte de Veld-Artillerist B., op weg naar de kazerne, op den Leidschen weg tegenover de veestallen alhier in de Leidsche vaart, waaruit hij weinige oogenblikken later levenloos werd opge haald en naar het Militair Hospitaal overgebracht. Reeds bij herhaling had een koop man in fruit alhier, wanneer hij des morgens in zijnen kelder kwam, waai in eene groote hoeveelheid appelen geborgen waren, de treurige ontdekking gedaan, dat hij terdege werd bestolen, zonder dat het hem mocht gelukken de daders te snappen, waarom hij dan ook ten slotte besloot er de Politie mede in ken nis te stellen, waarvan het gevolg was, dat reeds denzelfden avond een drietal knapen van 13 tot 15 jaren deel uitma kende van eene bende jeugdige deugnie ten, op heeter daad werden betrapt en tegen hen eene vervolging werd ingesteld. Provinciale Staten van Utrecht hebben goedgekeurd dat f2000 beschik baar worden gesteld voor een nader onderzoek betreffende den waterafvoer der Gelderscbe vallei. In een geheime zitting is de gebeds- quaestie behandeld. Tot 23 November zijn de Staten uiteengegaan. Hoogland. Alhier is op het ge meentehuis aangifte gedaan van een geval van Febris typhoïdea (typhus). Reeds meer dan één persoon is in 't zelfde huisgezin door die besmettelijke en gevaarlijke koorts aangetast. Woudenberg. De rederijkerskamer: sde Genestet" te Scherpenzeel, daartoe aangezocht door het bestuur der Maat schappij tot Opvoeding van Weezen in het huisgezin, heeft besloten den 20 Nov. a.s. te Woudenberg eene voorstelling te geven ten voordeele dier Maatschappij. Deze voorstelling, bestaande in een Declamatorium, zal worden gegeven in het schoolgebouw daartoe kosteloos door het hoofd der gemeente afgestaan. De entrée is gesteld op 50 cents de persoon, zoodat een ieder zich een ge- Onder de wandelaars bevindt er zich een, op wien wind noch zonnestralen eenige invloed schijnen uit te oefenen. Met vaste schreden gaat hij zijn weg, iederen voorbijganger nauwkeurig opne mende, alsof hij een verdwaalden kennis zoekt terug te vinden. Niets ontglipt aan zijn oog, dat hartstochtelijk en ernstig om zich henen blikt. De gelaatstrekken zijn een weinig verbrand en verraden onmiddellijk in hem den oosterling, ter wijl een volle bruine baard het gelaat buitengewoon goed staat. Verwonderd staat hij thans voor het huis stil, waar een groot aantal vreemde en oostersche planten en bloemen worden binnenge dragen. Zulk een massa bloeiende planten en dat in dezen tijd baart niet ten onrechte eenige verbazing bij een kouwelijken wandelaar en dat ondervond ook de man met het ernstige gelaat. »Wie woont er wel in dit huis, vriend, waar zooveel bloemen ingedragen worden?" vraagt hij belangstellendzijn stem klinkt nochtans dof en somber. »Dat zou ik mijnheer niet goed kun nen zeggen, maar ik wil 't daarom wel eens aan den baas vragen," klonk het welwillend antwoord. nDoe dat!" Evensnel als hy gegaan was, kwam noegelijken avond kan verschaffen en daar door tevens iets bijdragen tot het goede doel: de weezen door opname in den huiselijken kring, zooveel mogelijk het gemis hunner ouders te vergoeden. Moge dan ook de lijst, die voor deze voorstelling circuleert, spoedig voor het aantal handteekeningen te klein blijven. Spoorloos verdwenen, 't Is bijna al een eeuw geleden, dat op de Engelsche kust, bij Alford, een paar Hollandsche smokkelaars spoorloos verdwenen. Alle nasporingen indertijd gedaan leidden tol nietsde personen waren weg en bleven weg. Nu heeft men onlangs in den om trek van Alford twee geraamten opgegra ven hoogst waarschijnlijk zijn dat hunne overblijfselen. Het kan zijn, dat de nako melingen van deze