Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. boter volkomen goed zijn bij versterking van '/a ingemaakt voeger met s/3 hooi, zoo wordt door de commissie aanbevolen om voor melkvee het dagelijksch rant soen voeder voor niet meer dan '/j ge deelte uit ingekuild voeder te doen be staan. Door de Stichtsche tram werden op de Palmzondag tusschen Utrecht en de Bilt 1301 reizigers vervoerd. De Liberale Unie zal eene alge- meene vergadering houden op Zaterdag 8 Mei a. s., des voormiddags te 10'/* uren, in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amster dam. Op de agenda komen o. a. de volgende punten voor: Gedachtenwisseling in verband met de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Bespreking van de algemeene strek king der door het bestuur uitgegeven ïinleiding tot de behandeling van eenige vraagstukken van sociale wetgeving" en mededeelingen van het bestuur daarop betrekkelijk. Behandeling van het vraagstuk der be lastingherziening. (Dit onderwerp wordt op de agenda gebracht ingevolge het be sluit der algemeene vergadering van 12 December 1.1. Intusschen geeft het bestuur in overweging, de behandeling daarvan uit te stellen, vermits de hiervoor ge noemde onderwerpen z. i. onder de tegen woordige omstandigheden moeten voor gaan.) Het bestuur wenscht het eerste der onderwerpen, benevens eenige huishou delijke aangelegenheden, te doen behan delen in comité-generaal. Uit Neerbosch wordt gemeld, dat de heer van 't Lindenhout voornemens is ten gevolge van de vele en dringende aanvragen tot plaatsing van weezen, over te gaan tot den bouw van nog een weeshuis voor 100 kinderen, mits men hem daarvoor de gelden verschaft. Reeds eenige giften zijn voor dit doel ontvan gen. Met zekere spanning wordt het ant woord van Griekenland op de nota der Mogendheden te gemoet gezien. Dat men daar nog niet hard over vrede denkt, blijkt, uit het naar de grenzen zenden van het Atheensche garnizoen. Een ge rucht doet de rondte, dat tusschen de Mogendheden van gedachten wordt ge wisseld over het denkbeeld van Grieken land door een gemengd eskader te doen blokkeeren, terwijl dan gelijktijdig door de Porte Griekenland een ultimatum tot ontwapening zal worden gesteld. Rusland wil de Balkan-quaestie nog eens oprakelen en eischt nu, dat Vorst Alexander ook het door hem gemaakte voorbehoud zal opgeven, waaronder hij de beslissing der Mogendheden aanvaardde. De bisschop van Madrid is j. 1. Maan dag, te midden zijner huisgenooten, aan de gevolgen der bekomen wonden be zweken. Over den moordaanslag worden nog de volgende bijzonderheden medege deeld. De aanslag is niet in de Kerk ge schied, maar op het oogenblik dat de prelaat uit zijn rijtuig stapte om de Kathe- in het huwelijk trad, dien hij als compagnon in zijne reederijen opnam. Ook die zaak bloeide en ging jaarlijks vooruit. Toen Richard den leeftijd van vijf en zestig jaren bereikt had, en Mathilde drie en zestig, waren zij beiden nog kras. Nog altijd was hij ijverig in de zaak werkzaam en menigmaal moesten zijne zoons en schoonzoon zijn doorzicht be wonderen. Richard en Mathilde beleefden nog, dat ook hunne zoons gelukkig ge huwd waren en zij zich in het aan schouwen hunner kleinkinderen mochten verheugen. Daar zitten zij, Richard en Mathilde de eerste met zilverwit haar en Mathilde gekleed in het achtenswaardig kleed eener bejaarde moeder en grootmoeder. Beiden zien er nog zoo tevreden en gelukkig uit, dat het ons goed doet hen te aan schouwen. Van hunne acht bescherme lingen hebben zij niets dan vreugde be leefd, en Jeanne is nog altijd bij Ma thilde in dienst. Zij behoefde zich niet te veel in te spannen, nu zij zestig jaren oud is, en menigmaal moest zij bij Ma thilde in het vertrek komen zitten, en dan zou men niet zeggen, dat zij