Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. die woning ontvreemd eene som van ruim f700, bestaande in gouden en zil veren muntspeciën en verschillende bank biljetten. Hoogstwaarschijnlijk heeft de dief met een valschen sleutel toegang weten te krijgen. De Nederlanders schijnen te Hamburg een uitmuntend figuur te maken. In het bijzonder zijn het de flinke Friezen, die de bewondering der Duitschers opwekten. Toen zij éénmaal op de baan verschenen waren, zag iedereen dadelijk, dat zjj ge duchte tegenstanders zouden zijn. Met verbazende snelheid reden zij de baan af met forsche, krachtige slagen. De bestuursleden van 't Nederl. schaat- senrijdersbond hebben intusschen geen aangenomen tijd gehad. In de eerste plaats, de voortdurende wisseling van weer, waardoor aan de beste ver wachtingen telkens de bodem ingeslagen werd. Men moet in aanmerking nemen, dat de Friezen niet mochten deelnemen aan den wedstrijd, al stond de thermo meter ook maar even Jboven het vries punt, daar het voor hen veel te nadee- lig geweest zou zijn op zacht ijs te rijden. Niet alleen het slechte weêr, maar ook de twijfelende houding van den Noor Axel Paulsen maakte een allertreurigsten indruk. Hem is 't niet om de eer, maar alleen om geld te doen en dit werd hem door een der Nederlanders ook ronduit gezegd. Dat de verhouding tusschen de beide partijen niet zeer prettig was, zal iedereen begrijpen. Maar algemeen schijnt erkend te worden, dat de houding der Nederlanders in allen deele correct was. Uit Hamburg wordt van gisteren avond 7 uur aan het Handelsbl. geseind: Bij het afdeelingen-rijden heden op de baan van 1600 meter gehouden, werd de afstand afgelegd door: Paulsen in 3 m. 24 sec., De Vries 3 m. 26 sec., Bruinsma 3 m. 34 sec., Veninga 3 m. 34 sec., Van den Berg 3 m. 37'/s sec., Zijlstra 3 m. 41 sec. De Baan van 3800 meter werd afge legd door Paulsen in 7 m. 40 sec. King- ma 8 m. 13 sec., Werner 8 m. 16% sec., Veninga 8 m. 23 sec., Zijlstra 8 m. 58 sec., Bruinsma 8 m. Morgen (den dag der eigenlijke kamp- ritten) is er wedstrijd om den prijs op de baan van 1600 meter tusschen Axel Paulsen, De Vries, Bruinsma, Zijlstra, Van den Berg en Veninga, en op die van 3800 meter tusschen Axel Paulsen, Kingma, Werner en Veninga. Het kunstrijden duurt voort. De minister van financiën heeft, voor zooveel van hem afhangt, zijne medewerking aan de verwezenlijking van het Haagsche havenplan toegezegd, o. a. door vergemakkelijking van den afstand der benoodigde domeingronden en door het kosteloos doen plaatsen van bij de exploitatie der haven vereischte rijksge bouwen. liet Haagsche Dagblad meldt, dat nu de verevening van de nalatenschap van wijlen van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden geheel geregeld is, de erfgenamen HH. KK. HH. de prinses Von Wied en de kroonprinses van Denemar ken, dochter en kleindochter van prins Frederik, aan de heeren M. L. graaf van Limburg Stirum, oud-hofmaarschalk van prins Frederik en tot diens executeur- testamentair benoemd, en mr. C. II. graaf Van Bylandt, oud-secretaris van Z. K. H., die mede een werkzaam aandeel in de regeling beeft gehad, met de betuiging hunner tevredenheid, kostbare geschen ken in zilver hebben aangeboden met opschriften in de Fransche taal. De eerste Kamer begon gisteren met de staatsbegrooting voor dit jaar. Bij de algemeene beschouwingen van staatkundigen en geldelijken aard, trachtte men den Minister van Financiën alsnog te bewegen zijn tegenzin voor een inkom sten- of rentebelasting te overwinnen, om te komen tot een billijke verdeeling der belastingen over ons volk. Bij eene vluchtige beoordeeling zijner plannen tot stijring van de schatkist, vond de verhooging van het inkomend recht op