nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 96. Woensdag 2 December 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. Feuilleton. AMEBSFOOBTSGHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezcnden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 1—6 regels 0.40; iedere regel meer 6 Cent. Adrerteutiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de Staatscourant van 28 Nov. is opgenomen de olïicieele lijst, ontvan gen door tusschenkomst van den Neder- landschen commissaris-generaal voor de internationale tentoonstelling te Antwer pen, betreffende de onderscheidingen welke aan Nederlandsche inzenders zijn toegekend. Eindelijk zal de Eerste Kamer tot de behandeling van het ontwerp-Ree- kers, betreflende de Zuiderzee-visscherij, overgaan. Het lange uitstel heeft ten minste dit goede gevolg gehad, dat men nu het voor en tegen van het verbodsstelsel van alle kanten heeft kunnen nagaan. En het resultaat van het onderzoek zal wel geer. ander kunnen zijn, dan dat de kans op aanneming grooter is gewor den. Er zijn deskundigen, die met kracht op handhaving van het verbod blijven aandringen, maar het bewijs, dat door liet gebruik van den wonderkuil de visch is verminderd en de visscherij is achter uitgegaan, is niet geleverd. En juist dat bewijs had geleverd behooren te worden, om aan het stelsel van verbod boven dat van vrijheid de voorkeur te kunnen geven. Zoo ooit, dan is hier bij twijfel onthouding plicht. Zoo heeft het de Tweede Kamer begrepen, en in denzelf den geest zal, naar wij vertrouwen, ook de Eerste Kamer een beslissing nemen. De Rechtbank te Zutfen heeft in raadkamer weder afwijzend beschikt op het requisitoir van den officier van jus titie bij die rechtbank, om de keklaagden mevr. de wed. Bulkley, Kloppers en mej. Schlingemann, ter zake van de bekende kinderontvoering te Apeldoorn, te ver wijzen naar de correctioneele terechtzit ting, en heeft verklaard dat er uit de instructie geen voldoende bezwaren tegen beklaagden zijn geresulteerd, en bevolen, dat de beide eerste beklaagden, die zich in Zutfen in hechtenis bevinden, onmid dellijk in vrijheid zullen worden gesteld. De off. van justitie mr. De Jonge is daartegen opnieuw in verzet gekomen, zoodat de zaak weder zal komen voor de raadkamer van het Hof te Arnhem. Bij de firma E. J. Brill, te Leiden, is een prachtwerk verschenen, dat wat inhoud en uitvoering betreft, bijzonder geschikt is voor een feestgave. Het is de zesde druk van Jonathan's Waarheid en droomen, versierd met tien keurige etsen van den heer Willem Steelink, fraai gebonden en net gedrukt. Het werk zegt Jonathan in de voorrede is uitwendig in een ander kleed gestoken, maar de inhoud is de zelfde gebleven als toen het voor jaren werd geschreven. Intusschen, wat met de jaren ook veranderd, verouderd of verjaagd moge zijn, niet, vertrouw ik, de algemeene welwillendheid, die Jona than van zijn eerste verschijning aan en sedert immer bij een goed deel zijner lezers vond, en nu, in zijn nieuwe ge daante, nog meer hervinde. Ook van deze vriendschapsbetrekking zal al spoedig gelden in een halve eeuw geleden. Blijke ook hier, dat oude liefde niet roest. Ook deze uitgave is een wissel op die firma getrokken Ik heb gelukkig geen reden om te vreezen dat hij niet zal worden gehonoreerd. Zonder twijfel zal deze verwachting niet worden teleurgesteld daar den ouden Jonathan ook nu in zijn nieuw en keurig kleed een niet minder gunstig onthaal wacht dan toen hij voor het eerst zijn opwachting maakte. Bij den uitgever H. L. Smits te 's-Hage verscheen een vlugschrift getiteld: Hat streven onzer Sociaal democraten. In dit zonder vooringenomenheid on partijdig geschreven werkje worden dooi den onbekenden schrijver stuk voorstuk de stellingen behandeld door den heer F. Domela Nieuwenhuis in verschillende geschriften verkondigd. Krachtig worden door hem de grondstellingen der sociaal democraten en hun strijd tegen het ka pitaal, alsmede het ïoproerstoken" be streden. Wij kunnen de lezing