Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Biezen" genaamd, door eene onbekende oorzaak totaal afgebrand met de bijbe- hoorende schuur. Een 3-tal schapen en een 20-tal kippen kwamen in de vlam men om. Van den inboedel werd slechts weinig gered. Alles was tegen brand schade verzekerd. De Vereeniging De Militaire Wil lemsorde ondervindt meer en meer be langstelling van hooggeplaatste personen, heden ontving het Bestuur een zeer vleiend schrijven van den Groothertog van Saksen Weimar Eisenach, waarbij Z. K. H. de benoeming als buitengewoon eerelid aanvaardde, een bedrag van 100 Mark schonk en in het vervolg een jaar- lijksche bijdrage toezeide. Dit is de tweede vorstelijke persoon, die tot de Vereeniging toetreedt, Ook van particuliere zijden wordt veel sympathie betoond. De bijdragen, zoowel jaailijksche als sommen in eens, vloeien meer en meer toe. Zoo schonk o. a. de heer Starkenborg van Straten een som van honderd gulden. Naar men verneemt, zullen dezen zomer oefeningen van de marine op groote schaal in vereeniging met de landmacht plaats hebben in het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee en het Pampus, aan welke oefeningen deelgenomen zal worden door zes kanonneerbooten en tweemonitors. Op 13 en 27 Maart e. k. zal, res pectievelijk uit Rotterdam en Amsterdam, geen stoomschip der Nederlandsch-Ame- rikaansche stoomvaartmaatschappij naar New-York vertrekken en zal alsdan derhalve geene gelegenheid bestaan om uit de genoemde plaatsen, rechtstreeks over zee, brieven en andere stukken naar Amerika te verzenden. Staats-Ct. Fiore dclla Neve heeft de hoofd redactie op zich genomen van Gouver- neur's Oude Huisvriend. In de eerste aflevering van den nieuwen jaargang wordt dit medegedeeld. De heer F., op de Korte Prinsen gracht te Amsterdam, ging uit nieuws gierigheid kijken naar de meeting der werkeloozen in het Volkspark, en heeft daarvan eene herinnering opgedaan, die hem lang zal heugen. In het gedrang ge raakte zijn overjas los, toen hij moeite deed om in de ruimte te komen. Toen hij eindelijk uit het gewoel was, zag hij dat men hem had beroofd van zijne por- tefeuille, met twee twintigjes in Staats loterij en een bankbiljet van tien gulden. (Amst. Ct.) Begunstigd rdoor fraai winterwe der, handhaafde het carnaval te Breda dit jaar zijn ouden roem. Behalve de gewone optochten, waaronder die van de Vereeniging les vrais Amis uitmuntte, bewogen zich op de beide dagen vele groepen gemaskerden door de stad. De gemaskerde bals in Concordia, in den Schouwburg, in het »llof van Hollands enz. waren Zondag, Maandag en Dinsdag avond overdruk bezocht. Alleen in Con cordia werden telkens 1600 a 1700 toe- gangbewijzen afgegeven. De feesten namen reeds Zaterdagavond een aanvang met een luisterrijk bal masqué et tra- vesli van de vereeniging Jacob v. Len- nep. In het U. D. wordt door den Heer P. Jansonius onder het noodige voorbe houd het volgende medegedeeld «Er loopt nl. in Nieuwediep een ge rucht, dat schipbreukelingen van het stoomschip Koning der Nederlanden, vier jaren geleden vergaan, op de Oostkust van Afrika terecht zijn gekomen, en daar door de negers als slaven worden ge vangen gehouden. Men verhaalt verder, dat éen persoon ontsnapt en op de teiug- reis naar Nederland is. Bij de stoom vaartmaatschappij «Nederland" is echter nog niets officieel bekend. Gisterenmorgen werd in liet Volks park te Amsterdam weder eene meeting gehouding, waarin P. van der Stadt als spreker optrad. De gewone praatjes wer den verkocht, de arbeiders aangeraden zich in steeds grooter aantal op straat te vertoonen en aan de woningen van hen die het geven kunnen om werk gaan vragen. De hulp der sociaal-democraten werd hen daarbij toegezegd. Na afloop dier vergadering trokken zij, ongeveer 2000 man sterk, langs