Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. 1 nieuwe gelegenheid gebruik te maken, en er heerscht weer eenige ontevreden heid, zoodat invloedrijke personen zich reeds tot den burgemeester hebben ge wend, in het belang eener vreedzame oplossing der gerezen moeilijkheden. De venters meenen, dat ze op de nieuwe marktplaats geen zaken zullen maken. (Hbl.) Er wordt thans door de mogend heden een krachtige pressie uitgeoefend om voor 1 Maart a. s. omtrent de grond slagen voor het vredestractaat tot over eenstemming te geraken. Griekenland blijft evenwel koppig en weigert nog steeds zich in de omstandigheden te schik ken. Er worden te Athene maatregelen genomen om bij een nieuwen stap der Mogendheden, wellicht ondersteund door eene demonstratie der vloot, met succes dien aanval te kunnen afwenden. Zooals men weet werd door Rusland aanmerking gemaakt op het artikel, voor komende in de overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije, waarbij bepaald werd, dat laatstgenoemde staat Turkije in oorlogstijd met troepen moest steunen. De Porte heeft hierop geantwoord, dat Bulgarije als vazal toch tot militaire hulp verplicht was. Toch acht men het in weerwil van dit antwoord waarschijnlijk dat dit artikel zal worden geschrapt. Maandag werd, ter gelegenheid van de verjaardag van het overlijden van Jules Vallés, ap Père-Lachaise door de revolu- tionnairen eene manifestatie gehouden. Van één uur af kwamen de revolutio nairen in troepen, waarvan sommigen van kransen voorzien, opzetten. De ko menden werden aan het graf door Mme Guebhart begroet. Ook Louise Michel was met eenige vrienden tegenwoordig. De geheele vergadering was ongeveer 500 personen sterk. Aan den ingang van Père- Lachaise bevond zich eene sterke poli tiemacht om, wanneer de roode vlag mocht worden ontplooid, tusschen beide te komen. Rusland heeft een zijner groote man nen verloren. Op 62-jarigen leeftijd is eergisteren avond te Moskou gestorven Iwan Sergewitsch AksakofT, sedert 1881 hoofdredacteur van het blad Russ en één der hoofden, zoo niet hel hoofd der sla- vophilepartij. Alle bladen zonder uitzondering wij den een waardeerend woord aan zijne nagedachtenis. De Nowosti zegt: sAbsa- kofT was een journalist in den strengen zin van het woord, een journalist die bij het volk eene gedachte kon in het leven roepen. De Siuct: «alle Russische harten mogen zich vereenigen om zijn graf, en inoge dit graf een zinnebeeld worden van de eensgezindheid van alle Russen, tot nut van hun machtig volk." De Nowaja Wremja zegt van AbsakofThij, die met bloed en zenuwen schreef, één der hel derste sterren, die ooit aan den hemel der Russische volksmeening hebben ge schenen." De Peterburgski Wjedomosti meent, dat «niet alleen de Russische let terkunde, waarvan Aksakofl' de belang rijkste vertegenwoordiger was, maar ook het Russisch gevoel, liet Russisch bewust zijn, de Russische politieke gedachte een zwaar en onherstelbaar verlies hebben geleden." De medewerker van het Jour nal de St. Petersbourg, de heer Zagve- lajefT, noemt in eene uitvoerige necro logie den overledene »un grand palriute, un homme sans tdclie." Deze staaltjes zijn voldoende om te doen zien, welken indruk de dood van AksakolT in Rusland maakt. In de Ital. Kamer van afgevaardigden heeft de heer Orsini de regeering gevraagd, of zij het mogelijk acht eene wereldten toonstelling te Rome te houden ter ge legenheid der onthulling van het stand beeld van Victor Emmanuel. De minister van landbouw heeft geantwoord, dat de regeering het denkbeeld eener algemeene tentoonstelling niet verwerpt; maar zij Marie kreeg een hooge kleur en zeide »Wat ben je flauw, zoo flauw als je groot bent." «Zie zoo 1" antwoordde Johan, «daar wou ik juist wezen, ik wou je eens boos