petroleum, bij geen der sprekers bijval. Do begrootingen van buitenlandsche zaken en justitie zijn goedgekeurd. De landbouwlezingen in Drente zijn weer begonnen en worden drukbezocht. Ontegenzeggelijk stichten zij veel nut. Menig boer, die hardnekkig vasthield aan de theorieën van zijn vader, grootvader enz., komt tot de overtuiging, dat ook op het gebied van den landbouw, de vooruitgang niet is buitengesloten. Vooral de wenken over het behartigen van den veestapel vinden geopende ooren. In het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden is men aan een groot gevaar ontkomen. Gisterenmiddag is in den doorgang onder het bordes een groot en zwaar stuk steen uit zijn be- inetseling losgeraakt en naar beneden gevallen. Had zulks eenige oogenblikken vroeger plaats gehad, een of zelfs meer personen hadden getroffen kunnen worden. Men hoopt, dat dit ongeval tot een ernstig deskundig onderzoek naar de hechtheid, ook van andere gedeelten van dit Rijksgebouw, zal aanleiding geven. De hoofdagent-rechercheur der Haagsche politie Van de Rhee cn de brigadier-majoor der rijksveldwacht Drios- sen, te Voorburg, hebben in den afge- loopcn nacht eene belangrijke arrestatie hedaan. Het is hun namelijk gelukt aan te houden de personen van K., vroeger bleeker te Rijswijk, thans te 's-Graven- hage, aan den Z. W. Buitensingel wo- gende, en W., sjouwerman, mede te 's-Hage woonachtig. Dit tweetal had bij 'nacht uit hel magazijn van de heeren ICoechlin aan de Geestbrug te 's-Hage een partij van ongeveer honderd balen bloem ontvreemd, het gestolene per schuit naar Leiden vervoerd en aldaar aan verschillende bakkers verkocht. Twee groote maatregelen worden voorbereid: eene betere wijze van heffing der inkomende rechten der goederen, naar de waarde belast en de herziening van de regeling der personeele belasting. Ons Ministerie wil de grenzen des lands voor het handelsverkeer met den vreemde niet mei een muur omringen. Het wenscht m. a. w. het beginsel van den vrijen han del te handhaven, in weerwil dat som mige takken van volksnijverheid niet op gewassenzijn tegen de beschermde indus trie van het buitenland. Men verzekeit dat Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort voornemens is wegens veelvuldige bezigheden binnen eenigen tijd ontslag als Kamerlid (voor Goes) te nemen. In zake de Balkan-quaestie is weinig of geen nieuws. Kenteekenen, dat de mogendheden niet zullen berusten in de weigering tot ontwapening van Servië en Griekenland, doen zich meer en meer voor; hierdoor wordt de kans op eene vredelievende oplossing steeds grooter. Vorst Alexander heeft zich behendig achter Servië verscholen, door te ver klaren zich wel te willen ontwapenen, mits Servië daarin vóórgaat. Wat de in genomenheid van den Czaar met Vorst Alexander betreft, schijnt het, dat deze nu juist nog niet zoo bijzondei groot is, zooals men uit vroegere berichten meende te mogen opmaken. Er wordt nu althans weder bericht, dat uit niets kan worden opgemaakt, dat in de stemming van den Czaar jegens den Vorst van Bulgarije eene wezenlijke verandering is gekomen. De onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije vorderen intusschen goed en doen een spoedigen gunstigen uitslag verwachten. Engeland's Koningin heeft jl. Donder dag het nieuwe parlement geopend. In de troonrede komt ten eerste de tradi- tioneele verklaring, dat de betrekkingen tot de andere mogendheden van vriend- schappelijken aard zijn. Verder sprak de Koningin de verwachting uit, dat het werk der Engelsche en Russische com missarissen, aan wie het afbakenen der grens is opgedragen, de handhaving van den vrede in Midden-Azie zullen verze keren. De opstand in Oost-Rumelië moet be schouwd worden als de uiting van