verscheidene stra ten en grachten, waarbij de politie meer dan eens van stok en sabel gebruik moest maken. Eene commissie naar den burge meester afgevaardigd kreeg mede nul op 't request. De heer Van Tienhoven hield zich ferm, raadde hen het houden van openbare vertooningen, als samenscho lingen enz. af, daar dit hunne toestand eer verergerde als verbeterde en zond hun met eer. welgemeende waarschuwing naar huis. In eene der straten van Winscho ten had een knaap liet ongeluk, eene groote kruik met spiritus te laten vallen, zoodat de inhoud over den hardgevroren grond werd uitgestort. Ras schoten drie mannen, die langs de huizen om werk liepen, hierop toe en stiekten zich in volle lengte over den grond uit, om het gestorte vocht op te slurpen, de voorbij gangers uitnoodigende dit met hen te doen. Niet lang duurde het of eenige kinderen volgden het gegeven voorbeeld en dronken zóó overmatig van den spi ritus, dat zij zich nauwelijks op de bee- nen konden houden. De vereeniging tot wering van schoolverzuim te 's-Hage heeft, gedurende haar tienjarig bestaan, getoond op het trouwe schoolbezoek in de gemeente een weldadigen invloed te hebben uitgeoefend. In de schoollokalen welwillend door de onderwijzers beschikbaar gesteld werden in het afgeloopen jaar aan 3115 kinderen kleine schoolfeesten bereid. Dergelijk pretje kunnen de kleinen zich alleen bezorgen door trouw ter school te komen. Aan het jaarlijksch groot schoolfeest waren 887 leerlingen van openbare en bijzondere scholen genoo- digd. Het spreekt van zelf, dat de jeug dige toeschouwers ieder jaar afwisselen. Omstreeks 570 personen zijn lid van deze nuttige vereeniging. In hare jongste bijeenkomst is het denkbeeld geopperd om uit de kas, die een overschot aanwijst van ongeveer f800, een bijdrage te verleenen aan de ver eeniging tot spijziging van arme school kinderen gedurende den winter. Door het hoofdbestuur der Neder). Vereeniging ter bevordering van Zondags rust zijn aan de afdeelingsbesluren zeven vragen ter beantwoording toegezonden, alle betrekking hebbende op het veikoo- pen op den Zondag, ten einde daardoor bouwstoffen te verzamelen vooreendoor het hoofdbestuur uit te geven vlugschrift. Toen onlangs door de jongelui van het gymnasium te Amsterdam, bij gele genheid van de inwijding van het nieuwe gebouw, in den stadsschouwburg met zooveel succes de Antigotie ten tooneele werd gevoerd, was onder de genoodigden ook aanwezig de heer N. Vlachos, de Grieksche consul-generaal. De opvoering, zoo meldt het N. v. d. D., droeg zoo in alle opzichten zijne goedkeuring weg en viel zoozeer in zijn smaak, dat hij dat in een uitvoerig verslag aan zijne Re geering mededeelde. Zoodoende bereikte die mare ook het Kabinet des Konings, en deze nam in een oogenblik van enthousiasme het be sluit om de jongelui, die hier in de Antigone eene lol vervulden, uit te noo- digen het stuk ook in Griekenland's hoofd stad ten tooneele te komen voeren. Z. M. zou voor de kosten van vervoer heen en terug en voor hun verblijf te Athene zorg dragen, ja, wellicht schoot er van de daarvoor vastgestelde som nog wel iets over om in het naar huis gaan Italië eens te bezien. De koren zouden niet van de partij zijn, maar Dr. Mendes Da Costa, die de jongelui op hun tocht vergezellen zou, zou te Athene liet arrangement van nieuwe koren op zich nemen. Aan deze vorstelijke uilnoodiging zal wellicht reeds in de Paasch-vaccantie gevolg worden gegeven. Zr. Ms. stoomschip Atjelx gestation- neerd te Curagao, is in het begin van Februari II, te Colon geweest, waar de officieren, de doorgravingswerken van het Panamakanaal, en voornamelijk het gedeelte door de Hollanders nitgevoerd wordende, hebben bezichtigd. De groote gastvrijheid en welwillendheid der aldaar werkzame chefs en ingenieurs gaf hun daartoe