Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten Provinciale berichten. Aan onzen stadgenoot den lieer Jhr. E. J. van Holthe is op zijn verzoek, door Z. M. eervol ontslag verleend als ontvanger der directe bel. en acc. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gem. des voormiddags half tien en des namiddags om 5 uur, geleid worden door den heer Gruntke, leeraar hij de Ger. gem. te Hasselt. Bij de Maandag j. 1. door Burg. en Weth. gehouden aanbesteding voor liet vernieuwen der Baak aan het Wester- hoofd van de rivier de Eem, was het minst ingeschreven door J. Pommer, tim merman te Hoogland, voor f 134aan wien het werk dan ook werd gegund. Naar wij vernemer., heeft de poging door het bestuur der Soc. Amicitia aan gewend om gedurende dezen winter we der vier tooneelvoorstellingen te doen geven, tot dusverre niet veel kans van slagen. Wel een bewijs, dat ook Amers- foort's ingezetenen onder den druk der tijden zuchten. Moge deze toestand spoe dig weder ten goede veranderen, zoodat "onze burgerstadgenooten zich een derge lijk gepast genot niet behoeven te ont zeggen. A. s. Zaterdag zal door de provin ciale staten van Utrecht een lid voor de Eerste Kamer worden gekozen, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van graaf Van Lijnden van Sandenburg. De op Maandag van wegen het Bestuur der Vereeniging voor Werkver schaffing aangekondigde algemeene ver gadering in jAmicitia", werd door een 20 a 30 belangstellenden bijgewoond en geleid door den Voorzitter Jhr. Mr. T; A. J. van Asch van Wijck, die, nadat het uitge bracht verslag der werkzaamheden ge durende den winter 18841885, tot geene vragen of bespreking aanleiding had gegeven, aan de vergadering mede deelde, dat de omstandighedenevenals den vorigen winter van dien aard zijn, dat wederom een optreden der Vereeniging door hem wenschelijk wordt geacht, en dat zoo ook ditmaal de materiëele steun door Amersfoorls ingezetenen mocht worden verleend, het plan bestaat tot het hard maken van den Doodenweg, loopende vanaf het Hertenhuis op den Woudenbergschen straatweg, tot den grindweg bij Oud-Leusden. Voor dit werk, waarvan de kosten aanzienlijk zijn, heeft de gemeente Leus den na aflevering het onderhoud op zich genomen, en zijn van verschillende kan ten reeds belangrijke bijdragen toegezegd, waarvoor de benoodigde materiëalen zou den kunnen worden bekostigd, zoodat de door de ingezetenen bijeen te brengen gel den, uitsluitend voor werkloozen zullen worden besteed. Daar geene stemmen door de Verga dering tegen dit plan werden uitgebracht, heeft het Bestuur besloten, eerstdaags circulaires tot deelneming rond te zenden. Moge ook nu de Vereeniging door ruime deelneming het bewijs krijgen, dat hare bemoeingen, om bet lot van oppas sende werklieden, die door gebrek aan werk, in treui ige omstandigheden zouden komen, eenigszins te verzachten, door de ingezetenen op prijs worden gesteld, en zij alzoo andermaal werkzaam kunne optreden. Naar wij vernemen, zal door den heer W. H. Meursing, eigenaar der brood fabriek alhier, in de loop van dezen win ter eenige malen een brood worden uit gereikt aan elk hoofd van een bedeeld huisgezin. Bij het ophalen eener schuit van de reiniginsdienst, die hetzij toevallig, hetzij door baldadigheid der straatjeugd was losgeraakt en de Eem afgedreven, werd door de arbeiders hiermede be last, onder de gemeente Soest drij vende gevonden bet lijk van een veld artillerist uit het garnizoen alhier, die sedert de laatste kermis werd ver mist. Wij lazen in het Utr. Dagbl. van Zaterdag j. I. Heden is het 50 jaar geleden, dat de hetgeën zij de arme wees eens geschon ken heeft. Toen ja toen gevoelde ik eerst welk recht zij op mij had en met dit ontwaken bad ik om kracht om mijn geheime liefde te dooden, om voor u eens te