vrouw en dienstmaagd waren, zoo hartelijk en lief behandelde Mathilde haar. Op ruim acht en zeventig jarigen leef tijd ontsliep Richard kalm en zacht met de woorden op de lippen »0 God 1 ik dank u dat gij mij in staat hebt gesteld, mijn jeugdige misstap uit te wisschen. Bij zijn graf stonden duizenden met tra nen in de oogen en vanwege de stad werd op zijn graf een steen geplaatst, waarop de woorden gebeiteld stonden »Hier rust Richard Böhmer, die zijn leven wel besteed heeft." Vier jaren overleefde Mathilde hem toen werd ook haar lijk bijgezet, bij dat van Richard, dien zij altijd zoo innig had bemind. EINDE. draal binnen te gaan. De dader is een priester Caleote genaamd, 43 jaren oud, die in ongeteekende brieven zijn voorne men reeds te voren aan verschillende dagbladen had medegedeeld. Een vol uur heeft hij in de Kerk op den Bisschop gewacht. Toen deze aankwam ging hij den prelaat te gemoet, om den bisschop- pelijken ring te kussen, waarna hij drie schoten op hem loste. Toen hij den Bis schop zag vallen richtte hij het wapen op zich zeiven, maar werd terstond ge grepen en ontwapend. Het kostte groote moeite om den moordenaar voor de woede van het volk, dat hem terstond lynchen wilde, te beschermen. Galeote heeft voor de rechters zijn misdaad bekend en ver klaard haar met voorbedachten rade ge pleegd te hebben. Ook uit Roubaix, Armentaires en Tourcoing komt tijding van socialistische woelingen. De brigades gendarmerie aldaar zijn verdubbeld en te Rijssel wor den troepen in gereedheid gehouden om in geval van ongeregeldheden terstond te kunnen vertrekken. Duc-Quercy en Ernest Roche beklaagd van aanranding der vrijheid van arbeid te Decazeville en van ophitsing tot ge welddadigheden, zijn door de rechtbank te Villefranche veroordeeld tot '15 maanden gevangenisstraf. Gladstone wees bij de indiening zijner Tersche onteigeningswet, er uitdrukkelijk op, dat het ontwerp niet alleen in 't be lang der natie, maar bovenal in 't belang der Iersche landheeren was, die evenwel de bitterste tegenstanders zijner plannen waren. Daar de regeering vroeger de landheeren in hunne dikwijls onbillijke vorderingen had ondersteund en gehol pen, achtte hij het nu ook de plicht van Engeland om deze zaken zelf te regelen en niet aan het Iersche parlement over te laten. Verder toonde bij aan, dat de agrarische misdaden alleen konden be dwongen worden, door een einde te maken aan den bestaanden toestand. Verder stelde hij voor, dat de Staat zelve de gronden van de pacbtbeeren koopen zou en meende daarvoor vooreerst met 50 millioen p. st. te kunnen volstaan. De terugbetaling dezer som aan de schat kist zou uit de pachten worden gevonden, die alle door een aan te stellen Ontvan ger-Generaal zouden worden geïnd. Chamberlin trok zijne bedenkingen, vroe ger toen er sprake was van 113 millioen p. st. door hem geopperd, in en Parnell, zonder nog zijn oordeel over deze wet uit te spreken, raadde de landheeren aan dit aanbod niet te verwerpen, daar het zeer zeker niet meer herhaald zou worden. De godsdienstoefening der Vrije Ger. gemeente zal a.s. Vrijdagavond te 6 uur geleid worden door den heer Wer ner van Amsterdam, terwijl Zondag morgen te half 10, 's avonds te 5 en Maandagmorgen te half 10 uur dezelfde spreker zal optreden. De heer D. C. Prins alhier, is door Burg. en Weth. benoemd tot ambtenaar belast met de gerechtelijke vervolging voor de plaatselijke directe-belasting. Als onderwijzer (plaatsvervangend hoofd) aan de openbare school le soort alhier, is voorgedragen, de heer A. Luijen- dijk uit Apeldoorn. De restauratie der Koppelpoorten en het vernieuwen van den duiker aan het Sluisje, waarvan de aanbesteding 12 April 11. plaats had, is door Burg. en Weth. aan de heeren C. Diters alhier voor No. 1 en F. de Bruin te Hoogland voor No. 2 als minste inschrijvers gegund. De heer J. J. D. Milder is niet, zooals wij in ons vorig nummer per abuis vermeldden. 