Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. 'at oogenblik n de zaak te vomst te Milli 11- en rijks-veldwach- verdachten persoon .era een bedrag vond j in zijn laars verborgen •■ij vernemen, heeft Z. M. de Js het plan gevormd om ook .ier eenigen tijd in eer.e buiten- badplaats door te brengen, tot cdergaan van eene gezondheidskuur, gezondheidstoestand van Z. M. laat er tegenwoordig niets te wenschen H. K. H. de hertogin van Albany, Jie op hare doorreis eenigen tijd ten paleize van H.H. M.M. den Koning en de Koningin te 's-Hage hoopt te vertoeven, zal komen uit Londen, en niet uit tegen overgestelde richting, zooals door sommige bladen werd gemeld. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door eenige ambtenaren in dienst van het rijk, de provincie of de gemeente, te Groningen. Adressanten verklaren, dat zij, hoewel van verschillende denkwijze op staatkundig, maatschappelijk en gods dienstig gebied, niettemin eei.parig van oordeel zijn, dat de schorsing van den rijksambtenaar C. Croll, oin reden hij lid is van den Centralen Raad van den Sociaal-democratischen bond in Nedei land, als zeer willekeurig inag worden aange- meikt, en bovendien strijdig met de in de Grondwet gewaarborgde rechten. Deze handelwijze vervult hun ook met bezorgdheid; immers, waar de eerste stap van willekeur is gezet, verdwijnt alle waarborg voor een rechtvaardig be stuur. Want hoewel het ditmaal een sociaal-democraat treft, morgen kan het, op dienzelfden grondslag, een ariti-revo- lutionnair of een ijverig katholiek gelden. Elke persoonlijke meening, zou, wanneer deze der regeering ongevallig werd, eene dergelijke behandeling ten gevolge kunnen hebben. Bij den pastoor te EIten wisten zich twee mannen, terwijl zij orn eene aalmoes kwamen, eenig geld toe te eige- len. Zij hadden juist gezien, dat de pas oor een laadje opende, eenig geld daarin ;gde en het toen weder dichtschoof, zon- er het te sluiten. Eerst nadat zij ver- okken waren, kwam men tot de onl- >kking, dat het geld verdwenen was politie had nog juist den tijd oin de ide mannen in verzekerde bewaring te men. De arbeider v. K. te Wageningen, verdacht werd in het begin der vo- je maand zekeren S. aldaar in de bee- m te hebben geschoten, en dientenge- olge gevankelijk naar Arnhem werd ge transporteerd, is weder op vrije voeten gesteld. De Porte heeft aan de mogendheden ïedegedeeld, dat zij ter wille van Rus- ind, de artikelen doelende op militaiie ulp uit de overeenkomst met Bulgarije weglaten en spreekt in datzelfde hrijven den wensch uit, dat nu deze ereenkomst door de mogendheden zal -rden goedgekeurd. Ook drong de Porte de Servische regeering weder aan op spoedig inzenden harer vredesvoor- len tegenover Bulgarije. Mocht Servië Ier oorlogzuchtige plannen koesteren Bulgarije op nieuw bedrijgen, dan zou 'iije het Vorstendom met kracht van men steunen. Voor dit laatste he men zich nu evenwel niet al te ust meer te maken, daar volgens atst ontvangen berichten, de Ser- en Bulgaarsche gevolmachtigden de vredesonderhandelingen te Bu- t hunne geschreven voorstellen i ingediend, en deze aan beide zwom met haar naar den wal .zijn rttfe aar aan eenige zich daar be en stelde -fiouwersinhanden. Mathilde vindende toest bewustzijn verloren, Rad n°6 uie uit>Om Gods wil I red •juigstig nep J 'gen tweede male nwjne m „aai het zinkende rij- j liet SmJuk ook Mathilde's OOu begaf tuig, en ha iet :gc".v Gei"30' bewusteloos, v„.6, ----- aafl? jiij haar in moeder te reau^ -otstó inspanning zooals hij haar ven. Opnieuw zijn arm, en met de gro. -soon, zwom hij met haar naar den w„. herinnerde hij zich, dat nog een pm- de koetsier, gered moest worden. Wede. zwom hij, hoewel bijna uitgeput, naar het zinkende rijtuigde