ruimschoots de gelegenheid, het geen door het état-majoor op hoogen prijs werd gesteld. Men schrijft uit Nieuwe Niedorp van 10 Maart: Eene te Oude Niedorp woonachtige dienstbode heeft aan den burgemeester alhier verklaard Zondag avond II.. omstreeks 7 ure, op ruim vijf minuten afstand van het dorp, te zijn aangerand door twee mannen. Zij wist echter te ontkomen met achterlating van haar hoed, en vluchtte herwaarts terug, steeds, volgens hare opgave, achtervolgd door die mannen, waarom zij een win kelhuis in het dorp binnenliep en daar voor f0.20 koek kocht. Toen zij eene poos daarna den winkel weder verliet, en nog verder terugkeerde, zag zij, dus beweert ze, weldra weder diezelfde mannen in hare nabijheid, totdat zij eindelijk voorgoed wist te ontkomen in het dorp Winkel, alwaar hare ouders woonachtig zijn. Haar hoed is op den weg nabij Winkel teruggevonden. De politie, van een en ander onderricht, ging nog denzelfden avond op verkenning uit, doch ontdekte niets. Des Maandags werd bij alle winkeliers alhier onderzoek gedaan, doch geen hunner kon zich herinneren den vorigen avond een meisje van dien leeftijd in den winkel te heb ben gehad. En toen de veldwachter gis teren met het meisje langs het dorp ging, om haar aanwijzing te laten doen van den winkel, waar zij koek zou heb ben gekocht, wist zij zelve zich niet meer te herinneren, waar zij is geweest. Er is dus nog niet veel licht over deze zaak verspreid. De Nieuwe Conferentie zal te Con- stantinopel gehouden worden. Aldus werd door de Mogendheden beslist, die tevens allen berust hebben in de door de Porte gemaakte wijziging der Bulgaarsche con ventie. De Conferentie komt reeds heden bijeen, en, daar slechts enkele onderge schikte punten moeten behandeld wor den, zal deze ook wel spoedig zijn afge loopen. Daar Griekenland nog steeds niet ver koos toe te geven en voortging met zich ten oorlog uit te rusten, hebben de Mo gendheden ingezien, dat zij neg iets ver der moesten gaan als eene bloote demon stratie der vereenigde vloot. Er werd dan ook door allen een schrijven gericht aan de Grieksche Regeering. waarin ver klaard werd, dat de Mogendheden zich verder niet voor Griekenland in de bres zouden stellen, maar het geheel aan zich zelve overlaten en blootstellen zoude aan eene tuchtiging door Turkije. De stem ming is daarop te Athene wel wat kal mer geworden, vooral ook nu men de groote oorlogstoebereidselen der Porteziet. Turkije toch heeft reeds 180,000 man aan de grenzen bijeengebracht, terwijl Griekenland ten jioogste 60,000 man in 't veld kan brengen. Even halstarig als de Grieken vol gens Reuter, zijn bijna iu Frankrijk de mannen van de partij, welke met twee voorstellen aandrong op verbanning der Prinsen. Nu is er weer een jong ka merlid, de heer Pichon opgestaan, die voornemens is nog een ontwerp in Jdien zin bij de Kamer aanhangig te maken. En wanneer het der Regeering weer mocht gelukken, ook dit voorstel te doen verwerpen, belooft Pichon, dat hij het zoo spoedig mogelijk weer zal doen, en zoo verder altijd door tot eindelijk die arme pretendenten volgens Pichon een ellende voor Frankrijk over de gren zen zullen zijn. Volgens berichten uit Napels wordt spoedig weer een uitbarsting van den Vesuvius verwacht. Reeds valt geduien- de ettelijke dagen een reeks van asch en steenen uit den Krater tn is de top van den berg van dichte rookwolken omhuld. In den omtrek worden ligte schokken van aardbevingen gevoeld. In Duitschland genieten de Keizer en Bismarck tegenwoordig de algemeene be langstelling, nu niet op grond van een of ander ontwerp, maar wegens het treu rige feit, dat ze beiden ongesteld zijn en lijden aan rheumatische aandoeningen. Den rijkskanselier heeft deze ongesteld heid reeds een paar maal verhinderd in de vergadering van den