Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. rair der posterijen hebben 2ich 67 can- didaten aangemeld. Er zijn 15 plaatsen opengesteld. Het examen wordt in April gehouden. Een ambtenaar, gestationeerd te Gietelo, zag dezer dagen eene koe frau duleus invoeren. Hij bracht de koe in eene nabijgelegene schuur en arresteerde toen den begeleider. Daarmede ging ech ter een geruime tijd verloren, en toen daarop de ambtenaar de koe ging halen, was deze spoorloos verdwenen. Op een vraag hoe lang de gespan nen toestand te Kootwijk en Voorthuizen zou duren, werd de vorige week door een lid van het classicaal bestuur van Amsterdam geantwoord, dat de Zondag van 28 Februari vermoedelijk nog rustig en kalm zou voorbijgaan, aangezien de Regeering nog slechts een paar dagen officieel kennis droeg van de bestaande wanorde van zaken, doch dat zeker op 7 Maart, de onwettig verklaarde predi kanten van den Bergh en Houtzagers het optreden in de kerken van het Ned. Herv. Kerkgenootschap door de gewapende macht zal worden belet. Te Vucht had gisterenmiddag het volgende ongeluk plaats. De timmerman Sidder had het plan ter gelegenheid van den feestelijken intocht van den nieuwen burgemeester met een pistool te schieten en wilde het vooraf eens probeeren. Het pistool ging niet af, omdat het wat verroest was. Toen had hij de on voorzichtigheid het pistool met den loop tegen de borst te drukken om er rnet een mesje den roest wat af te krabben, onder welke bewerking het wapen afging, met het treurig gevolg, dat de kogel hem even boven het hart trof. Zijn toe stand moet zeer zorgelijk zijn. Een heer, die Woensdagavond van Apeldoorn zou vertrekken met den naar Amsterdam bestemden trein van 8,12 m., doch te lang had gedraald, poogde, ter wijl de trein in beweging was, er op te springen, hetgeen hem mislukte; hij kwam in aanraking met een der waggons, viel bewusteloos op het perron, en werd ter verpleging naar het stationsgebouw gebracht. Eenige ingezetenen van Amsterdam 59 in getal, allen mannen van ontwik keling en beschaving, hebben een adres bij de Tweede Kamer ingediend, om te verklaren, dat zij het met het oog op grondwetsherziening en in het belang van het onderwijs wenschelijk achten, dal artikel 194 gewijzigd worde. Ruim 200 "personen te Haarlem hebben door hunne handteekening van hunne instemming doen blijken met den wensch, uitgedrukt in het adres van de Haarl. afd. van «Volksonderwijs" aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om bij de a.s. Grondwetsherziening het bekende art. 194 te handhaven. Door het vastraken van een groot schip in de spoorwegbrug over het Oos terdok te Amsterdam, kon die brug Don derdag morgen geruimen tijd niet wor den gesloten, en was de weg ook onklaar voor den extratrein, waarmede Z. M. de Koning van den Daag over Amster dam langs Hollandschen en Oosterspoor wegen naar Paarn en Soestdijk vertrok, ten einde de werkzaamheden aan het lustslot te bezichtigen. Over het opont houd van ruim een half uur, dat de trein ondervond, was Z. M. zeer ontevre den. Ook de treinen der Rijn- en Ooster spoorwegen ondervonden belangrijke vertraging. Van het Rijnstation aan de Weesperpoort werd zooveel mogelijk in den dienst voorzien. Te Neerbosch heeft nabij de weesinrichting het volgend ongeval plaats gehad. Een der weesjongens, van zijn werk komende om zich naar de inrich ting te begeven, liep met zijne borst tegen een der boomen van eene handkar die kwam aanrijden en die hij niet had opgemerkt. Hij werd daardoor inwen dig zoo ernstig gekwetst, dat hij onder de hevigste pijnen is bezweken. Het vredesverdrag is j.l. Donderdag tusschen beide mogendheden (Servië en Bulgarije) onderteekend. De groote Mo gendheden zullen nu waarschijnlijk spoe dig door