GROENMARKT, f EMMOlllI/ Advertentiën. TIMMERMAN J. R. van 't Hof, y Officiëele Publicatiën. H.HEILIJGERS. Electrische Schellen BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Spaarbank. Schilder en Behanger. JAN WIJNEN Jz, F. A. H. VAN ROSSEM, gen „art,. .76 - Grondw. te-verwerpen en -daarvoor- het algemeen stemrecht in de plaats te stellen, in het uiterste geval daarvan uit te sluiten ongehuwde militai ren beneden den graad van onder-officier en hen die voortdurend worden bedeeld. Subsidiair wil adress. de regeling aan den gewonen wetgever zien overdragen. In ruil daarvoor biedt adress. dan het laatste ook aan voor art. 194. Bij Koninklijk Besluit is de soldij van den hoefsmid van het Wapen der Artillerie, wanneer hij ter adsistentie bij de Rij- en hoefsmidschool wordt gede tacheerd met fl.50 per dag verhoogd. Woensdag werden in de Tweede- Kamer' de debatten over de Grondwets herziening geopend. Sedert is men niet veel verder gekomen. Door eenige leden werd in meer of min schitterende rede voeringen proeve hunner welsprekendheid gegeven en hun vóór of tegen uitgespro ken. De rechterzijde heeft in zooverre haar zin gekregen, dat de algemeene beraadslagingen zijn aangevangen met Hoofdstuk X, het onderwijs betreffende. Was men tot nu toe bevreesd, dat daar door van de geheele herziening niets komen zoude, de gisteren gehouden speeches doen een gunstiger resultaat verwachten. Zoowel rechter- als linkerzijde schijnen n.l. tot inwilliging bereid en ieder ver klaarde als om strijd tot een gewenschte oplossing te willen medewerken. Heden worden de debatten voortgezet en ver wacht men in zake de schoolquaestie reeds eene beslissing. In een vorig Buitenlandsch Over zicht, deelden wij mede, dat dooi de Bulgaarsche Regeering officieel werd te gengesproken, dat door de buitensporige eischen van Vorst Alexander de goedkeu ring der Mogendheden aan de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst werd onthou- den.Niettegenstaande deze verklaring houdt Reuter toch vol, dat het alleen den eisch van Vorst Alexander, om levenslang tot" gouverneur van Oost-Rumelië te worden benoemd, is, die de conferentie te Kon-' stantinopel deed staken. Eenige Weener bladen beweren, dat dit op aanstoken van Engeland is geschiedt, maar volgens Reuter heeft de Bulgaarsche Vorst alles op zijn eigen houtje gedaan. Donderdag 18 Maart had te Luik een hevig opstootje plaats, uitgelokt door een aantal werkeloozen, die op hunne wijze de verjaardag der Parijsche commune wilden vieren. Dat het nergens anders dan 'óm röoven, plunderen en stelen te doen was bleek maar al te goed. In een groot aantal koffiehuizen werd de boel te onderst boven gekeerd, van vele huizen de glazen ingeworpen en nagenoeg alle winkels in de rue Leopold werden geplunderd. Door politie, burgerwacht en gendarmerie werd verscheidene malen op het gepeupel ge chargeerd. Een zeer groot aantal werden daarbij gekwetst en een honderd-tal in hechtenis genomen. Ook aan de zijde van de bewaarders der orde werden een aantal gewondonder anderen werd de kommandant der burgerwacht met een steen aan 't hoofd getroffen. Eerst tegen middernacht was de orde hersteld. Het aftreden der ministers Chamber lain en Trevelyan is nog zoo zeker niet. Daily News verneemt althans, dat er tusschen hen en Gladstone onderhande lingen worden gevoerd, die wel tot ver zoening zullen leiden. Door de Lord Mayor van Londen is wederom een beroep ge daan op de algemeene weldadigheid ten behoeve der duizenden, die door gebrek aan werk, verhongeren. Door de heeren Rothschild, die reeds eenmaal 1000 pond Sterling schonken, werd weder 6000 gulden gezonden. De Hertog van Edinburgh, opperbevel hebber der Engelsche vloot in de Mid- dellandsche zee, zal eerstdaagsch bij den Sultan een bezoek afleggen. Ook in Manchester hadden dezer dagen ernstige ongeregeldheden plaats, tenge volge eener verklaring van