smokkelaars er be lang bij hebben dit te weten vandaar de mededeeling hiervan uit Engeland aan de Nederlandsche belanghebbenden. Die kreeo een langen neus. In het plaatsje Kaldosta, in Amerika, zou de zeven tienjarige schoone Lillie Bosz, des morgens om tien uur met den zesen zestigjarigen weduwnaar Jacob Wethe- rington in het huwelijk *treden. Er was voor ccn prachtig huwelijks- maal gezorgd. Even voor het bepaalde uur liep de bruid in haar bruidstooi het huis harer ouders uit en zocht den twee- en-twintig jarigen Jesse Hardee op, die haar verloofde was, voor zij met den grijsaard in aanraking kwam. Het jonge paar stapte in een rijtuig en liet zich naar den vrederechter Ccok brengen, die hen in het huwelijk ver bond. De jonggehuwden begaven zich nu naar het huis der ouders, waar de brui loftsgasten reeds bijeen waren, terwijl de maaltijd nagenoeg gereed was. De weduwnaar nam, als verstandige oude heer, de zaak vrij koeltjes op, maar be dankte toch heel vriendelijk voor de uitnoodiging om bij den maaltijd aan te zitten. De ouders van het meisje verklaarden met de onverwachtte wijziging genoegen te nemen, en dus was iedereen tevreden, met uitzondering misschien van mijnheer Wetherington. Een slag geslagen. De bank van lee ning te Deventer werd Donderdagavond met een bezoek der policie vereerd. De heeren kwamen niets brengen doch wel ïlosseu", maar zonder dubbeltjes. Zij legden beslag op 126 kledingstuk ken, die daar sedert September 1884 door twee personen, in dienst bij den bleéker F. Palin' te Apeldoorn, waren ingebracht. Een «n ander was door hen gestolen van de wasschen, die daar ge reinigd moesten worden. Hij zong. Iemand in een spoorweg coupé begon eensklaps zoo vreeselijk te kreunen, dat zyn medereizigers er mede lijden mede kregen, en een hunner hem zelfs zijn fleschje cognac aanbood. De man nam een duchtigen teug en bedankte vriendelijk. Gevoelt ge u nu wat beter? werd hem gevraagd. O ja een heeleboel. Wat scheelde u? Ik begrijp u niet. Waarom zat ge dan zoo te kreunen? Ik kreunen Wel, sapperloot, ik zong. In de gevangenis van Tongeren zit een kerel, die in zijn cel valsche munt maakt en uitgeeft. Hij heeft het middel gevonden om met een medegevangene in betrekking te komen en hem de voor- deelen van dat bedrijf te doen kennen. De twee deugnieten sloten een verbond, en met vcreenigde werkzaamheden slaag den zij er in een aantal geldstukken te vervaardigen, welke zij behendig in de beurzen der andere gevangenen wisten hij weder terug. »'t Is de woning van den graaf von Altenberg, die een maand geleden ge huwd is en heden terugkomt; mevrouw van 'Veldheim, weet u, mijnheer heeft ons dit alles besteld, 't Is een prachtige collectie, mijnheer! en nu hebt u de mooiste niet eens gezien; al die fijne varenplanten en" maar reeds hooit mijnheer hem niet meer; bij het verne men van den naam der bewoners werd het plotseling alles duister om hem heen en heeft hij zich even aan de kar moe ten vasthouden. Even strijkt hij met de vlakke hand over het gelaat om de dui zeling meester te worden, die hem be vangen had. Een oogenblik slechts duurde het; nu is alles voorbij en gaat hij weer zijn weg, maar gejaagder dan te voren. Met groote schreden ijlt hij voorwaarts en schelt eindelijk aan het huis der van Langenfeld's driftig aan. De dienstmaagd die opent, geeft een vriendelijk maar stellig »niemand thuis"; doch de vreemdeling- laat zich niet af schepen en verzekert, dat de dames wél thuis zijn, dat de juffrouw ongesteld is, maar hij haar niettemin verlangt te spreken; haar alleen en niemand anders. De zekerheid, waarmede hij zijn woord deed, bracht het meisje in