Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten Provinciale berichten. nelijke verpleegden ontvlucht. Een hun ner werd te Amsterdam in hechtenis ge nomen onder verdenkieg een kar te heb ben gestolen. Blijkens telegraphisch bericht van Zr. Ms. politieken agent en consul-gene raal te Cairo heeft aldaar heden de onder- teekening plaats gehad eener handels overeenkomst tusschen Nederland en Egypte. Blijkens ingekomen bericht van het ministerie van waterstaat zal voldaan worden aan het verzoek der vereeniging tot behartiging der stoomvaart-belangen in Nederland, om verbinding van de Oranjesluizen bij Schellingwoude met het rijkstelegraafnet. De telegrafische gemeen schap zal van rijkswege tot stand wor den gebracht. Volgens een te 's-Gravenhage ont vangen telegram is do heer H. B. Van Daalen weder opgetreden als redacteur van den Javabode (welke betrekking hij ook vóór den heer Brunner bekleedde). Hieruit schijnt af te leiden, zegt Het Vad., dat de sluiting der drukkerij weer is opgeheven of althans, dat onder den zelfden naam een nieuw blad is ver schenen. De heer Van Daalen nam ontslag als directeur der Java-Spoorwegmaatschappij. Krachtens de vreemdelingenwet, zijn in de afgeloopen week 76 vreemde lingen, waaronder 9 vrouwen en 8 kin deren, over de grenzen gebracht. Tot dusver zijn door verschillende leden der Tweede Kamer niet minder dan 40 voorstellen ingezonden tot wijzi ging van de weldra te behandelenjnieuwe indeeling der kiesdistricten. Van landloopers heeft men sedert eenigen tijd in de Alblasserwaard, bekend als een welvarende streek, zeer veel last. Een afdoende maatregel daartegen is thans door den burgemeester van Giesen Nieuwkerk genomen. Alle bedelaars wor den nu onherroepelijk buiten die gemeente gebracht, hetgeen soms nog al tot ern stige tegenkantingen van de zijde der verdrevenen aanleiding geeft. Door de goede zorgen van den garnizoens-commandant te Middelburg, ziet ook aldaar de soldaat zich in staat gesteld zijn middagmaal op smakelijker wijze te gebruiken dan tot dusver het geval was. De blikken menage-keleljes, waarin vroeger de soep of andere spijzen werden opgedragen, zijn vervangen ge worden door zindelijke witte borden 't is een verandering, die zeker een verbe tering mag heeten. Servië heeft Bulgarije den oorlog verklaard. De redenen daartoe zijn even wel zeer gezocht te noemen. Servië laat voorkomen alsof door Bulgarije den oor log zelve is uitgelokt, door het zenden van troepen over de Servische grenzen. Wij weten evenwel beter: niet Bul- gaarsche troepen hebben de Servische, maar Servische troepen hebben herhaal delijk de Bulgaarsche grenzen overschre den. De gevolgen van dezen broeder moord, zooals de Russische bladen de zen oorlog gelieven te noemen, zijn niet te voorzien. Zeer zeker is de positie van Vorst Alexander er door verbeterd, daar algemeen over de handelwijze van Ko ning Milan van Servië een afkeurend oordeel wordt geveld. Zelfs de Russische bladen, aanvankelijk tegen Vorst Alexan der, kiezen nu allen zijne partij. De Servische troepen zijn ondertusschen al een goed eind in Bulgarije doorgedron gen. Verschillende plaatsen werden zon der noemenswaarde tegenweer door hen bezet. Dragoman, de eerste versterkte, door Ongeveer 2000 Bulgaren bezette sterkte, werd na een hardnekkig gevecht niemand weder 1" André van Langenfeld. Wild verscheurde Eugénie deze lette ren en smeet ze in de kachelmet wilde oogen zag zij beurtelings de verbaasde moeder en het pak brieven aan; zwaar hijgde de borst. Eindelijk gaf zich deze overspanning in een vloed van tranen lucht en zacht als een lam liet zij zich naar haar rustplaats geleiden, terwijl de hand met wanhopige