2e luit. bij de Infanterie maar bij de Artillerie in Ned.-Indië. Hij zal den 28sten dezer per st. Prins uan Oranje derwaarts vertrekken. In de gisterenavond gehouden ver gadering der Amersfoortsehe Hoofdkies- districtvereeniging werden tot candidalen voor de Provinciale Staten gesteld Voor de periodieke aftreding, Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, Mr. II. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, G. J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, H. W. A. van den Wall Bake en voor de vaca ture Borret: Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe. Verder werden nog tot bestuursleden der Amersf. Hoofdkies- districtvereeniging gekozen: Mr. J. van der Leeuw en Dr. J. W. Doyer Jzn. Ten overstaan van de Commissie v. Toezicht op het M O., in tegenwoordig heid van den Heer Burgemeester en van eenige Raadsleden dezer gemeente, werd Maandagavond het overgangs-exa- men door de leerlingen der Burger avondschool afgelegd. De uitslag van het examen werd giste renavond aan de leerlingen medegedeeld. Van de 'le tot de 2e klasse werden bevorderd: J. T. van der Geld, J. Hel- voirt, W. Laseur, J. Mater, F. van Sloo- ten; 6 leerlingen zullen op nieuw het onderwijs in deze klasse behooren te volgen. Uit de 2e klasse werd aan 4 van da 7 leerlingen het Diploma uitgereikt, nl. aan: J. G. van Beek; M. den Hertog, C. Hol en D. Ouwerkerk. Deze laatstgenoemde leerlingen kunnen verder het onderwijs volgen in de klasse voor Voortgezet Teekenonder wijs. Genoem de klasse telt in dezen cursusl2 leerlingen voor Rechtlijnig Teekenen en acht leer lingen voor Ilandteekenen. De Voorzitter der Comm. v. Toezicht reikte daarop de prijzen uit, welke be schikbaar zijn gesteld door het School fonds der Loge: aJacob van Campen." Aan Dirk Ouwerkerk, J. T. van der Geld en J. Mater werd een fraaie pas serdoos vereerd, aan W. Laseur, J. G. van Beek eenig nuttig timmermansge reedschap. Aan alle leerlingen der school werd uitgereikt een werkje uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, geschreven door den Directeur der Rijks-kweekschool voor Teeken-onde'r- wijzers, den heer W. B. G. Molkenboer. sening. Dit werkje is getiteld: Waarom moeten wij leeren teekenen" en is der lezing en behartiging overwaardig. Het is van een omslag voorzien waar op eenige inlichtingen omtrent de Bur ger-avondschool voorkomen met een paar wenken voor hen die op deze school het onderwijs wenschen te volgen. De tentoonstelling van de teekeningen, door de leerlingen in dezen cursus ver vaardigd, werd op Woensdag 14 dezer en Vrijdag 16 dezer door verschillende leden van den Raad en door den burge meester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck bezocht. Maandag avond had de Rector voor het laatst eene Leeraarsvergadering be legd en nam op hartelijken toon afscheid van hen, die met en onder hem hadden gearbeid. Als aandenken vereerden de Leeraars hunnen beminden Rector, wiens heengaan zij begrijpen, doch steeds be treuren, eene buste van Demosthenes, die evenwel nog uit het buitenland moet komen, maar waarvan een model werd getoond. Het is heden de laatste dag dat de Rector Dr. Burger les heeft gegeven. Het spijt zeke^ ieder, dat de kundige sn humane man door gezondheidsredenen hiertoe genoodzaakt is, doch wij wen schen, dat hij nog vele jaren een rustig leven mag genieten, al weten allen, die hem kennen, dat die rust altijd een bezige rust zal zijn. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 22. April 1886, des namiddags ten 1 ure. Vervolg der Punten van behandeling 2. Ontwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving óp 'aanslagen in den hoof- delijke'ê omslag, dienst 1885, wegens vertrek, enz. 3. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst mei Watergraaf en Heemraden; van het Heemraadschap de rivier de Eem, nopens het voor den afvoer, van water dienstbaar ma ken van de. 3e opening aan de Groote Koppelsluis. 4. Voorstel met betrekking tot de aan stelling van een Inspecteur van politie. 5. Voorstel tot vernieuwing van straten. 6. Voordracht tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der Schutterij voor 1885. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de school le soort voor jongens. Utrecht. Onder Commando van den le Luitenant der Vesting-Artillerie A. I. Ph. Pfeiffer vertrok den 19 dezer van bier naar de Legerplaats op de Olden- broeksche heide, een detachement sterk: '1 sergeant en 15 kanonniers, tot het aldaar in gereedheid brengen der batte rijen, welke bij de aanstaande oefeningen moeten worden gebruikt. De alhier j.l. Maandag gehouden Palmpaardenmarkt was even als het vo rige jaar druk bezocht, vooral de luxe paarden waren flink vertegenwoordigd. In 't geheel waren er ruim 1100 paarden en veulens aan de lijn, terwijl tengevolge van het schoone lenteweder, indestallen slechts hier en daar een enkel paard werd aangetioffen. Door het aanwezig zijn van vele binnen- en buitenlandsche kooplieden, was de handel zeer levendig en werd er nog al veel verkocht. De prijzen welke voor de paarden werden besteed liepen van f40.tot f850. die voor de veulens van f 80.tot f250.—. De Gemeenteraad alhier besloot in zijne jongste zitting o. a.: 1°. ten behoeve van het te stichten Academiegebouw voor de som van f44,250 aan te koopen het perceel F. No. 220 op het Munsterkerkhof alhier. 2°. het bouwen eener woning voor den Directeur der Gemeentereiniging ad f7500. 3°. voor het ophoogen van het nSter- rebosch" f 9000 beschikbaar te stellen. 4°. voor de verbouwing van het school gebouw M. O. (3-jarige cursus) op de van Wijkskade alhier toe te staan eene som van f 16.000 en 5°. Over te gaan tot de verbreeding van de Jan Meijerpoort (Wijk C.) en daarvoor vast te stellen f3250. Tot dekking van deze en andere on vermijdelijke uitgaven, zal te gelegener tijd eene voordracht worden gedaan tot het aangaan eener geldleening ten be hoeve der Gemeente, ad f80.000 of zoo veel meer als zal blijken noodig te zijn In den laatsten tijd vervoegden zich, steeds des1 middags, bij onderscheidene winkeliers alhier, 2 vrouwen, die het een of ander kochten en daarna weder ver trokken, doch na wier vertrek de win keliers meestal tot de treurige ontdek king kwamen, dat een of ander voorwerp werd vermist. Natuurlijk viel de verden king al dadelijk op beide vrouwen, die men echter na het eerste bezoek niet weder terugzag, zoodat men dan ook ten slotte meende de Politie hiervan niet on kundig te mogen laten. Deze mocht er reeds spoedig in slagen de bedoelde vrouwen aantehouden en wel in den middag van den 17 dezer, juist toen zij gereedstonden met hetgeen zij dien dag weder alhier hadden gekocht per spoor naar Hilversum, hunne woonplaats te vertrekken. Na door de betrokken winkeliers te zijn herkend en in het bezit van enkele der vermiste voorwerpen te zijn bevon den, werden' zij ter beschikking der Jus titie naar de Cel overgebracht. De uitslag der acte-examens voor lager onderwijs, van 516 April alhier gehouden, is als volgt: Aan het examen namen deel 33 vrouwelijke en 34 man nelijke candidaten2 trokken zich na een deel van 't examen terug; aan 22 vrouwelijke en 29 mannelijke candidaten werd de acte uitgereikt. Hooglaud. Weldra verlaat dr. J. F. Bos onze gemeente, na ruim 12 jaar zich in 't algemeen vertrouwen te heb ben mogen verheugen; met leedwezen ziet men hein van hier vertrekken, te meer daar zijne plaats