van dit met zooveel zaakkennis geschreven werkje zeer aanbevelen; de luttele prijs, het boekje kost slechts 25 Cents, zal den verkoop zeker bevorderen. In de jl. Maandag te Amsterdam gehouden vergadering van het Nederl. Bond voor Algem. Kies- en Stemrecht, werd -onder meer door Fortuyn de vol gende motie voorgesteld »De vergadering overwegende dat het lid van het Bond, B. H. Heldt bij zijne verkiezingsredevoering in Friesland on trouw is geworden aan het beginsel neer gelegd in de statuten van het Ned. Bond voor algemeen Kies- en Stemrecht, pro testeert tegen de handelwijze van dat lid en verklaart dat hij, als zijnde geen voorstander van algemeen stemrecht, niet langer als lid kan worden beschouwd." De heer Heldt, als verslaggever van De Werkmansbode tegenwoordig, achtte het niet de moeite waard, zich hiertegen te verdedigen en verliet de vergadering, waarna de motie werd besproken en ten slotte met 50 tegen 17 stemmen werd aangenomen. Zaterdagmiddag ontstond te Tiel in het wijnpakhuis van den heer Versteegh, een brand welke aanvankelijk een drei gend aanzien had, maar gelukkig spoedig gestuit werd door het krachtig optreden der brandweer. Door de sociëteit Momus te Maas tricht zullen ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest aan 6X11 behoeftige schoolgaande kinderen, d:o zich door een goed gedrag hebben onderscheiden, kle dingstukken en kleine geschenken worden uitgereikt. Over de hoedanigheid van den Ilollandschen haring wordt door de hee- ren Rosenstein Brothers te New-York in dato 7 dezer geschreven iWij kunnen ons niet genoeg verwon deren dat op grond van onze circulaire die in sommige dagbladen is opgenomen de qualiteit van den haring van dit jaar berispt is, daar het toch geheel voor de hand ligt en duidelijk door ons is uitge sproken dat de haring van het seizoen 1884 niet van de vangst 1885 gemeend is. ïWjj verheugen ons te kunnen zeggen dat de haring van dit jaar van de voor treffelijkste hoedanigheid is, en betreuren het levendig, dat iemand onze bewuste circulaire zoo onjuist heeft opgevat en onwetend of met opzet de daadzaken verdraaid heeft. Wij hebben toch niet anders dan over den haring van sommi ge afzenders (over de aan wal geraakte soort) van het verleden jaar geklaagd. Dit jaar is de haring dooreen uitmuntend goed, zoodat er niets op af te wijzen is." Vlaard. Ct.) In het Zuid-oostelijk deel van Gel derland is het vee, bij gebrek aan gras, grootendeels naar den stal gebracht. Het neten met vijf bekken" zooals men dat wel eens noemt, maakte in weinige dagen een einde aan het grazen. Nu het vet vee genoegzaam geheel is opgeruimd, komt er weer meer vraag enzijn de prijzenstijgen- de, ook is er veel vraag naar runderen. Het uitgezaaide winterkoren, met name de tarwe, komt goed voor den dag en belooft veel voor het volgend jaar. In geen jaren heeft men in die stre ken zooveel last gehad van de muizen als thans. Met groote scharen trekken zij, nu het buiten te koud en de voorraad te schraal wordt, naar binnen, waar zij natuurlijk zeer onwelkome gasten zijn. De Minister van Oorlog heeft zijn plannen tot verbetering van de schutte rijen gehandhaafd, maar ter tegemoet koming aan de financieele bezwaren in de kamer, een minder kostbaren maat regel voorgedragen. Aan het etablissement Feijenoord, zijn, wegens heerschende slapte in de werkzaamheden, 26 arbeiders afgedankt. De achttienjarige Cornelia de Nies, te huis behoorende te Oud-Beierland, wier opsporing door haar vader was ver zocht, is door de politie te Groede in Zeeland aangehouden en naar hare woon plaats teruggevoerd. Uit Vlissingen schrijft men aan de N. R. Ct. Naar men verneemt zou bij de directie der maatschappij »De Schelde" alhier het voornemen bestaan om, tenzij spoedig bestellingen van eenigen omvang door haar mochten worden ontvangen, aan het etablissement der maatschappij en voor eigen rekening van deze, eene zeestoom boot general tradervan ongeveer 150 voet lengte te doen bouwen, ten einde op die wijze en in afwachting