het gemeente bestuur, dat het geen werk meer kon verschaffen. Bij de voornaamste mode magazijnen werden de ruiten stuk ge slagen, maar het plunderen der juweliers winkels werd door de politie belet. Eenige opruiers werden achter slot en grendel gebracht. De Duitsche Rijksdag heeft besloten het aantal loten der Staatsloterij te ver dubbelen, waardoor een plus van onge veer 4 millioen Mark in de schatkist zal vloeien. Verleden jaar werd het voorstel ver worpen. Moukhtar-pacha en Sir Drummond Wolff, de Turksche en Engelsche gevol machtigden, die den Khedive moeten raden in het hervormen van 't bestuur, zijn eindelijk tot overeenstemming ge komen. Moukhtar heeft nl. toegestemd, dat Engelsche officieren bij het leger te Suakin zullen worden benoemd. Nu nog de schuld-concessie geregeld en dan is alles sin 's Reine." De Paus heeft op verzoek van Koning Potarko (Leopold) de verhouding der Ka tholieke Kerk tot den Congo-staat ge regeld en bepaald, dat die Staat kerkelijk tot België behoort en onder het gezag van den Aartsbisschop van Mechelen is gesteld. Het moet er in den Congo-staat voor het overige ook alles behalve roos kleurig uitzien. De handel gaat er slecht en men vreest voor hongersnood tenge volge van groote schaarschte van regen. De heer J. J. de Visser, Predikant bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar eene zelfde gemeente te Ouderkerk a'd Amstel. Onze stadgenoot, de heer Dr. H. F. Jonkman, heeft Donderdagavond eene spreekbeurt vervuld in Nuttige Kennis te Utrecht. Velen zien reikhalzend den tijd tegemoet, dat hij ook te Amersfoort hen weer eens op eene zijner populaire voor drachten komt vergasten. De heer A. Herschel Bzn., tabaks handelaar alhier, is door Z. M. den Ko ning van Portugal, voor aan diens regee ring bewezen diensten, benoemd tot rid der van de Christus-orde. Blijkens de door Burg. en Weth. vastgestelde lijsten bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal alhier 448, voor de Prov. Staten 436 en voor den Gemeenteraad 672. Met het bouwen der nieuwe rij school en de voor de hoefsmidschool be- noodigde inrichtingen zal, wanneer het weder daartoe gunstig wordt, spoedig een aanvang worden gemaakt. Vóór 1 Nov. '86 althans zal de rij- en hoefsmidschool van Venlo naar hier worden overgeplaatst. Maandag a. s. wordt door de Afd. Amersfoort van iVolksonderwijs" eene vergadering gehouden. Punten van behan deling zijn: Verkiezing vaneen bestuurs lid, verslag van het afgeloopen jaar, re kening en verantwoording over 1885 en voorstellen voor de algemeene vergade ring. J Sedert j. 1. Zondag behoeven de 'Tinorgaande reizigers van Amsterdam na3r Kesteren of tusschengelegen plaatsen, alhier niet meer van het eene station naar het andere te wandelen, maar wor den zij met een uitsluitend voor dat doel bestemden waggon 2e klasse van het eene station naar 't andere overgebracht. Aangemoedigd door de groote op komst bij de beide vorige uitvoeringen, zal door het Amsterd. Tooneelgezelschap: Bamberg, Charlier Co. op Dinsdag 30 Maart weder eene voorstelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden lUltimo, of de laatste van de maand" een der beste blijspelen van den zoo gunstig bekenden G. von Moser. Er circuleert hiervoor eene inteekenlijst, die naar v ij vertrouwen ook ditmaal spoedig van het benoodigde aantal handteekeningen zal zijn voorzien, om deze voorstelling te doen plaats hebben. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een lief dichtbundeltje, getiteld vHarp-Accoorden" van P. A. H. van Rossem, predikant van Beek en Geulle, opgedragen aan zijn vriend Jhr. J. C. van de Poll. De prijs, 25 Cents, zal zeker niemand te hoog vinden, die op goede lectuur en bovendien van een voormaligen stadgenoot prijs stelt. Gisteren morgen ontdekte men bij de Wed. Steenbeek in de Bloemendalsche Binnenpoort een schoorsteenbrand, die zich ernstig liet aanzien doch door spoe dig optreden der buren en vooral door de hulp van A. Sleeker en J. Pijpers zich niet verder uitbreidde. Een boer uit Amersfoort, die Woensdag te Amsterdam zaken had ge daan, ging iets gebruiken in het koffie huis van J. M. Bongens, Nes 38. Daar viel hij in handen van oplichters, die hem binnen enkele oogenblikken geheel kaal plunderden. Toen de onnoozele hals niets meer had, riep hij de hulp der politie in, maar in dien tusschentijd hadden de slimme bedriegers zich uit de voeten ge maakt. Vlieg. BI. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Post kantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Jan. '86. 1. Mej. Gerritsen Amsterdam. Verzonden geweest naar Duitschland: 1. M. Mülles Keulen. 2. Van der Maad Frankrijk 1. Paul Meurs Co. Parijs. - Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Maandag den 22. Maart 1886, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling 1. Verzoek van Dr. J. Sandberg om eer vol ontslag als Conrector aan het Gym nasium, met adviezen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. lot vast stelling der jaarwedden van den Rector en Conrector aan het Gymnasium. 3. Advies van Burg. en Weth. op het verzoek van de firma Hamers van Beek, tot daarstelling van een spoel- steiger. 4. Goedkeuring van het Contract betrek kelijk de restauratie van de Koppelpoort 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van eene gratificatie aan een van de ambtenaren der gemeente-se cretarie. 6. Voorstel van den heer Huet om Burg. en Weth. in overweging te geven eene splitsing van het reglement voor de brandweer. Utrecht. Zondag 14 Maart 11. werd in het gebouw van Kunst- en Welen- schappen alhier eene bijeenkomst gehou den door leden van het Nederl. Schutters- kader. Het doel, het vormen van een Nederl. Schutterijkader-bond, werd in die vergadering bereikt. Uit Gouda, Amers foort, Purmerend, 's Hage, Zutfen, Arn hem, Dordt, Delft, Kuilenburg, |Helmond, Doesburg, Tiel, Leiden en Groningen waren door verschillende kader-vereeni- gingen afgevaardigden gezonden. De ont- werp-statuten, reeds te voren door de heeren H. Damm en D. G. van Embden Jr. opgesteld, werden behoudens enkele wij zigingen, met algemeene stemmen aan genomen. Het doel van den bond is: verhooging van de militaire waarde der Schutterij, door het bevorderen van ka meraadschap en vaderlandsliefde, en het aankweeken van krijgskundige kennis bij het kader. Ten einde een en ander te verkrijgen zal door den bond een blad worden uitgegeven onder redactie van een hoofdofficier van het Nederl. leger. Na afloop der vergadering namen een groot aantal der aanwezigen deel aan een kameraadschappelijken maaltijd, tij dens welke, op een te voren aan den Koning gezonden telegram van geluk- wensching een dankbetuiging namens Z. M. werd ontvangen. Ter voorziening in de vacature van Hoofd aan de openbare school in de Vlijstraat alhier, is de navolgende voor dracht opgemaakt, de heer H. J. Noy te Arnhem, H. J. Hobbel te Jutfaas, L. Nooten te Amsterdam en J. M. Prins te den Helder. In de Juflerstraat alhier, had jl. Donderdagmiddag een treurig onheil plaats. Terwijl de loodgieter W. namelijk aldaar op het dak van een der hoogste huizen werkzaam was, had hij het on geluk uitleglijden en naar beneden te storten. Zwaar gewond aan hoofd en armen werd hij naar het nabijgelegen Politiebureau overgebracht, en vervol gens, nadat hem de eerste hulp was ver leend, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij echter nog denzelf den avond overleed. Baarn. Een inwoner dezer gemeente, R. genaamd, is dood op zijn bed gevon den. Overmatig gebruik van sterken drank schijnt ook hier weer de oorzaak te zijn. De villa Canton geheel gerestau reerd zal tegen 1 Mei a.s. voor het pu bliek opengesteld worden als ziekenin- richting. De ruime zalen zijn licht en luchtig en leenen zich bijzonder voor dit doel. De prijzen voor