kracht de brieven vastgeklemd hield. XIV. Eenige dagen na de verwachtte aan komst van Maggie uit Parijs geniet de kleine foyer van het Theatre Royal de La Haye de eer van een dertigtal der aanzienlijkste ingezetenen tot vereenigings punt te dienen. Geen afgesproken teeken had hen hier te zamen gebracht, en toch merkte men aan den aangenamen. lossen toon, die er heerschte, dat het grootste gedeelte der aanwezigen elkander persoonlijk goed bekend waren. De meesten loopen heen en weder door hen genomen. Vorst Milan voor spelde, dat zijne troepen binnen acht en veertig uur Bulgarije's hoofdstad Sofia zouden bezetten. Het laat zich wel aan zien alsof deze voorspelling zal bewaar heid wordeneen schitterende overwin ning is dit evenwel niet. Het Bulgaar sche leger is namentlijk door het ver trek der Russische officieren zeer verzwakt en bezit voor het meerendeel slechts onbekwame bevelhebbers. Tegenover het goed geordende en gedisciplineerde Ser vische leger kan het dus niets anders stellen als zijn dapperheid, en ook deze heeft zijne grenzen. Bulgarije heeft nu een beroep op de Porte gedaan, daar het als Vazal-staat onmogelijk met zijne vijanden zelfstandig in onderhandeling kan treden. De Conferentie heeft inmiddels niet stil gezeten. A.s. Donderdag hoopt men tot eene oplossing te komen. Welke op lossing dit zijn zal? Voorloopig is niets met zeheiheid te zeggen. Nu evenwel de toestanden door Servië's aanval zoo enorm veranderden, schijnt Engeland tegenover de drie Keizers te hebben toe gegeven. Het herstel van den vorigen toestand is nu evenwel onmogelijk ge maakt. Ook in Birma zijn de vijandelijkheden begonnen. Een der oorlogschepen van Koning Theebaw werd na een hevig kanonvuur, hetgeen een vreeselijke slach ting onder de Birmeesche zeelieden aan richtte, door het Engelsche transport schip Katheen genomen. In het fort Kalegon zijn 3000 Birrneezen saamge trokken en wordt alles tot een hardnek kige verdediging in gereedheid gebracht. Op de grenzen van Britsch-Birma poog den de Birrneezen herhaaldelijk een inval te doen, maar werden telkens met ver lies teruggeslagen. De minister-president Brisson hield jl. Maandag in de Fransche Kamer eene redevoering, waarin op de samenwerking der republikeinen werd aangedrongen. Ten opzichte van Tonkin en Madagascar verklaarde hij verder, dat de regeeiing zich niet met de ontruimingspolitiek kon vereenigen. De geestelijkheid had zich weder in de verkiezingen gemengd, maar ook buitendien was de meerderheid der Franschen niet gestemd voor een schei ding van kerk en staat. Deze rede van Brisson heeft in zekere kringen geen al te besten indruk gemaakt. Men wil, dat hij, door zijne gegeven verklaringen zich als candidaat voor het presidentschap der republiek heeft opgeworpen. Nog deze week kan men de beslissing van den Paus in zake de Carolina-quaestie tegemoet zien. Volgens loopende geruch ten zal Spanje's souveieiniteit over de eilanden worden erkend, maar tevens worden voorgesteld aan Duitschland velerlei voordeelen toe te staan. De opening van den Duitschen Rijks dag is op morgen bepaald. Volgens telegram uit Regina heeft Riel, de bekende aanvoerder in den laat- sten Canadeeschen opstand, gisteren al daar de doodstraf, waartoe hij veroor deeld was, ondergaan. Gelijk te verwachten was, heeft de te rechtstelling van Riel onder de Fransche bewoners van Canada een hoogst on- gunstigen indruk gemaakt. Er heerscht een sterke gisting onder dat gedeelte der bevolking, zoodat men zelfs voor onge regeldheden vreest. Zondag a. s. zal de Godsdienstoefe ning in de Vrije Ger. Gem., des morgens om half tien ure en des avonds vijf ure, geleid worden door den Heer Roelofs uit Lunteren. Aan de directie der Ned. Centraal Spoorw.