Rijksdag te ko men, wat zeer te betreuren was. Vrede is het ook nog niet in Birma, al schijnt het zoo. Onlangs is daar de inlijving bij het Britsche rijk officieel per proclamatie aangekondigd, maar die inlijving beteekent voorloopig nog niet veel, daar telkens en telkens weer nog berichten komen over woelingen en op standen der Dacoits. Wij brengen in herinnering dat Prof. Allard Pierson aanstaanden Maan dag te halfacht in Amicitia alhier eene improvisatie komt houden over zijne reis in Turkije en Griekenland. Met hoeveel genoegen men hem in andere plaatsen hoort, wordt door de groote bladen bij herhaling vermeld. Onze stadgenoot de heer H. W. Werner is benoemd tot lid van het His torisch Genootschap gevestigd te Utrecht. Aan de diaconie der Herv. gem. alhier, is door eene te Amsterdam over leden dame de belangrijke som van f 1000 gelegateerd. Een treurig ongeluk had Dinsdag middag op den Slijkpoortsweg plaats. Terwijl zekere H. voor het eerst bij de werkverschaffing geplaats en zijne vrouw uit werken was wilde bun achtjarig dochtertje tegen de tehuiskomst haars vaders gauw de kachel aanmaken. Terwijl zij hiermee bezig was kwam eene bran dende lucifer met hare kleedeien in aan raking, waardoor deze oogenblikkelijk in lichtelaaie vlam stonden. Een voorbijgan ger hoorde het erbarmelijk geschreeuw van het kind, dat het stikken nabij was. Snel bluschte hij zooveel mogelijk de vlammen en rukle de brandende kleeren het kind van het lijf. Het meisje heeft ernstige brandwonden bekomen, maar verkeert, naar wij vernamen, niet in levensgevaar. De uitgave wordt aangekondigd van een zeer belangrijk 14 daagsch tijd schrift „De Indische Mail" onder leiding van P. C. Huijzer en Melati van Java. De uitgave zal geschieden door BLOM OLIVIERSE door wie aan belangheb benden en belangstellenden op aanvrage gratis, Prospectus toegezonden worden. In populairen geest geschreven, zal deze uitgave vallen onder het bereik van iedereen, aangezien de prijs gesteld is op slechts f 6.voor een geheelen jaargang van 52 vellen of 768 bladzijden groot 8" druks. De firma Slothouwer Sc Zoon nemen bes tellingen aan en zijn. bereid op aan vrage het prospectus te bezorgen. Utrecht. Onlangs werd door een 16- jarigen knaap op den openbaren weg al hier een gouden vingerring gevonden; de ring werd aan een goudsmid verkocht en de opbrengst verteerd en daarmede was alles afgeloopen, althans zoo meende de gelukkige vinder. Niet alzoo dacht er echter de Justilie over, toen het feit ter barer kennis werd gebracht, want de Arrondissements-Rechtbank alhier, ver oordeelde den knaap j. I. Maandag, ter zake diefstal, tot 45 dagen celstraf. De procuratiehouder A. de L., dezer dagen in hechtenis genomen als verdacht van medeplichtigheid aan bedriegelijke bankbreuk in het faillissement van de Meelfabrikante de Weduwe A. J. de L. alhier, is weder in vrijheid gesteld. Baarn. Naar men verneemt, zal hier aan het station eene groote uitbreiding gegeven worden. Niet alleen zullen in de onmiddelijke omgeving meer sporen wor den gelegd, maar ook aan de overzijde behoorlijke wachtkamers worden inge richt, terwijl het geheel met eene glazen overkapping zal worden gedekt. Hoogland. Er worden hier krach tige pogingen in 't werk gesteld, om onzen geneesheer, Dr. Bos, die van voor nemens is spoedig naar elders te ver trekken, opnieuw aan de gemeente te verbinden. Zoo circuleert er een lijst, waarop reeds meer dan 200 personen door hunne handteekening den wensch uitdrukken, dat ZEd. van zijn voorge nomen besluit af mocht zien. Wel een bewijs hoe algemeen geacht Dr. Bos alhier is. Soest, 9 Maart. Heden morgen circa 9 ure is er brand ontstaan in eene ar beiderswoning, staande op het Hart, in deze gemeente, alvorens de brandweer kennis van dit ongeval kon bekomen, was dit perceel