hunne gemachtigden eene con ferentie doen plaats hebben, om hunne goedkeuring aan dit verdrag te hechten. In Belgrado heeft men reeds een aan vang gemaakt met het op voet van vrede brengen van het Servische leger. Vorst Alexander van zijn kant heeft zijne on derdanen in eene proclamatie bedankt. Te Sophia werd een Te Deum gehouden. Griekenland blijft altijd nog talmen en schijnt niet tot een besluit te kunnen komen. Gladstone moet verklaard hebben het bestuur in Ierland te willen gronden op het eenvoudige Home Rule, met een af zonderlijk Parlement te Dublin, als zijnde dit de eenige wijze waarop eene oplos sing der Iersche moeilijkheden kan ver kregen worden. Men gelooft, dat als dit plan wordt doorgezet Trevelyan als Mi nister van Schotland zal aftreden. De luidjes, die bij de jongste wanordelijk heden te Londen schade hebben geleden, zullen van regeeringswege vergoeding ontvangen. Het ontwerp, waarbij de Regeering daartoe gemachtigd wordt, werd met 106 tegen 79 stemmen aange nomen. De Fransche Kamer heeft gisteren met 345 tegen 195 stemmen het voorstel tot uitbanning der «Prinsen" verworpen. De muur om de stad Parijs zal eerlang ver dwijnen; de minister van oorlog heeft zich n.l. voor het wegbreken verklaard, daar hij de muur geheel nutteloos en zelfs hinderlijk ooideeld in geval van een beleg der stad. Het college van kardinalen heeft den 2 dezer den Paus, ter gelegenheid van den achtsten verjaardag zijner verheffing tot den Stoel van Petrus, bij monde van den kardinaal Sacconi, deken van het college, zijne gelukwenschen aangeboden. De spreker bracht warmen lof aan den Paus en herinnerde onder anderen aan hetgeen hij voor de wetenschappen en de letteren heeft gedaan. Terwijl hij erkentelijkheid inoogst van de katholie ken, dwingt hij den onverschilligen, zelfs zijnen vijanden eerbied af. Leo XIII heeft in zijn antwoord dank betuigd voor de hem toegebrachte wen- schen. Als bevorderaar der wetenschap pen en der letteren volgt hij het voor beeld zijner roemrijke voorgangers, want het is niet waar wat er gezegd wordt, dat de Kerk eene vijandin is van den vooruitgang der wetenschappen. Hij zou er meer voor doen, indien hij rijer was in zijn souverein gezag en over meer middelen had te beschikken. Het Milaneesche blad la Perseveranza heeft eene inschrijving geopend voor het stichten ven een internationaal hos pitaal te Parijs (naar het denkbeeld van Pasteur) ter opneming en behandeling der personen die door een dollen hond gebeten zijn. De eerste lijst van inschrij ving wijst een cijfer aan van 5000 lire. President Cleveland heeft in eene afzonderlijke boodschap aan het Congres aangedrongen op bescherming van de Chineezen, en op het geven van schade loosstelling aan hen die onlangs aan vervolging hebben blootgestaan in de streken langs den Stillen Oceaan. Vergadering van den Raad der ge meente Amerstoort op Maandag, den 8 Maart 1886, des namiddags te 1 '/a ure. Punten van behandeling 1. Kohier van den hoofdelijken Omslag, dienst 1886. 2. Voortzetting der beraadslagingen over het reglement voor de brandweer. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van den naam van «Korte Berg straat" a3n den weg loopende van den Naarderstraatweg over den Vlasakker- weg tot denUtrecht schen Straatweg. Het protest, aan de Synode der Nedeilandsche Hervormde Kerk, tegen de handelingen van het Classikaal Bestuur van Amsterdam, uit Amersfoort op initi atief van leden van het Kiescollege sa mengesteld, is van 154 handteekeningen voorzien, Maandag jl. aan de Synode op gezonden. J. I. Woensdag herdacht de heer D. P. M. Graswinckel den dag, waarop hij voor 25 jaren tot de Evangeliebediening bij de Ned. Herv. Gemeente weid toege laten. In een vorig bericht vermelden wij