zien, dat staat je zoo goed." «Wel, wel, wou je daar wezen, dat doet mij plezier, en nog meer omdat je jaloersch bent, dat ik ook niet een strik in jou das maakte, want dan zou hij mooier zitten dan nu, daar heeft wel eene koe genoeg aan," antwoordde Marie snibbig. Marie was toen hij afscheid van haar genomen had hij had gelegenheid gehad om haar alleen te spreken treurig gestemd. Hij had haar zoo har telijk toegesproken en gezegd «Marie, je moet niet boos op mij worden, wan neer ik je nog den raad geef van niet zoo scherp te zijn, je meent er toch niets van, wees ook tegen Johan niet zoo kortaf, hij is zoo kwaad niet, ik geloof, dat hij je zelfs goed lijden mag." «Maar ik mag hem niet lijden" ant woordde zij, evenwel zal ik toch uw raad opvolgen. Ik zal het doen, omdat gij het mij verzoekt," en nu vervolgde zij weekhartig. «Richard, ik heb nooit een broeder gehad, mijne moeder is vroeg gestorven, heb mij daarom lief als een broeder." En hoe schitterden hare oogen kan te dien aanzien nog geen verbintenis op zich nemen, te minder daar het tijd stip voor de onthulling van hef stand beeld van Victor Emmanuel nog niet vast gesteld is. Heden middag werd de lijn Amers foortKesteren feestelijk geopend. Te kwart over twaalven vertrok van hier een met groen en vlaggen versierde feesttrein. Tot de genoodigden behoorden de Ministers van Binn. Zaken en van Water staat; 's Konings Commissaris in de prov. Utrecht; de leden der Tweede Kamer Mr. jE. baron Mackay en F. W. J. baron van Aylva van Pallandt, afgevaardigden van Amersfoort en Tiel; de langs de spoorlijn wonende leden der Prov. Sta ten; de dagelijksche besturen der ge meenten Amersfoort, Woudenberg, Scher- penzeel en Veenendaal; de President van den Raad v. Toezicht op de spoorweg diensten de Directeur, Eerstaanwez. In genieur en Ingenieurs |van den aanleg; de Voorzitter van den Raad van Admin., Administrateur en verschillende ambtena ren der H. IJ. Sp. M.de Presidenten der feestcommissiën te Woudenberg en Veenendaal. Aan het hulpstation, waarnevens een soort eerepoort was opgericht, woonde een groote menigte het vertrek bij. Op de weg naar het station wapperde van uit de huizen van eenige ingezetenen de driekleur, terwijl het carillon zijn toonen deed hooren. Tijd en ruimte ontbreken ons in dit nummer de gehoudene speechen en ver dere bijzonderheden mede te deelen. Wij hopen in een volgend nummer daar omtrent eenigszins uitvoeriger te kunnen zijn. Zondag 21 Februari wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waar genomen door H. IJ. Groenewegen, pro ponent bij de Remonstrantsche broeder schap. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds om vijf uur geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. Dr. H. J. Reynders, leeraar in de Latijnsche taal en Romeinsche gesch. aan het Gymnasium alhier, komt voor op de voordracht voor conrector aan 't Gymnasium te 's-Hertogenbosch. Door het bestuur van de Afdeeling Amersfoort der Maatsch. ter Bevordering van Toonkunst is boven de Stadswaag, op de Appelmarkt alhier een lokaal gehuurd voor de op te richten muziekschool. De lessen zullen nu met Maart e.k. aan vangen. De Vereeniging tot Werkverschaf fing ontving van den Heer Schaepman de som van f27,40, als zuivere opbrengst zijner laatste alhier gehouden voordracht. De luitenant ter zee der 2de klasse G. C. D. baron Van Hardenbroek wordt met 26 Maart aanstaande, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. zeilschooner Argus. Bij beschikking van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan den rijksopziener op de spoor wegdiensten A. J. Hendriks, te Amers foort, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoor weg van Amersfoort naar Kesteren, met ingang van den dag, waarop de spoorweg