kunnen worden wat men van mij verlangde nMaggie, is dat waarheid o, 't kan niet waar zijn 1" ïGelooft gij mij niet meer Ja, waar is het, en waar moet het blijven, doch slechts alleen voor u en mij." De laatste woorden schenen voor Oswald verloren te gaan. Bijna hooi baar klopte zijn hart, terwijl de eene hand zenuwachtig door het haar woelde. »Dit sterkt mij slecht^ in mijn voor nemen 1" sprak hij na een oogenblik lang zaam voor zich heen. Bij deze tweede toespeling op de aan staande scheiding vertoonde zich weder die trotsche trek om Maggie's mond, en lier wees zij naar, het hoopje asch der vernietigde brieven. Wordt vervolgd. oud-hoogleeraar Dr. P. Harting aan de Utrechtsche academie promoveerde tot docter in de genees- en verloskunde. Openbaar huldebetoon, zooals hem werd gebracht den 19 October 1881, bij de viering van zijn 40-jarig professoraat (waarvan de beide eerste jaren aan het atheneum te Franeker) blijft bij dit gou den doctor jubileum achterwege. Maar, al zij het in stilte, velen zullen toch met den grijzen geleerde zich ver heugen in dezen feestdag. Zij zullen daar bij dankbaar gedenken zijne groote ver diensten als beoefenaar der wetenschap, waarin hij aan onze academie als hoog leeraar de studeerende jongelingschap van 25 Juni 1843 tot zijn emeritaat in 1882 voorging, en niet minder zijne voortref felijke eigenschappen, als mensch en bur ger, die hem in zooveel ruimeren kring de achting van zijne medeburgers deden verwerven. De eervolle rust, die hij thans te Amersfoort geniet, blijve hem nog lang gegund. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat op Zondag 6 Dec. e.k. het kantoor voor den dienst der Pukketpost zal geopend zijn vanaf 7 u. 's m. tot 9 u. 's av. Amersfoort, 28 Nov. 1885. De Directeur, C. SMITT. Dezer dagen werd door het bestuur van de Vereen, tot Werkverschaffing al hier, het verslag der werkzaamheden gedurende den winter van 1884--'85 vrij algemeen verspreid. Voor hen, die zulks niet ontvingen, alsmede in het belang der goede zaak ruimen wij bovengenoemd verslag in onze kolommen een plaatsje in. Het luidt als volgt Op uitnoodiging van den Heer Burge meester dezer stad, vereenigden zich op den 14. November 1884, ten zijnen huize de Heeren van Burgsteeden, Hoogewerff, van Lansciiot Hubrecht, Kok, E. L. Vis ser en J. Zandijk Jr., ten einde de wen- schelijkheid te bespreken, tot oprichting te dezer stede eener Vereeniging tot Werkverschaffing voornamentlijk in tijden van gebrek aan werk, waaraan, zooals te voorzien was, reeds dezen winter, groote behoefte zou ontstaan. Nadat deze heeren hunne ingenomen heid met dit plan hadden betuigd, werd besloten tot oprichting eener Vei eeniging, en tevens de Koninklijke goedkeüring hier voor te vragen, opdat de Vereeniging als Rechtspersoon erkend werd. Op 12 Dec. d.a.v., werd bij Circulaire eene algemeene oproeping van belang stellenden gedaan, om eene algemeene bespreking over het opgevatte plan te houden. Deze vergadering werd door een 70-tal personen bijgewoond, en daarin bleek dat de Vereeniging wel sympathie bij de aanwezigen vond, zoodat reeds da delijk, een aantal, door toezegging van jaarlijksche bijdragen, of giften voor eens, zich als lid lieten inschrijven, en tot het benoemen van een Bestuur kon worden overgegaan, waarin de ondergeteekende Heeren met meerderheid van stemmen werden gekozen. In eene daarop gevolgde Bestuursver gadering werden de Heeren van Asch van Wijck tot Voorzitter, de Heer van Burgsteeden tot Ondervoorzitter en de Heer van Lansciiot Hubrecht tot Secre taris-Penningmeester gekozen. Reeds spoedig bleek dat de Commissie niet te vergeefs een beroep op de mate- rieele steun der gegoede ingezetenen bad gedaan, en kwamen vele toezeggingen van geldelijke bijdragen in, zoodat het Bestuur herhaalde