alreeds de plaatsen waar hij achtereen volgens optrad. Dat ook in deze gemeente zijne vele verdiensten op prijs worden gesteld en hij bij gemeentenaren en ker kelijk bestuur hoog staat ingeschreven, getuigen de kostbare en fraaie geschen ken namens hen, den jubilaris aange boden. De Kinderen der Diakonieschool wer den die dag op zijne kosten onthaald. In een perceel aan het Havik is door de Directie van het R. C. Liefde huis een Weeshuis voor R. C. jongens opgericht, waarin reeds een tweetal wee zen werden opgenomen. Naar men ons mededeeld zal van wege de Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw op 16 April a.s. in het Locaal de Arend een openbare vergadering plaats hebben, ter bespreking van den boterhandel, en van den invloed dien de kunstboter op den handel in natuurboter uitoefend. Dit onderwerp zal ingeleid worden, door den Heer J. Rinkes Borger uit Leiden, schrijver van het werkje genaamd: Handleiding voor boter maken en be waren, thans directeur van de melkin richting te Leiden en secretaris van de Vereeniging tot bestrijding van knoei erijen in den boterhandel. Daar men dit onderwerp als het vraag punt van den dag kan beschouwen twij felen wij niet aan de tegenwoordigheid van vele belangstellenden. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Januari 1886. 1. L. Deckman Amsterdam. 2. F. Egthuizen 3. Mevr. Wafelbakker 4. J. Kraijenhofl v. d. Leur Rotterdam. 5. J. Aalberse 6. Wed. Mulder 7. Bloemkoper Van het Hulpkantoor Woudenberg. 8. G. Jansen Kralingen. Briefkaarten. 1. Smit Amsterdam. 2. Wed. A. v. Staal Haag. 3. Wed. Mulder Brief verzonden geweest naar Amerika. 1 Patrik Kennedij D. V. Mispele Minneapolis. Gevonden op de openbare straat, aan den Lagenweg, een Russ. Coupon. Terug te bekomen aan het Politiebureau. Utrecht. In een der Stallen der Veld-Artillerie op Damlust alhier, heeft heden morgen omstreeks 6 ure de Veld- Artillerist W. de Milicein B. van dat Corps met een revolverschot doodgescho ten en daarna getracht zich zelf met een pistoolschot te dooden, hetgeen echter mislukte; wel werd W. gewond, zoodat hij naar het Hospitaal moest worden overgebracht, doch gevaar voor 's mans leven schijnt er niet te bestaan. De aanleiding tot dezen noodlottigen daad schijnt te moeten worden gezocht in eene twist, die beiden onlangs hadden en waarbij W. zich beleedigd achtte. De heer J. Kiezebrink, werkzaam ten kantore van de heeren Vlaer en Kol alhier, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaren bij die firma in be trekking trad. Zooals te verwachten was ging deze dag met onopgemerkt voorbij en mocht de geachte jubelaris, zoowel van de zijde zijner patroons, als van vele vrienden, een aantal bewijzen van be langstelling ontvangen, welke dezen dag voor hem onvergetelijk zullen maken. Baaru. Donderdag morgen ten onge veer 10 uur arriveerde alhier Z. M. de Koning komende van 's Hage. Op het perron en in de Koninklijke wachtka mer werd Z. M. gecomplimenteerd door den Burgemeester dezergemeenteJhr.de Beaufort. In een gereed staanden open landauer, bespannen met 2 paarden, reed Z. M. vergezeld van den vice-admiraal Jhr. v. d. Capelle, naar het lustslot Soest dijk waar een dejeuner gebruikt werd, aan hetwelk Z. M. rentmeester Jhr. vanBeyma mede aanzat. Tot in de nauwste bijzon derheden werden de vertrekken op Soest dijk bezichtigd en ten 5 ure werd de terugtocht naar 's llage weder 'aanvaard. Naar men ons ten stelligste verzekerd, behaagde het Z. M. den ganschen dag zeer slecht geluimd te zijn. Dezer dagen overleed alhier Dr. J. W. Sluiter vroeger conrector aan het gymnasium te Rotterdam. De overledene genoot alhier de meeste achting, als se- cretaiis van het department Baarn der maatschappij t. N. v. 