wellicht niet spoe dig zal worden vervuld. Een oproeping op eene jaarwedde van f 400 bleek vruchteloos.; daarom vereenigde zich de raad met het voorstel, om het tractement met f200 te verhoogen, waarvoor thans sollicitanten worden opgeroepen. Het klinkt wel eenigszins vreemd, dat zich niemand heeft voorgedaan, dewijl Hoogland ligt in het midden van ons land, een half uur van Amersfoort, met Centraal- en Oosterspoorwegstation, dus gemakkelijk te bereiken. Om hooge lig ging en gezonde lucht is het bijzonder bekend, waarom het logement »den Ham" sedert meer dan vijftig jaar steeds door vele familiën des zomers bezocht wordt. Barncveld. De poging van onzen Burgemeester en anderen, om alhier in het belang van de landbouwers een Onderlinge Veeverzekering Maatschappij te vestigen, is niet geslaagd. Veenendaal. Door K. van Kooten, tuinman bij den heer T. Spencer Elce alhier, werden reeds de eerste asperges op den kouden grond gestoken. Zeker eene groote bijzonderheid, na een winter als die welke wij achter den rug hebben. Hoe men mieren verjaagt. Straks komt de zomerwarmte en met haar de leger schaar der insecten. Hoewel ieder dier kleine werkers wel zijn nut zal hebben in de natuur, zoo is toch de mensch jegens menig insect min of meer vijandig gezind, omdat, nu ja omdat ze hem meer last dan voordeel aanbrengen. Te vuur en te zwaard wordt dan dikwijls een vernielingskrijg gevoerd tegen dat kleine gedierte, evenwel dik wijls zonder succes, daar tienduizenden verrijzen, waar duizenden vielen. Wie denkt daarbij niet aan muggen, vliegen, mieren? Een weldoener der menschheid was Roger-Schabol, die al meer dan 150 jaar geleden een goedkoop middel aan de hand deed om een van deze insectenplagen te bezweren. Hebt gij last van mieren, zoo zegt hij, (het middel is verleden jaar met succes beproefd) strooi dan hier en daar eenige stukjes versche houtskool en de mieren verdwijnen als bij tooverslag. De heer Soigneaux, die de proef deed, verhaalt dat hij niet alleen kisten en kasten van zijn huis van mieren zuiverde, maar ook in den tuin een geheel mieren nest zag verlaten, waarbinnen hij een handvol fijngestooten houtskool had ge bracht. De mieren zijn nooit teruggeko men in dat nest. Een minder aangename ontmoeting. De Haagsche politie zoekt een voorlvluch- tigen jongen Duitscher, die zijn patroon opgelicht heeft voor een aanzienlijk be drag. De dief moet een zeer fatsoenlijk voorkomen hebben. Hij houdt zich waar schijnlijk schuil in de hofstad. Dit laatste vermoeden had Donderdag avond hoogst onaangename gevolgen voor een Franschman. Deze kwam uit een koffiehuis en werd uitgenoodigd een be zoek te brengen aan den commissaris van politie, hetgeen hij niet goedschiks kon weigeren Aan het bureau helderde de zaak zich natuurlijk dadelijk op, en de vreemdeling werd met duizend verontschuldigingen ontslagen. Dikwijls doet men de ondervinding op, dat petroleumlampen, die een goed licht geven zoolang ze nog nieuw zijn, of nadat men ze van eene nieuwe pit voorzien heeft, langzamerhand aan licht sterkte verflauwen, zonder dat ook zelfs de zorgvuldigste behandeling in staat is daarin verbetering te brengen. Door ver schillende onderzoekingen en proefnemin gen is gebleken, dat de oorzaak van dit verschijnsel zeer dikwijls gelegen is in eene zure, waterachtige vloeistof, een bestanddeel van vele petroleumsoorten, die door de pit opgezogen en vastgehou den wordt. Een eenvoudig en afdoend middel bestaat hierin, de pit van tijd tot tijd goed te drogen men verkrijgt dan weer een zeer schoon licht. In de vorige maand werd in eene zitting der anthropologische vereeniging te Berlijn door Prof. Virchow eene voordracht gehouden over de in den laatsten tijd te Berlijn vei toevende, zoo genaamde aardmenschen. De Engelsche