geheel door den brand vernield. De inboedel is voor een groot gedeelte gered; het huis en de inboedel zijn tegen brandschade verzekerd voor f 500. De oorzaak van den brand wordt toe geschreven aan het stoken van takken bossen, in eene haardstede in het ach terhuis, tot het koken van waschwater. Sclierpenzccl. Door eenige school jongens is alhier een zeer groote reiger gevangen, die met zijne vleugels in de struiken verward was geraakt; in deze benarde positie werd het dier door de jongens doodgeslagen. Vcenendanl. De rekening van de commissie van de feestelijke opening der lijn AmersfoortKesteren, sluit met een batig saldo van f26.123, welk bedrag is gesteld in handen van ons dagelijksch bestuur ten behoeve van de algemeene armen. I. Mark heeft Zaterdag onder har telijke bewijzen van belangstelling hier zijn negentigsten verjaardag gevierd. De oude strijder van Waterloo ontving eene belangrijke som aan geld uit verschillende gemeenten des rijks. Vooreerst is die brave oude weer be zorgd. Eist. Door kooplieden in varkens voor Engeland wordt deze plaats thans dage lijks bezocht; Vrijdag waren er niet min der dan 4 concurenten te gelijk. Door den heer Hiensch uit Renswoude werden heden morgen aan de waag alhier 11 varkens in ontvangst genomen, tegen den prijs van 17 a 18 cent per K.G. Uit goede bron vernemen wij, dat er thans eiken Maandag ontvangst zal plaatshebben. Hoe men nif.t moet reizen. Een eer zaam Utrechtsch echtpaar moest Woens dag te 's-Hage een huwelijksplechtigheid bijwonen. De man zou daarbij als ge tuige fungeeren. Met den trein te Gouda aangekomen, profiteerde de echtgenoot, onder goed vinden zijner wederhelft, van het opont houd, om zich eenige oogenblikken in de «retirade" af te zonderen. Ongelukkiger wijze hield hij daarbij geen rekening met den tijd en toen hij klaar was, vond hij de portieren gesloten. Mogelijk had moe der de vrouw wel een noodsein gegeven, als ze het ernstige van 't geval had be vroedmaar zij verkeerde in de meening, dat het sluiten geschiedde, om haar en anderen voor koude voeten te vrijwaren. De man stapte kalm in een der achterste, nog openstaande wagens hij zou in Den Haag zijn vrouw wel terug vinden. Na een oponthoud, dat hem vrij lang voorkwam, zette de trein zich eindelijk in beweging en bracht den reiziger te. Rotterdam. Hij had in het verkeerde gedeelte plaats genomen, 't Ergste van 't geval was, dat zijn ander ik de beurs in bewaring had. Oproer onder de wolververs in België. In alle landen van Europa heeft de politie handen vol werk met het te keer gaan van oproeren. Nu weer te Renaix, in Vlaanderen, waar een vreem deling verblijf hield, dien de wolververs beschuldigden zonder vergunning zijn uitvinding toe te passen. Door het grauw werden de ruiten Tan liet hotel, waar hij zijn intrek had genomen, verbrijzeld en de politie moest de hulp der jagers te paard inroepen, om de orde te her stellen en de menigte uit elkaar te jagen. De kapitein der jagers werd daarbij ge wond door een steen, dien men hem tegen het hoofd wierp. Uit Haamstede (eiland Schouwen) wordt van 9 dezer aan de N. R. C. geschreven Gisteren hebben we onze traditioneele «straa" hier weer gehad. Wat is dat tóch «straa?", zoo vroeg onlangs de vrouw van een predikant, kortelings uit N.