voor het openbaar verkeer zal worden geopend. Dezer dagen kunnen wij ter dezer stede de Kon. Eng. Klokkenspelers ver wachten. Zeker geen alledaagsche gele genheid. Naar onze meening is de Zaterdagavond van geluk, toen hij haar de hand drukte en antwoordde, «dat zal ik altijd voor je wezen, Marie." Zij had ook eens moeder Martha be zocht, en hoe gelukkig was zij toen niet om met de goede, oude vrouw over Richard te spreken en te Hooren, hoe goed hij altijd voor haar was en hoe lief zij hem had, alsof hij een zoon van haar was, en toen had Marie haar opgewonden geantwoord «en ik heb hem als eene zuster lief." Vrouw Martha, hoe eenvoudig zij ook was, had aan dat antwoord opgemerkt, dat Marie hem beminde, maar zij was te verstandig er iets van te laten merken. «Ja, Marie beminde Richard, en daarom was zij zoo droevig. Nu kon zij hem niet meer dagelijks zien nu zou hij wel een ander mooier meisje vindenmaar zij zou hem toch altijd liefhebben. Toen Richard van den heer Hausman afscheid nam, bedankte hij hem voor al de liefde, die hij daar ondervonden had, en tranen stonden hem in de oogen toen hij zeide «ik heb mij al dien tijd bij u zoo gelukkig gevoeld." «Richard" antwoordde de heer Haus man, die ook aangedaan was, «ik weet, dat gy het bij mijn vriend zeker niet minder goed zult hebben, dan bij mij daartoe ongelukkig gekozen maar zeker hebben deze Heeren niet allereerst ge vraagd: hoe groot is ons voordeel? Moge dit gewaardeerd worden door het publiek. De bijzondere kunstgave in dit beroemde Klokkenspel, (met de meeste vaardigheid hanteeren zij 131 klokken wijden zij voornamelijk ten behoeve van Filantr: inrichtingen. Op reis naar Duitschland wilden zij bepaald ook deze gemeente bezoeken.Warenzij in velesteden onzes lands hartelijk welkom, konden zij niet minder dan 13 uitvoeringen voor vorstelijke personen geven, de belangstel ling ter dezer plaatse zij althans zóó dat er eenig voordeel zij voor het doel waarvoor zij komen. Maandagmiddag werd door den winkelier' P. Vonk in de Hellingstraat alhier eene gewichtige vondst gedaan. In eene schuur achter zijne woning, werd door hem bij het gelijkstooten van een onlangs door hem gegraven gat eene oude koperen tabaksdoos gevonden vol oude zilveren munten. Waarschijnlijk hebben wij hier met een verborgen spaarpot te doen, daar de munten bijna allen volkomen gaaf en ongeschonden zijn. 90 stuks zijn oude guldens in ver schillende plaatsen van de Vereenigde Provinciën gemunt. De oudste draagt het jaartal 1619 terwijl het laatst er op voorkomende jaartal 1738 is. 9 grootere stukken uit dcnzclfdcn tijd vertegenwoor digen zeker eene groote waarde. Wij raden heeren numismaten ten sterkste aan een kijkje te gaan nemen, de vinder die ze ook ons toonde, is gaarne bereid zijn schat te laten zien. 320ste 8TAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE, Vierde week. Laatste Trekking van 13 Febr. (100 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort is te beurt gevallen Prijs van f70 op No. 7926. Zonder prijs zijn uitgetrokken No. 8246 en 12922. Ingezonden. LEZING VAN DL SCHAEPMAN. Op het plein voor het Capitool te Rome staat het bronzen beeld van Marcus Aurelius. De Keizer is te paard gezeten. Michel Angelo, aan wten Paus Paulus III last had gegeven het beeld naar dat plein over te brengen, riep, toen hij het paard op het voetstuk staan zag: marchez, vooruit. Een kunstenaar van lateren tijd, de naam is mij ontgaan, had naar dat voor beeld gewerkt. Aan zijn leerlingen toonde hij het onderscheid. Met de grootste nauwkeurigheid wees hij al de fouten en gebreken aan, die in het meesterstuk te vinden waren, en die hij in zijn navolging zorgvuldig verbeterd had. Na al die fouten en gebreken te hebben opgesomd, riep hij op zijn model