-Maatschappij, is door de Kamer van Koophandel alhier een adres gericht, met verzoek zoo spoedig mogelijk veran dering te brengen in de slechte verlich ting van het station alhier. en slechts eenige andere dames zonde ren zich af op de gemakkelijke divan, die in het midden van het vertrek prijkt. Onder de rondloopende bezoekers be vindt zich ook Maggie van Altenberg, die den grooten géant-waaier met zenuw achtige beweging heen en weder laat gaan, hoewel 't in de foyer volstrekt zoo buitengewoon warm niet is. Zij ziet er heden avond liever uit dan ooit te vorenhet lichtblauw satijnen kleed, geheel met echte kanten opgemaakt, om sluit de tengere, fijne gestalte. In het donkere haar leven eenige blauwe klok jes, die het gelaat, waarop een rood blosje kleurt, een zachten glans bijzet ten, terwijl zij eenige frissche rozen, waarschijnlijk overblijfselen van een mooien bouquet, achteloos in de hand houdt. Zij schijnt onder de juist binnengetre- denen te hebben behoord, daar een vijftal heeren der »jeunesse dorée" haar over deze late komst beleefd en vleiend voldoening vragen. ïO lieve gravin I" spreekt er een met het lorgnet op een oog, waarmede hij de aangesprokene met languissanten blik aanschouwt. »Hoe jammer, hoe betreu renswaardig, dat gij nu juist het schoon ste zangnummer van heden avond hebt misgeloopen. Gij had een half uurtje Naar wij uit goede bron vernemen, zal a.s. Zaterdag des middags half één op het artilleriepark, voor bet front der vereenigde compagnieën der d.d. Schutterij alhier aan den Luitenant Adjudant H. van Esveld Rz. het bij Z. M. besluit aan hem verleende eereteeken voor langdu- rigen dienst bij de Schutterijen, plechtig woiden uitgereikt. Werd voor korten tijd van hooger hand den betrokken beambten en aan nemers aangeschreven, zorg te dragen dat de lijn Amersfoort-Nijmegen met '1 November I). voor dienstgebruik en op 15 Nov. voor definitieve oplevering gereed moest zijn, aan dit laatste is niet kun nen worden voldaan een groot aantal arbeiders is nog druk bezig om de laatste hand aan de werken te leggen. Het Rijk kan nu voor iederen dag, dat de arbeid langer duurt, f50 van den aannemer eischen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft aan den minister van financiën een adres gericht, waarin zij eenige bezwaren tegen de toepassing der zegelwet uiteenzet en ten slotte aandringt dat de minister bepale: 1o. Dat alle wissels en bewijzen, die gezegeld zijn om een geldschuld te niet te doen, doch tot dat einde niet gebruikt zijn, tegen zegels van gelijke waarde zullen ingewisseld kunnen worden op de kantoren van registratie en zegelrecht. 2o. dat ten kantore van de ontvangers van registratie en zegelrecht, de met het buitengewoon zegel te stempelen wissels en andere stukken, tegen betaling van het zegelrecht, gedeponeerd en binnen den tijd [van 8 dagen, zonder verdere kosten, teruggehaald kunnen worden. Tot oprichting van een rundslach terij is aan P. H. Hesseling vergunning verleend in het perceel aan de Koestraat, A 257a, en aan J. de Gooijer tot op richting van een spekslagerij in het per ceel aan de Wolfersteeg, wijk G 289ii. Gisteren zijn uitgeloot de aandeelen No. 7, 44. 