Conferenties hield over de werkzaamheden, die dezen winter zou den worden aangevat. Hiertoe moest de keuze vallen op dat soort van werk, dat van algemeenen nutte in de eerste plaats, ook voor lieden van allerlei handwerk uitvoerbaar was en niet ten nadeele van werkbazen dezer stad strekte. Het verbeteren van wegen in de naaste omgeving dezer stad, en het aanleggen van wandelpaden, kwam alzoo zeer in aanmerking, en algemeen was het Be stuur genegen tot het laatstgenoemde werk in de perceelen bosch bezijden den Utrechtschen Straatweg aan den Berg. De verschillende eigenaren, de heeren Van Walcheren, Iluët Overeem en Ver- hoesen, betoonden zich, op de aan hen gerichte aanvragen dadelijk geheel bereid, om in het belang onzer Vereeniging en der Amersfoortsche burgerij, mede te wer ken, en verleenden evenals het Dagelijksch Bestuur, de aan de stad behoorende per ceelen, zonder eenige moeielijkheid de verlangde toestemming om paden aan te leggen. Minder welwillendheid werd ondervon den van de eigenaars van het perceel gelegen aan het begin van den ouden Utrechtschenweg, die, hoewel herhaalde pogingen, zoowel schriftelijk als monde lings, werden aangewend, om hunne toe stemming te verkrijgen, zelfs tegen aan bieding van schadevergoeding voor moge lijk verlies, weigerachtig zijn gebleven, om deze kleine opoffering in het belang der stad hunner inwoning te doen. Het Bestuur heeft zich eindelijk, hoe wel noode, bij dit besluit moeten neer leggen, en het gemaakte plan moeten wijzigen. Al spoedig, nadat in de hier verschij nende weekbladen, het ontstaan der Ver eeniging was bekend gemaakt, kwamen personen om werk verzoeken, en zag men groepen ledigloopend volk in de straten. Dientengevolge besloot het Bestuur, om in de eerste dagen van Januari met de werkzaamheden een aanvang te maken, en eene oproeping te doen van hen, die werk verlangden. In enkele dagen had den zich een 120-tal, bij de Commissie zijnde de Heeren Visser, Zandijk en Prins, vervoegd. Deze Heeren hadden op zich genomen, zooveel mogelijk onderzoek naar de verzoekers te doen, terwijl door het Bestuur was bepaald, dat in de eerste plaats gehuwden en vaders van groote huisgezinnen aan het werk zouden wor den gesteld, en die minstens twee jaren hun domicilie te dezer stede hadden gehad Op Maandag 5 Januari, werd met 5 werklieden de eerste spade in den grond gestoken, onder toezicht van J. A.Iloks- bergen, die zich als zoodanig had aange meld, en tegen een loon van zes Gulden per week, werd aangesteld. De Heeren Kam en Van den Hooff hadden zich, op aanvrage van het Bestuur bereid verklaard, tot het verleenen van hunne technische hulp aan de Vereeni ging, en een woord van lof komt hierbij vooral aan laatstgenoemden toe, voor den ijver, waarmede hij steeds de Commissie ter zijde heeft gestaan. Nadat een begin was gemaakt, klom het getal werklieden dezelfde week nog tot 49 man, en eenige dagen later tot 70, die gedeeltelijk voor het aanleggen van paden aan den Berg, en de overigen voor het kloppen van puin werden ge bezigd. Het weder was ons in den beginne gunstig, zoodat al het grondwerk gere geld kon plaats hebbentoen echter de strenge vorst in het laatst van Januari dit belette, is men toch in staat gebleven, om het volk, dat toen vooral behoefte aan verdiensten had, door het stukslaan van puin, en het doen inkruien in de bosschen, aan het werk te houden. In de tweede week van Februari is een ander werk er bij onderhanden ge nomen, en wel het hard maken van de Gasthuislaan, waarvoor door de belendende eigenaren, zijnde de Heeren Regenten van het St. Pielers- en Bloklands-Gasthuis, en Baron Van Boetzelaer van Oosterhout toelagen aan de Vereeniging waren toe gezegd. Het getal werklieden kon toen ver meerderd worden, en bereikte het getal van 92 man, van welke