reiziger Fazini ontmoette dezen volkstam op eene expeditie door de Kalahari- woestijn, noordwestelijk van N'gamidee. Zij zelf noemen zich N'dechabba. Prof. Virchow meent, dat hun vaderland de zuidelijke grenzen van bet gebied der Boschjesmannen vormt, die door Schwein- furth aan den boven-Nijl en door Wolff aan den Congo werden aangetroffen. De ouderdom der te Berlijn vertoevende menschen is moeilijk te bepalende bijna 1"3 meter lange hoofdman schijnt ongeveer 35 jaren oud te zijn twee an deren, 1,35 meter lang, schijnen onge veer 24 jaren te tellen de overigen zijn kinderen. Hunne spraak is buitengewoon rijk aan N klanken. Hunne handen en voeten zijn zeer fraai gevormd zij heb ben, evenals de Boschjesmannen, de ge woonte, zich enkele vingerleden af te snijden. Aan hunne voeten is eigenaardig dat de drie middelste teenen aan elkan der gegroeid zijn, en een geheel vormen. Hunne huidkleur is helder bruin, met lichten overgang tot geel het fijne kroes haar is zwart, en is aan het achterhoofd tot twee evenwijdig loopende strengen te samen gerold. De platte neus met de vlakke neusgaten steekt slechts zeer weinig uit, waardoor dan ook het gezicht een leelijke uitdrukking verkrijgt. Ook Prof. Fritsch was van meening, dat de zeldzame gasten, met uitzondering der huidkleur, veel overeenkomst met de Boschjesmannen hadden. Dat het bij de onlusten in België niet malsch is toegegaan blijkt uit on derstaande opgave van bet aantal ge kwetsten en gesneuvelden. Van het leger werden 1 onderofficier en 71 soldaten gedood, terwijl 1. officier en 33 minderen min of meer zwaar ge kwetst in de hospitalen verpleegd wor den. Het aantal oproermakers werd door den dood met 117 verminderd, terwijl 275 gewond werden. Deze laatste getal len zijn waarschijnlijk nog veel te laag, daar, uit den aard der zaak, aan het in gestelde onderzoek niet veel zorg is be steed. Een man, die eerbied afdwingt. Tot de Sandwicheilanden (Australië) behoort ook het eiland Molkaï, waarop een vallei te vinden is, die aan alle zijden door hooge rotsen is ingesloten. Naar deze plaats heeft men de melaatschen ver bannen, die in grooten getale op deze eilanden worden gevonden. Er woont onder die ongelukkigen slechts één vreemdeling, een priester, die zich daar heeft neèrgezet om hen, die aan de vreeselijke ziekte lijden den troost des eeuwigen levens te brengen. Deze held is Hagenaar van geboorte en heet Hen- drikus Michiel Burgerman. Hij is als priester van een Fransche orde voor de zendingszaak naar Australië vertrokken. Dit feit staat in geenen deele op zich zelf. De zendelingen dringen met voor- beeldeloozen moed door tot in de gevaar lijkste streken. Zonder eenigen schroom trachten zij Gods woord ingang te doen vinden. De meest onbeschaafde mensch wordt getroffen door de daden dier hel den, die hun vaderland, hun familie en hun vrienden verlieten, om hunne roeping te vervullen. Naar gemeld wordt, zal met I Juni, wellicht reeds met 1 Mei, het tarief voor het collationneeren van telegrammen op de helft van het tegenwoordig bedrag- worden gesteld. Degenen derhalve, die op een dépêche door de letters T. C. hun verlangen te kennen geven, dat de geheele inhoud wordt teruggeseind, om te kunnen nagaan of de woorden en cijfers volkomen juist zijn overgekomen, zullen dan niet 50 pet., maaar slechts 25 pet. van den prijs hebben bij te passen. Te Leeds in Engeland heeft een krui denier de Nicolas Nickleby van Dickens uitgegeven in een 8'jdeel van 220 paginas in twee kolommen en met gravures gëillustreerd. Aan de voet van elke pagina leest men de advertentie van een der waren, welke door dien kruidenier ver kocht worden. Woensdagnacht zijn bij St.-Denis drie straatroovers gepakt, die reeds lang de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2