't A. en der school commissie maakte hij zich zeer verdiens telijk. Zijn stoflelijk overschot werd Woensdag ter aarde besteld een aantal kransen bedekte de lijkkist. Aan de ge opende groeve werd het woord gevoerd door Ds. Vincke van Rotterdam en door den heer Meijes, President van het Nuts- departement. Bij de nieuwe aanbesteding voor het bouwen van eene Koudwaterinrich- ting in het Prins Hendrik Park alhier is ingeschreven als volgt Bijlaerts te Hilversum, f40,982. J. Barens Vinkeveen, - 64,000. Spaans Amsterdam, -52,000. A. Keers, Hilversum, -59,430. Mouw, - 45,790. W. van Doornik, Baarn, - 53,500. Van Vloten, Utrecht, -51,938. De Haan, Amsterdam, -53,690. J. Koster, - 52,220. Volgens achterstaande advertentie zal de Baarnsche Red. Kamer: B. ter Haar eene Volksvoorstelling geven op Maandag 15 Maart a.s. Wij prijzen het voornemen om aan hen die geen lid der Kamer zijn een genotvollen avond te verschaffen zeer en twijfelen er niet aan of de zaal zal goed bezet zijn. 't Programma is zeer goed opgesteld en doet veel verwachten. De heer Bouwman, onderwijzer aan de openbare school Oosterheido is als zoodanig benoemd te Amsterdam. Deze vacature zal voorloopig niet meer worden vervuld. Wageniiigeu. Op 15 Mei hoopt de heer G. Hondius alhier, den dag te her denken, waarop hij 35 jaren geleden tot Notaris werd benoemd. Renktim. Maandagochtend ontstond ten huize van B. B. een begin van brand, hetwelk zich dreigend liet aanzien. Ge lukkig kon men nog tijdig door gepaste maatregelen den voortgang stuiten, zoo dat slechts eenige kleedingstukken zijn verbrand. Oorzaak onbekend. Een en ander was tegen brandschede verzekerd. Sckerpenzeel. Door de bewoners dezer gemeente en omstreken wordt, de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, reeds een vrij druk gebruik gemaakt van de lijn AmersfoortKeste- ren. Men hoopt evenwel, dat spoedig het vervoer voor goederen zal kunnen plaats hebben, alsook dat men aan het station Woudenberg-Scherpenzeel zal kunnen telegrapheeren, hetgeen een groot gemak zou zijn, daar men dan niet meer als tot heden naar het station Venendaal behoeft te gaan. Vccnendaal. Onder de bewoners dezer gemeente telt men een oudstrijder, Isaac Marck genaamd, die in 1796 te Leiden geboren werd, in 1815 te Water loo meestreed en later mede Parijs bin nentrok. Heden wordt hij 90 jaar. Thans deelt hij het brood met zijn ruim 60-ja- rigen zoon, die als fabrieksarbeider voor zijn gezin den kost moet verdienen, en van de diaconie der Herv. gemeente ont vangt hij f 1 per week. Verleden jaar bereidden eenige mensch- lievenden in den lande den grijsaard een aangenamen verjaardag. Misschien zullen nu wel wederom velen iets willen offe ren om de kommervolle laatste levensda gen van den oudstrijder eenigszins te verlichten. 3 Maart. Heden is met zeer groote meerderheid tot lid van den raad van dit dorp gekozen, de heer II. G. van der Poel, lid van de Prov. Staten van Utrecht. Deze week werden ter openbare school aan 43 leerlingen, die in een jaar tijds niet één schooltijd hadden verzuimd, door het dagelijks bestuur prijzen uitge reikt. De burgemeester, de heer P. de Wijs, sprak daarbij de leerlingen harte lijk toe, spoorde allen aan tot getrouw schoolbezoek en gaf den wensch te ken nen, een volgend jaar aan een grooter aantal een prijs te mogen uitreiken ook de heer H. van der Schans, wethou der, spoorde de leerlingen aan zich toch aan geen schoolverzuim schuldig te maken. Deze pogingen, om het schoolverzuim te bestrijden, verdienen aller waardeering. De openbare school alhier bloeit thans meer dan .ooit, het leerlingental is reeds tot 367 gestegen. Met ingenomenheid zal men zeker hier vernemen, dat iederen Woensdag na aankomst van den trein van 8.40 te Rhenen, van het station aldaar een om