wijzend, vol geestdrift et pourtant, ce cheval vit, «ondanks alles, «dat paard leeft." Een gelijken indruk heeft op mij de voordracht van Dr. Schaepman gemaakt. Er zijn fouten aan te wijzen, wie zal dat ontkennen? Er kleven gebreken aan die voordracht, ieder heeft zich daarvan kunnen overtuigen. Maar het is niet minder waar, dat iets eigenaardig-bezielends deze voordracht kenmerkt, zooals dat bij geen enkelen anderen redenaar valt waar te nemen. Die Dr. Schaepman hoort, let niet meer op kleine schaduwzijden; hij ziet die over het hoofd, om zijn onverdeelde aandacht te wijden aan de taal, die van sprekers lippen vloeit, bevreesd, dat ook slechts een enkel woord hem mag ontgaan. Inderdaad, Dr. Schaepman overheerscht geheel en al zijn auditorium, hij maakt zich meester van ieders oplettendheid, en weet die tot aan het einde toe gaande te houden. Onwillekeurig dachten wij aan den kunstenaar te Rome, die de fouten zag en opnoemde, maar ten slotte wist ik dat niet, ik zou u die betrek king niet aangeraden hebben," en terwijl hij hem hartelijk de hand drukte, voegde hij er nog bij «Mijn huis staat altijd voor je open, en heb je raad noodig, kom dan gerust bij mij." Tot aandenken gaf hij Richard een gouden potlood. III. Toen Richard bij Moeder Martha kwam was hij treurig gestemd, en toch wist hij niet waarom, want hij had veeleer reden, zich te verheugen. Hij ging immers zijn toestand verbeteren, eervol had hij zijn eerste betrekking verlaten. Maar was de heer Hausman niet als een vader voor hem geweest en waren niet allen hem daar genegen. Gelukkige uren had hij daar doorgebracht, en dit alles was heden afgeloopen, Aan eene andere om geving moest hij zich nu gewennen. Wel was hij overtuigd, dat de heer Becker een goed heer voor hem zou zijn, dat had hein immers de heer Hausman verzekerd, anders zou hij hem die be trekking niet aangeraden hebben. Moeder Martha, die zijne treurigheid opmerkte, zocht hem te troosten en zeide «Ik begrijp eigenlijk niet waarom gjj tieurig zijt, gij hebt immers uw lot ver gedwongen werd uit te roepenet pourtant, ce cheval vit. Wat den inhoud der improvisatie betreft, blijkbaar had de spreker het grootste gedeelte zijner rede niet op papier gebracht, wij aarzelen geen oogenblik te verklaren, dat meer minder zou geweest zijn. Inderdaad: mehr ware weniger. Had de redenaar zich een volledige behandeling van het omvangrijk vraagstuk ten doel gesteld, dan zou hij schijnbaar meer, in werkelijkheid veel minder geleverd hebben, 't Geeft blijk van groote ondervinding, dat de spreker slechts enkele zijden van 'de zaak in questie behandeld, maar tevens getracht heeft die in het helderst licht te plaatsen, op zulke duidelijke wijze namelijk in te kleeden en voor te dragen, dat ieder van de waarheid zijner woorden geheel en al doordrongen werd. Al licht zou iemand, minder geoefend, zich beijverd hebben om meer stoffe te behandelen, maar hij zou in werkelijkheid minder geschonken hebben. Hoe tredend kwam bijv. thans uit, dat de leuzen: vrijheid en broederschap, niet meer geweest zijn dan holle woorden zonder zin, en dat, gelijk aan het einde der rede werd opgemerkt, tegenover die zoogenaamde broederschap hoofdzakelijk in de Christelijke liefde de oplossing gezocht moet worden. Wie begrijpt niet, na Napoleou's woorden gehoord te hebben, dat juist uit de gelijkheid van allen de grootst mogelijke ongelijkheid, een Cesar, geboren wordt? Ook de minst ontwikkelde der hoorders weet thans, als hij het nog niet wist, dat het droombeeldgelijke verdeeling van winst, een onmogelijkheid is. Door de Socialisten hier te lande, over deze toch werd vooral gehandeld, wordt misbruik gemaakt van de schoonste woorden. «Belastingen zijn het bloed des volks," zeide eens een Vorstin uit het huis van Oranje. Die treffende uitdrukking beteekent 'eenvoudig, dat de Overigheid niet mag stelen. Hoe schandelijk worden thans diezelfde woorden door die lieden uitgelegd. Veel wordt reeds gedaan, om den to'estand te verbeteren. In het Orgaan der SocialistenHecht voor Allen, staat daaromtrent niet anders als smaad en hoon te lezen. In ieder Nummer van dat Blad worden de edelste der onzen, die al6 het ware met hun werklieden één leven leiden, op de felste wijze mishandeld. 