van ander werk, voorloopig eenigszins te voorzien in de tegenwoordig aan de fabriek heer schende slapte, waarvan zich de treurige gevolgen ook in^onze stad meer en meer doen gevoelen- Pirot is door de Bulgaren na een ver woeden strijd ingenomen. De aanval der Bulgaren werd op voortreffelijke wijze geleid door den Pruisischen majoor Von Corvin, chef van den Bulgaarschen staf. Omstreeks 15000 Serviërs zijn buiten ge vecht gesteld en de rest van het leger is totaal gedemoraliseerd. Vorst Alexander heeft nu zijn zin en staat op Servisch grondgebied. Hij moest evenwel door Oostenrijk's gemachtigde-worden tegen gehouden, daar hij plan had naar Nisch op te rukken en volstrekt nog niet aan vrede scheen te denken. Toen hij even wel van den Oostenrijkschen gezant ver nam, dat bij een verder doordringen in Servië, Oostenrijk, Koning Milan hulp troepen zou zenden, heeft hij het beter geacht zijne toestemming tot eene wa penstilstand te geven. De Bulgaarsche Vorst eischt nu evenwel een deel van Servië als schadevergoeding, benevens 30 millioen oorlogsschatting en zal dezen eisch alleen laten varen, wanneer Oosten rijk zich niet tegen eene vereeniging van Oost-Rumelië met Bulgarije verzet. Daar Oostenrijk Koning Milan wil handhaven en Servië niet doen verzwakken, wordt nu verwacht, dat ook Oostenrijk zijn steun zal geven tot verwezenlijking van de wenschen der Bulgaren. Het lijk van Koning Alfonso van Spanje werd met groote praal naar het Escuriaal overgebracht. Men schat het aantal per sonen, die deze plechtigheid bijwoonden op 100.000. In de provinciën bleef alles rustig, behalve in het Noord-Oosten waar zich een bende Carlisten heeft vertoond. Don Carlos zelve verklaarde in een onder houd met den berichtgever van de Temps, dat hij voorloopig rustig zou blijven, om dat hij niet geloofde, dat de regentes de orde en rust op den duur zou kunnen handhaven en de republikeinen het hoofd zouden opsteken. Hiervoor bestaat tot dusverre nog weinig vrees; de koningin- regentes werd bij haar komst te Madrid met geestdrift ontvangen en heelt het regentschap aanvaard. De Engelsche expeditie in Birma is bijna tot Mandalay genaderd. Mying-gyan de tweede stad van het rijk werd na een gevecht van twee uren genomen. Gene raal Prendergast liet er 800 man als garnizoen achter en trok onmiddelijk verder. Mandalay zal nu ook wel spoedig in het bezit der Engelschen zijn, maar het is de groote vraag of zij dan tevens Koning Theebaw den pas zullen afsnij den. Gelukt het dezen te ontsnappen, dan is de oorlog vooreerst nog niet geëindigd. DOOR MINORA. 52) De sterkste verbeelding heeft u nooit doen inzien, dat huwelijksbanden eens in zware kluisters kunnen veranderen, zelfs in boeien, die vroeg of laat litteekenen achterlaten. Mijn kind, weet gij wat het zegt, zijn geheele toekomst goedsmoeds aan een man over te geven O neen, lieveling, knik mij niet met uw hoofdje bevestigend toe, want gij hebt u nooit geheel aan de gedachte overgegeven dat het huwelijk een geven en aannemen is. Vol vertrouwen moet men aan de zijde van den man de toekomst ingaan, wat die ook brengen mag, hoe duister die ook zijn kan. Het huwelijk is een kettng, die uit een bepaald aantal schakels bestiaatontbreekt er een aan, dan is de ketting gebroken en het vertrouwen geschokt en waar geen volmaakt ver trouwen heerscht, daar wijken ook spoe dig de overige schakels en nemen met zich mede wat tot grondslag van hun bestaan heeft gediend achting en vriend schap. En ziet, mijn lieveling 1 dit alles valt u oneindig zwaar te volbrengen en in te zien, omdat de kracht niet aanwe zig is, die u sterk kan maken... de liefde tot uw echtgenoot 1" Maggie richtte zich bij deze woor den langzaam uit haar liggende hou ding op. Het antwoord bestierf haar nochtans op de lippen, toen zij den briljanten ring ontwaarde. Met een ongeduldige beweging nam zij hem in de hand, bezag nog eenmaal dit bewijs harer liefde tot Maurits en gaf hem toen aan Oswald. ïBewaar dezen ring, Oswald," sprak zij droevig, nen