-Holland in Zeeland ver plaatst, aan hare dienstmaagd, die haar attent maakte op die aanstaande festivi teit. Die vraag deed de meid met verba zing, om niet te zeggen met minachting, vragenweet jie niet wat straa is Is 't er bie julder in Olland geen straa? Dan hé julder daer zeker oak geen Paeschen of Pienkster! Uit deze vraag ziet men, dat «de straa" hoog aangeschreven staat bij de Zeeuw- sche Tolksklasse, bepaald in het westelijk gedeelte van ons eiland. Vóór dien gewichtigen dag wordt er gepoetst en geschuurd, opdat alles blinke als er familie of vrienden uit de nabu rige dorpen «te gast" komen, en óp den gewichtigen dag zeiven zijn de scholen gesloten. Dan ziet men al spoedig de frissche Zeeuwsche deerntjes, met de «lange muste" op en gevolgd door vrijers en aspirant-vrijers, langs de dorpsstraat wandelen; wat later komen de moeders met de kinderen op het pad en eindelijk de «mans", voor wie, op dien dag, de herberg eindpaal is van den tocht en het glanspunt van den dag. Tegen elf uur is de verwachting op het hoogst geklommen. Eindelijk klinkt het «daer kommen ze an de straariejers." «Wa'n klein krootje," hoorde ik een oud vrouwtje zeggen, «'t binnen d'r maer vuuve (vijf), 't Is zonde, mien eugt 't nog goed, dat er over de onderd kwaemen, nee noe is 't niks, niemen- dalle; 't za' gauw eelemaele klaer wezen oak, dierik ik." Ja vroeger was het heel wat anders, toen nam ieder, die een paard óf zelf bezat óf dit ter leen kon krijgen, aan den stoet deel. De heeren voorop, de knechts achteraan. Dan reed men op net opgetuigde paarden naar het strand te Westerschouwen en «een ende zee in." Men beweert, dat dit gebiuik reeds dagteekent uit den vóórchristelijken tijd en dat het «zee in" ten doel had, de pooten der paarden, door het lang in den winter op stal staan dik geworden, met het zilte nat eens flink te bevochti gen. Dikwijls gebeurt het, dat de rosinan- ten volstrekt geen zin in die kuur heb ben en de ruiter meer dan het ros van het medicament profiteert. Geeft het jaarlijks geringer aantal «riejers" het vermoeden aan de hand, dat de «straa" als zóódanig spoedig nog slechts in de herinnering zal bestaan; van de andere zijde, als men eenigszins bekend is met de gehechtheid der levens lustige Zeeuwen aan hunne «hoogdagen", dan mag men gerust gelooven, dat de sstraa" als «hoogdag" zal blijven bestaan, totdat de Schelde opgehouden zal hebben hare golfjes voort te stuwen, op het strand van Wester-Schouwen 1 Bij Dorndorf in Nassau, waar onge veer twintig jaren geleden reeds een spleet in den grond ontstond, en grond verzakkingen werden waargenomen, heb ben in den laatsten tijd weder dergelijke, vermoedelijk vulcanische, verschijnselen plaats gehad. De kloof wordt hoe langer hoe grooter, en dagelijks komen er grond verzakkingen voor. De bewoners van die streek maken zich niet weinig ongerust. Algemeen wordt aangedrongen op een wetenschappelijk onderzoek. Het kantoor van het Koning Willem Fonds te Londen werd verleden week zoo door arme Nederlanders overloopen, dat het bestuur zijn zittingen voorloopig in de Hollandsche kerk, in Austin Friars, is gaan houden. Daar stonden 11. Don derdag niet minder dan 150 huisvaders op een rij, om successievelijk éen voor éen in de particuliere karner van den predikant hun nood te klagen en eenige bijzonderheden mede te deelen. Het eene verhaal was al akeliger dan het andere, maar onlangs is den algemeenen nood zoo uitvoerig medegedeeld, dat wij niet andermaal in bijzonderheden behoeven te treden. Niettegenstaande het Bestuur van 's middags twaalf uur zitting hield, werd ook nog bijna de geheele daarop volgende dag verbruikt met aal moezen uitdeelen. Van leerlingen geven was haast geen sprake; bijna zonder uitzondering verklaarde men het geld toch onmogelijk terug te kunnen geven. Gelukte list. Een handelaar in ge distilleerd, te 's-Hage, had aan een tap per, die niet al te best in 't betalen was, drank geleverd op die voorwaarde, Uit het verslag der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij blijkt, dat in den loop van het vorige jaar slechts éénmaal gebruik is gemaakt van de reddingsmiddelen en wel te Nieuwe diep, op de zandplaat Razende bol. Het aantal personen, sedert de oprichting der maatschappij gered, is nu 3043.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2