nibus naar Wageningen vertrekt; ten 1 uur rijdt men van daar weer naar het station Rhenen. Men schrijft aan de L. C.Toen Barend de tuinman voor den heer Kegge eens naar een blommetje zou kijken, en de opmerking maakte, dat je de natuur niet dwingen kunt, liep het tegen Kerst mis. Nu is het Maart en de bloemisten hebben dezen winter ondervonden dat de natuur niet te dwingen was, of, je plaagt je zelve, zei Barend. Altijd maar grauw weer, bijna geen zonnetje, stoken om er arm van te worden, en toch geen mooi gebroeid goed. Schaarsch mijnheer? wel, er is haast geen bloemetje meer te snijden, en wat er nog is, heeft geen kleur en is erg zwak. Dan moet je gaan deweg bestelling krijgen van bouqetten en grafkransen't Is of het spul spreekt zoo akelig is eene enkele roos (een Gloire de Dyon zou als 't gewed was, nog een kleurtje hebben) en de lelietjes der dalen zien er even miserabel uit. Een mensch zou zich verdoen, zoo naar is het dezen winter met de bloemen gesteld. Zou de dooi doorgaan? want het wordt tijd, klagen de warmoeziers. Dat is een wintertje, die menigeen in de oogen zal druipen. Straks volop werk en handen te kort; anders hadden we al gezaaid, aardappelen gelegd en de spinazie kwam boven den grond. En dan wordt ons spottend nog gevraagd of de radijs al haast begint aan te komen. Het is of er eene goudmijn bij het vak te halen is, rnaar eigenlijk gezeid is voor de war- moezierderij al lang het vet van den ketel. En deze winter doet de deur dicht. Jongens wat een lange winter, merkt de boer in zijn gezin en voor de zoo- veelste maal tot zijn bouwknechts aan. Anders hadden we al lang met de toe- makerij kunnen beginnen, en nu zitten we nog met de handen in het haar. Komt open weer, het zal werken worden hals over kop en dan volgt misschien alles in eens. Wat moeten we anders in zoo'n langen vaslelavond uitvoeren? Den geheelen dag bij de koeien hangen, gaat niet, schaatsenrijden gaf ook niemendal en den almanak hebben we al uitgelezen. We zullen in vredesnaam nog maar een spelletje pandoeren, geef de kaarten maar ereis Arie, en dan maar hopen op het nieuwe maantje, dat misschien in eens met het voorjaar komt aanzet ten. Anders is er niet veel aan te doen dan er hard voor te bidden en geduld hebben. Voor Koning Leopold is de Nederland- sclie taal, welke door bijna deel der Belgen gesproken wordt, nagenoeg even vreemd als de talen, waarvan zijne zwarte onderdanen in het Congo-gebied zich be dienen. In Vlaamsche kringen is retds meermalen uiting gegeven aan de klacht, dat waarschijnlijk ook met den vermoe- delijken opvolger des Konings, prins Boudewjjn, dit het geval zal zijn, het geen gelijk een onzer corressponden- ten te Brussel schrijft eenige Vlaam sche studenten der vier hoogescholen te Brussel, Gent, Leuven en 'Luik op het denkbeeld heeft gebracht, Koning Leopold eerbiedig opmerkzaam te maken op het rechtmatig verlangen van het Vlaamsche volk, dat zijn vorst, op Vlaamschen bodem geboren en grootgebracht, ook de taal zijns volk versta. Met dit doel hadden de Vlaamsche studenten van elke der voormelde hooge scholen 5 hunner naar Brussel afgevaar digd, die met de voorzitters der voor naamste Vlaamsche vereenigingen Dinsdag in het Nederlandsche koffiehuis aldaar bijeengekomen zijn, om over de uitvoe ring van hun denkbeeld le beraadslagen, Over de wenschelijkheid waren allen het eens maar over de uitvoering liepen de meeningen nogal uiteen. De een was voor het organiseeren van een landdag een tweede voor eene grootsche mani festatie, enz. maar zoowel het een als het ander werd door den heer Max Rooses ontraden, omdat zulke demon straties allicht, door het uiten van politieke ontboezemingen, het beoogde doel eer benadeelen dan bevorderen zouden. Na de