man had zich wanhopend aan het paard vastgeklemd nos slechts eenige oogenblikken, en hj zou met het paard in de diepte gezonken en niet meer te redden zijn geweest. Zoodra hij Richard bemerkte, gat de hoop, dat ei redding gekomen was, hem de kracht om zijn steunpunt los te laten, en zich aan Richard vast, te klemmen. Met vreeselijke inspanning zwemt deze naar den wal, en hoewel de afstand niet groot was, zou hij door de zwaarte van den man gezonken zijn, had men hem „iet van den wal een dik touw toege worpen en toegeroepen «gnjp vast. grijp j, et touw I Goddank!" riep men daar A. 1 4 I" regeeringen zijn opgezonden. Mag men een Reutertelegram gelooren, dan kan men de vrede als gesloten beschouwen. Griekenland blijft nog altijd obstinaat. De ministers van Oorlog en Marine heb ben gedreigd hun ontslag te zullen ne men, wanneer Turkije den oorlog niet wordt verklaard. De Regeering durft daartoe, met 't oog op de Mogendheden, evenwel niet over te gaan. Er hebben voortdurend van de zijde van het volk nog oorlogzuchtige demonstraties plaats. Zondagmiddag had in Hydepark te Londen wederom eene socialistische bij eenkomst plaats. Ongeveer 20.000 per sonen waren opgekomen. Burns en andere leiders der socialistische partij spraken het volk toe; als spreekgestoelten deden drie met roode vlaggen versierde wagens dienst. Verschillende moties werden aan genomen, onder anderen een, waarbij de werkdag op 8 uren wordt bepaald. Bij het verlaten van Ilydepark begon hel grauw weder ruiten iu te werpen en probeerde men een vervolg te leveren op het onlangs gebeurde; zulks werd door de bereden politie belet, die rnet een paar charges de menigte uiteen dreef en de rust herstelde. Dat er evenwel ook aan de zoo zeer geroemde Londensche politie nog iets mankeert, bewijst het verslag door den Minister van Binnen- landsche zaken daaromtrent uitgebracht. De slotsom van dit verslag is, dat het dringend noodzakelijk is een onderzoek naar de inrichting en het bestuur der politie in te stellen. PrinsJéröme Napoleon heeft, naar aan leiding van het bij de Fransche Kamer aanhangige voorstel tot verbanning der Prinsen, een manifest uitgevaardigd, waar in hij de voorgestelde wet, eene wet van verdachtmaking noemt en zich tevens boos maakt, dat in die wet de Napoleons, de soldaten der omwenteling en de Bour bons in eer.en adem worden genoemd. De Prins zegt vervolgens de republiek te erkennen, als logisch gevolg van 't algemeen stemrecht, maar hij wil haar hervormd zien, door de bepaling te ma ken, dat het Hoofd van den Staat door het volk zelf verkozen worde. liet verlossingsleger zal voortaan we der in Zwitserland worden geduld. IJet Zwitsersche Bondsgerechtshof heeft na me n 11 ij k het besluit der Regeering van Zurich, waarbij vergaderingen van't Ver lossingsleger werden verboden, nietig verklaard. In Urugay in Zuid-Amerika dreigt weder eene omwenteling los te barsten. President Santos, het hoofd van dien Staat wil n.l. zelf een opvolger benoe men, terwijl het land eischt dal die bij meerderheid van stemmen verkozen worde. Reeds is te Buenos Ayres een oorlog schip met 5000 man en Kruppkanonnen gewapend aangekomen, waar aan boord zich de candidaat der omwentelings-man- nen, Thomos Gorenozi, bevind. President Santos neemt de noodige verdedigings maatregelen. Op den top van een heuvel te Montevideo is door hem een electrisch licht geplaatst, dat 's nachts de geheele golf verlicht en daardoor een nachtelijke overrompeling onmogelijk maakt. Het bij den Bondsraad ingekomen wetsontwerp op den verkoop van kunst boter bevat o. a. de volgende bepalingen. De lokaliteiten, markt- en andere ver koopplaatsen, alwaar kunstboter wordt te koop gesteld of verkocht, moeten zijn op eene in 't oog