den waan dat, te doen overgaan, om er de goede stuk ken, die zij er uit haalden te vervangen. Hoe ongelooflijk ook, schijnt het toch waar te zijn. Eenige jaren geleden is het museum van oudheden te Berlijn verrijkt met een Egyptisch graf. De papyrus-strooken daarin aanwezig heeft men verzameld om die ter gelegener tijd te ontcijferen. Dit is geschied en daarbij heeft men een hoogstbelangrijke ontdekking gedaan. Er zijn namelijk brokstukken in gevonden van een oud geschrift, 't welk verloren is gegaan en wel van het groote werk van Aristoteles over de staatsregelingen. De gevonden fragmenten betreffen toe valligerwijze het belangrijkste gedeelte van het werk van den beroemden Griek- schen schrijver, namelijk het hoofdstuk over de staatsregeling van Athene, 't Zijn wel is waar slechts fragmenten, maar niettemin overblijfselen van groote waarde, want zij werpen een nieuw licht op den tijd na Solon, de hervormingen ingevoerd door Cleisthanes in het ostra- cismus. Deze papyrus-strooken zijn nauwkeurig onderzochten gefacsimileerd door H. Diels en opgenomen in de verhandelingen der academie van wetenschappen. Een Russische prinses vermaakte haar hondje aan een vriendin met een paar duizend gulden bovendien, om uit de rente het onderhoud van Gypsy te be kostigen. Gypsy volgde zijn meesteres, en de vriendin die het lieve beest goed heeft verzorgd, denkt er niet aan de twee duizend gulden terug te geven aan de erfgenamen der prinses, want in het testament is dienaangaande niets bepaald. De erfgenamen eischen de som ook niet, maar het legaat wordt opgevraagd, door iemand, die een zoon van Gypsy in eigendom heeft. De rechter moet oordeelen of het legaat aan Gypsy's zoon toekomt. Prof. Virchovv is dezer dagen te velde getrokken tegen de thans algemeen ver breide meening, dat het voor de gezond heid voordeelig is, ook 's winters gedu rende den nacht de vensters open te houden. Omdat het uitstroomen van be dorven lucht alleen bij verschil van tem peratuur plaats heeft, en dit ophoudt, als de koude buitenlucht ook de kamer vervult, kunnen er bedenkelijke ziekte verschijnselen ontstaan, en hebben vele menschen door die dwaling reeds hun leven verloren. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni, 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan NATHAN LEVIE en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene riiudslacliterij op- terichten in een gedeelte van het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg, wijk G, no. 5, kadastraal bekend onder sectie B, no. 1405. Amersfoort, den 9. November 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door P. SCHOONDERBEEK in gediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene ruiidslacliterff in het perceel alhier gelegen aan de Appelmarkt, wijk F, no. 383, bij het kadaster bekend onder sec tie E, no. 688, op de Secretarie der dit een verwacht bezoeker was, en wer kelijk stapt hij eenige minuten later de trap op naar boven. ïWil je dit kaartje aan de juffrouw geven?" spreekt hij tot de dienstbode, die hem gevolgd was. »Ja, mijnheer!" Een kwartier uurs verliep, voordat zij terug kwam met het antwoord of mijn heer maar boven wilde komen. Eugénie bevindt zich alleen in het ver trek in een gemakkelijke chais-longue rustende. Bij het lezen van het kaartje, waarop »M. Werner" stond, ontroerde zij zichtbaar, maar verzocht niettemin haar mama het een en ander aan haar een voudige kleeding. in orde te schikken om den bezoeker te ontvangen. sLaat mij dan een oogenblik met hem alleen, mama, misschien wenscht hij iets te weten. De deur ging toen open, Werner stond voor haar, de douairière had