de drie klassen zijn zeer billijk gesteld. De werkzaamheden aan de te bouwen Koudwaterinrichting in het Prins Hendrik Park zijn in vollen gang. Een 30-tal arbeiders hebben reeds al het hout gekapt en men is druk bezig met het graven der fundamenten. De Rederijkerskamer «Bernard ter Haar" gaf Maandag jl. hare aangekon digde volksvoorstelling, die, we mogen het gerust zeggen, uitstekend geslaagd mag genoemd worden. Een oude bekende van het Baarnsche publiek de heer J. G. Veerman van Santpoort droeg voor de pauze iDe Blinde" voor en gaf na de pauze eenige chansonetten ten beste, die algemeen in den geest vielen. Het eerst werd ten tooneele gevoerd «Het Portretje" een drama in een bedrijf van Nic. Thielen. Dit stukje zoo toepas selijk voor het volk werd uitstekend ge speeld door den heer en Mevr. Neel- meijer evenals het «Wiegje," een too- neelspel, dat op een wijze door genoemde heer en dame vertolkt werd, die boven onzen lof verheven is. «Hercules" bracht ook nu aanhoudend de lachspieren der toeschouwers in beweging. Het geheel heeft Uitstekend voldaan en we hopen van harte dat de Baarnsche Rederijkers kamer het niet bij deze eerste proef laten zal, maar in een volgend saisoen het volk weder eenige genotvolle avon den zal bezorgen. Wij durven de Kamer gerust een volle zaal verzekeren. Bunschoten, 18 Maart. De op heden gehouden openbare verhuring behoorende aan den Bunschoter Veen- en Veldendijk voor den tijd van 2 jaren gehouden be droeg per jaar f7897, tegen f9815 in 1884. Jutiaas. Ten nadeele van den meester knecht eener fabriek alhier, zijn voor eenige dagen des nachts uit een gesloten hok door verbreking een aantal eenden ontvreemd. De politie heeft tot heden den dader of de daders niet kunnen op sporen. Benswoude. Eene koe van den land bouwer P. Wolleswinkel alhier, heeft een kalf geworpen, dat 116 halve K.G. woog en bij den landbouwer J. v. d. Glind is een kalf geboren, waarvan de veearts uit Scherpenzeel verklaarde, er gedurende zijn praktijk nog maar één zoo gezien te hebben. Van 'tdier, dat bij de geboorte stierf, lagen het hart, de longen enz. ge heel bloot en waren bevestigd aan den kop, die omringd was door drie voor pooten en één achterbeen. Scherpenzeel. De gewone jaarlijk- sche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapeoden dienst, zal in deze, en omliggende gemeenten, evenals in vorige jaren, op de gewone wijze langs de hui zen plaats hebben op Woensdag 2 Juni e.k. Veenendaal. De voorgaande week had zekere A. van Ginkel, landbouwer onder deze gemeente, het ongeluk met een bijl zich boven de knie in het been te hakken, waardoor een zeer gevaar lijke, diepe wonde ontstond. Dr. Mar- tinius verleende geneeskundige hulp. De Commissie tot bevordering van het marktwezen heeft besloten, daar de paardenmarkt te Rhenen dit jaar wegens het invallende Pinksterfeest op Dinsdag wordt gehouden, de eerste paardenmarkt alhier eerst den 2den Dinsdag in Juni 1887 zal plaat» hebben. Terecht is de Commissie van oordeel, dat om eene nieuwe markt te beginnen, de omstandigheden gunstig moeten zijn en er alleen voor een op Dinsdag hier te houden markt kans van slagen bestaat. De gemelde Commissie hoopt ook in 1887 over de verleende subsidiën van gemeente en landbouw-afdeeling te kun nen beschikken. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat de lijsten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede kamer der staten-generaal, de Provinciale staten en den Gemeenteraad, zijn vast gesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4. Juli 1850 (Staats blad No. 37) van gemelde lijsten zijn ge schrapt, op heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplaktwelke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de secre tarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 18. Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 22. Maart aan staande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 18. Maart 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 10 Maart, Dirk, z. van Pieter Houtzager en Saartje Stam. 12 Maart, Maasje, d. van Teunis Mosterd en Jannigje Fluit. Antonius, z. van Feike Damhuis en Antonia Berendina van den Bom. 13 Maart, Elisabeth, d. van Aart de Wijs en Elisabeth Eibers. 14 Maart, Louwinus, z. van Cornelis van Daal en Grietje van Loenen. Awtonie, z. van Mathilda Maria Magdalena Wiertz. Alida, d. van Johan nes Koekoek en Anna PetronellaSchrender. Dirkje, d. van Hendrika van Loenen. 15 Maart, Jacob, z. van Izak Abraham de Vries en Helena Vecht. 17 Maart, Fre- derika, d. van Hendrik Carel Seldam en Peternella Hagedoorn. Bernardus Hen- drikus, z. van Petrus Helmerhorst en Theo dora Hendrika Boomhouwer. Gehuwd 11 Maart, Jacobus Hendrikus Boks en Helena Cruijff. Overleden: 11 Maart, Bernardus Reep, 74 j. ongeh. 12 Maart, Johannes van Meeteren, 70 j. wedr. van Barbara Thumasse. Martinus Casimir Addicks, 21 m. Em- manuelle Jeanne Honriëtte Thérèse Eugenie Leinweber, 37 j. ongeh. 13 Maart, Jo hannes Adolf van Daal, 76 j. wedr. van Johanna de Vries. 14 Maart, Everarda Barta van Zuilen, 2 j. 17 Maart, Abra ham Jacob Klasser, 63 j. êchtg. van Reintje Hartog. Cornelis Sleeking, j. Bunschoten. Geboren: 11 Maart, Jan, z. van Zeger Dekkers en Stijntje Hopman. 12 Maart, Lutje, d. van Jacobus Heinen en Evertje de Graaf. Overleden: 16 Maart, Neeltje Kaelewijn, ongeh. oud 18 jaren. Hoogland. Geboren: 15 Maart, Wiepke, d. van Hendrik Adams en Jantje Visser.- 17Mrt. Hermanus, z. van Gerrit Morsing en Jo hanna van de Logt. Overleden: 15 Maart,- Martinus Vos kuilen, oud 20 jaren ongehuwd. 18 Mrt. Alijda vau den Hoven, oud 89 jaren, laatst weduwe van Cornelis Bottcrblom. Woudenberg. Geboren: 13 Maart, Hendrika, d. van Harmen Veer en Francina van Ede. Gehuwd: 13 Maart, Jan Veenendaal, 30 j. en Gijsbertje van Voorthuizen, 26 j, Overleden: 11 Maart, Gerrit van Ziel, geh. met Jannetje van Lunteren, 65 j. 17 Maart, Johan van Domselaar, 5 jaren. MARKTBERICHTEN. Amersfoort, 19 Maart. Tarwe fO.OO a f0,Rogge f5,20 a f 5,60. Boekweit f 6,30 a f 7,Appelen f 2.50 a f 4.50. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen f 1.90 a f 2,30, per hectoliter. Hoendereieren f 3.00 af 4.00 de 100 stuks. Boter f 1,10 a f 1,30 per Kilo. Kaas f0,a 0, - per 0 kilo. Biggen 106 stuks f4.50 a f7.75; schrammen 24 stuks f 10 a f 15. Barneveld, 18 Maart. Rogge f5.a f5.30. Boekweit f6. a f6.50. Boter fl.10 a fl.25. Eieren f3.a f3.50. Aardappelen f 1.20 f2.Biggen f5.a 8. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 22 MAART e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 121 ure. A. J. BOS, Secretaris. De ondergeteekende, maakt zijne geachte stadgenooten en environsbewoners bekend, dat hij zich alhier als A gevestigd heeft. Door net werk tegen billijken prijs hoopt hij zich een ieders vertrouwen waardig te maken. Adres: Mnurhuizen, B 114 over het Ziekenhuis. Ook worden bestellingen aangenomen bij defl Heer N. HEILIJGERS, Krommestraut, F 238. beveelt zich minzaam aan ook zijn bij hem verkrijgbaar alle soorten van natte en droge Verfwaren, Vensterglas en aanverwante artikelen. worden geleverd en aan gelegd met 2 jaar ga rantie door Langestraat o'd. Sociëteit. Prijsopgaaf gratis. De ondergeteekende ver klaard, dat JAN WIJNEN Jz. wonende te Soesterberg in de gemeente Amersfoort eene woning aan de St-An- driesstraat wijk C, No. 1, in Juni 1884, van wandgedierte heeft gezuiverd, en dat zijne bewerking, welke niets hoe genaamd beschadigt, tot heden volkomen aan het doel beantwoord. A Amersfoort, 8 Maart 1886. Was geteekend: W. H. HAM, gemeente-Architect. zniveraar van halzen en gebouwen te Soesterberg. Bij de Boekhandelaren SLOTHOUWER ZOON is verkrijgbaar gesteld: Predikant van Beek en Geulle. Prijs 25 Cents.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2