loopende plek voorzien van een duidelijk opschrift waarin dit wordt vermeld. De vaten en andere voorwerpen, waarin die boter wordt te koop gesteld of ver kocht, moeten insgelijks kenbaar zijn door het duidelijke opschrift „kunstboter". Bij verkoop in groote kuipen of kisten moet nevens dat opschrift de naam van den fabrikant worden vermeld. Stukken kunst boter mogen niet anders worden te koop gesteld dan in rechthoekigen vorm, voor zien van hetzelfde opschrift en den naam van den maker, hetzij op het omhulsel, hetzij op de boter ingedrukt. Kunstboter in den zin dezer wet zijn Allen waren gered. Mathilde en hare moeder weiden bereidwillig door een bakker, die op den hoek woonde, in huis genomen, ook Richard werd later binnen gedragen, daar hij nauwelijks op den wal gekomen zijn bewustzijn verloren had het had geen minuut langer moeten duren, ot Richard en de man waren reddeloos verloren geweest. Mathilde had van de bakkersvrouw droge kleederen aangetrokken, terwijl hare moeder eveneens van de natte klee deren ontdaan werd, en daar zij nog Ste&cjs in zwijm lag, op een bed gelegd. '•nldc jSjRmd handenwringende voor Mai. '">rer moeJ.er en vroeg: Waar het bed u» o £en geneV?s,leer die on" is mijn redder -*„Sneld, vereerde middelijk was toefc -r buiten gevaai Mathilde, dat hare moeUe. ..omen Nu was en wel spoedig zou bija bleek droeg men ook Richard bin.. als een doode, handen en beeuen slap langs zijn lijf. Men legde hem u den grond, de geneesheer naderde,schudde treurig het hooid, en zeide «Ik vrees dat die brave jongeling zijn edele daad met den dood zal bekoopen". Hij wendde echter alle middelen aan om de levens geesten weder op te wekken. Nauwelijks heeft Mathilde de woorden van den geneesheer vernomen, ot zij vliegt van het bed Jiprer moeder naar alle op melkboter gelijkende fabrikaten, wier vetgehalte niet uitsluitend van melk afkomstig is. Hiervan zijn alleen uitge zonderd de producten, die niet ten ge- bruike van menschen bestemd zijn. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met eene boete tot van 150 mark, of met gevangenisstraf. Verder wordt in het ontwerp aange wezen welke artikelen der wet op den verkoop van voedingsmiddelen enz. ook op kunstboter toepasselijk zijn. Volgens het slotartikel zal de wet den 1 Juli in werking treden. In de toelichting wordt aangetoond welk eene ontwikkeling dat fabrikaat in de laatste jaren heeft verkregen. In Duitschland zijn er thans 45 fabrieken waarvan in Pruisen 30, Beieren 10, Wur- temberg en Elzas-Lotharingen ieder 2, Hessen 1. Buitendien zijn er 7 bedrijven, bij welke kunstboter wordt vervaardigd. De geheele productie in het Duitscherijk wordt begroot op 15 millioen kilo, met eene verkoopswaarde van 18 millioen mark; waarbij dan nog komt de niet onaanzienlijke aanvoer uit Oostenrijk, Nederland en Noord-Amerika. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend dat vanaf 18 Febru ari j.l. de buslichtingen voor de verzen dingen per spoorweg Amersfoort Hestoren, geschieden ten 7.23 's m.9.16 's m.1.4 av.6.12. av. Amersfoort, 22 Februari 1886. De Directeur, C. SMITT. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds om vijf uur geleid worden door Ds. Van der Spek, Gereformeerd Leeraar te Sliedrecht. Heden avond heeft in de manége een carroussel en assaut plaats, door onderofficieren en minderen der beide batterijen van 't le Regt. Veld-Artillerie, alhier in garnizoen. Morgen, Donderdagavond, zal in de Nuts-vergadering met dames als spreker optreden de heer M. J. Mees uit Haarlem. De zittingen van den Militieraad in een der zalen van het stadhuis te Utrecht worden gehouden als volgt: de eerste (bestemd ter beoordeeling van re denen tot vrijstelling van den dienst) voor