den wensch der bevolking, om wijziging te verkrijgen der bepalingen van het tractaat van Berlijn. Hierover zeide de Koningin: Bij de onderhandelingen, die toen volg den, was het mijn doel om ook de Oost- Rumeliers krachtens hun wensch onder het bestuur van den vorst van Bulgarije te brengen, waarbij echter de rechten des Sultans ongeschonden zouden worden gehandhaafd. Betreffende Egypte deelde de Koningin mede, dal de Engelsche en Turksche commissarissen, aan wie is opgedragen om met den Khedive te overleggen, ver slag zullen uitbrengen over de maatregelen welke zij noodig achten om de veiligheid van Egypte en de hechtheid der regeering in dit land te verzekeren. Met Spanje is een overeenkomst ge sloten, waarbij voor Engeland op de Carolina-eilanden alle handelsvoordeelen zijn verzekerd, welke aan Duitschland zijn toegestaan. Wat den toestand in Groot-Britannie betreft, betreurt de Koningin het, dat nog geen verbetering is gekomen in den toestand van handel en landbouw en wijst zij op de hervatting der oproerige beweging in Ierland, die tot doel heeft het volk op te zetten tegen de wette lijke vereeniging van Engeland en Ierland. De koningin zal zich krachtig verzetten tegen elke wijziging der wettelijke rege ling dezer vereeniging. De Koningin ziet met leedwezen den tegenstand, die in Ierland wordt georga niseerd, volgens de ontwerpen der van elke wettelijke verplichting ontslagen uitgewekenen, waarbij een stelsel van schrikaanjaging wordt toegepast, ten einde de bevolking in den waan te bren gen dat de bestaande wet machteloos is. Ten einde aan deze steeds toenemende kwalen weerstand te bieden, vertrouwt de Koningin, dat het Parlement der regeering volledige macht zal verleenen. Ontwerpen, tot vestiging van een zelf standig bestuur in de graafschappen van Engeland en Schotland door middel van raden, waarvan de leden gekozen worden door het volk, zullen worden ingediend. Een dergelijk wetsontwerp voor Ierland is eveneens in bewerking. Het Berliner Tageblatt meldt, als een nieuw bewijs van weerwraak in Rusland over de verdrijving van Russisch-Poolsche onderdanen uit Pruisen, dat op 2 dezer verscheidene grondeigenaren in de wes telijke grensdistricten van Rusland zijn aangeschreven, om hunne grondeigendom men binnen zes maanden te verkoopen en Rusland te verlaten. De Maleiers te Kaapstad hebben zich verzet tegen een bevel van bet gemeen telijk bestuur, om hunne oude begraaf plaatsen te sluiten. Om dit verzet te breken, waren vrijwilligers opgeroe pen en werd de riol-act afgekondigd. Men hoopte door deze maatregelen eene bloedige botsing te beletten. Bij besluit van den heer Commis saris des Konings in de provincie Utrecht is bepaald dat de loting voor den dienst der nationale militie voor de lichting van het jaar 1886 zal plaats hebben o. a. te Amersfoort in het gebouw Amicitia, op Donderdag, den 11 Februari, 's morgens 9 voor de gemeente Amersfoort, 's nam. 1 Va voor de gemeente Hoogland en 's nam. 2'/» voor de gemeenten Leusden met Stoutenburg; te Baarn: in de open bare school op de Oosterheide, op Zater dag, 20 Februari, 's morgens 9% voorde gemeente Baarn, 's morgens 10% voor de gemeente Eemnes, 's morgens 11V. voor de gemeente Soest en 's nam. i'/t voor de gemeente Bunschotente Veenendaal: in het gemeentehuis op Maandag, 22 Februari, 's morgens 9% voor de ge meente Veenendaal, 's morgens 11 uur voor de gemeente Woudenberg en's mor gens 11% voor de gemeente Renswoude. Bij besluit van den Minister van financiën d.d. 12 Januari 1886 is de 321ste Staats-loterij vastgesteld krachtens art. 1 van het Koninklijk besluit van den 14. December 1885 (Staatsbl. No. 256). De spreekbeurt, door Dr. van Goor van Bunschoten in de Hervormde kerk alhier