't Gaat niet aan, vervolgde Dr. Sch., in dezen hulp aan den Staat alléén te vragen. Dat moge in Duitschland ge schieden; Duitschland is Nederland niet Spreker verheugde er zich altijd over als hij, aan Duitschland's dampkring ont spoord, in het vrije Nederland was teruggekeerd. In het bijzonder wachte men zich de zaak te behandelen, uitslui tend als eine Baueli-und Magenfrage. Voor alles is zij eene Scelenfragc. De arbeider is mensch, heeft een roeping en een ideaal als ieder van on». Met het oog op zijn zeer gemengd auditorium gaf Dr. Schaepman bewijs van fijnen tact, dat hij tot oplossing van het allerbelang rijkst vraagstuk alléén verwees op de algemeen Christelijke beginselen van liefde, reinheid en zelfopoffering; bewijs van grooten eerbied voor zijn auditorium, toen hij alléén in herinnering bracht, dat de Zoon Gods in knechtsgestalte verschenen, en als voedsterzoon van een timmerman geboren is. Die zóó groote kieschheid niet waar deert en huldigt, bewijst alleen dat hij niet weet, wat past en oorbaar is. Zonder twijfel heeft die bescheidenheid ook invloed op de voordracht zelve uitge oefend. Hoe gemakkelijk kon Dr. Sch., aangetoond hebben, waar alléén het ge neesmiddel te vinden is, of wie alléén redding kan aanbrengen. Hoe geestdrift vol zou hij hebben bewezen, dat er slechts ééne enkele Macht op de wereld bestaat, die onze maatschappij kan doordringen van het denkbeeld, dat de werkman meer is dan een bloote werkkrachtdezelfde Macht, die reeds vroeger de wereld geleerd heeft, dat de vrouw, het kind en de slaaf nog meer zijn dan eenig goed, beterd, ik had je heel anders verwacht. Dat gij gevoel hebt over al het goede daar ondervonden, is natuurlijk, als het anders was, zou ik het afkeuren. «Och moeder Martha, ik had mij daar zoo aan allen gehecht, maar het zal wel overgaan, als ik er eerst maar een paar dagen geweest ben." Wat hem echter zoo treurig stemde, dat kon hij moeder Martha niet zeggen. Hij wist niet, hoe het kwam, maar zijn misstap drukte hem dien avond weder zwaar op het hart. Wel was hij over tuigd, dat hij zich dit anderhalf jaar zeer goed gedragen en altijd God ge beden had om hem voor een tweeden val te bewaren. Maar hij had zijn mis stap nog niet hersteld. Daarbij kwam, dat hij nu bijna dagelijks den man, dien hij eens bestolen had, zou zien, want hij wist, dat de heer Muller een trouwe be zoeker van het koffiehuis was. Slechts weinige uren had hij op zijn dakkamertje geslapen, te veel ging hem door het hoofd. Hij was blijde, toen ein delijk de morgen aanbrak, en begaf zich dan ook op het bepaalde uur naar zijne nieuwe betrekking. De heer Becker ont ving hem vriendelijk en onderrichtte hem in alles, wat hij doen moest. «Wij zullen het te zamen wel vinden." Zeide hij. {Wordt vervolgd). enkgle sesterciën waard, of geschil^ om karpers vet te maken. Had hij dan van.de eene zijde met de welsprekendheid, waarover hij beschil^ het bewijs geleverd, dat in de Katholie Kerk alléén behoud en redding te vind is, van den anderen kant zou hij den werkman aan herinnerd hebben, dj tot redding in de eerste plaats noodig5 terugkeer tot diezelfde Kerk, aan well hij in de Fransche revolutie den tl heeft toegekeerd, voor welke euvelda| hij thans de straffen ondergaat. Dat alt en veel meer heeft