Amersfoort, Hoogland, Leusden en Stoutenburg op Maandag 8 Maart, voor Bunschoten op Woensdag 10 Maart, voor Soest. Baarn en Eeinnes, op Maandag 15 Maart en voor Woudenberg op Dins dag 16 Maart, en de tweede zitting (be stemd voor het onderzoek van plaatsver vangers en nummerverwisselaars) voor al die gemeenten op Woensdag 14 April, behalve voor Woudenberg op 15 April. De vorige week werd alhier een vergadering gehouden door de vereeni- ging Amers[oortsclie vrijwillige brand weer. Uit het verslag bleek dat de ver- eeniging bij het begin dezes jaars 56 leden telde. De rekening en verantwoor ding van het afgeloopen jaar werden goedgekeurd en aan secretaris en pen ningmeester dank gebracht. Laatstge noemde werd in zijn functie herkozen. In het begin der volgende maand zal door den Tooneelvereeniging «Oefe ning baart Kunst" eene uitvoering gege ven worden ten voordeel der algemeene armen. Wij meenen onze lezers geen ondienst te doen, reeds nu de aandacht daarop te vestigen, daar men nu, wanneer voor andere doeleinden steun en hulp wordt gevraagd, zijne bijdragen daar naar kan regelen. Moge een ruime op brengst het loon zijn der vereeniging, die behalve onderling genoegen steeds het welzijn van arme medeburgers op het oog heeft. de plaats waar Richard ligt, stort zich, haar gevoel niet meer kunnende be- heerschen, op hem en houdt hem kramp achtig omvat. Als een wanhopige staart zij met wijd opengespalkte oogen opzijn bleek gelaat, en roept hartverscheurend uit«Richard Edel, braaf mensch gij moet leven, gij moogt voor mij niet ster ven. O God Ik heb hem vermoord, ik vroeg hem Red ook mijne moeder, ik moest dit immers doen, niet waar? en zag daarbij den geneesheer aan. «Het was immers mijne moedei Wat men ook deed om haar van Richard te verwijderen, men was er niet toe in staat. Het haar hangt verwilderd over hare schouders, bleek als marmer is haar gelaat, als eene waanzinnige staren hare oogen. Zij is onovertrefbaar schoon in ii3re wanhoop. Zij ziet niet wie daar om haar staan, zij ziet alleen Richard, dien zij dood waant. Hartstochtelijker worden steeds hare woorden, en terwijl Zij een kuS op zijne bleeke, blauwe lip pen druki, roept zij hartverscheurend uit «Richard Ik wil' met u sterven «Richard! ik bemin u immersOpen uwe oogen O God! erbarm U over hem en mij. Zulk een edel leven mag niet ein- digenl" Op eenmaal komt water uit zijn mond te voorschijn. De geneesheer, die ook In de eerste dagen van Maart zal bij den uilgever A. M. Slothouwer alhier de eerste aflevering het licht zien van het Tijdschrift voor Geschiedenis, dat ten doel heeft, zonder vertoon van ge leerdheid en in aangenamen vorm, be langrijke onderwerpen uit het geheele gebied der geschiedenis volgens de nieuw ste onderzoekingen aan het heschaafde publiek mede te deelen. Ruim een der tigtal geschiedkundigen in ons land heb ben hunne medewerking toegezegd. Wederom moet de Amersf. Brood fabriek eene oven laten bijbouwen. De fabriek mag zich in een steeds grooter wordend debiet verheugen; nu reeds wordt voor ongeveer f 3000.per week omgezet. Zeker wel het beste bewijs, dat het brood aldaar gebakken in den smaak valt der gebruikers. J. I. Zaterdagavond had in een der localen van het Café «de Arend" de aan gekondigde uitvoering plaats der Koninkl. Klokkenspelers. Oogsten deze heeren in de plaatsen waar zij optraden steeds den hoogsten lof, ook wij kunnen niet nala ten daar een woord aan toe te voegen. Heerlijk schoon waren de melodièen, die zij ons met hunne 131 klokken van ver schillende grootte wisten voor te toove- ren. Hunne vaardigheid, die bijzonder in no. 12 van 't programma «die Türkische Scliaarwache" uitkwam, grenst aan 't ongeloofelijke, te meer daar voor het hanteeren der groote