te houden, zal plaats hebben op Vrijdag den 29 Januari, des avonds te halfzeven en geheel het karakter hebben eener gewone godsdienstoefening. Donderdagavond trad alhier in de vergadering met dames van het Nuts- departement alhier als spreker op Ph. Hugenholtz Jr. uit Amsterdam. Tot onder werp had spreker gekozen Shakespeare's Hamlet. De voordracht werd door zijne hoorders metgroote belangstelling gevolgd. In de plaast van wijlen Mevr. Wed. Mommade Petersen is als mederegen- tesse van het St. Pieters- en Bloklands gasthuis alhier verkozen Vrouwe S. C. C. Sand berg geboren Evers. Voor de verloting ten voordeele der Maatsch. tot opvoeding van Weezen enz. alhier te houden, zijn reeds 1400 loten verkocht, een netto winst opleverende van 700 gulden. De reeds vroeger aangekondigde voorstelling van »de Sabvnsche Maagden roof" door het tooneelgezelschap van den Salon des Variétés te Amsterdam zal (zie achterstaande advertentie) nu a. s. Maan dag, den 25 Januari in Amicitia plaats hebben. Wij meenen met de aanbeveling, dat Ed. Bamberg in dit stuk de hoofdrol vervult en in de62e maal, dat dit stuk door hem op verschillende plaatsen werd op gevoerd, steeds het grootste succes ge noot, te kunnen volstaan. Ons werd het le nummer toege zonden van een bij den Uitgever M. J. II. Kessels te Heerden te verschijnen blad, gewijd aan de bevordering der toonkunst en in het bijzonder aan de belangen der Nederlandsche muzikale vereenigingen. Het blad draagt tot titel »de Muziekbode," maandblad voor toon kunstenaars en vrienden der muziek. Door op verschillende plaatsen in ons land en België bekende toonkunstenaars en musici als correspondenten aan te stellen, geeft dit blad een rijke en dege lijke lectuur en durven wij, naar hetgeen wij in dit eerste nummer reeds zagen, het HH. muziekliefhebbers ten zeerste aanbevelen. Na afloop der op 15 Jan. II. gehouden Algem. Verg. der Afd. Amersfoort van het Utrechtsch Gen. voor Landbouw en Kruidkunde had eene openbare verga dering plaats ter bespreking van den handel in zuivel, inzonderheid van de boter- en kaasfabrieken. Dit onderwerp werd ingeleid door den heer Th. Waller uit Anna Paulowna. Spreker wenschte te behandelen de vraag: iWat is de oorzaak dat de land bouwers naar verbetering van den tegen- woordigen toestand verlangen" en iop welke wijze kan men daartoe geraken". Wat de eerste vraag aangaat, ver volgde spreker, was deze voor hem die zelf landbouwer en veehouder was niet moeielijk te beantwoorden. De teruggang in prijzen van granen, daarbij de groote vermindering van 50% op, de kaasprijzen oefenen eenen grooten invloed uit op de bestaande malaise van het landbouwbedrijf in zijn geheel; de prijs der kaas in 1884 genoteerd ft f 31 iiep in het jaar 1885 terug tot f 12 a f 14. Ook de boter werd in het afgeloopen jaar tot zeer lage prijzen verhandelt. Vooral dit laatste artikel bad zijn ouden roem verloren. Vervalsching onder welken naam ook te brengen, was mede een van de hoofd oorzaken dientengevolge was het ver trouwen van onze buitenlandsche afne mers verloren gegaan. Hoe dit te her winnen om zoodoende verbetering in den toestand van den landbouw en veehou derij te brengen. Het eenige middel wasoprichting van Boter- en Kaasfabrieken. Spreker had daarmede een begin ge maakt door ten dienste zijner boerderij een fabriek opterichten, tevens de boeren uit den omtrek gelegenheid gevende de melk hunner koeien aldaar voor een vaste prijs te leveren; hoewel «le sympathie in den aanvang gering was, langzamerhand maakten zij kennis met deze zoo nuttige inrichting. Kort daarna werd hij uitge- noodigd mede te werken tot het daar- stellen van fabrieken in Friesland. Aangenaam was het hem de goede resultaten te mogen mededeelen en met volle overtuiging de oprichting van der gelijke inrichtingen te kunnen aanbevelen. Op tweederlei wijze kan dit plaats hebben. 