48 en 50, ad f500, in de geldleening van 8 Maart 1880 en de aandeelen No. 39, 51 en 65, ad flOOO, in de geldleening dd. 30 Juni 1884. De trein die gisterenavond te 6.42 uit Winterswijk naar Amsterdam ver trok, kreeg onderweg een defect aan de machine. Een uit Ameisfoort ontboden locomotief moest genoemden trein uit Barneveld afhalen. Hierdoor werden alle aansluitingen te .Amersfoort gemist en kwam de trein ongeveer een uur te Iaat te Amsterdam aan. Een onzer stadgenooten wordt sinds eenige dagen eiken avond vergast op het gezang vaneene muis. Deze viervoe tige zanger bezit overigens geen omvang rijk orgaan, daar hij zich slechts tot een paar tonen bepaald. Pogingen om het diertje te vangen mislukten tot dusverre, maar worden nog niet opgegeven. Wij hopen onze lezers spoedig te kunnen me- dedeelen, dat dit negende wereldwonder behoorlijk in een glazen flesch besloten, zijne musikale gaven voor ieder belang stellende ten beste geeft. Utrecht. Alhier zal op den laatsten Zondag dezer maand de jaarlijksche Al- gemeene Vergadering gehouden worden van het «Nederlandsche Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht." Te oordeelen naar het programma zal 'teen zeer belangrijke vergadering zijn. De volgende onderwerpen o.a. zullen na melijk besproken worden en zijn voor gesteld door verschillende afdeelingen. 1. Een Volkspetitionnement. (Dit denk beeld valt zeer in den geest der gema tigden en wordt ook verdedigd door het orgaan van Algemeen Stem- en Kies recht.) eerder moeten komen, te meer Ach, maar ik vergeet daar, dat gij deze aria wel buitengewoon fraai van Miolan Car- vahlo moet gehoord hebben tijdens uw verblijf te Parijs, en dan durf ik zeggen dat gij niet te veel gemist hebt Een spottend lachje speelde bij deze laatste toespeling om Maggie's lippen. »Kan mijn oordeel u eenigzins in teresseeren, dan betreur ik het, 't niet met u eens te zijn. Gij hebt waarschijn lijk deze gevierde cantatrice met haar beste krachten gehoord, toen het geluid nog jeugdig was. Mij is dit voorrecht niet te beurt gevallenik hoorde haar onlangs in deze zelfde opera, maar haar methode was 't eenige, wat mij aan de begaafde zangeres deed denkenhaar stem niet meer, Zij is oud geworden, en met haar ook de stem. Ik had het daar om zoo gaarne van onze jeugdige chanteuse légère gehoord, maar het diner van mevrouw S heeft mij lan ger opgehouden dan ik wel gedacht had, maar. zie, kent gij ook misschien dien heer daar met dien bruinen baard, die den hoed zoo diep in de oogen heeft gedrukt »En ons zoo vriendelijk fixeert Neen, ik heb niet de eer hem van nabij te kennen, maar wanneer hij u interesseert, 2. Het kiezen van een Volksparlement bij gelegenheid eener Kamerontbinding door grondwetsherziening. (Dit denkbeeld, dat ontzettend onbekookt is, gaat uit van verschillende Sociaal-dernocratische ver- eenigingen.) 3. Wat moeten wij doen met de tegen woordige Regeering bij een aanhoudende weigering van Algemeen Stemrecht? 4. De namen der patroons, die hun werklieden beletten lid van den bond te worden, in het Orgaan van den bond op te nemen. 5. Behoeft het volk nog langer zijne plichten tegenover de Regeering te ver vullen, als deze het zijn rechten ont houdt? 6. Terug te komen op 't besluit om niet weer op dezelfde wijze als nu twee jaren het geval was, nl., bij demonstra tie, bij de Regeering om invoering voor A. S. aan te dringen. Omtrent de gebedsquaestie, door de Prov. Staten van Utrecht in besloten zitting behandeld, verneemt het U. D. dat het vroegere formulier, in 1850 ge wijzigd, thans is hersteld. Abkoiulc. Sedert eenige dagen heeft alhier A. Wageinakers, 26 jaar, grond werker, de gemeente vei laten; hij is ongehuwd, lang 1.6 meter, zonder baard of knevelhad een zilveren horloge in den zak en ongeveer f 130 aan geld. Hij is het laatst gezien te Amsterdam. De burgemeester dezer gemeente verzoekt namens den broeder opsporing en be richt. Veeneiidaal. Tot vader en moeder in het herv. oude liedenhuis alhier zijn benoemd de Heer J. Kleijenberg en echt genoot, te Amsterdam. Ruim 80 echt paren hadden zich voor die betrekking aangemeld. Te Gent bestaat eene