klokken eene niet geringe mate van spierkracht wordt ver- eischt. Jammer dat slechts een betrek kelijk klein publiek deze uitvoering bij woonde. Ouders en voogden worden op merkzaam gemaakt, dat er ook dit jaar wederom gelegenheid bestaat, om jongens uit Utrecht of andere gemeenten der provincie op de Ambachtschool te Utrecht te plaatsen, ten einde onderwe zen te worden iu het timmeren, smeden, meubelmaken en draaien. Aan de leerlingen aldaar wordt onder wijs gegeven in de kennis der materialen, die zij zullen verwerken, en in het tee kenen en uitslaan der werkstukken en de onderdeelen daarvan, terwijl zij ver volgens die werkstukken zeiven even als bij een baas aan de schaaf- of werkbank, of voor het aanbeeld of smids vuur, op de natuurlijke grootte leeren vervaardigen. Het leeren denken en werken gaat hier hand aan hand, want geen weik- stuk wordt door een jongen aangevangen, of het is eerst mondeling met hem behan deld en door hem op het papier uitge werkt. De cursus aan de Ambachtschool duurt diie jaren. Gedurende dien tijd is voor de leerlingen, in de gemeente Utrecht woonachtig, het bezoek van de Burger- Avondschool verplichtend. De leerlingen uit andere gemeenten zijn van die ver plichting vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt, met inbegrip van dat voor laatstgenoemde school, slechts f5 per jaar. Gereedschappen en materialen, teeken- behoeften en werkkielen worden aan de leerlingen gratis verschaft. Aan de school is een lokaal beschik baar, des winters beliooi lijk verwarmd, waar de jongens uit de buiten-gemeenten gedurende den vrijen tijd kunnen blijven. De kosten voor de ouders van bovenge noemde leerlingen worden hierdoor be langrijk verminderd. Om als leerling aan de Ambachtschool te worden opgenomen, kan men zich tot 20 Maart a. s. dagelijks (uitgezonderd des Zondags en des Zaterdagsmiddags) van 2 tot 4 ure aanmelden bij den direc teur, aan de school, in de Donkerstraat, te Utrecht. Utrecht. Naar aanleiding van het onlangs door den Kerkeraad der Ned. voor Richard op de knieën ligt, zeide nu «Mejuffrouw, ik bid u, laat hem met rust, laat mij met hem begaan, dan zal hij leven." «Is dat waar?" Traagt zij met eene doordringende stem en laat hem los, waardoor de geneesheer in de gelegen heid komt, om hem beter te kunnen be handelen. Opnieuw wil Mathilde hem omvatten, maar de geneesheer weert haar af, zij blijft echter bij hem staan. O God wat ziet zij Richard geeft opnieuw water op en doet dan even zijne oogen open. Toen zij dat ontwaarde, vroeg zij nog altijd even hartstochtelijk aan den ge neesheer «Hij is immers niet dood Hebt gij het ook gezien, dat hij zijn oogen opendeed «Zeker", antwoordde de geneesheer «en hij is ook gered." Nu wordt Mathilde kalmer, hare wan gen krijgen weder kleur en met gevou wen handen roept zij uit«O God, ik dank U O God, gij zijt goed De geneesheer had waarheid gesproken. Richard was gered, hij komt meer en meer bij, ieder oogenblik verlevendigen zich zijne trekken en op eenmaal roept hij uit, terwijl hij zijne oogen opnieuw opent: «Waar ben ik? Waar ben ik? Waar is Mathilde?" Herv. Gemeente alhier genomen beslu tot het zenden van een adres van Syra pathie aan de geschorste Amsterdamse!' Kelkeraadsleden, liggen thans bij ee|| drieta! Boekhandelaren alhier lijsten te teekening voor die gemeenteleden, welk,: laatst bedoelde Kerkeraadsleden van hunrl deelneming en instemming willen doei blijken. Door de Politie alhier werd de har gelegd op zekeren B dit terwijl hij 1 gelegenheid van 's Konings verjaarde') in eene slijterij een fiesch Cogri; haalde, twee flesschen likeur wist te b. machtigen en onder zijne kleeding verbergen. Te midden van vrienden cl vriendinnen werd een en ander genui; tigd