1». door het oprichten van een fabriek voor eigen rekening. 2». door eene coöperatieve vereeniging. De eerste gaat met vele bezwaren ge paard, omdat de grootste belanghebbende de eigenaar is. De 2e meer aantebevelen, verdeelt de risico van winst en verlies over meer personen, bij beiden staat het groote belang van zamenwerken op den voor grond. Men kan bij verkoop groote partijen van hetzelfde gehalte afleveren, iets dat onmogelijk wordt wanneer iederen vee houder met zijn eigenbereide boter en kaas aan de markt komt. Vooral voor de uitvoer naar Engeland is een en dezelfde bewerking een ver eischte. Spreker deelt mede, dat hij in 1877 te Hamburg als gedelegeerde vanwege de regeering de tentoonstelling van zuivel bijgewoond heeft, maar zich geschaamd had voor het ongelukkig figuur dat onze Hollandsche boter daar maakte, dit was dan ook de reden hij tot de overtui ging gekomen was, dat op het gebied van zuivelbereiding eene andere weg moet ingeslagen worden. Wij waren wel niet zoo zeer achter uitgegaan, maar onze naburen waren hard vooruitgegang. Een groot bezwaar voor het gezament- lijk oprichten van een fabriek was, wan neer de veehouders geene eigenaren van hunne boerderijen waren, want noch de verhuurders noch de huurders zouden tot zulke groote uitgaven overgaan. Eindelijk voerde spreker nog een bewijs aan, getuigende het weinige vertrouwen men in Engeland in onze Hollandsche boter stelt, daar men genoodzaakt is de boter via Harlingen te verzenden, wil deze niet als kunstboter aangemerkt worden, daar het Friesche fabrikaat slechts als onver- valscht beschouwd werd. Door aanwezigen werden thans-eenige inlichtingen gevraagd: le. omtrent het bedrag vereischt voor de daarstelling eener fabriek. 2e. j> de vereischte hoeveelheid melk noodig de fabriek blijvend te doen werken, 3e. het personeel noodig voor het drijven der fabriek. 4e. t> de wijze van levering der melk. 5e. v de kaasfabriek of deze 2maal daags werkt. 6e. de melk van oude en jonge koeien en omtrent den invloed van voeder op zoet en zuur weiland. Spreker deelt hierna mede dat door de productie van 100 a 120 koeien een fabriek kan werken, de kosten eener fa briek bedragen f 8 a 10.000, het perso neel bestaat uit man en vrouw en zoo noodig een meid, de levering geschiedt des morgens tusschen 6% en 7 uur in goed gesloten blikken kannen, deze wor den door de fabrikanten verstrekt, tegen eene kleine vergoeding, waartegenover zij van het onderhoud ontlast worden; de kaasfabriek werkt 2maal daags, wat de vraag aangaat omtrent het leveren van rnelk van oud en jong vee, van het verband tusschen voeder op zuur of zoet land moet spreker mededeelen, dat het verschil groot is en men zich daarom zooveel mogelijk moet combineeren met hen die zooveel mogelijk aan gelijke eischen kunnen voldoen. Na een woord van dank door den Voorzitter aan den Spreker gebracht te hebben werd de vergadering gesloten. 320ste STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Eerste week. Trekking van 20 en 21 Jan. (1400 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 400 No. 12989 Prijs vau f200. No. 17944. Prijzen van flOO. No. 7779, 12866 en 12870. Prijzen van f70. 