laat mij u nu alles ver halen, voor gij mij veroordeelt." Kort en gejaagd, maar toch duidelijk verhaalde zij hem alles. Van haar liefde tot Maurits Werner, hun overeenge komen besluit, van zijn vertrek naar Indië het uitblijven zijner brieven de onzekerheid, waarin zij leefde het ach terhouden hunner brieven alleen met wraakzuchtige, laaghartige bedoelingen, en eindelijk het herkennen van Maurits op gisterenavond en zijn afscheidsbezoek alhier, dat zoozeer alle wenschen en smarten bij haar had doen ontwaken. Zorgvuldig vermeed zij te spreken van den zichtbaren dwang, waarmede mevrouw van Veldheim haar tot het aangaan van dit huwelijk genoopt had. Weenende wierp zij zich aan Oswald geschokte borst, die haar met vreemden blik aanstaarde. »Waarom dan deze geheimhouding tot mij, toen ik zoo dikwijls uw leed trachtte te doorgronden gij hadt mij dan dit pijnlijk ontwaken bespaard, nu nog slechts een poging mij overblijft om u te redden. Waarom mij alles niet vroeger gezegd Ik had dan geweten, dat uw afgetrokkenheid niet mij, maar een ander gold, dat niet ik maar een ander het was, die in uw hart woonde..." »0 neen, neen, Oswald 1 ik ben ster ker dan gij wel denkt. Nu ziet gij mij zwak, maar mijn bekentenis had ik ook eerst tot later willen verschuiven alleen gij wenschtet dit zoozeer. Nu weet gij alles, Oswald 1Kunt gij mij thans vergeven Zacht smeekend klonk haar stem bij deze woorden, terwijl zij de oogen tot hem opsloeg. Hij antwoordde niet dadelijk een hel dere traan glinsterde in het blauwe oog en Maggie bekroop het verlangen zich voor hem op de knieën te werpen en te smeeken Ach vergeef mij ontneem mij uwe edele liefde niet, want zij alleen kan mij weder sterk naar lichaam en ziel maken „O, dat ik zoo verblind kon zijn...!" fluisterde Oswald meer tot zichzelf dan tot Maggie. j>Uwe woorden klinken streng en koud, gij acht mij geen vergeving waardig. Oswald vervolgde Maggie bitter, die de fluisterend gesproken woorden nochtans vernomen had jidit wordt mij duidelijk. Mijn schuld is ook al te groot dan dat zij een zoo spoedige vergeving zou kun nen verdienen." ïGij dwaalt Maggie. Ik heb u te lief om deze vergeving niet van ganscher ziel te schenken zelfs meer dan dit wil ik u laten. Steeds was het mijn levens doel u gelukkig te maken, maar eerst op dit oogenblik peil ik de volle diepte van dit streven. Duld mij nog slechts eenige maanden aan uwe zijde, Maggie, laat ons welstaanshalve drie maanden gehuwd zijn dan geef ik u de ver vlogen illusies weder, dan schenk ik u de vrijheid, die u eens met Werner ver eenigen zal 1" Ademloos had Maggie toegeluisterd, hevig klopte haar het hart De keel werd haar als dicht geknepen en elk woord werd door innerlijke smart verstikt hij had haar immers afge wezen 1 ilk weet het, Oswald, dat ik uwe liefde nooit heb verdiend en nu althans alle recht verloreu heb die ooit te ge winnen o, Oswald 1 welk recht schonk de Hemel u toch om mij aan mijn vader land te ontrukken en van mijn armen vader te scheiden? Waarom liet gij mij daar niet sterven gij hadt dan een grooter, edeler daad volbracht, waarvoor u de engelen zouden danken, dan mij hier heen te voeren in deze wreede we reld, waar alles egoïsme is Verder kon zij niet; Oswald bemerkte deze overspanning en trok haar zacht met zich mede naar de causeuse. »Rust wat, Maggie I gij weet niet wat gij zegt, anders zoudt gij mij dit nieuwe leed niet aandoen. Ik wil slechts uw geluk en gij werpt mij verbitterd uw ongeluk voor de voeten." »Neen, verbitterd ben ik niet, slechts ten diepste geschokt en miskend. Gij spreekt het woord niet uit, dat u in de ziel woelt en mij onmeedoogenloos ver oordeelt. Gij spreekt het woord niet uit, dat ik in uw oogen ten volste ver dien van onoprecht, onedel jegens u ge handeld te hebben Laat mij u dan daarop aritwooideri, hetgeen ik nooit bad willen zeggen, namelijk dit, dat groot mama mij tot deze vereeniging gedwon gen heeft als plicht en dankbaarheid voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1