en een allerprettigste avond doo: gebracht; minder aangenaam was echte voor B. liet ontwaken, want nauwelijk zijn roes uitgeslapen werd hij reeds g arresteerd en vervolgens naar de cj overgebracht. Maandagavond had alhier, deinon nummer van 17 dezer aangekondigde opvoi ring van die Kafserstochter plaats. Voo eene overvolle zaal terwijl wij onder d> aanwezigen verschillende Amersfoortschi ingezetenen opmerkten. Door ongesteld heid van frau Jaide werd de rol va: Adalrun vervuld door Mevr. Van jOphe mert-Schweneke, die voor deze welwil lend heid vanwege het Schouwbuigbestuu werd beloond met een prachtig bouquet! Frl Betak die als Emma optrad verwier! veel bijval en ontving namens het Stu dentencorps na hel einde der tweed: acte een bouquet. Eginhaid werd namens het zelfd; corpsaieteen lauwerkrans vereerd. In eet volgend nummer hopen wij onzen lezers eene schets dezer nieuwe opera aantebie- den. Soestdijk. Drie heeren vervoeg den zich Dinsdag bij den heer P. alhiet en eischten van hem niet meer of min der dan 2000 gulden. Veinzende 't ver langde te halen riep de heer P. zijl koetsier en tuinman, waarna 't hun ge lukte één der heeren te vatten. Het 3-tal had in 't «Hotel Ubbink" een pakje ach tergelaten, dat later bleek eenig stroo te bevatten. Daarmee moest de hotelhou der de kosten der vertering maar vooi voldaan rekenen. Veciieudaal. Na een moeilijk en langdurig ondeizoek is het de rijks- en gemeente-politie alhier mogtn gelukken tegen J. H. v. D., onder Eede, thans proces-verbaal op te maken wegens tal van oplichterijen, onder Eede, Venendaal Scherpenzeel en Renswoude gepleegd. Eenige kooplieden en handelaars alhier zullen zich tot de directie van de HolI. IJzeren Spoorwegmaatschappij wen den, rnet het verzoek 's Maandags, ter gelegenheid "var. de markt te Tiel, een markttrein op de lijn AmersfoortKes- teren te laten loopen. Op 's konings verjaardag. Een wacht meester der huzaren te Haarlem zag op den 19 Februari zijn gezin vermeerderd en wel met een tweeling een jongen en een meisje, hij heeft ze, naar aanlei ding van den dag, de namen gegeven van Willem en Emma. Niet onaardig gekozen. Van weinig waarde. Wanneer men met een klein kapitaal een groot land eigenaar wil worden, kan men in Drente terecht. Daar werd dezer dagen bij een publieke verkooping voor 2 H.A. 67 A. 60 c.A. de kolossale som van f 8, zegge acht gulden geboden, dat is nog niet één cent voor 33 vierk. M. Natuurlijk was het aangebodene heideveld zeker niet van de beste soort. Ook de betere veldeD echter hebben weinig waarde en voor niet veel geld wordt men in deze pro vincie eigenaar van uitgestrekte en voor ontginning tamelijk geschikte gronden. Die woorden, hoe schoon klonken zij niet in hare ooren het was hemelsche muziek. Hier ben ik riep zij en vatte zijne hand, die zij innig drukte, «hier ben ik, die gij gered hebt, mij en mijne moeder, dank dank eeuwig dank De omstanders, die uit de hartstoch telijke woorden, die zij hoorden, niets anders konden opmaken, of er bestond eene innige betrekking tusschen hen verwijderden zich uit kieschheid. Mathilde en Richard zagen elkander aan, terwijl hunne handen zich vast hielden. Wat gaven die blikken niet veel te kennen? Zou het wel mogelijk kunnen zijn, dat een schilder die had kunnen treffen Zij drukten ongekun steld meer uit dan duizenden woorden hadden kunnen zeggen. Zij spraken van liefde, van geluk, die blikken waren zoo verstaanbaar, zij waren een verbond van twee menschen, die elkander innig oprecht beminden. Meer en meer kwam Richard bij, ook mevrouw Böhmer, die in een doffen slaap was gevallen en niets van de hartstoch telijke woorden van Mathilde gehoord had, ontwaakte. (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2