7735, 7740, 7744, 7838, 7853, 7858, 7972, 8247, 8254, 8264, 8272, 8719, 8760, 8789, 8851, 8966, 8988) 9910, 9938, 10056, 10058, 10077, 10085, 12967, 17874, 17982 en 20365. Te zamen 32 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 7706, 7707, 7720, 7721, 7775, 7783, 7792, 7806, 7824, 7836, 7850, 7872, 7879, 7891, 7909, 7936, 7942, 7968, 7981, 7988, 8201, 8226, 8244, 8263, 8720, 8750, 8758, 8783, 8824, 8843, 8870, 8877, 8895, 8939, 8975, 8994, 9906, 9934, 9946, 10010, 10022, 10040, 10074, 10080, 12832, 12865, 12916, 12978, 12999, 15922, 15925, 15935, 15936, 15945, 15949, 15995, 15996, 17916, 17924, 17938, 17943, 17985, •17995, 20336, 20366, 20374 en 20397. De volgende trekkingen geschieden 26—29 Jan., 2—4, 9—13 Febr. Gedeelten van loten zijn nog verkrijg baar. Ptreclit. Bij de Politie alhier meldde zich Donderdagavond zekere M. aan ter bekoming van nachtverblijf, hetgeen hem werd verstrekt, doch daar hij in het bezit was van eene petroleumlamp werd hem naar den herkomst van dat voor werp gevraagd en nu bleek al spoedig dat hij deze weinige uren te voren uit het gemeentebuis te Driebergen had ont vreemd, alleen met het doel om onder dak te komen. Hij was namelijk reeds geruimen tijd zonder werk en wist zich niet meer te redden. Denzelfden avond werd in een Loge ment alhier zekeren P. aangehouden als verdacht zich te Zaltbommel aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. De eerste werd naar de cel, de andere gevankelijk naar Bommel overgebracht. Terwijl in eene smederij buiten de Weerd alhier een 16-jarige jongen eene boormachine zoude smeren, geraakte deze daarbij bij ongeluk in beweging, met het treurig gevolg, dat de knaap daardoor een der vingers verloor. Bunschoten. De bevolking op 31 Dec. 1884 was als volgt1101 m. 1035 v. totaal 2136. Vermeerdering door geboor ten en vestiging in de gemeente; 45 m. 58 v. Vermindering door overlijden en vertrek uit de gemeente: 24 m. 27 v. zoodat het aautal vermeerderd is met 21 m. en 31 v. en dus de bevolking was op 31 Dec. '85: 1122 m. 1086 v. Totaal 2188. Sclierpenzeel. Uit de door den bur gemeester en het hoofd der school op gemaakte jaarstaten blijkt, dat in deze gemeente slechts vier kinderen, die boven de zes en onder de twaalf jaar zijn, niet van het onderwijs gebruik maken. Van één hunner is dit toe te schrijven aan gebrek aan belangstelling in het onder wijs twee kinderen kunnen niet toege laten worden omdat zij niet gevaccineerd zijn, terwijl het vierde kind door onge steldheid geen deel kon nemen aan het ondewijs. Woudenberg. Sedert Woensdag werd alhier vermist, een meisje H. v. d. B. genaamd, oud 14 jaar. De pogingen om haar te vinden, zijn eergisteren gelukt, men vond haar nabij Veenendaal zwer vende, van waar zij naar hare woning werd teruggevoerd. Bamcreld, 19 Jan. De Kerkeraad der Herv. Gem. alhier, heeft zijne sym pathie betuigd in de handelingen van den Ainsterdamschen Kerkeraad. Wugeuingen. De commissaris van Politie alhier waarschuwde de vorige week tegen de handelingen van een heer, klein van gestalte en zwarte snor. Hij wist zich bij verschillende Indische families, voorgevende hunne bloedver wanten in Indië te kennen, in te drin gen. Later bleek evenwel, dat het hem slechts te doen was, om geld ter leen te ontvangen. Hij wist zich zelfs zoo goed voor te doen, dat een geacht inge zetene alhier hem introduceerde in de Sociëteit. Thans is gebleken, dat deze persoon is genaamd Carpius Andreas, 41 jaren oud en geboren te Samarang. In Indië werd hij tot straf veroordeeld. Ook de Hoofdcommissaris van politie te 's Hage waarschuwt tegen de handelingen van dezen persoon. Keenen. Ten laatste is de tabaks- handel toch aangevangen, en wel tot groote ingenomenheid der planters. De heeren Frowein en Co. te Arnhem heb ben belangrijke partijen aard- en zand goed tegen f 18 a f 20 de 50 K.G. op gekocht. Nog een erfenis-geschiedenis. Te Ber lijn overleed voor een jaar of zes een zekere heer Berndt, die een vermogen van ruim f 100.000 naliet. Een 30-tal Baderische burgers gaven zich, ingevolge een oproeping in de couranten, als erfge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2