op 21 Februari door de vermindering der werkzaamhe den aan den Berg een 20-tal ontslagen werden, gekozen uit hen die het langst van de inkomsten der Vereeniging had den genoten. In de eeiste dagen van Maart, het werk aldaar geheel voltooid zijnde, werden nóg een 20-tal arbeiders ontslagen, terwijl gaandeweg reeds enkelen, die ander werk hadden gevonden, hun dienst bij de Ver eeniging hadden verlaten. Met een 20 a 30 man werd intusschen aan de Gasthuislaan voortgewerkt, en boven de verwachting kwamen nog van verschillende zijden zooveel partijen oude steenen voor vleilaag, dat dit werk ge heel kon worden afgemaakt, en de laan in het begin van April aan de gemeente in onderhoud is overgegeven. Op 9 Maart werd nog een aanvang gemaakt met de opruiming van het zich in de Beek bij Monnikendam gevormd heb bende eilandje, en wel op verzoek van den heer Baron Van H ardenbroek van Ammerstol, die voor dit werk eene bij drage van f 100 schonk; een acht-tal arbeiders werd hierbij gebezigd, wien voor dit zwaardere werk een hooger loon, en wel van 10 Cts. per uur, werd toege kend op 31 Maart was dit werk geëin digd, en werd het daar gebezigde volk ontslagen, en een paar dagen later de nog laatst overgeblevenen van het suc cessievelijk ingekrompen getal personen in de Gasthuislaan. Na dit overzicht van de verrichte werk zaamheden, moet nog melding worden gemaakt van de finantiëele krachten. Het bedrag der jaarlijksche bijdragen herijkte eene som van f324,50, terwijl voor dezen winter van particulieren, twee hier bestaande vereenigingen en de opbrengst van eene Soirée Musicale van den Heer Boekelman eene som van f 2581,88» inkwam, zoodat met de hier boven gezegde toelagen voor de Gast huislaan en het werk aan de Monnik- kendam, te zamen ten bedrage van f500, over eene som van f3406,384 kon wor den beschikt. Na aftrek der kosten voor aankoop van grint, transport van materialen, tol gelden, enz., was het ons mogelijk circa 100 personen, gedurende gemiddeld 7 weken werk te verschaften, waardoor zij in staat waren althans gedeeltelijk, in het onderhoud van hun huisgezin te voorzien. De hoofdgedachte van het Bestuur bij de vaststelling van het loon, was, dit zoo te bepalen, dat het beneden alle concur rentie met de werkbazen bleef, en het een ieder moest aansporen, om steeds zoekende naar anderen meer lucratieven arbeid te blijven diensvolgens werd de werktijd op 8 uren daags tegen 75 Cts per uur bepaald, makende alzoo een week loon van f 3,60. Niettegenstaande dit gering bedrag be toonde het volk zich zeer erkentelijk, en kwamen geene de minste ongeregeldheden bij het werk voor; in aanmerking nemen de de krachten der individu's waaronder van alle vakken, en een niet gering aan tal wevers, geheel ongewoon aan zwaren arbeid, werd met ijver door allen hun plicht gedaan. Het was het Bestuur dan ook aange naam, aan het volk, toen op 21 Februari een 20-tal werden ontslagen, zijne tevre denheid deswegen te betuigen, en bij monde van een der werlieden, een woord van dank te ontvangen, voor de ten hun nen behoeve aangewende bemoeiingen. De Commissie eidigt dit verslag met een woord van dank voor de ondervon den medewerking harer stadgenooten, waardoor zij dezen winter in staat is ge steld, een groot jaantal schraal bedeelde natuurgenooten, gedurende eenige weken, een schamel stuk brood eerlijk te doen verdienen, terwijl zij zich vleit, de uit gevoerde werken, ook de sympathie heb ben weggedragen. Ten slotte spreekt zij den wensch uit, dat zoo later de tijdsomstandigheden er toe mochten leiden, om andermaal voor de behoeften van zonder werk rondloo- pende werklieden in de bres te springen, hetgeen in eene gemeente als Amersfoort waarschijnlijk meermalen zal voorkomen, zij ook dan weder zal ondervinden, dat haar streven door uwen