politieverorde' ning van het jaar 1812, die bepaalt, dat alle opschriften van huizen of schilden aan de goedkeuring van het dagelijksch bestuur moeten onderworpen worden. Nu had een herbergier zonder vooraf gaande vergunning het opschrift van zijn uithangbord In de wilde kat veranderd In de witte kat. Hierover aangeklaagd werd hij door den kantonrechter veroor deeld, doch in appèl door de rechtbank vrijgesproken. Dit vonnis werd ook beves tigd door het hoogste gerechtshof in Bel gië, dat overwoog, dat de verordening van het jaar 1812, onwettig was, als zijnde in strijd met de Belgische grond wet. Een Londensch meisje van 13 jaar, Emilie Fischer heeft een bewijs gegeven van voor haar leeftijd buitengewone geestkracht. Een eerlooze schurk, Julius Haber, liet zijne vrouw zitten en lokte het meisje, onder voorwendsel dat zij even op liet jongste kind, een zuigeling van 6 maanden, zou passen, aan boord van een schip, naar Rotterdam bestemd. Zij wist echter den kerel gedurende den overtocht op een afstand te houden, maar had toch medelijden met de twee arme kinderen, die zij met liefde oppaste. Te Rotterdam sloeg zij het aanbod van Haber af, om hem naar Bingon te gelei den. Zij ontliep hem en keerde per stoomboot Maalstroom naar haar ouders terug, na eerst het geval ter kennis te hebben gebracht van de justitie. Of nu Haber uit eigen beweging naar Londen is teruggekeerd, of door tusschen- komst van de justitie, bleek niet uit het verhoor van den politierechter, voor wien deze zaak Vrijdag te Londen voorkwam. Zooveel is zeker, dat de schurk gestraft zal worden. Gevaarlijk volk. De justitie zoekt drie Duitschers vroeger woonachtig te Amster dam. De rechtbank aldaar heeft bevel kan ik onmiddelijk aan deze belangstel ling voldoen." ïJa ik moet bekennen, dat sombere gelaat intrigeert mij," antwoordde zij ge dwongen lachend, terwijl haar het bloed sneller door de aderen joeg haar scheen die gestalte niet vreemd. Na nog eenige onbeduidende woorden met de andere heeren gewisseld te hebben, ging zij vriendelijk lachend eenige schreden ach teruit, terwijl een plotselinge loomheid zich van haar meester maakte. Nochtans liet zij de fauteuil, die ledig naast haar slond, ongebruikt en bekeek met nauw keurig oog het patroon der zware por- tières, waartegen zij geleund stond. Haar cavalier stoorde echter deze korte een zaamheid. ïHet spijt mij vreeselijk, gravin, dat ik uwe belangstelling niet kan bevredigen, maar niemand hier kent dien heer. Hij schijnt een vreemdeling te zijn en aan de vier koppen thee te oordeelen, die hij reeds gebruikt heeft, Amerikaan van geboorte. Maar ik ga thans uw echtge noot eens opzoeken, dien ik nog niet ge zien heb." »Ik zag hem zoo even nog in gezel schap van zijn pas aangekomen vriend de corridor op en neer wandelendaar zult gij hem zeker vinden." Onbevangen klond haar stem. van gevangenneming verleend, alsmede legen twee anderen, die reeds te Haar lem in de doos zitten, ter zake van, voor zooveel twee hunner betreft, diefstal van de brandkast met buiten- en binnenbraak in de fabriek en het kantoor van den beer Licvegoed te Amsterdam, in Januari jl. en wat betreft de drie overigen, dief stal van vee in de weide. Zij dragen vermoedelijk revolvers op zak. Bij den uitgever Adolf Titze, te Leipzig, is een prachtuitgave verschenen van het gedicht van Felix Dahn, Ilarald und Theano. Het werk is opgedragen aan Friedrich Rückert en door Johannes Gehrts, met platen versierd. Een fraai verschijnsel. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de avonden van 26 tot 30 November. Wanneer dan de lucht onbewolkt is, zal men een prach- tigen vallenden sterren-regen kunnen waarnemen. De baan van de uit elkander geslagen komeet van Biela snijdt dan de loopbaan der aarde en wanneer de stukken in aanraking met den dampkring komen, beginnen zij door de schuring te gloeien en vertoonen het verschijnsel, dat wij gewoon zijn e«.i vallenden ster te noemen. In 1872 heeft zich voor de eerste maal dit verschijnsel met de komeet van Biela voorgedaan, de vorige maal toen de banen der beide hemellichamen elkan der sneden was de komeet nog in haar geheel. Nu, na 13 jaar verwachten wij haar terug. Wraak van een zangeres. In Riga is de muziekrecensent Schmidt bijna het mikpunt geworden van den aanval eener zangeres. Hij had in de courant geschre ven dat zij niet zoo voldaan had als men wel van haar verwachtte. In woede ont stoken ging zij bij hem een visite maken met het doel om hem eens af te straffen en meldde zich aan onder een anderen naam. Toen ze bij hem zat, zeide zjj dat ze hem eens kwam bedanken voor zijne recencie en stond op met het doel, hem een flinken klap om de ooren te geven. Gelukkig kon Schmidt nog haar hand grijpen en haar buiten de deur brengen, waar hij haar overgaf aan de politie. Zij werd veroordeeld tot een boete van 30 Mark. Een krasse rid. De bekende wielrijder Kiderlen, die tegenwoordig student te Delft is, heeft eene weddenschap aange gaan, waarbij hij aanneemt, des avonds te 9 ure per rijwiel te vertrekken uit Delft naar Leeuwarden, alwaar hij den volgenden dag te vijf uur in den namid dag zal moeten aangekomen zijn. Prettige gevangenisstraf. De staat Delaware bezit eene prettige gevangenis, waarin voor 't overige nog een schand paal en de geeselstraf bestaat. Het is in zooverre een straf om in deze gevangenis te zitten, dat men van zijne vrijheid beroofd is. Men leeft daar op een zeer pleizierige wijze. Zoo is er bijv. een Duitscher, die wegens moord tot vijf jaar veroordeeld is en die alles heeft, wat zijn hart begeert. Iederen morgen leest hij zijne couran ten, rookt zijn sigaren en van tijd tot tijd brengt men hem een vat bier. Eeni gen tijd geleden kwam de biei brouwer, waarbij de Duitscher vroeger diende, op klaarlichten dag met zijn bierwagen voor de deur der gevangenis en loste een vat bier. Dit werd den cipier echter te erg en hij liet het vat weer opladen, maar 's avonds hielp hij het in de cel brengen. Hij had de cel van den Duitscher oob als een net gemeubeleerd kamertje laten inrichten. Kaartspelers stonden hem ten dienste. Wie arbeiden wil kan dit doen, en zoo geld verdienen, om sigaren en andere versnaperingen te koopen. Misda digers worden ook gebruikt om naar de markt te gaaneen moordenaar, die naar de markt gaat om vleesch, boter en eieren te koopen, is in Delaware niets buitengewoons. Zij had zich dan vergist... Hoe kon 't ook mogelijk zijn Het eerste gelui klonk door het gegons der stemmen slechts flauw tot Maggie door, maar toch begroette zij deze op roeping als een verlossingsteeken, daar een langer oponthoud in dit vertrek haar drukkend werd. Zij de"d eenige passen voorwaarts om naar de komst van Oswald uit te zien, toen een welbekende stem haar plotseling deed stilstaan. „Heeft de gravin van Altenberg geen groet voor een ouden vriend over sprak een welluidende stem achter haar. Onge duldig draaide Maggie het hoofd om die stem Een gloeiend rood kleurde haar wan gen, toen zij zich tegenover den man bevond, die zoo zeer haar belangstelling had gaande gemaakt. De spreker had nog steeds den hoed op het hoofd gehouden, terwijl hij thans de hand daaraan zette om hem beleefd af te nemen. ïGij herkent mij niet meer, naar ik zie, ofschoon ik u onmiddellijk in mijn geheugen te binnen bracht. Word vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2