nog even tijd te ontvluchten. Beider gelaat tee- kende ontroering, hoewel zij het voor el kander zichtbaar verborgen. Maurits was de eerste, die zich door woord en blik verried. sMoet ik u zoo wederzien klonk het bijna smartelijk bij het terugvinden der vroegere lieftallige Eugénie van Lan- genfeld. Wordt vervolgd). gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 23. November aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een ot meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebren- gen. Amersfoort, den 9. November 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. HOOGER ONDERWIJS. Men zegt, dat het Hooger onderwijs veel geld kost, en dat hierdoor de rijken, die hunne zonen laten studeeren, be voordeeld worden. Dus vinden velen het billijk, dat die rijken het maar betalen. Die zóó redeneeren kunnen niet cijfe ren anders zouden zij begrijpen, dat, indien de Staat het Hooger onderwijs niet betaalde, negen tiende van de jon gelieden, die thans studeeren, hiervan zouden uitgesloten wezen, en dat hier door alle geleerde betrekkingen geheel en al in de macht der milionairs zouden komen, die waarschijnlijk alleen sommige betrekkingen, vooral die van advokaat of rechter, zouden begeeren, terwijl voor de andere niemand zou gevonden worden. Hierdoor zou spoedig groot gebrek aan predikanten, geneesheeren, leeraars enz. komen, en, om hierin te voorzien, zouden de jongelieden, die zulke betrekkingen begeerden, in het buitenland moeten gaan studeeren; en zóó zouden wij spoe dig geheel afhankelijk van vreemden worden. Een volk, dat onafhankelijk wil blijven, moet zijn Hooger onderwijs zelf betalenen wil het niet door milionairs in zijn midden overheerscht worden en voor alle noodzakelijke betrekkingen ge schikte personen kunnen vinden, dan moet dit betalen uit de landskas ge schieden. De groote fout van de rede neering van hen, die het door de rijken willen laten betalen, is gelegen in een verkeerd begrip van rijkdom, waardoor zij alle menschen uit de zoogenaamd hoogere standen voor rijker houden dan zij zijnterwijl toch de meesten dier zoogenaamde rijken nu reeds groote moeite hebben, om het geld te vinden, waarvoor hunne kinderen studeeren, en, als zij meer moesten betalen, dit niet zouden kunnen doen, en het dus zou den moeten nalaten. Het is jammer, dat sommige lieden over dingen, die zij niet kennen, uit de hoogte spreken, en hierdoor velen, die hen voor kundig hou den, op den verkeerden weg brengen. MARKTBERICHT. Nijkerk, 9 Nov. Tarwe f6,60 a f 7,00. Boekweit f 6,30 a 6.80. Garst f 6,00 a 6,50. Haver f 4,20 a 4,80. Duivenboonen f 7,00 a 7,40. Rogge f5,70 6,00. Boter f 1.20 tot fl,30. Eieren 5'/i a 7 cent. Schrammen 12 stuks f12 a 16. Biggen 78 stuks f4 a 6. Runderen 113 stuks f 35 a 200. Scha pen 18 stuks f8 a 12. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van waaraan eene jaarwedde van f300 verbonden is, behooren een verzoekschrift op zegel vóór den 31. November 1885 aan Burgemeester en Wethouders inte- dienen. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS. Bij nette lieden bestaat ge legenheid voor één of twee ttOSTHEEREA'Of desverkiezende met huiselijk verkeer, tegen zeer billijken prijs. Brieven worden ingewacht onder letter B, aan het Bureau dezer Courant. De ondergeteekende bericht zijne geachte sfadgenooten en environsbewoners, dat hij zich in de Krom- mestraat, alhier, heeft gevestigd als Hij beveelt zich vriendelijk in een ieders gunst aan; door eene nette en civiele bediening en pnike kwaliteit, hoopt hij het hem te verleenen vertrouwen zich waardig te maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2