geldelijken steun, zal worden mogelijk gemaakt. Reeds werden haar belangrijke toela gen voor het hard maken van wegen, door eigenaren van aangrenzende per ceelen toegezegd. T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK, Voorzitter. B. W. VAN BURGSTEEDEN, Onder-Voorzitter. VAN LANSCIIOT HUBRECHT, Secretari I. P. G. KOK. G. PRINS. E. L. VISSER. J. ZANDIJK Jr. Amersfoort, April 1885. Utrecht. De Wielrijders-vereeniging heeft tegen het begin der maand Fe bruari 1886 een wedstrijd uitgeschreven in zaalrijden. Alle erkende Nederlandsche wielrijders-clubs zijn tot mededinging aan dezen in ons land geheel nieuwen wed strijd uitgenoodigd, en 3 of 4 harer heb ben zich reeds biertoe bereid verklaard. Door elke club zal met minstens vier, hoogstens acht personen te gelijk gere den worden, terwijl er twintig minuten zal worden gegeven, om zijne bedreven heid op dit gebied te doen uitkomen. De navolgende prijzen zijn uitgeloofd le. prijs, een verguld zilveren medaille aan ieder lid der mededingende partij; 2e. prijs, een zilveren medaille aan ieder lid dermededingende partij; 3e. prijs, een bronzen medaille aan ieder lid der mede dingende partij. De pauzes tusschen de wedstrijden zullen worden afgewisseld door kunst- en schoonrijden. De wedstrijd wordt gehouden in de grocte concertzaal van het Park Tivoli, op een nader aan te geven dag. Na afloop der wedstrijden zal een groot bal plaats hebben. Vier Politiebeambten alhier her denken heden (1 Dec.) den dag waarop zij vóór 25 jaren bij de Gemeente Poli tie te dezer stede in functie traden en wel de lieer D. de Bie, Inspecteur van Politie, J. C. Hendriks, G. van der Pol en D. Vermeulen, respectivelijk Agenten van Politie der le, 2e en 3e klasse. Aan welgemeende belangstelling zoowel van de zijde hunner superieuren als van particulieren, heeft het deze trouwe dienaren niet ontbroken en zal deze dag dan ook ongetwijfeld nog lang bij hen in aangename herinnering blijven. Baarn. Verleden week gaf de Socië teit sBurgerlust" de aangekondigde Soiree Variée, met medewerking van den Heer David Tobias Bamberg, die een keurig programma ten gehoore bracht. Al de kleinen (en er waren er niet weinigen) amuseerden zich uitstekend, trouwens de heer Bamberg heeft er slag van iedereen te begochelen, terwijl zijn dwergen-théatre voor klein en groot tel kens iets nieuws en verrassends teweeg brengt. De dames, die eenige coupletten ten beste gaven en den heer Mulder met zijn flesschen-klokkenspel mogen mede niet onvermeld blijven. De Sociëteit Burgerlust ga steeds voort met de burgers van Baarn aangename avonden te verschaffen, en is het bestuur altijd zoo gelukkig als het nu was met de Soirée van den heer Bamberg, dan zal het zeker in den geest van alle leden werken. Voor de betrekking van gemeente veldwachter alhier, hebben zich niet min der dan 50 sollicitanten aangemeld. W. J. v. P. schilder alhier, welke door de rechtbank ter zake van rebellie en beleediging van bedienende beamb ten tot 14 dagen celstraf en f 8,boete is veroordeeld, heeft zich van dat vonnis in hooger beroep begeven. Doorn. De heer A. Schott, gea- greerde ten postkantore alhier, heeft gis teren met gunstig gevolg examen gedaan voor postdirecteur. Zeist, 26 Nov. Het voorstel van de heeren Metelerkamp c. s., om in deze gemeente een waterleiding aan te bren gen is thans voor goed afgedaan, daar een voorstel van het raadslid den heer Anton, om pogingen aan te wenden gunstiger voorwaarden ten behoeve der gemeente te verkrijgen, met 7 tegen 2 stemmen is verworpen. TicnlioTcn. In deze gemeente is gisteren een vrouw in arrest genomen en naarde cellulaire gevangenis te Utrecht, overgebracht, beklaagd van vergiftiging, Abconde-Baanibrugge. Bij gelegen heid van het St.