verzekering van wege den voorzitter der vertegenwoordigde vereenigingen, dat zij het plan der Vlaamsche studenten naar vermogen zullen ondersteunen, dankte de voorzitter van het studenten-comité de aanwezigen voor hunne opkomst en hunne raadgevingen, en sprak hij de hoop uit dat in eene volgende, nog niet vastgestelde, vergadering de zaak tot een einde gebracht zou worden. De winter is ditmaal in het Noorden, namelijk in Zweden en Noorwegen, even als bij ons te lande niet zeer koud, maar eentonig, ofschoon goed voor de schaatsenrijders. Op de ijsbanen der Scandinavische hoofdsteden zijn dan ook de matadors druk in de weer. Een groot genoegen vooral voor de Nooren, die er zich op beroemen, dat onder hen thans, «wereld-celebriteiten" in het schaatsen rijden worden gevonden. De scheepvaart had tot nu kort geleden betrekkelijk weinig belemmering gehad doch in de laatste dagen is het ijs begonnen met eenige vaarwaters te versperren, o. a. tusschen Frederikshaven (het eindpunt van den Deenschen spoorweg in Jutland) en Göteborg (in Zweden), doordien het Kattegat vol ijs zit. De andere hoofdrou tes loopen nog geen gevaar. Het dagboek van den Duitschen Kroon prins zal eerstdaags uitgegeven worden. Het bevat brieven, herinneringen uit 's Prinsen jeugd, enz. Er is daaronder ook een brief over den Prins, van Napo leon III, en een van Keizerin Eugenie, beiden uit 1857. De Prins had toen een bezoek aan de Fransche hoofdstad ge bracht. Keizer Napoleon schreef toen aan Ko ningin Victoria: »De Prins beviel ons zeer goed. Ik twijfel niet, of hij zal de Princesse Royale gelukkig makenwant hij schijnt alle hoedanigheden te bezitten, welke passen bij zijn leeftijd en rang. Wij hebben alles gedaan om het hem te Parijs zoo aangenaam mogelijk te makenmaar ik kon toch bemerken, dat hij steeds met zijn gedachten te Osborne of te Windsor was.e Eugénie schreef aan een vriendin: «De Prins is een groote, knappe man, bijna een hoofd grooter dan de Keizer, slank, blond, met een strookleurigen baard. Een Germaan, zooals die door Tacitus beschreven wordt; ridderlijk beleefd, niet zonder een Ilamletschen trek Zijn geleider, zekere Graaf Mollke (of zoo iets) is een niet zoo spraakzaam heer, maar in 't geheel geen droorner, altijd opmerkzaam. Hij verrast door zeer juiste opmerkingen Het is een indrukwekkend ras, de Duitschers. Louis zegt: ««het ras der toekomst.ee: Bah, zoo ver zijn we nog niet.® Als middel tegen de zeeziekte wordt sinds korten tijd de cocaïne aanbevolen. De ondervinding leerde echter, dat het in vele gevallen zonder goed gevolg werd toegediend. Thans deelt de Gen. Cour. dienaan gaande mede, dat dr. Wicherkiewitz op grond van eigen waarnemingen de cocaïne een zeer goed middel acht, mits het als prophylacticum bij het begin van de zeereis, later bij het optreden der eerste ziekteverschijnselen worde toege diend. Bij reeds bestaand braken ver zacht het de verschijnselen, doch het bestrijdt de ziekte niet meer. Het worde zoo dikwerf gegeven als de eerste ver schijnselen der ziekte terugkeeren, en wel 0.05 pro dosi (2-5 pets oplossing) het best in capsules. Prof. Pasteur deelde in zijn verslag over zijne inentingen tegen hondsdolheid aan de Parijsche Academie van weten schappen mede, dat het aantal der door hem behandelde personen 350 bedraagt. Hij zelf was verwonderd geweest over dat groote aantal gevallen, omdat men vroeger niet zooveel van dolle honden hoorde. Maar hij schrijft dit feit daaraan toe, dat men voorheen, toen de beet van dolle honden ongeneeslijk werd geacht, de gebetenen trachte te overtuigen, dat de hond niet dol was geweest, en de gevallen zooveel mogelijk geheim hield. De geleerde deelde een aantal by zon der-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2