Dr. Schaepmsj waarschijnlijk met het oog op zijn ho deren, zéér verstandig achterwege g| laten. Non erat his locus. Wij zijn hem dankbaar voor. Amersfoort, 13 Febr. '86. W. F. N. VAN ROOTSELAAI Utrecht. Ds. L. van Apeldoorn IJlst, onlangs tot predikant naar hier b roepen, heeft voor dat beroep bedanll De Kerkeraad der Ned. Herv. Gel alhier besloot in eene gisteren avond g houden vergadering tot het zenden va een adres van Sympatie aan de g, schorste Broederen van den Amsterdac schen Kerkeraad. Bij herhaling werd reeds gewezl op het gevaarlijke om van een nog beweging zijnde tramwagen te springe;.j| terwijl bdvendien een aantal ongelukkl daardoor veroorzaakt tot voorzichtighe I moesten stemmen, toch schijnt zulks nl niet het geval te zijn; althans jl. Zonda:3 middag sprong een buitenman van ei wagen van den nog in gang zijnde IJsi Stoomtram, waarbij hij het ongeluk hs< te vallen en zich vrij ernstig aan lu hoofd verwonde. Zondagavond had te Utrecht in lil Geb. van K. en W. eene eigenaardi;! vergadering plaats van de Maatsch. 11 Nut der Israëlieten in Nederland, afdeil ling Utrecht. Het doel der Vergaderirj was eene hulde aan de nagedachterj van den Joodschen Wijsgeer Mozes Meil delsohn de tijdgenoot van Lessing, lil welsprekende bewoordingen gaf de He i H. Italië eene schets van het leven r) streven van den grooten man. Ook aan muzikaal genot was gedacl- en de Heer F. Italië van Amsterdam, et 1 baritonzanger begaafd met een kracht* en prachtig geluid gaf zijne talenten tl beste terwijl de Heer B. S. de Smil Uand. Arts te Amsterdam, mede op uil stekende wijze op de viool eenige stulijfl ken ten gehoore bracht. Beide Heerek: dilletanten komt een woord van lof ta i voor de uitstekende wijze waarop zij zie! van hunne taak kweten. Ook de Jongeheer Warendorff, eej jeugdig pianist van omstreeks 14 jare gaf eenige moeilijke toonwerken op piano te hooren, welker uitvoering va goede studie getuigden. Aan het slot der vergadering zette ui Heer Hamburger als Voorzitter van hl Afdeelingsbestuur, in korte trekken hl doel der Maatschappij uiteen. Zijiswerl a zaam tot bevordering van beschaving deugd en goede zeden, alsmede tot vc 1 spreiding van nuttige kundigheden, voofl namelijk onder minvermogenden di Israëlieten. Op welwillende wijze was de Pe: tot bijwoning der feestelijke bijeenkomt, die alleszins goed geslaagd te noeme was, uitgenoodigd. Maandag 22 Februari zal te Utrecl in den schouwburg worden opgevoer «die Kaiserstochter," nieuwe opera va) Willem de Haan. Hoogland. De Heer Bos, geneeshee' alhier, zal met a.s. Mei onze.gemeent verlaten. Met leedwezen zien wij dei man vertrekken, die om zijne kundighe den algemeen geacht is. De Onderwijzeres in de nuttig handwerken aan de openb. School alhier Mej. RuijtenbeekNoordink, heeft me primo April ontslag uit die betrekkin: aangevraagd. A/en zegt, dat er een onderwijzeres met hulp-acte opgeroepei zal worden. Men zal zich herinneresjl dat reeds in 't vorige jaar een voorste!* van 't Dag. Bestuur in dien geest wer; ingediend, doch door den Raad als ken uisgeving werd aangenomen. Te Bergen-op-zoom zijn Zaterdag nif minder dan negen personen, onder welk eene dame, door het ijs gezakt. Alle: a werden gelukkig gered en kwamen mefl een nat pak en den schrik vrij. Hoe onbeschaamd de zoutsmokkelaar in Noord-Brabant zijn, kan blijken uil de volgende advertentie, voorkomend! in do N. Bred. Ct. van gisteren «In deze courant van 21 Jan. 11. II door de rijkspolitie te Zundert bericht) dat zij 14 smokkelaars in handen hs gekregen. Dit is bezijden de waarheid want bedoelde 14 personen, die dec uitmaakten van een komplot van dertig personen, waren verraden door zekerer. P. v. Z. en bleven op minstens 1001

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2