-Nicolaasfeest zal de burgemeester, de heer C. L. Roos Vlas man, de kinderen der aldaar bestaande scholen, alsmede de scholieren van het instituut Lindenhoff, te zamen p. m. 600, onthalen op chocolade, krentenbrood en St.-Nicolaasgebak. Te Nottingham hebben bij de verkie zingen ernstige onlusten plaats gehad. De politie, die versterkt was, is met de volksmenigte in botsing geweest, met het gevolg dat er velen zijn gewond. Er zijn troepen uit Sheffield ontboden. Het te Munchen verschijnende »Medi- cinische Wochenschrift" bevat mededee- lingen van dr. Buchner en dr. Emmerich, de assistenten van Pettenkofer, die naar Palermo gegaan zijn om de cholera te bestudeeren. Zij verklaren tot de over tuigen gekomen te zijn, dat niet Kochs kommabacillus (die in maag en inge wanden van alle choleralijders voorkomt) de oorzaak der gevreesde ziekte, of de overbrenger der smetstof is maar een andere soort van bacteriën, die in den vorm van korte staafjes vooral in de longen en luchtpijp der lijders gevonden isdeze ontdekking zou dan ter beves tiging van de leer moeten dienen, dat de ademhalingsorganen en niet de spijs verteringsorganen de smetstof in het lichaam overbrengen. Historisch Een aannemer te Am sterdam, die een werk onder handen heeft, waarbij haast was, liet voor eenige dagen een paar werklieden bij zich ko men, omdat zij zonder reden een ge- heelen dag waren weggebleven. Op zijn vraag waar zij geweest waren, kreeg hij tot antwoord Wij hadden beloofd mee te doen in den optocht derwer- keloozen. Een oplichter, die zich van Happen koopman in diamanten van Rotterdam, noemde, is te Parijs door de politie gevat. Hij had in verscheiden bladen een advertentie geplaatst, waarin hij ieder, die een borgstelling van 4000 francs kon storten, een winstgevende betrek king aanbood, Een koetsier, Hee genaamd, liet zich verlokken en schreef op die advertentie. Hij ontving spoedig, als antwoord, een briefje waarin Happen hem verzocht te zijnen huize te komen. De man werd in een fraai gemeubel de kamer ontvangen, en de zaak was weldra in orde. Hee stelde 4000 francs in obligatiën der stad Parijs aan v. Happen ter hand. Maar terwijl deze de obligatiën nazag, klonk er een schel. nWaclit een oogenblik,Hjj ging met de obligatiën in de hand de kamer uit, en kwam niet terug. De arme Hee wachtte geruimen tijd, en ontdekte toen eindelijk, dat hij be drogen was. Van Happen had de kamer eenige dagen te voren gehuurd waar schijnlijk opzettelijk voor zijn oplich terij. De politie, welke terstond van het ge beurde verwittigd werd, is er in ge slaagd den dief te vatten juist toen hij in een wisselkantoor de obligatiën te gelde kwam maken. Door een aap geworgd. Een dieren temmer, die zich met zijn menagerie in Rusland bevindt, had een aap, die als zeer kwaadaardig bekend stond. Op een avond, even na de voorstelling, wist het beest uit zijn kooi te ontsnappen. Hij schoot toe op de 15-jarige dochter van den beestenspelhouder, en voor dat de vader het kon verhinderen, had hij het kind geworgd. Een reusachtig proces. Te Padua zal een reusachtig proces gevoerd worden. Het personeel van de bank van Venetië, die haar kantoren in Venetië en Padua had, en voor zeer soliede bekend stond, heeft zich aan talrijke bedriegerijen schul dig gemaakt. Sinds 6 jaar zijn zij daar mee bezig en nu is het eindelijk ontdekt. De akte van beschuldiging omvat 50 dikke boekdeelen en er zijn 238 getuigen gedagvaard, waarvan er vele uit Manche ster, Parijs, Kairo enz. moeten komen. De vermoedelijke duur van het proces wordt op 5 maanden geschat. De schrik vooral is groot, onder die bewoners van Padua welke kans hebben om ge zworene te worden. Men moet ook be denken, dat zij 1500 vragen zullen heb ben te beantwoorden. Er zullen 17 advocaten als verdedigers optreden,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2